Weinig veranderingen bij moderne meubel SUPERSTOEL OM OP TE STAAN Veel nieuws uit sector van de woning textiel Provinciale Zeeuwse Courant vrijdag 26 september 1964 najaarsnummer Q pagina 15 ica In de sector van de moderne meubels zijn er weinig veranderingen te sig naleren. Wel is het gebruik van skaiflor, imitatieleer, toegenomen. Dit skaiflor wordt veel toegepast bij armleggers en ruggen. Daarnaast is ook het gebruik van echt leer bij het beter genre meubels toegenomen. Dit vertelde ons de heer J. M. Verstelle uit Middelburg wiens zaak is gespe cialiseerd in de moderne woningin richting. De veelvuldiger toepassing van skaiflor ligt eigenlijk wel voor de hand. De levensduur van dit produkt is namelijk hoger dan van de meeste andere stoffen. Vandaar dat het ook wordt gebruikt voor armleggers en ruggen, die het meest aan slijtage onderhevig zijn. Bovendien kan het makkelijk en goed worden gereinigd. Het skaiflor laat zich uitstekend ver werken, waardoor de vormgeving strakker kan worden. Verscheidene fabrikanten hebben de mogelijkhe den van dit produkt en andere imita tie-lederen uitstekend benut en heb ben prachtige series meubels op de markt gebracht. Een goed voorbeeld hiervan is de meander-serie van de N.V. van Gaasbeek en Van Tiel meu belindustrie. Het zijn bijzonder ver fijnde strakke stalen meubels met een bekleding van skaiflor. De meu bels kunnen echter desgewenst ook met een stoffen bekleding worden geleverd. De moderne meubelen zijn veelal van staal, maar ook hout komt men nog tegen. Tussen de bekle- dingsstoffen tracht ook draion zich een plaats te veroveren. De bankstel len zijn hoofdzakelijk met stof be kleed, waarbij het frame van staal is en de armleggers van skaiflor. Enke le experimentele modellen zoals bij voorbeeld van Rohé zijn overwegend met skaiflor bekleed. Veel gebruikt wordt de combinatie van skaiflor met stoffen zittingen, een combinatie, die het voortreffelijk doet. Wat het hout betreft, heeft het palis sander niet aan de hoge verwachtin gen van de fabrikanten en detaillis ten beantwoord. Het originele teak hout (niet te verwarren met het afro- teak) heeft daarentegen zijn positie weten te handhaven, dit eveneens in tegenstelling met de verwachtingen. Meubels met twee kleuren hout zijn niet erg meer in trek, terwijl ook de vraag naar lakwerk is verdwenen. Men heeft nu meer belangstelling ge kregen voor de structuur van het hout, waarbij die van teakhout bij zonder in het oog springt. Tn tegen stelling met voorbije jaren vindt het rotanmeubel belangrijk minder af trek. In de tafelsector is eveneens een ver schuiving opgetreden. De belangstel ling heeft zich verplaatst van de ta fels met tussenbladen naar de tafels van het bekende type met uitschuif - bladen. Het rechthoekige type ligt momenteel veel beter in de markt dan de ronde tafel. Ten slotte nog iets over de vullingen van de kussens en ruggen. Het ge bruik van schuimrubber en poly ether neemt toe ten opzichte van de klassieke stoffering als spiraalveren. Boven: Een tafel uit de meanderserie. Dit modél Jota I" met een middellijn van 120 cm heeft een frame van staal. Het tafelblad is van rio palissander, teak of eiken. De stoelen >rAlpha I" hebben als bekleding imitatieleer. Zij kunnen worden geleverd met een stalen of even tueel ook met een houten frame. Het ontwerp is van Rudolf Wolf; fabrikante is N.V. Van Gaasbeek en Van Tiel meu belindustrie. De frames van tafel en stoe len zijn in grijs métallique, tweemaal gemoffeld of mat chroom. Rechts: Een Deo Dux bankstel, waarvan Harry de Groot het ontwerp maakte. Het geheel is uitgevoerd met een t.ex- tieUederen bekleding en met stof bekle de kussens. De poten zijn van afro- teak. Hier een bergmeubel met een voorfront van teak-fineer. Echt teak dan wel te verstaan, kenbaar aan de prachtige nerven. De „uitstulping" links op de foto is een vondst, die het goed doet. De afmetingen zijn: 170 cm breed, 116 cm hoog en 36 cm diep. Eén lade is in bestek-textiel bespoten. Voorts heeft deze kast van de meubelfabriek M. Vink Zoon een perstorp schenkblad. Een huiskamertafel met een kantelblad. Het geheel is door N.V. Leguit Zonen uitgevoerd in afro-teak. Een superstoel van gestoomd beukenhout. Wanneer men deze stoel met de rugleuning en twee poten op de grond legt kan men op de andere twee poten staan, zonder dat er brok ken van komen. De rugleuning is al even sterk. Dit is een van de nieuwigheidjes in het genre goedkopere meubel, ons getoond in het woninginrichtingsbedrijf Renaissance te Vlissingen. De prijs van deze huiskamerstoel is 62,50 met handon bekleed. Met zuiver wol bekleed komt dit stuk huisraad op 69,50. Het is maar een voorbeeld van wat er in dit soort meubels allemaal te koop is. Een ander nieu wigheid je, speciaal voor klein-behuisden: een salonkast met een zitvlak. Wel is hierbij ver eist, dat men de beschikking heeft over een vrije wand. pve vraag naar het strakkere model meubel is sterk toegenomen en aan hetgeen er in de toon zalen wordt gepresenteerd ls dit goed te merken. De meubels zijn veelal voorzien van een nouten frame. De bankstellen nebben vaak armleggers van skaiflor of een ander imitatieleer en een stoffen bin nenbekleding. voornamelijk in de kleuren groen, cognac en beige. Ook ziet men modellen waarbij de zijkanten en de achterzijde van de rug van imitatie leer zijn, de zittingen en de rug van stof en de arm leggers van hout. Het binnenwerk van de zittingen is vaak van poly-ether. Veel vraag is er naar losse kussens. Deze zijn dan voorzien van een ritssluiting, waardoor de hoes gemakkelijk kan worden verwij derd om te worden gereinigd. Man kan ook een nieu- Foto boven: de superstoel, hier uitgevoerd met een wollen bekleding. Wanneer de stoel met de rug en twee poten op de grond wordt gelegd kan men gemakkelijk op de andere twee poten staan, zoals op de foto blijkt. De rugleuning is al even sterk. we hoes van dezelfde kleur nemen, maar tevens is het mogelijk er een van een andere tint of zelfs van een andere kleur te nemen. De ronde tafel verdwijnt, dat is de ervaring van de verkopers. Daarentegen komt de rechthoekige tafel weer in trek. maar dan niet als schuiftafel maar als tafel met een kantelblad. De salontafels hebben eveneens klapbladen, met aan de ene kant een hou ten oppervlak en de andere kant beplakt met formi ca of iets dergelijks. De bekleding van de stoelen van de eethoek is hoofdzakelijk skaiflor of suwide, eveneens een imitatieleer. De stoelen zijn vrij strak van vorm en hebben een houten frame. Bijzonder in trek is ook het sectiemeubel. Dank zij het opbouwsy steem kan men dit bergmeubel naar believen uit breiden. Qok dit meubelstuk is ideaal voor klein-behuisden. De bergmeubels zijn vrfl hoog van model, hoewei toch ook weer de ^ïeiging bestaat tot het verminde ren van de hoogte. Zij hebben vaak een voorfront van teak (gelineerd dan althans), maar aftro-teak i dat in tegenstelling met wat de naam doet vermoe den geen teak is) komt men tegen. In de sector van de karpetten zijn langharige kar petten erg in trek. Het bouclé ls vrijwel geheel ver dwenen. De woningtextiel vormt een be langrijk onderdeel van de in richting van een woning. Het is beslist niet zo dat de wonnig- textiel er maar een beetje „bij- hangt". Dat het er niet toe doet wat er op de vloer ligt of wat er voor de ramen hangt. Hef te gendeel is waar: de woningtex tiel moet met bijzonder veel zorg worden gekozen. Pas dan komen de meubels en andere huisraad goed tot hun recht. Wanneer er iets nieuws op de vloer moet komen en men moet een keus doen dan begint men met een aantal eisen te stel len. De nieuwe vloerbedekking moet om te beginnen mooi zijn, moet verder liefst een mensen leven mee gaan, moet gemakkelijk te onderhouden zijn, moet niet te duur zijn, kortom moet Ideaal z(jn. Dan komt men tot de ontdekking, dat die ideale vloerbedekking, die aan alle eisen voldoet, niet be staat. Iedere vloerbedekking heeft namelijk haar voor- en nadelen. Men zal de voor- en nadelen te gen elkaar moeten afwegen en op grond daarvan een keus maken. Dat kan men doen door in de eer ste plaats de gevoelsoverwegin gen te laten gelden of door In de eerste plaats de praktische over wegingen de doorslag te laten geven. Over het algemeen zal het besluit echter een compromis zijn tussen beide. De gevoelsoverwe gingen kunnen gevoeglijk bulten beschouwing worden gelaten om dat die van zeer persoonlijke aard zijn. Meer valt echter te zeggen over de praktische overwegingen, die zowel het materiaal zelf be treffen als de omstandigheden waarin het wordt gebruikt. Ten aanzien van het materiaal zelf gaat het niet alleen om de eiytvastheidj maar ook om de wij ze waarop het zich houdt, in hoe verre het verkleurt, In hoeverre het krast. Het is bijvoorbeeld mo gelijk. dat een bepaald materiaal tien tot twintig jaar mee kan, maar na een aantal jaren reeds zoveel vlekken vertoont of zo ls verkleurd, dat het toch moet wor den vervangen. De keuze wordt voor een deel ook bepaald door de omstandigheden waarin het materiaal moet wor den gebruikt. In een gezin met kleine kinderen, zal In het alge meen een gladde vloerbedekking de voorkeur verdienen, omdat het gemakkelijk schoon is te houden en omdat de meeste kinderen op iets glads prettig spelen. Beoefent er echter iemand in huis als hob by muziek, dan is een ruwe vloer- bedekking gewenst in verband met het dempen van het geluid. Zo zijn er talrijke omstandigheden en het gewicht dat zij in de schaal leggen loopt vaak sterk uiteen. Nu heeft men op het gebied van de vloerbedekking een ruime keuze. „Vooral in de plastics is de laatste tijd veel op de markt gebracht", zo vertelde ons de heer M. Hofman van de firma Hofman te Middelburg. „De vloerbedek king is een rage geworden. Ieder een wil vaste vloerbedekking, maar kan niet altijd een 35 gulden per vierkante meter op tafel neerleg gen. Voor hen zrjn die plastics een uitkomst", aldus de heer Hofman. „De plastic-vloerbedekking is ge makkelijk te onderhouden en is goed slijtvast. Het onderhoud kan geschieden met water en zeep, er hoeft geen was op. De plastics worden bij ons veel verkocht voor keukens, trappen en gangen". Van deze plastics zijn er verscheidene merken, zoals o.a. tapiflex een plastlclaag met een jute onder laag). viny/cork (plasticlaag met kurken onderlaag; isoleert meer dan tapiflex en is ook veerkrach tiger). dublanfelt (plasticlaag op vilten onderlaag) en viny/felt (plasticlaag op vilten onderlaag). De prijzen lopen uiteen van f 11 tot f 14 per vierkante meter. „Voor de woonkamers worden ech ter hoofdzakelijk tapijten verkocht. Zo heb je bijvoorbeeld „tufted"- tapijten. Deze zijn niet geweven, maar de draden zijn in een rubber onderlaag geperst. Het voordeel hiervan is. dat het materiaal niet rafelt. Deze tapijtsoorten worden alle op de vloer geplakt", aldus de heer Hofman. Enkele voorbeel den: lanatapijt, tretford, flooryan en karaat, waarvan de prijzen tussen de f 23 en de f 27 liggen. Voorts is er dan nog heugafelt. waarbij het haar door een laagje jute in een bitumen laag is geperst. „Bij elke vloerbedekking moet men er echter rekening mee houden, dat er voldoende geld moet wor den uitgetrokken voor de onder- vloer. Want die bepaalt voor een groot deel de levensduur van de vloerbedekking-", aldus de heer Hofman. Nu nog enkele andere facetten van de woninginrichting. De vi trages zijn hoofdzakelijk van ter- lenka. De kanten en stroken ko men weer terug. De gordijnen ver tonen veel bloempatronen. Het ma teriaal is hoofdzakelijk katoen. Het nieuwste op dit gebied is dra- Ion, dat veelal effen en in strepen op de markt verschijnt. Draion ligt echter in een hogere prijsklas se, dan de doorsnee gordijnen. Wat de matrassen betreft heeft de polyethermatras terrein gewonnen ten koste van de binnenvering- en de schuimrubbermatras. Voor een redelijke polyethermatras ligt de prijs echter op hetzelfde niveau als van de binnenveringmatras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 35