DRIEDELIG WINTER IN T Blauw voor de kou, wit voor de regen SPORTKLEDING: STERK GESPLETEN Provinciale Zeeuwse Courant H vrijdag 25 september 1964 najaarsnummer pagina 11 De klassieke dessins blijven bij de kostuums over heersen. De conclusie is dus wel, dat het vest al meer in zwang zal komen. Vooral het vest in de zelfde kleur, maar ook andere kleuren. Dit hangt van het dessin af. Bij een geruit kostuum is een vest in het zelfde dessin aan te bevelen, maar in de effen donkergrijze pakken is een lichtgrijs vest bijzonder modieus. Voor de rest zijn er weinig afwijkingen voor wat de details betreft. Men vindt zowel zijsplitten als een achtersplit. Dit alles naar keuze van de koper, die en dit is opvallend veel meer keus wordt gelaten in het zoeken van de juiste combinatie. De pantalon blijft wat het geklede kostuum be treft smal. Over het algemeen houden de jongeren van pantalons zonder omslagen, maar de pantalon met omslagen zal ook zeker dit seizoen te verkrij gen zijn. De verschillende stijlgroepen in Nederland hebben dus hun stempel gedrukt op de herenmode. Het is een modieuze mode geworden. Vaak is de heren mode bepaald door Frankrijk, dan weer door Ita lië, maar dit seizoen zal de Engelsman meer naar voren komen, de Engelsman in de Hollander dan te verstaan. Of deze tendens zich de komende jaren zal blijven voortzetten, blijft natuurlijk een open vraag, alhoewel het er wel naar uit gaat zien. Men mag zeker van een gunstige ontwikkeling spreken. Onze taak dewBjjeuwse heren in te lf^tengbver de mode van de ÜShende winter voor weit deageklede kostuums betrfiË, is niet zo moeilii^Spr v^andert namelijk niet een enkel detflP uitgezonderd. Dit vertelde ons de heer Verspuy van het gelijkna mige herenmodehuis te Middelburg. Toch zijn er natuurlijk wel enkele verschillen. Allere'erst de kleur. Opvallend is wel de neiging, die men krijgt om zomer- en winterkostuums wat meer uit elkaar te houden. Vroeger droeg men nog vaak het win- terkostuum een eind in de zomer, maar dat hoort niet meer. Droeg men in de zomer een lichtgrijs kostuum, nu gaat men hoofdzakelijk een donker grijs kostuum dragen. Want donkergrijs wordt wel de toonaangevende kleur van deze winter. Dit grijs wordt dan gemêleerd met andere kleuren, vaak in een ruit. Deze ruit is dikwijls samengesteld uit zogenaamde krijtstrepen. Opvallend is die ruit echter nimmer. Dit is de Engelse invloed. Verder zien we ook enkele diep-blauwe of blauw zwarte kostuums. De bruine kostuums zijn ver in de minderheid en groen zal men vrijwel tevergeefs gaan zoeken. Het flanelko||uiim ook nu weer grijs zal uitermate pdjgilair worden, vooral driedelig. Ty pisch EngelaÉflus. Dat driedelige kostuum impli ceert, dat iÜen twee-knoopscolberts gaat krijgen om het vest te kunnen laten zien. Dit geldt niet voor de tweedelige kostuums. De revers blijven over het algemeen smal. De colberts tonen de nei ging iets langer te gaan worden, maar dit zal deze winter nog niet gaan doorzetten. Met verwacht in het algemeen pas in het volgend voorjaar langere colberts, doch zover zijn wij helaas nog niet. Korter worden de colberts deze winter in ieder ge val nog niet. De invloed van de Britten op de heren mode wordt al sterker. Het vorige sei zoen waren er al onmiskenbare trekjes, die op deze invloed wezen, maar deze trekjes gaan het komende najaar- en winterseizoen overheersend worden. De heer G. Eckhardt van de firma Van Dix- hoorn te Vlissingen lichtte ons hierover in, speciaal wat betreft de winterjassen en de regenjassen. Hadden we het vorig jaar nog zware tweeds bij de winterjassen, nu krijgen we voornamelijk de gladde tweeds", aldus de heer Eckhardt. De dessins van de jassen worden ook al die Engelse in vloed veel rustiger. Over het algemeen krijgen we grijs gemêleerd met verschillen de kleuren. Hiertoe leent mohair zich bij uitstek. De winterjassen maken wel een donkere indruk. Een nouveauté zal de don kerblauwe winterjas zijn. Of deze kleur in de toekomst zal gaan domineren, blijft een open vraag. In ieder geval zullen we don kerblauw voor wat de winterjassen betreft al meer gaan zien. Deze winterjassen zijn bijna tegen zwart aan. Veel werk besteden de fabrikanten aan de voeringen. Het model van de jas zal ook weinig ver anderingen ondergaan. Over het algemeen zal de jas iets langer worden, maar zeker niet tot over de knie. De iets getailleerde jas zal voor velen nog wel „vreemd" zijn, maar gekleed is het in ieder geval wel. De jassen krijgen meestal ingezette mouwen en het zijn hooggesloten modellen. Wat dit be treft dus weinig afwijkingen van de jassen van het vorig seizoen. Men zal dus zonder zorg nog in de oude jas kunnen blijven lo pen zonder het gevaar te lopen, dat men voor „ouderwets" uitgekreten wordt. Maar zij die echt modern willen wezen, en dit geldt speciaal voor de jongeren, kunnen overgaan tot het dragen van de zogenaam de „cabanjasjes". Deze jassen worden al sinds een jaar in Frankrijk gedragen en echt nieuw zijn ze niet, zoals vrijwel niets in de mode meer nieuw is. De jasjes zijn ge ïnspireerd op de oude schippersduffeltjes, of bonkertjes. Ze hebben hetzelfde model. Kort, breed met koperen knopen of zwarte ankerknopen. „Ook de cameljassen zetten door", aldus de verzekering van de heer Eckhardt. Voorts zijn er nog mogelijkheden tot het kopen van car-coats en hoe al die verschillende model len ook mogen heten. Bij de regenjassen hetzelfde laken 'n pak. Ook hier de cabanjasjes" waarvan men veel verwacht. De regenjassen zijn meestal uitgevoerd in katoen of terlenka. De kleuren zijn het komende seizoen heel bijzonder. Bijzonder in die zin, dat men tegenstellingen gaat krijgen. De jassen zijn of bijna wit. of vrij wel zwart. Beide tinten zijn bijzonder mo dieus. De modellen zijn praktisch niet ver anderd op een enkel detail na. Ook hier geldt, dat de fabrikanten veel aandacht hebben besteed aan de voeringen. De kleu ren van deze voeringen zijn vaak erg op. vallend met fraaie ruiten in warme kleu ren. Vooral voor de winter heeft men het gezocht in de zogenaamde plaidvoeringen, Voor wat de sluitingen betreft heeft men meer variaties. De tendens en die zal zich ongetwijfeld gaan doorzetten is, dat de jassen modieuzer gaan worden. De sportieve jassen blijven natuurlijk in de winkels te koop, maar over het algemeen zal men het toch zoeken in de wat modieu zer dracht Boven: een combinatie van colbert en vest in dezelfde kleur met een effen pantalon is heel modern en zeer in trek. Op de foto een combinatie van herfsttweed met een bruingele ruit. Onder: bij de sportkleding hebben we een gemakkelijk huisjasje uitgezocht, dat echter ook gemakkelijk gedragen kan worden, zeker in combinatie met een sjaal. Zoals bij alle onderdelen bij de herenmode zijn er ook bij de „sportkle ding" geen belangrijke wijzigingen te zien. Sportkleding is een wat vage aanduiding, want daar de tendens in de richting van de modieuse dracht gaat, is de aanduiding sportief niet meer zo op z ijn plaats. We zullen ons bepalen tot de sportcombinaties en de truien. A llereerst de colberts: Ook hier treffen we een toenemende invloed van de En- gelse mode aan. Opvallend is de invloed van de colbert-vestcombinatie. Over het algemeen hebben vest en colbert dezelfde kleur, zo vertelde ons de heer A. J. Wisse van het modehuis „De Magneet" in Goes. Toch zijn er ook mogelijkheden om een colbert in effen kleur en een licht geruit vest te gaan dragen. De kleuren van deze combinaties zijn in tegenstelling tot de kostuums niet over wegend grijs. Natuurlijk speelt grijs een belangrijke rol, maar ook het bruin do mineert de sportcombïnatïe. Vooral het havannabruin is een bijzonder modieuse tint. De colberts veranderen niet wat lengte betreft. Ook treffen we zowel zijsplitten als een achtersplit aan. Dit in tegenstelling tot de wensen van de meeste kopers, die niet zo dol zijn op zijsplitten. Bij het gaan zitten, rolt namelijk het achterste stuk van de colbert snel op. Er is weinig te zeggen, of de colberts twee- of drie- knoops zullen worden. Bij de colberts, waaronder een vest gedragen wordt, tref fen we meestal twee-knoopscolberts aan. Logisch, omdat het vest -anders vrij wel niet te zien is. Verder natuurlijk ook de drie-knoopscolberts. Nieuw is wel het feit, dat voor het eerst sinds jaren ook in de winter blazers worden verkocht, tot nu toe een zomer- en lentedracht bij uitstek. Maar dat is dan ook wel het enige, dat er te vertellen is. Over het algemeen zijn de sportcombinaties in de winter niet zo belangrijk. Ze zitten toch meestal onder een winterjas. De verkoopcijfers bewijzen het in ieder geval. De pantalon ondergaat wel een kleine wijziging. Waren we de laatste jaren gewend aan de smalle pantalon, die vooral bij de voet smal is, nu komen ook de recht aflopende pantalon en de pantalon, die van onderen iets wijder wordt in de mode. Bij de laatste houdt de vouw in de broek halverwege op. Bij de truien ook weer hetzelfde als vorig jaar. Veel grijs en cognackleuren. -Rolboord, V-hals en rechte boord. Niets nieuws dus. We zullen er dan ook niet op verder gaan. Oh, ja. Nog idt. De Cardinjasjes. Ze gaan er alweer uit. En dat is. zo verzekerde men ons, de schuld van de Beatles. Want geen zinnig mens wil nu nog met die iasjes lopen. En ze waren zo mooi. Bij de winterjassen treffen we ook deze winter van ouds bekende camel- jassen. Een variant op deze populaire jas, is de winterjas gemaakt van lama. Dit pak van yii|s flanel is een typisch voorbeeld van de invloed van de Engelse mode. Niet in geringe mate door het vest in dezelfde kleur. Hef zogenaamde „cabaan-jasje" raakt erg in trek. Op de foto een regenjas geïnspireerd op dat „cabaanjasje". De cabaan wordt meestal gedragen in donkerblauw en zwart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 31