Sint Annaland trok vier ton uit voor jachthaven aan Zeeuwse Meer Afwatering in „staart" van Zuid-Beveland A.J.W. Mathijssen in Middelburg 40 jaar in overheidsdienst Staatssecretaris bezocht C0.A.K. Verbazing over tegenstemmen van S.G.P.-fractie Zeeuwse ALMANAK AANBEVELING: VAN ELF NAAR VIJF GEBIEDEN DAGELIJKS BESTUUR VOOR ZEEUWSE BESTUURSSCH00L PR 0V1N01ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 TOEKOMSTIGE WELVAARTSBRON Sint-Annaland wil in de recreatie ve ontwikkeling van het toekom stige Zeeuwse Meer een belangrijk deel bijdragen. Dat bleek gister avond, toen de raad van deze ge meente een bedrag van 410.000 beschikbaar stelde voor de aanleg van een jachthaven in de bestaan de haven, die in 1960 is aangelegd. „Ingebouwd" in de bestaande ha ven wordt het een bijzonder vei lige jachthaven. Niet heel het be drag komt voor rekening van deze Thoolse gemeente: de raad rekent op een rijkssubsidie van 255.860. Reeds is een subsidie van 73.100 toegekend, maar dit bedrag was gebaseerd op een vroegere raming van de kosten van aanleg: 194.000 gulden. Later hebben Gedeputeer de Staten van Zeeland laten we ten, dat de staatssecretaris van economische zaken bereid is zo no dig een nadere subsidie in 1965 beschikbaar te stellen voor de aan merkelijk hogere kostenraming. Voor rekening van de gemeente blijft dus een bedrag van 154.140 gulden. Hiervan is 108.988 ren dabel en 45.152 onrendabel. Het voorstel haalde overigens niet de volledige meerderheid: de drie S.G.P.- ers waren tegen. Dat verbaasde enkele raadsleden. De heer P. van Schetsen (p.v.d.a.) herinnerde er bijvoorbeeld aan, dat toen wethouder J. Moerland (s.g.p.) in 1962 waarnemend burge meester was er een voorstel kwam een gedeelte van de loopsteiger in de ha- ven te verhuren aan een Antwerpse jachtclub. In het preadvies stond toen, aldus de heer Van Schetsen: „Wij (b. en w.) menen, dat het wenselijk is te komen tot uitbreiding van de mogelijkheid tot het meren van jachten in onze haven". In de vergadering van 16 januari 1964 werd zonder hoofde lijke stemming besloten een krediet te verlenen van 7000 voor het be- stedingsklaarmaken van het jacht havenplan. Nu echter was het voor stel van b. en w. een meerderheids- voorstel: de heer Moerland was te- plaatsen om 's zondags de vreemdelin- 8en te weren". >e heer A. J. Kurvink (s.g.j).) zag wel grote kansen voor de middenstand, maar wilde wel eens becijferd zien, wat de gemeentekas uit deze jachthaven zal krijgen. Burgemeester H. .J. Smith wees hierna op de mogelijkheden, die Sint-Annaland worden geboden door deze grote rijks subsidie. De gemeente zal aldus de burgemeester van Sint-Annaland en In de raad mismet hem heel KTOte financiële offere moeten brengen. erL in_a? raa° was met nem neei, nnm„ ,Ip m;,Wpnsfon,> uan Dat nu verbaaasde de heer Van Schet sen, die zei, dat de heer Moerland met deze handelwijze de kans vergrootte, dat de duizenden guldens voor net maken van plannen onverantwoord zouden zijn uitgegeven. met name de middenstand kan er zeer wel bij varen. De heer Smith weese voorts op de mogelijkheid van de vorhuurinrichtingen, jachtwerven, werk plaatsen voor de reparatie van jachten en winterbergingsbedrijven. Bevreemding De heren A. J. Scherpenisse (g.b.) en F. J. Stols (p.v.d.a.) juichten de'plan nen toe, maar spraken eveneens hun be vreemding uit over de handelwijze van met name de heer Moerland. De heer Scherpenisse wees er nog op, dat als de gemeente de plannen ter hand neemt men er voor kan waken, dat de recrea tie geen ongewenste vormen aanneemt. Hij vroeg zich af of er in het begin geen principiële bezwaren bestonden. Hij zag het voorstel van b. en w. als een verbetering van de reeds bestaande accommodatie. „De schepen komen toch. Als men de houding van de S.GJP.-frac- tie zou aannemen kan men wel slagbo men aan het begin van de gemeente Mededelingen aan kwartaalabonnees Van een groot deel onzer kwar taalabonnees, die ons daartoe machtigden, zal het abonnements geld over het vierde kwartaal door middel van het incasso-giro systeem geïnd worden. Bij abonnees, die ons him machti gingskaarten na 31 augustus toe zonden, zal over het abonnements geld over het vierde kwartaal worden beschikt, daar hun kaar ten nog niet verwerkt zijn in het incasso-girosysteem. Adm. P.Z.C. VOORSTEL TOT LENING IN RAAD DOMBURG De gemeenteraad van Domburg zal van daag vrijdag in spoedeisende ver gadering bijeenkomen m verband met een voorstel tot het aangaan van een geldlening met de Bank voor Neder landse Gemeenten. Deze bank is bereid een bedrag van 99.900 tegen een koers van 100 procent, met een looptijd van 25 j'aar en tegen een rente van 5% pro cent te lenen. Deze aanbieding is slechts geldig tot 29 september, zodat deze week nog een beslissing moet worden genomen. B. en w. stellen deze geldle ning voor in verband met diverse ka pitaaluitgaven. met name ten behoeve van de stichting badplaatsbelangen Domburg. (Advertentie; WATERBEHEERSING EN ONTZILTING' Aanvoer eerste Doyenne du Comice-peren Donderdag zyn op de Zeeuwse veilin gen de eerste Doyenne dn Comice- peren verschenen. Op de eerste dag dat de provinciale afzetcommissie de aanvoer had vrijgegeven, was er van deze variëteit een ruim aanbod. Zoals de Cox Orange Pippin bij de appelen als ,,het neusje van de zalm" wordt aangemerkt, zo mag in het perensor- timent de Doyenne du Comice wor den gezien. Dit bleek overigens wel weer uit de prijs. Voor klasse I in de maat 65 mm_. en op schommelde de prijs tussen 65 en 80 cent per kilo. Voor klasse II lag de prijs enkele centen lager. De ze handpeer van uitstekende kwaliteit ging de eerste dag vlot van de hand op vraag die voornamelijk van binnen landse zijde kwam. Evenals dat ook met andere variëteiten het geval is, kan er dit jaar gesproken worden van een goede Doyenneoogst. De ko mende weken zal de Doyenne du Co mice bij de veilingen zeke rin het sortiment blijven zitten. Biet Een lezer uit Sint-Philipsland heeft zich gestoord aan onze me dedelingen over tot aanvaardbare wasdom gekomen zonnebloemen, waaraan ice irillen hen niet vrijpleiten bij de kwekers een menselijke zucht tot domineren ze ker niet vreemd was. ..Wat koop ik daarvoor", schrijft hij, „ik wil lachen." En dan geeft hij onze dank enige tips, alleraardigste anekdo ten, die, wij geven dat graag toe, met enige moeite wel tot een dtjen- kletsertje te herleiden zijn. Eén ervan beslaat een hele pagina en eindigt vrij dramatisch, omdat de hoofdpersoon, waarin wij aanvan kelijk ds held zagen, het bezit van zijn kunstgebit moet prijsgeven boven, een emmer goor sop. In een ander verhaal betreedt hij het ter rein van de spijsvertering; in en kele passages bereikt hij een ni veau, vxtarbij men Jan Cremers Ik in Staphorst een zindelijk bun deltje zou vinden. ,JJe humor ligt op straat" schrijft hij ten slotte, wat wij gistermor gen vroeg sterk ervoeren, toen wij 'toevalligerwijze tegengesteld wan delden aan een door vaal licht voorttrekkende stoet werkers, die in een grote fabriek de dagtaak zou beginnen. Kijk, beste lezer uit Sint-Philips land, als wij de hoogte van een zonnebloem vermelden, is dat niet om U te vermaken. Maar wat U ontgaat is de charme van zo'n me dedeling. In Dreischor wordt een kind geboren, in Cadzand sterft een oude man en in de tuin van meneer Barentsen te Goes staan de zonnebloemen vier meter hoog. Dit hoekje draagt een stempel. Waar U vermaak dacht te vinden, vond U ernst kijkt U elders eens iw dit dagblad en leest U vooral datgene goed, ieat als ernst wordt gelanceerd. Het valt ons intussen moeilijk nu ccn nieuwe serie te beginnenmaar kunnen wij de heer Abr. de Graaf, wonende aan het Koninginnepletn te Oosterlanrl in de kou laten staan, nu hij in zijn tuin een rode biet heeft gerooid, die zoals men ons meldt „meer weg had van een kleine voetbal, met een gewicht van maar even xAer pond en tien gram" nou f U moet zich eens m de situatie van de heer De Graaf verplaatsen. Dat wordt een hele week rode bieten. „WANNEER in de toekomst het peil van de grondwaterstand zo gunstig moet kunnen worden be heerst, dat het huidige grasland in de „staart" van Zuid-Beveland over het algemeen in bouwland zal kannen worden omgezet, dan ver dient het aanbeveling om de elf hoofdafwateringsgebieden van thans terug te brengen tot vijf nieawe". Het is deze conclusie, waarmee een werkgroep van de commissie „Waterbeheersing Ontzilting" haar rapport begeleidt over de verbetering van de water afvoer in Zuid-Beveland ten oosten van het kanaal. Het rapport is een uitbreiding van de studie, die in 1962 door dezelfde commissie is gepubliceerd over de polderafwa tering in Zuid-Beveland aan de westkant van het kanaal. Evenals in 1962 aanbevelingen uit gingen voor dat gebied is ook nu ge zocht naar de beste voorwaarden voor het toekomstige technische sys teem, dat gericht zal moeten zijn op het volgende: inlaatpunten aan de Oosterschelde, het toekomstige zoete Zeeuwse Meer, een distributie-sys teem in het poldergebied en uitwa- teringspunten aan de Westerschelde. Het was voor de commissie zaaK om na te gaan, welke lozingspunten in het ge bied tussen Yerseke en Rllland-Bath ge handhaafd moeten blijven, welke even tueel kunnen vervallen of gecombineerd. Men moest zich afvragen of de aard van het lozingsmiddel nog aan de eisen vol doet, of een bestaande sluis niet vervan gen moet worden door een gemaal. Voor 1978 moeten namelijk de zeeweringen langs de Westerschelde zodanig worden versterkt, dat deze een stormvloed kun nen keren, die ongeveer een meter ho ger is dan bij de ramp van 1965. Onder de versterkingswerken vallen ook aanpassingen, die noodzakelijk zijn de uitwateringssluizen en gemalen. De rapporterende werkgroep van commissie, die een onderdeel vormt van de Stichting Provinciaal Onderzoekcen trum voor de Landbouw in Zeeland on derzocht de verschillende mogelijkheden om de elf huidige hoofdwateringsgebie den in de „staart" van Zuid-Beveland te combineren. Sluis in de Zimmermanpolder. Zimmermanpolder en de Fred ericapolder worden samengevoegd tot één afwate- ringsgebied van 557~ha., dat zal sueren door een nieuw te bouwen sluis. Als ge volg van de in de periode 1969-1973 uit te voeren dijkswerken zal de bestaande sluis moeten worden verlengd of ver vangen. In verband met de maaivelds hoogte van de beide polders is het ge wenst, dat de nieuwe sluis op 900 meter ten oosten van de bestaande sluis wordt gebouwd. De waterleidingen in beide lolders moeten worden aangepast. In de >innendijk tussen beide moet een duiker worden gebouwd. Sluis of gemaal bij Bath. Dit afwate- ringsgebied omvat de Reigersbergsche- polder en de Eerste en Tweede Bathpol- der. Bij nader uitwerken van de plannen zal moeten worden uitgemaakt of voor dit 1824 ha. grote gebied een nieuwe sluis dan wel een gemaal moet worden gebouwd. Voorts zal rekening moeten worden gehouden met het verplaatsen van de huidige bemalingsinstallatie in het noordelijk gedeelte van de Eerste Bathpolder. In de binnendijken tussen beide polders moeten duikers komen. rapport geeft eerst een beschrijvii de huidige afwateringstoestand in het gebied. Per polder wordt die beschre ven: de knelpunten worden duidelijk aangeduid. Elf afwateringseenheden, al le in beheer by het waterschap „Zuid- Beveland". Om ze te noemen: het ooste lijk deel van de polder „De Breede Wa tering bewesten Yerseke met de daarop met de daarop lozende polders, de Pieterspolder, de polder Waarde met de daarop lozende Westveerpolder, de pol ders behorende bij het voormalige water schap voor de uitwatering door de Val- kenissegeul, de Karelpolder, de calaml- teuze Zimmermanpolder, de Reigers- bergschepolder met de daarop lozende Fredericapolder, de Eerste Bathpolder ten zuiden van de spoorlijn, de Bathpolder (bemalen gedeelte), Tweede Bathpolder met het resterende deel van de Eerste Bathpolder, Kreekrakpolder. MARKANTE FIGUUR JUBILEERT A. J. W. MATHIJSSEN ....jubileum... Directeur gemeentewerken en commandant brandweer De dienst van gemeentewerken is net als Haarlemmerolie: overal goed voor. Als het netjes en goed toegaat in de stad, weten we niets, als het fout is. springen we er op af. Dat zegt Middelburgs directeur van gemeente werken, reinigings- en ontsmettings- dienst, en brandweercommandant A. W. Mathijssen (63), die dinsdag veertig jaar in gemeentelijke dienst is, waarvan 5 jaar in Kampen en 35 jaar in Middelburg. In die lange periode met name nadat hU op 12 september 1945 directeur geworden was is de heer Mathijssen een mar kante figuur in de hoofdstedelijke sa menleving geworden. Een korte schets „tekent" hem als een bovenal prak tisch ingesteld man, wiens ervaring hem tot een snel inzicht en besluit brengt en die een eenmaal gevorm de mening niet snel prijsgeeft. Aan dit laatste zal zijn Friese afkomst (geboren in Menadumadeel) ongetwij feld niet vreemd zijn. De heer Mathijs sen was eigenlijk voorbestemd onder wijzer te worden, maar de techniek trok hem veel meer aan: via de mulo kwam hij op de l.t.s. en de m.t.s, te recht (waar hij altijd als nummer 1 uit de bus kwam), waarna hij door zelfstudie via P.B.N.A.-cursussen een grote theoretische kennis verwierf. In zijn geboorteland begon hij als uitvoerder op verschillende bouw werken, trok na twee jaar naar ten, aandacht besteden aan de plant soenen, waar iedereen op let, de ge meentelijke eigendommen onderhou den en zorgen voor de reiniging van de stad. Onder leiding van de heer Mathijssen ging de reinigingsdienst over van paarden op auto's. En dan is er natuurlijk het beoordelen en het toezicht op de uitvoering van bouw plannen. Nog in cn vrij geruime tijd na de peilen nodig zijn om een zo gunstig mo gelijke ontwikkeling van de landbouw mogelijk te maken. Daarbij wordt te vens aangetoond in hoever de huidige toestand tekort schiet. Een nadere beschouwing van de kaarten heeft de rapporteurs nog weer eens aan getoond, dat binnen het gebied zowel gronden voorkomen, die met waterover last te kampen hebben als gronden, die ook reeds in normale jaren aan verdro ging onderhevig zijn. „Het zijn vooral de lage graslandgebteden waar men in de winter te hoge grondwaterstanden aantreft. Een gróte oppervlakte heeft oogstdepressie door wisselvoelitigheïd. Dat wil zeggen: deze gronden kunnen gedurende een deel van het jaar te nat. gedurende een ander deel te droog zijn. De hogere, lichtere gronden, vertonen een ernstig watertekort. Het grondwater is daar gedurende de groeiperiode voor de plantwortels niet bereikbaar en de profielen zijn niet In staat voldoende nangwater voor de plantengroei te ber gen. Aan de nieuwe indelingen van 7 en 4 hoofdafwateringsgebieden kleven fens de werkgroep nog enkele bezwaren, ij realisering van zeven afwateringsge- bieden blijven de Tweede Bathpolder en het noordelijk van de Eerste Bathpolder nog op het Zeeuwse Meer lozen. Bij vier hoofdafwateringsgebieden als mogelijk heid mag niet uit het oog verloren wor den, dat de afwatering van de verst van het lozlngspunt verwijderde polders, voornamelijk bij natuurlijke lozing, wel eens in het gedrang zal kunnen komen. Bij de oplossing „vijf afwateringsgebie- den" zijn beide bezwaren ondervongen.. De totale oppervlakte van het gedeelteo-eroeDen van het waterschap, gelegen ten oosten J van het Kanaal door Zuid-Reveland met .5,.. naar was, naar Middelburg om daar als hoofdopzichter te worden benoemd. Reeds in de oorlog werd de heer Mathijssen waarnemend directeur van gemeentewerken en waarne mend brandweercommandant (hij wilde na het vertrek van de res pectievelijke leidinggevende figu ren geen Duitse benoeming heb ben), waarna in september 1945 de beide leidinggevende functies dus definitief werden. Hecht team De heer Mathijssen heeft altijd ge tracht zich te houden aan de hoofd regel: de opgedragen werken uitvoe ren en proberen te bereiken, dat ieder plezier van en in zijn werk heeft. Zon der twijfel ïs hU er in geslaagd van gemeentewerken een hecht team te maken, waarin ieder lid zijn deel voor de gemeentelijke projecten leverde; cn hetzelfde geld voor het vrijwillige brandweerkorps. De gemeenschap wil nu eenmaal een-zaak-op-rolletjes". Zo moeten de jubilerende directeur en zijn team de oorlog heeft de herbouw van Mid delburg het werk van deze gemeen telijke dienst overheerst. En in de- De verwoesting van de stad in de mei- dagen van 1940 heeft een onuitwisba- ze meest bewogen periode in de ge-(re indruk op de Middelburgse brand- schiedenis van Middelburg bleek,weercommandant achtergelaten. Drie dat gemeentewerken in de heer dagen en drie nachten was hij achter Mathijssen een stuurman had, die j elkaar in touw om de Middelburgse vele lastige klippen wist te omzei-jen vele te hulp gesnelde Walcherse len, en die de tegenwind, die dik- brandweerkorpsen te leiden in wijls uit niet verwachte hoeken waaide, kundig wist te trotseren. Bij de herbouw was een team van liefst 40 architecten over de ver schillende objecten verdeeld en met al hun plannen had gemeentewer ken bemoeienis, en uiteraard daar na met het bouwtoezicht en de brandpreventie. (Slot van pag. I) benoemingen. Mr. K. A. Keuning uit Zierikzee vond dat men te veel gebon den was door de aanbevelingen van de samenroepers van deze vergadering. .Waarom voor elke vacature geen dub beltallen gemaakt?", wilde hij weten. Zijn suggestie werd gesteund, hoewel men vanachter de bestuurstafel aan voerde dat het om een „vrije stemming" ging. „Dan willen we weten, die daar voor in aanmerking komen", werd er geroepen. Secretaris J. W. Peters uit las alle kandidaten K, "f van de Kreekrakpolder. üjt" de Zeeuwse gemeenten met bedraagt thans circa 7750 ha. Hiervan ^inder 15.ooO inwoners. Burge- loost 6o3 ha. op de Oosterschelde, 1610 meester b. H. G. ter Haar Romeny van ha. op het kanaal en o487 ha op de gouburg vond dat de groep gemeenten tussen 7000 en 10.000 Inwoners er bij Westerschelde. In de nieuwe toestand zal geen afwatering meer op de Ooster schelde komen, 1610 ha. blijft uitslaan op het kanaal, 6200 ha inclusief 60 ha in te polderen schorren voor de Em- manuëlpolder zal lozen op de Wester schelde. Te nat... en te droog In een volgend hoofdstuk van het rap port wordt op basis van de hoogtekaart de bodem kaart vastgesteld welke het samenstellen van het bestuur maar bekaaid afkomt. Zijn opmerking werd voor kennisgeving aangenomen. Ambtenaren De watervoorziening in het oostelijkBezwaren tegen de voordracht waren z* a,» aparte 3tudie van de „Comnjissle Wa- O. en A.R.K.A. De heer H. Koevoets uit Zierikzee zittend namens de christe- terbeheersmg en Ontzdtm., aan-,jjke bond N c.B.O. vond dat er over dacht krijgen. j de kandidatuur van de heer J. C. Con- Beste oplossing Op gj;ond van waterstaatkundige en fi nanciële overwegingen kwam men tot gewenste aantallen van 7, 5 en 4 hoofd afwateringsgebieden, waarvan de mid-1 delate oplossing als de beste werd aan gegeven. Gericht op de kunstwerken in die gebieden komt men dan tot de aanbeveling: Gemaal „De Moer". Het bemallngs- gebled van het oostelijk deel van de pol der „De Breede Watering bewesten Yer seke", groot 1610 hectares, blijft onge wijzigd. Gemaal by Kruiningen. Aan het be- mallngsgebied van de polder Kruiningen1 (groot 1779 ha) wordt de Sint-Pieters- ~">lder (90 ha.» toegevoegd. Het gemaal j zit voldoende capaciteit (170 m3;min) j n een goede afwatering van het 1869 ha grote gebied te verzekeren. Om de Sint-Pieterspolder op de polder Kruinin-| gen te doen lozen zal in de binnendijk tussen beide polders een duiker moeten worden gebouwd. Ook de waterleidingen i in de Sint-Pieterspolder zullen aan de nieuwe situatie moeten worden aange- past. Gemaal by Waarde. Het bemalingsge- bied van de polder Waarde, groot 830 ha., wordt uitgebreid met de Karelpol- der, het afwateringsgebied van de Val-l kenissegeul en de in te polderen schor- ren vóór de Emmanuëlpolder, een totale uitbreiding van 1120 ha. Het gemaal te Waarde zal moeten worden vergroot j door naast de bestaande pomp een nieu-1 we Installatie op te stellen. Het gebouw zal daartoe moeten worden uitgebreid. De toevoerleidingen moeten worden ver-1 ruimd. In de binnendijk tussen de polder Waarde en de Valkenissepolder is een I afsluitbare duiker met stuw gedacht. Staatssecretaris W. den Toom van het ministerie van defensie, speciaal belast met luclitmachtzaken heeft donderdag een bezoek gebracht aan de Eerste Centrale Opleidingsschool voor Administratief Kader te Mid delburg. Tydens dit werkbezoek heeft de staatssecretaris zich op de hoogte gesteld van het verloop van de opleidingen voor de Koninklijke Luchtmacht. De Eerste C.O.A.K. leidt reserveoffieieren in administra tieve zaken op. Ook kent de BChool een opleiding tot specialist adminis tratieve zaken, zowel voor dienst plichtigen als voor beroepsmensen. De staatssecretaris arriveerde gister morgen even na half elf. HIJ was vergezeld van de inspecteur der Mi litaire Administratie brigade-gene raal Ludwig en de adjudant van de staatssecretaris de majoor Kastelljn. Aan de ingang van de Generaal Ma joor Berghuyskazerne kwam de wacht in het geweer, die door de staatssecretaris werd geïnspecteerd. Onder meer woonde de heer Den Toom in de school enkele lessen bij. In de officiersmess werd de lunch ge bruikt. Omstreeks kwart over twee vertrok de staatssecretaris per he likopter vanaf de Sportlaan. Hij werd uitgeleide gedaan door de comman dant van de Eerste C.O.A.K., de ko lonel J. Potteboom. Bij de foto: bij aankomst in de Ge neraal Majoor Berghuyskazerne in specteerde de staatssecretaris van defensie de wacht. standse namens de A.B.V.A. geen vol doend overleg is geweest. Hier bleken de nodige misverstanden in het spel. Op een bepaald ogenblik in deze mara- thonstemmerij was er nog een huishou delijke moeilijkheid met de keuze van reserve-stembriefjes. En tot slot kwam als een verrassing voor velen, dwars te gen de aanvankelijke kandidatuur in, als voorzitter in het dagelijks bestuur uit de verkiezing naar voren: dr. D. van der Wel, griffier van Zeelands staten. Er was een herstemming nodig, toen zijn naam en die van burgemeester A. van Eeten van Duiveland even vaak de briefjes uit de zaal voorkwam, toen waren ze er dan: de leden van het dagelijks bestuur, op de-man-uit- steden-met-meer-dan-15.000-inwoners na. Mr. Dijckmeester verzuchtte: „Ik hoop dat de bestuursschool zelf vlotter wordt geconstrueerd dan het bestuur". Na afloop van dit alles kreeg de in middels sterk uitgedunde vergadering nog een kort overzicht van de bereikte resultaten mot do bestuursschoien in Nederland. Dat werd gegeven door de heer A. M. van der Ham, secretaris van de Stichting Landelyk Orgaan voor Be stuursschoien. HQ kon meedelen, dat er thans drie scholen draaien: in Fries land, Drente en Overijssel. Kortelings zijn daar Groningen en Noord-Holland bygekomen. Zeeland zou voor de zesde school kunnen zorgen. In Utrecht en Zuid-Holland gaat het nog om commissoriaal overleg. „Als we k(jken naar de scholen, die al draaien, kunnen we zeggen, dat de toeloop boven verwachting Is. Niet alleen een eerste maal, maar ook bij een tweede forma tie van een eerste klas waren er meer gegadigden dan vroeger bij de particu liere opleidingen. Het is nog te vroeg om conclusie te trekken, maar de toetre ding tot de gemeenteadministratie is voor veel jongelui aantrekkelijker ge worden". De heer Van der Ham be sprak nog het probleem van de lesduur, in de meestegevallen anderhalv! per week. deze uitspraak: „Een voorspoedige ontwikkeling en grote belangstelling. Laten we optimistisch zijn om dit ook in Zeeland te bereiken" P.J.G.-wedstrijddag in Schoondijke Zaterdag lands Jongeren Gemeenschap Zeeland ;ullen de leden van de Platte- in Schoondijke bijeen zijn op de prov... ciale wedstrijddag van de organisatie. De dag zal gehouden worden in de ge bouwen van de landbouwpraktijkschool. ..Prins Willem". Naast de provinciale tractorbehendigheidswedstrijd zullen een aantal wedstrijden worden georga niseerd zoals fotóiierkenning. onkrui denherkenning. bloemen- cn fruitschik- ken en pannenkoeken bakken. Wedstrijden in sporthal De Middelburgse handbalvereniging E. M.M. organiseert elke zaterdag vanaf a.s. zaterdag tot en met 7 november wedstrijden in de nieuwe sporthal. Daarbij worden alle, Zeeuwse clubs om beurten uitgenodigd de hal te komen bezichtigen en tevens om wedstryden te spelen. Voor a.s. zaterdag is het Vlissingse Ma rathon de gast van de E.M M.-ers. Het programma voor de wedstrijden luidt: 18.30 tot 19.15 uur: herenjunioren E.M. M.Marathon: 19.1520 uur: dames E.M.M.Marathon; 20-21 uur: heren E.M M H—Marathon II: 21—22 uur: heren E..M.M. IMarathon I. f Advertentie j Brandweer Het brandweerwezen in het algemeen en de vrijwillige brandweer van Mid delburg in het bijzonder heeft zich altijd in een grote belangstelling van de heer Mathijssen mogen verheugen. Het is een grote hobby van hem. Hij was het, die samen met de heren H. Bierman en E. Visscher na de grote brand in de Lange Delft in 1929 de brandweer in de Zeeuwse hoofdstad reorganiseerde. strijd tegen het allesvernietigende vuur, dat was ontstaan uit veertig kleine vuurhaarden in vele delen van de stad. Deze verschrikkelijke ge beurtenis heeft overigens van de com mandant en de zijnen vuurbestrijders gemaakt, die van geen enkele brand „koud" worden. Enorme klap Een enorme klap moest de heer Mathijssen toen incasseren met de verwoesting van de Lange Jan, die even eerder een 4 jaar durende restauratie had ondergaan. De heer Mathijssen had daarvoor de plan nen gemaakt. De brandweercommandant herinnert zich vervolgens nog levendig het blus sen van een brand in het kantoor van de plaatselijke Duitse comman dant in de Molstraat. De Duitser was woedend, toen de brandweerlieden be halve het nathouden van de „belen dende percelen" alle belangrijke pa pieren uit de bureauladen spoten. De heer Mathijssen werd ter verantwoor ding geroepen: „Maar de rode haan moet toch de deur worden uitgespo ten", was zijn commentaar, waarmee iedereen uileindelijk akkoord moest gaan Maar er werd met veel plezier gespoten. De heer Matthijssen is een man met een grote liefde voor de na tuur. Met recht kan hij zeggen, dat zoals wij wel eens eerder over hem schreven heel Walcheren zijn tuin is, waarin hij vele bloe men en planten verzamelt en waar van hij de wegbermen zo moge lijk weer wil „aankleden" met de wilde bloemen van vroeger. Hengelaar Na de meidagen van 1940 is de heer Mathijssen op doktersadvies gaan vis sen en daarna is de hengelsport uitge groeid tot één van zijn grootste lief hebberijen. Jaren geleden is de heer Mathijssen voorzitter geworden van de hengelsportvereniging Middelburg. „Een club, waar het ongedwongen toe gaat, waarin het gezellig is", zegt hü er van. De jubilerende directeur is toch altijd op gezelligheid en gemeenschapszin gesteld geweest. Zo zocht hij in zijn woonplaats het sociëteitsleven op in de sociëteit „De Vergenoeging", waarvan hij reeds vele jaren secretaris is. Zijn belangstelling voor 't brandweer wezen komt tot uiting in talrijke func- dag tics, die hij in deze sector bekleedt. Hij is waarnemend voorzitter van de Hij vond, dat het algemeen met de Nederlandse vereniging van brand- „leegloop" van de secretarie naar de weercommandanten, voorzitter van de cursus in die dagen wol meevalt. I Zeeuwse afdeling daarvan, secretaris Het totaal overziend kwam hij tot van de Zeeuwse provinciale brand- reerbond, provinciaal wedstrijdleider. Ook in dc B.B. was cn is de heer Mathijssen actief: hij was kringcom- mandant van Walcheren, thans is hij vakcommandant voor Middelburg en omstreken. In de reinigingssector werkte hij mee aan de samenstelling van een rapport over de gladheids- beslrijding. MINDER WARM Wisselende bewolking cn droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijk® wind. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 26 september Zon op 06.32 onder 18.29 Maan op 20.59 onder 12.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2