Vlechtwerk bij vlotte vormgeving Rood voor het vuilnisvat SOEPEL VOOR BABY Regenmantel eleganter Provinciale Zeeuwse Courant Q vrijdag 25 september 1964 najaarsnummer pagina 7 SOEPELE, zachte spulletjes lig gen op de toonbank uitge spreid.. De baby van tegen woordig kan, bij wijze van spre ken, het zo gek niet opnoemen of het is voor hem te krijgen. Popperige jasjes, lekker wollig en zacht, gemaakt van draion, terlenca en andere kunstvezels, die zo gewassen, zo droog (en netjes) zijn, in zachte tinten en vlotte modelletjes. Een grappig roze jasje, met een wit satijnen gecapitonneerde voering bengelt op een grote mannenhand. Een voor een neemt de heer Verwer uit mag. ..de Ooie vaar" in Goes de manteltjes op de vuist. Een blauw exemplaar, van een zachte, aan velour herinneren de stof is uitgevoerd met een aan gezette capuchon met een wit bontrandje. Eveneens blauw is een „teddy"-jasje (van kunstvezel) evenals een manteltje dat is ge garneerd met knoopjes en capu- chonrand van pied-de-poule-stof. „Kunstvezels verdringen de wol", zegt de heer Verwer, „ze zijn ook uitermate praktisch. De prijzen zijn vrijwel gelijk. Vooral de jas jes worden veelal van kunstvezels gemaakt. Het heeft het voordeel dat het na het wassen niet hoeft te worden gestreken en het blijft er als nieuw uitzien". „Vroeger trokken de kunstvezels vuil aan. tegenwoordig zijn ze vrijwel anti-statisch". Het meneertje van heden valt trouwens ook al onder de zorg van tie mode-ontwerpers. Er is het colbertje bijvoorbeeld, ver vaardigd van tweed, en afgebiesd met een contrasterend kleurtje. De een of andere commerciële geest bedacht er de naam „Beat- le-jasie" voor, hoewel het jasje er al wel voor die melodieuze kevers zal zijn geweest. Ach, 't zal wel weer een kip-en-ei puzzel zijn. Feit is dat de jasjes ge weldig lief 2ijn, niet in de laatste plaats door de vrolijke voeringen, gToen-rood bijvoorbeeld, ruitjes, bloemetjes, allerlei motiefjes die het een kinderlijke toets verlenen. Een ander „net" pakje, dat b(j voorkeur wel op zon- en feestda gen moet worden aangetrokken (want welk kind presteert het elke dag op z'n goeie goed te let ten) is een chic combinatie-kos tuumpje. Een fris-blauw lang broekje en een geruit vestje met een grappige ceintuur, kruise lings gestrikt. Voor de kleine andere kunne kunnen de handgeweven jurken op zondag goed dienst doen. Praktisch snufje: niet alleen de zoom kan worden uitgelegd, ook het lijfje is te verlengen. Een flink stuk extra stof aan de bin nenkant zorgt daarvoor. Ook handig leek ons de trappel zak met mouwtjes die vanonder met een koord sluit. Als de kleine spruit wat snel uit de kluitjes wast kan het koord met een een voudige handgreep gewoon trekken) verwijderd worden, waardoor de trappelzak een nachthemd is geworden. Daarnaast worden de pyamaat- jes (waarom heet dat voor jon getjes niet pyapaatjes?) en bad stof kamerjasjes gemaakt, met aansluitende tricotboordcn om de kleine koukleum warm te hou den. Voor in de box zijn er o.a. de zogenaamde konjjnepakken, com pleet met staart, en aangezette voetjes voor warme pootjes. Kleine ijdeltuiten (of ijdele ma ma's) worden verleid met nylon onderjurkjes en bijpassen de broekjes, een beetje wuft, maar charmant. De schortjes worden eigenlijk een beetje te mooi gemaakt tegenwoordig. Zo'n speelkieltje, zoals ze ook wel worden genoemd, is er toch om de kleding te beschermen. Maar de fabrikanten laten hun fantasie en goede smaak zo zeer de vrije loop dat het zonde is zo'n schortje vuil te laten maken. Sommige ziin voorzien van grap pige beestjes, andere zijn ge maakt van twee contrasterende kleuren, of afgezet met geruite stof..„Eigenlijk zou elke kleuter school die dingen moeten heb ben", merkt mevrouw Verwer vrouwelijk praktisch op. Onprak tisch, maar geweldig leuk ten slotte zijn de „gelegenheids"- kleertjes voor hele kleine vrouw tjes. Witte, kanten of broderie hesjes, te mooi om aan te trek ken, maar ook te mooi om uit te laten. HOEWEL hei idee minder ple zierig is: najaar brengt natte dagen. Gelukkig is er de troost dat de regenvlagen met char mante kleding getrotseerd kun nen worden. De regenmantel, eertijds een wat sportieve dracht krijgt een eleganter sil houet. De ontwerpers voeren ze uit in stemmige ruitjes, maar ook lichte pastelkleuren, afgezet met donkere kraagjes en felgekleurde poplinmantels, met grote opge stikte zakken en afneembare knoopceintuurs fleuren de som bere natuur wat op. Grappige sa tijnen streepvoeringen in donke re exemplaren, wasbare mantels, met diolen gevoeid, lichtgewicht jassen met siliconenfinish, sier- Jtiksels in dezelfde tinten als de voering van de jas. gecapiton neerde bovenstukken en de „mili tary look" van het voorjaar, uit gevoerd in poplin, gegarneerd met leren knopen en zadelsteek. Half wintermantel, half regen jas is de caban, de jekkerachtige jas die komende winter wel eens de grote blikvanger zou kunnen worden voor de jonge vrouw. Glimmende of zwarte ankerkno- pen herinneren aan de vroegere schipersduffel. hoewel het huidi ge model uit Frankrijk is over gewaaid. Zo de - Franse wind waait waait m'n jasje is het ievies dus. Ook Engeland heeft een vinger in de pap, en wel met ruitjes, voor namelijk als voeringstof gebruikt. RODE LIPPENSTIFTEN kunnen met een gerust hart de vuilnis bak ingesmeten worden, tenzij rood de enige kleur is die U staat. De grote lipstickhuizen verwachten alles van rose en oranje. Het zijn twee hoogst flatteuze tinten, dat wel, maar een beetje gevaarlijk. Niet iedereen kan zondei meer een modekleurfje gebruiken. Een bekend fabrikaat noemde de rose tint bold new pink (pink is er ook in nagellak) en cou rageous orange werd, U raadde het al, de oranje. Wolgens de fabrikant is de rose tint een intrigerend kleurtje, vrolijk maar overmoedig. Dat zagen we er nu niet meteen aan af, maar dat hjj het als flatteus aanprijst is volkomen met de waarheid in overeenstemming. Ook het oranje, voor som mige mensen gewoon oranje, kan wat bloemrijker worden aan geduid. Even liefelijk als verrukkelijk, een volle rijpe tint met de juiste toets van tartend oranje Naast deze twee hoofdkleuren brengt dit najaar een cognac- kleurige lippenstift in zwang, aldus vernamen wij in parfumerie „Capri" te Middelburg. Nagellak, poeders en vloeibare make-up worden in met de lipstick harmoniërende schakeringen vervaar digd. Oogschaduw dient aan de pastelkant te zijn, de eye-liner .vordt zwart of donkerbruin. Foto- lippenstiften van Max Factor. Bij de sportkleding voor dames gaat de Engelse mode een belangrijke rol spelen. Vooral de tweed zal een voor name plaats innemen. Dit verzekerde ons de heer Iman- se, van het gelijknamige sportkledingmagazijn te Mid delburg. De tinten zullen iets warmer worden dan de voorgaande seizoenen het geval was. De fabrikanten zullen ruimer aandacht besteden aan de voering, die met warme ruiten en andere motieven zullen worden uit gevoerd. De jassen voor de dames zullen iets langer worden, alhoewel dat verschil niet groter zal zijn dan enkele centimeters. Het sportieve karakter van de sportkleding voor de dames hoe paradoxaal dat ook klinkt gaat wat verloren. Men vraagt nu eenmaal een wat modieuzer dracht. Dit kan overigens niet ge zegd worden van de bekende „houtje-touwtje jassen", die na een afwezigheid van enkele jaren weer terug komen. Of het een even groot succes zal worden als en kele jaren geleden, is voor de winkelier natuurlijk een open vraag. Verder verwacht men veel van de zoge naamde „caban-jasjes". Deze jasjes worden al volop in Frankrijk en België gedragen en men hoopt, dat ook de Hollandse vrouw (en man) deze jasjes gaat dra gen. Hierbij wordt wel gedacht aan de jeugd. De pan talons zijn over het algemeen zwart. Een nouveauté is de slobkous waarin weinigen been zullen zien. Men twij felt aan het succes, maar er zijn toch enkele fabrikan ten, die het weer gaan proberen. Vooral de laatste jaren schrikt de vrouw ook in Nederland niet meer zo gauw. De wintersportkleding zal iets meer gedessineerd zijn. De truinen blijven hetzelfde model houden, dus zowel het rolboord, als de openslaande kraag blijven gehand haafd. Over het algemeen is de wintermode op sport gebied vrijwel hetzelfde als vorig jaar. Uiteindelijk is de temperatuur van het najaar het belangrijkste. Als het warm blijft, zal men met de korte winter, die er op volgt niet gauw overgaan tot iets nieuws. Valt de win ter daarentegen zeer vroeg, dan heeft men veel langer de tijd om aan de winterkleding te wennen en zal de vrouw ook wat gemakkelijker iets nieuws kopen. Ze moet er dan ook lang mee doen. Foto boven: Tegen een achtergrond van de vlechtconstructies voor de be tonnen pijlerpoten van de Oosterscheldebrug staat het charmante duo Warm ingepakt de winter uit te dagen. Milly toont dat de met lichtgrijze bont gegarneerde capuchon heerlijk warm over het hoofd sluit. Hanneke tart de kou met jeugdig optimisme en neergeslagen capuchon. Foto on der: Milly koos bij haar grijze montycoat een schotsgeruit rokje met plooi en. Hanneke draagt er een rokje bij in hetzelfde rood/blauwe ruitje dat bij haar is voorzien van een strak voorpand en een grote speld opzij. Beide coats hebben praktische ruime zakken en zijsplitjes: het enige ver schil is het doorlopende stiksel op de borst dat Hanneke's mantel een jeugdig tintje verschaft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 27