PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schip - juist uit dok vaart op tegenligger FILIPPIJNEN BIEDEN BEMIDDELING IN INDONESISCH-MALEISISCH GESCHIL AAN Indonesië deed drie landingen Goes praalde met jubileum-FRUITCORSO MACAPAGAL WIL HET OPNIEUW PROBEREN Italiaan was op de eerste reis NOODTOESTAND IN BOLIVIA Rebellen bezetten PRINSES IRENE EN ECHTGENOOT Zuidvietnamees WAKE/V WEEKEIND IN SOESTDIJK radiostation MARGARINE ÉÉN CENT DUURDER Verklaring in Parijs Eerste plaats voor Corrida Kritiek op de geheimzinnigheid van Washington Voorstel van V.N. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde P. B. den Boer en W. de Paper HoofdredactieW. Leertouwer en G. A. de Kolt Abonnementsprijs 75 cent Walstraat 68-80 tel. 2355 <b g g. red 3508. adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 51, te). 3841 (b.g g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. 1 :i Zierlkree red tel 2425 adm tel 2094 Adv pr 32 ct. p. mm. Min. p. adv. /4J». Ingez. med 3 tanef. Kleine adv. (mar. 8 reeels) 32 ct p. regel n Maandag 21 september '64 Middelburgse atleet hoog gesprongen, diep gevallen Pagina 3 i.«0). „Brieven bur. van dit blad" 25 c President Diosdado Macapagal van de Filippijnen heeft gisteren verklaard dat zijn land bereid is de rol van bemiddelaar in het conflict tussen Indonesië en Ma leisië weer op zich te nemen. Op een persconferentie in de Fi lippijnse provincie Tarlac Macapagal voorts, dat hij de toe stand in Zuid-Vietnam met de na tionale veiligheidsraad zal bespre ken alvorens in oktober naar de Verenigde Staten te vertrekken. Indonesië heeft gisteren alle Maleisische vissers gewaarschuwd uit de buurt van de Indonesische vloot te blijven tijdens gecombineerde zee- en luchtoefeningen in de Straat van Malakka tussen Indo nesië en Maleisië. Volgens berichten is de .Maleisische vloot in staat van paraatheid gedurende de Indonesische oefeningen. Een visser verklaarde dat officieren van Indonesische schepen de laatste tijd de vissers herhaalde malen beleefd hebben verzocht voor de tijd van de oefeningen uit de buurt van de schepen te blijven. Drie landingen Militaire autoriteiten in Koeala Loempoer hebbeD verklaard dat In donesië ongeveer 200 getrainde guerrillastrijden: naar Malakka heeft gezonden. Aan de landingen vanuit zee op 17 augustus namen 90 infiltranten deel die op drie plaatsen in het district Pontian, ongeveer 70 kilometer ten noordoosten van Singapore. Bij twee nachtelijke luchtlandingen wer den op 2 september op ongeveer 150 kilometer ten noorden van Singapore 100 guerrilla's neergelaten Onder hen waren enigj Maleise meisjes -van Chi nese afkomst. PANTSERWAGEN TEGEN AUTO - 4 DODEN EN 6 ZWAARGEWONDEN Gisteren heeft zich in de buurt van Koeditz >n Beieren een ernstig ver keersongeluk voorgedaan dat vier do den en zes zwaargewonden heeft ge- eist. De stuurinrichting van een Ameri kaanse pantserwagen van 7 ton was onklaar geraakt waardoor het voer tuig op de linkerkant van de weg kwam on een tegamoetrijdende perso nenauto met zijn ketting greep. Het pantservoertuig sloeg zelf over de kop. De bestuurster van de personen auto en twee dochters van haar wa ren op slag dood. Een meerijdende jongen stierf in het ziekenhuis. Zijn vader en twee andere inzittenden wer den levensgevaarlijk gewond. Ook drie Am trikaanse militairen zijn i stig gewond. „Corrida" heette de winnende wa f/en van het tiende fruitcorso, dat zaterdag door Goes trok. Het was een inzending van het Tilroe's Jruit- bedrijf ,pDe Smokkelhoek" te Ka- pelle-Biezelinge. (Foto P.Z.C.j Tweede front De landingen maakten deel uit van de Indonesische actie „ter verplettering van Maleisië". De acties hebben tot doel een tweede front op het Maleise schier eiland te beginnen. Op Maleisisch Bor neo voeren de guerrilla's al meer dan jaar stryd. DS. J. MEYER TIJDENS DIENST OVERLEDEN Gisteravond is ds. J. Meyer, uit 't Harde emeritus predikant bij de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt, op de kansel te Ermelo, waar hij een gastbeurt vervulde, overleden. Ds. Meyer werd 65 jaar. Hij was predi kant te Fijnaart, Hoogeveen en Olde- hove. Botsing op de Waterweg Zaterdagavond om half acht is op de Waterweg bij Vlaardingen de Italiaanse buik-carrier Orfeo uit Genua in aanvaring gekomen met het Noorse schip Visund. Vele honderden mensen, gewaar schuwd door de televisie, die de eerste beelden van het bij de oude haven in Vlaardingen aan de grond gezette Italiaanse vracht schip „Orfeo" had vertoond, stroomden in de late avond van zaterdag naar het Vlaardingse hoofd. Zij trotseerden de kille avondlucht om het bergingswerk van de wal af viel er overigens niet veel te zien te aanschou wen. Lieten de gevolgen van de aanvaring tussen de „Orfeo" en de uitvarende „Vi sund" zich in het begin voor de Italiaan ernstig aanzien, omdat het schip tame lijk veel slagzij maakte, toen het een maal aan de grond zat en er door bijna twintig sleepboten, die van alle kanten waren komen toesnellen, met alle macht tegen stuurboord geduwd werd. kon de „Orfeo" voor kapseizen worden behoed. Om het schip recht te zetten gingen bergingsexperts van Van der Tak over tot het inpompen van circa duizend ton water in de bakboordballasttanks. Lang zamerhand verdween de slagzij en kon den de sleepboten een voor een van de stuurboordzijde worden teruggetrokken. Omstreeks half elf. het was toen al laag water, was alle gevaar voor om slaan geweken en was het wachten op de vloed, die het schip omhoog moest brengen. Schade viel mee Inmiddels hadden duikers van het bergingsvaartuig „Dolfijn" de schade onder water opgenomen. Hun rap port logenstrafte de aanvankelijke berichten dat het schip een zeer groot gat had opgelopen. Men kwam tot de conclusie, het risico te mogen nemen het schip vlot te brengen en te verhalen. Rond middernacht was er voldoende water om een poging te doen, het schip vlot te trekken. Vier sleepboten die op het achterschip hadden vastgemaakt en een viertal dat tegen bakboord duwde, kregen het schip vrij. Daarna werd de „Orfeo" verhaald r de Waalhaven, waar het schip nu zonder slagzij aan een boei gemeerd ligt. Het gat in de romp is nog niet gedicht. Vermoedelijk zal vandaag met de lossing van de lading worden begon nen. Circa 1500 ton graan is verloren gegaan door het binnenkomende water. Waar de ongelukkige Italiaan, die bijna aan het eind van zijn eerste reis was, zal worden gerepareerd, is nog niet be kend. Pas gerepareerd De „Visund", die juist bij Wilton-Feyen- oord was gerepareerd, is weer naar de werf teruggevaren om opnieuw te wor den hersteld. Gistermorgen al werden met behulp van snijbranders de bescha digde platen aan de voorpiek verwijderd. Hierbij kwant een groot stuk van de railing van de „Orfeo" te voorschjjn. Bij een derde landing kwamen drie In donesiërs bij Morib aan land. Morib ligt aan de kust, 45 kilometer ten zuid westen van Koeala Loempoer. Zij wer den vrijwel onmiddellijk gevangen ge- De Boliviaanse regering heeft gis teren voor heel het land de nood toestand afgekondigd naar aanlei ding van de ontdekking van een samenzwering om de regering om ver te werpen en de „openbare or de te wijzigen". President Victor Paz Estenssorro riep gistermorgen om zes uur de regering bijeen om, naar later werd verklaard, veiligheidsmaatregelen te nemen. De voormalige president, Hernan Siles Suazo, werd kort voor de kabinetszit ting gearresteerd door de „Control Poli tico" (speciale politieke politie), zo deel de zijn vrouw mee. Siles stond aan het hoofd van een re volutionaire beweging, die de regerende nationalistische partij in 1952 aan de macht bracht. Hij bood het president schap aan Paz Estenssorro aan. die in Buenos Aires in ballingschap leefde. Volgens andere berichten is ook Alberto Orales, een afgevaardigde van de oppo sitie, gearresteerd. Orales is lid van de mijnwerkerspartij die vice-president Juan Lechin tot voorzitter heeft. Naar verluidt houdt Lechin zich ergens in La Paz verborgen. Waarnemers menen dat de politieke on rust veroorzaakt is door de staking van leerkrachten die al 17 dagen duurt. Een andere factor is de onrust in de mijnen. Mijnwerkers in Huanuni namen zater dag vier personen als gijzelaars gevan gen. Het Italiaanse schip „Orfeo" 12.893 brt) is zaterdagavond op de Nieu- we Waterweg in aanvaring geko men met de Noorse vrachtboot „Visund" (13.383 brt) Op de foto- sleepboten drukten het Italiaanse schip tegen de Noordwal om kapsei zen te voorkomen. Leden van een primitieve berg stam hebben gisteren het radio station van de Zuidvietnamese re gering in het stille bergstadje Ban Me Thout, ten noordoosten van Saigon, bezet en geweigerd het aan de autoriteiten terug te geven. Het bureau van premier Ngoeyer Khanh deelde gistermiddag mede "dal de stad nog in het bezit van loyale troe pen was en dat het tweede legerkorps opdracht had gekregen het radiostation te bezetten. Naar uit een regeringscommunique blijkt werd het radiostation bezet door tweehonderd man van de plaatselijke militita die behoorden tot de bergstam men. Leider van de groep was een voormalig lid van de nationale vergadering tijdens het bewind van wijlen president Ngo Dinh Diem. Volgens goedingelichte zegslieden had den propagandisten van ae Vlet Cong het gerucht verspreid dat de regering alle voormalige functionarissen var *- regime van Diem zou arresteren. Premier Khanh begaf zich per vliegtuig naar het hoofdkwartier van het tweede korps in Pleikoe. 75 km ten noordoos ten van Saigon, waar hij persoonlijk be vel gaf het station op de rebellen te heroveren. De margarine wordt met ingang van vandaag per pakje van 250 gram een cent duurder. De bond van Nederlandse marga rinefabrikanten zegt, dat ..de prij zen van oliën en vetten zich op een te hoog niveau blijven bewegen om doorberekening van bepaalde kostenverhogingen zonder prijs wijziging mogelijk te maken". Met het ministerie van economi sche zaken heeft het gebruikelijke overleg plaatsgehad. Prinses Irene en haar echtgenoot prins Charles-Hugues heb ben het weekeinde doorgebracht in het paleis Soestdijk. Zij arriveerden zaterdagmiddag om vier uur per auto voor een par ticulier bezoek. Vandaag zouden zij weer vertrekken. Zodra het nieuws van het bezoek aan Soestdijk bekend werd begonnen journalisten, fotografen en t.v.-verslaggevers een beleg van het pa leis, dat pas eindigde toen zware wolken zich boven de omgeving sa mentrokken. Ook was er nogal wat publiek op de been, aangetrok ken door batterijen camera's, die op de paleishekken waren gericht. Het enige wat men zag was hoe prinses Irene en haar echtgenoot des ochtends in een zilvergrijze Jaguar met Frans nummerbord ter ker ke gingen. Het paar bezocht de mis in de St.-Nicolaaskerk m Baarn. Rond het middaguur vertrok de Jaguar opnieuw door de achteruit gang van het paleis. Fotografen die de wagen volgden, raakten het spoor a! spoedig bijster. In een aan de pers overhandigde verklaring heeft de woordvoerder van prins Charles-Hugues ontkend, dat het bezoek van de prins en prinses Irene aan Nederland ten doel zou hebben gehad de Neder landse koninklijke familie op de hoogte te stelien van de mogelijk heid van een blijde gebeurtenis. De verklaring luidt woordelijk: „Prins Charles-Hugues van Bourbon-Parma en prinses Irene zijn door de Nederlandse koninklijke familie uitgenodigd het weekeinde in pa leis Soestdijk door te brengen. Via Parijs en Brussel, waar de prins en de prinses slechts kort ver toefden, arriveerden zij zaterdag te 16.00 uur per auto bij paleis Soestdijk, waarvandaan zij in de loop van maandag weer zullen ver trekken. In de omgeving van de prins is tegengesproken, dat dit strikt parti culiere en familiebezoek, heel gewoon na afloop van de zomervakan tie, ten doel zou hebben gehad ae Nederlandse koninklijke familie op de hoogte te stellen van de mogelijkheid van een gelukkige gebeurte nis. Het was louter de bedoeling van dit bezoek, zo dit nodig ware, de gehechtheid tot uitdrukking te brengen van de prins en de prin ses met de Nederlandse koninklijke familie". Op de fotoprinses Irene en prins Charles betreden het bordes van paleis Soestdijk, nadat zij iit Baarn de H. Mis hadden bijgewoond. HET tiende Fruitcorso in de straten van het nieuwe Goes is historie! Lang nog zal het bij duizenden een plezierige herin nering zijn. Op foto's, kleuren dia's, vele meters filmstrook of doodeenvoudig als een beleve nis hebben zij er wat van mee naar huis genomen. Van de twaalf met veel vakmanschap, fantasie en artisticiteit gecom poneerde meesterwerkjes-in- fruit. Van een uitbundig stra lende fruitfee, hoog gezeten in een overdadig gevulde mand ooft met aan haar voeten twee niet minder flonkerende hofda mes. Van de reclamewagens en auto's, speels door de stoet ge strooid. En van de muziek, die als het ware iedere honderd me ter van de door duizenden be wonderende guirlande werd „ververst". Goes heeft voor de tiende keer met het beste uit de boomgaarden gepraald. En al les heeft* weer meegeholpen om dat tot een succes te maken. Zelfs de dreigende regeluchten, die aan het begin van de middag onheil- spelend dulidelijk maakten, dat ook een fruitcorso staat of valt met het weer, hebben 's middags en 's avonds bij de rondgangen van het lustrum spektakel hun waterlasten vastge houden. Wie pessimistisch thuisbleef, toen hij begreep dat de jury van de praalwagens aan het begin van de middag in gutsende buien een goed heenkomen moest zoeken, die in ge dachten verregende figuranten op de fruitfantasieën zag zitten wel, die heeft veel gemist. Ook het fees telijke tiende fruitcorso in Goes heeft het droog gehouden. Tot grote opluchting van iedereen op en om het parkoers. Van de organi satoren en het publiek en niet in het minst van de honderden vrijwilligers, die hebben meegeholpen om het~cor- so tot een gebeurtenis van superieure kwaliteit te maken. Dat laatste mag men rustig stellen De elf deelnemers en de ."Stichting Fruitcorso' met de wagen, waarop zij de fruitfee presenteerde, hebben hun hele register van mogelijkheden en stuntjes met fruit als „etalagema- teriaal" opengetrokken. Ze verwerk ten blozende appels en peren, bessen, druiven, pruimen, noten, bramen en zelfs maïskorrels en bonen, om er mozaïekjes, tableaus en décors voor hun mobiele taferelen mee te berei ken. die het publiek langs de stra ten en op de tribunes versteld deden staan. En die jury kritisch maar met veel waardering in hoge puntental len voor de prezen omzetten. selbeker en de ereprijs aan de „com ponisten'" van deze uagen uit. toen hij had bekend gemaakt dat er 453', j punt mee waren gehaaid. Niet ver achter lag de bijdrage van kwekenj „Westhof" (gebrs. Van 't Westeinde i te 's-Heer-Arendskerke „Zomer-herfst". een fantasie in fruit, weldadig en uitgebalanceerd van op zet: een eerste prijs met 441 punten. De extra dorpsprijs een wisselbe ker en vijfhonderd gulden ging naar Kloetinge, dat een met fruit be legde viool van geweldige afmetin gen voor het motief „Prelude" op de weg bracht. En 's avonds, toen het corso opnieuw voor duizenden ogen- paren maar nu sprookjesachtig verlicht voorbijtrok, nas het We», terschouwen dat met de eerste prijs voor de verlichting ging strijken ..Meianesië" een geestenboot ge bruikt bij de Nieuwguinese malang- ganriten. voorafgegaan door de vro- lijkspelende muzikanten van „Witte van Haemstede" en „Luctor et Emergo" te Renesse. Overal vandaan waren de corsobe zoekers gisteren weer naar Goes ge komen. Treinen, bussen, auto's en nog eens auto's, brommers en fietsen voerden massa's aan. die zich by de toegangen van het afgesloten par koers in Goes-oost van een kaartje voorzagen en daarna een goed plekje langs de straten of een zitplaats op de tribune zochten. NA VLOOTINCIDENT Nu het nieuwe incident in de Golf van Tonkin, vrijdag jl„ na de verklaring die minister van defensie McXamara zaterdag aflegde, door de Amerikaan se regering blijkbaar als gesloten wordt beschouwd, leveren enige Ame rikaanse dagbladen kritiek op de schaarse mededelingen van officiële zijde. Zo schrijft de New York Times dat McNamara's „bondige verklaring" te enen male onvoldoende is. Een groot deel van de wereld zal zich onvermij delijk afvragen of de Amerikaanse schepen geldige gronden hadden om j het vuur te opener.. Tevens zal de ver- denking ontstaan dat de werkelijke reden voor het vuren al te grote ner vositeit was als gevolg van het vorige incident, aldus het blad. Ook de New York Herald Tribune uit het vermoeden dat de bevelheb bers van de schepen ui*, zenuwachtig heid op „spoken" hebben geschoten of dat de aanvallers in 't geheel geen aanvallers waren maar Zuidvietna mese patrouillevaartuigen die verder naar het noorden voeren dan zij ge machtigd waren. Zelfs is het moge- '.:ik dat de Amerikaanse schepen hei melijke Zuidvietnamese operaties te gen Noord-Vietnam dekten of een spe ciale verkenningsopdracht uitvoerden, aldus het blad. dat het ontstaan van de speculaties toeschrijft aan de ge brekkige voorlichting. Druivenprinses aan Turkije Corrida' 13 „Corrida". een Spaans stierenge vecht met een heuse Spanjaard als toreador voor een donkere stier dat was het glansstuk van het tiende fruitcorso. Hel kwam uit handen van een goede bekende: Tilroe's fruitbe. drijf „De Smokkelhoek" te Kapelle- Biezelinge. Onder gejuich van hon derden omstanders reikte de burge meester van Goes, mr. F. G. A Hu- ber later op de Grote Markt de wis- Onder al die gasten van Goes van ook een deputatie uit het Westland. druivenprinses Corry van Uffelen. bloemenfee Marian van den Ende en oogstfee Janny Sikkes By de ont vangst van de stichting „Zeeuws Fruitcorso" in „De Korenbeurs" hebben zij het Goese feeëntrio op produkten uit hun streek onthaald. Daar ook werd over en weer tussen bestuur en vertegenwoordigingen van de deelnemende praalwagens het (Zie slot pag. 2 kol. 3) Secretaris-generaal Thant van de Ver enigde Naties heeft Turkije voorge steld. zijn contingent troepen voor Cyprus onder het bevel van de vre desmacht van de V.N. te stellen. Dit heeft de Turkse premier, Ismet Ino- nö, gisteren gezegd. I Thant had nog gezegd, dat hiermee 1 de kwestie van het aflossen van het Turkse troepencontingent op Cyprus I zou zijn opgelost. Inonö deelde mee, dat de Turkse minister van buiten landse zaken Thant zal antwoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1