instant ciloco-fjc De Middelburgse sportwereld actief in nieuwe sporthal DROSTE Polen reden bij Axel door gevechtsterrein Financiële berichten 'n nieuw produkt 'n nieuw gebruik Deense arbiter met heftruck in vliegtuig gehesen WISSELING BINNEN GELEDEREN „VITRITE"-ONDERNEMINGSRAAD Drie D.W.S.-ers bij „centrale 14" Ere-diploma voor vele Axelaars Behalve E.M.M. ook Swift in Sportgala VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T i Vanuit de ,,regie"-kamer van de sporthal registreerde de camera van onze fotograaf het volgende beeld van de expositie-inrichting. (Foto P.Z.C.) gesuikerde oploscacao Drink'n met DROSTE INSTANT Tot en met morgenochtend expositie aan Nassaulaan In de in fel licht badende sporthal aan de Nassaulaan te Middelburg is gister avond gewerkt of er mensenlevens van afhingen. Men sjouwde met ladders en werktuigen, controleerde de verlichting en hier en daar werd er nog vinnig op los getimmerd. Dat gebeurde evenwel niet door de bouwers, maar door werk lustige sportlieden, die hun stands aan liet inrichten waren. Wanneer namelijk vanavond het verlossende woord eruit is en de deuren van de hal officieel zul- n open zwaaien om de gebruikers er in binnen te laten kan men in deze -verdekte ruimte ook een tentoonstel ling bezichtigen, die een indruk wil ge ven van wat er leeft in de Middelburgse sportwereld. Op aantrekkelijke wijze kan men ken nis maken met de verschillende takken van sport. Aan de zijde van de hal is de stand te vinden van de V.V. „Middel burg. Het verenigingsleven wordt niet op originele wijze uitgebeeld. Daarvoor zorgde voornamelijk karikatuurtekenaar Frans van de Kop, die met zijn werk stuk alle eer In legt. De atletiekvereni ging „Dynamo" zegt het met foto's, „Wilhelmlna" heeft voor de expositie een trampoline de nieuwste aanwinst van de gymnastiekvereniging laten aanrukken. De hockeysport wordt aan het publiek voorgesteld in de stand van Leuk van opzet is de bijdrage van M.L.T.C.: reuze tennis-rackets trek ken hier de aandacht. Het reddend /.wemmen, de waterpolo- sport en de toepassing van mond in een deplorabele toestand is de Deense scheidsrechter Sörensen, die woensdaguvond na de wed- Olympisch Stadion te Amsterdam werd gemolesteerd, gistermiddag van Schiphol naar Kopenhagen teruggekeerd. Vele kneuzingen en blauwe plek ken. alsmede een angstig dik ge zwollen linkerknie maakten hem het lopen volslagen onmogelijk, zodat hij op het vliegveld in een rolstoel werd geplaatst. D.W.S.-voorzitter H. Solleveld en scheidsrechter Leo Horn deden hem uitgeleide. Met rolstoel en al werd de 46- jarige Deen op het platform door een vorkheftruck omhoog gehesen tot voor de deuropening in de romp van de K.L.M.-Electra, waarin hij naar Kopenhagen vloog. Twee K.L.M.-employés duwden vervolgens de rolstoel het toestel in en hesen de geblesseerde scheidsrechter in een stoel. Met Sörensen reisden tevens de beide Deense lijnrechters terug naar Kopenhagen. INSTALLATIE TE MIDDELBURG Veertien spelers zijn aangewezen voor de centrale training, die. met het oog op de interlandwedstrijd tegen België (30 september in Antwerpen), dinsdag 22 september in het K.N.V.B.-sport- centrum te Zeist zal worden gehouden. De „centrale veertien" zijn: Pieters Graafland, Veldhoen, Bergholtz, Krui- ver (allen Feijenoord), Van Leeuwen (G.V.A.V.), Quadackers (Fortuna '54), Kemper en Theunissen (P.S.V.Israël, Schrijvers en Hollander (D.W.S.), Mul ler (Ajax), Verhoeven (Sparta) en Heij- nen (A.D.O.). 0 In Jacksonville, lil de Amerikaanse staal Mississippi, zijn twee negerstudenten voor de universiteit ingeschreven. De Inschrijving verliep zonder enig Incident, in tegenstel ling tot de Inschrijving van de eerste neger student op deze universiteit in september 1962, James Meredith, die aanleiding was tot bloedige relletjes waarbij twee doden vielen. mond beademing wordt door „Luctor" op de tentoonstelling gepropageerd. De stand van „Zeeland" leeft. Figuranten stellen in deze stand de doelstellingen voor van deze vereniging, die naast ver broedering en ontspanning liet sportele- nent op de voorgrond wil schuiven. Zeciandia "is volgend jaar aan de 55ste terjaardag toe. Naast deze stand treft men een bijdrage van de christelijke gymnastiekvereni ging „Veldo" aan. Fraai is eveneens de stand van die met fotomate riaal en glazen tot een leuke creatie is gekomen. De badmintonclub „Avanti" komt op de expositie onder meer met een speelveld in miniatuur. „De Honte" is met een plastic-boot vertegenwoor digd en ook de watersportvereniging „De Arne" heeft materiaal gestuurd. De stand van „Swift" bestaat onder meer uit explicatie- en demonstratieborden. Foto's vormen verder aantrekkelijk il lustratiemateriaal. Een stand van de stichting „Sport Steunt Zonneveld" sluit de rij. Tot zaterdagmorgen half twaalf kan men een kijkje op deze expo sitie nemen. En ondanks het feit, dat er nog heel wat werk te verzetten was vond men gisteravond nog wel even tyd om af te stemmen op Hilversum. In zijn sport- praat roemde radio-evrslaggever Dick van Rijn het opvallende initiatief dat in MiddelDurg dank zij liet gemeentebe stuur gestalte heeft gekregen. Dick van Itijn stelde Middelburg als voorbeeld voor het hele land. In het radioprogram ma „Djinn" van morgenochtend zal op nieuw over de. sporthal worden gespro ken. Generaal onthulde eigen straatnaam Proeven rationelere exploitatie garnalenstand In 1985 zal nog een aantal gen en proefnemingen nodig zyn voor het wetenschappelijk onderzoek ten be hoeve van een meer rationele exploita tie van de garnalenstand in de Neder landse kustwateren. Dit blykt uit het geen de minister van landbouw en vis serij schrijft in zjjn memorie van toe lichting op dc begroting - oor 1965 van zijn departement. De aandacht van het wetenschappelijk onderzoek zal in 1965 weer gericht moe- ten zijn op de garnalenvisserij. Eind 1964 aldus de memorie, zullen in grote trek-! ken de richtlijnen gereed gekomen zijn. die kunnen leiden tot een meer rationele i exploitatie van de garnalenstand in de kustwateren. Volgend jaar moet nog een aantal waarnemingen en proefnemingen gebeuren. Dc vraag van dc mosselkwe kers naar meer percelen in de Wadden zee is nog steeds groot. Helaas, zo staat in de memorie van toelichting, kan toe wijzing slechts plaatsvinden, wanneer in gebruik zjjnde percelen worden opge geven, Mede als gevolg van de gunstige exportmogelijkheden komt zulks spo radisch voor. Uitbreiding van de cultuurgronden is niet verantwoord, omdat dit ten koste zou gaan van de gebieden, waar de autochtone vissers grote hoeveelheden garnalen vangon. Gemakkelijk gezeten in de com fortabele zetels van een touring car heeft een veertigtal Poolse oud-strijders donderdagmorgen nog eens oen gedeelte afgelegd van de route, welke hen in de septem berdagen van 1944 naar Axel voerde. Nu zonder de romslomp van geweren en bajonetten en zon der de kans om in Zeeuwsch- Vlaamse klei te sneuvelen door een vijandelijk projectiel. Vrolijk en onbezorgd tuurden zij door de ruiten naar het in twintig jaar nogal gewijzigde landschap, elkaar de enkele punten van herkenning aanwijzend. De tweede dag van de bevrijdings herdenking, waarvoor generaal S. Maczek en zün Poolse officieren en manschappen naar Axel zijn geno digd. begon met een Heilige Mis in de r.-k. kerk ter nagedachtenis aan allen, die voor de bevrijding van Axel zijn gevallen. Diverse kransen werden daarna gelegd bij het Poolse Kruis aan de Kanaal dijk op de provinciale weg tossen Axel en Hulst. Oud-generaal Maczek herinnerde op die plaats nog eens aan de hevige ge vechten, welke daar hebben plaatsge vonden en die het leven hebben ge kost aan 25 van zijn manschappen. „Deze plaats is geen groot slacht- veld geworden, maar heeft voor ons oud-strijders wel een diepe betekenis gekregen", aldus de commandant van de voormalige Eerste Poolse Pantser- dvisie. Hij benadrukte nog eens, dat zijn eenheden de opdracht hadden, zo veel mogelijk het leven van burgers te sparen. In één van de straten in het uitbrei dingsplan Oost onthulde de Poolse generaal daarna het naambord van een straat, die van nu af zijn naam zal dragen. Hoe nauw de band tus sen de bevolking van Axel en de Po len in de loop van de jaren is gewor den, kwam nog eens tot uiting in de raadzaal, waar de genodigden een ontvangst werd bereid door de vere niging „Axel-Polen". Voorzitter D. J. Oggel riep zijn vrienden daar een hartelijk wel kom toe. Hij wees op het doel van de vereniging, namelijk het be stendigen van de vriendschappelij ke betrekkingen tussen bevrijders en bevrijdden Hij sprak de hoop uit, dat de jeugd warn gemaakt kan worden om deze traditie voort te zetten. „Wij willen tot uitdruk king brengen, dat uw strijd voor onze vrijheid niet vergeefs is ge weest en hopen, dat uw vaderland deze vrijheid spoedig zal mogen delen", aldus de voorzitter van de vereniging Axel-Polen. Onderscheidingen 'K. van Dijke, mevrouw Van Dijke, de heer M. L. M. IJsebaert, mevrouw C. van de Bosse-Meijers en aan de heren A. J. van Hoeve, A. P. Ze- gers, L. de Feijter, J. Picavet, R. J. de Kraker, P. Cappon, A. L. de-Feij ter, D. Schatborn, A. van Sabben en J. van de Berge. De wandelsportver eniging „Emma" kreeg van de oud strijders voorts een fraaie beker. Burgemeester Van Dijke had donder dagmorgen juist een brief ontvangen van de Poolse oud-kolonel dr. Z. M. L. Szydlowski, die hij aan de gasten voorlas. De oud-kolonel, die een bij zonder groot aandeel heeft gehad ir de bevrijding van Axel, schreef, bet goed te maken, doch belaas niet uit Canada te kunnen overkomen. Voorts dat de gebeurtenissen uit 1944 hem nog goed voor ogen staan en dat ook hij een sterke en persoonlijke binding met Axel heeft. Zoals bekend ligt mevrouw Szydlowski in Axel begra ven. Dr. Szydlowski hoopte de 25ste verjaardag van de bevrijding van Axel persoonlijk te kunnen meebele ven. Inmiddels is Axel fia deze tal van indrukwekkende herdenkingen over gegaan tot het vieren van de bevrij dingsfeesten. welke tot zaterdag avond aanstaande zullen duren. DIRECTEUR: „ORGAAN DAT STATUS WERKNEMER IN HET BEDRIJF VERBETERT" Een team van dertien werknemers van de N.V. De Vitrite fabriek Middelburg zal de komende drie jaar de belangen van hun naaste medewerkers gaan be hartigen. Voor het front van een uitge breid gezelschap personeelsleden werden gistermiddag dertien van deze werkne mers geïnstalleerd in de nïenwe onder nemingsraad. Dat gebeurde door de voorzitter, directeur ir. J. P. Berdenis van Berlekom. Hij was het ook, die op deze bijzondere bijeenkomst in de kan tine van het bedrijf de uittredende leden van de onde ondernemingsraad van hun verantwoordelijkheid onthief. De directeur noemde in zijn toespraak de ondernemingsraad het orgaan, dat bij uitstek geschikt is om de status van de werknemer in het bedrijfsleven te hel pen verbeteren. Naar zijn mening is het bovendien mogelijk, dat uit de activitei ten van de ondernemingsraad waarde volle structurele wijzigingen van het be drijf kunnen voortvloeien. Wederzijds respect Hij deed een beroep op het wederzijd se respect van dc nieuwe leden van de ondernemingsraad en vroeg daar naast handhaving van een milde discipline in het belang van het be drijf. Met deze woorden verklaarde de heer Berdenis van Berlekom de nieuwe ondernemingsraad voor installeerd. De heer F. Leemans, districtsbestuur der van de A.N.M.B., schetste de ondernemingsraad als een orgaan, dat een positieve bijdrage kan leve ren tot verdere democratisering van het bedrijfsleven. Hij hoopte op een goede functionering van de nieuwe raad. De nieuw benoemde werknemers zijn mevrouw J. D. Jurcka-de Graaf, en de heren VV. J. Goedhart. P. J. de Koning, A. D. Leenhouts, A. de Masier, G. Siere- veld, J. P. Smolders, C. Meliefste, J. de Voogd II, H. G. de Ru, J. Sohier, A. J. Flipse en M. L. de Witte. Het was deze laatste, die de wens uitsprak voor een prettige samenwerking. De volgende he ren keerden niet in de raad terug: Chr. de Vlieger, A. van Beek, I. van Soelen, A. J. Haaging, A. F. van der Roost, J. J. dé Groot, P. Steketee en P. P. J. Donderdagochtend is in de parochie- y kerk te Westdorpe Ben Vermandei uit Sas van Gent, jeugdlurnkampi- i oen van Nederland en lid van j ..Thor' ui het huwelijk getreden i met mej. M. Odery. Er bestond voor het huwelijk veel belangstelling, ook van de zijde van de vereniging. Op de foto: het moment waarop het paar de kerk verlaat. Foto P.Z.C./ Onze COUTURECOLIECTIE in boni, stoffen mantels en japonnen is thans volledig Breda - Eindstr. 14 - Tel. 31086 de Ruijtcr. Voor elk van de vertrekken-1 de ondernemingaraadleden had de voor-1 zitter een dankwoord. Extra waarderen de woorden werden gericht aan de adressen van de heren Van der Roost en I De Rujjter, die van de oprichting in 19551 af zitting hadden in de raad. Namens de niet terugkerende leden voerde de heer Van der Roost het woord. Vooruitgang In zjjn openingswoord, waarin de direc teur onder meer commissaris mr. A. J. van der Weel welkom heette, illustreer-j de ir. Berdenis van Berlekom de vooruit- - gang van het bedrjjf aan de hand van cijfers. Daaruit bleek, dat de produktie- afzet in de periode, die Ligt tussen 1 januari 1961 en nu, is gestegen met on geveer 30 procent. Het personeelscijfer steeg roet 20 procent. Waren er op 1 januari 1961 525 personeelsleden, thans zjjn dat er 632. In ruim drie jaar tijd werd voor bijna tien miljoen gulden in het bedrijf geïnvesteerd. In dit verband wees de directeur op de realisering van het torengebouw en de ruime hal. Ondanks de outil- lageverbetering en de doorgevoerde mechanisatie, is men mede door be langrijke kostenstijgingen lonen meer dan 30 procent echter voor een zware taak komen te staan om de efficiencyverbetering te kunnen bijhouden. Voorts wierp de voorzitter een terug blik op de reeds ontplooide activiteiten van de ondernemingsraad. Daarbij ves tigde hij o.a. de aandacht op de invoe ring van de nieuwe tariefsystemen, de veertiendaagse loonbetaling, de benoe ming van veiligheidscontactpersonen in de verschillende afdelingen, de invoe ring van bedrijfskleding en de instelling van de afdeiingskas voor de ziekengeld verzekering. „Bij „De Vitrite" is het zie- kenpercentage in vergelijking tot andere bedrijfstakken in dezelfde sector het laagst". Een hoogtepunt van de sociale activiteiten van de ondernemingsraad was ongetwijfeld de onderbrenging van de pensioenbelangen van de werknemers in het Philips pensioenfonds. Als een van de door de nieuwe ondernemingsraad nader te bekijken zaken werd genoemd de herziening van het reglement op verschillende punten, met name voor wat betreft de verbetering van het ver kiezingsreglement. Twee Zeeuwse ploeeen zuilen tijdens de sportgala op zaterdag ter gelegen heid van de opening van de Middel burgse sporthal in het veld treden te gen sterke nationale ploegen: niet dc Nederlandse kampioen Rhoda, maar de Nederlandse kampioen voor zater- dagploegen. Swift uit Middelburg, zal het korfbalduel spelen tegen de Bel gische kampioen Scaldis uit Antwer pen, terwijl zoals bekend E.M.M. in het veld treedt tegen de zcvenhandbal- ploeg van het Arnhemse ESCA. Wal de korfbalontmocting betreft: kampi oen Rhoda kreeg geen toestemming om vlak voor de competitiewedstrijd naar Zeeland te komen. De ESCA-ploeg komt in zijn sterkste opstelling naar Middelburg. Van dit team maken o.a. deel uit Gijs van Koppenhagen, international en de langste handballer van Nederland, meer dan 2 meter. International is ook Ab Veenhuizen. In het doel staat Berry Kerseboom. met als reserve Jan Witte, vorig jaar doelman van de semiprofvoetbalclub Vitesse; spelers zijn: Gijs van Koppenhagen, Ab Veen- huizen. Henny Berkhout, speler van het Nederlands veldhandbalteam, Piet Terhorst, de Duitsers Helmut en Jür- gen Lankers, Kees Verheyen en Piet Ven nik. Trainer en coach is Rolf Lan kers, de vader van de beide Duitse spelers. Vorig jaat1 eindigde ESCA ais tweede achter kampioen Operatie '55, zowel in de veld- ais in de zaalhand balcompetitie. E.M.M. komt met de volgende spelers in het veld: doel: Cor Gabriëlse; spe lers: Henk Seybel. Lo Polvliet, Jaap de Looff. Ad Wisse, Jan Jongepier, Lex Schotel en Gerrit Roelse. De ploeg staat onder leiding van G. Mil- hous. Scheidsrechter is A. Borgman uit Breda. 0 President AJoeb Khan van Pakistan za! op de Sowjet-ünte brenger. HIJ zal daarmee het eerste Pakistaanse staatshoofd zijn dat naar de Sowjet-Unie gaat. Geslaagd De heer M. B. Davldse te Meliskerke slaagde dezer dagen voor het diploma I vakbekwaamheid schilderen. Newyorkse beurs i O.B.M. projecten De Newyorkse effectenbeurs heeft gis- Cn Inrlnnp^ic teren bescheiden winst geboekt, bijl U1 HlUUUCbH- tamelijk actieve handel. De staalfond-. In de jaarvergadering van de Oost- sen waren opnieuw het paradepaardje, Borneo Maatschappij is uitvoerig gespro- en de meeste fondsen in deze groep |ien over het entameren van projecten in kwamen op flink fractioneel avans. Indonesië De directeur, de heer J. O. Chrysler liet een fractie glippen in eern vairtiruisen, bracht aandeelhouders ver overigens vaste automobielhoek. Du-1 slag uit over zijn recente reis daarheen, pont nam met bescheiden winst ge- Hij zei dat de onderhandelingen in een noegen en zo deden ook American zeer prettige sfeer verliepen. Toen hij Cvanamid en Union Carbide. Amera- naar Nederland terugkeerde had hij in da maakte goede winst in een olie- zijn zak een voorlopig contract voor een groen die gemengc bleef binnen nau- gezamenlijke exploitatie van een goud- we grenzen miJD °P Sumatra. Er werden'6.380.000 shares omgezet; 691 fondsen werden hoger en 431 lager rekingen gevoerd" - oo^het ver- verhandeld. De omzet vaal de Anten- „rtjgSfUn een opf.e op een terrein in can exchange tvas l.930.000 shares. „e JJ„v1„de umbure De O-B.M heeft De handel in obligaties kwam neer op ogrKee(ls belaneetelllnz voor de win- 1.850.000 dollar. Ining van oppervlakte-delfstoffen. Het Slotkoersen: A.K.U. geen notering, Phüip3 Electronics 44 Ti (45), Royal Dutch Shell 45li (4514), Unilever 41% (onveranderd). Meneba en Koudijs gaan samenwerken De directie en de raden van commis-1 sarissen van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam en de N.V. Koudijs" Voederfabrïeken B.K. te 's-Hertogenbosch hebben beslo ten een vergaande samenwerking tot stanu te brengen, voor wat betréft mengvoederprodukten. De Meneba brengt daartoe haar belang in Zwaardemaker's Handel en Industrie N.V. te Zaandam onder in de N.V. Kou-' dijs. Op deze wijze wordt de mogelijk heid geschapen de door de directies van Koudijs en Zwaardemaker ontwikkelde samenwerkingsplannen ten uitvoer te Ir. Minckewitz, een Pools oud-j officier, bracht namens alle aanwezi ge Polen dank voor de gastvrije ont vangst. Namens de vereniging van oud-strijders reikte hij onderscheidin gen uit ana de heer A. Scheele sr., oud-voorzitter van de vereniging „Axel-Polen" en aan de heer W. A, Mayer, uit Amsterdam, vertaler van diverse Polse letterkundige werken. Een erediploma (waarbij later nog een insigne zal worden gevoegd) werd uitgereikt aan burgemeester M. De fabrieken te 's-Hertogenbosch en Zaandam zullen als afzonderlijke pro- duktleplaatsen met ongewijzigde bezet ting worden gehandhaafd. Men ver wacht van een fusie die uiteraard pas na geruime tijd volledig zal zjjn geëffectueerd voordelen op verschil lend terrein. R.E.M.-aandelen beneden de koers van uitgifte De aandelen vnn de Volk* Aandelen Trust (V.A.T. j. de zogenaamde U.K.M.- aandelen, zijn ter beurze van Amster dam voor de eerste maal verhandeld beneden de koers van uitgifte. Beurs- kringen achten dit een direct gevolg van «Ie Invloed die uitgaat van de in de i Tweede Kamer gehouden debatten over, de nnti-R H M.-wet. De verkopers waren! daardoor in de meerderheid en de aan delen V.A.T.. waarvoor woensdag nog 23.50 was betaald, zakten gistermid dag in tot 19,50. daarna werd 19,25 betaald, waarna de rust weerkeerde. DIVIDENDEN KONINKLIJKE De raad van commissarissen en de directie van de N.V. Koninklijke Pe troleum Maatschappij hebben besloten tot uitkering van een interimdividend over het boekjaar 1964 van ƒ2,60 per aandeel (onveranderd). gaat hier om een lood.- en zinkader", welke in België is geëxploiteerd, en zich in Limburg voortzet- De bevin dingen ten aanzien van grind en zand in hetzelfde gebied zijn niet zo goed. De voorzitter typeerde deze activiteit als „een sluimerend project". BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR MUI DF.R-V0GEM i De directie van Mulder-Vogem N.V. te Nieuw-Vennep deelt mede. dat de order portefeuille van haar afdeling koudgas in de afgelopen weken een aanzienlijke uitbreiding heeft ondergaan, mede dank j zij een dezer dagen verkregen belang- j rijke opdracht van een Amerikaanse on derneming, die tcvei levering van nog 22 heeft bedongen. Bedoelde uitbreiding omvat orders voor 40 installaties tot een bedrag van circa ƒ2 miljoen, onder meer ontvangen uit Scandinavië, West-Duitsiand. Zwitser land, Engeland, Frankrijk en België. De waarschijnlijkheid, dat voor dé on derhanden zijnde uitbreiding van de lteit in 1965 een volledige kunnen worden verkre- produktiecapaclte bezetting zal kc gen. SERBADJADI-AANDELEN GEPLAATST BIJ DE 7W0LSMAN GROEP N V Cultuur Maatschappij Serbad- i heeft bij de Zwolsmangroep fdus t bij de E.M S i onderhands een post geplaatst, waardoor deze 1 thans de Tegen ijn geplaatst heeft offi- American F.nka De omzet van American Enka Cor poration, de Amerikaanse dochteron derneming van Algemene Kunstzijde Unie N.V. (A.K.U bedroeg over de eerste 36 weken van 1964 dollars 115.170.000 tegen dollars 99.251.000 in de overeenkomstige periode van 1963. De nettowinst gedroeg dollars 9.022.000 of dollars 3.38 per aandeel in vergelijking met dollars 5 726.000 of dollars 2,19 per aandeel in dezelfde periode van 1963.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7