Misverstand over zegels plakken R.E.M. moet uit de ether verdwijnen Schrijfmachinefabriek ontslaat 82 mensen Vereniging Raden van Arbeid waarschuwt Afkoopregeling voor betaalde premies nog niet van kracht Prijzen aardgas voor industrieën stgesteld zijn vas R.E.M. wacht af - eiland verzekerd voor 9 miljoen BRITSE CONSERVATIEVEN WILLEN EIGEN KERNMACHT HANDHAVEN Agatha Christie komt rozen keuren VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van oze Haagse redactie) De berichten, die aan het begin van deze maand in de pers zijn ver schenen over gedeeltelijke liquidatie van de invaliditeitswet en de mijnwerkers-invaliditeitswet, blijken hier en daar tot misverstand aanleiding te hebben gegeven. Bij de 22 raden van arbeid die ons land telt, komen dagelijks verzoeken binnen om de betaalde premies terug te mogen ontvangen. Daarom vestigt de Vereniging van Raden van Arbeid er de aandacht op, dat het wetsontwerp, dat deze maand bij de Tweede Kamer is ingediend, slechts een gedeeltelijke liquidatie van de invaliditeitswetten ten doel heeft. En tot die gedeeltelijke liquidatie behoort niet de afkoopregeling, waarvan de minister in zijn memorie van toelichting de hoofdbeginselen uiteen heeft gezet. De gedeeltelijke liquidatie van de invaliditeitswetten houdt slechts in, dat per 1 januari 1965 als de Staten-Generaal zich uiteraard met het wetsontwerp kunnen ver enigen de rentekaarten worden afgeschaft en tevens de verplich ting tot premie-betaling via het plakken van zegeltjes. De afkoop regeling zal eerst bij de definitieve algehele, liquidatie van de invali diteitswet van kracht worden en dat zal zeker niet eerder het geval zijn dan per 1 januari 1967. Rentekaarten De Vereniging van Raden van Arbeid deelt, in verband met de indiening van het wetsontwerp tot gedeeltelijke liqui datie van de verzekering ingevolge de invaliditeitswetten mede: 1 In afwachting van de totstandkoming van deze wet behoeven personen, die na 31 juli 1964 voor het eerst in loondienst zijn getreden of zullen treden, zich niet voor verzekering ingevolge de invalidi teitswet bij de Raad van Arbeid aan te melden. Zij, die vóór 1 augustus 1964 in loondienst zijn getreden, hebben ri een rentekaart of krijgen deze op aan vraag alsnog toegezonden; 2 Tot en met de week waarin 31 decem ber 1964 valt, dient door of voor de ver zekerde de premie te worden betaald, overeenkomstig de thans geldende be palingen; 3 De verzekerde, die tot dusver de pre miebetaling voor eigen rekening heeft voortgezet, wordt geadviseerd daarme de tot 1 januari a.s. door te gaan; 4 De op 1 januari 1965 in omloop zijnde rentekaart behoren na die datum, voor zien van de nodige rentezegels, zo spoe dig mogelijk te worden ingeleverd. Aangezien niet vaststaat, dat het wetsontwerp ongewijzigd door Staten-Generaal zal worden aan vaard, kunnen geen definitieve me dedelingen door de Raad van Arbeid worden gedaan. De raden laten ech ter, in afwachting van de totstand koming van de wet tot gedeeltelijke liquidatie, de aanmeldingsplicht en de verplichting om rentekaarten uit te geven buiten beschouwing. Theorie gulden aan premie wordt betaald. Daar naast zijn er nog eens drie miljoen ren tekaarten in omloop van zg. ..slapende" verzekerden. Dat zijn in de eerste plaats de vrouwen, die vroeger in loondienst zijn geweest, voor wie tot hun huwelijk is geplakt. Verder vallen hieronder zij, die een bepaalde tijd werknemer zijn ge weest en daarna zelfstandig zyn gewor den en verder niet zelf meer hebben ge plakt. Ook behoren tot de „slapende" verzekerden de werknemers, die in de loop der tijd boven de loongrens zijn ge komen, waarvoor dus niet meer behoeft te worden geplakt. Verzoeken Thans worden de Raden van Arbeid overvallen met tal van verzoeken om te rugbetaling De een zegt, dat hij een huls heeft gekocht en het geld best kan ge bruiken. De ander laat weten, dat het juist kermis is op zijn dorp en een derde wil aan de Raad van Arbeid al zijn giro nummer opgeven. Dit is echter allemaal overbodige moeite, want restitutie van betaalde premies heeft pas plaats, zoals gezegd, bij de algehele liquidatie van de invaliditeitswetten. En het is de bedoe ling van de regering, dat de afkooprege ling gedurende een periode van zeven jaar wordt uitgevoerd, omdat de rege ring er niets voor voelt een groot Be drag ineens vrij te geven, daar dit een te zware last zou leggen op de Nederlandse economie. Arbeidsbesparing Als het wetsontwerp niet zou worden aangenomen een theoretisch geval dan zullen de Raden van Arbeid de eventuele aanmeldingen alsnog afwik kelen, terwijl zij die niet hebben aan ge meld, zullen worden aangeschreven. Op een persconferentie onder leiding van mr. G. A. A. M. Boot. de voorzitter van de Vereniging van Raden van Ar beid, is medegedeeld, dat op" dit ogen blik circa drie miljoen rentekaarten in omloop zijn, waarop per jaar 75 miljoen Het vervallen van de plicht tot het uit geven van rentekaarten betekent voor de Raden van Arbeid een grote arbeids besparing. Op een totaal van ruim 3000 man personeel zullen straks circa 700 man niet meer nodig zijn. Al enige maanden vinden onder leiding van de Sociale Verzekerings Raad besprekin gen plaats, waarbij ook de personeels organisaties aanwezig zijn, om na te gaan op welke wijze met de belangen van het afvloeiende personeel rekening kan worden gehouden. Verwacht wordt, dat de meeste personeelsleden, die niet meer nodig zijn voor de rentekaarten, de vacatures kunnen bezetten, die be staan bij andere sociale verzekerings organen. Bij de Raden van Arbeid is er dan ook het vertrouwen, dat dit pro bleem zal kunnen worden opgelost. Er zijn ook Raden van Arbeid, waar thans voor de uitvoering van de kinderbijslag- regelingen permanent wordt overge werkt. De bedoeling is, dat dit overwerk slechts tijdelijk zal zijn, nl. tot het ogen blik, dat gebruik kan worden gemaakt van het personeel, dat vrijkomt door het vervallen van de rentekaarten. Het Wereldgebeuren Zweden zijn trouwe kiezers De minister Is akkoord gegaan met de aard gast ari«-v-ri voor grootgebruikers. I—I De tarieven gelden voor afnemer* met "n 4 Siarverbruik gelegen lussen 100.000 ku- steeds leke meter en 1-000-000 kubieke meter de zoni enerzijds en niet «-en jaarverbruik van keer dus aanstai meer dan 1.000.000 kubieke meters on- traditie is het b derzijds. Voor grootverbruik in de pro- ciaal-Democratet vinrirs Groningen. Friesland en Drenthe deze groepering zal op de thans vastgestelde prijzen een onafgebroken aa korting worden verleend van 0.2 cent derhalve vrijwel per kub. meter. lander volgend Het ligt in het voornemen om nvt de maaj d,. riaf grootverbruikers, voor wie de "^"2 ken wa»rop bij voor bet eerst nis tarieven «uilen Beid™ krotrarten te miCT ^ins'.aHeerJ. Wat dat «uiten met een loopUJd va»i tien Jaar verwacht men in Zweden see.: Ten einde te bereiken, dat dr taneven De socialisten gedurende deze contractperiode ™ncur- zeker va^dè óv^- rerend blijven met andere brandstoffen z|)n zo goed al* zeker van de over zal de prijs worden gebonden aan een in- winning. Heel anders ziet he. er even- dex, gebaseerd op de prijs van zware i wel uit voor de zogenaamde burg» en traditie in Zweden dat a rlements verkiezingen er irden gehouden op de der- in september en dat is dit aanstaande zondag. En een jna ook. dat de So rt e macht. Het is eker. dat Tage Er- ar voor de twintig- zal kunnen herden- olie'. "De grondslagen voor de aardgas- ke partijen, de partijen van rechts, die tarieven voor industrieëén en andere dit jaar de concurrentie vrezen van grootverbruikers zijn als volgt: Voor af- twee nieuwe partijen. De mogelijkheid *--uik van moer van een verdergaande versplintering in het parlement zit er duidelijk in en het is vrijwel zeker dat deze krachts verdeling ten koste zal gaan van de •pposltie. nemer8 met een jaarverbruik van meer dan 1.000.000 m3 geldt een vastgcrecht- bedrag van 7500,— por jaar en een prijs van 4.5 cent per m3 van 7980 kcal bovenwaarde). Voor afnemers met een jaarverbruik gelegen tussen 100.000 m3 1.000.000 m3. die normaliter door de gemeenten of streekgasbedrljven wor den voorzien is om ook hier het aard gas op ruime schaal toepassing te doen vinden door de gasunie on de S R.O. G. een tarief ontworpen, bestaande uit een vastrecht van 4800,per jaar en een prijs van 4,75 cent per m3. Aardgas kost voor blokverwarming rond 8 cent per m3 Het kan dus toch nog spannend wor den zondag, wanneer de Zweden t de stembus gaan. Over het algemeen zijn de Zweden trouwe kiezers en de laatste 20 jaar is. ondanks dat er geen stemplicht bestaat, gemiddeld 80 pro cent verschenen. Verwacht wordt dat de opkomst dit jaar zelfs het gemid delde zal overtreffen, hetgeen men toeschrijft aan de activiteiten der nieuwe partijen, die in ieder geval wat leven in de politieke brouwerij hebben gebracht. In 18 van de 28 kiesdistricten zullen de oude partijen moeten wedijveren met de nieuwe partij van het Christen- heerst. De K.D.S. poogt in alle poli- naar men aanneemt, minstens één ze- gerekend mét een jaarverbruiktel kan krijgen in de provincie Upsa- van 2400 m3 per woning, zal de m8-prfyi la, waar haar leider een geestekj- inclusief vastrecht, rond 8 cent komen ke van de Zweedse kerk en voorma- te liggen. Dit heeft de N.V. Nederlandse lig functionaris van de Conservatie- Gasunie bekend doen maken tijdens een Ve Partij woont. Verder hoopt de •rsbezoek aan de expositie „Idee 64" K.D.S. ook in andere kiesdistricten het R-A.I.-gebouw te Amsterdam. Afef het lijntoestel naar Kopenha gen, vertrok donderdagmiddag Tage SÖrensen, de j6-jarige Deense scheidsrechter, die woensdagavond in het Olympisch Stadion te Am sterdam ernstig werd gemolesteerd na het ..fluiten'' ran de Europacup wedstrijd D.W.S.-Fenerbahce. Op de foto: de Deenmet rolstoel en al op de vorkheftruck, die hem in het toestel moest tillen. (Vervolg van pag. 1) de mogelijkheid in tot het zetten van verdere stappen. Het ongemoeid laten van „Veronica" bleef sommige afgevaardigden hoog zit ten. De heer Meullnk van de A.R.P. bij voorbeeld kwam er bij de replieken nog eens op terug. Wat zal de regering doen, als we een communistische piratenzen der voor de kust krijgen? vroeg hij mi nister Scholten. Argumenten De bewindsman ging bij de beantwoor ding van de sprekers die in eerste termijn het woord gevoerd hadden, uitvoerig in (Van onze Haagse redactie) „De leiding van de R.E.M. had dit re sultaat al venvacht op grond van re cente inlichtingen. Opvallend is wel, dat by de K.V.P. de meerderheid voor de wet groter was dan zich aanvankeiyk heeft laten aanzien". Dit R.E.M.-com mentaar werd gisteravond onmiddellijk na het Kamerdebat nog in het gebouw van de Tweede Kamer gegeven door de Kolitieke adviseur van de R.E.M., de eer W. Dettmeyer. De woordvoerder van de R.E.M., her innerde de pers er aan dat nu het wach ten nog is op de Eerste Kamer. „Niet dat wij verwachten dat daar het wets ontwerp zal worden afgewezen, maar er zal beslist toch wel een zeer juridisch debat in de Senaat volgen", aldus de heer Dettmeyer. Beslissingen zijn bij de R.E.M. nog niet gevallen ten aanzien van de houding die men zal aannemen, wanneer het ont werp tot wet verheven is en de telegraaf- en telefoonwet in werking wordt ge steld. „Pas op dat ogenblik zullen wij ons gaan bezinnen. Dan gaan we den ken, diep nadenken, heel diep naden ken zo stelde de heer Dettmeyer glimlachend. „In ieder geval is het nu zo. dat er voor ons op het ogenblik niets verandert. Wij wachten rustig af en we zullen ons in eigen kring beraden. Of de heer Ver- olme nog bepaalde commentaren zal uitspreken geloof ik niet". Tijdens ons onderhoud met de heer Dett meyer deelde hij nog mede. dat het t.v.- etland door de eigenaren „die ik nog steeds niet mag noemen" is verze kerd voor negen miljoen gulden. DR. VONDELING AARZELDE NOG (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de replieken over het R.E.M.- wetsontwerp heeft de voorzitter van de fractie van de P.v.d.A., dr. Vondeling, gisteravond onder grote stilte een op vallende verklaring afgelegd. Hij zei dat de beslissing voor zjjn frac tie over dit wetsontwerp niet gemakke lijk was. Omdat in feite niet alleen het wetsontwerp aan de orde was. maar ook het gevoerde en het nog door de regering te voeren omroepbeleid. Wel heeft de regering van zich afgeschoven dat nu ook beslissingen genomen zouden wor den over het radio- en televisiebeleid voor de komende tijd. maar toch wordt nu, aldus dr. Vondeling, dit gehele be leid pas gewogen. Door de houding van de regeringspar tijen tijdens het debat was de zaak voor de P.v.d.A. nog moeilijker geworden. Het kabinet zelf heeft geen idee van het toekomstig beleid. Het is namelijk to taal onmachtig doordat het gebonden is aan de afspraken die het bij de kabinets formatie en reeds daarvoor zijn ge maakt. Er is wel op spoed aangedron gen voor wat betreft het invoeren van een duidelijk open teelvisie- en radio- bestel, maar de regering kan deze spoed onmogelijk betrachten, omdat zij moet wachten op het rapport van de pacifica tiecommissie. Deze commissie is echter nog lang niet met haar werk gereed. Zelfs is zij nog niet klaar met het inte- rimrapport over de reclame in de tele visie. De heer Vondeling verweet de regering dat zij te laat de commissie Frangois. die haar op haar eigen verzoek zou voor lichten over volkenrechtelijke vraag stukken, heeft ingeschakeld. Hij noemde dit onbegrijpelijk. Deze wet is nog maar een begin. Beslissend is, of het de rege ring mogelijk gemaakt wordt, uit te voeren wat de wet haar toestaat. H(j vreesde, dat het Ingrijpen van de rege ring tegen de R.E.M. niet door de rege ringspartijen zal worden gesanctioneerd. De regering had hier het been stijf moe ten houden en hij laakte het voorwaar delijk steunen van de regering door de regeringspartijen. Als de Kamer de minister van justitie over enkele maanden zal tegenstreven, wat zal hij dan doen Deze vraag is hem door zijn partygenoot Kleywegt ge steld, maar de minister heeft er niet op geantwoord. Naar het oordeel van dr Vondeling gaf hij daarmee te kennen, dat er met hem te marchanderen valt Verder gewaagde de socialistische frac tieleider van een gezagsvacuüm als de overheid niet duidelijk zich tegenover dc R.E.M. zou laten gelden. Als de Party van de Arbeid zou meewerken, dan neemt zij daarmee een deel van de ver- antwoordeiykheid voor de gang van za ken op zich. Ten slotte verklaarde dr. Vondeling, dat de P.v.d.A. ondanks alles vóór het wets ontwerp zou stemmen, omdat zij daar mee de regering de gelegenheid wenst te geven, haar plicht te doen tegenover een kapitalistische onderneming, die met alle middelen ledereen naar haar hand wil zetten. op de juridische argumenten, die de libe rale mr. Berkhouwer had aangevoerd om te bewijzen, dat de regering bij het in de weg" leggen van moeilijkheden aan de R.E.M. buiten haar boekje gaat. De minister meende, dat hij de opvattingen van de heer Berkhouwer voldoende weerlegd had, maar deze hield na mens zijn fractie - voet .bij stuk, doch kwam daarby ten slotte geheel alleen te staan. Tijdens het debat werd name lijk steeds duidelijker, dat de regering alle partijen zou meekrijgen. Behalve de V.V.D. en de Boerenpartij. Namens deze laatste verklaarde de heer Koekoek, dat hij de mogelijkheid van een zender als de R.E.M. op het Neder landse vasteland wenste. Alleen om aan dit verlangen kracht bij te zetten stem de hij tegen het wetsontwerp. Was er aanvankeiyk nog een geringe onzekerheid over dc houding van de C.H.U. en enkele K.V.P.-ers, ten slotte kwam als een paal boven water te staan, dat de regering op hun volle steun kon rekenen. Bevoegdheden Van de toekenning van de bevoegd heid aan de regering om bij algeme ne maatregel van bestuur Nederland se wetten van toepassing te verkla ren op het R.E.M.-eiland, zei minis ter Scholten, dat zij uitsluitend strekt tot een met spoed reageren op een nieuwe situatie. Deze delegatie van bevoegdheden zal verantwoord wor den gebruikt. Voorts deelde de bewindsman mee. dat tegen de anti-R.E.M.-wet geen grond wettelijke bezwaren bestaan De R E M. stoort niet met haar golflengte, erkende hij. Zij belemmert wel de Nederlandse overheid in haar beschikkingsbevoegd heid. Dit vat het kabinet op als een aan tasten van de Nederlandse rechtsorde. Wat zou men wel zeggen, als buiten landse zenders worden gestoord, door-| dat Nederland zich niet houdt aan de in ternationale rechtsorde? vroeg de mi nister zich af. Er bestaat geen enkele twijfel, zo eindigde minister Scholten zijn betoog, dat Nederland bevoegd is met behulp van de telegraaf- en tele foonwet tegen de R.E.M op te treden. Het kabinet heeft besloten, als het wets- OPENBAAR DEBAT MEVR. VAN SOMEREN-DOWNER MR. H. W. VAN DOORN De Tweede Kamerleden mevr. Van So merenDowner (v.v.d.) en mr. H. W. van Doorn (k.v.p.), voorzitter van de K.R.O., houden in hotel Gooiland in Hil versum op donderdag 22 oktober "s avonds een openbaar debat over het omroepbestel en de omroeppolitiek. De bijeenkomst wordt georganiseerd door het politiekjongeren contact „Het Gooi" OUDSTE EX-MILïTAIR IN LEIDEN OVERLEDEN Op 102-jarige leeftüd is in Leiden overleden de heer L. van der Reek, de oudste oud-beroepsmilitair van Neder land. Hij was in dienst bij hét in Lei den gelegerde vierde regiment infan terie tot hü in 1910 met pensioen ging. DEMOCRATISCHE SENATOR WORDT REPUBLIKEIN De 6l-jarige democraat Strom Thur mond, die de zuidelijke Amerikaanse staat Zuid-Caroline in de Senaat verte genwoordigt, heeft woensdag in een te levisleuitzending medegedeeld dat hij ii het vervolg zijn senaatszetel als „Gold- water-republikein" zal bezetten. Het mandaat van Tliarniond loopt in 1966 af. Thurmond, die bekend staat als een vu rig „dixiecraat" en een krachtig tegen stander van vele regeringsmaatregelen, verklaarde in de uitzending onder meer dat de democratische partij „Amerika naar een socialistische dictatuur leidt". Thurmond heeft in de laatste tijd. te zamen met de „Goldwater-republikei- nen", gestemd tegen zaken als het ge deeltelijk kernstopakkoord. de wet op de burgerechten en de dit jaar ingevoer de belastingverlaging. VERKIEZINGSPROGRAMMA GEPUBLICEERD „Op het ogenblik" geen onderhandelingen met de E.E.G. I WH aanvaarden een evenwichtige poli- De Britse Conservatieve partij tiek van kracht en verzoening. Kracht heeft o-isteren haar verkiezines- om °°rlo?en te sunfcm voordat zij be- neen gisteren ii.iar i ginnen en verzoening om overeenstem program gepubliceerd. Daarin rmng met de Sowjet-Unie en de com- - - - - - - - munistische wereld te bereiken, aldus nog enkele zetels te verkrijgen, bij voorbeeld in de provLncie Oerebro. waar een sterke religieuze invloed heerst De K.D.S. pogt in alle poli tieke kampen medestanders te win nen. Een aantal leden van het vak verbond en voormalige Sociaal-De mocraten waren aanwezig bij de na tionale conferentie enige tijd geleden. Maar de meerderheid van K.D.S.- kiezers verwacht men van de kant der burgerlijke partijen en daarom hebben de Sociaal-Democraten zich niet erg druk gemaakt over de nieu- -In een voorwoord zegt premier Douglas- we partij. Home dat de Britse conservatieven de gedachten aan het opgeven van het nu- ]~\e tweede nieuwe partij dingt al- clealre wapen afwijzen omdat. In een JLleen mee in de vier Skaenesteden gevaarlijke wereld waarin wij leven. Malmö, Lund, Haelsingborg en Lands- Engeland niet eenzijdig zyn kracht kan kroaa, die te zamen één kiesdistrict verzwakken. vormen Deze groep, die onder de zegt zij dat Engeland als uiterste redmiddel over een onafhankelijke kernmacht moet beschikken ten einde een eventuele aanvaller af te schrikken. Wij beschikken daar thans over en slechts onder een conservatieve regering zal zulks ook in de toekomst het geval zijn, aldus het program. In het Tatoy-paleis in Athene is woensdagavond een hofbal gegeven voor de vele gasten, die reeds in de Griekse hoofdstad zijn aangekomen voor het bijwonen Van het huwelijk, vandaag, vrijdag, tussen koning Constantijn en prinses Anne Marie van Denemarken. Op de foto: Z.K.H. Prins Bernhard escorteert prinses Anne van Enge land naar het bal. ontwerp wet geworden is en deze wet op het R.E.M.-eiland van toepassing ver klaard is, de naleving ervan te verze keren. Nadat de minister van buitenlandse za ken mr. Luns een korte uiteenzetting gegeven had over de inte. nationale con ferenties. die gehouden zijn over de vrije zee en de verdeling van liet continentale plateau, besprak de minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen. mr. Bot de alternatieven voor een nieuw omroepbestel. Er zijn verschillende mo gelijkheden. Hg wilde het rapport van de pacificatiecommissie afwachten, maar toonde zich voorstander van een open bestel, dat overeenstemt met het feestesmerk van het Nederlandse volk. :n hij was voor reclame in de televisie. B(j dc replieken drong men er bij de ver schillende ministers op aan op zo kort mogelijke termijn te verwezenlijken wat in de jongste troonrede in het vooruit-] zicht is gesteld. Op uitnodiging van het gemeen tebestuur van Den Haag is gis termiddag de Engelse schrijf ster van detectiveromans, Aga tha Christie, op Schiphol gearri- veerd. Vandaag zal zij in het Haagse Westbroekpark deel uit maken van een internationale jury van 33 leden, die uit 56 ro- zensoorten de allerbeste roos zal aanwözen die zal worden be kroond met de gouden roos van de gemeente Den Haag. Een kristallen trofee zal worden toegekend aan de roos, die de fijnste geur verspreidt. De 74- jarige schrijfster kweekt zelf graag rozen en heeft in Enge land reeds meerdere malen meegedaan aan een bloemen wedstrijd. „Binnenkort verschijnt er weer een nieuw boek", vertelde de Engelse schrijfster op Schiphol. „Carribean Mystery" heb ik het genoemd", zei ze na enig nadenken, ,,ik heb er ook zoveel geschreven". Dit laatste werk is het 68ste boek van haar hand. Hiervan zijn er bijna 60 in Ne derland vertaald en uitgegeven. Na Marx en Lenin is Agatha Christie de meest vertaalde au teur ter wereld. Van haar boe ken zijn 111 vertalingen versche nen met een totale oplage van 301 miljoen exemplaren. Agatha Christie zij schrijft nog steeds onder de naam van j haar eerste man is thans ge- huwd met de archeoloog profes- sor Max Mallowan. met wie zij vele reizen maakt tijdens welke zij veel stof opdoet voor haar nieuwe romans. Haar eerste de- tectiveverhaal schreef zij als Rode-Kruisverpleegster in de 1 eerste wereldoorlog. Twee jaar heeft het geduurd voordat een uitgever het manuscript accep- teerde. Haar tweede boek „De moord op Roger Ackrovd", ver- schenen in 1926, bezorgde haar echter wereldfaam. Enkele van haar boeken werden op het to- neel gebracht, waarvan het meest succesvolle was „De mui- zenval" dat in Engeland nu reeds meer dan tien jaar onaf- j gebroken wordt vertoond. Agatha Christie keert vanavond naar Engeland terug. Sir Alec. Met betrekking tot het lidmaatschap van de Europese gemeenschappelijke markt zegt het program dat Enge land „op het ogenblik" geen nieuwe poging overweegt om dit te ver werven. Engeland zal onder conser vatieve leiding via de Europese Vrij handelsassociatie, de Raad van Euro pa en de Westeuropese Unie nauwe betrekkingen met de zes E.E.G.-lan- den onderhouden, voorzover deze rij men met de belangen van het Britse Gemenebest. Een conservatieve regering zal streven naar een vredesstrijdmacht van de Ver enigde Naties op permanente grondslag. De binnenlandse politiek betredend be looft het program herziening van de uit 1906 daterende wet op de vakbonden. Deze verzachting van het standpunt dat de huidige conservatieve regering op het ogenblik Inneemt inet betrekking tot een uitspraak van het Hogerhuis, die de vakbonden een aantasting van het stakingsrecht noemen, is een gevolg van de socialistische belofte dat de wet van 1906 zal worden herzien. naam Burger-Verbond aan de verkie zingen deelneemt, is gevormd door voormalige leden van de Conserva tieve, de Liberale en de Centrumpar tij. Bovenaan de lijst van deze partij staat Carl Góran Regnéll, een bankier en conservatief lid van de rijksdag. Verwacht wordt dat deze partij, de M.B.S., voldoende stemmen zal verga ren om Regnéll en mogelijk nog een kandidaat in de rijksdag te krijgen. De oude burgerlijke partijen vrezen, dat, als resultaat van deze bewegin gen, een van de oppositiezetels verlo ren zal gaan aan de Sociaal-Demo cratische regeringspartij. Bij de laat ste rijksdagverkiezingen, in 1960, kre gen de Sociaal-Democraten 114 van de 232 Tweede-Kamerzetels, de bur gerlijke oppositie kreeg er 113 en de communisten vijf. Door de bevolkings toeneming wordt het aantal zetels nu 233. Gerekend naar de gemeentelij ke verkiezingen van 1962 zouden de Sociaal-Democraten nu 121 van de 233 zetels bezitten en de burgerlijke par tijen 108. Zelfs als de Sociaal-Demo craten een verlies van ongeveer tien procent zouden lijden, kunnen ze nog rekenen op 117 zetels in de Tweede Kamer. Muziekkorpsen en Buma akkoord e commissie van samenwerking der ér landelijke organisaties op het ge bied der harmonie en fanfare en het bu reau van muziekauteursrechten Buma zijn volgens een communiqué van Bu ma erin geslaagd de weg tot elkaar te vinden. „Begrip voor de wederzijdse belangen kenmerkte het Overleg. Overeenstem ming is bereikt over een tariefsysteem, dat enerzijds betekent een herwaarde ring van de materiële positie van de componist, anderzijds de muziekkorp sen belast naar draagkracht en activi teit. Uitvoerende en scheppende kust moeten onbelemmerd elkaar kunnen stu wen naar een bloeiend muziekleven. Dat het getroffen akkoord hiertoe een sti mulans moge zijn is de wens van beide partyen", aldus het communiqué. LES IN WELLEVENDHEID OP LAGERE SCHOLEN Op de algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, die op 28, 29 en 30 december in Sche- veningen zal worden gehouden, komt een voorstel aan de orde van de af deling Rotterdam om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of er voor de X.O.V. een taak ligt in het leveren van een büdrage tot het planmatig bevorderen van een meer bewuste en positieve inhoud van de begrip pen omgangsvormen en wellevendheid bij de Nederlandse schooljeugd. Uit het preadvies van het hoofdbe stuur blijkt, dat het wel wil nagaan of er op het gebied van deze algemene gedragsvormen een taak voor de N.O.V. ligt. Als het antwoord beves tigend is, wil de N.O.V. onderzoeken hoe de zaak kan worden uitgevoerd. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging is voorts be reid een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van besprekingen met' categorale organisaties op het terrein van het lager- en het kleuteronder wijs, die zouden kunnen leiden tot op heffing van deze organisaties. Een voorstel daartoe is ingediend door de afdeling Den Haag. Het komt ter sprake op de algemene vergadering van de N.O.V. partijen al met al niet zo roos kleurig uit. Tijdens de campagne zijn zij niet tot een gemeenschappelijk op treden betreffende een kwestie van belang kunnen komen. Behalve dan de eis tot snellere afhandeling van de kwestie van constitutionele hervor ming. Maar dit schijnt niet veel aan dacht van de kiezers te hebben. TAGE ERLANDER vierde lustrum? GEVOLG VAN REORGANISATIE Regeling getroffen voor personeel, dat moet afvloeien Aan 57 personeelsleden van de Amerikaanse onderneming N.V. Royal Mcbee te Leiden is ontslag aangezegd: vijfentwintig man van de zusteronderneming te Cuyck treft hetzelfde lot. Per 30 oktober as. zal de prodnktic van kantoor-schrijfmachines van Royal Msbee in Nederland worden stopgezet en geheel worden geconcentreerd in de andere buitenlandse vestigingen. De produktie van lichte portables daaren tegen zal uitsluitend in de Nederlandse bedrijven van Royal ter hand worden genomen. In verband daarmee Is een personeels- reorganisatie nodig geworden die het ontslag tot gevolg had. De 57 ontslagen vallen niet in de pro- duktiesector doch zijn verdeeld over de administratieve sector en in de kring van het technisch-administratief perso neel cn de staf. Het personeel dat een dienstverband heeft dat Ligt tussen de een en de elf jaar is een ontslagtermijn aaqgezegd van resp. 2 tot 6 maanden, waarbij de bepaling is gemaakt dat zo wanneer men binnen deze termijn een andere werkkring vindt de ontslagter mijn volledig wordt uitbetaald In een aantal gevallen heeft de directie in sa menwerking met het personeel reeds een nieuwe werkkring gevonden voor de ont slagenen en voor het overige wordt nog naar een oplossing gezocht. Tij dens een vergadering van de drie geor ganiseerde vakbonden heeft het perso neel deze ontslagkwestie besproken. Be sloten werd dat alle ontslagen afzon derlijk zullen worden onderzocht en zo nodig een actie zal worden ondernomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3