Braderie op de Goese Markt Sociale werkplaats in Vlissingen geopend Kustvaarder vastgelopen op strand Zoutelande Fruitevenementen Goes - VANDAAG MEERDERHEID RAAD DOMBURG AKKOORD MET OPSTALVERGOEDING Forse dialoog burgemeester en raadslid Zeeuwse ALMANAK WESTLANDS DRUIVENPRINSES NAAR FRUITCORSO IN GOES VERBOUWING OPENBARE SCHOOL NIEUWLAND NOG NIET IN ZICHT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1904 De Goese middenstand heeft don derdag van twaalf uur 's middags tot half de avond zijn „tenten" op geslagen op de Grote Markt om daar met een grote braderie een soort spiegelbeeld te geven van wal zij te bieden heeft. In 21 kramen toonden de winkeliers zich doorge winterde standwerkers, die op de dag van hun braderie menige re genbui durfden te trotseren. Als de uitdrukking niet een wat denigre rende bijsmaak had in dit verband, zou men kunnen zeggen: ze waren goed onder zeil.... Tussen de regenbuien door trok de braderie nog heel wat publiek. Kij kers en kopers gaven van hun be langstelling blijk bij de naaimachi nes. radio- en televisietoestellen, de stoffen, de kruidenierswaren, de worstfabrikant, de levensmiddelen, de optiek en wat er verder alle maal nog te vinden was. De winke liers-in-de-kramen zorgden nog voor aardige kopersattracties, er speelde 's middags een gezellig muziekje door de luidspreker. De presentator van de middenstands activiteiten in de fruitweek-1964. Jan van Stee, stelde bij het begin van de braderie de deelnemers aan het publiek voor. Bij dat eerste publiek was haast overbodig te zeggen nog fruitfee Matty Schipper en haar gevolg. Be geleid door bestuursleden van di stichting „Zeeuws Fruitcorso' maakte zij een rondgang langs de kramen, die bij de entree voor het publiek aan weerszijden waren ge flankeerd met de produktenuitstal- ling van fruitverkopers. Het was gezellig druk op de Goese Grote Markt, waar 's avonds de braderie werd opgevrolijkt met muziek var de Babytonband uit Middelburg. Voor een regenachtige dag als gis teren nog beslist geen klein succes je. De fruitfee en haar hofdames slo ten donderdagmiddag hun tour langs de rusthuizen en ziekenhuizen af. Ze verrasten nog de bejaarden in de tehuizen aan de Beesten markt en de Zusterstraat en die in „Schild en Hof" met hun komst en klaarden in het ziekenhuis ,,St.- Joanna" de gezichten van heel wat zieken op. Ook werden nog bezoek jes afgelegd bij langdurig zieken thuis. (Foto P.Z.C.) Een spectaculaire brandweershow op de Grote Markt zal in deze fruitweek te Goes het klapstuk van de vrijdag (vandaag) zyn. De vrijwillige brand weer van Goes zal er voor zorgen dat het publiek zyn historie in ver schillende fasen te zien krygt: van het antieke „emmertjes-blussen" via de handpomp uit de vorige eeuw tot het materieel van vandaag, de nevel spuit ca het snelle alarm. Tot slot zal nog een demonstratie worden gegeven met het modernste brand- weermaterieel. Het spektakel begint om acht uur. Dan zijn er in het Schuttershof ook vrijdag nog te bezichtigen de exposi ties „Drie-onder-één-dak": een col lectie foto's van de vereniging „De Bevelanden", tekeningen van het kin- dergr bootr j do resultaten van een bloemen- schikwedstrijd kunnen zien. In de wandelkerk van de Grote Kerk te Goes is de expositie „150 jaar Bijbel" te bezichtigen tussen 10-12 uur 's morgens en 13.30-16 uur des middags. Het is een expositie van het jubilerende Nederlands Bijbelge nootschap. onder auspiciën van de Commissie Bijzonder Kerkewerk van de hervormde gemeente te Goes. Koninklijke onderscheiding voor bestuursleden van „Thor" in Sas van Gent Twee bestuursleden van de gymnastiek- j vereniging „Thor" te Sas van Gent heb-1 ben een koninklijke onderscheiding ont- j vangen. De heren R. Vergauwen en R. A. Stok ontvingen de medaille in zilver, 1 verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, ter gelegenheid van het 75-jarig ju bileum van „Thor". Beide heren zyn 40 jaar bestuurslid van de vereniging. Op een feestelijke bijeenkomst in hotel „Royal" reikte burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent aan de heer R. A. Slok de medaille uit. Aangezien de heer R. Vergauwen op het ogenblik in het ziekenhuis te Sluiskil verblijft, was de burgemeester daarvoor naar het ziekenhuis gegaan, waar hij de medaille uitreikte. Na beëindigingen van rechter Vier raadsleden, de gemeente-se cretaris en nog eens vijf man op de publieke tribune zijn gister avond tijdens de Domburgse ge meenteraad getuige geweest van een uitvoerige discussie tussen waarnemend burgemeester A. Passenier (p.v.d.a.) en het raads lid P. Hoefkens (g.b.), waarin bei den hun standpunt verdedigden over het voorstel om de opstal- en erfpachtrechten van verschillende percelen te beëindigen. In deze dia loog, waarin we ijverig turvend tot welgeteld 91 re- en duplie ken kwamen, bleken deze stand punten lijnrecht tegenover elkaar te staan. dat er binnen de perken van de wet nog wel andere oplossingen mogelijk zijn. Hjj achtte liet beleid van het college op dit punt niet juist: er zou rond 750 vier kante meter bouwgrond vrijkomen voor 57.400, 80 per vierkante meter. Hij berekende hot verlies voor de gemeente op 30.000. „En dat 0111 twee goede hui zen of te breken. Moet er dan weer een riool- of straatbelastingverliogïng ko- 'men?", vroeg de heer Hoefkens zich af. Burgemeester Passenier wees er in dit verband op, dat het hier gaat om een goedgekeurd lierbomvpian, waarvoor de gemeente in de eerste plaats de grond niet wil verkopen, maar bovendien het verantwoord acht om daarvoor een goe de woning af te breken. Uiteindelijk werd het voorstel van b. en w. in stemming gebracht: op basis van de taxatierapporten een uit Kering aan alle partijen voorstellen, en aanvragen om koop van de ondergrond af te wijzen. De heren Hoefkens en Joh. de Visser (s.g.p.) gingen er niet mee akkoord; de anderen: de heren Passenier, wethouder J. Francke (a.r.), wethouder J. W; (c.h.) en M. Maas (p.v.d.a.) wel. Het opstalrecht voor de verschillende percelen was in 1862 voor 100 jaar verleend. Daar het contract van 1862 lijk wetboek de volle eigendom van de grond met opstallen gekregen, terwyl de opstalhouders het „onge stoord genot" hebben tot de gemeen te de waarde zal hebben vergoed. De wijze, waarop de gemeente nu de vergoeding had getaxeerd, was vol gens de heer Hoefkens niet juist. B. en w. hadden namelijk dc kantonrech ter echter verzocht drie taxateurs te benoemen cn deze heren hadden de vergoeding berekend. J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam Visie Een bekend stedeling heeft eens geschreven, dat hij tóch liever op sen dorp sou, wonen. Het grote voordeel van een dorp, zo betoogde hij, is wel, dat dc gemeenschap zich belangeloos belast met het toezicht op je vrouw. Een grapje, dat zal iedereen be grijpen. Maar toch blijft het voor stedelin gen, die naar een dorp migreren, altijd even aanpassen. In de stad was men gewend de mensen van één hoog kort te groeten, terwijl het verder een bijster oninteres sante zaak was, wie van de trap penhuisgebruikers nu eigenlijk twee-, drie- en vierhoog woonden. En dan komt uien op een dorp en dan blijkt, dat zelfs de buurvrouiv van zeer ver schuin-ovcr genegen is een babbeltje te maken, over het weer, de stijgende prijzen, de gezinssamenstelling cn gezinscon ditie en een stedeling is dan al gauw geneigd nieuwsgierigheid te zien in wat slechts hartelijke be langstelling is. Ach, er zijn natuurlijk wel eens icrijf puntjes. Zo had zich in één van de dorpen op dc Bevelanden een gezin uit Den Haag gevestigd, waarvan de vrouw, verwend door het comfort van een glazenwasser, het tempo van het dorp moeizaam volgde. .,Ze slaat wel eens over" wist men met een scheve blik op haar ruiten en omdat men vond, dat dit in de straatwand nogal detoneerde, zou een buurvrouw dit varkentje wel eens wassen. „Jij toast je ramen ooi. li ved" begon ze agressief. „Ach", kreeg ze terug, „dat ;.s waar, maar ik hoeer ook m 1 door te kijken." WIELRIJDER WERD BIJ AANRIJDING GEWOND Woensdagmiddag omstreeks vier uur had op de kruising Dam-Westkade te lulIuoll Vilu XOOSr Sas van Gent een aanrijding plaats tus- gwn rëehtskracht' nïëêr h^d'h'ad °de I sen,^° wielrijder en een vrachtauto. De gemeente thans volgens het burger- .wielrijder. S. de W. uit Sas van Gent, i::i. 1- werd hierbij vrij ernstig gewond en moest, na behandeld te zijn door dokter F. W. J. Puijlaert, naar het r.-k. zieken huis te Sluiskil worden overgebracht. De vrachtauto, bestuurd door L. van de B. uit.Nieuwerkerk, naderde uit de rich ting Westdorpe het kruispunt en uit de richting Terneuzen naderde over de rijksweg een personenauto, waaraan de vrachtrijder voorrang moest verlenen. Uit de manoeuvre van dc personenauto bleek, dat deze geen voorrang wenste andere partijen, die zich volgens de heer Hoefkens dan ook niet aau de taxatie hebben te houden. De heer Hoefkens wees er voorts op. dat in het burgerlijk wetboek niet staat, dat b. en w. aan de kantonrechter kunnen vragen de taxa teurs te benoemen; dat stond, zo ver klaarde het raadslid, in de oude overeen komst, maar die is niet geldig. Burgemeester Passenier wees er op, dat de kantonrechter drie onpartijdi ge taxateurs heeft benoemd en hun bedragen vormden voor b. en w. de basis waarop zij met hun voorstel zijn gekomen. Waaraan de andere partyen zich nog helemaal niet hoe ven te houden, voegde de heer Pas senier er aan toe. Hoe de burgemees ter het ook keerde of draaide, de heer Hoefkens bleef op zijn standpunt staan, en andersom wilde ook de heer Passenier van geen wijken we ten. Andere oplossing Overigens was dit niet het punt, waar het in eerste instantie by de heer Hoef kens ging. Hij was namelijk van mening Bezichtiging van vriestunnelbouw bij „De Schelde" De vriestunnels, die de N.V. Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen momen teel bouwt voor Russische visverwer- kende koelschepen stonden woensdag en donderdag in de belangstelling bij visserij- en koeldeskundigen. Woensdag kwamen veertig deelne mers aan het internationale visserij congres in Scheveningen naar Vlissin- gen en donderdag waren ruim tachtig gemeente in de eerste plaats de grond leden van de Ned. Vereniging van koeltechniek de gast van de maat schappij. Zij werden ontvangen door de hoofdingenieur ir. G. A. Kemper, die de ,,Schelde"-bezoekers rondleid de. Onder de gasten van woensdag bevon den zich congresdeelnemers uit Portu gal, Canada, Zwitserland en Dene marken. De vriestunnels zijn van een geheel nieuw, eigen ontwerp van de „Schelde" en kunnen ook worden ge bruikt voor diepvriezen van andere waTen. De vis krijgt een eindtempera- tuur van 20 graden Celsius. Per et maal wordt 25 ton vis in paketten van 80 x 25 x 6 cm ingevroren. Deze pak ketten, die elk tien kilogram wegen, worden achtmaal heen en weer door de vriestunnel gevoerd. De uurcapaci teit is 1200 kg. De vriestunnels be schikken over een automatische weeg installatie. Voor de bediening zijn maar twee personen nodig. links te passerer.. Hierbij kwam hij in aanraking met de linkervoorzijde van de vrachtauto, waarbij hij vrij ernstig ge wond werd. Nieuwe vaartuigen visserij onderzoek Op de begroting van het ministerie van landbouw en visserij voor 1965 zijn ver schillende bedragen uitgetrokken voor de bouw van nieuwe vaartuigen ten be hoeve van het visserijonderzoek. Voor gedeeltelijke betaling vafi een in aan- Beukelsz." zal vervangen is 900.000 geraamd. Voor de bouw van een vaar- '~"ig ten behoeve van het mosselonder- ek is 75.000 geraamd en 25.000 is geraamd als aanvullend krediet voor de aanschaf van een inspectievaartuig "•oor de Waddenzee. (Slot van pag. I) Mr. Klatte benadrukte, dat zo lang zamerhand een belangrijk mis stand door de tijd i: achterhaald: bedoel de gedachte, dat met de socia le werkvoorziening wordt beoogd, via alerlei karweitjes wat bezigheid te verschaffen aan gehandicapte men- De secretaris-generaal meende, dat men het er nu wel over eens is: de sociale werkvoorziening moet reële werkgelegenheid bieden aan mensen met beperkte arbeidsmogelijkheden. Er moet dus een aangepaste werkge legenheid zijn. Hier is soms nog wel een misverstand. Men moet die aan gepaste werkgelegenheid namelijk niet negatief interpreteren: men moet zich bij de keuze van het werk niet laten leiden door de vraag wat de werknemer niet kan, maar door de vraag wat hij wél kan. Ook rond het beoordelen van de arbeidscapaciteiten van gehandi capten en het tot ontplooiing bren gen van die capaciteiten, heeft een hardnekkig misverstand bestaan, dat de wereld nog niet uit is. Dat misverstand was er zelfs rond het leiden van een sociale werkplaats. Het misverstand namelijk, dat dit alles niet zo moeilijk is. Vakman schap en beleidsinzicht nodig om ieder bedrijf voor mislukking te be hoeden is hier zeker ook noodza kelijk. Misschien wel meer dan normaal, omdat een sociale werk plaats zo'n genuanceerd bedrijf is. De secretaris-generaal wees er op, dat voor bepaalde groepen van perso nen met een sociale verzekeringsuit kering de werkplaatsen belangrijk kunnen zijn voor arbeidsgewenning en arbeidstraining. Maar de toelating van mensen uit deze groepen laat zich slechts van geval tot geval beoorde len zijn druivenprinses bloenïenfee Marian van den Ende en oogstfee Janny Sikkes. Deze meisjes hebben van 31 augustus tot en met 4 september hun scepters gezwaaid over de dertiende Westlandse oogstfeesten. Het hoogtepunt van deze feesten was een groots fruit- en bloemencorso, dat door vijf verschillend.'' plaatsen trok. Zaterdagmiddag om twee uur zal de Westlandse deputatie met de andere eregasten worden ontvangen in hotel „De Korenbeurs" in Goes. I'er auto bus gaat het gezelschap dan naar de eretribune op het corsoparcours. Voor do Westlandse prinses en de twee feeën staat er voorts nog een re ceptie, een koud buffet, bezichtiging van de verlichte feeststoet en het vuurwerk bij het corsoparcours op het programma. De organisatoren van het Goese fruitcorso hebben ook de fruitfee uit Tiel uitgenodigd, maar tot nog toe heeft men hierop geen antwoord ontvangen. Prijsvraag Ook kan de sociale werkplaats geest Hjk gehandicapten opvangen, zowel i de test- en trainingsafdeling als in de produktiesector in afzonderlijke ruim ten. Wanneer het om grote aantallen geestelijk gehandicapten gaat, zal het wellicht aanbeveling verdienen aan afzonderlijke gebouwen te denken, al dus de secretaris-generaal, die daarna de werkplaats „De Brug" voor ge opend verklaarde. Deze naam is zo vertelde wethouder Gillissen Vcrscha- ge gekozen door de werknemers zelf in een prijsvraag. IIU wenste hen een brug naar een goed bestaan toe, Voorts werd nog het woord gevoei door de heer A. J. Kaland, lid van Gedeputeerde Staten: „In een provin cie, waar spectaculaire zaken gebeu ren als de bouw van Europa's langste brug en de opening van een zeehaven, bestaat het gevaar, dat wij de minder spectaculairen uit het oog verliezen", zo zei de heer Kaland, die daarom zo graag dit gebeuren mee maakte. Hij was er van overtuigd, dat ondanks de geografische versnippe ring de sociale werkvoorziening zich in deze provincie goed heeft ontwik keld. Voor „zijn" werkplaats liet de heer Gillissen Verschage echter toch nog een bescheiden woord van alarm horen: „Het zal nodig zijn de order- Weer heeft Zeeland er een nieuwe sociale werkplaats bij: ditmaal kon de gemeentelijke sociale werkplaats „De Brug" aan de Edisonweg in Vlissingen officieel geopend worden. Secretaris-generaal mrJ. H. Klatte verrichtte deze daad gistermiddag. Na afloop van de plechtigheid be zichtigden de talrijke bezoekers de verschillende afdelingen van deze moderne tverkplaa:s. Hier een beeld van de afdeling metaalbewerking. (Foto P.Z.C.) werknemers. Nu vinden er 76 mensen werk. De talrijke aanwezigen, onder wie vertegenwoordigers van verschil lende Zeeuwse gemeentebesturen en van sociale werkplaatsen in en buiten deze provincie, bezichtigden daarna geruime tijd het gebouw. Behalve ^out- en metaalbewerkingsafdelingen portefeuille van dit bedrijf nog uit te heeft deze werkplaats een varia-afde- breiden". I ling, waarin onder meer een boekbin- jderij is gevestigd en waar ook onder- w jj delen voor schrijfmachines worden V OOT StaariUlS Igemaakt. In de metaalafdeling waren de werknemers juist bezig met tafels Deze nieuwe werkplaats heeft een voor de kantine van het nieuwe stad- maximumcapaciteit van 130 150 huis. Raad: niet provisorisch verbeteren Was goedkopere opzet mogelijk geweest De verbouwing van de openbare lagere school in Nieuw- en Sïnt-Joosland zal niet- zo maar een, twee, drie gerealiseerd zijn. Dat was op te maken uit de woor den van burgemeester F. S. K. J. Graaf Randwïjek. Hij zei donderdagavond by de behandeling van de ingekomen stukken 111 de gemeenteraad, dat men beter kan overgaan tot een zeer voorlo pige verbetering in de nabyo toekomst. Aanleiding tot liet aansnijden van deze verbouwingskwestie was een verzoek van het P.v.d.A.-raadslid C. van Nini- wegen, die aandrong op het aanvragen .'an een urgentieverklaring. Overigens was de raad het niet eens met de door de voorzitter gelanceerde suggestie tot provisorische verbetering. „Met al die oplapperij blijft het toch een oude school", zo luidde de mening van de meerderheid van de raad. De heer C. Polderdijk (g.b.) vond het hele ver bouwingsplan nogal aan de dure kant. Naar zijn mening' had het best goedko per gekund. Dat was ook de mening van de heer W. J. Dingemanse (c.h.). Volgens hem was het geheel overbodig een betonnen vloer van 12 cm dikte aan te brengen in de school. Akkoord ging de raad met het voor stel om het door A. C. Polderdijk in gestelde beroep tegen het besluit van b. en w. tot weigering van vergun ning voor verbouwing van het pand Molendijk 32 ongegrond te verkla ren. Het betreft hier een onbewoon baar verklnarde woning, die ge noemde eigenaar geschikt wil maken voor weekendhuisje. Met name de Naar Vlissingen voor onderzoek De Nederlandse kustvaarder „Her man Buisman" van 400 brt. is in de nacht van woensdag op donderdag bij slecht weer vastgelopen op een ba- zaiten strekdam bij Zoutelande. Het schip is donderdagmorgen vlotge- trokken door de sleepboot „Jacob van Heemskerck" en achterstevoren naar de buitenhaven van Vlissingen ge sleept. Vanmorgen vrydag zou het schip, dat onder meer een lek had in de dieptanks, bU de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in het Vlissingse dok worden onderzocht. De „Herman Buisman" was leeg op weg van Gent naar Zaandam en had als thuishaven Zwartsluis. Omstreeks half één 's nachts liep het schip van kapitein A. Witteveen vast. De zeesleepboot „Jacob van Heems kerck" van Wijsmüller uit IJmuiclen trok de kustvaarder donderdagmor gen omstreeks kwart voor elf vlot en bracht het schip over naar de Vlis singse buitenhaven, waar de sleep te gen één uur arriveerde. Foto toont de gierman Buisman" ter wijl de /Jacob van Heemskerck" dc gestrande coaster assisteert bij het strand van Zoutelande. (Foto P.Z.C.) Oorlogssouvenirs in Sluis gevonden Nog steeds worden er in Sluis gevaar lijke projectielen gevonden. Zo werden bij drainagewerkzaamheden, uitgevoerd door de N.V. Grontmij. op de boerderij van de heer A. van der Slikke te Sluis 10 mortiergranaten gevonden, die nog geheel in tact waren. De mijnoprui- mingsdienst werd inmiddels van deze vondst op de hoogte gesteld. heer Van Nlmwegen kwam tegen dit voorstel in het geweer. „Er staan in onze- gemeente al krotten genoeg", zo. merkte deze op. Luxueus plan De uitgifteprijs van de bouwgrond in het uitbreidingsplan Noord werd be paald op 30,per vierkante meter. Ondanks het feit dat het plan al enige tijd geleden door dc raad werd behan deld, sprak de heer Dingemanse er als nog zijn teleurstelling over uit, dat het plan zo luxueus is uitgevallen. „Wij kry- gen nu dure woningen en (laar hebben we hier geen behoefte aan", vond liy. Het C.H.-raadslid had in het plan liever méér dan 74 woningen gepland. Eerst na twee stemmingen kon worden over gegaan tot de herbenoeming van de he ren P. J. Brons, J. Joosse, J. Lukasse, C. A. Polderdijk en W. Dingemanse in de adviescommissie woonruimtewet. De heer Van Nimwegen noemde de commis sie „van nul en generlei waarde". De tarieven voor de haven bleven onge wijzigd. Wel werd overwogen deze kwes tie in de komende jaren nog eens op nieuw te bekijken. Dit op verzoek van de P.v.d.A.-fractie, die vreesde dat men, nu de onderhoudskosten steeds hoger wor den, de exploitatierekening in de toe komst niet meer sluitend zal kunnen krijgen. „We werken nu trouwens al met verlies", zo wist de heer Van Nimwegen te melden. Na een onderlinge discussie over de juistheid van het bedrag, be sloot de raad voorts om het ongebruikte gedeelte van de nieuwe begraafplaats voor een jaar te verpachten aan P. de Visser. Met algemene stemmen werd mej. J. W. van den Berg uit Middelburg ten slotte benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school, dit met ingang van 21 september. Thoolse automobilist verleende geen voorrang Woensdagavond had nog een aanrijding plaats op de kruising Coehoornslraal GlymesstTaat-Auvergnestraat te Ber- fen op Zoom tussen een auto bestuurd oor R. C. uit Tegelen en een auto be stuurd door E. van D. uit Tholen. De ze laatste verleende op het kruispunt geen voorrang aan C. die over de Gly- messtraat kwam gereden. Op dc krui- haar rijwiel te wachten om over te ste ken. Zij had haar driejarig dochtertje achter op de fiets zitten. Ten gevolge van de aanrijding kreeg de wagen van Van D. een klap en reed het trottoir op. Het rijwiel van mevr. G. kreeg ook een klap en het kind kwam onder de auto terecht. Het werd overgebracht naar het ziekenhuis. De wagens liepen materiële schade op. De politie heeft tegen van D. proces verbaal opgemaakt. WISSELEND BE WOLK 1 MET ENKELE BUIEN Matige, nu en dan krachtige wcstelü- ivind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. ZON EN MAAN 19 september Zon op 06.20 onder 18.*" Maan op 18.30 onder 03.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2