PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT R.E.M. MOET UIT DE ETHER VERDWIJNEN Nog geen maatregelen tegen radio-Veronica „Vreselijk wapen" der Russen geen kernbom Ook in Vlissingen van de sociale werkplaats nu een beter „beeld".. KAMER AANVAARDT WETSONTWERP „INSTALLATIES NOORDZEE" V.V.D., Boerenpartij en socialist Goedhart stemmen tegen De moderne medicijnman Woorden werden slecht vertaald Ongeveer 89 ton stenen verduisterd Indonesië: geen agressie Russisch veto treft Maleisië-resolutie Secretaris-generaal opende „De Brug" 207e jaargang - no. 220 Vrijdag 18 september 1964 Turnkampioen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN in het bootje Directie: F. *an de Velde, P. B. den Boer e Walstraat 68-60, tel. 2366 Cb g g. red. 3508, 2911: Zlerikzee: red. teL 2425. adm. tel. 2094 i W. de Pagter Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 78 cent per week. ad». 3617/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv 23751. Goes: Gr. Markt 2, Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. ad* ƒ4,80. In get med 3 i tarief. Kleine ad*, (max. 8 regels) 32 ct. ek. 9,75 per kw., franco per post ƒ10.- p. kw 1/ tel. 6140 'b.g.g red- 7853. ad*. 5212): Ooetbury. p. regel min. lj»>. ..Brieven bur. van dit blad" Loese nummers 15 ct. Bureaus: Vli« tel 23»; Temeuzen Arsenaalstraat 25 cl. meer. Giro 366900 P.Z.C.. Mldd (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp „installaties Noordzee" is gisteravond om kwart over tien door de Tweede Kamer aanvaard met 114 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de fracties van de V.V.D. (om redenen van rechtskundige en wetgevende aard), de afgevaardigden van de Boerenpartij en de heer Goedhart (P.v.d.A.). Voordien hadden 3 leden van de K.V.P.-fractie zich tegen ver gaande delegatie van bevoegdheden aan de regering verklaard. De regering zal, als het ontwerp tot wet verheven zal zijn onmiddel lijk tegen het R.E.M.-eiland optreden, nadat bij algemene maatregel van bestuur de telegraaf- en telefoonwet op het eiland van toepassing zal zijn verklaard. De minister van justitie, mr. Scholten, beloofde dit de Kamer. Hij kon echter nog niet zeggen in welke vorm dit optre den gegoten zal worden. Radio „Veronica" zal voorlopig ongemoeid gelaten worden. Wel is op het ogenblik een onderzoek gaande naar de nationaliteit van het schip. Als deze bekend is wil de regering de tot standkoming afwachten van het internationale verdrag, dat ook 'een optreden tegen Radio-Veronica mogelijk maakt. Amsterdamse raad keurt ontbinding van opera goed De Amsterdamse gemeenteraad heeft woensdagavond na een debat van B'/j uur met 32 tegen 10 stemmen (C.P.N.i en P.S.P.) het besluit van het bestuur der Stichting De Nederlandse Opera om de stichting te ontbinden, goedgekeurd. Wat het toekomstige radio- en te- levisiebestel aangaat wenst de re gering het rapport van de pacifi catie-commissie af te wachten, zo maakte de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Bot bekend. Hij heeft een defini tief ad\ies gevraagd vóór het eind van 1964. Het derde radionet zal worden gebruikt om ervaring op te doen met een nieuwe, open structuur, zo deelde minister Bot verder mee. waar de tijdelijke voorzie ningen zullen een aanwijzing dienen in te houden voor de definitieve oplossing van het radio- en televisiebestei in Ne derland. Met de aanleg van een centraal lande lijk antenne-systeem zal, zoals de troon rede heeft aangekondigd, worden begon nen. De principiële beslissing hierover is dus gevallen. De financiering ervan is nog een belangrijke kwestie, die nader onder het oog wordt gezien. Dit centrale antenne-systeem zal een ruime, keuze van programma's mogelijk maken. Minister Bot toonde zich voorstander van reclame in de radio en de televisie, zij het dat reclame en de programma's streng gescheiden moeten zijn. Er komt voor invoering van reclame in radio en televisie heel wat kijken en hiervoor zal dus nog veel gestudeerd moeten worden. Er bestond voor minister Scholten niet de minste twijfel dat het wets ontwerp installaties Noordzee de re gering een middel in handen geeft om tegen het R.E.M.-eiland op te treden. Het is echter niet uitsluitend tegen de R.E.M. gericht, al is het met het oog daarop ingediend. De bepalingen zijn van toepassing op alle mogelijke installaties op het Nederlandse deel van het continentale plateau. Verschillen verrichter zake zou zijn terugge keerd. Er is niet voldoende basis om de „Veronica" aan te houden. Het is een omstreden vraag, maar de Ne derlandse regering meent dat het niet kan. Zij oordeelt het verstandig om het internationale verdrag af te wachten, dat optreden mogelijk maakt. Minister Luns deelde mee, dat aan de verschillende landen om inlichtingen ge- vraagd is over de vlag. waaronder del „Veronica" vaart. Hij had geen zeker-) heid, dat hij van alle antwoord krijgt, maar zo ja, dan zou de identiteit van „Veronica" binnen zeer afzienbare tijd ij bekend kunnen zijn. Wellicht houdt dit i (Zie slot pag. 3 kol. 2) Groothertogin van Luxemburg treedt 12 november af Groothertogin Charlotte van Luxem burg zal op 12 november troonsafstand doen ten gunste van haar 43-Jarige zoon. prins Jan, zo is gisteren verklaard in doorgaans goedingelichte regeringskrin gen- De 68-jarige groothertogin, die Luxem burg 45 jaar lang heeft geregeerd, had eerder In het jaar bekendgemaakt, dat zij in november zou abdiceren, maar geen definitieve datum genoemd. Amerika bezit nieuwe wapens gediend wat betreft de opmerking dat de Amerikaanse regering heeft nagelaten nieuwe strategische wapensystemen te ontwikkelen. Amerika bezit thans twee nieuwe wa pensystemen die kunstmanen welke met bommen aan boord om de aarde cirke len kunnen opvangen en vernietigen, al dus Johnson en hij onthulde voorts dat een radar apparatuur is ontwikkeld waarmee men over de horizon kan „zien" en op die manier binnen seconden na de lancering op de hoogte is van de komst van vijandelijke raketten. Vrouw bij brand omgekomen Bij een binnenbrand in een woning te Zaandam is gistermorgen de 85-jarige weduwe A. Otten-Koster om het leven gekomen. Door nog onopgehelderde oor zaak brak in de vroege morgenuren brand in de woning uit. Buren die te hulp snelden konden door de deur in te slaan de inwonende zoon, de 60-jarige K. Otten, in veiligheid brengen. Toen de brandweer het vuur had geblust kwam men tot de ontstellende ontdek king dat de 85-jarige moeder die wel haar bed was uitgekomen, om het leven was gekomen. De vrouw was in de voorkamer in elkaar gezakt en is ver moedelijk door de rook bedwelmd. De 60-jarige zoon werd met brandwonden overdekt in het gemeentelijk ziekenhuis van Zaandam opgenomen. door wie hl) zal worden gelezen, deze groep behoort minister Wltte- Bij de samenstelling van zijn mil- Voor wie schrijft men Een vraag, die iedereen bezighoudt (althans moet bezighouden), die geroepen is zijn ge dachten aan het papier toe te vertrou wen Schrijven veronderstelt namelijk gelezen-worden. De auteur van een stuk en zjjn lezer behoren bij elkaar, vorir.en één geheel en beïnvloeden elkaar. Niet altijd heeft de schrijver een duidelijk beeld van zijn publiek, maar er zijn ge vallen waarin hij zich daarover geen zorgen hoeft te maken- met een grote mate van nauwkeurigheid kan hij aan geven doo Tot deze veen. Bij a joenennota bijvoorbeeld kan hij vrij pre cies nagaan wie zijn lezerskring zullen uitmaken. In formele zin beperkt die kring zich tot de leden van het parle ment, want voor hen in eerste instantie Is het stuk samengesteld. Maar daar naast zijn er enkele groepen in onze sa menleving. die eveneens tot de kritische lezers van het stuk behoren: economen, vakbondsbestuurders, in het algemeen Nederlanders, die (voornamelijk be roepshalve) in het stuk z(jn geïnteres seerd. Voor deze groepen dus schrijft minister Witteveen en men moet zeg gen: dat Is aan de sttjl te merken. De miljoenennota is namelijk in Ne derland een belangrijk stuk vakli teratuur geworden, waarbij de samen steller geen enkele moeite meer doet aan een breder publiek te denken dan aan zijn eigen speciale lezerskring. Wel iswaar gaat de Inhoud van de nota ie dere Nederlander zonder uitzondering aan. het begrijpbaar maken van het be wuste stuk is echter een vak apart ge worden. Het wordt overgelaten aan de financiële mensen van kranten, radio en t.v., die met tekeningen en andere middelen trachten de inhoud van de no- zo breed mogelijk publiek mtlhn Luister goed vaar icat minister Schotten zegt", scheen de minister ixin buitenlandse zaken, mr. M. A. H. Luns, donderdag, tegen enkele Kamerleden te zeggen. Dit gebeur de tijdens de behandeling van de z.g. j&enwaet" it: de Tweede Kamer. Kroesjtsjew brengt correctie aan: Op een diplomatieke receptie in Moskou gisteravond, heeft pre mier Kroesjtsjew een tipje van de sluier opgelicht betreffende zijn „vreselijk" wapen. „Hoe dat zo?", vroeg Shapiro, in het Russisch. Andere journalisten en diplo maten verzamelden zich rondom het tweetal. Kroesjtsjew: „Ik zeg niet dat het opzet telijk gebeurde. U weet hoe het gaat met die dingen. Ik sprak in het Russisch en het werd in het Japans genoteerd en vervolgens werd het doorverteld in een andere taal". Shapiro: „Hoe bent U verkeerd geci teerd?". Kroesjtsjew: „Ik heb niemand be dreigd". Shapiro: „Voor zover ik ten minste heb vernomen van de Japanners met wie ik heb gesproken, hebben zij niet gezegd De bewindsman was het eens met hen, die voor een gelijke rechtsbedeling voor ..Veronica" en de R.E.M. plpit.ten In derdaad gelijke monniken, gelijke kap pen. Maar zijn de beide gevallen juri disch volkomen gelijk? De minister ont kende het. Wel zenden zij beide uit zee u ,oul~Kni programma's uit. maar de R.E.M maakt Gisteravond vertelde de premier op een dat zal enkele dagen vergen", gebruik van een bij internationale,°yer-.diplomatieke receptie dat de Japanners eenkomst officieel aan Nederland toe- zljn opmerkingen niet volkomen juist, Vr€ü€Sk(lTlS€Il tsjew hun had verteld dat Rusland thansda* Uwie dan ook hebt bedreigd", over een nieuw „vreselijk" wapen be-i••Zo heb 'k het w Ontwapeningsgesprek werd verdaagd ie Geneefse ontwapeningsconferentie is gisteren na haar 217de plenaire bij eenkomst verdaagd zonder dat een da tum is vastgesteld voor een hervatting van de besprekingen. In het door de con ferentie goedgekeurde slotrapport, dat aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal worden voorge legd, wordt gezegd dat de besprekingen van dit jaar niet tot resultaat hebben geleid. De conferentie zal haar werk vermoedelijk eind februari of begin maart hervatten, zodra de V.N.-assem- blée kennis heeft genomen van het rap port en nieuwe aanwijzingen heeft ge geven voor voortzetting van het over leg. Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zullen hun rechtstreekse contacten inzake ontwapeningsvraagstukken de komende maanden in Moskou en Wash ington voortzetten, zo heeft de leider van de Amerikaanse delegatie in Genè- ve, William Foster, meegedeeld. Hij zei voorts, ervan overtuigd te zijn dat de besprekingen die al die jaren in Genève zijn gevoerd, verre van nutte loos waren. „Het klimaat is verbeterd", o meende hij. De politic zoek gesloten i Lopik heeft het onder- [■rduistering uvci cru nieuw „vur-o^iijtv it - schikte dat de hele mensheid zou kun-buitenlandse pers gelezen. We zijn van 75 tot 80 ton straatklinkers die eigen- vernietig».dom waren van de provmcUUe water- staat in Utrecht. gewezen golflengte. De R.E.M. eigenthebb0n weergegeven. Ik heb alleen) vuimu >au nu .a<u.uciu entmic enS°rt„S WdpetTNede Vand^e maar S^gd dat Russische geleerden Eerdf.r op de avond had een Indiase het wegdek van de provinciale weg tus- %ehïmV? "een mi-> een verschrikkelijk wapen hebbenjournalist aan Kroesjtsjew gevraagd sen Lopik en Schoonhoven. De onder- Itn^nffilncr?e getoond. Ik heb niet gezegd dat het er Uat hij dacht van de v red es kan sen in aannemer V. uit Haastrecht, belast met een ^^n?eH?te Hb vér een met onbePerkte macht was. aldus 1965. „Alleen zigeuners en waarzeggers afvoeren van deze klinkers naar diver- Ln en Kroesjtsjew- Evenmin heb ik iemand 1 bunnen dat vertellen. Het is voor ster- se opslagplaatsen van de provinciale schil tussen een schip en een kunstmatig bedrei d, voegde hij er aan toe. er mo- veiineen morfliik on *..ik, - - --J--'r eiland Tne^ee even het is een verin e bedF,eiSd- voegde hij er aan toe er mo- velingen moeilijk op zulke vragen te waterstaat, heeft een gedeelte van dit eiland, Toegegeven. net is een gering 1 geigk op doelend dat zijn uitlatingen antwoorden. Maar als I' wilt weten wat materiaal naar zijn opslagplaats in waren uitgelegd als een waarschuwingjk wens, dan is het dit: ik zou willen Haastrecht gebracht. Een ander deel is aan de Chinezen. .dat 1965 even goed voor de Sowjet-Unie door drie chauffeurs ten eigen bate i als 1964 is". I aangewend. verschil, maar het internationale recht houdt er nu eenmaal rekening mee. Het recht trekt duidelijk zijn grenzen. De minister gaf toe. dat België en Scandinavië wel hun maatregelen heb ben getroffen. Wat België betreft voeg de hij hieraan toe. dat het een eind ge maakt heeft aan de uitzendingen van een schip van Belgische nationaliteit. „Veronica" voert echter niet de Neder landse vlag. Onvoldoende basis De vraag was gesteld of wat „Vero nica" aangaat sprake is van een Vlaggestaat en waarom er niet een onderzoek is ingesteld door een Ne derlands marineschip. De minister antwoordde, dat het marineschip on- ,.Het is geen kernwapen, want het is in de buurt van Moskou. Een kernwapen zou men moeten beproeven en we ne men geen proeven", vertelde Kroesj tsjew voorts. Kroesjtsjew had op de receptie al een paar grapjes gemaakt tegen de cor respondent van United Press Inter national, Henry Shapiro. Toen de premier op het punt stond te vertrek ken, kwam hij nog even naar Shapi ro toe om deze „veteraan" der weste lijke verslaggevers in de Russische hoofdstad een hand te geven. „U weet dat mijn houding tegenover de pers zeer goed Is. Maar ik ben wel erg verkeerd geciteerd", merkte Kroesjtsjew op. Soekarno op reis naar Cairo De Noorse resolutie over de kwes- tie-Maleisië is in de Veiligheids raad gestruikeld over een Rus sisch veto. De resolutie waarin werd gezegd dat de Veiligheids raad de landing die Indonesische parachutisten eerder deze maand in Maleisië hebben uitgevoerd be treurde, kreeg negen stemmen voor en twee tegen. Behalve Rus land stemde Tsjechoslowakije te gen. De Russische stem had vetokracht. Het was het 102de veto der Russen en hun eerste sedert september vorig jaar. toen een Britse resolutie in stemming kwam waarin de moord op twee boeren in Is raël (door Syriërs) werd gelaakt In de 18 jaar dat de Veiligheidsraad be staat, zijn er 110 veto's uitgebracht. Daarvan waren er vier van Frankrijk, dne van Engeland en een van Nationa listisch China. Rusland fourneerde de overige 102. Indonesië had tijdens het debat het standpunt ingenomen dat Indonesië geen agressie tegen de Federatie Ma leisië heeft begaan, daar het het be staan van dat land anders dan een „neokolonialistische marionet Engeland niet erkent. De Indonesische plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Soedjarwo Tjondronegoro stelde dat Indonesië op die manier werd ge dwongen Maleisië te erkennen. Daar toe is het niet bereid. De Rus Morozow. momenteel voorzitter van de Veiligheidsraad, noemde de hou ding van Indonesië „constructief" tegen over het „obstinaat" verzet der westelij ke mogendheden. De Amerikaan Steveson oefende scher pe kritiek op het Russische veto. Dat veto viel volgens Steveson niet te rij men met de bewering der Russen dat zij via de Veiligheidsraad de Verenigde Na ties willen versterken ten dienste van de vrede. Indonesië De militaire autoriteiten in Indonesië hebben gisteren voorschriften bekendge maakt die moeten worden gevolgd in ge val van luchtaanvallen. Zij verklaarden dat de bevolking voorbereid diende te zijn op dergelijke aanvallen van de zijde van „het door Engeland gesteunde Ma leisië". President Soekarno is intussen uit Dja karta vertrokken, met als hoofddoel de topconferentie van met-gebonden naties begin volgende maand in Kairo er van te doordringen dat wil men vrede berei ken, men eerst imperialisme en kolonia lisme dient te bestrijden. Het was niet bekend gemaakt dat de president zou vertrekken Er kwam pas "een bekendmaking toen hij al het land uit was. Bij zijn afwezigheid is minister van buitenlandse zaken Soebandrio. die tevens eerste plaatsvervangend premier is. fungerend president. duidelijk te maken. Maar „vertalers'' slagen er niet altijd In voor de gemiddelde Nederlander kort en goed te vertellen wat de nota inhoudt, ook zij raken besmet met bepaalde uit drukkingen die zo vaak worden ge bruikt. dat ze als helder geformuleerde waarheden worden versleten, terwijl ze in feite voor menigeen duister blijven. Minister Witteveen zal zich daarover vermoedelijk niet druk maken: hij schrijft voor zijn spe ciale lezerskring en daarmee is voor hem de zaak afgedaan. Is dat zo Is voor een minister de kous af als nij met zijn stukken niet verder komt dan een groep van inge wijden? Wanneer men in de miljoenen nota bladert, dan komt men tot de trieste ontdekking dat het met de for muleringen in dit stuk toch wel erg bar is. Wat te denken bijvoorbeeld van een zin als: „De berekening van het bij een be- aaide groei van de belastingop- rengsten passende structurele ac cres van de rijksuitgaven en ook van de conjuncturele impuls heeft in de afgelopen jaren in één opzicht nog een globaal en simplificerend karakter gehad". Het is er één uit velen. Men struikelt voortdurend over woorden als „structu reel toelaatbare accres van de relevante uitgaven", „trendmatig", „up-to-date- geschoolden", „progressie-element", „in- „recessieve richt' „e is zonder moeite u breiden. Zelfs als men beroepshalve enigszins gewend is aan het nare Ne derlands dat in sommige vakken wordt gebruikt, vraagt men zich af: „moet dat nou zo?" Bij voortduring heeft men het tegen woordig over de toenemende af stand tussen regering en geregeerden. Wanneer men een miljoenennota leest, dan moet men zeggen: het gaat hier meer om de afstand tussen ingewijden en leken. Want slechts een bepaalde groep in de samenleving is in staat dit (overigens zeer belangrijke) jargon te volgen er er de betekenis van te door gronden: zij vormen de ingewijden, een moderne elite, maar de anderen staan aan de kant Er wordt ach en wee geroe pen over het gebrek aan politieke belang stelling. maar wat wil men? Men kan van de gemiddelde Nederlander toch moeilijk eisen, dat hij een miljoenenno ta van vandaag leest en begrijpt? Onze westerse democratieën zijn hecht en goed georganiseerd, maar tussen de or ganisatie èn het individu gaapt een beeld van deze miljoenennota, "denkt me nigeen: „Geef mijn portie maar aan Fik kie". Een minister van financiën schrijft niet meer voor de individuele burger, hij schrijft voor ingewijden. Hij is de moderne medicijnman. Soekarno is van plan te Karatsji en Bel grado. op de heenweg naar Kairo. be sprekingen te voeren met de staatshoof den daar over de rol der niet-gebonden naties in de wereldpolitiek. Hg gaat ook naar Wenen. Naar Wenpn \A/'j herhaien d« vaag: is voor een rr ciick yy m)nister de kous met zijn stukken alleen een kring van inge wijden bereikt? Ons antwoord: r.eên. Een minister van financiën moet bij het schrijven van zijn nota een bredere kring in gedachten houden dan hij thar.s bhjkens de stukken doet. Een groot deel namelijk van de nu gekozen formule- KONINKLIJKE „ZEESLAG" TEGEN OPDRINGERIGE FOTOGRAFEN Prins Charles van Engeland heeft gisteren een koninklijk ge vecht aangevoerd tegen drie Franse fotografen in de zee langs de Griekse kust. De Britse troonopvolger en prins Gustav van Zweden spatten met zeewa ter naar de drie mannen en lieten de waterfiets kapseizen waarop de man nen zich tegen de aanval probeerden te verdedigen. Het gevecht begon toen een dozijn koningen, prinsessen en prinsen in zwemkleding geïrriteerd raakte door de opdringerigheid van de fotogra fen. Het gevecht eindigde met een koninklijke overwinning en met het van het lachen brullende fotografen. De vader van prins Charles, prins Philip, was degene die het eerst alarm sloeg, toen hij de fotografen gewaar werd op zijn terugtocht van een vlot waarop verscheidene koninklijke hoogheden plaats genomen hadden, naar de kust. „Tot welke pers behoort vroeg hij. „De Franse", was het antwoord Prins Philip keerde zich toen naar de koninklijke hoogheden op het vlot en riep: „het is de Franse pers". De koninklijke hoogheden waren de overwinnaars van clit gevecht, maar uiteindelijk werd dè oorlog door de fotografen gewonnen, want toen zij de film ontwikkelden, kwamen zij tot de ontdekking dat de film geen schade ondervonden had van de gedwongen zwempartij. „Wij hebben ons doel bij de socia le werkvoorziening niet bereikt vóór wij zover zijn, dat wij onze vader of ons kind van harte zou den kunnen adviseren als dat noodzakelijk zou zijn toelating tot de sociale werkvoorziening aan te vragen". Deze uitlating van een van zijn naaste medewerkers ge bruikte de secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, mr. J. H. Klatte, toen hij de officiëële opening ver richtte van de gemeentelijke socia le werkplaats „De Brug" aan de Edisonweg in Vlissingen. De heer Klatte wees er op. dat men moet bouwen aan een beeld: het beeld van de sociale werkvoorziening, zoals de buitenwereld zich dat vormt. Eén de elementen, waaruit dat beeld zich vormt, is ongetwijfeld de wijze van huisvesting. En het is beslist niet het geringste element. Daarom was de secretaris-generaal bijzonder ver heugd over deze aanwinst op het Vlis- singse industrieterrein. „Hoe valt te verwachten, dat iemand met voldoe ning in de sociale werkvoorziening arbeidt, wanneer in zijn gezin, in zijn familie- en kennissenkring niet met respect en waardering over deze werkvoorziening wordt gedacht' dus de heer Klatte. En in Vlissingen kan dat respect en die waardering wel zijn. Overigens is Vlissingen geen uit zondering, dat bleek uit de woor den van de heer A. J. Berenpas uit Middelburg, voorzitter van de fe deratie van beschuttende werk plaatsen in Zeeland. Want hij her innerde er nog eens aan, dat van de zeven sociale werkplaatsen in Zeeland er zes over nieuwe huis vesting beschikken Bovendien wordt in Zierikzee waar de enige oude huisvesting is nu ook; gebouwd aan een nieuwe werk-1 plaats. Meer dan 600 mensen vin den in de Zeeuwse werkplaatsen werk. Ook levert Zeeland andere elementen voor een beter beeld van de sociale werkplaatsen, zo bleek voorts uit de woorden van de heer Berenpas De federatie van beschuttende werkplaat sen tn Zeeland heeft namelijk een arts aangesteld en daarna ook nog een ar- beidsdeskundige. Door deze „kostbare arbeidskrachten" zoals de voorzit ter hen noemde moet geen van de werknemers werk verrichten, dat hij niet aan kan, terwijl toch een 7.0 groot mogelijke prestatie wordt verkregen. Grondlegger Burgemeester mr. B. Kolff en de heer Ch. J. Gillissen Verschage. wethouder van sociale zaken, zeiden het beiden in hun toespraak: de man, die in het eerste uur de stoot heeft gegeven tot de vestiging van deze nieuwe werk plaats, was de heer H. J. Visser, in leven directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in Vlissin gen. Op 10 maart 1962 is hij overleden en beide sprekers betreurden het, dat de heer Visser deze officiële opening ,,de bekroning van zijn werk" niet meer mee kon maken. In de hal van het nieuwe gebouw werd nu een gedenkplaat onthuld door mevrouw P. Visser-Dekker, die vergezeld was van haar kinde ren. Op deze plaat wordt de heer Visser „grondlegger van de socia le werkplaats" genoemd. Mevrouw Visser vertelde, dat zij dit niet al leen als een eer zag. maar vooral als een waardering en een erken ning voor het werk van haar man. „Hij heeft altijd naar een werk plaats gestreefd, waarin volwaar dig werk werd verricht in een waardige omgeving", aldus me vrouw Visser, die er van overtuigd was, dat Vlissingen nu zo'n werk plaats heeft. In zijn openingswoord had burgemees-, ter Kolff nog eens snel de voorge-. schiedenis opgehaald: start op 1 april; 1956 in de voormalige tramremise, met zevfen werknemers eind 1956 al 31 werknemers al in 1957 in het jaarverslag melding van „onvoldoen de huisvesting'' raadsbesluit in 1959 waarbij een kapitaalsuitgave be schikbaar wordt gesteld van f 350.000 voor de nieuwbouw in 1960 wordt eeri terrein gereserveerd in mei 11961 stelt de raad een krediet van f 700.000 beschikbaar in mei 1963 wordt met de bouw begonnen Al in april van dit jaar kon de werk plaats ikosten: f 620.000 voor het ge bouw en f 80.000 voor de inrichting) in gebruik worden genomen, maar door allerlei omstandigheden kon men nu pas de officiële opening beleven. Nu al wist de heer Berenpas. dat de arbeidsprestaties in deze nieuwhouw heel wat beter zullen zijn. „hetgeen straks te constateren zal zijn in de uit komsten' (Zie slot pag. 2 kol. 5) worden geschreven. Een bewindsman die op dit stuk van zaken geen rekening houdt én met een breed publiek én met de taal (want die wordt in en door het jargon vermoordt is geen nauwgezet democraat. Hoe is het ook weer? De taal is heel het volk. Jawel, men leze de miljoenennota.. TWEE KOZAKKENPAARDEN PLOTSELING GESTORVEN Twee paarden van de in ons land op tredende Don Djiguiten-Kozakken zijn plotseling gestorven. De politie van Driebergen, waar de groep woensdag optrad, en de Amsterdamse politie hebben een onderzoek ingesteld. Delen van de dode kozakkenpaarden zijn voor een uitgebreid onderzoek op gestuurd naar het Centraal Dierge neeskundig Instituut in Rotterdam. Gevreesd wordt dat de dieren ver keerd voedsel hebben gegeten. Acht Afrikanen schuldig verklaard aan sabotage De rechtbank in Pretoria heeft gisteren acht Afrikanen schuldig verklaard aan sabotagedaden, in 1962 en 1963 in Pre toria gepleegd. De acht mannen waren beschuldigd van homaanslagen op re geringsgebouwen en samenzwering om twee politiemannen te vermoorden. Vol gens de rechtbank waren zij lid van een geheime organisatie die zich toelegt op sabotagedaden tegen staatseigendom-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1