GOLD STAR keus uit twee Jubilerend Z.V.U. komend seizoen met accent op jeugdmanifestatie Zierikzee heeft alleen bij splitsing van scholen kans op nieuwbouw GOLD STAR GOLD STAR Perscommentaren op de miljoenennota en Troonrede Reductie met jeugdpaspoort Extratreinen en boten naar Goes voor fruitcorso COMMENTAAR VAKBONDEN Mogelijkheden voor de stadswaag beslist te licht bevonden spons erover! WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 PROGRAMMA SEIZOEN '64-'65 BEKEND Het nieuwe seizoen is weer begon nen en ook de Z.V.U. is volop be zig met de uitwerking van de plan nen voor dit seizoen. Een seizoen, dat alleszins interessant belooft te worden. In de eerste plaats door de opening van de nieuwe Middelburg se schouwburg. In de tweede plaats ia er het „experi ment", dat de Z.V.U. waagt door een zwaar accent te leggen op de jeugd. Niet minder dan 66 jeugdvoorstellingen door geheel Zeeland staan dit seizoen op het programma. Veel toneelvoorstellingen cn concerten, maar ook een musical, bal let en zelfs cabaret. Daarnaast pantomi me en wat recitals. Alles bij elkaar een programma, waar ook de volwassenen jaloers op zullen zijn. Een nouveauté bil de Z.V.U. is de instelling van een „cultu reel jeugdpaspoort". Tot nu toe was het zo dat de schooljeugd toegang had tot voorstellingen tegen sterk gereduceerde prijzen. Dit systeem had echter het na deel, dat een andere groep van de jeugd, de werkende, vergeten werd. Dit pro beert de Z.V.U. nu op te vangen door de instelling van dit paspoort. Iedereen, die in het bezit is van zo'n paspoort, te gen zeer geringe kosten te verkrijgen, heeft toegang tot de voorstellingen van de Z.V.U. tegen sterk gereduceerde prij zen. B\j concerten zal dit gemakkelijk Daar zijn vaak niet bezette plaatsen, maar bij sommige toneel- en cabaret voorstellingen zal de Z.V.U. doelbewust enkele plaatsen vrij houden om de jeugd in de gelegenheid te stellen ook bij die voorstellingen gebruik te maken van paspoort. Bij elkaar genomen kan men stellen, dat de Z.V.U. er in het twintigste seizoen in is geslaagd, zich te verjongen, in ieder geval het oog op de jeugd en ook de toekomst te richten. groot is. Vaak heeft de Z.V.U. met volle zalen gezeten. De Z.V.U. is van plan lezingen te hand haven. vooral ook met het oog op het ontbreken van de mogelijkheid in Zee land tot het volgen van colleges en spreekbeurten. Ook nu heeft men ge zocht naar Interessante onderwerpen, die door sprekers van naam zullen worden behandeld. Ballet Cursussen Dat de Z.V.U. naast kunstkring ook volksuniversiteit is, blijkt uit de cursus die ook dit jaar weer op het pro gramma staan. Zo zien we ondermeer talencursussen in het Engels, Frans, Italiaans, Russisch en Zweeds. Voorts zyn er cursussen voor het luisteren naar muziek en de aanleg en onderhoud van tuinen. Voor de jeugd geldt ook hier, dat het euitureel jeugdpaspoort reductie geeft op het lesgeld. Wij zelden het reeds: de jeugd komt toch goed aan haar trekken. Daarvan getuigt het omvangrijke programma. We zien daarop toneelstukken, vooral van Are na. maar ook van de zo langzamerhand zeer populair wordende gezelschappen als „Royal Academy of Dramatic Art", „Cie Les Realisations ThéAtrales" en „Remscheid". Verder staan veel concer ten, ballet en cabaret op het program ma. Vermeldenswaard is de jeugdopera van Mozart „Bastien et Bastienne" in samenwerking met „Het Schoolconcert". Ook Seth Gaaikema is bereid gevonden te treden evenals het linoballet en de Stichting Neder landse Pantomime. Al met al dus een seizoen, waarmee de jubilerende Z.V.U. eer in legt. Programma Voor wat het. programma van de oude ren betreft zijn er niet veel wijzigingen, behalve dan, dat voor het eerst na en kele jaren Zeeland weer kennis kan ma ken met ballet. Het „Nationale Ballet" zal in Middelburg en het Scapinoballet in Zierikzee een voorstelling geven. Er zijn dit seizoen iets minder toneel voorstellingen dan het vorige seizoen, leert ons het programma. Vorig jaar had Middelburg bijvoorbeeld nog tien voor stellingen: nu zijn het er acht. De Z.V. U. heeft dit met opzet gedaan. Ten eer ste zit men met de opening van de nieu we schouwburg. Doordat de juiste da tum van de opening nog niet bekend is. kan de schouwburg nog geen plannen maken. Deze openingsvoorstelling valt uiteraard niet onder verantwoordelijkheid van de Z.V.U., maar van de schouwburg zelf. Daarnaast hoopt de Z.V.U. echter nog op de komst van de Nederlandse Comedie. Dit zou voor het eerst sinds lange tijd zijn, dat dit gezelschap weer naar Zeeland zou komen. Van Z.V.U.-zij de verzekerde men ons, dat alles in het werk zal worden gesteld om Guus Os- ter, een van de directeuren van de Ne derlandse Comedie, over zijn bezwaren ten aanzien van de afstand heen te hel pen. „Maar het is nu eenmaal zo ge steld, dat de grote gezelschappen niet meer zo vaak naar Zeeland komen", al dus de Z.V.U. „Dit gaat natuurlijk ver anderen door de nieuwe schouwburg. Ook in Vlissingen en Goes is er nog wel te spelen, maar gezelschappen als de Nederlandse Comedie, de Haagse Come die, Nieuw Rotterdams Toneel en Cen trum zijn nu eenmaal niet meer bereid om te spelen in de slecht geoutilleerde zalen buiten midden Zeeland". Tegen woordig nemen de gezelschappen stuk ken op het repertoire, die voor 60 of 70 procent in de kleine theaters niet meer te spelen zijn. Dat is dan ook de reden, dat hierboven genoemde gezelschappen een enkele uitgezonderd de Neder landse Comedie wèl voorstellingen in Walcheren en Beveland geven, maar dat zij op de programma's van Zierikzee. Terneuzen, Axel en Oostburg niet te vinden zijn. Voor de rest is van het pro gramma nog weinig te zeggen, voor namelijk omdat de keuze van de stukken niet bekend is. Dat is logisch, want de grote premières moeten nog komen, zodat pas dan de Z.V.U. haar wensen kenbaar kan maken. De gezel schappen kunnen ook pas een week of drie van tevoren, door hun doublure stelsel, de keuze van het stuk bekend maken. He i volgt uit Middelburg: 16-9. Film: Les Dimanches de Ville; 14-10. Film: As en Diamant; 20-10. Toneel: Ensemble: 4-11. Toneel: Studio; 11-11. Film: A Kind of Loving; 20-11. Concert: Kunstmaandorkest, so list: Herman Krebbers; 27-11. Toneel: Nieuw Rotterdams Toneel; 9-12. Film: Guerre de Boutons; 6-1. Film* Banditi a Orgoloso; 25-1. Concert: Het Brabants Orkest, soliste Janine Dacosta; 3-2. Film: Jeugd van Iwan; 9-2. Lezing: ds. E. van Bruggen over studentenhuwelij ken; 26-2. Toneel: Ensemble; 3-3. Film: Au Coeur de la Vie; 9-3. Ballet: Het Nationale Ballet; 24-3. Toneel: Nieuw Rotterdams Toneel; 30-3. Concert: Lim burgs Symfonie Orkest, solist Emanuel Koch; 31-3. Film: dr. Strangelove; 5-4. Toneel: Haagse Comedie; 23-4. Lezing: ds. M. J. Adriani over het conflict mens natuur; 28-4. Film: Passion de Jeanne d'Arc; 3-5. Toneel: Centrum; 26-5. Film: Drie extra treinen uit Vlissingen zullen zaterdag aanstaande, op de tiende cor sodag naar Goes rijden om de te ver wachten stroom bezoekers voor dit jaar lijkse evenement-in-fruit vlot te kunnen verwerken. Om twee minuten voor twee vertrekt de eerste extra trein uit de I Seheldestad. Tegen de avond, als de Vaxdockan De Pop; 23-6. Joegosla-1 stoet praalwagens opnieuwe door dr vlsche of Tsjechische avond. Ganzestad trekt, worden nog twee trei Vlissingen: 12-10. Cabaret: Tingel-Tan-nen ingezet: om veertien minuten over gel (Nuts voorstelling); 27-11. Toneel: vijf en om twee minuten voor zeven. Nieuw Rotterdams Toneel; 18-1. Toneel:Van Goes naar Vlissingen rijden even- Nieuw Rotterdams Toneel: 12-2. Con- eens drie extra treinen: de bezoekers eert: Kunst maand Orkest, solist Herman van de middagoptocht kunnen daarvan Krebbers: 18-3. Toneel: Theater; 2-4.lom vijf minuten over half zes profite- - - - i ren De andere twee extra ingelegde treinen rijden om vijf over half elf en vijf over half twaalf. Ten slotte wordt er 's avonds ook een extra rit Goes-Ro» sendaal gemaakt, die op alle stations langs de Zeeuwse lijn wordt onderbro ken: om kwart voqt twaalf uit Goes. Op het veer Kats-Zierikzee wordt even eens een extra boot ingelast, die om kwart over elf 's avonds aan de veer haven Kats vertrekt. Zo nodig zal vanaf kwart voor een 's middags tot acht uur 's avonds van Zierikzee uit ieder uur een extra boot achterop varen. De A.M.Z. sluit op de extra avondvaart uit Kats- haven aan met een busrit uit Goes ore kwart voor elf. 's Nachts om twaalf uur wordt op alle lijnen een extra rit ge maakt. Betere stand in 3 B in zaterdagvoetbal In de derde klas B van het Zeeuwse zaterdagvoetbal zijn door verkeerde uit slagen en enkele zetfouten een paar on juistheden geslopen in de ranglijst. Zo werd onder meer verwerkt, dat Veere n met 53 van Meeuwen III had ver loren; daarentegen won Veere II van de Zoutelandse ploeg en wel met 31- In de uitslagen van afgelopen zaterdag werd vermeld, dat NIeuwIaad II en Middelburg VI 22 gelijk speelden; Middelburg VI won echter met 32, een resultaat, dat evenwel in de stao- denlijst was verwerkt. Voorts was Wis- sekerke II vergeten in deze standenlyst, gecorrigeerd ais volgt uitziet: Toneel: Ensemble; 11-5. Concert: P*esi- dentie Orkest, soliste Jeanette van Dijck. Goes: 22-9. Concert: Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, solist Michel Block; 13-10. Film: As en Diamant; 14-10. Le zing: H. J. Stuvel; 15-10. Toneel: Nieuw Rotterdams Toneel; 10-11. Film: A Kind of Loving; 24-11. Toneel: Ensemble; 5-1. Film: Banditi a Orgosolo; 22-1. Toneel: Theater; 28-1. Lezing: J. F. van Dulm; 2-2. Film: Jeugd van Iwan; 16-2. Lezing: nader aan te kondigen; 2-3. Film: Au coeur de la vie; 12-3. Concert: Kunst- maand Orkest, soliste Janine Dacosta; 17-3. Film: twee natuurfilms; 6-4. To neel: Centrum. Zierikzee: 12-10. Toneel: Ensemble; 23-10. Concert: Kunstmaand Orkest, so list Theo Olof; 16-11. Lezing: A. H. D. Smaal Sicilië; 27-11. Cabaret: Cabaret Wim Sonneveld; 8-12. Film: Guerre de Boutons; 20-1. Recital: Willem Hielke- ma, piano; 2-2. Ballet; Scapinoballet; 11-2. Lezing: dr. J. W. Schulte Nord- holdt, het negerprobleem: 24-2. Toneel: Studio; 30-3. Film: dr. Strangelove. Axel-Terneuzen: 13-10. Lezing: dra. F. C. van der Poll, moderne poëzie (T. 15-10. Film: As en Diamant <T.); 21-10. Toneel: Ensemble (T.); 6-11. Lezing: vo.rdeJe.gd op t. tr^en.evenaUM fJiTA.S: AkST ving (T.); 13-11. Recital: Gerard Hen- geveld, piano (T.)24-11. Cabaret: Ca baret Wim Sonneveld (T.); 10-12. Film: Guerre de Boutons (T.); 11-12. Lezing: Helene Oosthoek, Amerika zoals het is (A.); 7-1. Film: Banditi a Orgosolo (T).; Film: Jeugd van Iwan (T.); Lezing: dr. J. W. Schulte Nordholt (T.); 25-2. To neel: Studio (T.); 2-3. Lezing: G. A. de Kok, reizen in Turkije (A.): 1-4. Film: dr. Strangelove (T.); 9-4. Concert: Kunstmaand Orkest, solist Herman Krebbers, viool (T.); 29-4. Film: Passion de Jeanne d'Arc (T.); 27-5. Film: Vax dockan De Pop (T.); 24-6. Joego slavische of Tsjechische avond (T.). Oostburg: 23-11. Cabaret: Cabaret Wim Sonneveld; 9-12. Lezing: P. Bloemen dal, ontstaan van het wekelijks film journaal; 28-1. Concert: Limburgs Sym fonie Orkest, soliste Janine Dacosta; 15-2. Lezing: J. A. Kwast, misdaad en recherche; 26-2. Toneel: Studio. Sas van Gent: 13-10. Lezing: M. Bruin, historische ontwikkeling kanaal streek; 18-11. Lezing: R. van Dijck, mu ziek voor miljoenen; 10-12. Lezing: P. Bloemendaal, ontstaan van het wekelijks filmjournaal; 16-1. Cabaret: Seth Gaai kema en Roelof Stalknecht; 16-2. Le zing: J. A. Kwast, misdaad che. Cabaret Voor wat het cabaret betreft, krijgt Vlissingen Tingel-Tangel te zien. Dit is de openingsvoorstelling van het Nuts- departement, maar de Z.V.U.-leden uit Vlissingen kunnen onder dezelfde con dities de voorstelling bijwonen, een be wijs van de goede samenwerking, die er bestaat tussen het Nut en de Z.V.U. Voorts kunnen Zierikzee, Axel, Terneu zen en Oostburg genieten van het ca baret Wim Sonneveld. Seth Gaaikema zal in Sas van Gent nog met een voor stelling van zijn zo goed ontvangen pro gramma komen. Zoals reeds gemeld, zal Zeeland ook hernieuwd kennis kunnen maken met het ballet. Het Scapinoballet zal in Zie rikzee optreden, terwijl het Nationale Ballet onder leiding van Sonia Gaskell in Middelburg zal optreden. De keuze van dit de laatste tijd zo veel besproken ballet lijkt ons wat twijfelachtig. Het is de vraag of het Nationale Ballet tegen de tijd. dat het In Zeeland komt. nog dansers en danseressen van enige naam zal hebben, getuige de moeilijkheden van de laatste tijd, die hebben geresulteerd in het ontslag van verscheidene promi nenten. Voor wat do concerten betreft is er niet veel veranderd. De orkesten, die afgelopen seizoen hebben gehad, komen ook dit seizoen weer Oostburg kan nu voor het eerst kennismaken met het Limburgs Symfonie Orkest. Verder hebben we weer de traditionele concerten van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest in Goes, waarbij Eduard Flipse van Zeeland afscheid zal nemen en het concert van het Residentieorkest in de Sint-Jacobskerk in Vlissingen. Het aantal recitals neemt wat af. Dit in verband met de verminderde be langstelling voor recitals en de toene mende belangstelling voor orkestmuziek. Het Kunstmaandorkest neemt ook dit seizoen weer een belangrijke plaats in. terwijl ook het Brabants Orkest zal spe len. „Al schenkt het op zichzelf bevrediging dat in de regeringsplannen geen sprake is van een loonstop, anderzijds kan ik me niet aan do indruk onttrekkeo dat de regering in feite toch wel met die gedachte speelt, zoals uit een aantal ge gevens van de miljoenennota kan wor den afgeleid. Een voor ons volstrekt on aanvaardbare gedachte", aldus deelde de voorzitter van 't N.V.V., de heer D. Roemers, ons desgevraagd mee als een eerste commentaar op de troonrede en miljoenennota. De heer Roemers wees er met nadnik op dat de regering zelf niet al te zeer meewerkt aan enige beheersing op dit gebied rloor haar beleid van prijsverho gingen in de overheidssfeer. De heer Roemers meende een innerlijke tegen stelling te constateren waar de regering jds rept van een verbetering van de positie van de werknemers door winstdeling, die niet tot verhoging van de consumptie leidt en anderzijds aan kondigt dat het vraagstuk van de ver- mogensaanwasdeling naar de S.E.R. wordt verwezen. Het is voor het N.V.V. niet aanvaardbaar als deze procedure er toe zou leiden dat de vermogensaan- wasdeling geëlimineerd zou worden uit de komende onderhandelingen, aldus de heer Roemers. N.R.V, Een woordvoerder van het Nederlands Katholiek Vakverbond zegt als voorlo- commentaar op de troonrede, dat het .V. begrip heeft voor de sociaal-eco nomische moeilijkheden waarvoor ook ïring zich gesteld ziet. Het N.K. de thans bekend gemaakte ma cro-economische verkenning van 1964 en 1965 van het Centraal Planbureau nauwkeurig bestuderen, alsmede de con clusies die de regering daaraan nu ken nelijk al verbonden heeft, alvorens het zich uitspreekt over de naar zijn mening meest gewenste loonsverhogingen voor 1965. Het N.K.V. zou nu nog geen kwa lificatie willen verbinden aan de grenzen die daarby in acht genomen moeten worden. Het meent dat ondanks het voornemen van de regering om aan de S.E.R. een advies te vragen over de verdeling van de vermogensaanwas in de ondernemin gen waaruit haar positieve instelling ten aanzien van dit vraagstuk blijkt in die bedrijven, waarin dat nu al moge lijk is, met spoed een begin gemaakt moet worden met de vermogensaanwas- deling. Gevreesd moet worden, aldus het voor de plannen van de regering, met name voor die op het gebigd van volkshuisvesting, maar dat over details hier en daar natuurlijk nog wel „valt te praten". Dat de loonstijging het komende jaar binnen nauwe grenzen moet blijven, vindt het C.N.V. een betrekkelijk opti mistische mening van de regering, ge zien de spanning op de arbeidsmarkt. Gegeven de mogelijkheid van een verde re prijsstijging die nog steeds be staat zou er eind volgend jaar, als de lonen slechts in geringe mate worden verhoogd, wel eens sprake kunnen zijn van een reële inkomensdaling. Overigens meent het C.N.V., dat de prijsstijging in 1964 tot nu toe (zes procent) wel is meegevallen: een groot deel ervan is bovendien het gevolg van een hoger in- voerprijspeil en dus niet van de binnen landse kostenstijgingen. De vakcentra- len moeten nog onderling overleg ple gen over de formulering van hun wensen ten aanzien van de lonen in 1965. Weinig enthousiast is het C.N.V. over het plan, het door de vakcentral en voor gestelde systeem van bezitsvorming door vermogensaanwasdeling eerst nog voor advies aan de Sociaal Economische Raad voor te leggen. Deze zaak kan bedrijfstak geregeld worden, aldus C.N.V.. maar als men er nu eerst nog in de S.E.R. over moet gaan praten kan de realisering ervan nog jaren duren. Het C.N.V. handhaaft zijn al eerder ii genomen standpunt, dat een hogere bi drage uit de algemene middelen voor c opvoering van de a.o.w.- en a.w.w uitkeringen geprefereerd moet worden boven sommige delen van de voorstellen tot belastingverlaging. igrifh 'gr. N.K.V., dat anders de weg die de ring nu heeft gekozen tot belang vertragingen zou kunnen leiden waar door het probleem van de scheve vermo gensverhoudingen steeds groter worden. C.N.V. Het commentaar van het Christelijk Na tionaal Vakverbond op de troonrede is. dat het globaal gezien waardering heeft Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK Beroepen te Haamstede: toezegging K. A. Abelsma te Ingen; te Meteren en Est: G. Hamoen te Oud-Alblas: SurhuisterveenTh. A. C. van Dru- nen te Twisk. Bedankt voor Tzum: J. A. Fricke te Bergum. Benoemd tot bijstand van het pastoraat te Veenen- daal L. Brasser, en pred. te Voorthui zen. GER. KERKEN VRIJGEM. Tweetal te Deventer: G. Mul te Ro zenburg en J. Strating te Alkmaar- Broek op Langedijk. Beroepen te Stadskanaal: A. G. Verheul te Em- meloord. Aangenomen naar Terneu zen K. D. Dijk te Musselkanaal. Aan genomen naar Vergus-Gulph (Cana da) M. van Beveren te Vrouwenpol der. GER. GEMEENTEN Beroepen te Wageningen: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. Bedankt voor Bevelanders Middelburg VI Vlissingen VI Veere n GPC Zld. Sport VI Meeuwen Hl Serooskerke H VCK H vck m Oostkapelle n Nieuwland n Bevelanders n Wissekerke n In de 2e klas F Zorgvuldig uitgezochte driesterren kwaliteitstabakken maken GOLD STAR 25 tot 'n klasse apart. Probeer ook GOLD STAR 25. 25 pittige sigaretten f 1,25. GOLD STAR King Size. De langste sigaret in Nederland. Met recht een sigaret van formaat en... drie sterren kwaliteit 20KingSizesigaretten slechts f 1,15. 2 2 0 0 4 202 2 2 0 0 4 16— 2 2 2 0 0 4 5—2 2 2 0 0 4 5—2 1 1 0 0 2 9—2 1 1 0 0 2 5—2 2 10 12 6—4 2 10 12 7—17 2 0 111 3—6 2 0 111 3—10 2 0 0 2 0 4—7 2 0 0 2 0 3—6 2 0 0 2 0 1—8 2 0 0 2 0 1—18 s een foutieve uitslag ons doorgegeven. Borssele won niet met 32, maar met 51 van Waarde. De doelcyfers van Eorssele zijn dus 9 2 en die van Waarde 58. Ten slotte won Hoek II met 40 van Waarde n inplaats van met 30. zoals was opge geven. Newyorkse beurs De koersen waren gisteren op de New yorkse effectenbeurs tegen het slot aan de willige kant. De affaire was matig actief. De prijzen openden gemengd bin nen nauwe grenzen en verbeterden zich enigermate alvorens omstreeks halver wege het vierde uur weer wat af te glijden. De automobielfondsen schakel den terug nadat Ford het gesprek met de vakbond had afgebroken omdat 10.000 man een wilde staking waren be gonnen in de fabriek te River Rouge. Chrysler, aanvankelijk op een punt winst, moest terug naar het peil van maandag. Een winst van een punt voor Ford werd tot een fractie gereduceerd. De staalwaarden onttrokken zich aan de druk en de meeste prijzen in deze groep bleven hoger. Er werden 5.690.000 shares omgezet. In totaal werden 1.371 fondsen verhandeld, waarvan 472 hoger en 660 lager. De omzet van de American exchange was 1.510.000 shares. De handel in obligaties kwam neer op 10.560.000 dollar. BRUTORESULTAAT BIJ d'ORANJEBOOM HOGER De directie van de Verenigde Neder landse Brouwerijen d'Oranjeboom N.V. heeft meegedeeld dat over het boekjaar 1963-1964 een aanzienlijk ho ger bruto resultaat wordt verwacht. Deze gunstige ontwikkeling is vol gens de directie voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de doorwer king van de fusie met de N.V. Zuid- hollandsche Bierbrouwerij, die tot uit drukking komt in ondanks de lon- explosie lagere kosten per hekto- liter dan vorig jaar. Daarnaast heeft de mooie zomer een gunstige invloed gehad op de resultaten. MR. K. A. KEUNING IN DE RAAD: De conclusie over de dalende lijn in de opbrengsten van de stadswaag kon dit a.r.-raadslid niet onderschrijven. ,,Is er overleg met de tegenpartij ge weest", wilde de heer Bij de Vaate weten. „De veehandelaren willen een gesprek met b. en w, om een oplossing Wil Zierikzee in de nabije toekomst enige kans maken op nieuw bouw j j^oeken voor het probleem van de van scholen, dan z - bediening van de waag". Dat was r het nodig zijn plannen voor splitsing van de be- melijk het zwaartepunt in de ophef- staande scholen te ontwerpen. Het bestuur van de Vereniging tot be vordering van christelijk schoolonderwijs heeft dat al gedaan. Dins dagavond kreeg de raad van Zierikzee de aanvraag voor de bouw van een nieuwe school met vier lokalen te behandelen, die men zich ge dacht heeft op een terrein aan de Raamstraat. Nu is niet alleen de staat van de christelijke lagere school in Zierikzee deplorabel, maar dezelfde term zou men kunnen gebruiken voor die van de andere la gere scholen. Het sprak vanzelf, dat er bij dit voorstel werd geïnfor meerd naar de kansen voor een nieuwe openbare lagere school. De wethouder van onderwijs, mr. K. A. Keuning, moest daarop een wei nig bemoedigend antwoord geven. En zo er al kansen zijn, dan zullen ook die in splitsing moeten liggen. Het college van b. en w. heeft zich De raad kreeg daarop te horen, dat daarover al beraden. „Herbouw b. en w. enige tijd geleden in Den van een nieuwe openbare lagere Haag de situatie rondom alle lagere school in een zo grote opzet als nu scholen allemaal even slecht is onuitvoerbaar. We zullen ook naar voren heeft gebracht. „We zijn hier zeker moeten splitsen om enig bepaald niet optimistisch teruggeko- bouwvolume te pakken te krijgen", men en dat is dan nog zacht uitge- argumenteerde mr. Keuning. Hij:drukt"., zei mr. Keuning Overigens kon nog meedelen, dat b. en w.jwas de wethouder van onderwijs van zich voorstellen één van de nieuwe imening, dat de kansen voor nieuw- openbare lagere scholen te laten bouw van de christelijke school beter verrijzen in het toekomstige uit—liggen. „Men heeft daar niet alleen breidingsplan aan de westkant van met een slecht gebouw te maken, de stad. maar men kampt tevens met een ern stig tekort aan ruimte. Er zijn nood- 1\7* i i' 7 [lokalen op verschillende plaatsen in- Iviet OptlTTllStlSCR gericht". De oplossing, die men nu door splitsing een kleine, nieuwe De vraag naar de mogelijkheden voor'5^00! bouwen en de oude herstellen de openbare school werd bij de beha.n- denkt te bereiken gaf mr. Keuning deling van de aanvraag uit de christe-i^slist betere kansen, lijke hoek aan de ord& gesteld door stadswaag De mogelijkheden voor het voortbe staan van de oude stadswaag in het belang van slagers en veehandelaren vond de raad van Zierikzee door het college van b. en w. toch echt wat te licht bevonden. Nee, men kon de gumenten om die stadswaag op te heffen niet delen. De heer C. bij de Vaate was de eerste, die er tegenin ging. het P.v.d.A.-raadslid M. C. Verheijen. In samenwerking met enkele bioscoop- J®®"®JSST exploitanten is de Z.V.U. er ook dit sei-fe^en- J. v^ Haarne te Russen zoen in geslaagd verscheidene goede Tweetal te Slikkerveer: K. de Gier, films naar Zeeland te halen. Over het I Den Haag en G. Schipaanboord te algemeen Is gebleken, dat de belangstel- Apeldoorn. Beroepen te Borssele A. ling voor zulke goede films bijzonderI de Kok, Leerdam. Onder de kop „Last van de voorspoed" schrijft de LEEUWARDER COURANT in haar commentaar op de Troonrede o.a.; „Niemand durft nog van blakende ge zondheid te spreken, maar begrippen als overspanning op de arbeidsmarkt, ontoe reikende woningbouw, crisis in de wegen aanleg e.d.. liggen ieder voor in de mond. Dat echter deze Troonrede toch met to nen van dankbaarheid inzet en ook ver der het thema van vertrouwen in de toe komst enige malen blijmoedig omspeelt, geeft ons reden het accent toch meer op de voorspoed dan op de last te leggen". IIET ALGEMEEN DAGBLAD merkt in zijn beschouwing over de miljoenennota o.a. op: „Het kittige raspaardje waartoe het veulen genaamd Neorlands Welvaren zich de laatste Jaren had ontwikkeld is naar het oordeel van minister Witteveen in i964 op hol gesiagen. De minister doel in zijn miljoenennota voor 1965 een po ging het dier weer bij de teugels te grij pen en tot gelijkmaUger galop te dwin gen". Het Algemeen Dagblad zegt dat prol. Witteveen met deze nota de oppositie veel wind uit de zeilen neemt. De belas tingverlaging wordt door hem behandeld op een manier die een socialistische mi nister niet zou hebben misstaan en de plannen voor financiering van de verho ging A.O.W. zullen worden gevonden op een wijze waarmee menig lid van de op positie het heel wat vlotter eens zal kun nen zijn dan heel wat leden van de rege ringspartijen. „DE TIJD" schrijft onder meer: Over de uitgaven van de overheid is de miljoenennota uiteraard optimistisch. De ze uitgaven stijgen immers niet mëer dan de toename van het nationale inkomen veroorlooft, zodat gesteld mag worden dat de begroting van minister Witteveen op zichzelf niet bijdraagt lot verdere in flatie. Mooil Maar dat neemt intussen niet weg dat zijn nieuwe begrotingskof fertje voorzien is van een dubbele bodem want zo beschouwen wij bijvoorbeeld zijn manipulatie met de weggelden. Hij ver hoogt namelijk de staatsuitgaven boven de door hem zelf gehanteerde norm (dal zij namelijk niet meer mogen toenemen dan het naUonale inkomen toeneemt) en hij vormt met dat geld een wegenfonds, maar toch blijft hij binnen de budgettai re grenzen door eenvoudigweg een nieu we bron van inkomsten de weggelden te creëren, waardoor de zaak conjunc tureel weer in evenwicht is". Het DEVENTER DAGBLAD besteedt on der meer aandacht aan wat ln de Troon rede over de lonen wordt gezegd. „Even als vorig Jaar wordt gesproken van een loonstijging binnen nauwe grenzen Toen volgde echter een loonexplosie. Aan on ontkoombare prijsstijging ging een flink deel van de grote verhoging verloren en men zal zich bij de komende onderhande lingen dan ook meer op de realiteit dan op het psychologisch effect van het resul taat moeten baseren om teleurstellingen te ontgaan. Voor de autobezitters is er geen nieuws om over te juichen of het moest zijn over de aanleg van 800 km snelwagen Een domper op deze vreugde is echter de 70 min. die uit hun zakken zal moeten komen om in een wegenfonds te worden gestort. Als de regering krijgt wat zij wenst gaan we op de ouderwetse wijze weer tolgeld Invoeren op de auto wegen. Vooral het vrachtvervoer zou wel eens extra zwaar belast kunnen worden". De ARNHEMSE COURANT vindt de bi zonder magere Troonrede en de in mi neur gestelde miljoenennota een schrale oogst. Het blad constateert dat de rege ring bij het uitstel van de belastingver laging precies omgekeerd redeneert als bij het optrekken van de A.O.W. Bij de belasting wordt de sociale rechtvaardig heid ondergeschikt gemaakt aan conjunc turele politiek, bij de A.OAV. is het juis* andersom. HET FINANCIELLE DAGBLAD vraag*, zich. in wat het blad noemt, een bijtend „Wat is de waarde van deze staatsbegro ting waarin géén norm verwerkt is voor het loonbeleid? Wat zijn de ramingen van de Inkomsten waard? Wat die van de uit gaven? Wat de raming van de overheids activiteit op de kapitaalmarkt? Waar pra ten we eigenlijk nog over? Hoe het ge weest zou kunnen zijn als de politieke elite uit de vorige loonexplosie de moed had geput, om thans wel wat risico te aanvaarden van een uitgesproken stand punt?" Onder de kop „Grote lijnen" schrijft dt „N.R.C." o.m ..De Troonrede is een in drukwekkende opsomming geworden van al datgene wat de ministers in de eerste plaats bezighoudt Terecht ontbreken de tails. die boven hun proporties uitgetild bij vorige gelegenheden op Prinsjesdag wel ln de Ridderzaal klonken". „In ar haar algemeenheid, die soms tot vaagheid leidt, wekt de Troonrede toch de Indruk, dat er een degelijk werkend kabinet achter staat. Dat kabinet onder tekent de grote lijnen die het stramien zijn waarop een concreet beleid gebor duurd moet worden Van de borduurkunst ziet men meer ln de miljoenennota dan in de Troonrede- Wat er tot nu toe te zien is. lijkt voors hands wel vertrouwenwekkend". Het Rotterdammer-kwartel: ..Telkenjare weer rijst de vraag naar een ideale Troonrede. Het is een onbillijke vraag Het verlangen kan alleen uitgaan naar een Troonrede die redelijk voldoet aar. de eisen van het ogenblik en de Troon rede van vandaag kan worden geacht aar die voorwaarden te voldoen". HET ALGEMEEN HANDELSBLAD schrijft onder meer: „Van een algemene koers valt minder te bespeuren dan wen selijk ware. Meer dan eens krijgt men bij lezing de indruk dat elke minister vooi zich het bestek heeft uitgezet, zich daar bij niet al te zeer bekommerend om de vraag of hij met een dergelijk stuur- mansbeleid soms in het vaarwater van een of meer collegae terecht dreigt te ko men. Dit staatsstuk rechtvaardigt als een eerste conclusie de constatering dat de burger nog teveel gemangeld wordt tus sen de walsen van op zichzelf niet on juiste. maar niettemin weinig gecoördi neerde beleidsbeslissingen van tezeer so litair optredende ministers". „DE TELEGRAAF": „De regeringsplan nen zijn voor Nederlandse verhoudingen stoutmoedig te noemen. De grote vraag Is of zij ook zullen worden verwezenlijkt en of het kahinet bereid is tot bet uiterste te vechten. De kansen zijn aanwezig zoals de zaken nu staan, kan de regering, b.v ten aanzien van het omroep vraagstuk, ge bruik maken van het ongunstige klimaat dat de zuilen zichzelf hebben verschaft Als de regering dan ook nog dc moed op brengt op een wijze, waarbij het landsbe lang en niet het partijbelang wordt ge- dier.d. leiding te geven aan gewichtige vraagstukken, zoals de herziening van de grondwet, dan zou het oordeel over het kabinel-Marijnen aan het einde van het komende parlementaire jaar wel eens zeer bevredigend kunnen luiden". fingsplarmen van b. en w De vorige waagmeester, de heer J. A. Bielefelt. moest om gezondheidsredenen met ontslag. Bij de gemeente was nie mand anders voor dit werk vrij te maken en bovendien gaf het de secre tarie allemaal nogal wat administra tieve rompslomp. De heer Bij de Vaate vond het alle maal wat te haastig en ook de heer M. C. Doeleman (v.v.d.) noemde het stuk van b. en w. nogal voorbarig. Beide heren signaleerden in plaats van een daling van de opbrengsten een toenemende belangstelling. „Slachtvee is nu weer rendabel", zei de heer Btf de Vaate. De K.V.P.-fractie kwam vervol gens ook nog wat gewicht in de schaal van de tegenpartij leggen. Met een simpel voorbeeld demon streerde de heer B. Leijdekker de zuiverheid van de waag. „Ik heb jaren geleden eens een varken van ongeveer vierhonderd pond twee keer laten wegen, bij de drogerij en in de waag. Er was een verschil van zes pond in het voordeel van de waag". De heer J. G. L. Simmers (k.v.p.) zelf slager sloot de tegenargu menten af met de mededeling, dat de functie van waagmeester eigenlijk helemaal niet bij de gemeente behoort te worden ondergebracht. Het was duidelijk: de waagschaal was eigen lijk al naar de andere kant doorgesla gen. Burgemeester mr. F Th. Dijck- meester zei tenminste: „Als er ie mand te vinden is om dit baantje op zich te nemen, dan willen we de zaak nog wel eens verder bekijken. In de volgende vergadering komen we er dan nog wel eens op terug. Of mis schien ook niet Voorlopig is de Zierikzeese stadswaag dus nog niet opgeheven. Kuip In deze vergadering werd als verte genwoordiger voor de Bestuursschool Zeeland namens Zierikzee aangewe zen mr. K. A. Keuning. met als plaatsvervanger de heer J. Dankers. De rondvraag leverde nog een paar suggesties op. De heer Bij de Vaate kwam met de vraag, de mogelijkheid 'te onderzoeken om het instructiebad van het zwembad ,.De Val" te over- dekken. „Dat gaat ongelooflijk kosten", vond mr. Dijckmeester. Hij kwam daarop met de mededeling, dat b. en w. met de gedachte spelen om een instructiekuip in .iet huidige bad huis in te richten. Of het lukken wil? Dat is nog een vraag. De heer Simmers haakte nog even in op de aan Zierikzee toegezegde subsi die voor de stichting van een eenvou dige jachtaccommodatie m de haven. „Wilt U eraan denken, dat daarbij voor velen een wasgelegenheid wel- Ikom is?" Burgemeester mr. Dijck- meester bedankte hem voor de tip. Draai om oren- onderwijzer in arrest De gemeentepolitie van Krommenie heeft maandagavond de 61-jarige onder wijzer J. B. oit deze plaats in arrest ge steld op verdenking van mishandeling van de 13-jarige scholier Ricn Kraak. De onderwijzer, die waarnemend hoofd is. gaf de jongen maandagmorgen een paar tikken op zijn hoofd omdat hij ondeugend zou zijn geweest. Thuisgekomen werd de jongen onwel. De huisarts werd er bij geroepen. Deze onderzocht de jongen en liet hem daar na naar het St -Jansziekenhuis brengen. Daar werd de jongen aan l oor ge- 1 opereerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7