Centrumfunctie Goes voor midden- Zeeland moet verder uitgebouwd Drie-onder-één- dak" expositie in Goes „Vrije van Sluis" zal-met maie- klei uit binnendijken graven BILT Algemene vergadering „Het Vrije van Sluis" Onmisbare component voor het Sloe ALMANAK „Bedenkelijke schets van Zeeuw in radio documentaire" n hoofdpijn? WITTE KRUIS Mosselzaadvisserij in Zeeland geopend Ingeland: ,,'t Begint kale boel te worden" G0ESENAAR A. C. NOBELS WON EERSTE PRIJS OPSTELWEDSTRIJD VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 Memorandum r.-k. middenstand: „In de Zeeuwse welvaartsketting is Goe$ een onmisbare schakel. De centrumfunctie van deze gemeen te voor Midden Zeeland moet ver der worden uitgebouwd. Het as sortiment van vestigingsfactoren maakt de voortzetting van het sti muleringsbeleid in Goes tot een zaak van Zeeuws belang. Uitvallen van Goes levert een vacuum, waaruit de levenssappen van Mid den-Zeeland zuilen verdwijnen". Tot deze uitspraak komt de afde ling Goes van de r.-k. midden standsvereniging in een memoran dum over het stimuleringsbeleid, waarmee zij de discussie over dit vraagstuk op gang wil brengen. De vereniging zond dit memoran dum aan alle gemeentebesturen van Zuid- en Noord-Beveland en aan die van Terneuzen en Hulst. De samenstellers zien Goes niet als concurrent van het Sloe, doch zelfs een onmisbare component voor het Sloe. Uiteraard komen voor vestiging in het Sloe slechts grote en geselecteerde be dreven in aanmerking. Afgezien van de vraag of midden-Zeeland niet eerst een verdergaande ontwikkeling zal hebben moeten ondergaan voordat de eerste voor het Sloe geëigende bedrijven zich daar znllen kunnen vestigen, moet ook gelegenheid worden geschapen voor de vestiging van onafhankelijk kleinere be drijven en de voor het Sloe en Reimers- waal noodzakelijke toeleveringsbedrij ven, zo wordt in het memorandum ge steld. De opbouw van de voor Aeze toekomsti ge trekpaarden noodzakelijke arbeids markt. het bieden van voldoende wood en leefklimaat kunnen deze nog kale gebieden niet uitsluitend op eigen kracht. In Vlissingen zo menen de samenstellers van het memorandum is de dominante positie van de Schelde steeds een belemmering geweest voor de ontplooiing van andere bedrijven. Met deze eenzijdigheid trad volgens hen ook een buitengewoon gevaarlijke con junctuurgevoeligheid voor de dag. Aan de zorg voor een gedeelte van het Sloe- plan heeft Vlissingen de handen vol. Voor onderwijs en voor de scholing kan de bijdrage van Goes niet worden ge mist en voor een evenwichtige sprei ding mag Zeeland de kleinere bedrijven niet afstoten, zo wordt verder gesteld In de aanvang van het memorandum wordt geconstateerd, dat de voortzet ting van het beleid waarbij Goes als vol- waarige kerngemeente is aangewezen, veel meer dan de belangen van de plaat selijke ondernemers alleen raakt. Grote belangen van alle bevolkingsgroepen in de gehele streek zijn hiermee gemoeid. De gemeenten die het voorrecht kregen als kern te worden aangewezen, waren bevoorrecht boven de omliggende ge meenten. De directe steun van het rijk aan de bedrijven was bijzonder plaatse lijk gebonden, deze geldt slechts voor de aangewezen industrieterreinen. Of schoon versnippering hoogst ongewenst is. is het duidelijk aldus het memo randum dat een zoveel omvattend program niet aan meters gebonden kan zijn. Met andere woorden, de beperking kan te ver worden doorgevoerd en zal dan een discriminerende werking krij gen. nodigde oppervlakte (beter te bebou wen oppervlakte) voor de helft van de pros mocht worden aangekocht. Oude bedrijven moesten toezien, dat nieuwkomers Hank zij de premie over royale geldmiddelen konden be schikken, en dan bovendien nog kre dietfaciliteiten kregen, terwijl zij zelfs op een soms krappe geldmarkt niet aan bod kwamen. Mits bijvoorbeeld ln de vorm van z.g. ontwikkelingskredieten de ontwikke ling van zowel oude als van nieuwe bedrijven voldoende veilig kan wor sen gesteld, lijkt het ln deze tjjd van overspannen arbeidsmarkt tijd deze vorm van discriminatie te beteuge len, zo wordt in het memorandum verder gesteld. Het lijkt gewenst nog meer het oog te richten op de toekomst. Meer nog dan voorheen kan rekening worden gehou den met produktiviteitsverhoging, ar beid besparende produktiemethoden en bevordering van de exportpositie. Het facet van streekbelangen te behartigen zou meer tot zijn recht kunnen komen. Het is denkbaar zo werd verder o.m. gesteld dat de streekbelangen meer zijn gediend door handhaving of uitbrei ding van bedrijven buiten de aangewe- zei industrieterreinen, dan door een z.g. nieuwe vestiging. Met verwijzing naar de praktijk, wordt in het memorandum opgemerkt, dat zo er in het nieuwe beleid moet worden gesnoeid, het aanbeveling verdient voor al op de verhouding tot de Individuele bedrijven de uiterste zorgvuldigheid te betrachten. De regeling van reductie tot de helft van de prijs op de koopprijs van industrieterreinen, dient minder ge neraliserend voor de bedrijven te wor den uitgewerkt. Ten aanzien van infra structurele verbeteringen wordt opge merkt, dat het bezwaar van discrimina tie van de niet bevoorrechte gemeenten reeds in belangrijke mate zou kunnen worden omzeild, door de uit te voeren werken meer in streekverband aan te takken. Goes moest bijvoorbeeld een >eroep doen op 's-Heer-Arendskerke om door middel van een ten behoeve van Goes vastgesteld uitbreidingsplan in de Poel de voorbereiding van nieuwe in dustrieterreinen ter hand te kunnen ne me. In dit laatste geval zal de aanpas sing op de nieuwe verbindingen via de Oosterscheldebrug mogelijk tot uitvoe ring van nieuwe infra-structuurwerken kunnen leiden, waarbij de relatie tot de streek des te duidelijker zal blijken, "oortgelijke gedachten kunnen worden reopperd over de kanaalzone langs het anaal van Terneuzen naar Sas van Gent. Discriminatie Zo althans werd het opgevat door verschillende omliggende gemeenten en door gevestigde bedrijven die hun reeuwse Varia Volop variatie vandaag, met bij dragen uit Poortvliet, Vlissingen en Weesp. Eerst de afwikkeling van een financiële affaire uit Vlis singen, een zeer in het oog sprin gend geval, omdat het ongebruike lijk is in het zakje, waarin een bakker zojuist twee va» z'n beste bolussen heeft afgeleverd, een biljet van honderd gulden te vin den. Het biljet viel twee VlAssingse jongens ten deel, die het, inplaats van er goede sier mee te maken, in een opwelling van sterk moreel besef bij de bakker terugbezorg den. De verpakking van de bolus sen had juist de vorige avond dienst gedaan als tijdelijke be waarplaats voor dc ontvangsten van de dag; bij het leegschudden was het bankje er in achtergeble ven. Een compliment voor de jongens en een compliment voor de bak ker, die andermaal een zak bolus sen verstrekte, waaraan hij ditmaal hoogst opzettelijk een bil jet van tien gulden had toege voegd. „Vorige week" zo schrijft ons me vrouw L. J. Jansen-Obèr uit Weesp, „met vakantie in Aarden burg bi) de familie Jansen, lazen wij in uw krant, dat er ergens een zonnebloem staat met een rc- cordlengte van vier meter vijfen twintig. In verband hiermede vind ik het leuk U mede te delen, dat bij mijn ouders in Amsterdam, Van Ostadestraat 1/81/ hs, in het achtertuintje twee zonnebloemen staan, respectievelijk met een lengte van vier meter zeventig en ruim vijf meter." Wij kennen de tuintjes achter de Van Ostadestraat in dc Amster damse Pijp en aangezien het hier noch uit de lengte, noch uit de breedte kan komen, kijken we hier helemaal niet van op. Desondanks: ook wij vinden het leuk, onze dank. Minder leuk vinden wij, dat onze zetters het gisteren nodig achtten, een als ernstig bedoelde, uit Poort vliet afkomstige „lezers schrij ven" te eindigen met Portvliet, waarbij wij ons bitter afvragen of het soms niet genoeg is, dat we al een fliervliet hebben en nu in voortdurende angst leven voor het moment, waarop men ons Sherry- tusse zal voorzetten. bestaansmogelijkheden reeds lang hadden bewezen. Ouje bedrijven die uit hun jasje barstten, konden soms v°pT geen geld uitbreiding van ter reinen krjjgen. Nieuwe bedrijven Zeerduidelijk komt deze wenselijkheid naar voren met het Sloegebied, zo me nen de samenstellers van het memoran dum. Op dit moment kan met dit ge bied h.i. geen sprake zijn van één ge meente. Vanwege de achterwaartse ver bindingen, het scheppen van een woon- en leefklimaat, een evenwichtige opbouw van de Zeeuwse arbeidsmarkt, mag het Sloe niet als een afgescheiden eenheid worden behandeld. Het zal zaak zijn do hele streek zoveel mogelijk bQ de infra structuur te betrekken. Helaas moet worden erkend, zo wordt verder in het memorandum o.m. opge merkt, dat het vanaf 1961 tot voor kort in Goes gevoerde beleid, rechtvaardi ging verleent voor zware kritiek. Ech ter juist de laatste weken werd in Goes bezwezen dat de gunstige vestigingsfac toren nog onverminderd voortbestaan. Tenzij men een indirecte veroordeling wil uitspreken over het in Goes gevoer de beleid, is de conclusie dat Goes zal worden afgevoerd, onbegrijpelijk. Maar ook in dat geval had een voorafgaande waarschuwing van de hogere instan ties moeten klinken en had vooral het Erovinciaal bestuur eerder en duidelij- er taal moeten spreken, aldus het me morandum. Vooralsnog schijnt het meest aannemelijk dat de aanwijzing van Goes min of meer tussen kade en schip is gevallen en dat het dode aan tal een grote betekenis heeft gekregen. Het is daarbij toch nog denkbaar dat opoffering van Goes in ruimer verband besparingen zal opleveren. Ook die stel ling is voor bestrijding vatbaar, zo stelt het memorandum. Goes komt in steeds nauwer relatie met do Deltawerken. Ruimtelijk wordt de positie van Goes reeds ingrijpend beïnvloed door het bou wen van de Oosterscheldebrug. Vroeger of later zal er een vaste oeververbinding komen over de Westersehelde. Bij iedere verbetering van de over Zeeland door gaande Noord-Zuidverbinding is Goes Z1ERIKZEES RAADSLID: Het Zlerlkzeese raadslid ,1. U. de Boer (prot. clir. fed.) heeft dins dagavond protest aangetekend tegen de manier, waarop vorige week in een radio-documentaire over de Oosterscheldebrug de Zeeuw en zijn aanpassingsvermo gen bij de grote veranderingen van straks zijn voorgesteld. Hij had het daarbij 'n hot bijzonder gemunt op een uitlating van drs. J. H. Abbas, bedrijfspsycholoog van de N.V. Kon. Mj|. „De Schelde" te Vlissingen. Op een vraag van do interviewer in deze K.K.O.-documentaire ant woordde «leze namelijk, dat de Zeeuw bekend staat als een traag reagerend mens. En dat het daar- door met de aanpassingsmoeilijk heden wel zal meevallen. Maar dat in het andere geval «lie aan- passingsmoeilijkheden zich be slist zouden openbaren. De heer De Boer vond het maar een bedenkelijke zaak, dat de Zeeuwse bevolking zó voor geheel Nederland te kijk wordt gezet, door iemand, die „gewend is in complexen te denken cn die dan ook maar vrij snel voor de Zeeuw gevonden heeft". Volgens de heer De Boer heeft de Missingse psyehol«K»g als buiten staander een veel te snel en licht vaardig oordeel gegeven. Hjj vond het dan ook beslist van weinig tact getuigen de zaken zó onge motiveerd voor te stellen. Tot en met aanstaande zaterdag V ol\sdanswce\end Goes m Voor de vierentwintigste maal wordt er, van 26 en 27 september aanstaan de een Zeeuws volksdansweekend ge- soouuc ^wru-iujuvcroinaing is uoes houden. Dat gebeurt in Goes, in de nauw betrokken. Wat is logischer dan ambachtsschool aan de Bergweg. Het de uitv«>ering van de aan passin gswerk- za£ ditmaal vooral gaan om Israëli- zaamheden voor het Deltaplan te com bineren en te coördineren met reeds op gang gekomen infra-structuurwerken de samenstellers van het memorandum, en met nog volgende werken, zo vragen Uitstel zal voor de economie van «Ie Bevelanden onschatbare verliezen ver oorzaken. sche en Joegoslavische volksdansen. Zondagmorgen maken de deelnemers aan het weekend de dienst mee in de Grote Kerk te Goes. Het volksdans weekend begint zaterdagmiddag om vijf uur en eindigt zondag om half zes De leiding is in handen van wika D E. Hiensch uit Goes. MAAKT U VLOT WEER FIT! '\fV INSTEMMING VAN ALGEMENE VERGADERING FOTO'S TEKENINGENEN MODELLEN Tekeningen Een andere hoek van de tien. Ik weet. dat allang de wens leefde om dit alles te etaleren. Leuk om te zien, wat Goes en omgeving wordt bereikt. Leuk is het ook om te ontdek- Wie in «le komende «la gen „Het Schuttershof' gen van het tekengroep je „Palet". Zes enthou- ÖSfi'&FkK SBV bekijken dan je gewoon lijk doet". De burge- sï hZZ, jeugd te stimuleren en meester sprak de hoop Jm„f «11,09- ftVpi- te Goes binnenstapt, zal uit. dat deze expositie maflvtP workstukies te daar kunnen kennisma- nieuwe initiatieven zal - - ken met wat een trits doen ontwikkelen. van mogelijkheden tot vrijetijdsbesteding in de Ganzestad heeft opgele verd. Binnen de fruit- week 1964 heeft de Goe- Voor de eerste keer is se middenstandscentrale het, dat de amateur-fo- naast de avondprogram- tografenvereniglng „De ma's op de Grote Markt Bevelanden" met ook gezorgd, dat er nog tentoonstelling beurt nu alweer een tijd- je in een hen ter be- h riin c schikking gesteld pand I GIG o aan de St.-Jacobsstraat in Goes. De periode van experimenteren is een succes geworden. Getui- ge de 50 tekeningen, «iie een in het „Het Schutters- - naar hof" te bekijken zijn. En buiten treedt. De club getuige vooral dinsdag- haota-at 'i 1 1 'J ïi-ir* An ho. .-.10j.01 iets te vinden een verloren uurtje bestaat al 13 jaar en be- £üddag 'de~'enthousiaste "verdag. Het is een ten- haalt steeds ook op tekenwedstrijd in dat toonstelling met drie on- landelijk niveau derdelen onder één dak dige resultaten, gewordenfoto's, t5™- .-oorzitter van dertekeningen en model- amateurs, de heer J. v. Het 'en van schepen en *--* - - liegtuigen. Een ver/3-c het goed ciële opening met ple- de zier langs de werkstuk- jes aan de panelen. Hon- zelfde „Schuttershof', voor 40 scholieren van foto- 10 verschillende scholen, podium van waarvan «Ie bouwstuk- jes goed in elkaar pas sen. en bootmodellen, die de G.M.C. voor enkele da- uit de handen van derd foto's op formaat verwoede knutselaars van 30^ bij 40 centimeter, dit genre heeft gekre gen. Aan de expositie „Drie-onder-één dak" is nog een bloemenschik- fotografen wedstrijd toegevoegd, waarvoor 15 deelnemers hebben ingeschreven. Dinsdagavond hebben ze •ele uitingen van initia- gens, «lat er van de tien zich aan elkaar geme- itMen maal fruitc«>rso in Goes ten. Vandaag zullen de burgemeester van Goes, afwerking en van mr. F. G. A. Huber, de- trast. De ze expositie officieel ge- hebben ook spend. „Kijk, hier heb- kleurenfoto's ben we weer één van die den. Opvallend is overi- 1 van "*-*■- hij. er allerhande be- maar één kleurenopna- jury's de prijzen toeken- spiegelingen over hou- me te vinden is. nen. Mr. P. van Empel lid van commissie kinderrechtspraak Mr. P. van Empel, president van do arrondissementsrechtbank te Middel burg Is benoemd tot lid van dc com missie kinderrechtspraak van de mi nister van justitie. Deze commissie zal adviseren over de vragen hoe in de Nederlandse ver houdingen de taak van de kinder rechter moet worden gezien als lid van de arrondissementsrechtbank en ten opzichte van de organen van kin derbescherming, aan welke bijzonde re eisen een rechter moet voldoen om tot kinderrechter te kunnen worden benoemd en hoe en uit welke kringen kandidaten voor het ambt van kin derrechter het best kunnen worden geselecteerd. De commissie zal ver der adviseren over de vraag op wel ke wijze deze kandidaten in de gele genheid kunnen worden gesteld zich voor het ambt van kinderrechter te bekwamen. Dinsdag zijn «le mosselbankcn In de Zeeuwse stromen weer opengesteld voor de zaadvisserij. Voor het eerst niet lan ger dan tot 15 november. Dit in verband met de nieuwe wet, die de bescherming van het mosselzaad stringenter heeft geregeld. Tot voor kort was het zo, dat de mosselbanken van 15 september tot ultimo maart voor zaadbevissing waren opengesteld. De ervaring heeft evenwel geleerd, dat er na november voor de 7.aa«lvisserij weinig belangstelling be- ataat. Op de eerste dag is er in de Zeeuwse stromen nog weinig mosselzaad gesig naleerd: er werd zo'n 50.000 kilo opge vist. Wel werd in de territoriale wateren een flinke zaadval verwacht, maar ook dit is teleurstelend. Het terrein waarvoor de openstelling door het bestuur van de visserij op de Zeeuwse stromen geldt, ligt oostelijk van de lijn vuurtoren Westerschouwen- Vrouwenpolder en van de lijn vuur toren Goeree-vnurtoren Westerschou- wen. In de algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis", dinsdagmorgen in hotel „Dn Commerce" te Oostbnrg, if geruime tijd van gedachten gewis seld over het rapport inzake het stelsel van eerste en tweede bin nendijken in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. ZoaLs reeds eerder ge meld, wordt in het rapport over wogen welke binnendijken nog slechts van geringe betekenis zijn als reserve-waterkering bij een eventuele dijkdoorbraak en voorts hoe de voorziening van klei af komstig van die dijken zeker kan worden gesteld in verband met de verzwaring van zeedijken, in het kader van het Deltaplan. Dijkgraaf J. B. Becu stelde het onder werp reeds aan de orde in zijn openings toespraak, waarin hij zei, «lat het rap port kan dienen als uitgangspunt voor het verkrijgen van een betere reserve kering dan waarover men op het ogen blik beschikt. Het rapport is zijns in ziens bedoeld als een discussienota, die verder kan worden uitgewerkt in sa menwerking me rijks- en provinciale waterstaat. „Uit dat rapport vloeit beslist niet voort de volmacht om in de toekomst nu maar alle binnendijken, die niet als eerste of tweede binnendijk zijn aangeduid, zonder meer te laten ver dwijnen", aldus dijkgraaf Becu. Wel moet zijns inziens het geheel met vergrootglas worden bekeken verdere stdiade aan de als waterke ring aangeduide eerste en tweede dij ken te voorkomen. Telkens wanneer nodig zullen daaraan verbeteringen moeten worden aangebracht. Waarschuwing De heer Becu wilde nog eens duidelijk stellen, «iat het waterschap wel dege lijk belangstelling heeft voor het land- schaps- en natuurschoon, maar dat aan de andere kant gezorgd moet worden voor materialen, die aannemers nodig hebben voor de dijkverzwaringen. „Wij zul en moeten trachten te voorkomen, dat straks in één of andere stormsei zoen dijkwerken openliggen als gevolg van het niet op tijd aanwezig zijn van materialen als granietbeton en kiel. Eén en ander houdt in. dat het water schap zich nu reeds moet bezighouden met het inventariseren van de aanwezi ge klelvoorraden". aldus dijkgraaf Becu. dijk en de St.-Jansdljk af te graven w ren evenwel enkele waarschuwende stemmen te beluisteren. Er was namo- lijlk een brief binnengekomen van «le Heemkundige kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waarin «le vrees werd uit gesproken, dat het slechten van binnen dijken een verandering teweeg zal bren gen in het landschapsschoon van West- nationaal belang wordt beschouwd, het landschapsschoon zo min mogelijk aan te tasten. Het bestuur van de Heem kundige kring stelde het waterschaps bestuur voor. in deze zaak een oordeel te vragen aan landschapsdeskundigen. Kale boel Eén van de hoofdingelanden, de heer H. A. M. v. d. Vijver uit Biervliet (lid van de Heemkundige kring), wees der meer op de grote verliezen, West-Zeeuwsch-Vlaanderen op dit bied reeds heeft geleden. Zijn inziens -*-it het in deze streek van Zeeland een le boel te worden. Hij sprak de vrees uit, «lat het oordeel van het nageslacht over het hetgeen de huidige generatie uithaalt, niet mals zal zijn. De heer Van de Vijver was van mening, dat de nieu we Noordoostpolder nu reeds meer na tuurschoon heeft te bieden dan het oude West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorts noemde hij het vreemd, dat géén gron den uit de kanaalverruimingswerk- zaamheden worden aangevoerd ten be- Landbouwschuur in Sint-Jansteen door brand verwoest In de nacht van maandag op dins dag is aan de Vinkestraat te Sint- Jansteen de landbouwschuur van de heer Ongena tot de grond toe afgebrand. Met de schuur gingen landbouwprodukten, werktuigen en gereedschappen in vlammen op. Het belendende huis kon door de brandweer van St.-Jansteen nog juist worden behouden. De eige naar van de schuur is ten dele ver zekerd. De «oorzaak van de brand, die tegen middernacht werd ontdekt, 13 tot nu toe onbekend. Ook over de schade kon nog "een uitsluitsel worden verkregen omdat Ie eigenaar van de gebeurtenis zó over stuur was, dat hij zich onder genees kundige behandeling moest laten stel len. De boedel was slechts heel laag ver zekerd. Nog onlangs had de eigenaar het verzekerde bedrag verlaagd. Met het nablussingswerk is de brandweer tot half vier dinsdagmorgen bezig ge weest. Geslaagd Bij het afgraven van bijvoorbeeld dijken Voor het te Utrecht gehouden examen waarop nimmer enige beplanting heeft I interne bedrijfsorganisatie, slaagde de testaan. wordt zijns inziens niets ver-1 heer R. Verbeek uit 's-Heerenhoek. oren. Verder wilde hij eveneens duide lijk stellen, dat er diverse «lijken zijn met afslijtende stronken, maar dat geen enkele instantie ooit heeft voorgesteld, voor een nieuwe beplanting of begroei ing te zorgen. „Wij kunnen twee din gen doen", zo vervolgde de heer Becu,1 „geheel de ogen sluiten voor de beno digde kleivoorraden of rustig bekijken wat op dat gebied nodig is «in waar het kan worden weggehaald zonder al te grote brokken të maken". Zonder verdere discussie of hoofdelijke stemming schaarde de vergadering zich achter de zienswijze van «le heer Becu. namelijk, dat de tweede mogelijkheid «1e voorkenr verdient. Over constitutionele monarchie Minister Toxopeus reikte prijzen uit In de handelingenkamer van de Tweede Kamer der Staten Gene raal in Den Haag heeft gistermid dag mr. E. H. Toxopeus, minister van binnenlandse zaken, de prijzen uitgereikt, die verbonden waren aan een opstelwedstrijd, uitge schreven door de Monarchistisch Democratische Jeugdbeweging. De eerste prijs in deze wedstrijd, die tot onderwerp had „De betekenis van de constitutionele monarchie in deze tijd",, wérd gewonnen door de 25-jarige A. C. Nobels uit Goes. De voorzitter van de M.D.J.B., de heer J. Huysen, opende de korte plechtigheid van de prijsuitreiking met een welkomstwoord tot de aan wezigen, naast minister Toxopeus Vijf kinderen: 7, 8 en 9 jaar vernielden de Miniatuur hoeve van de zeedijk bij Nummer Eén De vernielingen on Miniatuur Walche- Dijkgraaf Becu wilde vooropstellen, dat Middelbursr ziin voriee week Gedeputeerde Staten, die verantwoorde- schoolkinderen: twee van jaar. een lijk zijn voor en de macht hebben over,"11, 8 en mee van netten jaar. het al dan niet behoud van binnendijken."'steren moesten ze met vader cn Voorts gaat het in eerste instantie om moeder naar het politiebureau komen de vraag of bepaalde dijken nog kunnen iom daar verhoord te worden, dienen als waterkering. Alle vaders zijn W.A.-verzekerd. Slot van pag. I) dit jaar officieel zal worden geopend. De kosten van ruim 634.500,zijn ho ger uitgevallen dan men aanvankelijk had geraamd. Aan rijkswaterstaat zal een verhoogde subsidie worden ge vraagd. Voorts deelde de heer Becu mee. dat bij rijkswaterstaat uitgewerkte plan nen gereed liggen voor verbetering van de hoofden bij Cadzand-haven West en voor de Deltaverbetering van het vak Breskens-Nummer Eén. Ook aan het waterbeheersingsplan wordt hard gewerkt. De uitwerking «laarvan is omvangrijker gebleken dan werd verwacht. gen Zeei tuwsch-Vlaanderen. In die brief werd gepleit voor het be houd van dijken waar zulks mogelijk ts. Gewezen werd op de werkzaamheden bij ruilverkavelingen, waarbij het als een Do patiëntjes van het zcehospitium Zon neveld hebben gisteren hun jaarlijkse feestdag gehouden. Ze hadden zich met feestmutsen en -kledij getooid en ver maakten zieh van 's morgens vroeg tot 's middags laat opperbest. De verplegers en de verpleegsters streven er naar om de kinderen elk jaar Iets nieuws te bieden: thans hadden ze een kabelbaan geconstrueerd. Een touw vanaf een bciom, bevestigd door de tuin man. naar een paal en een stoeltje aan het touw, eenvoudig, maar de patiëntjes hebben er enorm plezier in gehad. Alle maal maakten ze een tochtje over de baan. de meest gehandicapte kinderen met hulp van de verpleegsters. Evenals vorig jaar was ook het draai orgel de Sater uit Middelburg present. Mina en Eduard, de verzorgers van de Sater, werden hartelijk verwelkomd door de Zonneveldpatlèntjes, waarvan er ve len de hele «lag rond het orgel verza meld waren om er naar te luisteren. Verder kregen de kinderen gelegenheid om allerlei spelletjes te doen: zo konden ze ringsteken op «ie fiets en ringgooien. Zoals elk jaar was de heer J. v. d. Kree- ke uit Middelburg present om honderden wafels te bakken. En daarvan werd ui teraard heerlijk gesmuld. (Foto P.Z.C.). Rijkswaterstaat is voorts bezig aan de uitwerking van een plan voor een nieuwe uitwateringssluis te Nummer Zeven bij Hoofdplaat. De heer Becu sprak de hoop uit, dat het plan tijdig gereed zal zijn om in te pas sen in de waterschapswerkcn aan de Paulinapolder. Aan de eigen technische dienst van het waterschap is opdracht -egeven voorstellen uit te werken voor iet plan „Gemaal Nieuwersluls". Het wegenplan 1965 baarde dijkgraaf Becu enige zorg. De onzekerheid op de geldmarkt, de overspanning op de ar beidsmarkt en het grote tekort op de betalingsbalans van het waterschap no pen tot voorzichtigheid voor wat betreft «1e uitvoering van het gehele plan in 1965. Het al of niet uitvoeren van werken aan de zeewering kan mede bepalend zijn om wellicht slechts een deel van het wegenplan 1965 uit te voeren, zo meende hij. De overige werkzaamheden bij het waterschap zijn tot nu toe gunstig ver lopen, het delfplan is ver klaar, het schonen van sloten is volop aan de gang, terwijl diverse wegverbeteringen zijn aanbesteed en gegund. Weer andere werken zijn in eigen beheer opgenomen. Ht>t aankopen van stroken grond heeft plaatsgevonden op basis van ééndrie kwart maal dc maximumprijs ten tijde van de wet vervreemding landbouwgron den. Er zijn diverse aanschaffingen ge daan, waaronder een nieuwe peilboot voor geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De duinpaden te Retranchement zijn ge reedgekomen. Aanbeveling Wegens periodieke aftreding van de heer A. Luteijn-Bruijnooge te Zuidzande, diende voor het district Groede een aan beveling van drie personen tc worden opgemaakt. Na stemming werd die als volgt samengesteld: 1. A. Luteijn-Bruijn ooge. 2. C. J. Almekinders-Masclee, en 3. P. van Cruljningen. Voor het district Aardenburg was wegens aftreden van de niet herbenoembare heer C. A. Mabe- soone eveneens een aanbeveling nodig. Deze werd als volgt: 1. J. F. M. Plas- schaert. 2. A. Paridaen-Herrebout, en 3. J. Maenhout-Kint. De heer Becu kon de algemene vergadering mededelen, dat de rekening over 1963 een gezond beeld vertoont en de volgende vergadering zal worden aangeboden. Tot nu toe geeft ook het financieel beeld van 1964 geen reden tot pessimisme. De overige agendapunten, waaronder het jaarverslag over 1963, werden zon der hoofdelijke stemming en zonder vrij wel enige discussie goedgekeurd. Na «le traditionele koffiemaaltijd werd een excursie gemaakt naar het geniaal te Cadzand-haven. De volgende algemene vergadering zal worden gehouden op maandag 21 decem ber n.s. een aantal leden van het comité van aanbeveling, de jury, prijswinnaars en belangstellenden. Hij gar een uit eenzetting over de beginselen van de beweging, die momenteel ongeveer vyftig leden telt. „WH zijn geen fanclub voor het konings huis", zo zei «le heer Huysse. Hij legde uit, dat de doelstellingen van de bewe- - die men bovenpartljdig noemt en in een bezinning op de positie van de monarch in de huidige democra tie, waaruit mogelijk stimulansen tot een vernieuwing van die positie naar vo ren zouden kunnen komen. Men hoopt deze bezinning te bereiken door het for meren van gespreks- en studiegroepen, het houden van opstellenwedstrijden en het uitgeven van een voorlichtingsbulle tin. Het woord werd vervolgens gevoerd door de heer H. A. Lunshof, hoofdre dacteur van Elseviers Weekblad, dat de opstelwedstrijd heeft georgani seerd. Hij schetste de ontwikkeling van het Nederlandse koningschap. „De monarchie is verankerd in ons volk", concludeerde de heer Lunshof. Hierna was het woord aan minister To xopeus. Volgens hem is momenteel de grootst mogelijke meerderheid van het Nederlandse volk tegen een verandering van het staatsbestel. Hij besteedde ver der aandacht aan de veranderde positie van het koningshuis. „Door de moderne vroeger het geval was", aldus minister Toxopeus. Een beweging als de M.D.J.B. noemde hij juist daarom nuttig, omdat deze kan bijdragen tot het scheppen van het juiste beeld omtrent de persoon van de koning. De bewindsman reikte ver- rens aan de acht prijswinnaars de .een uit. Deze bestonden voor de eer ste" drie uit geldprijzen respectievelijk duizend, vijfhonderd en tweehonderd- vijftig gulden en voor de overige vijf uit boekwerken. „Ik heb geprobeerd het onderwerp te be naderen van de meest sympathieke, du3 de menselijke kant", zo vertelde ons de heer Nobels over zijn prijswinnende pen- nevruchL Hij was begonnen met het trekken van een vergelijking met de be- zichtiging van bijvoorbeeld een kathe draal. waarbij de bewondering geldt voor alle mensen, die hebben meege werkt aan de tot stand brenging. Op de zelfde manier beschouwde hij het vors tenhuis. gesticht door Willem van Oran je en na eeuwen vol moeilijkheden ge groeid tot de huidige vorm. In ongeveer 3400 woorden zette do heer Nobels reeds lang bijzonder konings gezind, zoals iijj ons verzekerde zijn standpunt uiteen, op een wijze, die door de jury, na op diverse aspecten beoor deeld te zijn. «le hoogste lof waardig werd bevonden. GRANATEN EN MIJNEN OP STRAND KOUDEKERKE ONSCHADELIJK GEMAAKT Dinsdag zijn in Koudekerke op het strand twee granaten van zeven centi meter en twee zeer gevaarlijke teller- mijnen door ontploffing onschadelijk ge maakt. Bij de rijkspolitie in Koudekerke was aangifte gedaan van deze vondst, waarna de postcommandant zich in ver binding stelde met de koninklijke ma rine in Vlissingen. Omdat Hr. Ms. „Leersum" was uitgevaren zorgde de commandant van de marinebasis ervoor, dat personeel van de mijnendienst uit Den Helder overkwam. De deskundigen van deze dienst groeven de granaten en de mijnen in en brachten ze vervolgens tot ontploffing. ZUIDWESTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Dezelfde middagtempe- raturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 17 september Zon op 06.17 onder 18.50 Maan op 17.36 onder 00.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2