PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEEL VAN ZUIDVIETNAMEES LEGER IN OPSTAND Generaal Khanh zou onderhandelen met opstandelingenleiders V.N. zonden Turken in Kokkina voedsel Veel slachtoffers bij noodweer in Z.-Korea Zonnige entree van tiende fruitfee in Goes Luchtmacht en deel van leger blijven Ngoeyen Khanh trouw „Nieuwe politieke partijen zullen zich aandienen" AANSLAG MET MOSTERDGAS OP DUITSER IN DE SOWJET-UNIE INSTALLATIE IN RAADZAAL Y n O. kriigt van V.V.D. zendtijd 207e jaargang - no. 216 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 september '64 Directie: F van de Velde. F. B. den I Walstraat 58-60, tel. 2366 (b.| 2911; Zlerikzee: red. tel. 2425, i W. de Paeter. Hoofdredactie: W. Leertouwer adv. 3647'----- I Adv. pr. Vandalen in miniatuur Pagina 2 per kw., franco per poM 10.- p fcw. Lowe nummen 15 ct Bureaus: Vll-sir.ien: -. --'h-S red- 7853. adv- 6213); Oostburs: tel. 2395TerneuienAraenauliuiiii 2. tel. Min. p. adv. ƒ4.80. Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel m:n 1.60). „Brieven bur. van dit blad" 26 ct. mier. Giro 3593X1 P.Z.C.. Middelburg SAIGON DOOR OPSTANDELINGEN BEZET Het vierde legerkorps van het Zuidvietnamese leger heeft gisteren in Saigon een greep naar de macht gedaan. De leider van de staatsgreep is de voormalige minister van binnen landse zaken in het kabinet van premier Khanh Ngoeyen, generaal Lam Van Phat. Generaal Phat heeft via radio-Saigon bekendge maakt dat generaal Khanh zal worden verbannen omdat hij „niet hard genoeg tegen de communistische guerrilla's is opgetreden". Leger heeft vanuit Dalat een beroep gedaan op alle militaire bevelhebbers om samen met hom de staatsgreep de kop in te drukken. N'goeyen Khanh zei in zijn toespraak, dat alleen de „communisten, kolonialis- lichto zjjde in Saigon is intussen gedeeld, dat Ngoeyen Khanh a! in on derhandeling is getreden met de leiders van de staatsgreep. Generaal Ngoeyen Khanh en zijn volge lingen kwamen gisteravond op de vlieg basis Tan Son Nhut, even buiten Saigon, aan waar zij zich min of meer hebben ingegraven. Generaal Khanh heeft de opstandelin gen gewaarschuwd dat en „bloedbad" onvermijdelijk is indien zij hun rebellie tegen hem voortzetten. Het is duidelijk dat commodore Ngoeyen Cao Ky, de opperbevelhebber van de Zuidvietnamese luchtstrijdkrachten de zijde van generaal Khanh heeft gekozen. De strjjd tussen de politieke partijen gaaf in feite alleen nog maar om het voortbestaan, niet om de overwinning van de een of de ander. Dit meent de algemeen-secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond drs. Tli. Coppes, die zaterdagmiddag in een voordracht op de wcekeiidconferen- tie van de katholieke werkgemeenschap in de Party van de Arbeid te Oosterheek de inrichting van de maatschappij in de komende kwart eeuw aan een beschou wing onderwierp. Hij gelooft dat wij in de komende 25 jaa inderdaad een groter Europa zuUen beleven, maar er zal altijd nationale po litiek blijven bestaan met nationale ver kiezingen. Politiek Nederland blijft in zuilen verdeeld, maar men verdraagt elkaar beter en staat open voor elkaar, maar men komt niet tot elkaar omdat de historische weerstanden daarvoor te groot zijn. Door deze constellatie worden de alternatieven voor vele kiezers vol gens de heer Coppes beperkt. Die beper king betekent zijns inziens een grote ma te van labiliteit, ondanks de schijn van het tegendeel. De heer Coppes acht het niet onwaarschijnlijk dat onder het be trekkelijk rimpelloze oppervlak van de politieke vijver stromingen gaande zijn, die thans nog onvoldoende aan de opper vlakte treden, maar die desondanks krachtig kunnen zijn. Pogingen om het bestaande vacuüm op te vullen achtte hij niet geslaagd. Wat er in deze labiele situatie geboren gaat worden? De heer Coppes gelooft dat in de komende jaren de bestaande politieke partijen aan grote druk bloot staan. Hij gelooft dat in de komende kwart eeuw nieuwe politieke partijen zich zul len aandienen. Er is zijns inziens een groot belang mee gemoeid, dat daaron der partijen zullen zijn die zich niet slechts baseren op deeifacetten van het politieke leven, of erger nog. ten gevolge van een toenemende verslapping van de belangstelling voor de politiek in de richting gaan van uitholling van de de mocratie. zoals in de dertiger jaren. Velen propageren volgens de heer Cop pes een nieuw politiek programma en zijn doende zich te bezinnen op de grond slagen van een eigen partijvorming. Hu vroeg zich af waarom men daarnaast niet een politieke studiegroep zou kun nen vormen die tracht vanuit een veel breder vlak de partijvorming voor de toekomst te bezien en daardoor een im passe bij allen te doorbreken. De commandant van het opstandige vierde legerkorps, generaal-majoor Doeong Van Due betoogde voor ra dio-Saigon dat drie kwart van het Zuidvietnamese leger de opstand steunt. Indien de mededeling van Due dat te vens het tweede en het derde leger korps achter de opstand staan, waar is, zou dit betekenen dat slechts het eerste, legerkorps, dat in het uiterste noorden van het land, in de buurt van Hoee, is gelegerd, generaal Khanh is trouw ge bleven. Geen verzet Niemand heeft gistermorgen bij het be zetten van Saigon door manschappen van het vierde legerkorps, enig verzet geboden. Er is geen schot gelost. De woning van premier Khanh het radio station, het hoofdpostkantoor en ande re belangrijke en strategische punten hem verbannen generaals uit het bergoord Dalat naar de hoofdstad te rug te brengen, de directe aanleiding van de staatsgreep is geweest. Over het algemeen worden de vier ge neraals die Khanh in hun eer wilde her stellen door de coupe-leiders beschouwd als ,.de neutralistische generaals van Dalat". Volgens een commandant beho rende tot het vierde legerkorps zat ge neraal Khanhs kabinet „vol neutralis ten en communisten". De militaire staatsgreep tegen premier Ngoeyen Khanh begon maandagmorgen vroeg tekenen van ineenstorting te to nen, nadat de opperbevelhebber van de luchtmacht de regering trouw gebleven eenheden had verzameld. Generaal Taylor .de Amerikaanse am bassadeur in Zuid-Vietnam, is maandag morgen vanuit Honoloeloe in Saigon teruggekeerd. In Washington zijn langs diplomatieke weg berichten ontvangen, dat de opstandige militaire eenheden enkele regeringsgebouwen, die zij in Saigon hadden bezet, weer hebben ont- UIT EIGEN VOORRADEN Ook de voorraden in Lapithiou zijn uitgeput De Verenigde Naties hebben giste ren in allerijl levensmiddelen uit eigen voorraad per helikopter naar Kokkina op Cyprus gebracht. Kok kina is een Turks-Cyprisch dorp in het noordwesten van het eiland, dat omsingeld is door Griekse Cy prioten. Uit Nicosia is een vracht auto van de V.N. met 200 dekens naar Kokkina vertrokken. De de kens zijn bestemd voor vrouwen en kinderen die daar in holen wo nen. Een woordvoerder van de Turkse Cy prioten zei gisteren, dat de voedselvoor raden in Lapithiou by Paphos op zyn. De Turkse inwoners van Lapithiou zou den gevaar lopen van honger om te ko men als zij niet gauw voedsel krijgen. Zaterdag liet' president Makarios de commandant van de V.N.-vredesmacht op f bij de hulp van Turkije te aanvaarden mits deze hulp via normale banen en de gebruikelijke havens gaat en niet direct via Kokkina. De V.N.-bevelhebber kreeg deze toezeg ging bij een bezoek dat hij aan Maka rios bracht onmiddellijk nadat hij de toestand in Kokkina had geïnspecteerd. Duikboot Minister Toxopeus sloot zitting van Stat en-Generaal De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft zaterdagmiddag in een verenigde vergadering der beide kamers in naam van koningin Juliana de zitting van de Staten-Generaal offi cieel gesloten. De minister sprak de volgende rede uit; „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen, de huidige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te slui ten. Daarmede wordt een zittingsperiode afgesloten, welke zich opnieuw heeft ge kenmerkt door bijzonder intensieve ar beid uwerzijds, zowel in als buiten de Staten-Generaal. Talrijke onderwerpen zijn in dit tijdvak behandeld, niet slechts op uiteenlopende gebieden van het bin nenlandse bestuur, maar eveneens op het internationale vlak. Een opmerkelijke gebeurtenis, alleszins waard op dit ogen blik vermeld te worden, was de herden- De rijkspolitie heeft het onderzoek in zake de schietpartij die in de nacht van vrjjdag 19 op zaterdag 20 juni in de gemeente Zeist plaats had afgeslo ten. De officier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, heeft geen reden gevonden de Zeister hoofdagent J. W. te vervolgen inzake het lossen van schoten op de 22-jarige F F., die zich die nacht verdacht zou hebben opge- houden bij de open rijwielstalling van De hechte band tussen koningin en volk i het Zeister busstation. De jongeman en de eenheid van de kroon, beide be- werd op zijn vlucht door één van de langrijke kenmerken van ons staatsbe- pistoolschoten licht aan het bovenbeen stel, kwamen in de afgelopen zittings-! gewond. De poging tot rijwieldiefstal periode op bijzonder treffende wijze totwerd niet bewezen geacht, uiting. Hare Majesteit heeft mij verzocht U dank te zeggen voor do ijver en toewij- raai 500 jaar voor het eerst bijeenkwa men. Hoogtepunt van deze herdenking was de bijeenkomst, waaraan door de aanwezigheid van Hare Majesteit de Ko ningin en Hare Koninklijke Hoogheid prinses Beatrix grote luister werd bijge- Weer gasvlam in Noord-Holland Op het „Amoco" boorterrein in Scher mer, onder Alkmaar, is gistermorgen een gasvlam op de locatie ontstoken. Deze vlam is enige malen uitgeweest en opnieuw aangestoken. Dat kan een teken zijn, dat onder het terrein van de landbouwer P. Pronk aan de Zuider vaart aardgas en/of olie is aangetrof fen. Op dat land wordt sedert 22 juli geboord. Over de omvang van de aan geboorde reserve is nog niets bekend. De gasvlam, die gistermorgen om half twaalf voor het eerst te zien was, had een lengte van enige meters Zeister hoofdagent niet vervolgd Een woordvoerder van de V.N. zei, dat een Finse officier van de strijdmacht van de volkerenorganisatie zaterdag-; avond dicht bij de haven van Kyrenia de periscoop van een duikboot heeft gezien, waarvan men de identiteit niet heeft v kunnen vaststellen. Twee schepen wier herkomst ook niet bekend is, hadden gistermorgen vroeg seinen gewisseld in] de buurt van liet Turks-Cyprische dorp Limmitis op West-Cyprus. In naam van Hare Majesteit de Konin gin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Staten- Generaal te zijn gesloten". Infiltranten on Malakka gepakt Maleisische troepen, voor de eerste maal gesteund door Britse straaljagers, heb ben zaterdag in het oerwoud bij Labis in Johore zes Indonesische infiltranten gevangen gemaakt. De Indonesiërs behoorden tot de groep parachutisten die op 2 september in de Maleisische deelstaat Johore waren af geworpen. De gevangenen waren ongewapend en droegen burgerkleding. Negen dagen in het oerwoud had hen lichamelijk bijna uitgeput. Acht van de ongeveer 45 Indonesische para's zijn tot dusver gedood en onge veer 20 werden gevangen genomen. De meedogenloze jacht op de overige leden van de eenheid wordt voortgezet. Meubelfabriek uigebrand Zesde vloot In de nacht van vrydag op zaterdag is door een felle uitslaande brand de De Amerikaanse zesde vloot zal niet in meubelfabriek Hakro (Hammink en de Middellandse Zee tussenbeide komen1 De Kroon) aan de slachthui.skade te I betrekking tot h„nd ontstond in de spuitcabine. Gouverneur Faubus achter Johnson Jouverneur Orval Faubus van Arkan- as, die zich heeft doen kennen als een fel tegenstander van rassenintegratie, heeft zaterdag op een bijeenkomst van Democraten verklaard, de kandidatuur van Johnson en Hubert Humphrey te zullen steunen. Ik zal aan de zijde vertoeven van presi dent Johnson bij diens eerste bezoek aan onze staat, een bezoek dat. geloof ik, 25 september zal plaatshebben. Ik ben voorde Democratische kandi daten". zo zei hij. SCHOTENWISSELING AAN l DE „MUUR" - VLUCHTELING KON ONTKOMEN |L Op deze foto ziet men hoe dc Oost- j duitsera het prikkeldraad op de i muur, dat door Westberlijners uw j door/jeknipt om de vluchteling te j helpen, repareren. Oostduitse grenswachters en Westber-1 lynse politie hebben gistermorgen vroeg bij de Berlijn.se muur op elk aar geschoten, nadat de Oostduitsers I hadden geschoten op een vluchteling. De Westberlijnse politie zei dat de tussen de toestand Cyprus een gewapend conflict Turkije en Griekenland zou v ken. Dit is zaterdag in officiële Ameri kaanse kringen te kennen gegeven. Het besluit 35ni de fabriek .-.«echts een rokende ruïne over. De sclia- i as genomen in de overtuiging dergelijk conflict zoveel móge- l'e bedraag naar schatting I miljoen., lijk beperkt, moet- worden gehouden. I De firma is tegen brand verzekerd. Rond 250 mensen zijn gisteren bij aardverschuivingen en overstro mingen in Zuid-Korea om het leven gekomen. De aardverschuivin gen en overstromingen waren veroorzaakt door zware regenval. Voor zover bekend zijn er in de hoofdstad Seoe! 70 doden gevallen. Velen van hen werden verpletterd door neerstortende aarde of in stortende stenen muren. Ruim 1000 huizen zijn weggespoeld of vernield. 5600 huizen in Seoel en de provinries kwamen onder water te staan. De spoorverbindingen tussen Seoel en de oostelijke delen van Zuid-Korea zijn verbroken. President Stjoen Hi Park heeft de in Seoel gelegerde troepen bevolen aan het reddingswerk deel Moskou beschuldigt Chinezen Het Russische partyblad „Prawda' schreef gisteren, dat China op grott schaal opium produceert en de op brengsten van ongeoorloofde opiumhan- del aanwendt voor anti-Russische pro paganda. In een artikel van de „Prawda"-corres- pondent in Tokio, die in 1958 een bezoek bacht aan China, werd Gezegd dat „de huidige Chinese leiders" ongeveer een half "miljard dollar per jaar uit deze bron verkrijgen. Zij gebruiken dit geld voor propaganda tégen de Sowjet-Unie en betaling „voor de diensten van de marionetten van de scheurmaker in Pe king", aldus het blad. MET JEUGDCORSO NAAR DE BINNENSTAD DERDE SECRETARIS VAN AMBASSADE „Klap' Thans in West duits ziekenhuis huiten levensgevaar De Westduitse regering heeft scherp geprotesteerd tegen een aanslag met mostergas op de der de secretaris van haar ambassade in Moskou. Volgens het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken was de secretaris. Horst Schwirkmann, tijdens een kerk dienst op 6 september in het Russisch- Orthodoxe klooster te Sagorsk, 70 km buiten Moskou, bespoten met een che misch gif Schwirkmann hevindt zich op bel ogenblik in een ziekenhuis in del bondsrepubliek. Hij is buiten levensge-1 Ichwi'rki Vunr- I aanraking wi MOOI WEER op bestelling! Het lijkt wel of dat voor de fruitfee weggelegd is, wanneer zij haar glanzende entree maakt in Goes aan het begin van een fruitweek. De opening van het tiende opstakel in suc cessie, dat de Ganzestad tussen de tweede en de derde zaterdag in september presenteert, was Het ministerie zette nader uiteen dat de ambtenaar tijdens de kerkdienst een klap op zijn linkerdij voelde. Hij consta teerde dat zijn pantalon ter plaats nat was. Enkele uren later kreeg hij heftige pijnen in het been. De Duitser consul teerde een aan dé Amerikaanse ambas sade verbonden geneesheer, die vaststel de dat Schwirkmann met een chemisch gif in aanraking was geweest. Daar zijn toestand snel achteruitging adviseerde Duizenden kijkers hadden al hij de patient naar een ziekenhuis ui1 - - West-Duitsland over te brengen. Toen de Westduitse ambassade aan de Russische autoriteiten toestemming vroeg Schwirkmann met een Nederlands toestel via Amsterdam naar de bonds republiek te laten vliegen, weigerden de Russen. Zij verklaarden dat het toestel was volgeboekt, hetgeen. aldus het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, met waar was De terugkeer van de patiënt vond later via Warschau plaats. ook zo'n zonnig feest. Leek het weer zaterdagmorgen nog wat somber, toen aan het begin van de middag bij de veiling aan de Fruitlaan een glimmend jeugd- corso van ongeveer driehon derd kinderen werd geformeerd om fruitfee Matty Schipper en haar hofdame Ina van de Guch- te en Netty Verschoore naar de binnenstad te begeleiden, zag Goes er overal, dank zij de zon, even feestelijk uit. •roeg een plaatsje gezocht op de trottoirs langs de route, die de kleurige guirlande van miniatuur-praalwagens, van versierde (Zie slot pag. 2 kol. 6) De Zeeuwse fruitfee 1064 met haar beide hofdames heeft, zaterdagmid dag haar intrede gedaan in Goes. Langs de route en op de Grote Markt was het een drukte van be ing. f Foto P.Z.C Oostduitsers het leven van Westber- lijners in gevaar brachten met hun schieten op de vluchteling, schoten vielen in de Amerikaanse sector, aan de Stallschreiherstraat in het district Kreuzberg. Een 21-ja- rige Oostduitser had geprobeerd over de muur te klimmen maar de Oost duitse grenswachters merkten hem al op toen hij tussen twee lagen prik keldraad daarvoor liep, openden het vuur en schoten hem in arm en been. De Westberlijnse politie begon terug te schieten nadat een Westberlijnse vrouw in haar woning door wegge sprongen glassplinters was gewond. Haar ramen waren verbrijzeld en haar meubels waren beschadigd door kogels van Oostduitse zijde. Een korporaal van de Amerikaanse mi litaire politie. Hans Puhl, vertelde dat Ooslberlijnse grenswachten de vluchteling vlak bij de muur al te pakken hadden en hem weg wilden slepen. Puhl richtte zijn vuurwapen op hen en riep in het Duits: „Laat die jongen lopen". Toen de Oostduit sers zijn woorden negeerden wierp hij een traangasgranaat die bij de groep terecht kwam. De grenswachten lie ten de Jongen daarop los. De vluch teling die van de gelegenheid ge bruik maakte om te vluchten werd door Puhl. een andere Amerikaanse militaire politieman en drie burgers over de muur gehesen toen hij. bo ven op de muur aangeland, flauw vlei. De voorzitter van de K R.O., mr H. \V. van Doorn krijgt op zijn verzoek t.v.- zendtijrt van d>- V.V.D. Hem is door de voorzitter van de liberale partij op '26 oktober zeven minuten aangeboden. In een door mr. Van Doorn gewraakte V.V.D.-uitzending was mevrouw Van Someren-Downer eveneens /.even minu ten aan het woord over de houding van de omroepen inzake reclame in televisie. V.V.D-voorzitter :r. K. van der Pols schreef mr Van Doorn gisteren, dat hij diens gedaclitengaiig nauwelijks kan volgen, ómdat een K.R.O.-voorzitter via zijn omroep gemakkelijker zendtijd kan krijgen, dan via de V.V.D. Het door mr. Van Doorn gevraagde ..droit de r<- ponse" dient om diegenen, die zelf niet of nauwelijks over éen geschikt publi citeitsmedium beschikken, aan het woord te laten. Ir. Van der Pols noemt het verzoek van mr Van Doorn ietwat geforceerd en onredelijk, doch vindt des alniettemin ten behoeve van de bevorde ring van gebruik van het „recht op ant- oord' 'in Nederland, aanleiding mr. an Doorn zeven minuten aan te bie den. Mevrouw Van Someren-Downer wijst in een persoonlijke brief aar. mr. Van Doorn op het feit. dat zij noch diens naam. noch de K.R.O. heeft genoemd. Sprekend over „de omroepverenigingen" was er geen kwestie van een persoon lijke aanval Er op wijzend, dat zij strikte scheiding tussen programma's én reclame wenst', verklaart mevrouw Van Someren voorts niet gezegd noch gesuggereerd te heb ben. dat de omroepen hel plan Veld kamp-Scholten verwierpen. Dat waren politieke partijen, nadat omroepvereni gingen in woord en geschrift plannen en aanhangers fel hadden bestreaen Be stuursleden van de omroepverenigingen •oerden in de kamer echter het woord en dat. zo schrijft mevrouw Van Some- achten wij een onjuiste situatie. Koning Olav in Luxemburg Koning Olav van Noorwegen Is zater dag in Luxemburg aangekomen. Prins Bernhard bracht de vorst na afloop van zijn staatsbezoek aan Nederland met een regerings Friendship weg. Op vliegveld van Luxemburg werd ko ning Olav welkom geheten door erf prins Jan en Prinses Josephine Char lotte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1