Afgetreden bestuursledenE.M.S. verkeerde in betalingsmoeilijkheden Duys reikt (populaire) Edisons nu zelf uit Geld van E.M.S.- Continental naar zich toe getrokken BEZWAREN VAN DE MIDDENSTAND TEGEN MAATREGEL MINISTER LABOUR WIL VERSTERKING VAN CONVENTIONELE BEWAPENING ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kort geding voor Haagse rechtbank Medio juli heeft de Exploitatie Mij. Scheveningen in een kritieke betalingspositie verkeerd. Op dat moment begon de E.M.S. van de dochtermaatschappij „E.M.S.-Con- tinental N.V." geld naar zich toe te trekken. De horecabedrijven moesten in ruim één maand in to taal 2,5 miljoen gulden aan kas geld overdragen aan de moeder maatschappij E.M.S. van de heer Zwolsman. Dit ondanks het feit, dat de aanmaningen van crediteu ren en dwangbevelen van de be lasting bij de E.M.S.-horecabedrij- ven, zoals Kurhaus en Rutecks- restaurants begonnen binnen te stromen. Deze situatie van het Zwolsmanconcern werd gistermorgen voor de Haagse rechtbank zó afgeschilderd door de voormalige raad van beheer van de voormalige raad van beheer van de E. deze afgetreden bestuursleden, de he ren S. O. Kuneman, F. W. van der Wolk en dr. J. F. van Saarloos, een re geling voor gederfd inkomen. Zij menen, dat de wijze waarop de reorganisatie in de horecaseetor van de E.M.S. tot stand is gekomen een dringende reden voor hen tot ontslag heeft gevormd. Contanten Volgens de drie eisers verkeerde Zwols man in liquiditeitsmoeilijkheden. Op 17 juli verscheen plotseling een boekhou der van het E.M.S.-hoofdkantoor (Pa leisstraat) bij de N.V. Continental, de dochter die de gehele horecaseetor om vat: alle hotels, restaurants, pier. enz., met in totaal drieduizend man perso neel en een jaaromzet van 30 mil joen. Hij vroeg geld en ontving tegen de normale gewoonten in van wekelijk se of maandelijkse afdrachten 200.000. Na drie dagen eiste de Paleisstraat opnieuw contanten, ondanks het feit, dat Continental door deze onver wachte afdrachten haar schulden niet meer kon betalen. Continental be taalde nu ruim een half miljoen gul den, terwijl de E.M.S.-Paleisstraat bovendien nog 200.000 van de E.M. S.-bankr-ekenlng liet halen. Op 27 juli, toen kennelijk de nood erg hoog was gestegen, gaf Zwolsman zelfs opdracht dat alle kasontvangsten van de verschillende horecabedrijven uit het land rechtstreeks naar de bankrekening van het hoofdkantoor moesten worden overgemaakt. Deze „afroming", bracht HOE is het bij jullie in Neder land!V' zo eindigde een "lange brief van Maarten, die al lang bij ons vandaan is. 'Naar Australië geëmigreerd. Een echt- liollandse bakkerij begonnen. Hij boert er best, schrijft hij. Da's de hoofdzaak. Als iedereen best boer de zou alles in de hele wereld er best uitzien, wat je nu van de hele wereld niet zeggen leunt. De hele wereld boert niet zo best. Je vraagt hoe het bij ons in Ne derland is, beste ouwe Maarten. Nou, dit is niet zo'n geringe vraag. Wat zal ik je zeggen I Ze zeggen dat wij welvarend zijn, maar dat weet ik zo net nog niet. Tiendui zenden, honderdduizenden snak ken naar een beetje-beter-wonen en voorlopig blijft het bij snak ken. Ik kan dat moeilijk als een teken van welvaart zien. Wij stikken in onze miljoenairs. Daar zijn alle niet-miljoenairs heel gelukkig mee. Want zij geven ons veel stof tot schrijven en praten. En wij hebben meer sterren in het stukje hemel boven ons deltaatje dan ooit te voren. Drommen van liedjeszangeressen en liedjeszin- gers en muziekjesmeisjes en -jon gens. Dat is óók een fijt, nationaal bezit, waar wij óók reel over pra ten en schrijven. Zij dragen, mét de miljoenairs. de dromen bij kar- revrachten aan voor alle mensen die graag dromen over mensen die meer centjes en meer succes heb ben, dan zij ooit zullen hebben. Als je hier even over nadenkt is dat heel mooi. Dat een paar dui zend mensen zo lief zijn om twaalf miljoen medemensen heer lijke dromen te doen dromen. Verder hebben wij meer kuituur dan wij ooit gehad hebben. Wij la ten vloedgolven van boekjes en boeken en grammofoonplaten door ons leven spoelen en wij pikken er zenuwachtig her en der uit wat van onze gading is. Wij lezen en luisteren dat het een lieve lust is. En kijken. Kijken doen wij ook, beste Maarten. Wij kijken onze ogen uit. Naar plaatjes in de plaatjesbladen, naar het. televisie venstertje, naar de tentoonstellin gen van kunstige kunstwerken die, in groter getale dan ooit te voren, her en der in den lande ge houden worden. En het toneel. En de bioscoop. En de sportwedstrij den. Het kan met op. beste Maar ten en als je dan bedenkt dat wij ook nog werken en aan bermtoe risme. doen en de krant bijhouden, dan begrijp je wel, dat wij met ons allen het razend druk hebben met gelukkig te zijn. Wij zijn met ons allen verschrikkelijk gelukkig, Maarten. Het land puilt ui! van puur geluk. Wij leren in een op windende tijd. Beste Maait'n, je vaagt ,Jioe is t bij jullie1" en ik kan je tot mijn genoegen mededelen dat liet wel gaat. Éen beetje gezapig. Een beetje weinig heroïsch. Een beetje weinig hartstochtelijk. Wij luiste ren naar liedjes en rollen in auto- tjes en wij zijn met ons allen een lief groepje bourgeois-satisfaits. Het is allemaal niet. opwindend. Niemand heeft honger. Iedereen heeft nette kleertjes aan en so ils ik het zie heeft niemand olannetjes voor ren staatsgreep. O at is het dan. Dag Maarten; een goede groet van •e oude vriend. ELIAS Continental in ernstige moeilijkheden. Men beschikte begin augustus over 134.000 aan contanten, waartegenover 3,5 miljoen aan schulden (merendeels leveranciers) stond. Ook was daarbij een aanmaning van de belasting voor nog niet overgedragen loonbelasting. Deze feiten werden door de drie be stuursleden door middel van een memo randum aan Zwolsman doorgegeven, maar er kwam geen antwoord, aldus hun verklaringen van gisteren. Leveranciers wachtten Inmiddels was de schuldenlast van Con tinental zelfs zo ver opgelopen, dat leveranciers de bestuursleden in de gang van het Kurhaus stonden op te wachten. Sommige leveranciers weigerden zelfs verdere levering. De heer Van der Wolk, oud-directeur van Rutecks, een geacht man, vreesde dat zijn uitstekende repu tatie in de horecaseetor te gronde zou gaan. „Hij was een wanbetaler gewor den", zo voerde gisteren jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. de raadsman van de eisers aan. Het personeel werd onrustig. Ook al omdat er geruchten circuleerden over verkoop van Rutecksgebouwen. Zo werd ook het zeer rendabele restaurant in de Amsterdamse Kal verstraat verkocht, hetgeen lijnrecht in tegenstelling stond met de schriftelijke verzekering, die de heer Van der Wolk bij de overgang van Rutecks naar E.M.S. van de heer Zwols man persoonlijk had gekregen, name lijk dat het Rutecksbedrijf niet verder verkocht zou worden, maar voortgezet door de E.M.S. Zwolsman had dat uit drukkelijk beloofd. Slechts een enkel onrendabel bedrijf zou worden afgesto ten. Toen echter de Kalverstraat werd verkocht, bleek dat deze belofte niet gestand zou worden gedaan. Hetgeen door recente verkopen nog eens nadruk kelijk is aangetoond. Bankbreuk Toen de drie Continentalbestuurders op 12 augustus van de accountants firma hoorden, dat zij door over dracht van gelden aan de E.M.S. en het daardoor niet betalen van schul den in feite meewerkten aan bank breuk, stelde men opnieuw een me morandum op, waarin zij zeiden niet langer de verantwoordelijkheid te kunnen dragen, indien niet onmid dellijk 1 miljoen zou worden terug gestort ter voldoening van de meest urgente crediteurposten. De volgende dag op het hoogtepunt van de pierprijsaffaire belde Zwols man woedend terug en vroeg of het memorandum een 1-aprilgrap was. Hij weigerde geld over te maken. Onmid dellijk daarna stuurde Continental een brief naar de aangesloten horecabedrij ven met opdracht de gelden niet langer rechtstreeks naar de Paleisstraat te GLAS WATER IN GEZICHT VAN VERDEDIGER Tijdens het kort geding van drie voormalige leden van de raad van bestuur van de Zwolsman- bedrijven, heeft de echtgenote van de heer Van der Wolk de raadsman van de heer Zwols man, mr. A. G. Maris onver hoeds een glas water in het ge zicht geworpen. Het was duide lijk, dat mevrouw Van der Wolk in grote drift was ontstoken over de wijze waarop haar man door de advocaat van Zwolsman werd afgeschilderd. Mevrouw Van der Wolk kwam uit haar bank in de publieke tri bune overeind en liep zwijgend en beheerst naar voren. Bij de lessenaar van mr. Maris geko men greep ze het daar voor de raadsman neergezette glas wa ter en wierp dat de heer Maris recht in het gezicht. De vice- president en de bode keken wat verrast, maar afwachtend wat zich in de zaal afspeelde. Er werd echter niet ingegrepen. jHet Wereldgebeuren Reiskoorts sturen, maar weer naar de bankreke ning van Continental zelf. Op 18 augustus ontving het Continental- bestuur een brief van Zwolsman met de opdracht geen beslissingen meer te nemen zonder zijn persoonlijke toestem ming. Na veel opwinding en gesprekken, waar bij afvloeiingsregelingen werden voor gesteld en niet aanvaard, volgden op de drie eisers op de E.M.S.-tegoeden 21 en 23 augustus de ontslagnames. Vervolgens kwam beslaglegging door bij twee banken, ter grootte van 600.000. Geëist wordt thans een maan delijkse uitkering, die door de rechter bepaald zal moeten worden op grond van de bij de E.M.S. genoten inkomsten van de drie bestuursleden. Beslag opgeheven De vice-president van de Haagse recht bank, mr. VV. Th. D. A. van Eek, voor wie het kort geding diende, heeft na afloop beide partijen met hun raadslie den bij zich in zijn kabinet laten ko men. Het resultaat van deze vertrou welijke bespreking was, dat het beslag op de bankrekening van E.M.S.-Contl- nental werd opgeheven en de E.M.S.- moedermaatscliappij zich borg stelde. Verder werd op initiatief van mr. Van Eek besloten dat beide partijen eerst zullen trachten tot een vergelijk over de afvloeiingsregelingen te komen. Met het oog daarop is de uitspraak die op maandag 21 september was bepaald, voor onbepaalde tijd uitgesteld. President Charles dc Gaulle van Frankrijk zal op 20 september uit Parijs vertrekken voor een monster- tocht door Zuid-Amerika. die tot 15 oktober zal duren. Verleden jaar kwa men de invitaties voor dit tochtje bin nen In het begin van dit Jaar is de Gaulle, zoals bekend al even in Mid- den-Amerika geweest, waar hij o.a. Mexico aandeed, hetgeen ir. Washing ton wenkbrauwengefrons veroorzaak te, want men zag In deze visite aan een buurland een pogmg om de Ver enigde Staten dwars te zitten. De Gaulle hecht blijkbaar meer belang aan een reis naar de Latijnsomen- kaanse landen dan naar dat van zijn bondgenoot president Johnson, zo oordeelde men daar. Ditmaal heerst er opnieuw nervositeJt in Washington, want men is ongerust over de bedoelingen van de Franse president. Uit zijn Mexicaanse bezoek is wel gebleken, dat de Gaulle niet zo uit beleefdheid komt, maar dat van overleg van de mid- denstandsvakcentrales en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf hebben, naar aanleiding van de nu genomen maatre gel tegen de vaste winkelprijzen voor een aantal artikelen, gezamenlijk een commentaar gegeven. De commissie van overleg en de raad achten die maatregel onjuist en niet passend in het tot nu toe door de ver scheidene bewindslieden gevoerde beleid inzake de economische mededinging. De commissie en de raad zijn van oordeel dat deze maatregel ook niet wordt ge rechtvaardigd door het huidige niveau en de ontwikkeling van de gebonden prijzen. Zij zijn verder van mening, dat door de ze maatregel gedurende enige tijd van prijsvergelijking in geen enkel opzicht sprake zal kunnen zijn. Een grote verwarring kan op het gebied van ae prijzen worden verwacht. Dit in komen zal voor hulp aan ontwikke lingslanden worden bestemd. Er moet een wereldvoedselraad komen voor het verdelen van voedseloverschotten. RUSSISCHE MILITAIRE HULP AAN INDIA De Sowjet-Unie heeft gisteren een 1 overeenkomst getekend op basis waarvan „zeer bevredigende" mili taire hulp aan India wordt verleend, aldus heeft een Indiase woordvoerder verklaard. VERKIEZINGSMANIFEST UITGEGEVEN Overeenkomst van Nassau herzien In een verkiezingsmanifest dat de Britse Labourpartij gisteren heeft uitgegeven, wordt gezegd dat een Labourregering de conventionele bewapening zal versterken ten koste van de kernwapens. Het akkoord van Nassau met de V.S.jDe woordvoerder weigerde bijzonder-; op grond waarvan Amerika Polaris-!heden te verstrekken doch volgens, raketten aan Engeland levert, moet welingelichte kringen in Nieuw Delhi worden herzien. Labour ziet niets in hadden de Indiërs gevraagd om twee een afzonderlijke Britse kernmacht.eskaders straaljagers van het typei Zij is ook tegen de door Amerika be- Mig. De Verenigde Staten zouden tot I oogde kernvloot met gemengde be-dusverre hebben geweigerd aan India, manning. De kernwapens van dej straaljagers van het type F-104 te ver-- NAVO moeten door één orgaan wor- kopen, den beheerd. Alle deelgenoten moeien een passend Ontwapening Labour belooft een nieuw initiatief op het gebied van de ontwapening. China moet tot de Verenigde Naties worden toegelaten. De handel tussen oost en west moet worden uitgebreid. West-Berlijn moet zijn vrijheid be houden. De macht van de Verenigde Naties moet groter worden. Er moet een in ternationale politiemacht komen. De veiligheidsraad moet representatiever worden. Het einddoel is een wereld regering. Ofschoon een labourregering zou stre ven naar nauwere banden met de Europese buurlanden, zou het Ge menebest voorrang hebben. Een groter deel van het nationale in- WEER ONTSLAGEN BIJ VAN WIJK EN HERINGA Bij Van Wijk en Heringa in Leiden zijn gisteren ondanks de bezwaren van de vakbonden, die om een nieuw onderhoud hadden verzocht met de grootste aandeelhouder van de firma j namelijk de Zwolmansgroep. 20 staf- employés ontslagen. De directie stelt zich op het standpunt dat voor deze mensen een alleszins aanvaardbare afvloeiingsregeling is getroffen. De vakbonden hadden geen essentiele bezwaren kenbaar gemaakt tegen de, ontslagaanzegging aan 150 andere j personeelsleden van de N.V. In het gisteren verschenen weekblad Tex- press (technisch en economisch week blad voor de textiel- en kledingindus-l trie in de Beneluxlanden) geeft de di-l recteur van Texpress, de heer K. Wil- deboer, als zijn mening te kennen dat wanneer het bedrijf van Van Wijk en Heringa niet door de buitenlandse groep zou zijn overgenomen het geenszins onwaarschijnlijk was ge weest dat op dit moment reeds een faillissement was uitgesproken, in welk geval het personeel geen andere aanspraken had kunnen doen gelden dan op sociale uitkeringen van de werkeloosheidswet. Hoge Indonesiër gevlucht Een Indonesiër, „vermoedelijk een hoge regeringsfunctionaris", is vol gens de Australische omroepcommis- sie naar Australisch Nieuw-Guinea gevlucht met vrouw, zes kinderen en een bediende. Hij zou verzocht hebben naar Nederland te mogen doorreizen. Functionarissen in Canberra zeiden dat dit verzoek in overweging is ge nomen. 'Advertentie) grijpen van de overheid zal, naar de commissie van overleg en de raad me nen, ook leiden tot vermindering van de service en tot nadelige invloeden op de kwaliteit. Het gevolg van de maatregel is derhal ve, zo delen de commissie en de raad voorts mee, het ontstaan van een vrije prijsvorming, waarbij niet is te overzien of deze uiteindelijk tot hogere of lagere g-ijzen zal lelden. e commissie van overleg en de raad stellen vast dat door dit ingrijpen het huidige prijsbeleid in de betreffende branches niet larger van toepassing is. zijn immers ge- tuur die nu door de regering doorbroken. De betreffende ondernemers zullen hun prijzen moeten kunnen aan passen aan de gewijzigde verhoudingen Dit houdt derhalve ook in de vrijheid tot denstandsvakcentrales en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf zijn voornemens hun materiële en formele bezwaren te gen het beleid in de vorm van een nota ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Van de zijde van de Federatie Metaal en Elektrotechnische Industrie (F.M. E.) deelde men mede dat de indus triële bedrijven, die door deze maat regel worden getroffen, hierover ern stig ontstemd zijn. Het opheffen van de verticale prijsbinding, zo wordt ge steld, betekent het loslaten van een discipline, die de doorzichtigheid van de markt ten doel had en die thans geheel zal verdwijnen. Bovendien zal deze maatregel een ongunstige in vloed oefenen op de service-verlening, aangezien de tussenhandel deze zo veel mogelijk zal gaan beperken, ten einde winstverliezen te compenseren. Hier komt nog bij dat een verslech tering van het distributiesysteem zal' optreden daar de efficiency hiervan zal verminderen. Ten slotte, aldus de F.M.E., bestaat] er in de kringen van de betreffende industrie ernstige twijfel of het prijs niveau wel in die mate zal dalen als de bewindsman verwacht. Naar het A.N.P. van de zijde van Philips te Eindhoven vernam, is men zeer teleurgesteld over het door de regering uitgevaardigde verbod. Bij Philips is men, zoals bekend, altijd voorstander geweest van verticale prijsbinding en men heeft dit gedaan op economische gronden. Het stand punt van het bedrijf werd bovendien gestaafd door economische argumen ten. Men is er namelijk van overtuigd dat verticale prijsbinding in het be lang is zowel van het publiek, als van de handel en de industrie. „KONG OLAV'S KAPELL" INGEWIJD Koning Olav V van Noorwegen begon gistermorgen z^n bezoek aan Rotterdam In het meest wes telijke deel van de gemeente, na melijk in Europoort. De sportieve koning met zijn grote belangstel ling voor alles wat zeevaart is, had feitelijk ook geen beter punt kunnen kiezen voor zijn kennis making met Nederlands belang rijkste havenstad. Zijn bezoek aan Europoort gold de inwijding van de nieuwe „Kong Olav's Kapell", een nieuwe Noor se zeemanskerk. gebouwd vlak bij de grote tankhaven om de Noorse zeelieden die ter kerke willen gaan. een lange rit naar Rotter dam-Centrum. waar al vijftig jaar de Noorse zeemanskerk staat, te besparen. Bisschop Juvkam uit Bergen (Noorwegen), die de inwijding van het kerkgebouw zou ver richten. kwam, nadat de koning en zijn gevolg plaats hadden ge nomen, binnen met een stoet van predikanten. De dienst duurde ongeveer een uur. Daarna deed bisschop Juv kam de koning uitgeleide, die dwars door het Botlekgebied naar Rotterdam vertrok, om zich in te schepen aan boord van het ko ninklijke jacht. Even voor één uur arriveerden uit Den Haag koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Bea trix, om als gasten van koning Olav aan boord van diens jacht „Norge" de lunch te gebruiken. Om 3 uur keerden zij naar Den Haag terug. Koning Olav verliet rond half vijf de ..Norge" en begaf zich naar het gebouw van het meubelbedrijf Van Reeuwijk, waar al een week een grote Noorse tentoonstelling is ingericht. Bijna drie kwartier wandelde de koning over de ruime expositie om daarna terug te keren naar zijn jacht, teneinde gelegenheid te hebben zich voor het galadiner in het Rotterdams stadhuis te ver kleden. Koningin Juliana en prins Bern hard waren tegen zes uur even eens weer in Rotterdam om aan het diner aan te zitten en eregast te zijn op de Noorse muziekavond, die later in de Rotterdamse schouwburg werd gegeven. doel voor ogen het de Gaulle ïgcn te doen ats om politie- wt zich zo'n t van de La- en het wil nd, zijn in- De twee bekende Franse filmacteurs Jean Gabin en Fernandel hebben een eigen produktiemaatschappij „Gafer" fGabin-Fernandelj opgelicht. Thans worden de opnamen voor de eerste film „l'Age Ingrat" vlegeljarengemaakt, waarin zij beiden de hoofdrollen spelen. Op de foto Jean Gabin tn Fernandel tij dens een van de eerste filmscènes. TWEE DODEN EN VIJF GEWONDEN DOOR BOTSING BIJ BOXTEL Twee doden en vijf gewonden vormen de trieste balans van een ernstig ver keersongeluk dat donderdagavond plaatsvond op rijksweg 64 onder Box tel, het zo gevaarlijke knelpunt in de E-9-route. Nabij het landgoed Venrode kwam uit de richting Den Bosch rijdende personenauto, bij een poging om een tot een militaire colonne behorende truck met aanhangwagen te passeren, in botsing met een tegenligger. In deze auto bevond zich een jong echtpaar dat juist terugkeerde van een huwelijksreis uit het buitenland. Van hen kwam de vrouw, de 26-jarige mevrouw R. Albus-Poublon uit Alk maar om het leven. Haar man, die wagen bestuurde, werd in levensge vaarlijke toestand in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. In de andere auto bevond zich een aantal familieleden van de die dag uit Australië naar Ne derland teruggekeerde mevrouw V Th. uit Eindhoven, die men in Rotter dam van de boot had afgehaald. Haar schoondochter, de 41-jarige mevrouw J. Valkenburg-Sinke uit Helmond, kwam om het leven. Zij was gezeten naast haar man, die de wagen be stuurde. Deze moest evenals de drie overige inzittenden, zijn moeder, zijn zwager M. V. L. uit Eindhoven en zijn broer A. V. uit Roosendaal in het zie kenhuis worden opgenomen. Van hen verkeerde echter niemand in levens gevaar. Alle passagiers raakten in de totaal vernielde auto zodanig bekneld dat zij slechts met veel moeite uit de wrakstukken konden worden bevrijd. Er ontstond een langdurige verkeers situatie. Moeilijkdaar een geschikte figuur voor te vinden" Populaire deel anderhalf maal op televisie Organisator van de Grand Ga la's du Disque, Willem Duys, heeft het programma voor het platenfeest van dit jaar in gro te lijnen „rond". Zoals bekend worden het klassieke en het po pulaire deel beide in het Am sterdamse Concertgebouw ge houden. Het klassieke op de 25e van deze maand en het popu laire op 10 en 15 oktober. Staatssecretaris van o.. k. en w„ drs. an de Laar /al de „klassieke" Edi sons aan dc winnaars uitreiken en de uitreiking van de „populaire" Edisons neemt Willem I)uys nu voor eigen rekening, „want", zo lichtte hij dit toe, „het is erg moeilijk daar een geschikte figuur voor te vinden" Amsterdam Het Grand Gala is dit jaar een geheel Amsterdamse aangelegenheid gewor den. Vorig jaar werd het populaire deel in het Kurhaus gehouden met als grote ster Mariene Dietrich en het klassieke in Amsterdam. De reden dat het ditmaal alleen Amster dam wordt ligt volgens de heer Duys in het feit dat het Concertgebouw 1000 plaatsen meer biedt, dan het Kurhaus. Het klassieke programma begint met de ouverture „Egmond" van Beet hoven. uitgevoerd door het Concert gebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. Daarna komt het derde pianoconcert van Beethoven met als soliste de Chileense pianiste Claudio Arrau. Na de pauze zuilen de Franse sopraan Regine Crespin en de bas Boris Christoff aria's zin gen uit de werken van Verdi en Wag ner. Tot slot heeft de uitreiking van de Edisons plaats. Sterren Jürgens, Lia Dorana Edison 1, Renê Carol. Dusty Springfield. Adamo (Edison), Jasperina de Jong, Peter Nero, Gerry and the Pacemakers. Los Indios Tabajaxes. Heinz Hoppe. Rita Streich, de Swingle Singers, het echtpaar Gert en Hermien Tim merman. Quincy Jones (Edison) en Milly Small. Ais laatste treedt op Josephine Baker. Zij allen worden be geleidt door het 35 man sterke orkest van Werner Müller. Het populaire gala biedt een geva rieerd programma met een groot aantal sterren en sterretjes uit de wereld van de lichte muze. Het is vrijwel zeker dat de volgende arties ten zullen komen, maar mogelijk komen er nog een paar bij. Het zijn achtereenvolgens: de zusjes Jacob en Annelore Jacob, het Spaanse ensem ble Nino de Murcia, Trea Dobbs. Udo Op de t.v. Het Grand Gala du Disque populaire komt anderhalf inaal op de televisie. Het eerste deel wordt rechtstreeks uitgezonden op Nederland II door de N.C.R.V. en het deel na de pauze op Nederland I door de V.A.R.A. Het deel van voor de pauze wordt de maandag daarop herhaald op Ne derland I in een N.T.S.-uitzending. hij wel degelijk heeft. In de eerste plaats om economische zijn en in de tweedi ke. Frankrijk be: beetje als de bak> tijnsamerikaanse cultuur op dat thema voortbordur vloed in Zuid-Amerika v De Gaulle heeft tijdens zijn verblijf in Mexico bepaald indruk ge maakt op de Zuidamerikanen. De kranten schreven enthousiaste versla gen en dat zal de Franse leider wel licht stimuleren om een beroep te doen op zijn gastheren teneinde nauwe vriendschapsbanden te smeden tussen Frankrijk en Latijns-Amerika. Naar het inzicht van de Gaulle Is Frankrijk het land dat ondanks zijn verbondenheid met de Noord-Atlanti sche Verdrags Organisatie een aparte positie inneemt tussen de Verenigde Staten in. Er is volgens deze gedach- tengang dus alle mogelijkheid, dat de Franse stem in de Zuidamerikaanse landen gehoor zal vinden. Een andere kwestie is die van de economische banden. In 1963 ex porteerde Frankrijk goederen voor een waarde van 31,5 miljoen dollar naar Zuid-Amerika. De import be droeg zelfs nog een miljoen dollar meer. Aan de verwezenlijking van plannen om de export uit te breiden wordt thans hard gewerkt en de Gaul le zal door zijn imponerend optreden de zaak waarschijnlijk bespoedigen. Het is de bedoeling van de Franse president de E.E.G.-partners bij het zakendoen met Zuid-Amerika te be trekken. Reeds is met West-Duitsland overeengekomen op dit gebied samen te werken door bijvoorbeeld gezamen lijk investeringen te doen en gegevens over de economische situatie in de betrokken landen uit te wisselen. Op die manier kan krachten ver snip pering worden voorkomen en zal een efficiëntere werkwijze mogelijk zijn. Of de Gaulle ook bereid zal zijn met Amerika samen te werken de Ver enigde Staten hebben een uitgebreid Zuidamerikaans hulpprogramma is echter de vraag. Tot zover is er niets waarover men zich in Parijs zorgen maakt. Toch heerst ook daar een zenuwachtige sfeer onder de ambtenaren die nauw betrokken zijn bij de Gaulles komende uitstapje. Men maakt zich namelijk zorgen over de veiligheid van de pre sident, vooral nadat deze geweigerd heeft toestemming te verlenen voor extra veiligheidsmaatregelen. En dat terwijl bij weet dat in Zuid- Amerika heel veel ex-O.A.S.-rebellen een toevlucht hebben gevonden en de experts die met zijn bescherming zijn belast tot de conclusie zijn gekomen, dat de president niet afdoende kan worden beschermd, wanneer hij niet afziet van zijn gewoonten om zeer langzaam in een open auto rond te rij den en bij iedere voorkomende gele genheid uit te stappen en iedereen de hand te schudden. Volgens de assistenten van de presi dent kan zijn leven slechts worden be veiligd indien hij zich met een snel heid van meer dan honderd kilometer per uur laat verplaatsen in een ge pantserde auto. Maar dat weigert de Gaulle. Hij blijkt zelfs niet onder de indruk te zijn gekomen van het inci dent vorige maand in Mant Faron, waar twee weken nadat de Gaulle een oorlogsmonument had onthuld, een niet ontplofte tijdbom werd gevonden in een bloembak. Vermoedelijk had een radiosein de bom tot ontploffing moeten brengen. Als dat gebeurd was zouden de Gaulle en zeker nog vijftig andere mensen die in zijn nabijheid stonden om het leven zijn gekomen. Ondanks Mont Faron zal de Gaulle straks zonder bijzondere voor zorgsmaatregelen de reis naar Zuid- Amerika beginnen. Hij zal clan als altijd worden vergezeld van zijn per soonlijke lijfwacht, bestaande uit Jean Comitie, Robert Sasia, die pas een op leiding volgde bij de Amerikaanse F.B.I., Roger Tessier en de Noord afrikaan Henri Djouder. het viertal dat bekend staat als „de gorilla's". ,De gorilla's omringen de Gaulle .vaar hij gaat of staat. Bovendien zal hij worden vergezeld van een groot aantal politiemannen in burger en zul len de auihoriteiten in de ontvangende landen ook wel een behoorlijke politie macht op de been brengen. Maar toch is men in Parijs niet helemaai gerust. CHARLES DE GAULLE ...niet bang voor aanslag... De voormalige afgevaardigde van de Zuld- tiroolse Volkspartij Josef Raffelner heeft een nieuwe partij onder de naam „Tiroler Hei- opgericht en de Volkspartij verweten dat zij niet krachtig genoeg optreedt tegen plegen van bomaanslagen door Duitstali-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3