PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING NEEMT MAATREGELEN TEGEN INDIVIDUELE VERTICALE PRIJSBINDING Turkije wil economische blokkade tegen Turkse Cyprioten breken Eerste „herindelingsraadhuis" op Schouwen Radio- en t.v.-toestellen, camera's, auto's en elektrische apparaten R.E.M.-UITZENDINGEN BELETTEN DOOR INBESLAGNAME ZENDERS BOTER DRIE CENT DUURDER Misverstaan Koning Constantijn brak met protocol om zijn bruid te kunnen begroeten Begin 1965 dan toch moderne huisvesting Zes bij vier 207e jaargang - no. 215 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 september '64 Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer e_ WaJstraat W-flO. tel. 2365 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3G43); Middelburg: Markt 61. tel. 3841 <b.gg. i Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. ad v. ƒ4,80. Ingez. med 3 2911; Zlertkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Kleine adv. (max. 8 regels) 33 ct. p. regel n t. Bureaus: VUssingen: 'red 7853. adv. 5713); Oostburg tel. 2395; Te meuren ArtenaaUtraat 2. tel Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Oiro 359300 P.Z.C., M-.ddelburg Goudvissen bij opening Pagina 2 „AFSPRAKEN" VOOR AANTAL DUURZAME GEBRUIKSGOEDEREN Gisteren is in het staatsblad een algemene maatregel van bestuur afgekondigd, waarbij voor een aantal artikelen de individuele vorm van verticale prijsbinding wordt verboden. Deze algemene maatregel van bestuur treedt op 1 december in werking. Het zal dan een fabri kant of importeur verboden zijn op een of andere wijze de detail handel vaste of minimumprijzen voor te schrijven voor de volgende duurzame gebruiksartikelen: a: Radio platenspelers en bandrecorders, b: Elektrische koelkasten, brood roosters, mixers, stofzuigers, was machines, centrifuges, strijkijzers, droogscheerapparaten en haardro gers. c: Personenauto's met inbegrip van stationcars en combinatiewa gens. d: Fotografietoestellen, flitslicht- apparten, filmcamera's en foto- en filmprojectietoestellen, e: grammofoonplaten. MINISTER SCHOLTEN: Nationaliteit van en televisietoestellen, wijze waarop en de mate waarin de ver ticale prijsbinding in ons land wordt toegepast. Voorop wordt gesteld, dat het optreden van de regering tegen de verticale prijsbinding een duidelijk structureel karakter draagt. Het vindt zijn grondslag in de algemene doelstel lingen van het economisch beleid op lan gere termijn, waaronder met name van belang zijn de bevordering van een groot mogelijke produktiviteit en van een snelle economische groei, zonder evenwel daarbij de sociale rechtvaardig heid uit het oog te verliezen. Dit structureel optreden heeft tevens een conjunctureel aspect in zoverre, dat de huidige conjunctuur een gunstig mo ment ervoor schept. De expansieve con juncturele omstandigheden doen aan passing aan de nieuwe structuren zowel in economisch als in sociaal opzicht ge makkelijker verlopen. De staatssecretaris wijst erop. dat onze economische orde in belangrijke mate berust op keuzevrijheid van de consu ment en vrije ondernemingsgewijze pro- duktie. De verticale prijsbinding tast deze beide aspecten van onze economi sche orde aan, aldus drs. Bakker. In de eerste plaats beperkt zij de concurrentie op handelsniveau, hetgeen kan leiden tot minder efficiency en vertraging van de dynamiek in deze sector. Kostenver schillen, die zich, zoals uit een destijds door de economische controledienst in» gesteld onderzoek blijkt, in soms zeer aanzienlijke mate tussen handelsbedrij ven kunnen voordoen, kunnen niet in de Algemeen belang De thans getroffen maatregel is geno- maatregel van bestuur van 1 april jl., men als aanvulling op de algemene ticale prijsbinding onverbindend wer- waarbij de collectieve vormen van ver den verklaard. De individuele vorm van verticale prijsbindig doet zich voor, wanneer de verplichtingen, die uit de verticale prijsbinding voor de weder verkopers voortvloeien en het toezicht op de naleving uitsluitend een zaak zijn tussen de leverancier en de werderver- kopers (c.q. de opeenvolgende weder verkopers). In bepaalde gevallen zijn de bezwaren die aan de verticale prijs binding uit een oogpunt van de prijs vorming en een doelmatige distributie verbonden zijn, zo ernstig, dat het al gemeen belang de onverbindend ver klaring eist van de verticale prijsbin ding, ook van de individuele vorm. Dit is naar de mening van de staatssecre taris van Economische Zaken het geval in sectoren van voor duurzaam gebruik door particulieren bestemde goederen, President Lyndon Johnson werd en thousiast ingehaald in Harrisburg, waar een groot banket gehouden werd ten bate van de kas voor de verkiezingscampagne. ciëncyvergroting geringer wordt ge maakt .Een en ander kan ertoe leiden, dat de voordelen van produktie op grote schaal onvoldoende worden uitgebuit. Aan het slot van zijn nota merkt de staatssecretaris op, dat tegen de verti- hillende aspecten zullen worden op gedaan, zal het vraagstuk van de verti cale prijsbinding te zijner tyrl opnieuw kunnen worden bezien. van zich geen bijzondere omstaniiighc- ""n" den voordoen, die de verticale prijsbinK -■ ding rechtvaardigen. Uit overwegingen van rechtszekerheid is, aldus de staats secretaris, niet volstaan met een alge mene omschrijving van de sectoren, maar zijn de goederen, waarop de hui dige maatregel betrekking heeft, met name genoemd. Wél adviesprijzen De juridische vorm van de maatre gel komt erop neer, dat de uitzonde ring, die in de maatregel van 1 april jl. voor de individuele verticale prijs binding was opgenomen, voor de hierboven genoemde goederen is ko men te vervallen. Voor deze vijf sec toren, waarvoor de individuele ver ticale prijsbinding is verboden, zul- gram, dus drie cent per pakje, len geen ontheffingen kunnen wor-,_ den verleend. Adviesprijzen blijven |ze geven voor dit besluit de volgende De coöperatieve en de particuliere groothandel in boter hebben besloten met ingang van gisteren de boterprijs •erhogen met twaalf cent per kilo- toegestaan, als op voor de weder verkopers duidelijke wijze blijkt, dat elke vorm van pressie tot het inacht- nemen van de adviesprijs achterwe- §e blijft. Van het verbod van indivi- uele verticale prijsbinding is uitge zonderd het geval, dat de leverancier aan de wederverkoper verbiedt de geleverde artikelen beneden zijn in koopprijs te verkopen. Deze uitzon dering is gemaakt om aan leveran ciers de mogelijkheid te laten ge bruik van hun artikelen als lokarti kelen tegen te gaan. langer met elkaar in evenwicht maakt het nodig, dat de handel de voorraden boter gaat aanspreken, die in de zomermaanden zijn opgeslagen. Aangezien aan deze voorraadvorming kosten zijn verbonden, was een prijs verhoging noodzakelijk. Vorig jaar heeft een door het produkt- schap voor zuivel in het leven geroe- Tegelijk met de afkondiging van deze pen regeling gegolden, waarbij aan de maatregel heeft de staatssecretaris van handel een vergoeding werd verleend Economische Zaken, drs. J. A. Bakker. een nota doen toekomen aan de Tweede voor de opslag van boter. Dit jaar Kamer, waarin wordt aangegeven del bestaat een dergelijke regeling niet. i Nota aan Kamer motivering: enerzijds is de produktie gedaald, derzijds beweegt de afzet in het bin nenland zich op een behoorlijk niveau. terwijl ook de export rich goed houdt Twee Zuidvielnan.ese „eneraals. Hierdoor zijn produktie en vraag met c„ Tri e„ N„e,OT Van Thieu President Ma\arios waarschuwde eigenaars doet er niet toe Uit het eindverslag, tevens ver slag van het mondeling overleg met minister Scholten, over het ontwerp „wet installaties Noord zee" blijkt, dat R.E.M.-uitzendin- gen door in beslag nemen der zen ders zullen kunnen worden belet, nadat de telegraaf- en telefoonwet bij Algemene Maatregel van Be stuur van toepassing wordt ver klaard. De zendinrichtingen zullen De discussie over het recreatierap port van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij in het Zeeuws Tijd schrift, waarop wij al eerder de aan dacht vestigden, is een opvallende ge- dachtenwisseling. Zij werd ingezet door de planoloog drs. F. Schermer, die in een beschouwing over het rap port enige bittere verwijten aan het adres van de Z.L.M. richtte, verwijten die hij aldus resumeerde: „Deze nota stelt de landbouw te weinig in het middelpunt. In plaats van zich af te vragen of de recrea tie néést andere middelen een rol kan spelen bij de verdere ontwik keling van de landbouw naar een in alle opzichten gezonde bedrijfs tak, heeft men het toerisme met de ogen dicht omarmd als dé remedie voor een te klein inkomen, voor opvolgingsmoeilijkheden, voor slechte grond en marginale be drijven". Zowel de Z.L.M.-voorzitter ir. M. A. Geuze als (op verzoek van de redac tie van het Zeeuws Tijdschrift) drs. D. H. Franssens van het landbouwschap nadien bij rechterlijke uitspraak)zijn op de kritiek van de heer Scher- verbeurd kunnen worden ver- me,r ingegaan. Wanneer men nu de stukken naast elkaar legt, dan is er Kiaara. I reden om te spreken van een „mis- Verbeurdverklaring en onttrekking aan verstand", zo letterlijk mogelijk be- het verkeer zyn In beginsel mogelijk ten doeld: drs. Schermer heeft zijn kri- aanzien van goederen, die aan een an- 'iek geschreven omdat hij de Z.L.M der, dan aan een veroordeelde toebeho- heeft misverstaan. Omdat hij, lezend ren. De nationaliteit van de eigenaar in het rapport, de achtergronden van acht de minister van justitie daarbij ir- de Z.L.M. niet heeft teruggevonden en relevant. op grond daarvan meende, dat ze niet De minister verklaarde voorts, dat. na aanwezig waren ministerie en de politie bevoegd zullen peen „misverstand te spreken In zijn op en met betrekking tot insta:la- het vervolg van de discussie word. ae ties ter zee al datgene te doen. waartoe heer Schermer (o.m. door de redactie zij bevoegd zijn binnen hun ambtsgebied, van het Zeeuws Tijdschrift) nogal na- drukkelijk benaderd als planoloog. Rprnimnha Daarmee doet men hem naar ons ge ile C/llfllUUg voel onrecht (zonder Op vragen Inzake eventuele schade- daarmee overigens vergoedingen, indien een Algemene de planologie te wil- Maatregel van Bestuur op grond van len veroordeler. deze wet achteraf niet door de ka- omdat hij zijn be- mers bekrachtigd wordt, antwoordde schouwing, zo heb- de minister dat optreden, ook achter- ben we de indruk, niet in de eerste af gezien, rechtmatig blijft. plaats als planoloog heeft geschreven. Indien een maatregel zonder vervan- 'p ,is \n dit stuk een intelligente Ne gende voorziening by de wet moet wor- derlander, met-agrarier, die zonder den ingetrokken, dan heeft zulks wel:eigen beroepsoverwegingen een stuk consequenties voor de werking van de van een landbouworganisatie in kri- strafrechtelijke bepalingen, die op basis tische zin beschouwt. Het hierboven daarvan gegolden hebben. Dan dienen geciteerde resumé wijst eveneens in voor de verdachte de gunstigste bepa- deze richting. Weliswaar voert hij aan lingen worden toegepast. De minister het slot van zijn betoog een stukje zag geen grond voor een automatischeplanologie ten tonele, maar dat deel plicht tot schadevergoeding terzake van van zijn betoog is heel summier en een rechtmatige overheidsdaad. aan de oppervlakkige kant. Het daar- iop gevolgde antwoord van drs. Frans- sens heeft dan ook meer weg van een /\TT6SlQtl6S ITX monoloog dan van een onderdeel van een dialoog. ftintlijn Voedsel naar de inwoners van Kokkina Secretaris-generaal Thant heeft de Veiligheidsraad gisteren medege deeld dat Turkije te kennen heeft ;egeven de economische blokkade der Turkse Cyprioten „binnen twee of drie dagen" te willen bre ken. Dit is hem schriftelijk mede- ;edeeld door de Turkse permanen-j e vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties Orhan Eralp. levensbehoeften zal zenden naar d< Turkse inwoners van Kokkina. die eet economische blokkade der Grieks-Cy printen ondergaan. Commissie Singapore misverstand? De heer Schermer x, 'heeft bij de Z.L.M.-commiarie geen Ab- achtergronden veronderstelt, heet* vi- doel Kazak, heeft gisteren bekend ge maakt, dat in Singapore een aantal po- Turkije heeft gisteren in de Veiligheids- raad gevraagd een commissie van on- lïtici, vakbondsleden en leden van de ..De V.N. zullen worden ingelicht over'derzoek naar Cyprus te zenden teneinde tegen de federatie Maleisië gekante de dag, waarop Turkije deze artikelenuit te zoeken wat er waar is van Griek- Barisan Socialis Partij is aangehouden. zal ontschepen. Indien van Grieks-Cy prische zijde zou worden gepoogd dit te beletten, zal dit door de Turkse rege ring worden opgevat als een nieuw en duidelijk bewijs van de opzet der Grieks- Cyprische leiding, om de Turkse Cy- printen aan de hongerdood pry's te ge-j beter moeten worden omschreven. se plannen het eiland te annexeren. j)e betrokkenen zouden van plan zijn In een rapport aan de Veiligheidsraad j geweest vandaag grote demonstraties over de toestand op Cyprus heeft Thant en relletjes tegen de dienstplicht te or- voorgesteld dat het V.N.-leger na 26 sep-ganiseren. tember nog drie maanden op Cyprus ijn radiorede zej de vice-premier blijft. De taak van het leger zal echter j ,ja^ j,et vorige week vrijdag voor Sin- hptw mrjhfhn wnrdpn omschreven. 1.1 J. 1 Maatregelen Eralp schreef dat de Turkse regering p }d t Mafearios waarschuwde Tur- levensmiddelen en andere noodzakelijke ,r ent >,aKanos waarschuwde lur kye gisteravond geen pogingen te doen voedselvoorraden naar de Turks-Cypri- srhe bevolking te brengen zonder toe stemming van zyn regering. ;apore ingestelde uitgaansverbod met mm j (ingang van vandaag geheel zal worden IH MOSKOU opgeheven. Het verbod werd ingesteld naar aanleiding van onregelmatigheden „In dat geval zal de Turkse regering i Een Grieks-Cyprische delegatie onder tussen Chinezen en Maleiers. zich gedwongen zien de vereiste leiding van de minister van handel en sen marinewoordvoerder in Singapore maatregelen te nemen, om haar men- industrie, Andreas Araoezos, is gisteren j heeft medegedeeld, dat Engeland zijn selijke verplichtingen tegenover haar ,n Moskou aangekomen om te spreken loot in het Verre Oosten met twee Turkse landgenoten op Cvprus na te over Sowjethulp voor Cyprus, waar- fregatten en twee torpedobootjagers komen", aldus Eralp in zijn memo- onder mogelijk militaire steun. Er zul- versterkt met het oog op de „recente randum aan Thant. Ien militaire en politieke zaken worden verslechtering" van de toestand in dat besproken. j gebied. Khanh ontslaat 2 generaals Oostduits geleerde krijgt politiek asiel in V.S. door generaal Ngoeyen Khanh, het hoofd van de voorlopige regering, ont slagen. De eerste wordt sympathie voor het voormalige regime van Diem vor.vetcn en de laatste zou relaties; De yeremude Staten hebben aan de oppositieleider Dal Vlet onder- 53.^,,,.,, Oostduitse kerngeleerde prof. Harwich politiek asiel verleend aldus een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Prof. Harwich heeft zo wel in de Sowjet-Unie als in Oost- Duitsland aan atoomprojecten ge-, werkt. Vorige maand diende hij ini West-Duitsland zijn verzoek om asiel i in. Hij verblijft nu in de Verenigde Staten. De woordvoerder wilde niet zeggen hoe de geleerde naar West- Duitsland is gekomen en wanneer hij naar de V.S. is overgebracht. Prof. Barwich is tot begin 1964 onder directeur van het gemeenschappelijk instituut voor kernonderzoek in Dubna (Sowjet-Unie) geweest. Daarna werk te hij als directeur van het centrale instituut voor kernonderzoek in Ros- sendorf, Oost-Duitsland. Het nieuwe raadhuis voor de ge meente. Middenschouwen is wind- en waterdicht. Aan het Bethlehemplein in Scharendijke zijn werklieden be zig met de afwerking. Foto P.Z.C.) Koning Constantijn van Griekenland heeft zich gisteren losgerukt van het strenge protocol en zyn bruid een wel kom bereid op een on verwacht moment. De 24-jarige monarch zou prinses Anne-Ma- rie van Denemarken, met wie hij volgende week vrijdag in het hu welijk zal treden, laat in de middag met gro te pracht en praal bij de Faleron-baai, even buiten Athene, begroe ten. Vier uur voor het offi ciële welkom echter, keek Anne-Marie ver rast op van het boven dek van het Deense koninklijke jacht, de „Dannebrog", in het gelaat van de koning die op een bouwstella- ge op een der oevers van het kanaal door de landengte van Corin- thlë stond. De prinses en de ande re leden van het Deen se koningshuis stonden perplex toen zij de Griekse vorst daar plotseling zagen even verrast als de duizenden Corinthiërs die zich langs de ka naaloevers hadden ver zameld om hun aan staande vorstin te be groeten. Zojuist waren negen straaljagers van de Griekse luchtmacht overgevlogen en even later landde een kleine helikopter. eigendom van de Griekse scheeps- magnaat Stavros Ny- archos op een open vlakte bij de verkeers- brug over het kanaal. Tot grote verbazing van de politie, andere ambtenaren en de me nigte burgers, stapte de koning uit, gekleed in een zwarte pantalon en een wit overhemd zonder das. Hij was vergezeld van zijn moe der, koningin Frederi- ka, gekleed in een lichtgrijze japon. Beiden barstten in lachen uit toen de ver raste Deense prinses en haar familie hen op de stellage ontdekten. Na enige tijd hartelijk gewuifd te hebben stap ten moeder en zoon weer in de helikopter die nog enige malen boven de „Dannebrog" rondcirkelde en vervol gens koers zette naar Athene. sie op de toekomstige vorm van de platïelandsmaatschappij, geen scherp inzicht in nieuwe vormen van de agra rische samenleving, om enkele pun ten te noemen. Het rapport gaf hem blijkbaar geen aanleiding te menen dat deze achtergronden wel aanwezig waren. Waarom niet? We nemen aan: omdat hij ze niet met zoveel woorden zag vermeld of aangeduid. Conclusies, die hij niet bij voorbaat onjuist acht, noemt hij op grond van deze met-ver- melding daardoor „loze kreten", hij wil ze alleen accepteren na „een door wrocht betoog met een visie op de toekomst van de landbouw in Zee land en in Nederland". Het komt ons voor, dat de recente bijdrage van ir. Geuze voor de criticus verhelderend moet werken. Met kennis van zaken en grote nuchterheid zet de Z.L.M.- voorzitter namelijk de overwegingen uiteen, waarop het rapport ais het ware stoelt. Waar ging he: de Z.L.M. in dit geval om? Om een gerichte stu die in één urgent vlak, zodat allerlei andere (door de heer Schermer ge noemde) zaken niet aan de orde kwa men. Maar dat betekent niet. dat nu voornamelijk op grond van het ont breken daarvan in het rapport, een kritiek kan worden samengesteld. Toch heeft de heer Schermer dat in feite gedaan en daarbij heeft hij lacu nes aangetoond, die iemand met ken nis van de Z.L.M, niet als zodanig zal erkennen. Hij immers zal het rap port niet geïsoleerd willen en kunnen zien van het Z.L.M.-beleid als geheel. We weten niet of drs. Schermer nog op deze discussie zal terugkomen, maar we menen dat in dat geval van zijn kant zal moeten worden erkend, dat veel van zijn kritiek in de be schouwing van ir. Geuze is weerlegd. We nemen zelfs aan, dat wanneer het rapport zou zijn voorafgegaan door een inleiding, waarin de essentie van het recente betoog van de Z.L.M.- voorzitter zou zijn opgenomen, rie heer Schermer een groot deel van zijn kritiek ongeschreven zou hebben ge- j laten. Zij is geloven wij voort gekomen uit een niet kennen van de achtergronden van waaruit de Zeeuw sche Landbouw Maatschappij sinds jhaar oprichting in 1843 haar arbeid verricht. NOG ENKELE MAANDEN „KAMPEREN" VOOR MIDDENSCHOUWEN Wind- en waterdicht is dan nu toch het eerste „herindelings raadhuis" op Schouwen-Duive- land. Het staat in de gemeente Middenschouwen, aan het Beth lehemplein in het kerndorp Scharendijke. Nog een maand of vier, vijf zullen de gezamen lijke aannemers uit de gemeen te aan het inwendige bezig zijn met de afwerking. Daarna zal burgemeester S. Francke met zijn staf het nieuwe raadhuis kunnen betrekken. Dat is dan vier jaar nadat de gemeente Middenschouwen werd gefor meerd uit vier kruimelgemeen ten. Al die tijd is het beleid voor de nieuwe gemeente uitgestip peld en is dr aan administra tief uitvoering aan gegeven in een groenige barak en een veel te krap oud raadhuisje. Van Middenschouwen kan men zeg- gen, dat het gemeentelijk appa raat al kamperend aan de her indeling moest wennen. En toch kan niemand zeggen, dat de raad van Middenschouwen de zaak van het raadhuis niet voort varend heeft aangepakt. De nieu we gemeente was in januari 1961 nog geen dag oud of de wat onwen nig tegenover elkaar gezeten vroe de vaderen namen het besluit: er moet een nieuw raadhuis komen. Plannen maken ging de gemeente in het hartje van het ..platte van Schouwen" ook nog vlot af. Vier maanden na het besluit zetten de heren hun fiat onder een plan van moderne opzet, dat architect L. Beye uit Veere had uitgewerkt. Op 28 april 1961 ging de opdracht tot het maken van bestektekenin gen van het gemeentebestuur uit. Maar sindsdien werd het stil rond om het raadhuis-van-de-herindeling in deze kleinste gemeente op het nieuw versneden Schouwen-Duive- land. Er moest nog wat gevijld en besnoeid worden op het oorspron kelijke plan. er werd nog wat met de bouwplaats geschoven, maar de meeste tijd verstreek voor Midden- Schouwen toch met wachten op het moment dat de ambtelijke molen een rijksgoedkeuring voor de bouw van tussen de mallen zou laten rollen. Twee jaar moesten de mo lens daarvoor draaien. In april van het vorige jaar haalde burgemees ter Francke de rijksgoedkeuring uit de post. In oktober daaraanvol gend stond de eerste burger aan de handle van de heimachine. En nu is het dan zover dat de tekeningen werkelijkheid zijn geworden. Op een centraal punt in Scharendijke, op het plein voor de kerk. groeit een modern, representatief ge meentehuis langzaam maar zeker naar de voltooiing. Een gebouw met licht en lucht, met efficiënt in gedeelde werkruimten voor het personeel, voorzien van alle com fort en met op de bovenverdieping een ruime raadzaal van 65 vierkan- "e meter vloeroppervlak Op het ogenblik vergaderen de raadsleden in een kamertje van Zie slot pag. 2 kol. 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1