Zomer is voorbij in Bussum „Freedomsroad" Transistor-radio die foto's maakt eoen tcUoLsic Zaterdag 12 september 1964 Driemaal bekroonde film vanavond op Vara-tv Qp het televisiefestival in Berlijn, in juni, heeft een program- ma over de rassendiscriminatie, „Van slavernij tot vrij hei!", drie prijzen in de wacht gesleept: de prijs van de interna tionale jury, de prijs van de jeugdjury en de prijs van de aan wezige critici. De VARA-t.v. brengt de film vandaag in de huis kamer. Het programma heet oorspronkelijk „Vrijheidsstaat" (Freedomsroad) en dat is een betere naam dan de Nederlandse. De ionge Amerikaanse foto graaf Bob Adelman is door Amerika meegereisd met de vrijheidsrijders, de mobiele betogingsploeg van negers en sympathiserende blanken. Hij filmde en fotografeerde de tocht en de sitdownbetogingen die onderweg gehouden werden, ook de reacties erop van de bevolking in dc zuidelijke staten en van het plaatselijke gezag. Er zijn ontroerende foto's bij en harde. De Engelse regisseur Elkan Allan, die een t.v.-film over het rassenpro bleem wilde maken, vond de platen de kern van het probleem meer raken dan hij met een film zou kunnen doen. Daarom maakte hij zijn program ma rond de foto's. In Engeland koos hij uit ongeveer honderd negerzangers een tiental om in een vijftiental liederen het verhaal te completeren dat de foto's vertellen. Vijftien spirituals en blues, jazz en popsongs. Lloyd Reckord, een neger, spreekt de verbindende tekst. Celo Lane zingt aan het begin van het programma: Ev'ryone should love his brother: Iedereen zou van zyn broer moeten houden, alle mensen zouden van elkaar moeten houden, maar neem het niet letterlijk, vriend. Niemand zal zich aan je zuster vergrijpen Nu is het de tijd. Nu is het de t\jd Nu. nu-nu-nu-nu. Begin in slavernij ..De naam van ons programma is „Vrijheidsweg" zegt Lloyd, „de weg die leidt de heuvels op van slavernij naar vrijheid" De weg die begon toen ze ven miljoen Amerikaanse negers als slaven verscheept weiden naar Noord- Amerika. Lucky McKenzie zingt: ..When Israël was in Egypt's land, let my people go". Honderdvijftig jaar geleden. In de noordelijke staten werd de slavernh afgeschaft, 's Nachts probeerden slaven uit het zuiden naar het noorden te komen. „Volg de poolster. De rivierbedding is een goede weg. de dode bomen wijzen je de weg". Lincoln schafte de slavernij af in heel Noord-A merika En de negers zon gen: „Mij, nooit meer. nooit meer. Geen zweepslagen meer. nooit meer, nooit meer". Maar de negers bleven de goedkope arbeidskrachten. En de mjheidsrijders, die in bussen klommen omdat het hooggerechtshof had uitgemaakt dat er op de stations geen twee soorten restaurants en toiletten mogen zijn. zongen. ..Hallelujah, ik reis. Hallelujah, dat is fyn. Hallelujah. Ik reis over de vrijheidsweg. Ik maak een ree. met een Grey- houndbus. Ik zit op de eerste stoel en ga naar Jackson Hildegarde Knefshow ZONDAG. Voor het laatst deze middag naar Frankrijk om het sluitstuk van de wereldkampioenschappen wielrennen te gaan zien. Barend Barendse is te horen van half drie tot half vier en van half zes tot kwart over zes. En zijn stem wordt be geleid door beelden uit Parijs. Het zal de laatste grote sportreportage zijn voor de lange reeks, die de gezamenlijke omroep verenigingen gaan wijden aan de olympi sche spelen, die nu bijna voor de deur staan. jarenlang onderschat, toen ze met het or kest van Piet van Dijk werkte en later met de combi van haar eerste man de later overleden drummer Wessel Ilcken naar Zweden trok. Toen het echtpaar naar Ne derland terugkwam in verband met de ge boorte van een dochter, was het aanvanke lijk om alleen maar voor een heel klein groepje jazzliefhebbers te spelen en te zin gen. Na het overlijden van Wessel, leek het er voor Rita die juist voordien erken ning had gevonden in een aantal concerten in Amerika niet best uit te zien. Ze pro beerde als zangeres van populaire liedjes een nieuwe carrière op te bouwen, maar ze keerde alras terug naar de pure jazz. Dank zij de steun van haar tweede man, Pim Ja cobs, slaagde ze erin Nederlands jazzvoca- liste nummer 1 te worden. Onbetwist. De hoofdfilm is een spannende rolprent uit de Duitse studio's en wel Kapervlucht naar Cuba met sterren als O. W. Fisher, Peter van Eyck en Sonja Ziemann. Die namen zeggen voldoende; het verhaaltje doet er verder niet zoveel toe. OP R.T.V.-SHOW IN EARLS COURT Aifecr dan 300.000 mensen heb- ben van 24 augustus tot 5 september een bezoek ge bracht aan de dertigste Natio nale Tentoonstelling van Televi sie en Radio in de grote hal van Earls Court tegenover het Lon- dense Earls Court Underground Station. Daaronder bevond zich ook een toenemend aantal be zoekers uit het buitenland. De R.T.V.-branche heeft zich ontwikkeld in de zin van méér kleinere en méér grotere toe stellen de middelmaat is bezig te verdwijnen. En wil grote toe stellen als een statussymbool en men wil kleine formaten om mee op reis of wandeling te kun nen nemen en ook om in meer dan één kamer een toestel te hebben. Men is nu niet de televisie al zo ver, dat men niet draagbare toestellen naar strand, bos en hei kan 'gaan, teneinde zich daar niet te vervelen. „Ever Ready" bijvoorbeeld heeft in samenwerking met „Thorn Electro nics" een toestelletje uitgebracht, dat men, dank zij een sterke batterij niet op het liehtnet hoeft aan te sluiten. Die ene zwaluw zal spoedig lente maken. Toen wij via de tunnel uit het onder grondse station Ear Lb Court langs vele reclameplaten en mensen, die in elke zin de woorden „televisie" of radio" lieten weergalmen, de Tele visie- en Radio Tentoonstelling be reikten, werden wij bij de ingang van de tentoonstellingsruimte wel met een oorverdovend luidsprekers-ru moer begroet, maar overigens viel het ons op dat er in dat gebouw min der lawaai was dan bijvoorbeeld op de winkelkade van de vissershaven en badplaats Whitby in Yorkshire, waar bingo en andere gokspelen een kakofonie over de straat uitspoelen, die het verre geruis van de zee machtig overstemt. Dat was dus één meevaller, de tweede was een Frans restaurant in de grote hall. In massa's stonden er de kleine en grote toestellen te pronk. De baby Earls Court: een hoekje van de. grote Londense televisie- en radiotentoonstelling. ervan was een Pye-transistor van 11 bij 5 bij 3 Li cm, „Poppet" geheten. Het toestelletje kost vijf guineas 52.50). De Goliath is een „Com- binado" van Philips, een toestel dat naar de naam aanduidt een combina tie is van toestellen, te weten een te- levisiekast van 57 Vt cm, een radio met vijf golflengten en een stereo platenspeler. En dat allemaal tegen het lieve prijsje van minstens 200 pond ofwel 2000 gulden. Stereofonie De stereofonie begint ook meer en meer een rol te spelen bij de radio en l»ij de geluidstechniek op de televisie. Het is (alweer) Pye, die gekomen is met het eerste Britse volledig stereo- fonische radiotoestel met twee „spre kers"; een ontwikekling die overigens op het vasteland van Europa al lang niet zo nieuw meer is). Het toestel bezit „sockets", die het mogelijk maken, dat men stereofoni- sche grammofoonplaten en -banden op kan zetten; voor radio-ontvangst kan men afstemmen op de lange, middel- en korte golflengte en op F.M. De prijs: 51-19-6 pond (ong. 520 gulden). Ónder de televisietoestel len viel een vrij kleine „Regent- one" op van 59 gns. (590 gulden), die een scherper beeld te zien gaf dan vele van de andere grotere toestellen, die men „aan het werk" kon zien. Status Er is duidelijk een status-tendens naar toestellen, die wassen, spoelen, drogen", om het 'zo maar eens te zeg gen; als sterkste voorbeeld valt te noemen een „transistormatische ra dio-camera" van G.E.C. Voor het be drag van 199 guineas 190 kan men een machtige transistor-radio hebben, die Luxemburg en „Caroline" haalt en tevens een instamatic Kodak camera bevat, voorzien van flitslam pen. gewone en kleurenfilm en een radio-batterij. Het wachten is nu nog slechts op een toestel, waarmee je naar een uitzen ding kunt luisteren, een foto kunt nemen en tezelfdertijd een spiegelei kuut bakken zo tragisch afgelopen gebeurtenissen zich afspeelden. Vijf kwartier zal deze t.v.-docu mentaire de kijkers geboeid houden. Daar na een half uur „Een avond ergens in Rus land". Marie Cecile Moerdijk, de Zeeuwse zangeres van het volkslied, met haar buitengewoon mooie stem en haar onwaar schijnlijke kennis van volksliedjes uit alle delen van de wereld, zal liedjes zingen, die een vleugje heimwee, een beetje vreugde cn een tikkeltje verdriet laten horen, in de ro mantische Russische geest. Marie Cevile wordt begeleid door Sania Poustylnikoff, balalaika, met zijn ensemble en de dans groep International. De verbindende tek sten zijn van Serge van Wijngaarden, de produktie is van Fred Oster, de regie van Bob Rooyens. Na Televizier voor de laatste maal een vertelling door Ko van Dijk. Hij koos weer een verhaal van de vermaarde Rus Anton Tsjechow, getiteld Gesprek tus sen een man en een hond. Jan Retel is re gisseur. Toonladders DONDERDAG. Een luchtige start van de N.C.R.V. Toonladders is weer de titel van een muzikaal programmaatje, waar aan nog niet zo bekende jonge artiesten meewerken. Hun namen zijn Freek Meyer, Majella van Dongen, het Doedelzakensem ble Beatrix uit Hilversum en de meisjes Constantine Haar en Gerrie Kortebein, die de hobo bespelen. Met een N.T.S.-vlaggetje getooid komt na Journaal en Memo een Amerikaanse docu mentaire op het scherm van de N.B.C., die hoogtepunten laat zien van de olympische spelen van 1896 tot 1960. Het commentaar is van N.C.R.V.-sportman Dick van Bommel. De hoofdmoot van het donderdagprogram ma is ook deze keer een televisiespel. Een bijzonder spel, omdat het een coproduktie betreft tussen de N.C.R.V. en de Belgische televisie. Onder regie van Gerard Rekers die ook de bewerking verzorgde wordt een opvoering gegeven van Groen Koren, een stuk van Emlyn Williams in een verta ling van Jan Teulings. Medespelenden zijn drie Nederlandse actrices in een voor de rest Vlaamse bezetting. Die Nederlanders zijn Mary Dresselhuis, Ina van der Molen en Riek Schagen. Rudi Carrellshow VRIJDAG. Geen luchtige start van de VARA. Op het programma staat van half acht tot acht uur de politieke rubriek. Een soort magazine in een nieuwe gedaan te. Na het Journaal en Achter het Nieuws voor het eerst na het Montreuxsucees een nieuwe aflevering van de Rudi Carrellshow. Drie kwartier van Rudi, waarin hij voor namelijk flitsen zal brengen van het pro gramma, waarmee hij deze zomer heeft rondgereisd. Hijzelf neemt uiteraard een belangrijk aandeel in het programma en gelukkig ontbreken ook de Mounties niet, die zo lang wegens ziekte van een van de twee verstek moesten laten gaan. Waar schijnlijk brengen ze hun Beatleparodie op het scherm. Aan de circusshow van Rudi werkten vele artiesten mee. waaronder de aap Vrijdag var. het eiland en niet te vergeten Anneke Grönloh, die er zelfs op haar trouwdag niet aan dacht, een dagje Het avondprogramma begint om half acht, deze keer nog met het weekjournaal, waar na Sport in Beeld en drie minuutjes over de kerkbouwactie Antwoord '64 de aan dacht vragen. De V.P.R.O. verzorgt zon der Ageeth Scherphuis de rest van de zondagavond. Eerst een goed half uur een programma van de Saarlandische Rund funk: De Hildegarde Knefshow. „Hildegar de Knef, de grootste zangeres zonder stem", zoals Ella Fitzgerald haar noemde, toen ze haar Duitse collega in New York had horen optreden. Duidelijker kan men deze interessante Duitse filmster waar schijnlijk niet karakteriseren. Haar persoon lijkheid is immers zo groot, dat die de „mooie" stem helemaal vervangt. Hilde garde Knef zingt schlagers, chansons en jazznummers. Voor het eerst danst ze in dit programma ook. Het is niet zomaar een re portage van het optreden van een zangeres, maar regisseur Truck Branss en camera man Hugo Schott hebben geprobeerd hun fotografische beelden aan te passen bij de persoonlijkheid van hun object en die als het ware daardoor te onderstrepen. Wim Ibo's Cabaretkroniek is voor een belangrijk deel deze avond gewijd aan het optreden van het Lureleicabaret, dat dezer dagen in het Amsterdamse Leidsepleintheater de première brengt van een nieuw program ma. Lurelei is veranderd, doordat Frans Halsema en Ben Rowold zijn vertrokken, maar leider Eric Herfst vond in toneelspe ler Leen Jongewaard en de jeugdige Robert Bos goede remplaeanten. Silvia de Leur en Jasperina de Jong bleven en als pianiste werd Silvia van Houten aangetrokken. Luc Lutz heeft als regisseur een belangrijk aan deel in het programma. De avond wordt besloten met de religieuze documentaire ..In één geest", waarin aandacht wordt be steed aan „de oorzaken van het ontstaan, de doorwerking en de perspectieven van de tegenstelling tussen rooms-katholicisme en protestantisme". Rita Reys-„show" MAANDAG. Na l oktober zal de N.T.S. alle wekelijkse filmprogramma's gaan verzorgen. Voorheen was het zo, dat om de vier weken een van de omroepverenigingen de maandagavond kreeg toegewezen. Voor het laatst was dat deze keer de K.R.O. Om half acht eerst het kerkelijk halfuurtje van het I.K.O.R. en na de politieke partijen (de P.S.P.dertig minuten rond Rita Reys, onze enige Nederlandse jazzvocaliste. Ze is in het afgelopen zomerseizoen nogal eens in het beeld gekomen, dank zij de pro gramma's, die de N.C.R.V. door haar echt genoot liet maken. Deze keer wordt Rita begeleid door een groot orkest en wel dat van Frank Mijts. Als speciale gasten tre den op de Dutch Swing College Band en de in Parijs wonende negerzanger en twis ter Jack Hammer. Drie nummers dus, die goed bij elkaar passen. Rita Reys ver dient, dat ze zoveel aandacht krijgt. Ze is Twee (min of meer goede) oude beken den komen deze week terug op het scherm: dr. L. de Jong met zijn rubriek De Bezetting en voorts prof. I. A, Die penhorst, die opnieuw een forum zal lei den. Hetgeen betekent, dat we nu voor goed afgerekend hebben met de zomerse periode in de televisie. We zijn weer op gang en de mannen in Hilversum zijn van de beste voornemens bezield. Zoals ieder jaar hebben ze weer grote plannen gemaakt. De vraag van de kijkers is nu alleen nog maar, wat ervan terecht zal komen. Sommige als „top" aangekon digde programmareeksen van vorige ja ren werden „flop" andere plannen kon den veelal niet worden gerealiseerd. Maar toch.... september is de maand van de voornemens en waarom zouden we de voorpret laten bederven? Donderdag 17 september. Toonladders" waarin ditmaal optreden de leden van het doedelzakensemble Beatrix uit HU- versum. Prinsjesdag DINSDAG. De derde dinsdag in september en dan weet heel Nederland, dat de attributen van de dag zün, de gouden koets, de troonrede en het koffertje met de miljoenennota. De camera's zijn er weer, in de Ridderzaal en rond het Binnenhof. Van kwart voor een tot kwart voor twee. Om half acht Barend de Beer, hetgeen be tekent, dat de N.C.R.V. aan bod is. In de vooravond Alles draait om moeder. Jeff wordt van school gestuurd Hij fungeert als de onschuldige knaap, die de klappen krijgt voor de belhamelstreken van zijn schoolmakkers Walter en Smitty. Minder lering dan wel vermaak voor deze knapen in de schoolbanken, waar ze gaan knoeien met de elektrische schoolbel. Journaal en Memo onderbreken het buitenlandse werk, want om twintig voor tien de laatste afleve ring van Cinematomobiel, waarin deze keer speciale autootjes de revue passeren, Vrijdag 18 september. De Rudi-Carrell- show. Naast de vele artiesten neemt Rudi een belangrijke plaats in. Stoom tot Stroom in Utrecht en vanavond in de documentaire van Fred Hagenaar en Romano Stinga. Na het journaal de achttiende aflevering van De Bezetting. Dr. L de Jong hervat zijn zo succesvolle en belangwekkende 3erie van voor de vakanties. Een typische septemberaflevering deze keer, want ter sprake komen drie zaken: de dolle dinsdag, de slag bij Arnhem een militaire neder laag Voor de Amerikaanse en Engelse luchtlandingstroepen, maar een morele overwinning en de spoorwegstaking. Het is juist 20 jaar geleden, dat deze aan de ene kant zo hoopgevende en aan de andere kant vrij te nemen. „Een president komt terug" is ten slotte de titel van de Dick Powelifilm, waarin Charles Boyer de hoofdrol speelt van een president in een Zuidamerikaanse republiek, die na een contrarevolutie terug keert, omdat hij de macht over het land weer overneemt. Zijn vroegere omgeving blijkt evenwel een ander gezicht te hebben aangenomen en hij moet zijn keuze tussen vriend en vijand herzien. Wie eens zijn vriend was streeft nu zelf de hoogste staatsmacht na, wie hem eens verried keert zich nu tot hem en staat hem bij in zijn moeilijkste ogenblikken; de vrouw die hij ervan verdacht, dat ze hem bedroog, blijkt in werkelijkheid hem altijd trouw te zijn ge bleven. Richard Alan Simmons regisseerde deze film, die als Amerikaanse titel kreeg Day of Glory. The Proms ZATERDAG. Behalve de gebruikelijke programma-onderdelen op de zaterdag middag een optreden van de Geie Rijdertjes en van het zigeunerorkest van Lajos Boros van de Boedapester radio. In het avondpro gramma wederom een avontuur van Sir Lancelot, het Journaal, Brandpunt en als hoogtepunt van de avond een rechtstreekse reportage van The last Night of the Proms, deze keer met commentaar van J. W. Hof- stra. De overname van de B.B.C.-uitzen- ding van dit laatste van de reeks zomer- promenadeconcerten in Londen, is zo lang zamerhand reeds een traditie geworden. De kijkers weten dus. wat hen te wachten staat: de traditioneel op het programma staande werken zoals Pump and Circum stances. de toespraak van de dirigent, sir Malcolm Sargent, de juichende en hossende mensenmenigte en ten slotte het uit volle borst meezingen van iedereen in de zaal. Het is ieder jaar weer een belevenis, dit grandioze gebeuren in de anders zo deftige Royal Albert Hall mee te maken. Deze week wordt besloten met een uurtje span ning met Alfred Hitchcock. Beste oom Ge orge heet de film, waarvan de K.R.O. tevo ren liever helemaal niets zegt, omdat het element verrassing bij dit Hitchcockfilms juist altijd een der belangrijkste zaken is. Woensdag 16 september. Een avond er gens in Rusland. Marie Cecile Moerdijk 'temidden van de dansgroep International uit Amsterdam. zoals glijauto's, vaarauto's en meer van zulke vreemde loten aan de automobielen- stam. Zes jongelui zullen optreden in de finale van d eamateurwedstrijd „Kom er maar eens voor", nl. de winnaars van de vorige uitzendingen, Luck Remie, het Re- mie Trio, Lam my van Veen en de Jodel Jerries. Om kwart voor tien ten slotte het forum van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, dat bestaat uit prof. dr. J. Pen, dr. W. Alberda (van het C.N.V.), de heer W. Scholten (Tweede-Kamerlid C.H.U.) en een zaken man uit de kringen van de middenstand. Onderwerp is het Nederlands belastingstel sel, waarover wel het een en ander is te zeggen. Het Spoor WOENSDAG. De documentaire, waarmee de A.V.R.O. de vooravond vult is ge maakt ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Nederlandse Spoorwegen. We weten allemaal zo langzamerhand, dat 125 jaar geleden het eerste Nederlandse treintje sukkelde van Amsterdam naar Haarlem. Wat daarna veranderde op de rails is te zien op de tentoonstelling van Zaterdag 19 september. The last Night of the Proms, waarvan we hier de joe lende menigte zien tijdens de bloemen hulde aan str Malcolm Sargent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19