Pyramide-kerkbouw te Oosterland in staal Zes enthousiaste mannen gaven Zeeland sporthal Binnenkort alarmoefening van Zeeuwse Rode-Kruiscolonnes KREYMBORG-TIP ALMANAK DOEL: TESTEN PARAATHEID STORING GOES' TELEFOONNET Drs. Verburg sprak in Oudenaarde OVERHEMDEN 2 STUKS J975 Eerste monoloog op toneel Middelburgs nieuwe schouwburg Historische vondst in Zierikzee K. W. Witte 40 jaar bij Mij. Zeeland 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1064 „SATAN"-BOM ONSCHADELIJK GEMAAKT BIJ BRUINISSE Een paar honderd binnenschepen hebben donderdagmorgen bij de wal van Bruinisse en bij Dintelsas vier nnr liggen wachten op de de montage van een 1800 kg zware Duitse vliegtuigbom op de plaat van Oude Tonge. Om negen uur werd de scheepvaart in de omge ving stilgelegd. Omstreeks tien uur begon het oorlogstuig te brui sen en te sissen. De marine legde j' toen het werk ruim een kwartier stil. Daarna ging men weer aan het werk. Omstreeks half één had de mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine uit Den Helder de ontsteking uit de 2,60 meter lange bom van het type „Satan", de op één na grootste bom, die de Duitsers in de laatste oorlog ge-I bruikten, gehaald. Met het halen van de schokbuis uit deze „Satan" was het gevaar voor ontplof fing geweken. De binnenscheepvaart naar en van Antwerpen kon toen weer zijn gang gaan. De bom werd aan boord van een marinevaartuig meegenomen naar diep vaarwater. In de buurt van IJmuiden zou men het gevaarte in zee laten zinken. Omdat de bom een scherf werking van zo'n twee en een halve kilometer had. was de scheepvaart op een afstand van 1 km naar weerszijden van de plaat van Oude Tonge stilgelegd. Op de Oostkop van de Grevelingendam had rijkswater staat de gondels van de kabelbaan naar het noordelijke landhoofd laten trekken. Het laadstation aan de zuidkant lag nogal dicht bij de vindplaats van de bom. Het personeel van de werken aan de Grevelingendam en het publiek moest zich terugtrekken achter de schutsluis. Daar hield de rijkspolitie te water uiti Bruinisse een oogje in het zeil. Een boot van de rijkspolitie te water uit Dordrecht zorgde voor de afzetting op het water, waar drie kilometer in noor delijke richting vanaf Bruinisse de vlieg tuigbom op de plaat lag. Een vakoffi cier van de mijnopruimingsdienst klaar de het gevaarlijke karwei. Hij had daar bij assistentie van nog drie mannen van de mijnopruimingsdienst. Op de walkant bij Bruinisse was slechts een gering aantal belangstellenden aan wezig. Onder hen bevond zich burge meester C. H. v. d. Linde van Bruinis se. Tegen één uur gaf de mijnopruimings dienst de zaak vrij. Een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst, de M.L.D., kwam om één uur met aan boord de chef van het duïkbedrijf van de ma rine uit Den Helder en een kolonel een kijkje nemen. Het hefschroefvliegtuig landde op de plaat van Oude Tonge. [HENKESj jonge: 1 JENEVER J A VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN 1 Afrekenen Een uiterst onsamenhangende vandaag, omdat wij eerst moeten afrekenen met een ongeloofwaar dig verhaal, ons schriftelijk ge daan door een ambtenaar van de Raad van Arbeid, een instelling, waarvan wij regelmatig fletsge- kleurde kaarten ontvangen niet de aanhef „Waarschuwing"die wij nooit geheel ernstig genomen heb ben maar die toch een inniger contact steeds in de weg hebben gestaan. Het volgende dus met de grootste reserve, vooral omdat de man, ons overigens als correct bekend, al aan het begin van zijn brief uit roept .J)ejuistheid van een en ander is buiten twijfel". Vijf van zijn collega's, zo vertelt hij, zijn afgelopen zaterdag naar een te Vrouwenpolder gelegen vis water getrokken „om moeder de vrouiv eens aan een bakkertje te helpen", alsof men de broodsane ring zomaar opzij kan schuiven. Drie van hen, afkomstig uit Mid delburg, dachten door vroeger aan het viswater te verschijnen een voorsprong te nemen op twee Goe- se collega's, „maar het bleef suk kelen". En dan komt het voorval, waar wij verder buiten willen blij ven, vandaar dit citaat: „Ze maakten iets mee wat nooit eerder was vertoond en ilat ver goedde veel. Een der hengelaars, volgens ingewijden een knaap van een visser had nog geen beetje ge had. Moedeloos slingerde hij zijn lijntje i« zee. En zie, juist op hel moment dat het loodje het water oppervlakte bereikte kwam een geep vriendelijk goedendag zeg gen. Maar dat kwam ons visje duur te staan. De haak trof de geep precies in zijn rug waardoor het snoer, door de zwaarte van het lood, zich rond het arme vieselijf strengelde. Het was toen voor de ervaren visserman een koud kunstje de vis op het droge te brengen. Ondanks de geringe vangst toch een dag om nooit te vergelen. Gelukkig dat de heren met zijn vijven waren. Anders had niemand geloofd dat een geep ook met een lasso gevangen kan wor den". Goed. akkoord, we geloven het Maar mogen wij dan aannemen dat het nu eens uit is met dtc waarschuwingen Voor icat hoort wat zeggen wij maar en dit soort knepen is alleen maar fnuiken/- voor onze zielerust. Delen wij ten slotte namens d< heer J. Flipse, Zandweg 4 te Rit- them mee, dat bij hem een zon nebloem is te bezichtigen met een lengte van vier meter dertig, wa< weliswaar geen record betekent maar wij kennen de heer Flipse a jaren en het is een lieve man. Belangrijke taak - ook in vredestijd Op een donkere avond tussen 23 september en 10 oktober zal het alarmsignaal klinken voor De Rode-Kruiscolonnes in Zee land. Van zeven uur tot negen uur zullen de colonnes moeten aantreden voor een alarm oefening, die mogelijk voor en kele van deze groepen nog een vervolg zal krijgen. Een telefo nische waarschuwing zal vanuit het bureau van de Kring Zee land aan de Lange Giststraat in Middelburg uitgaan naar co lonnes verspreid over heel Zee land. Zo'snel mogelijk zullen vervolgens de colonnes met het gehele personeel in het bekende kaki-kleurige uniform en voor zien van de persoonlijke uitrus ting zich moeten melden op de gebruikelijke plaatsen. Plaatse lijk kan er nog een oefening met een reëel object aan worden verbonden, zoals zieken uit een huis halen, en andere mogelijk heden om hulp te verlenen in geval van nood. Waarnemers zullen nagaan binnen hoeveel tijd de mannen en vrouwen van de colonnes aanwezig zullen zijn op het verzamelpunt. Doel is dus de paraatheid te testen van verschillende Zeeuwse colonnes, wélke wordt niet bekendge maakt voor de oefening, omdat de paraatheid bij eventuele ca lamiteiten van het hoogste be lang is. De laatste colonnes-alarmoefening van het Zeeuwse Rode Kruis was ih 1962. Een oefening, die over het al le leemten scholen in de organisatie, vooral in het oproepsysteem van en kele colonnes. Elk van de zeventien colonnes in Zee land telt 24 dames en zes heren en daarbij nog de staf onder leiding van een arts. Heel Zeeland heeft 27 Rode Kruis-afdelingen en totaal 750 leden. Een colonne is een plaatselijke medi sche hulpverleningseenheid. De ge westelijke commandant van het Rode Kruiskorps is de Vlissingse bedrijfs arts J. Stumphius, mr. J. J. van der Weel (Middelburg) is de kringcom missaris. Deze heren samen zullen het startsein geven voor de alarm oefening. Mensen, materieel Mensen en materieel in Zeeland van het Rode Kruis: verspreid over ge heel Zeeland vindt men de 27 afde lingen met hun donateurs en de 17 colonnes. In Zeeland beschikt het Rode Kruis over rampendepots, met als inventaris een noodhospitaal, bed den (totaal 865), verband, enzovoort. De inbreng van deze noodhospitalen is een belangrijk ding. Bjj een ramp bijvoorbeeld zal de B.B. de gewonden afleveren tot de ziekenhuizen en noodhospitalen, de Rode-Kruismen sen beschikken over het personeel, dat de gewonden in de ziekenhuizen en hospitalen de verdere verzorging kan geven. I)e damesledcn van de colonnes krijgen een verplegingsop- leiding. De mannen zetten zich in bij liet vervoer van de gewonden. De kring Zeeland beschikt niet over een eigen ambulance. Maar men hoopt m geval van nood aanspraak te mogen maken op vervoerscapaci teit bij de betrokken instanties. In de verschillende Zeeuwse districten zijn deze rampendepots gevestigd. In Middelburg bevindt zich voorts een kringmagazijn. Enkele colonnes in Zeeuwse plaatsen zijn al zestig jaar geleden opgericht, zoals Vlissingen. Eén van de oudste afdelingen is ook Zierikzee. „T wens'' Tot de activiteiten van het Rode Kruis in Zeeland behoort de aanvul ling van de colonneleden. De gemiddelde leeftijd van de colon neleden is in Zeeland boven de veer tig jaar. Er zijn vele ervaren krach ten bij. die al verscheidene jaren meelopen. Aan de andere kant heeft men ook te maken met oudere krach- ton, die hun tijd gekomen achten om het Rode-Kruiskorps te verlaten. Zij willen hun plaatsen afstaan aan de jongeren. De jongeren tussen zeven tien en 35 jaar. Half september be ginnen in een groot aantal Zeeuwse gemeenten de E.H.B.O.-cursussen, aie de eerste stap betekenen op de weg naar het colonnelidmaatschap De colonnes van het Rode-Kruis korps hebben in Zeeland feitelijk niet voldoende twintigers. Juist op de „twens" doet het Rode Kruis een be roep om deel to nemen aan de cur sussen. Men leert op deze avonden E.H.B.Ó in oorlogstijd en lean daarna zieken- nuiservaring opdoen. Per week krijgt men één avond twee uur achter elkaar les van artsen, verplegers en verpleegsters. Ieder toekomstig co lonnelid krijgt deze opleiding, waar na hem of haar een taak wordt aan gewezen in de colonne. En die taken liggen dan op medisch of vervoers gebied. Deze cursussen, die half sep tember beginnen, worden dit jaar ge geven in Axel. Borssele, Domburg, Goes, Kapelle-Biezelinge, Krabbendij- ke, Kruiningen, Meliskerke, Middel burg, Rilland-Bath. Sluiskil, Sou burg, St.-Annaland, Terneuzen, Vlis singen en Wemeldinge. Ook in Zie rikzee en de Schouwse Westhoek zijn "ke cursussen, die al*" elangstelling hebben. Het aantal colonneleden wordt in wezen door de B.B. en de militaire dienstplicht niet aangetast, zo menen de heren v. d. Weel en Constandse. Er zijn nog vele mannen en vrouwen die niet aan B.B. en militaire dienst behoeven mee te werken, voor hen kan het Rode-Kruiskorps een welko me aanvulling zijn. Op sommige plaatsen in Zeeland, onder andere in Zeeuwsch-Vlaanderen. is een goede samenwerking met de E.H.B.O.-ver- enigingen, die overigens een minder uitgebreide taak op zich hebben ge nomen. verking in vredestijd op dit gebied is belangrijk, zoals die er ook in oorlogstijd moet zijn tussen B.B., de krijgsmachten en het Rode Kruis. Het is een kwestie van coördinatie, die men op provinciaal niveau van geweldig belang acht. Of zoals de Zeeuwse krlngcommissaris van het Rode Kruis het noemt: „Men moet weten wat men aan elkaar heeft en wat men doet". Taken Op de vraag wat de huidige taak van het Rode Kruis en de colonnes in Zeeland zijn, hebben mr. v. d. Weel en kringsecretaris A. D. Constandse ons een antwoord verstrekt. Het Rode Kruis, of, zoals de officiële naam in ons land luidt Vereniging! „Het Nederlandsche Roode Kruis" i heeft vooral in de oorlogsjaren en inl het Rampjaar 1953 zeer belangrijk werk verricht en daardoor veel sti- mul arisen en goodwill gekregen. Aanvankelijk had het Rode Kruis een oorlogstaak. Nu in vredestijd', legt men in het bijzonder de na- i druk op de vredeshulp ver lening, zo-i als bij rampen. „Zolang de dijken ini Zeeland nog niet op Deltahoogte zijn en het dus bepaald niet denkbeeldig is, dat er rampen kunnen ontstaan, i ziet het Rode Kruis hier een belang-1 rijke taak voor de colonnes wegge-1 legd", aldus mr. v. d. Weel. En danl wel voornamelijk om de mensen en i het materieel, die men beschikbaar; kan stellen naast en samen met de hulpverlening door B.B., militairen en waterstaat. Speciaal voor de co- Ionnes is er hulp bij sportevenemen ten. zoals een wielconcours, assisten tie bij het fruitcorso bij ongevallen en dan niet te vergeten de activitei ten in 't Dunanthuis voor chror.:<-c' c patiënten in Zeist en het varen met de J. Henri Dunant, het bekende! schip over de binnenwateren in ons I land meenam. In Oosterland heeft de nieuwe kerk voor de Oud-Gereformeer de Gemeente op de hoek van de Burg. Van der Havestraat en de Sandströmstraat het hoogste punt bereikt. Toch is er nog geen steen voor gemetseld. Aan dat topje is men in staal toege komen: een straklijnige, geme- niede constructie, die op het ogenblik iedere voorbijganger de contouren van wat straks een kerk moet worden, laat zien. Met twee hijskranen heeft de smederij- constructiewerkplaats gebrs. J. en A. Beije dezer dagen liet stalen ge raamte voor het nieuwe gebouw neergezet. Er kwam veel vakman schap aan te pas om het raamwerk uit te balanceren voor een plaats op de onderbouw, die het nu heeft gekregen. En vanzelfsprekend trok het spectaculaire karwei de nodige belangstelling. Dertien meter boven de grond reikt het skelet van staal. Van onderaf be keken komt eerst een vierkant muur geraamte van drie meter hoogte, daarop volgt een schuine kap va.n tien meter hoogte. Een halve meter voor de punt werdt deze pyramide- vormige kap onderbroken voor een lichtinval rondom. In de staalcon structie zal daar een soort plafond van glas worden gebouwd. klein geworden om de gestadige groei van de kerkelijke gemeente bij te houden. (Foto P.Z.C.) De telefoonabonnees op het net Goes «1100 zullen in de komende an derhalve maand met storingen in de ver bindingen te maken krijgen. In verband met noodzakelijke werkzaamheden in het kabelnet zullen vrijwel alle aanslui tingen op dit net gedurende korte tijd buiten dienst gesteld moeten worden. Dc /oor alle abonnees dezelfde. Zij zal lig gen in het tijdvak van eind september tot medio november. Elke betrokken telefoonabonnee zal kort voor de datum, waarop zijn aansluiting onderbroken wordt, nog afzonderlijk per kaartschnjven worden ingelicht. Daarop zullen dan de dag en het geschatte tijd stip van onderbreking worden vermeld. De directeur van het telefoondistrict Breda, ir. J C. Th. Blankert, heel't er de Goese telefoonabonnees nu vast met eer dienstmededeling op voorbereid. De on derbreking zal globaal een half uur tot enkele uren kunnen duren. Enkele aan sluitingen van groot algemeen belang politie, brandweer, ziekenhuizen etcete ra zullen niet of zeer kort gestoord worden. Oudenaarde (België), de lokale Lions- club en het kader van de Trèfilerie Bekaert, een onderneming met enige duizenden arbeidskrachten, sprak gis teravond E.T.I.-directeur drs. M. C. Verburg over de economische ontwik keling van het gebied tussen de Rand stad en noordwest Frankrijk. Zeeland en West- en Oost-Vlaanderen staan pas aan het begin van een gro te ontwikkeling met aan de noordzijde het havendistrict van Rotterdam dat overloop voor zijn expansie zoekt aan de oostzijde Antwerpen dat niet kan ontkomen aan de tendentie naar ontwikkeling van voorhavens. Ten zuiden in noordwest Frankrijk is er een sterke groei te verwachten door de Franse regionale politiek en door de nieuwe as naar Engeland. Van be lang voor deze streek is het hernemen van zijn oriëntatie op de Lage Lan den. Intern is het vooral de ontwik- kelig van Gent die opvalt, met een veelbelovende uitloper naar Terneu zen. Vlissingen-Oost is een geheel nieuw element. In West- en Oost-Vlaanderen bevin den zich vele probleem- of stimule ringsgebieden, waaronder Gent, Oudenaarde en Tielt-Roeselare. Over het algemeen is de economie eenzij dig op textiel georiënteerd, maar er vestigen zich steeds meer verwerken de industrieën. Vlaanderen wordt steeds meer het economisch zwaarte-' punt van België. In deze structuur is een verbinding over of onder de Westerschelde een wezenlijk element, omdat deze als kustweg past in een soort uitgebreide Westeuropese Randstad, gunstig ge legen aan de Noordzee, maar tot nu toe geografisch verbrokkeld „door de schuld van Zeeland". Mede om culturele redenen heeft Vlaanderen voor deze visie een snel toenemende belangstelling. (Advertentie) Bel -O-Fast in uni wit en pasteltinten. Tricotnylon in uni en streepdessins. Diverse mouwlengten. Per stuk 11.90 2 st.^8CTnü 19.75 Op de toekomstige toneeltoren van de Middelburgse schouwburg in opbouw woei donderdagmorgen de Nederlandse driekleur: om precies twaalf uur was het hoogste punt van de bouw bereikt. Tegelijker tijd werd daarmee de eerste mo noloog op het toneel voor pu bliek opgevoerd: door secreta ris-penningmeester D. F. P. Hoe gen van de Stichting Middelburg se Schouwburg. De heer Hoegen sprak hier na mens het bestuur van de schouw burg tot wethouder drs. Th. J. Westerhout van Middelburg, archi tect P. Götzen en het bouwperso- neél, totaal omstreeks vijftig per sonen. Hij feliciteerde de aanwe zigen met het behaalde resultaat en hij sprak de wens uit, dat de bouw in dit tempo zal doorgaan. Men hoopt eind dit jaar de nieu we schouwburg officieel te kun nen openen. De lieer Hoegen reik te voorts de gebruikelijke envelop met inhoud uit. De nogal revolutionaire kerkbouw staat onder architectuur van het bureau ir. C. J. van Harmeien en P. van den Toorn Vrijthof te Den Haag. De nieuwe kerk van de Oud-Gerefor meerde Gemeente in Oosterland zal 328 zitplaatsen tellen. Het huidige bedehuis aan het Groenendaal is te (Slot van pag. I) opslag- en recreatieruimte. Maar toeni deze hal er eenmaal stond, kwam de oud-international van de voetbalvelden, tot de ontdekking, dat hij een sporthal gemaakt had... Lan g daarvoor Lang daarvoor al hadden Middelbur gers zitten „broeien" op de mogelijkheid om een sporthal in hun stad te realise ren EMM-voorzltter Van Hese was er een van: zijn handballers uitkomend in de hoogste zevenhandbalafdeling van Nederland kregen geen enkele (oefen)gelegenheid om hun capaciteiten te ontwikkelen (evenmin de andere sportmensen in Middelburg), terwijl ge durende de laatste tijd Bergen op Zoom de dichtstbijzijnde plaats was, waar over dekt voor de competitie kon worden ge speeld..... Ook het gemeentebestuur ging op onderzoek uit: naar Coevorden en Roermond, waar prachtige sportzalen, verrezen waren. Maar om zo'n complex in Middelhurg te laten bouwen, zou er een slordige acht ton op tafel moeten komen. Dat kon -envondig niet npge- bracht worden. Toen Kwam plotseling, op 4 januari 1964, de foto van de Tilburgse hal in de PZC. „Dat is het", zei Van Hese en gewapend met deze krantefoto repte hij zich naar sportambtenaar Scholten „Het" bleek de vondst, getuige de snelle besluit vaardigheid op allerlei fronten, die er na tentoongespreid werd. hoewel er nog heel was gewikt en gewogen, bespro ken en vergaderd moest worden Op 22 Januari toog het driemanschap Van leseScholten- Mooibrock naar Til burg om de sporthal van dichtbij te be kijken: alle drie keerden ze enthousiast terug, vooral toen architect Mooibroek het idee opperde om de sporthalbouw te combineren met de reeds aanwezige kleedkameraccommodatie, waardoor een kostprijs van onder de ton bereikt zou kunnen worden Nog diezelfde avond werd een verga-i denng van de sportstichting gehou den: na een vurig pleidooi kreeg het drietal „ontdekkers" het stichtings bestuur „warm" voor de zaak, waar- het bestuur b. en w. inlichtte. Ook het college was geestdriftig en gaf gemeentewerken opdracht een plan; uit te werken met de uitdrukkelijke aarde: de bouwprijs mocht niet hoger dan een ton zijn. Het lukte, (lank zij een uitgekiende opzet van de bouwplannen en het Inkoopprogram ma voor de materialen. Bij dit alles diende de Tilburgse (veel kleinere) hal als basisgedachte. E. en w. het college had ondertussen ook een bezoek aan Tilburg gebracht gingen met het bouwplan akkoord en bij de nu volgende noodzakelijke bespre kingen met de directie voor bouwnijver heid en volkshuisvesting en met de schoolinspectie door inschakeling van gymnastiekonderwijs voor de scholen kon een aanvaardbare exploitatie voor de hal worden verkregen) werden alle ambtelijke motieven opzij geschoven: op zeer korte termijn werden alle beslis singen genomen Toen ook de gemeenteraad zijn goed keuring aan het plan gehecht had. ?ing reeds op 8 juni de eerste spade voor de sporthal de grond in Ander halve maand later was het hoogste punt bereik! En terwijl het project ■net de dag groeide, togen de vier sporthalcomité-leden Van Hese. Icholten, Van Herwijnen en Van Strien aan het werk om een pro gramma op te stellen voor de ope ning en het sportgala. Er werci een intwerpdraaiboek opgesteld, dat als basis diende voor het definitieve draaiboek, dat de comitéleden in overleg met b. en w. tot op de minuut nauwkeurig samenstelden en dat be gin volgende week gereed zal zijn. sportief middelpunt Uitgangspunt van liet comité was: het moet een feest worden voor iedere Mid delburgse sportman en sportvrouw Mid- avond werd vergaderd en hoe het alle maal zal gaan nadat jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de Nederlandse Sport federatie. de sporthal vrijdagavond om tien voor half negen geopend heeft is, reeds by vorige gelegenheden uitvoe rig beschreven. De Middelburgse sportwereld was even eens overtuigd van het belang om de stad sportief in het middelpunt te plaat sen: de sportverenigingen zegden on middellijk enthousiast hun medewerking toe toen het idee geopperd werd om een défilé te houden, waarbij de mu ziekkorpsen zich even geestdriftig aan sloten. Het wordt een stoet van over dc 1400 sportmensen. Voor de sportgala slaagden de vereni gingen er ln om medewerking te verkrij gen van vooraanstaande clubs en sport mensen. Zo brengt de badmintonclub Avanti een forse groep landelijke kam pioenen in de „arena", er is een micro- korfbalwedstrijd tussen de Nederlandse Rohda uit Amsterdam en de Belgische kampioen Scaldis uit Antwerpen, een| zevcnhandbalwedstrijd tussen de EMM- heren en ESKA uit Arnhem dat met enkle internationals in de gelederen aantreedt, en de tennisbond verleende alle medewerking door enkele nationale topspelers naar Middelburg af te vaar digen: Evert Schneider. Piet van Eys- den, Ronnie van Gelder en Eddy Knol,1 spelers, die tijdens de laatste nationale kampioenschappen een belangrijke rol speelden. En rond het volleybalnet even eens twee vooraanstaande ploegen- Tor nado uit Tilburg en Valboval uit Woer den. Geen basketbal Verleenden de verschillende landelijke bonden alle gevraagde medewerking, over die van de basketbalbond zijn de organisatoren niet zo bijster te spre ken. „Men beloofde ons koeien met gou den horens, maar uiteindelijk is er niets uit de bus gekomen", merkte sportamb tenaar Scholten op. Geen basketbal dus op dc Middelburgse sportgala, terwijl dit de kans was geweest om deze in Zeeland nog vrijwel onbekende sport in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen april is dc zaal praktisch elke dag vol ledig bozet. Na een enquête by dc ver enigingen en enkele vergaderingen kwa men de verenigingen met sportambte naar Schotten in de prettigste harmonie een verdeling van het aantal beschik bare uren overeen. Naast de trainings- iiren voor voetballers, handballers, korf ballers, volleyballers, badmintonners, tennissers, tin.sketballers en gymnasten zyn de per week 25 klokuren gereser veerd voor de leerlingen van de rijks kweekschool, de gereformeerde en de openhnre ulo en de Arneburch- en Zuid- singelschool. En vanzelfsprekend wor den er dan ook de competities in ver speeld. Middelburg heeft bewezen, dat een sporttechnisch en bouwkundig goede sporthal voor betrekkelijk weinig kosten te bouwen is. De vereniging van Nederlandse ge meenten is onlangs met een plan gekomen om enkele tientallen turnlokalen in serie te bouwen: Waarom niet een plan gemaakt om eveneens in seriebouw enke le tientallen van dergelijke sport hallen neer te zetten? Een derge lijk plan is te verwezenlijken. Met miljoenenprojecten, die vele jaren of zelfs voor alti jd een utopie blij ven. is de sporwereld immers niet gediend. Staatssecretaris spreekt op middenstandsdag De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, spreekt woensdag 7 oktober op de katholieke Zeeuwse Middenstands- dag in Goes over: „Een visie op de toe komst van Zeeland in het komende Europa". De bijeenkomst, waarop de staatssecretaris zal spreken, begint 's middags om half drie in hotel „De Ko renbeurs" in Goes en wordt georgani seerd door de Katholieke Zeeuwse Mid- denstandsfederatie. Op deze middenstandsdag spreken voorts nog drs. \V. Loekefeer, voorzitter van de commissie zuid-west Nederland ••n de heer J. B. A. Hurkmans, voorzit ter van de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond. Bij de restauratiewerkzaamheden aan de Sint Liovensmonstertoren in Zierikzee. hebben de restaurateurs een vondst van historische betekenis gedaan. De histo rische ontdekking betreft hier een zoge naamd bas-reliëf, waarop een hjjhelsl verhaal is uitgebeeld. Nadat de oostzijde van de toren gereed was gekomen is men begonnen met de westzijde, waar ook de grote toegangs poort van de toren ia. De contre-forten krijgen een grondige restauratie, waar bij deze weer in de oorspronkelijke go- thische stijl worden aangebracht Om streeks 1875 werden deze contre-forten Aanrijding tussen bromfietser en auto Op de Albert Joachimkade in Goes deed zich woensdagmiddag omstreeks half zes een aanrijding voor tussen een bromfietser en een personenauto. De bromfietser, de 16-jarige A.S. uit Kloe- tinge moest gewond worden overge bracht naar het St. Joannaziekenhuis. De bromfietser reed op de Nieuwe Haven in de richting van de Kadebrug. Op het zelfde moment kwam uit tegengestelde richting een personenauto, bestuurd door L. J. uit Schore, die plotseling linksaf sloeg om op de weg te keren De bestuurder van de auto heeft de bromfietser niet gezien en zodoende was een aanrijding niet meer te vermijden. Beide voertuigen liepen enige schade op. De in Vlissingen geboren heer K. W. Witte (57), directeur van de Stoom vaart Maatschappij Zeeland,. Konink lijke Nederlandse Postvaart N.V., vierde donderdag het feit. dat hij veertig jaar aan deze maatschappij is verbonden. Donderdagmorgen was er een recep tie voor het personeel in het kantoor van de Maatschappij Zeeland te Hoek van Holland. In de middaguren vond een ontvangst voor genodigden plaats aan boord van het motorschip „Ko ningin Emma" van de maatschappij. De heer Witte, die in Rotterdam-Hille- gersberg woont, werd 8 augustus 1907 in Vlissingen als zoon van een bloe mist geboren. Nadat hij de r.h.b.s. in Vlissingen had gevolgd, werd hij op 17-jarige leeftijd assistent-purser bij de toen nog in Zeeland gevestigde maatschappij. Vervolgens werkte hij omstreeks twaalf jaar bij de Londense vestiging van de maatschappij Zee land. Na de oorlog, toen de „Zeeland" was overgegaan van Vlissingen naar Hoek van Holland, werd hij daar chef de passage. Sinds 1 juli 1962 is de heer Witte directeur van de Maat schappij Zeeland. Oorlogstuig in Koudekerke Gevaarlijk oorlogstuig is donderdag en wordt vandaag vrijdag on schadelijk gemaakt in Koudekerke. Gisteren zijn twee granaten van vijf tien centimeter gedemonteerd in de duinen bij Dishoek. Vandaag wordt op het land van de heer I. Verhage aan de Galgeweg een grote tankmijn ge demonteerd. Dat gebeurt door een ploeg van de mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine. Deze is met Hr. Ms. van Leersum, die mo menteel in Vlissingen ligt. naar Zee land gekomen. De tankmijn werd bij werkzaamhe den op het land gevonden achter een cultivator. In de duinen bij Dishoek vonden een paar jongens onlangs de granaten. De granaten zijn nog opge graven en later weer begraven. Tot de mijnopruimingsdienst zich erover heeft ontfermd. De rijkspolitie te Koudekerke wijst er op, dat beide vondsten gevaarlijk ma teriaal betreffen. Zij legt er de nadruk op oorlogsvondsten zeer voorzichtig te behandelen en direct contact op te nemen met de politie. Voila madame... voor het komende seizoen een heerlijke, warme BONTMANTEL uit onze fraaie collectie! Breda - Eindstraat 14 - tel. 31086. (ÏSLiecKS lOlü WLI Li CU UWC LUIJII C-1UI ItU schuin afgeplat. In de middelste contre- llëf ontdekt bij een wat dieper uithak ken van de steunbeer. Het is uiteraard van grote historische waarde voor de freschiedeuis van Zierikzees rijk ver eden nauwkeurig na te gaan op welke wijze en waarom dergelijke reliëfs in I het torenlichaam werden ingemetseld. Vandaag (vrijdag) zal de oud-archiva ris van Zierikzee. de heer P. van Beve- ren. een en ander aan een deskundig! onderzoek onderwerpen. VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking en op de mees te plaatsen droog. Matige, later vry- krachtige. -nidwostclijke win-l Vrij warm. ZON EN MAAiv 12 september Zon op 06.09 onder 19.ut Maan op 13.13 onder 21.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2