Winkelprijs dubbele van veilingprijs PROGRAMMA TIENDE FRUITWEEK Vrijdag 11 september 1964 Bij de Nederlandse fruitdetailhandela- ren geldt als vuistregel, dat de winkel prijs voor fruit het dubbele is van de veilingprijs. Dit is een situatie, die bij de kwekers nogal wrevel wekt, vooral dit jaar, nu de veilingprijzen zo laag zijn. Velen achten het een vreemde ver houding, dat voor de helft van de win kelprijs het fruit langdurig is verzorgd, hetgeen veel werk meebrengt, en naar de veiling is vervoerd, en dat voor de an dere helft uitsluitend de groothandel en de detailhandel werken, die in feite zo wordt gesteld van de zijde van de kwekers alleen een doorgeeffunctie hebben. Een marge van honderd procent tussen de inkoopprijs voor de groothandel en de verkoopprijs van de detailhandel komt in geen enkele branche voor. Wanneer de de tailhandel genoegen zou nemen met een kleinere marge zou deze zijn omzet kunnen verhogen, hetgeen weer kostenverlagend zou werken, zo meent men. Bovendien zou de detailhandel grotere hoeveelheden tege lijk in kunnen slaan, vooral bij een grote oogst als dit jaar, waardoor ook weer de prijs zou kunnen dalen. Men verwacht, dat alleen de grote detailhandel, die vaak ge noegen neemt met een kleinere winstmarge, hier iets aan kan doen. Over het algemeen geven de handelaren toe, dat het juist is dat er honderd procent op de veilingprijs bijkomt. Anderen, die dit niet zo expliciet wilden stellen, waren in ieder geval van mening dat er op fruit „lekker wordt verdiend", zoals een markt- verkoopster het uitdrukte. Sommigen bena drukten echter het feit, dat de detailhan delaar rekening moet houden met een be paald percentage afval, dat hij op de mest vaalt moet gooien, omdat het onverkoop-' baar is. Anderen zijn van mening; dat dit- sroor een groot deel aan de handelaar zelf*. ligt. Wanneer hij inkoopt in verhouding tot zijn omzet en niet het rijpste fruit neemt, hoeft maar een klein gedeelte onverkoop baar te zijn. De grossiers zijn van mening, dat de winst van de detailhandelaren wel bescheidener zou kunnen zijn. Zij zeggen zelf ongeveer tien procent onkosten te heb ben aan vervoer en verpakkingsmateriaal. Ook wijzen sommigen er op, dat de klein handelaren vaak niet over koelruimte be schikken, zodat het bijna niet te voorkomen is dat- een gedeelte van het ingekochte fruit onder de categorie afval terechtkomt. De kostprijs voor de telers van appels en peren bedraagt 30 a 31 cent per kilo; dit is dus het totaal aan uitgaven per ge plukte kilogram. Op de veiling waren de prijzen voor de appels dit jaar zo slecht, dat de telers soms slechts eenderde van de kostprijs beurden voor een kilo appels. De prijzen voor de peren waren iets beter. Drs. D. J. A. Butijn, directeur van de veiling in Goes, verwacht voor zijn veiling dit jaar een omzet van 18.000 ton appelen en 8000 ton peren. Dit zou een stijging van dertig pro cent betekenen ten opzichte van de omzet van 1963. Vorig jaar hadden de veilingen van Goes en Kapelle beide een omzet van 20 miljoen kilo: Goes is de grootste veiling voor hard- fruit voor de streek ten westen van Goes en voor Noord-Beveland. De veiling van Kapel le zet vooral kleinfruit om uit de directe omgeving van Kapelle. Krabbendijke heeft een kleinere veiling voor hardfruit. De vei lingen zorgen ook voor het sorteren van het fruit van de kwekers, omdat deze daar zelf in het hoogseizoen geen tijd voor hebben. Hiervoor zijn op de Goese veiling in totaal 80 man werkzaam op de sorteerstations in Goes, 's-Heerenhoek en Oudelande. Ook stelt de Goese veiling de kwekers koelruim te ter beschikking. Er staan in Goes vier koelhuizen met een gezamenlijke capaciteit van 6 miljoen kilo, zodat de Goese veiling iedere Nederlander van een pond fruit kan Peren sorteren op de veiling te Goes, een „bewerinkgsgang", die overigens niet kostenverhogend werkt, maar een service, die de veijïng verleent aan haar .leden. (Foto P.Z.C.) Voorde tiende maal een FRUIT WEEK in Goes. Een lustrum programma dus. Daar hebben de Stichting Zeeuws Fruitcorso en de Goese Middenstands Centrale voor gezorgd. Tussen dc opgeto gen versierde intocht van Fruitfee Matty Schipper en haar hofdames op zaterdagmiddag 12 augustus en het moment op de Fruitcorso- dag, dat een groot vuurwerk dooft, zal Goes met een keten van festi viteiten de aandacht op zich vesti gen. Flier volgt het programma ZATERDAG 12 SEPTEMBER 14.45 uur Intocht van de fruitfee en hofda mes te Goes met medewerking van de muziekgezelschappen „Eupho- nia" en „Hosanna" en het tam boer- en pijperkorps „Excelsior". Een groot „JEUGDCORSO", waaraan ongeveer driehonderd kinderen deelnemen, zal de fruit fee op haar tocht van de veiling af begeleiden. De bekende ponyclub uit Wouw zal bovendien voor de aanwezigheid van IVANHOE en een luidruchtige schare ridders zorgen. Route: Fruitlaan, Kloetingseweg Voorstad, Stenenbrug, Ganze- poortstraat, Klokstraat, Lange Kerkstraat, Grote Markt, Stad huis. 15.15 uur Officiële ontvangst en installatie van de fruitfee en hofdames in de raadzaal van het stadhuis door de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber. Opstelling van het jeugdcorso op de Grote Markt voor het défilé langs de fruitfee. 15.45 uur Officiële opening van de fruitweek door de fruitfee op de Grote Markt met prijsuitreiking aan de win naars van het jeugdcorso. 16.00 uur Défilé en afmars van het jeugd corso. 16.30 uur Rondrit van de fruitfee en hofda mes met muziek. Route: Korte Kerkstraat, Singel straat, Zusterstraat, Wijngaard straat, Beestenmarkt. Magdalena- straat, Opril, Grote Markt, Lom bardstraat. Oude Vischmarkt. Lange Vorststraat, Lange Kerk straat. Grote Markt. 20.00 uur OPENLUCHT MOSSELMAAL TIJD op de feestelijk met schijn werpers en lampions verlichte Grote Markt, opgeluisterd met muziek van de „Wooltown Jazz band" uit Tilburg. Duizend plaat sen voor het nuttigen van een broodje, een portie mosselen en een potteke bier. (Bij slecht weer in de remise van de Auto Mij. Zeeland aan de Zuid- vlietstraat) MAANDAG 14 SEPTEMBER Bezoek van de fruitfee aan kinder tehuizen. 3.30 uur Fruitfee en hofdames bezoeken het r.-k. kindertehuis „Den Berg" aan de 's-H -Hendrikskinderen- straat te Goes. 6.00 uur Bezoek van de fruitfee aan de kin derherstellingsoorden „Zonne veld", „Iepenoord", en „Welgele gen" te Oostkapelle met uitrei king van fruit, hiertoe gratis be schikbaar gesteld door „Sport Steunt Zonneveld" 10.00-12.00 uur en 13.30-16 uur Tentoonstel ling van het Ned. Bijbelgenoot schap onder de titel „150 jaar Bij bel" in de Koorkerk van de Grote kerk. (op elk van de volgende dagen te bezichtigen, zelfde openingstijden) 20.00 uur „Talentenjacht" op de Grote Markt, onder auspiciën van N.V. Phonogram. Vocale en instrumen tale groepjes kunnen daaraan deelnemen. Er zijn voor beide ca tegorieën drie bekerprijzen be schikbaar. Het Belgische zange resje Philomena Magistra, winna res van het Cabaret der Onbeken den 1963, zal de avond helpen op vrolijken. Tevens zal optreden de parodist André van Duin. (Bij slecht weer in de remise van de A.M.Z.. Zuidvlietstraat) DINSDAG 15 SEPTEMBER 13.00 uur Bezoek van de fruitfee aan de vei ling „Zuid-Beveland" te Goes om het fruit voor de ziekenhuizen en rusthuizen in de stad in ontvangst te nemen. 14.00 uur Bezoek aan de sociëteit voor ou den van dagen aan de Kreukel- markt. 14.30 uur Bezoek aan het rusthuis Gasthuis op de Oude Vischmarkt. 15.00 uur Bezoek aan het protestants chris telijk streekziekenhuis „Berg- zicht". 16.00 uur Bezoek aan het rusthuis „Rand- wijck". Heernisseweg. 14.00 uur Opening terftoonstelling „Drie-on der-één-dak" in het Schuttershof. Exposities van foto's, kinderteke ningen, vliegtuigmodellen en boot modellen. De tentoonstellingen zijn van 14 tot 18 en van 19 tot 22 uur geopend. 20.00 uur Demonstratie trampoline-sprin gen op de Grote Markt door een Apeldoornse sportschool en op treden van de balletgroep De Jae ger uit Bergen op Zoom. Wedstrijd in hometraining tussen de Goese middenstand en de industrie. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 14-22 uur Schuttershof: tentoonstelling „Drie-onder-één-dak" (zie pro gramma van dinsdag) Bezoek van fruitfee en hofdames aan Schouwen-Duiveland. 12.30 uur Ontvangst van de fruitfee in het gemeentehuis van Westerschou- wen te Haamstede. 13.30 uur Bezoek aan het rustoord „Duin oord" te Haamstede, waar de fruitfee fruit zal uitreiken. 15.30 uur Bezoek aan het Zweedse Rode- Kruisziekenhuis en de „Cornelia- stichting" te Zierikzee. In beide ziekenhuizen zal fruit uitgereikt worden. 16.00 uur Jeugdwedstrijd in trapauto's op de Grote Markt. Teams van ver schillende scholen zullen tegen elkaar uitkomen. De Goese Mid denstandscentrale stelt een school prijs beschikbaar. 19.30 uur „ZAKENREVUE 1964" in de „Prins van Oranje", georgani seerd door de Goese Midden stands Vrouwenvereniging. Gastvrouw: KARIN KR AAI J- KAMP. 20.00 uur ROLSCHAATSSHOW op de Gro te Markt door de rolschaatsvere- niging „Het Markiezaat" te Ber gen op Zoom. De 55 medewerken den brengen in het eerste deel een Parijs' karakterestiek en in de tweede episode fragmenten uit operettes van Johan Strauss. In de pauze komen op het podium de leden van het Goese ieugdcir- cus „Hogerop" DONDERDAG 17 SEPTEMBER 14-22 uur Schuttershof: expositie „Drie-on- der-één-dak". 12-22 uur BRADERIE op de Grote Markt te Goes met diverse attracties voor de bezoekers. Bezoek van de fruit fee bij de opening. 13.30 uur Bezoek en uitreiking van fruit- door de fruitfee in Algemeen Ver zorgingshuis aan de Beesten markt. Rusthuis aan de Zusterstraat. Rusthuis „Schild en Hof". R.-k. ziekenhuis „St.-Joanna". VRIJDAG 18 SEPTEMBER 14-22 uur Schuttershof: expositie „Drie-on- der-één-dak" (Zie programma van dinsdag) 20.00 uur Grote brandweerdemonstratie op de Grote Markt. De Goese brand weer brengt een show, waarin de historie van de brandweer in drie fasen naar voren komt. Aanslui tend demonstratie met het mo dernste Amerikaanse materieel. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 10-18 uur Schuttershof: expositie „Drie-on- der-één-dak" (Zie programma van dinsdag). 10.00 uur Ontvangst van de corso-praalwa gens aan de Louise de Coligny- laan. 12.30 uur Keuring van de wagens door de jury. 15.00 uur Eerste rondgang van het FRUIT CORSO over parcours in Goes- oost. 17.30 uur Prijsuitreiking op de Grote Markt door burgemeester mr. F. G. A. Huber. 18.30 uur Concert van de Engelse Hendon Band van het Leger des Heils op de Grote Markt. 20.00 uur Tweede rondgang van het FRUIT CORSO. Tijdens deze rondgang bekendmaking en uitreiking van de prijzen voor de beste wagen lichting. 21.00 uur OPENLUCHTFILM aan de Nas- saulaan. aangeboden door Shell Nederland te Den Haae. Vertoond zullen worden de film „Hurrv" een tekpnfilm en de na tuurfilm ..De Zambesi getemd". 22.00 uur VUURWERK aan de N.4SSAU- LAAN. 23.00 uur Gezellig slotfeest met openluchtbal op de Grote Markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 29