GOESE FRUITCORSO MAAKTE HISTORIE v Jëak nr TüfSi jyp^; ï1'-^ «sM v t 3P 7 I Sl? 3 Vrijdag 11 september 1964 oinniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zaterdag 19 september zal de stoet van twaalf praalwa gens, die deelneemt aan het Goese fruitcorso weer zijn kleurig spoor door de stad trekken. Het zal dan voor de tiende maal zijn, dat dit evenement zorg draagt voor een waardige afsluiting van een week vol activiteiten in de centrumstad van de Zeeuwse fruitteelt, de fruitweek. Een week, die wordt aangegrepen om de lof van het Zeeuwse fruit in alle toonaarden te zingen, met als apotheose het „aan den volke tonen" van het fruit, door nijvere handen verwerkt in schitterende praalwagens. Het fruitcorso heeft zijn tweede lustrum gehaalo en met succes. Uitten de organisatoren in het beginjaar alleen nog maar voor zichtig de wens, nu het corso een tienjarige historie achter de rug heeft, is wel overduidelijk gebleken, dat het is uitgegroeid tot een evenement, dat bekend, ja vermaard is geworden binnen en zelfs buiten de landsgrenzen. Ieder jaar weer komen speciaal voor het fruitcorso, tot voor enkele jaren het enige in West-Europa, naast de vele Nederlanders talloze Belgen en zelfs Duitsers speciaal over naar de Bevelandse centrumstad. Het Goese fruitcorso is een gebeuren geworden Een feit. dat men misschien na het aarzelende begin in 1955 niet helemaal verwacht zou hebben. Toen namelijk zou het georganiseerd worden door de Evenementencommissie. Deze commissie echter zag er eind augus tus geen gat meer in: er was te weinig geld en er waren te weinig deelnemers. Enkele Goese middenstanders hebben zich toen met de moed der wanhoop op de organisatie geworpen en inderdaad klaargespeeld om met een fruitcorso op de weg te komen. Dat was op 24 september 1955. Het meest verbazingwekkende, wanneer met alle frultcorso's uit de afgelopen negen jaar weer eens in herinnering roept, is wel het feit, dat het succes ieder jaar weer groter is dan de vorige keer. „Er is geen sprake van een topjaar in deze rij", vertelde ons de heer J. A. van Willegen, voorzitter van de stichting „Zeeuws Fruitcotso", „ieder jaar is soms tot verbazing van de organisatoren op nieuw een succesjaar geworden" Nog steeds is pr een stijgende lijn te bemerken in de resultaten, niet direct wat betreft het aantal deelnemende wagens hoewel dat van het jaar een stuk groter is dan in 1963 maar vooral in de uitvoering. Ieder fruitcorso geeft opnieuw een beeld van de inventiviteit van ae bouwers en ont werpers Ieder jaar ligt de artistieke waarde van het getoonde op een hoger plan dan het voorafgaande jaar. Ook voor dit jaar zijn de verwachtingen weer bijzonder hoog gespannen. In 1955 mag dan het eerste fruitcorso nogal wat organisatorische moeilijkheden hebben opgeleverd, verbazingswekkend was dat echt niet. Men stond voor de organisatie van een evenement, dat zonder voorbeeld was. Er waren weliswaar als vergelijkbaar mate riaal bijvoorbeeld de bloemencorso's Aalsmeer en Zundert maar juist op kardinale punten, zoals het aanbrengen van de fruittooi op de praalwagens, kwam men voor geheel nieuwe problemen te staan. Problemen, waarvoor men echter een oplossing wist te vin den. Dan was er dat jaar ook nog wat weinig medewerking van de fruitkwekers Iets wat feitelijk nog steeds een probleem is, want de kwekers kunnen aan het deelnemen met een praalwagen onmogelijk de aandacht en vooral de tijd besteden, die zij er voor over zouden willen hebben. Het is onvermijdelijk, het fruitcorso moet nu eenmaal midden in de oogsttijd gehouden worden. Waar het personeelspro bleem jaarlijks groter wordt, wordt ook de deelname met een praal wagen aan het corso voor de zelfstandige fruitkwekers een steeds groter probleem. Vandaar dat de organisatoren, vertegenwoordigers van de midden stand en de fruitkwekers, die zitting nebben in ae stichting „Zeeuws fruitcorso", graag zouden zien, dat er wat meer gemeenten met praalwagens naar het corso zouden komen. Dit jaar zullen dat er vier, mogelijk zelfs vijf zijn, waartegenover dan nog altijd acht particuliere deeinemers staan. Toch zijn na de eerste jaar de fruit kwekers zich meer actief gaan bezighouden met het corso en hoe wel het dus niet mogelijk zal zijn, de organisatie geheel door de fruitwereld te doen geschieden, kwam er dat was in 1958 met de oprichting van de stichting een organiserend lichaam met een vrij evenwichtige vertegenwoordiging van kwekers en middenstan ders. Hoe ook de organisatie geregeld mocht zijn, het fruitcorso bleef ieder jaar opnieuw op de straten verschijnen. Tot 1959 waren dat de straten van de binnenstad, in dat jaar werd het traject vooi het eerst uit de nauwe straten van de Goese binnenstad verlegd naar Goes-Oost. Dit bleek een gelukkige oplossing. Er was veel meer ruimte, de wagens kwamen daar beter tot hun recht en de toeschouwers konden gemakkelijker aan een goede plaats komen Want het was in de straten rond de Markt dringen geworden. Het eerste jaar meldden de verslagen de aanwezigheid van twintigdui zend toeschouwers, in de volgende jaren steeg dit aantal gestadig, tot het verdubbeld en zelfs verdriedubbeld was. Zo bleek, dat het corso de beste reclame voor zichzelf was. De vermaardheid is mo menteel tot zo'n hoogte gestegen, dat vanuit het buitenland bezoe kers speciaal voor het fruitcorso een weekeinde naar Goes over komen. En dat buitenland is dan niet alleen het betrekkelijk nabij gelegen België, nee. ook uit Duitsland maken corso-enthousiasten de lange reis naar het Bevelandse fruitgebied. Ieder jaar opnieuw bleek het weer de moeite waard te zijn. Dat bewijzen ook duidelijk de kranteverslagen, die ieder jaar opnieuw adjectieven als „groot ser". „kleuriger". „artistieker" te lezen geven. Om deze adjectieven te rechtvaardigen is een ruime kas vanzelfsprekend een eerste ver eiste. Eveneens vanzelfsprekend is het. dat juist dit punt één van de grootste puzzels bij de organisatie is. Het moet voor de deelne mers aantrekkelijk worden gemaakt, een praalwagen te laten rijden. Als achter het sprookjesachtige uiterlijk van de wagen een nuchter verlies van honderden guldens zou schuilgaan, zou de animo snel verdwenen zijn. Vandaar, dat men ertoe is overgegaan voor iedere wagen een startgeld van 250 te verstrekken. Daarnaast zijn de geldprijzen, die er te verdienen zijn drastisch verhoogd, zodat de Jtosten voor de deelnemers binnen de grenzen van het redelijke ge houden worden. Toch is ook dit weer een punt, dat pleit vóór een grotere activiteit van de gemeenten; wil de stijgende fijn in de pres taties bewaard blijven, dan zal dat genaard moeten gaan met grotere financiële offers, die voor individuele deelnemers moeilijk meer te brengen zijn. „Het minste wat een gemeente mag doem is wel het verstrekken van een garantie", meent corsovoorzitter Van Willegen, ..zoals dat brj het Betuwse fruitcorso gebeurt". Het financiële probleem is er ook de oorzaak van geweest, dat men op een gegeven moment moest overgaan tot heffing van een entree geld, hoewel de opzet een gratis corso was. Maar ondanks de-ze bron van inkomsten heeft het bijvoorbeeld in 1960 maar weinig gescheeld, of Goes had de bonte stoet van praalwagens moeten missen. De gemeenteraad weigerde namelijk in eerste instantie, een subsidie te verlenen. Gelukkig werd daar nog op tijd een oplossing voor ge vonden, in de vorm van een subsidiepot van 8000 voor diverse evenementen, waarvan het fruitcorso zfln deel kreeg. Verleden jaar, in 1963. waren er twee nieuwigheden: ten eerste het kindercorso, dat toen voor het eerst gehouden werd. Het bleek een overdonderend succes. Ook dit jaar weer vindt het kinder corso plaats op de eerste dag zaterdag van de fruitweek. Een aantal prijswinnaars van hei kindercorso zal de eer te beurt vallen, mee te mogen doen met het ..echte" fruitcorso Een andere belang rijke verandering was verleden jaar. dat de organisatie van een groot deel van de festiviteiten overging naar de Goese Middenstands- Centrale. Op die manier heeft het stichtingsbestuur de handen vrij voor het corso zelf en aanverwante activiteiten, zoals de bezoeken die de fruitfee brengt aan ziekenhuizen en dergelijke Zo heeft dus in het voorbije decennium het Goese fruitcorso geschie denis gemaakt. Niet altijd waren de omstandigheden waaronder de organisatie plaatsvond even zonnig het weer wel. alleen in 1957 haa men een regenbui maar hetgeen het publiek voorgeschoteld kreeg, was altijd weer mooier en groter dan het voorafgaande jaar. En dat is per slot van rekening het belangrijkste Het publiek vraagt nu eenmaal niet zozeer naar het hoe en waarom, het ziet alleen het corso, dat altijd de moeite van het kijken meer dan waard was. iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiuini riSfejjèfSép'i i"-a '.ft - - Alt -aft •}-. WW'rtCte 2[iF i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 23