PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PER 1 JANUARI 1965 WELVAARTVAST MINIMUM A.0.W.-EN A.W.W.-PENSI0EN Binnenvaartsluis in Terneuzen wordt een der grootste in Nederland Tuomioja overleden Spaak wil politieke unie met „proeftijd" Bijdrage uit de schatkist blijft gehandhaafd op 150 miljoen gulden KONING OLAV VAN NOORWEGEN KWAM VAREND NEDERLAND BINNEN Britse luchtafweer naar Maleisië Oostduitse bejaarden jaarlijks 4 weken naar het Westen Binnendijken 207e jaargang - no. 213 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 sept. '64 Directie. F van de Velde, P. B. den Boer e Walstraai 58-60 tel 2355 (b g.g. red 3508. 2911 Zlerikzee red. tel 2425 adm tel. 2094 i W de Pairter Hoofdredactie. W Leertouwer en O A de Kok Abonnementsprijs 75 c -g: Marlet 51 tel 3841 (b.g.g red 2078/3169, adv. 2375); Goes: C.. i. p. adv. ƒ4,80. Ingez. med 3 i tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct p. regel c 15 Ct. Bureaus: Vllaalngen: 5213). Obatburg tel 2395; Terneuren: Areen*lUtr*»t 2. tel. l ƒ1.80). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Olro 3S0300 P.Z.C.. Middelburg. Waarschuwing voor snelle Fries Pagina 11 VOOR GEHUWDE BEJAARDEN EN WEDUWEN MET KINDEREN 3540,- \r~ (Van onze redactie) Het a.o.vv.-pensioen voor gehuwde bejaarden alsmede het a.w.w.-pen- sioen voor weduwen met kinderen worden met ingang van 1 januari 1965 verhoogd tot een welvaartsvast minimum van 3540 per jaar. Ongehuwde bejaarden en weduwen zonder kinderen krijgen vanaf 1 januari 1965 een pensioen van 2478,per jaar. Als gedeeltelijke financiering van deze verhoging zal uit de algemene middelen een be drag van 150 miljoen gulden per kalenderjaar worden verleend, over eenkomende met een premiepercentage van 0,5 voor het jaar 1965. De regering handhaaft dus haar beslissing, die neergelegd in de op 1 juni van dit jaar verschenen gerichte adviesaanvrage aan de S.E.R. inzake het sociaal-economische beleid. Een en ander blijkt uit het wetsont werp tot wijziging van de a.o.w.- en a.w.w.-wet, dat thans onder ver antwoordelijkheid van de minister van sociale zaken en volksgezond heid bij de Tweede Kamer is ingediend. In verband met deze optrekking van de uitkeringen van a.o.w. en a.w.w tot een sociaal minimum zijn tegelijk een tweetal andere wets ontwerpen ingediend. Het ene ont werp verhoogt de inkomensgrens in de wet op de ziekenfondsverze kering voor bejaarden tot 5546 omdat zonder die verhoging een aantal van naar schatting ruim 115.000 bejaarden als gevolg van de optrekking van de a.o.w. tot een sociaal minimum het recht op toe lating tot deze ziekenfondsverze kering zou verliezen. Geen zegels meer Het andere wetsontwerp heeft tot doel een gedeeltelijke liquidatie van de in de invaliditeitswet en de nijjnwerkers-inva liditeitswet geregelde verzekeringen. De premiebetaling door middel van zegel tjes plakken op rentekaarten komt per 1 januari 1965 te vervallen. De na 1 augustus 1964 voor het eerst in loon dienst getreden personen ontvangen geen rentekaart meer en worden dus niet meer In de verzekering ingevolge de in validiteitswet opgenomen. De vrijkomen de premie zal echter worden gebruikt voor de gedeeltelijke looneompensatie voor de hogere premie, die moet worden betaald voor de optrekking van de a.o.w.- en a.w.w.-pensioenen. Wezenpensioenen De wezenpensioenen ingevolge de alge mene weduwen- en wezenwet worden met ingang van 1 januari 1965 gebracht op: a 786,per jaar voor wezen tot 10 jaar (thans sedert 1 juli 1964: 672) b 1176,per jaar voor wezen van 10 tot 16 jaar (thans sedert 1 juli 1964: 1014)c. 1536,voor studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar (thans sedert 1 juli 1964: 1326,—). De bruto pensioenlasten van de a.o.w. en de a.w.w. kunnen, indien het so ciaal minimum per 1 januari 1965 wordt ingevoerd op het hierboven ge noemde niveau, voor het jaar 1965 worden geraamd op resp. 2800 mil joen en 450 miljoen gulden, in totaal derhalve op 3250 miljoen. Aangezien het sociaalminimum aan het indexcij fer der regelingslonen van 31 decem ber 1964 is gerelateerd, kan in de loop van 1965 waarschijnlijk een ver hoging van de pensioenbedragen wor den verwacht. In de raming der bru to pensioenlasten is dan ook met een zekere verhoging der pensioenen re kening gehouden. Wat de kwantitatieve aspecten van de financiering betreft merkt minister Veld kamp in zijn memorie van toelichting op dat de regering geen mogelijkheid ziet om een bedrag van 500 miljoen gulden uit de algemene middelen ter beschik king te stellen voor de mede-financiering van de optrekking van de a.o.w.- en a.w. w.-uitkeringen tot een sociaal minimum, zoals door een deel van de Sociaal Eco nomische Raad in zijn advies is voorge steld. De regering zou de bijdrage uit de schatkist voor 1965 willen bepalen op 150 miljoen gulden, waarmede een pre miepercentage van 0.5 correspondeert. Deze bijdrage, die ten dele gevonden is uit besparingen, die de invoering van een sociaal minimum voor de a.o.w, en de a.w.w. voor het rijk meebrengt., wordt overigens, zoals in de miljoenennota na der zal worden uiteengezet, binnen het structuerele begrotingsaccres gefinan cierd. Aan de door het kabinet nage streefde belastingverlaging staat zij der halve niet in de weg, aldus minister Veldkamp. De premie-inkomensgrens, het maxi mumbedrag, waarover premie inge volge de a.o.w., de a.w.w., de algeme ne kinderbijslagwet en de kinderbij slagwet voor loontrekkenden wordt geheven, wordt per 1 januari 1965 verhoogd van 10.900 (sedert 1 april 1964) tot 12.000 per jaar Hogere premie SALUUTSCHOTEN IN IJMUIDEN Hartelijk welkom in Amsterdam AKKOORD MET BONN EN PARIJS? De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft er gisteren voor gepleit, dat de zes leden van Europese gemeen schappen een nieuw plan aanvaarden voor een politieke unie op basis van een „proeftijd" van drie tot vijf jaar. Verzet tegen Franse plannen opgegeven Spaak sprak op een gemeenschappelijke bijeenkomst in Parys van de asseniblée van de Westeuropese Unie en de voor zitters van de commissies van buiten landse zaken van de parlementen van de zes, alsmede de voorzitters van de Niet alleen de premie-inkomensgrens wordt verhoogd, ook de percentages van de door de verzekerden te betalen pre mies voor de a.o.w. en de a.w.w. zullen per 1 januari 1965 omhoog moeten. De totale lastenstijging door de optrekking tot een socnaal minimum bedraagt 2.9 pet, waarvan zoals gezegd 0.5 pet zal worden betaald door de bijdrage van 150 miljoen gulden uit de algemene midde len. Van de totale lastenstijging van 2.9 pet za dus 2.4 pet uit premieverhoging! moeten worden gefinancierd. Thans wordt voor de a.o.w. een premie geheven -an de werknemers en de zelfstandigen an 6.8 pet en voor de a.w.w. een premie an 1.3 pet, in totaal dus 8.1 pet. Globaal geschat zal met ingang van 1 januari 1965 het premiepercentage voor de a.o. w. worden verhoogd van 6.8 tot 9 pet en dat voor de a.w.w. van 1.3 tot 1.5 pet, in totaal dus ee nstijging van 2.4 pet Compensatie De Fin Sakari Severï Tuomioja, V.N.-bemiddelaar in de kwestie- Cyprus, is gisteravond om half ne gen in de Finse hoofdstad Helsinki overleden. Tuomioja is premier, diplomaat en fi nancier geweest. Van 1957 tot 1960 had hij reeds met succes missies voor de V.N. vervuld. Op 25 maart van dit jaar werd hjj door secretaris-generaal Thant tot bemiddelaar voor Cyprus benoemd. Tuomioja werd op 29 augustus 1911 ge boren in het toenmalige Russische groot hertogdom Finland. Hij studeerde rech ten en werd na de val van de regering Mannerheim van 1944 tot 194o minister van financiën. Van 1948 tot 1950 was hij gouverneur van de internationale bank voor wederopbouw en ontwikke ling en vervolgens van het Internatio nale Monetaire Fonds. Daarna werd hij minister van handel en industrie in Fin land, eerste minister (1953-1954), am bassadeur in Londen i 1955-1957en am bassadeur in Zweden in 1961 Tuomioja werd tevens secretaris van de V.N.- comnussie voor Europa en vertegen woordigde de V.N. in Laos tijdens de ernstige crisis van 1959. Voordat hij tot bemiddelaar voor Cy prus benoemd werd had Tuomioja nooit gelegenheid gehad zich speciaal in deze kwestie te verdiepen. Thant koos hem om zijn kwaliteit van harde werker, zijn kalmte en werkelijkheidszin. Op 16 augustus, toen hij op het punt stond uit Genève naar Athene te ver trekken, werd hij door een beroerte ge troffen. Er moet dus 2.4 pet meer aan premie worden opgebracht. Hierbij dient in aan merking te worden genomen, dat de be ëindiging van de premiebetaling ingevo- ge de invaiditeitswet, tezamen met enige veraging van de premie ingevoge de werkloosheidswet, zal leiden tot een ver laging van de werkgeverslasten met cir ca 0.5 pet per 1 januari 1965. De minis ter meent, dat voor de loontrekkenden Zie slot pag. 3 kol. 6) Het 22ste lichte luchtdoelregiment an het Britse Rijnleger is van West- Duitsland naar Singapore overge bracht met het oog op de toestand Maleisië. Een Britse militaire woord voerder, die niet wilde zeggen hoeveel militairen het contingent omvat, noemde het een voorzorgsmaatregel. Bij een hevig gevecht nabij Lapis in de staat Johore zijn gistermorgen door Maleisische strijdkrachten twee Indonesische parachutisten gedood, aldus heeft een legerwoordvoerder meegedeeld. De Indonesiërs waren verleden week woensdag in dit gebied geland. Het Maleisische ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren ge ruchten, als zou Maleisië pogen oud kapitein Westerling of Ambonnese mi litairen in dienst te nemen voor de strijd tegen Indonesië, „baarlijke on zin" genoemd. conservatieve en de socialistische com missies van buitenlandse zaken in En geland. Verzet opgegeven Waarnemers zijn van oordeel, dat Spaak zijn verzet tegen de Franse plannen voor een politieke unie heeft opgegeven en dat er nu gunstige vooruitzichten zijn voor een oplossing van het pro bleem. Deelnemers aan de bijeenkomst wa ren van mening, dat de Belgische minister eerst met de Franse en de Westduitse regering tot overeenstem ming was gekomen over zijn plan. Hij betoogde dat het noodzakelijk is, tot een of andere vorm van politieke sa menwerking tussen de zes te komen. De Europese Economische Gemeenschap kon geen buitenlandse zaken, defensie aangelegenheden of culturele kwesties behandelen. Daarom was het wellicht een goed ding om nog eens het oorspron kelijke Franse plan voor een politieke unie te bezien. Er zou een politieke com missie van drie „wijze mannen" geko zen uit de E.E.G.-landen, moeten komen die in drie of vijf jaar een duidelijk schreven plan voor de toekomst moet opstellen. Ook al zou het toekomstige Europa niet geheel supranationaal kun nen zijn, dan moest het toch een serieuze politieke organisatie hebben, aldus Spaak. Bij het eerste daglicht gleed gis termorgen om 6 uur het Noorse koninklijke jacht „Norge" met aan boord koning Olav van Noorwegen binnen de IJmuidense pieren. Enkele honderden belangstellenden groepten op het duin by de haveningang samen toen H.M.S. „De Ruyter", de jager „Tromso" en een saluutbatterij op het forteiland te IJmuiden elk 21 schoten afvuurden. Toen het witte ko ninklijke jacht enkele uren later met zyn escorte op het IJ in Amsterdam ter hoogte van het stenen hoofd was, volgde een défilé van straaljagers, die i in een strakke formatie over het IJ en1 de stad gierden. Voor het centraal station bij de ooste lijke vleugel was het toen nog één en al bedrijvigheid, en werden de laatste voor- bereidingen getroffen voor de aankomst' van de Noorse gast. Koning Olaf V van Noorxcegcn werd bij zijn aankomst in Amster dam begroet door koningin Juliana en prins Bernhard. Ontvangst Begroeting Tegen tien uur begaven H.M. de Ko ningin en de prins zich met hun ge volg te voet naar de aanlegsteiger. Korte tijd later draaide de motor sloep van de Noorse koning, met voorop zijn standaard, onder de brug het water van het open havenfront op. Lenig stapte de Noorse koning uit de barkas en begroette, na tej hebben gesalueerd, met een handkus koningin Juliana. Daarna drukte hij prins Bernhard hartelijk de hand. Inmiddels was in de onderdoorgang bij de koninklijke wachtkamer een rode ca- lèche voorgereden. Daarin namen ko-1 ning Olav met zijn koninklijke gast vrouw en gastheer plaats. Nadat de hoge gasten eerder dan het strakke tijdschema aangaf op de Dam waren aangekomen zette de Amster damse politlekapel het Noorse volkslied in. Daarna begaf koning Olav zich naar de voet van het monument, legde een krans en salueerde eerbiedig, waarna de politiekapel koraalmuziek speelde Hiermee was de plechtigheid op de Dam teneinde en namen koning Olav, ko ningin Juliana en prins Bernhard plaats in de koninklijke auto. Deze begaf zich vervolgens met vier volgauto's op weg naar het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar de hoofden der diplomatieke missies aan de Noorse koning werden 's Middags ontving het gemeentebe stuur van Den Haag koning Olav, koningin Juliana en prins Bernhard in het Kurhaus te Schevenlngen. Het bood de bezoekers een voorstelling aan van de Engelse versie van Bert Haanstra's film „Alleman". Na afloop van de filmvoorstelling heeft het gemeentebestuur in een andere zaal en aangrenzende salons een ontvangst gegeven. Daar werd onder anderen Bert Haanstra voorgesteld. Gisteravond boden de koningin en de prins in het paleis Huis ten Bosch in Den Haag hun Noorse gast een gala diner aan. waaraan onder meer prinses Beatrix, de Noorse minister van buiten landse zaken, minister-president Marij- nen en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer aanzaten. Uruguay breekt met Cuba De regering van Uruguay heeft dins dagavond besloten de diplomatieke be trekkingen met Cuba te verbreken. De Uruguesc regering geeft hiermee ge volg aan de besluiten die zyn genomen op de jongste bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de Organi satie van Amerikaanse Staten. Zes van de negen leden van de nationale regeringsraad stemden voor verbreking met de betrekkingen met Cuba. De Uruguese regering heeft voorts be sloten alle handelsbetrekkingen met Cu ba te verbreken en om een spoedbijeen- komst van de Organisatie van Ameri kaanse Staten te verzoeken. Tijdens de kabinetsvergadering hielden 2000 aanhangers van Castro een beto ging voor het regeringsgebouw. De de monstranten. die handhaving van de be trekkingen tussen Cuba en Uruguay eisten, werden door de politie verspreid. MET INGANG VAN 2 NOVEMBER De Oostduitse ministerraad heeft gis teren besloten, dat met ingang van 2 november pensioentrekkers jaarlijks! een bezoek van vier weken aan ver-] wanten in West-Duitsland of West- Berlijn mogen brengen, zo heeft het officiële Oostduitse persbureau A.D. N. bekendgemaakt. In West-Berlijn ziet men het Oost-I duitse besluit als een poging om in-! vloed uit te oefenen op de gang van zaken bij het overleg tussen het West- berlijnse stadsbestuur en Oost-Duits- land over een nieuwe passenregeling voor Westberlijners die familieleden in het oostelijke stadsdeel willen be zoeken. Gisteren heeft de bondsregering zich' met deze kwestie beziggehouden Naj afloop zei een woordvoerder in Bonn.! dat de Westduitse regering niet het Oostduitse standpunt deelt dat „alle kwesties zijn opgelost". Schutkolken van 160 en 110 meter lang Het waterschap Hel Vrije van Sluis heeft een rapport doen opmaken lover de situatie van de binnendijken in West Zeeuwsch- Vlaanderen en daarbij laten nagaan welke nog als reservewa terkering van betekenis zijn. „Dit on derzoek leek ons ook daarom nuttig", aldus het bestuur van het waterschap. ..daar ons de laatste Jaren talrijke aan vragen bereikten tot het afgraven en of ploegen van binnendijken of het daarin maken van coupures". BIJ het rapport is nu een kaart gevoegd, waarop men precies kan zien welke binnendijken nog een functie hebben ten aanzien van de waterkering, terwijl van alle (zéér vele) andere wordt geconcludeerd dat zij niet ln hun huidige staat behoeven te worden gehandhaafd. Een duidelijk rap port men weet precies waar men aan toe Is. Maar bij het lezen van dit zake lijke en zonder enige twijfel nuttige stuk valt één ding scherp op: het water schapsbestuur houdt uitsluitend reke ning met overwegingen van waterke ring. Aan andere aspecten van deze zaak wordt geen aandacht geschonken. Welke aspecten'' Bijvoorbeeld die van het landschap. De binnendijken van het Zeeuws-Vlaamse land maken deel uit van een landschap van onge mene bekoring Zij zorgen niet alleen voor een visuele werking, maar herin neren ook aan de eeuwenlange strijd van de mens tegen het water. Binnen dijken zijn monumenten, die men niet alleen met rationele argumenten kan benaderen. Wanneer men een binnen dijk strikt zakelijk beschouwt, dan ziet men slechts een bergplaats van klei, waarvan de Inhoud vrij nauwkeurig is te berekenen. Als men de kubieke me- terprijs van die kiel kent. wanneer men verder nog laat nagaan wat er met die klei kan worden uit gevoerd, dan is het alleen maar een Jr f]~ kwestie van econo- pftltHyH mie of men de buil- dozer er op zal zetten of niet. Maar we vragen ons af of bij voorbeeld in dit geval wel uitsluitend rationele (namelijk waterstaatkundige) overwegingen een rol kunnen spelen. Het is duidelijk, dat een waterschaps bestuur voor een andere argumentatie weinig gevoel zal hebben: er zijn maar weinig corporaties in ons staatsbestel, waar de utiliteit zo bovenaan staat. Met enige trots betogen waterschapsmensen altijd dat zij een „doelcorporatie" vor men. Dat doel is nauwkeurig bekend en omschreven en landschapsbescherming behoort daar niet toe. Maar is deze op vatting wel helemaal juist? Is zij al thans te handhaven in deze tijd? De nuttigheid voor een mens van een bepaald object heeft altijd een grote rol gespeeld. Ter Braak heeft er op gewezen, dat b.v. de Romeinse mo numenten tot in deze tijd zrjn bewaard, niet omdat men ze als zodanig respec teerde. maar omdat men ze kon ge bruiken onverschillig hun afkomst of waardigheid. Met binnendijken is het eigenlijk ook zo: ze hadden een onder geschikte functie in het geheel van de waterkering, terwijl bovendien de be planting geld opbracht. De populieren bomen leverden brandstof voor o.m. bakkersovens en voor andere verwar mingsdoeleinden, maar thans is die tijd voorbij en noch als tweede kering, noch als beplantingsobject hebben de binnen dijken grote waarde. Integendeel, ze zullen in bepaalde gevallen vermoedelijk meer geld kosten dan opbrengen: deze dijken (of een deel ervan) zijn onbruik baar geworden, en daarom is er geen reden meer ze te handhaven, zo zal er in waterschapskringen worden gerede neerd. Er is nóg een kant aan dit binnendij ken-onderwerp, samen te vatten in de vraag: wat gebeurt er met de klei van de afgegraven binnendijken? Het ant woord, dat op dit ogenblik in Het Vrije van Sluis kan worden gegeven is: o.a. voldoen aan de kleibehoefte bij de wer ken aan het dijkvak BreskensNum mer Eén Er wordt namelijk aan het slot van het hier aan de orde zijnde ranport voorgesteld om twee stukken dijk daarvoor af te graven. Maar tevens we hebben er reeds op gewezen wordt er in het stuk aan herinnerd, dat de laatste jaren talrijke aanvragen tot afgraven zijn gedaan. We nemen a8n dat de behoefte van de landbouw hier een rol speelt, b.v. de mogelijk heid grotere kavels tc verkrijgen. Zo doorgeredeneerd echter kan men ver wachten. dat men met de opgraving van de oude dijken niet alleen de bestaande verkaveling verbetert, maar ook met de vrijkomende kleigTond kreken zal e-aan dichten. Een soort landaanwinning dus. Maar daarmee zou het landschaps aspect nog wéér verder worden aange tast. Misschien zien we het allemaal wat te somber in. maar dat neemt niet weg dat er naar ons gevoel gegronde redenen zijn om bij het waterschaps bestuur er op aan te dringen in zijn be leid óók landschappelijke overwegingen te betrekken wanneer "het gaat om ver gunning te verlenen voor afgraving. Het zou triest zijn als in de komende jaren langzamerhand het Zeeuws-Vlaamse landschap zou worden getransformeerd in een geheel, waarbij het eigene verlo ren is gegaan. Een waterschapsbestuur beheert (ongewild en onbedoeld, maar tevens onmiskenbaar) schatter, waar van de waarde niet alleen in guldens is uit te drukken. Luchtbellensysteem tegen zout water Tussen de huidige zee- en midden- sluis te Terneuzen is een „legertje" van technici, opzichters, beton- vlechters en -storters, constructie- werkers en timmerlieden bezig met de bouw van een gigantisch pro ject, namelijk een geheel nieuwe binnenvaartsluis, die in de toe komst de midden- en oostsluis zal vervangen. Hoewel deze nieuwe sluis „slechts" een onderdeel is van de verruimingswerkzaamheden aan het kanaal van Terneuzen naar Gent, kan het als een kolos saal bouwwerk worden beschouwd. Als binnenvaartsluis wordt het één van de grootste van Nederland, met twee schutkolken, waarvan de grootste een nuttige schutleng- te krijgt van 160 en de kleinste van 110 metér. De breedte be draagt 24 meter. De sluisvloer komt op 7 meter min N.A.P. te lig gen. Dit impliceert dat bij een laag ste buitenwaterstand van circa 2.25 meter min N.A.P. nog altijd sche pen kunnen schuten tot een diep gang van circa 4V> meter. Volgens het bestek moeten de beton- w erkzaamheden aan de sluis tegen eind november 1965 gereed zyn. Daarna volgt nog het inhangen van deuren en brug gen en het graven van een hoorhaven naar de Westersehelde. De bouw van de sluis, inclusief het inhangen van de bruggen en de deuren, wordt uitgevoerd door de „I.C.U.S.T." (Internationale Combinatie Uitvoering van Sluizen te Terneuzen) onder supervisie van rijks waterstaat. dienst Sluizen en Stuwen te Utrecht. Vooraal voor de binnenscheepvaart be tekent de nieuwe sluis in de toekomst een bel an rijke verbetering. In feite kan door die sluis dag en nacht worden ge schut, zodat de lange wachttijden van tegenwoordig tot het verleden gaan be horen. Door de huidige midden- en oost- sluis kan slechts van drie uur vóór tot drie uur na hoogwater worden geschut. Vooral de grotere typen binnenvaartui gen zullen in de nieuwe, geheel rechte sluis heel wat minder moeite hebben met het manoeuvreren dan in de bochti ge en hoekige oost- en middensluis. Daar de nieuwe sluis in de toekomst ook een eigen buitenhaven krijgt, mag worden verwacht dat de binnenlopende schepen bij alle getijstanden van deze haven ge bruik kunnen maken. Het oplopen van de tegenwoordige óosthaven bij eb is een zaak, die alleen is toevertrouwd aan ter plaatse zeer deskundige schippers. Bij zonder belangrijk wordt de ingebruikna me van de nieuwe sluis voor het wegver keer. Immers, als de oost- en midden- sluis buiten gebruik zijn gesteld, behoren de lange wachttijden voor de Axelse brug en de zgn. ..brug van Ribbens" ook tot het vèrleden. Stabiel bruik te worden gemaakt van betonnen palen onder de vloer. De put, waarin de sluis wordt gebouwd, wordt droog gehou den door middel van elektrische pompen in houten kokers, die het water uit de 18 a 20 meter diepe bron omhoog persen. Zoals bekend wordt deze droogbemaling beschouwd als de oorzaak van de ver zakkingen en scheuren in panden, welke na het begin van de werkzaamheden in de koni van Terneuzen optraden. De sluis zelf wordt geheel uitgevoerd ln gewapend beton. De aansluiting van de sluis met de voorhaven en het kanaal wordt verkregen door middel van stalen damwanden, waarvan de eerste plank in het gewapend beton is opgenomen De constructie van de sluis is van dien aard dat twee schutkolken zullen worden ver kregen Het voordeel van deze scheiding in twee gedeelten is onder meer. dat het schutten van schepen ook kan doorgaan als een van de deurstellen gerepareerd moet worden. Voorts behoeft voor een klein aantal schepen niet de gehele sluis te worden geopend, zodat er dan geen enorme massa's zout in het kanaal lopen en anderzijds bij lage waterstand minder water aan het kanaal wordt onttrokken. E.M.S. vraagt in pierprijsaffaire om uitstel De Exploitatiemaatschappij Wandel- hoofd Scheveningen N.V. (Zwolsman) heeft bij het college van beroep voor het bedrijfsleven veertien dagen uitstel (tot 25 september) gevraagd voor het indie nen van gronden, waarop de N.V. by het college protesteert tegen de ministe riële beschikking van elf augustus. Bij deze beschikking bepaalde de minis ter van economische zaken. dr. J. E. And nessen, de toegangsprijs voor de Scheveningse pier op ten hoogste 55 cent per persoon, nadat op 26 juli deze prijs was verhoogd van 0.50 tot een gulden. De betonwerkzaamheden aan sluis bevinden zich reeds in een verge vorderd stadium. Bijna alle betonwanden staan reeds overeind, terwijl de sluis vloer al gereed is. Door de rjj stabiele zandlaag ter paal se behoefde geen ge- teur van de pier. de heer A. G. B. On- stenk, en de president-commissaris van de N.V., de heer Zwolsman. geen gevolg gaven, werd door de officier van justi- j 7 .7 77 tie direct ingegrepen. Het protest tegen .llCPf OPIIPTI dit ingrijpen werd op 24 augustus door L.ULMUCUCII de Haagse rechtbank afgew?ezen. deze beschikking zijn de drie ver- Overigens wordt in deze sluis een nieuw systeem toegepast om het indringen van Zie slot pag. 2 kol. 2) rechtshof. Thans heeft het hof bepaald, dat in beroep in raadkamer zal worden behandeld op dinsdag 29 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1