ZELANDICA September 1939: Polen overrompeld en verdeeld Brieven aan Kennedy onbeantwoord Oorlogs verklaringen van Engeland en Frankrijk Tweede wereldoorlog brak 25 jaar geleden uit II - Blitzkrieg in het oosten Kennedy zag geen heil in „dialoog tussen doven" WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r\e Duitse generale staf had bij de voorbereiding van de aanval op Polen waartoe Hit- Ier op 23 mei 1939 reeds de be slissing had genomen de zaak grondig voorbereid. Op 1 sep tember 1939 beschikten de Duit sers over 109 divisies, waaron der 9 pantserdivisies en een luchtmacht van plm. 300 vlieg tuigen. Hoewel op 1 september, toen Duitsland Polen overviel, Engeland en Frankrijk zich nog niet met Duitsland in oorlog be vonden, waren er niettemin toch, eerst 35, later 43 Duitse divisies in de Westwall opge steld, over een frontbreedte van ongeveer 375 km. Het gehalte dezer divisies was voor een groot deel zeer matig. Het grootste deel der troepen be stond uit oudere lichtingen, die alleen nog ervaring hadden uit de eerste wereldoorlog. Zij had den dan ook de strikte opdracht zich alleen tot de verdediging te beperken. De troepen die Hitier tegenover Po len concentreerde waren v\jn best ge trainde eenheden. In totaal 62 divi sies, waarbij alle pantserdivisies, die van ultra modern materiel waren Het Poolse oorlogslegcr telde 40 di visies, 11 cavaleriebrigades en 38 losse tankcompagnieën, met tanks van verouderd type. De luchtmacht omvatte nog geen 500 vliegtuigen. Om Duitsland niet te prikkelen had Po len op 1 september 1939 nog niet ge mobiliseerd, zodat het met maximum 30 divisies de eerste stoot moest op vangen. Van de mobilisatie en verde re concentratie der troepen kwam niet veel terecht, als gevolg van de Duitse luchtbombardementen, die het verkeer zwaar ontwrichtten. Cannae-manoeuvre Het Duitse operatieplan berustte op de z.g. „Cannaegedachte". Een Can nae-manoeuvre is een omsingelings beweging, ook wel dubbele omvatting of operatie op de buitenlijnen ge noemd. Deze manoeuvre wordt zo genoemd naar de slag bij Cannae in het jaar 216 voor Chr. In die slag vernietigden de Cartagers onder lei ding van Hannibal het Romeinse le ger. In die slag werd voor het eerst in de geschiedenis een omsingelings- mahoeuvre te velde toegepast. Een geslaagde Cannae-manoeuvre is bij na altijd een vernietigingsslag. Im mers bij een geslaagde omsingeling valt men de vijand in zijn zwakste punten flank en rug - aan, men snijdt hem af van zijn verbindingen en men dringt hem op een steeds kleiner oppervlak samen. Het Duitse leger onder bevel van ge neraal Von Brachitsch paste in de Poolse veldtocht de Cannae-manoeu- vuurkracht zeer geschikt daartoe als volgt opgesteld. De legergroep Von Bock in het noor den, bestaande uit het 4e leger on der Von Kluge in West-Pruisen en het derde leger onder Von KUchler in Oost-Pruisen. Het 4e leger had opdracht om de „Corridor" naar Dantzig binnen te vallen, om zodoende de verbinding met het 3e leger tot stand te bren gen Tevens moest het 4e leger in de binnenbocht van de Weichels naar Warschau oprukken. Het 3e leger moest eveneens in de richting van Warschau aanvallen, maar met het grootste deel in de richting van Brest-Litowsk. Een tweede legergroep, onder Von Runstedt, stond opgesteld in het OOSTZEE DANTZIG IITHAUEN /- J-J Lo^N 7 /-L. I warschaus- jeRESTUTOVSli^ /e v' h- LEMBER<y UJ w /sloWKkue ,-'Afy 00 H HONGARIJE roemenie kopstelling en aanvalsrichtingen der duitse legers 4opmars der russische troepen Robert Kennedy als een Beatle in het nauw Tjjdens zijn verkiezingscampagne op Long Island in de staat New York werd Robert F. Kennedy zondag omstuwd door duizenden enthousiaste zonneba ders. Op een bepaald moment moest hi) zelfs op handen en voeten kruipen, ren nen en springen om aan een grote groep tieners te ontsnappen. Hij had zojuist staande op een trap door een toeter tot de verzamelde mensen massa gesproken. Na deze toespraak poogde de voormalige minister van jus titie langs het strand te lopen om daar op Amerikaanse wijze de mensen de hand te schudden, maar ongeveer 10.000 mensen drongen samen en allen schenen hem tegelijkertijd te willen groeten. Waar hij ook verscheen, tienermeisjes drongen zich naar voren en riepen: „Hij is lief.... hij is verrukkelijk". De senator moest, of hij wilde of niet, in een kring van politiefunctionarissen op de grond gaan zitten, buiten het be reik van al de toegestoken handen bangzaam kroop hij binnen de cirkel van zijn beschermers over het zand weg van ae menigte om te zorgen dat hij ;-r zonder kleerscheuren afkwam. Toen hij en de politiemannen dicht genoeg bij bij een badhuis gekomen waren, rende Kennedy van de politie weg, vloog door de gang van het gebouw, langs het ïwembassin en sprong ten slotte over :en schutting. Hij verborg zich daar in 2en kamer die op slot kon en wachtte ot de politie zijn auto voorgereden had. rtobert F. Kennedy zal nu wel weten wat de Beatles moeten voelen als zij door hyysterische tieners belegerd wor den. VOOR FREGATTEN De koningin heeft aan de laatste twee van de zes voor de koninklijke marine \e bouwen fregatten van de „Van ipeyk"-klasse de namen „Isaac Sweers" ■n „Evertsen" toegekend. De „Isaac Sweers" is genoemd naar de vice-admiraal van Holland en Westfries- and by de admiraliteit van Amsterdam geboren 1 januari 1622, gesneuveld op 13 augustus 1673 in de slag bij Kijkduin, n mede ter herinnering aan de torpe- lobootjager Hr. Ms. Isaac Sweers, die )p 13 november 1942 in de Middellandse Zee ten noordwesten van Algiers tijdens !e operatie „Torch" (landing in Noord- \frika) met twee torpedo's tot zinken verd gebracht door de Duitse onderzee- joot U 431, waarbij 98 opvarenden het even verloren. De „Evertsen" is genoemd naar het oemvolle Zeeuwse zeeheldengeslacht, lat met 13 leden, waarvan er 7 gesneu veld, de Staat der Nederlanden heeft gediend, en waarvan de belangrijkste i waren luitenant-admiraal van Zeeland .jan Evertsen, geboren 1600, gesneuveld In augustus 1666 in de tweedaagse zee slag, en luitenant-admiraal van Zeeland Dornelis Evertsen, geboren 1610, gesneu veld 11 juli 1666 in de vierdaagse zee dag, en mede ter herinnering aan de .orpedobootjager Hr. Ms. Evertsen, die op 28 maart 1942 in Straat Soenda door ccn Japanse overmacht werd vernietigd. Zoals bekend krijgen de vier overige fregatten van deze klasse de namen Van Speijk, Van Galen, Van Nes en Tjerk Hiddes. DE GAULLE EN DE ANGELSAKSEN (12) (Door David Schoenbrun) Het jaar 1961 was al goed over de helft, toen De Gaulle besloot het front van zijn Angelsaksische tegenstanders af te tasten op zwakke plekken. Hij heropende zijn al lange tijd sluimerende! correspondentie met een eerste i geheime brief aan Kennedy. Hij bespeelde in dit schrijven de oude thema's van de vier gehei me brieven aan Eisenhower, maar met enige variaties. Voorts kwam hij terug op hetgeen hij tij dens zijn eerste persoonlijke ont moeting met Kennedy besproken had. Maar president Kennedy was niet als zijn voorganger. Hij las de brief, sloot hem weg en antwoordde niet. De briefwisseling was hiermee ech ter niet ten einde, zij werd deze keer slechts anders gevoerd. In december nam Kennedy zijn pen op en schreef z ij n eerste brief aan De Gaulle. Een Amerikaanse president nam het ini tiatief in de strljd-per-brief op het to tale front van de „Uncivil War"; en het was voor het eerst, dat dit ge beurde. Kennedy stond uitvoerig stil bij de crisis om Berlijn en het geschil over de kernpolitiek. Hij maakte duidelijk, dat hij De Gaulles „krachtige stand punt" inzake Berlijn waardeerde, maar hij maakte ook duidelijk dat vastberadenheid het doeltreffendst is wanneer er aanzienlijke macht ach ter staat en er voorts bereidheid is om de tegenstander tegemoet te ko men zonder vitale posities op te ge ven. De verwijzing naar „aanzienlij ke macht" was een discrete maar niet mis te verstane referentie aan de betrekkelijk kleine Franse bijdrage geallieerde dekkingsonderdelen Duitsland. Maandenlang waren Amerikaanse autoriteiten getrakteerd op Franse waarschuwingen toch voor al vastberaden te zijn, zonder een evenredig aandeel van Franse troe pen ter ondersteuning van het advies. President Kennedy zat vooral in over het nucleaire geschil. Hij sym pathiseerde met De Gaulles wens om zuiden. Deze legergroep bestond uit het 8e leger onder Blaskowitz, het 10e leger onder Reichenau, beide in Silezië en het 14e leger onder Von Liszt in Slowakije. Het 8e leger moest evenals het 4e leger in de binnenbocht van de Weichsel oprukken naar Warschau. Deze legers voerden dus samen een Cannae-manoeuvre uit ten westen van de Weichsel en omsingelden op deze wijze alle Poolse troepen in de grote Weichselbocht. Het 10e en 14e leger moesten opruk ken in de richting Lemberg en Brest- Litowsk. In samenwerking met het gros van het 3e leger, voerden zij dus een Cannae-manoeuvre uit ten oosten van de Weichsel. Poolse defensie zonder diepte Het Poolse leger onder bevel van maarschalk Smigly-Ridz had in feite geen afgerond ope'ratiepian. De Pool se maarschalk had zijn troepen langs de gehele grens van Polen zowel tegenover Duitsland, als tegenover Rusland opgesteld. Het was wat men noemt een „cordon opstelling". Er zat geen diepte in. De Polen speelden daarmee de Duitsers enorm in de kaart. Zij nodigden als het ware om een dubbele omvatting. De gevolgen bleven niet uit. De Duit se pantserdivisies sneden door de Poolse opstellingen heen als een mes door de boter. Zeker, de Polen vochten dapper en met de moed der wanhoop. Maar hun cavalerie brigades werden weggevaagd door de Duitse tanks en de overmachtige OPSTELLING DER NEDERLANDSE TROEPEN NA DE CONCENTRATIE OP 3 SEPTEMBER 1939 STELLING W DEN HELDER BELGIË TB.F. TERRITORIALE BEVELHEBBER FRIESLAND, GRONINGEN EN DRENTE TB O. OVERIJSSEL EN GELDERLAND T.B.N.&.R= NOORD-BRABANT EN NOORD-LIMBURG T.B.XL. ZUID-LIMBURG C.2 COMMANDANT ZEELAND (MARINE AUTORITEIT) OPS~ELLU\ -DERLANDSE TROEPEN Duitse Luftwaffe. Die Luftwaffe had bovendien door zijn verrassende over vallen niet alleen het verkeer in het achterland gedesorganiseerd maar ook door aanvallen op Poolse com mandoposten en stafkwartieren waarvan de Duitsers goed op de hoogte waren de bevelsvoering ontwricht. De Poölse troepen In de Corridor van Danzig werden reeds op de eerste oorlogsdag vernietigd. Op 8 septem ber stonden de Duitse pantserspitsen reeds voor Warschau. Op 14 septem ber bezette het 3e leger van Von Kuchler Brest-Litowsk. Op 17 sep tember viel Lemberg. (zie schets I). Dolkstoot in de rug Om d emaat van ellende helemaal vol te maken en de laatste hoop te ver nietigen, viel de Sowjet-Unie op 17 september de Polen in de rug aan. Deze laffe aanval op het ogenblik, dat Polen al bezig was te sterven was het resultaat van het akkoord tussen Hitler en Stalin van 23 augus tus 1939. De Poolse regering wist nog naar Roemenië te ontsnappen. De in War schau ingesloten Poolse troepen ble ven nog weerstand bieden. Maar on der het toenemend geweld van de Luftwaffe en de Duitse zware artil lerie, brak ook hier de weerstand. Op 28 september capituleerde de zwaar geteisterde Poolse hoofdstad. De volgende dag tekenden Stalin en Hitier het Poolse verdelingsverdrag. In een veldtocht van 4 weken was het lot van een volk van 35 miljoen zielen beslist. Het was 'n „Blitzkrieg een bliksemoorlog geweest, zo als de wereld nog niet had meege maakt. Oorlogsverklaring Na het bekend worden van de Duitse overval op Polen, stelden Engeland en Frankrijk aan Hitler de eis zyn troepen terug te nemen. Het ultima tum liep op 3 september af. Indien niet aan die eis zou worden voldaan zouden Engeland en Frankrijk zich in oorlog met Duitsland beschouwen. Hitler was by de ontvangst van het ultimatum inet stomheid geslagen. Hü zat als versteend achter zijn bu reau. Hy had er vast op gerekend dat de volgens hem „verrotte demo cratieën" het ook dit keer wel weer zouden slikken. Dat bleek nu niet bet geval. Het was de eerste keer, dat zyn verwachtingen niet uitkwa men en zyn plannen gedwarsboomd werden door twee van de grootste wereldmachten. Toch vond hij er iets op. Engeland en Frankrijk moesten dit „formeel" wel doen vond hy. Maar zouden daar na wel weer spoedig vrede willen sluiten Hitier reageerde niet op het gealli eerde ultimatum. Maar ondanks het feit, dat Engeland en Frankrijk zich nu in oorlog met Duitsland bevonden, ondernamen zij geen enkele actie om de vernietiging van Polen te voor komen. Het Franse leger bleef in de Maginot-linle zitten. De Engelse ex peditiemacht kwam pas eind septem ber in Frankrijk aan. Maar behalve het zingen van liederen als „Wij han gen onze was aan de Siegfriedlyn", gebeurde er niets. Geen Duits batal jon werd tijdens de Poolse oorlog van het Poolse front naar het westen gestuurd. De Fransen zaten met hun tactische gedachten nog vast in de ervaringen van de verschrikkelijke stellingoorlog 1914-1918. De Franse opperbevelhebber generaal Gamelin verklaarde later, toen gevraagd werd waarom hij in het westen niet ot de aanval was overgegaan, dat hem daarvoor de nodige middelen ontbraken. Inderdaad had Frankrijk na 1918 al les op de verdediging gezet. De „Ma- ginot-linie" het meest ingenieuze vestingsysteem ter wereld had alle aandacht opgeëist. Eén man had te- i endeze Maginot-mentaliteit gewaar schuwd de toenmalige brigade-gene raal dc Gaulle, met zijn slagzin ,,As- sez de beton, plus d'ailles": genoeg beton, meer vliegtuigen. Maar naar zijn stem werd niet geluisterd. Er is een uitspraak van 1778, die de indruk p wekt, dat het Gemenebest „eerlang uit wei- nig meer bestaan zou, dan uit renteniers en be- S deelden, de twee soorten van lieden, daer het land het minste nut van trekt." Hoewel deze op- merking overdreven is, blijft het een feit, dat S in de 18e eeuw Nederland als zeevarende mo gendheid in een staat van verval verkeerdeze ker als we letten op de marine en de Oost Indi sche Compagnie. Dit jaar zijn de referaten gebundeld, die gehouden werden op de conferentie van Engelse en Nederlandse historici in 1962, (Bri tain and the Netherlands, II). Bovenstaande opmerking vinden we terug in het opstel van C. R. Boxer: „Sedentary workers and seafaring folk in the Dutch Republic." Deze voor ons land weinig vleiende opmerking geldt voornamelijk de provincies Holland en Zeeland. Uit een memorandum van Van de Oudermeulen is be kend, dat Zierikzee in 1760 als thuishaven nog altijd 60 of 70 koop vaardijschepen telde, maar een kwart eeuw later slechts vijftien. En dan te weten, dat in 1645 de Deense gezant te Den Haag het succes van de Hollandse en Zeeuwse reders toeschreef aan hun economisch bestier en aan hun schrielheid ten opzichte van de rantsoenering der bemanning. Een Nederlands schip kon met een bemanning van 6 koppen toe, tegenover meer dan tien man op een schip van de Oosterlingen (bewoners van de Oostzeekusten). Deze verhouding is een eeuw later omgekeerd: de Hollanders en Zeeu wen blijken niet met hun tijd te zijn meegegaan. Ook op een ander gebied, dat nauw met de scheepvaart verband houdt, het vervaardigen van atlassen en kaarten n.l., komt dit naar voren. Dit beschrijft de te Middelburg wonende kapitein Johan Splinter Stavorinus, die jarenlang kapitein bij de marine en in dienst van de Oost-Indische Compagnie is geweest. Enkele ja- van zijn beschrijvingen van reizen naar Oost-Indië zijn door zijn zoon uitgegeven, terwijl ook een Engelse vertaling is verschenen. Hij beschrijft hoe de atlassen en kaarten van Blaeu, Janssonius, Van Keulen en anderen eens tot de besten in de wereld behoor den; in zijn tijd echter was het kaartmateriaal weinig accuraat en stond het ver ten achter vooral vergeleken bij de Engelse kaar ten. Stavorinus wijt het verval van de zeevaartkunde aan de bu reaucratie en traagheid van de leiding van de Oost-Indische Com pagnie. Er zijn nog andere factoren, die tot dit verval aanleiding gaven. Slechts met grote moeite kreeg men de schepen bemand, wat weer verband houdt met de karige beloning van het „varend volk". In de 17e eeuw voeren veel buitenlanders op Nederlandse schepen, maar de toeneming van de zeevaart in eigen land, deed hen daar emplooi vinden. Psychologische factoren spelen hun rol. „Er wordt veelal een kleinachting, zoo geen verachting aan de zee dienst gehegt." Zonen van respectabele ouders mochten niet naar zee. In de 17e eeuw waren veel schippers tevens eigenaar of mede eigenaar van hun schip, maar dit was een eeuw later anders. Aan het voorbeeld van Zierikzee hebben we gezien, hoe snel het verval toenam; de havensteden rond de Zuiderzee waren aan het einde van de 18e eeuw nog slechts dode steden. En zo moesten Frankrijk en Enge land met lede ogen de ondergang van een vrij volk aanzien. Zij ble ven zitten in hun kazematten. Terwijl in Polen de „Blitzkrieg" hoogtij vier de. maakte het westen kennis met een andere vorm van oorlog „de Sitzkrieg", de oorlog van „blijf zitten waar je zit". Er was ook nog een andere vorm van oorlog die zich aankondigde, n.l. de duikbootoorlog. Op de eerste oor logsdag de beste, torpedeerden de Duitsers de „Athenia". het eerste handelsschip, dat in de genadeloze strijd op de Atlantische Oceaan als slachtoffer viel. Nederland Ondertussen had ook Nederland maatregelen getroffen. Na de mobi lisatie, die zich eind augustus in alle rust had voltrokken, begon op 1 sep tember de concentratie, d.w.z. het vervoer der gemobiliseerde troepen naar hun oorlogsopstelling. Die con centratie duurde twee dagen. Op het einde van die periode stonden de Ne derlandse troepen, onder bevel van de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Reijnders als volgt opgesteld. Het veldleger onder bevel van luite nant-generaal baron Van Voorst tot Voorst in de Grebbelinie tussen IJsel- meer en Rijn met het IVe en He le gerkorps, in de Betuwe en het land van Maas en Waal met de brigades A en B en ten zuiden van de Maas Lot de Belgische grens, de Peei- Raamstelling, het ine legerkorps en de halve lichte Brigade. Aan de kust stond het Ie legerkorps. Vóór het veldleger stonden als waarschuwings- en dekkingseenheden de grenstroe pen, strategische voorposten, onder bevel van de z.g. territoriale bevel hebbers. Achter het veldleger bevond zich de „Vesting Holland" met zijn inundatiën en forten. De bezetting daarvan werd gevormd door resei regimenten (zie schets II). Het geheel was een „neutraliteits- opstelling". Dekking naar alle kan ten, om geen enkele partij een argu ment in handen te geven, dat naar zijn kant te weinig of te veel werd gedaan. Strategisch gezien, d.w.z. met het oog op een verantwoorde krachtenverdeling, was deze opstel ling onjuist. De krachten waren veel te veel gesplitst en uitgerekt, waar door het veldleger zelfs geen reserve had. Voorlopig evenwel kon de in genomen opstelling worden gehand haafd. omdat er nog geen directe aanvalsdreigingen waren. En der halve begon men nijver aan de stel- lingbouw. het atoomwapen te bezitten dat het zinnebeeld van macht was geworden, maar Kennedy was oprecht bezorgd over de verspreiding ervan. Hij legde dit met zoveel woorden aan De Gaul le uit en deelde mede dat de Verenig de Staten altijd bereid waren naar voorstellen te luisteren om op een of andere wijze aan de Franse nucleaire wens te voldoen met vermijding van het scheppen van precedenten die zouden leiden tot verspreiding. Op een van de geheime onderhan delingen in deze periode werd een speciale Amerikaanse „formule" ont worpen om De Gaulle van een atoom wapen te voorzien, als hij erin zou toestemmen alle verdere Franse proeven te staken. De Gaulle wees het voorstel zonder meer af. Voor het eerst begon Kennedy te geloven dat de theorie van de „grandeur" waar was, want het begon erop te lijken dat De Gaulle meer geïnteres seerd was in de explosie dan in de bom. Generaal De Gaulle zond zijn twee de geheime brief naar Kennedy in ja nuari 1962. Hij deed een nieuw voor stel, deze keer voor een permanente politieke driemogendheden plancom missie en een gecombineerde militai- -e staf ter voorbereiding van „geza- nenlijke besluiten en gezamenlijk op deden", te beginnen op het gebied /an de „niet-gebonden landen". Hij geloofde een memorandum met uit gewerkte mogelijkheden voor dergelijke politiek. Dit was een van de opvallendste >rieven uit de reeks. Het was voor iet eerst dat De Gaulle zijn aandacht ïad verlegd naar de „derde Wereld", en het was het eerste voorstel voor '.uiver politieke en economische plan ning. De bijzondere nadruk op het permanente karakter van het comité :oonde ook aan dat zijn doel was: op wat langere termijn publiek de erken ning te krijgen van grote mogend heid. Hoewel president Kennedy kritiek had gehad op het falen van De Gaul le aangaande zijn voorstellen voor ge zamenlijk handelen met betrekking tot Berlijn en Laos, had hij niette min een niet te onderdrukken bewon dering voor De Gaulles koppige, een zijdige streven naar verwezenlijking van zijn eigen doelstellingen; boven alles bewonderde Kennedy De Gaul les onverstoorbare indiening van nieuwe voorstellen na niet verder te zijn ingegaan op welke van de afgaande ook. De belofte van een me morandum over hoe te handelen met de niet-gebonden landen, na voortdu rend te zijn aangespoord te komen met een memorandum over reorga nisatie van de NAVO, is moeilijk te begrijpen. Overigens werd het nieuw- voorgestelde memorandum ook nooit verzonden. Het is waard op te merken dat de brief van De Gaulle van januari 1962, technisch niet een initiatief was van De Gaulle, maar veeleer een ant woord van De Gaulle op Kennedy's brief van december 1961. Het was een compleet omdraaien van het ge vestigde ritueel in de lange onderhan delingen per brief. Vanaf de eerste brief aan Eisenhower op 17 septem ber 1958, was elk initiatief aan De Gaulle geweest. De Gaulle was de schrijver; Eisenhower antwoordde. Dit paste niet in de Kennedy-stijl. Kennedy was niet opzettelijk onbe leefd, hij speelde ook geen spelletje, maar, volgens hem, bevatte de eer ste brief van De Gaulle niets nieuws. Hij zag geen heil in een antwoord en kel en alleen om de ontvangst te be vestigen, of, zoals hij het eens onder vier ogen zei, „een dialoog van doven te voeren". Opnieuw: geen antwoord Kennedy had in december 1961 ge schreven omdat hij meende dat be sprekingen op ander niveau niet erg hadden bijgedragen tot oplossing van de kwestie-Berlijn en het kerncon flict, en hij vond dat een verstand houding op presidentieel vlak drin gend nodig was. Hij was evenwel van mening dat De Gaulles brief van ja nuari 1962 geen antwoord verlangde zolang het erin beloofde memoran dum niet gevolgd was. Na De Gaulles brief van januari 1962 waren er geen nieuwe brieven tussen De Gaulle en Kennedy. De Gaulle had begrepen dat toen Ken nedy voor een tweede keer niet te rugschreef, het brievenschrijvers- front van de „Uncivil War" afge grendeld was. Generaal De Gaulle had zich met vasthoudendheid bewogen tussen de vertrouwelijke en publieke vormen van contact, telkens wanneer hij van President Kennedy op bezoek bij de Franse staatsleider; een vroege ont moeting waarin de tweekamp nog ge heel open was. mening was dat openlijke druk op het geheime doodspoor nodig was. Nooit eerder had hij in de kettingbrieven gedurende lange tijd een gaping toe gelaten. Een volledige breuk in de relaties per brief kwam nadat Ken nedy de rollen had omgedraaid. Een briljant politiek schaakspeler als De Gaulle gebruikt niet dezelfde openin gen en ontwikkelingen wanneer hij aanvoelt dat zijn tegenspeler van tactiek verandert. Eisenhower had een passief spel in de verdediging ge speeld; Kennedy was een actief, of fensief speler. Zijn stijl overtuigde De Gaulle van de noodzaak tot een nieu we aanpak. Hij brak de strijd-per- brief af en veranderde ook het hele patroon van de tweekamp. Na januari 1962 streed generaal De Gaulle de strijd van de „Uncivil War" de harde kamp tussen bond genoten op een nieuw front, als antwoord op de nieuwe politiek van Kennedy. Hij deed een „breed plan" herleven dat hij al vele jaren in zijn hoofd had: groepering van de West- europese landen in een „organisatie die een van de drie machten op deze planeet" zou worden. Dit brede plan ontlook gelijk met een even groots Amerikaans project: Kennedy's voor stel voor een Atlantisch deelgenoot schap met Europa. Tussen beide in lag Groot-Brittan- nlë, apart gezet door tegenstrij dige verplichtingen jegens Ameri ka, Europa en haar eigen Gemene best. De „Uncivil War" tussen De Gaul le en de Angelsaksen stond op het punt zijn bitterste fase in te treden, die van „de strijd van de brede plan nen". (Copyright 1964 Opera Mundi) (WORDT VERVOLGD) Vanaf 1 October in de winkel v A NIPKOIVSCHRIJVEN VOOR BRANDPUNT-STAF EN KEES VAN LANGERAAD De Stichting Prijs van de Televisiekri tiek, opgericht door het gezelschap van televisiecritici, zal op maandag 28 sep tember aanstaande om half vier in De Kastanjehof" in Lage Vuursche voor' de vierde niaal twee zilveren Nipkowschy- ven uitreiken aan televisiemedewerkera die zich in het afgelopen jaar bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt door creatieve arbeid. Dee prijzen worden dit jaar toegekend aan de gehele staf van medewerkers aan de K.R.O.-actualiteitenrubriek „Brand punt" en aan de N.C.R.V.-regisseur-pro- ducer Kees van Langeraad. De jurv- rapporten zullen worden uitgebracht tij dens de uitreikingsplechtigheld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9