Nederland vóór creatie van nieuw internationaal reservebetaahniddel Engeland en V.S. huldigen ander standpunt Geen ontspanning op arbeidsmarkt Tóch incidenten bij ontgroening in Utrecht R.E.M. vraagt de kamerleden uitstel „DE ZEVEN PROVINCIËN", EERSTE GELEIDE-PROJECTIELENKRUISER WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Dr. Holtrop op I.M.F.-vergadering in Tokio: De president van de Nederland- sche Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft gisteren in Tokio op de jaarverga dering van het Internationale Mo netaire Fonds verklaard dat Ne derland voorstander is van ernsti ge bestudering van wegen om een nieuw internationaal reservebe taalmiddel te creëren als middel om de wens der meeste landen te bevredigen voor wat hij noemde „eigen reserves" in plaats van „leen faciliteiten". Met deze verklaring week dr. Holtrop af van die van de Amerikaanse minister van financiën, C. Douglas Dillon, welke aan de Nederlandse verklaring was voorafgegaan. Dillon had gezegd dat zijn analyse betreffende de huidige monetai- De werkgelegenheid zal dit jaar nog belangrijk toenemen, waardoor de span ning op de arbeidsmarkt zal voortduren. De ontspanning die volgens berekenin gen van het Centraal Planbureau tegen het einde van het jaar zal optreden, zal de situatie van de hogere arbeids tekorten nog niet onmiddellijk verande ren. De toeneming van de gemiddelde arbeidsbezetting wordt voor 1964 bere kend op 50.000 mannen en 27.000 vrou wen. Deze verwachting wordt uitgesproken in de thans verschenen „arbeidsmarkt beschrijving 1963", uitgegeven door de directie voor arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. De lichte ontspanning, wel ke zich in de loop van 1962 om de ar beidsmarkt ontwikkelde, heeft zich in 1963 niet doorgezet. Nadat de werkloos heid in januari en februari 1963 onder invloed van de strenge winter vrij hoog was opgelopen, zette daarna een daling in, waarbij al spoedig de ontspanning in het voorgaande jaar ongedaan werd ge maakt. Aan het einde van 1963 was de werkloosheid lager en de openstaande vraag naar arbeidskrachten hoger dan ooit tevoren. In het voorwoord bij de arbeidsmarktbe schrijving herinnert de directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening dr. ir. D. R. Mansholt, aan de recente 'gebeur tenissen aan het loonfront en aan de aanvankelijk nogal sombere menin gen t.a.v. dee repercussies van deze loonontwlkekling. „Inmiddels worden echter", aldus de heer Mansholt, „met name de repercussies voor onze uitvoer minder ernstig gezien. Ondanks de prijsstijgingen handhaaft de uitvoer tot dusver de opgaande lijn, zodat ook voor de nabije toekomst wellicht geen terug slag behoeft te worden gevreesd. In hoeverre de huidige ontwikkeling zal lei den tot toeneming van de werkloosheid, zal voor een groot deel afhangen van de vraag, of onze exportpositie tegen de komende kostenontwikkeling bestand zal blijken te zijn". Winning uranium uit zeewater is mogelijk De directeur van het Engelse atoom centrum Harwell heeft op de confe rentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie in Genève meege deeld, dat de Engelsen een manier hebben gevonden om uranium uit zee water te winnen. De prijs waartegen dit uranium kan worden gewonnen ligt tussen de 15 en 20 dollar per pond. Op het ogenblik wordt uranium gewonnen tegen onge veer 5 dollar per pond, maar de al gemene verwachting is, dat deze prijs zal stijgen met het uitputten van de nu bestaande voorraden. Vooral de kusten van Noorwegen en Japan zou den zich lenen voor de winning van uranium uit zeewater. Langs de kust van Noorwegen spoelt jaarlijks 250.000 ton uranium, langs die van Japan ongeveer een miljoen ton. Hoewel het accent bij de meeste Utrecht se studentenverenigingen tegenwoordig ligt op kennismaking en informatie, zijn toch enkele ontgroeningsincïdenten aan het licht gekomen. Een studente, die een groen op handen en voeten op de grond liet zitten (als een sfinx) en een mannelijke student, die een aantal groenen op de grond liet liggen met daar bovenop nog enkele novieten, zijn door de Utrechtse studen tenvereniging Unitas geschorst. Beide incidenten worden niet gezien als een exces, maar aangezien Unitas de ont groening aan strenge regels heeft ge bonden heeft de novitiaatscommissie ge meend met een straf maatregel toch paal en perk te moeten stellen aan elke overschrijding van de grens der prin cipes. In onderzoek is voorts nog het gedrag van twee tweedejaarsstudenten uit Utrecht, die op straat een 17-jarlge noviet zouden hebben aangehouden en hebben meegenomen naar een huurka mer van een van de studenten, waar ze de jongen vier borrels te drinken zouden hebben gegeven. Min of meer beschon ken zouden de twee studenten het groen daarna hebben afgeleverd bij de sociëteit van Unitas. Er zou op de knaap vrijwel geen pressie zijn uitgeoefend. In de Utrechtse studentenwereld is men van deze incidenten ernstig geschrokken. Dr. Holtrop zei voorts: „Mijn regering acht het gepast de bestudering van mo gelijkheden ten aanzien van het toevoe gen van een nieuwe „reserve-eenheid" aan de thans in gebruik zijnde reserve middelen ernstig voort te zetten, ten ein de tegemoet te komen aan de rechtmatig toenemende vraag om eigen reserves". Deze opmerking wordt in Tokio uitge legd als voortvloeiend uit de Nederlands- Franse wens een nieuwe „eenheid" te creëren via de bank voor internationale schikkingen, een volledig Europese in stelling, welke te Bazel is gevestigd. Men meent hier dat de Frans-Neder landse zienswijze gekant is tegen ge bruik van het I.M.F. voor het nieuwe re serve-middel, in de mening dat het fonds wordt overheerst door de re behoeften der wereld wees op de be hoefte aan meer kredietfaciliteiten om de overdracht van reserves tussen na-j ties te vergemakkelijken tot dekking van tijdelijke tekorten op de betalings balans. reserves Verbeteren Eigen Dr. Holtrob zei te geloven dat de meeste, naties de wens koesteren en die wens waarschijnlijk nog lang zullen behouden eigen reserves te bezitten waarover zij vrij kunnen beschikken en welke on- Volgens de berichten uit Parijs wil Het Brits-Amerikaanse standpunt wordt duidelijk weergegeven in de gistermorgen gehouden redevoering van de. Amerikaanse minister van fi nanciën, Douglas Dillon. Hij meende dat het huidige monetaire systeem goed functioneert en dat men zich beter kan bezighouden met verbete ring van het huidige systeem inplaats van een geheel nieuw" op te zetten. Het Wereldgebeuren der vrijwel alle omstandigheden door hun handelspartners zullen worden aan vaard als een middel voor internationale schikking, en welke niet belast worden met terugbetalingsverplichtingen. Studie voortzetten Dr. Holtrop zei dat de Nederlandse regering niet tevreden was met een betalingssysteem dat de creatie van fidueïaire reservemiddelen volledig baseert op de financiering van beta lingstekorten. Hiermee werd gedoeld op het feit dat het overgrote deel van de geldaanvoer der wereld sedert de tweede wereldoorlog haar oorsprong had in Amerikaanse be talingstekorten. De internationale han del wordt grotendeels in Amerikaanse dollars uitgedrukt en het verluidt dat de Frankrijk het huidige systeem vervan gen door een volkomen nieuw. Het hui dige systeem berust hoofdzakelijk op de reserves van dollars en ponden sterling voor de befinanciering van internatio nale betalingen en handel. De Fransen willen een gezamenlijk re servefonds stichten, dat gesteund moet worden door de belangrijkste valuta. Landen zouden elkaar dan onderling in elke munteenheid kunnen betalen. Minister Dillon heeft gisteren verder zijn afkeuring uitgesproken over de Eu ropese landen, die voortdurend grotere reserves van goud en buitenlandse de viezen aanleggen. Zij zouden meer moe ten uitlenen. Afrika Waarnemers op de vergaderingen van de internationale financiële instellingen in Tokio menen te weten dat de Afrikaan se afgevaardigden het plan hebben vrij- Nederlanders, en ook de Fransen, de dag twintig Afrikanen kandidaat te stel- Gisferen heeft de vice-president van de republiek Togo, Antione Idrissou Meat- chi, in de bijeenkomst van het interna tionale Monetaire Fonds verklaard dat Afrika „ontegenzeggelijk te weinig is vertegenwoordigd" in de besturen van de internationale monetaire instellingen. Bovendien zouden Afrikaanse technici in groten getale moeten deelnemen aan de technische functionering van de bestu ren. Hr. Ms. kruiser ,J)e Zeven Provin ciën" heeft een gedaanteverwisse ling ondergaan. Het schip is nu on dermeer uitgerust met een lanceer- installatie voor Terrier-raketten (foto), die door Amerika is ge schonken. Een overzicht van de grote lucht vaarttentoonstelling op Farnbo- rough in Engeland, welke tot aan staande zondag zal worden gehou den. „Ontwerp had Raad van State moeten passeren'' j - Nameas de N.V. Reclame Exploi-|van de kuststaat op. Aangezien het debat in de Tweede Kamer na prins- „i,.,-l<lf. Iwestontwerp moet gelden voor vaste jesdag ook het toekomstige radio- en tatie^ Maatschappij heeft installaties lijkt het erop. of de minis- RADIO- EN TELEVISIE- BELEIDAANDE ORDE BIJ R.E.M.-DEBAT? (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal bij het R.E.M.- televisiebeleid aan de orde komen. In verschillende fracties, ook bij hen die stellig het ontwerp zullen aanvaarden, bestaat de opvatting dat de overheid niet moet volstaan met verbieden, maar dat er ook iets positiefs gedaan moet worden. In dit verband zou bij bepaalde fracties de wens leven, dat niet alleen de ministers Scholten en Luns, die direct verantwoordelijk zijn voor het wetsontwerp „installaties Noordzee", het kamerdebat zouden Üwoe ■ezig zou moeten zijn onderwijs, kunsten en wetenschappen, radio- en t.v.-beleid. Bot, die in eerste instantie de ver antwoordelijkheid draagt voor het Intussen wordt, ook na het beraad, dat gisteren in Den Haag over deze zaak is gehouden, er niet aan getwij feld dat het wetsontwerp door de ka mer zal worden aangenomen. Die twijfel is er ook niet wat betreft het „Alles voor Noorwegen" \T an daag ning C arriveert ln Nederland ning Olav V van Noorwegen tn staatsbezoek van aan koningin en prina. Ko: die ln Zweden werd gebore ln Noorwegen een bijzonder grote popula riteit Vooral door zijn rol tijdens de tweede wereldoorlog hij koos toen hij koning werd hetzelfde devies als zijn va der: „Alles voor Noorwegen" heeft h(j zich zeer bemind gemaakt bij de No ren. Olav werd geboren op 2 Juli 1903 en kreeg bij zijn doop de namen Alexan der Edward Christ laan Fredcrik mee, maar toen hij kroonprins van Noorwe gen werd in het Jaar 1905, kreeg hij zijn huidige naam Olav. Op een donkere en mistige november- ochtend kwam hij, gezeten op zijn va ders arm en gekleed in een hel wit pak je voor het eerst in Noorwegen. HU was toen twee jaar oud. Sedertdien heeft hij met zijn volk meegeleefd in vreugde en verdriet, in oorlog en vrede en hi tot op heden, net als zijn vader was, een sym bool van de Noorse eenheid, weinig han gend aan weelde, klasse of politieke strijd. Als Noors kroonprins werd Olav bijna opgevoed als elke gewone Jongen ln Noorwegen, ofschoon de oude koning Haakoa en de in Engeland geboren ko ningin Maud dochter van koning Ed ward de zesde steeds afstand be waarden tot de vooraanstaande Noorse middenklasse. geerd commissaris mr. H. Minder-Ster van justitie zijn rechtsgronden op aan de leden van de Staten-Ge- feite baseert op het verdrag inzake I ,„,,„„„„,1,i„ het continentale plat, ook al geeft hij neraal uitstel gevraagd voor de be- vool-( dat thans alle banden met dit handeling van het wetsontwerp 'verdrag zijn losgesneden. „installaties Noordzee". Hij meent, dat aan ontwerp en behandeling zeer ernstige bezwaren kleven in-'Na te hebben opgemerkt dat het be- de Noren, samen met andere kadet- zake wetsvorming, rechtszekerheid'toog van de minister een discrimine- ten volgdehH de militaire icademieen or, rend verschil te moeten maken tussen! slaagde ten slotte voor tweede luitenant, en rechtsgelijkheid. I optreden tegen het t.v.-platform en Zijn opvoeding werd aan de universiteit ftPPTl cfnrinp A 18 jongen ging Olav naar de mlddel- uccn oiui u 15 I bare gebpoj te gainen mct de gCgoe- toepassing verklaren bij algeme- maatregel van bestuur van de te legraaf- en telefoonwet op het Noord- zee-eiland, waardoor de R.E.M.^uit- zendingen onmogelijk zouden kunnen worden gemaakt. Wet houdt men het voor mogelijk, dat de V.V.D .-fractie en ook een deel van de C.H.U.-fractie zich tegen de goed keuringswet van een dergelijke Al gemene Maatregel van Bestuur zou den verklaren. K.R.O. WIL TELEVISIE ZENDTIJD VAN V.V.D. (Van onze Hilversumse radio- en t.v.-redactie.) De voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn, heeft zich tot het Tweede Kamerlid van de V.V.D., mevrouw H. van Someren-Downer gewend met het verzoek te bemiddelen voor zendtijd •oor de K.R.O., in het politieke televisie programma van de V.V.D. In deze zend tijd wil de K.R.O. reageren op het po litieke praatje, dat mevrouw Van So meren vorige week besteed heeft aan de R.E.M. en de televisie-reclame. Bedenkelijk was, aldus de K.R.O., „dat zij de omroepen in de schoenen schoof geen concurrentie naast zich te willen dulden. Bedenkelijk was evenzeer, dat zij op een wijze, die zelfs „De Telegraaf" haar moeilijk zou kunnen verbeteren, de zogenaamde commerciële televisie bij herhaling met het fraaie adjectief „on afhankelijk" versierde (van wie alle maal onafhankelijk, mevrouw) Beden kelijk was ook, dat gesuggereerd werd dat de regering slechts dan op V.V.D.- steun tegen de R.E.M. mocht rekenen, als zij alsnog als de weerlicht aan com merciële exploitatie van televisie-recla me zou meewerken. En dan zien we nog maar af van haar suggestie dat de om roepen de dienst uitmaken in het par lement en daar regeringsvoorstellen .verwerpen". Mr. In 't Veld uit Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft de voorzit ter mr. Jonkman gisteren meege deeld, dat mr. J. in 't Veld van de P.v.d.A. in een brief aan de Kamer zijn ontslag als lid heeft aangevraagd wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State. blik niet van een gewijzigd, maar een nieuw wetsontwerp moet worden gesproken. Dit bad eerst de Raad van State moeten passeren. Titel, conside rans en inhoud verschillen aanmerke lijk met het eerste ontwerp. De spoed, waarmee het ontwerp is in' gediend, wordt in strijd geacht met de voor de wetgever vereiste zorgvuldig heid ten aanzien van de reebtszeker- an de individu. De minister trok voor de memorie van antwoord twee maanden uit, doch gunt de Ka mer drie*weken voor de behandeling begint. De R.E.M. kreeg daardoor maar veertien dagen voor verweer. Deze termijn ontneemt de tegenpartij een gelijke kans op verweer, zoals bij processen gebruikelijk is, Rechtsgevoel De R.E.M. meent ook, dat het wets ontwerp indruist tegen het rechtsge voel van het Nederlandse volk. Be streden wordt, dat de ministeriële ar gumentatie inzake een rechtsvacuüm juist is. Gesteld wordt, dat de juris dictie over het t.v.-platform toebe hoort aan de staat, waar de buiten landse onderneming gevestigd is, waarvan de aandelen in banden zijn van de onderdanen van deze staat. 1 (De R.E.M. zegt geen eigenaresse van het platform en de zenders te zijn, doch het gebruik ervan in huur van een buitenlandse onderneming te heb ben). Ter adstructie van deze these wordt een rapport terzake van de Bel gische hoogleraar prof. H. Rolin bij gevoegd. De buitenlandse eigenaar is tegen onmogelijk maken van uitzen dingen door een andere staat dan zijn eigen staat op Lloyds condities voor negen miljoen gulden verzekerd. Mr. Minderop voert een reeks ar gumenten aan tegen de ministeriële rechtsgrond inzake een bestaand rechtsvacuüm. De vlag van Veroni ca is niet bewezen. Pleziervaartui gen in volle zee, die niet bij erken de zeil- of jachtverenigingen zijn aangesloten, poolgebieden, zwem mers buiten territoriale wateren enz. zouden dan eveneens rechts- vacua vormen. uitermate zwak is. vraagt de opsteller van het request zich af wel ke rechtsgrond kan worden aange voerd tegen zenders buiten de terri toriale wateren. Voor hem staat het vast, dat de R.E.M.-zender geen ra dio- of televisieverkeer stoort, waar door het optreden niet strafwaardig is. De R.E.M. zal ook de omroepvere nigingen geen strobreed in de weg leggen. Maatregelen „Mr. Cap" Geopponeerd wordt tegen het ge maakt verschil in de jurisdictie tus sen een drijvend platform, zoals de Mr. Cap", en een eiland op vaste poten. Als het booreiland de poten neerlaat, is het een vast platform. Met behoud van eigen nationaliteit ordt het onder jurisdictie van de kuststaat geplaatst. Indien de „Mr. Cap" de werkzaamhe den staakt, dan houdt de jurisdictie BRITS-NEDERLANDSE RAKET VOOR MARINE WEG BRIL. Jeanne Barnes ging zon dag naar een verkoop van een land huis. Zij legde haar bril op de schoor steenmantel in de woonkamer om de aangeboden zaken beter te kunnen bekijken. Terwijl zij nog aan het kij ken was werd haar bril verkocht voor 25 cent. „Het was een bril van 35 dollar," zei ze verontwaardigd. Dit voorjaar om raketten in V.S. Na 25 jaar - in 1939 werd de kiel gelegd voor li. M. S. „De Zeven Provinciën" - zal deze kruiser het eerste rakettenschip van de Koninklijke Marine wor den. Op het ogenblik vaart het schip nog proef op de Noordzee, maar het volgende voorjaar worden in de Verenigde Staten raketten geladen, die zowel een conventionele als atoomkop op zee-, land- of luchtdoelen kun nen dragen over een afstand van maximaal 70 km. De Hol- land-Signaalfabrieken (voor het radar- en vuurleidingssysteem) en de Britse Vickers fabrieken zijn thans bezig met de ontwik keling van een Brits-Neder landse raket, die in de zeventi ger jaren de Nederlandse mari neschepen van een doeltreffen de geleide projectielenafweer kunnen voorzien. „De Zeven Provinciën" krijgt 40 Amerikaanse Terrier-raketten aan boord, die zowel van conventionele als nucleaire lading kunnen worden voorzien Op het schip is thans een laadruimte ondergebracht voor atoomkoppen, die echter pas aan boord worden genomen zodra de Nederlandse regering en de Ameri kaanse, aldus de commandant van ,De Zeven Provinciën" kapitein ter zee Anton van de Moer broer van de bekende actrice Ank dit wenselijk achten. Met zijn raketten- installatie zal de kruiser in de toe komst de luchtsteun verzorgen van smaldeel V en daarom in latere ja ren de Karei Doorman vervangen, die bestemd is voor de sloop. Tot dusverre zjjn acht boosters (branders) van de Terriers verscho ten om het wapengeleidingssysteem te testen. Binnenkort vertrekt de kruiser naar Afrika (aanloophaven Dakar) om de nieuwe luchtver- versingsinstallatie, die aan boord is geïnstalleerd, te beproeven. In maart 1965 gaat de reis naar de Verenigde Staten voor het Iaden van de raket ten. In het Caraïbische zeegebied wordt vervolgens met „scherp" ge schoten op lucht- en zeedoelen. Cnmnnf dan ook eti» keer weer als het zwaï computer geschut weerklinkt Reparaties Handje vol Met een handvol andere Amerikaan se bondgenoten (ojn. Italië en Ja pan) bezit ons land thans een moder ne raketten-kruiser. De installatie van plm. 75 miljoen gulden werd aangeboden door de Amerikaanse re gering, terwijl de verbouwing en an dere kosten, 50 miljoen gulden, be taald werd door ons land zelf. Nadat in '53 „De Zeven Provinciën gelijk tijdig met het zusterschip De Ruyter dat echter niet wordt gemoderniseerd in dienst werd gesteld als kruiser, bleek al binnen enkele jaren dat de conventionele be-.vapening met zware kanonnen en luchtdoelmitrailleurs ten achter was gebleven bij de nieu we ontwikeklingen. In 1962 werd dit schip uit de vaart genomen en begon bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij de verbouwing. Het achterschip werd ingrijpend ge wijzigd en de vier zware kanonnen van 15 cm moesten wijken voor de Terrier-installatie. De raketten 8 meter lang, 1300 kg zwaar liggen opgeborgen in twee enorme cilinders, die als de platen in een juke box voordraaien en de gewenste raket naar boven schuiven, aan de rails hangen en naar de lanceerinstallatie op het achterdek schuiven. De raket - tenwerper heeft twee armen om pro jectielen te verschieten met een snel heid van meer dan twee en een half maal die van het geluid. Tegelijk met de rakettenuitrusting heeft Nederland van Amerika een moderne vuurleidingsapparatuur ont vangen, bestaande uit o.m. drie ra- darinstallfttips. Zndra vanuit- de ge vechtscentrale van het schip de doe len worden doorgegeven naar de ge leide wapens, tikt de zogenaamde acquisitieradar hel doel op en zendt de gegevens onderdeks waar ze via computers worden verwerkt. Deze zacht zoemende „breinen" bepalen welk doel eerst wordt gekozen en stoppen op het laatste moment als de raket reeds in de installatie hangt de doelgegeven» in de „herinnering" van het projectiel. Inmiddels is de volgradar aan het doel vastgekleefd en de raket kan nu op twee manieren z'n doel bereiken. Het eenvoudigste, maar iets minder perfecte systeem is het „bundel vol gen". De raket volgt dan de straal van de radar op het doek- Deze me thode wordt op „De Zeven Provin ciën" in principe gebruikt, als er in de toekomst atoomladingen zijn. die gericht worden op land- of zeedoelen Kostbaar Veel overredingskracht is nodig ge weest om van de Amerikanen"" ook het moderne „doelzoekende"-systeem te krijgen. De raket ontvangt dan de retourstraal van het doel terug via een eigen antenne en ontvangtoestel De trefzekerheid wordt zodoende vrijwel honderd procent. Deze me thode is voortreffelijk tegen super sonische toestellen. Overigens is schieten met de Terrier een zeer kostbare geschiedenis: elk raket kost 80.000 dollar (bijna 300.000 gulden). Dan zijn de nog op het schip geble ven twee dubbeltorens van 15 cm en een dubbeltoren van 57 mm goedko per. Een 15 cm granaat kost slechts" drie A vierhonderd gulden. ,|Weer een bromfiets", is het com mentaar van de geschutsbemanning Elektronisch heeft de kruiser er een brok ingewikekld materieel bijgekre- gen. Elke raket wordt vooraf getest via computers die het projectiel voe den met gegevens. Is er iets mis, dan komt het antwoord „No go" plus vermelding van de plaats waar het defect zich bevindt. Echter geen re paraties ter plaatse. „We schuiven er gewoon een nieuw onderdeel in", zegt de officier geleidewapens luite nant ter zee le klasse H. P. Pröpper, oudste zoon van de voormalige voor zitter van de verenigde chefs van staven luit.-admiraal b.d. Pröpper. Hij heeft met een dertigtal officieren en onderofficieren een speciale oplei ding in de V.S. gevolgd om met het Terrier-project arvaring op te doen. Tijdens de verbouwing is ook een luchtverversingsinstallatie in het achterschip geïnstalleerd om de pro jectielen plus de coputers op de ver eiste temperatuur en vochtigheids graad te houden. Air conditioning voor het gehele schip was onmogelijk omdat het geld ontbrak. Zo is ook uit zuinigheidsoverwegingen slechts een gedeeltelijke bescherming aange bracht tegen radio-actieve neerslag. Een sproei-installatie om het schip schoon te spoelen, die oorspronkelijk wel was gepland, werkt thans slechts gedeeltelijk omdat de financiën ont braken. Wel zijn schutsluizen ge plaatst met doucheruimten voor het ontsmetten van bemanningsleden. Fregatten Naar de huidige marine-opvattingen vastgelegd in de defensienota, zal ,.De Zeven Provinciën" nog tot diep in de jaren 70 mee kunnen. De Ka- rel Doorman en de De Ruyter zullen dan in de loop der tijd worden afge voerd en plaats moeten maken voor de zes moderne fregatten van de Van Speyk-klasse, die thans in voor bereiding zijn. Daarnaast wordt een aantal maat regelen gesuggereerd waaraan de R.E.M. zich zou willen onderwer pen zoals een onafhankelijke pro grammaraad van maximaal zeven personen, keuring van films door de centrale en de r.-k.-commissie, keuring van reclamespots, collec tieve reclame voor winkeliers, P.T.T.-toezicht op de zendinstalla- ties en een tijdelijke bestem mingsbelasting'' op inkomsten uit televisie- en radioreclame ten be hoeve van de Ned. Dagbladpers. Kijk- en luistergelden zouden dan integraal aan de omroepverenigin gen blijven toevallen. Mr. Minderop geeft ten slotte de vol kenrechtelijke inzichten van prof. Ro lin aan. Deze meent, dat „op grond van het verdrag inzake de territoriale zee en de aansluitende zone de kuststaat al leen en uitsluitend recht heeft om in de aangrenzende zone, alwaar het t.v. platform zich bevindt, toezicht uit te oefenen om te voorkomen, dat inbreuk wordt gemaakt op de fiscale-, douane immigratie- of gezondheidsvoorschrif ten welke binnen zijn gebied of territo riale zee van kracht zijn. Het ligt voor de hand," aldus prof. Rolin, „dat ook wat betreft installaties, door parti culieren opgericht en hen toebehoren de, er geen redenen bestaan om ze in volle zee aan het toezicht van hun natuurlijke beschermer en normaal gezagsorgaan te onttrekken n.l. de na tionale regering van deze oprichters of eigenaars". slaat sportman, was een van de eerste autosportliefhebbers in Noorwegen, maar zijn grootste triomfen vierde hij op zijn jacht in de wateren van de fjord van Oslo. Dit alles vond zijn climax in de gouden olympische medaille die hij behaalde bij de olympische spelen in Amsterdam in 1928. Als koning is hij nog steeds een trouwe zeiler en een van de eerste en de laatste zeilers die in de fjord van Oslo gezien wordt, is koning Olav. Talloze prijzen heeft hij Inmiddels gewonnen en groot is zijn ervaring als jachtschlpper. Hij Is erevoorzitter van de Internatio nale Jachtunie en is een regelmatig be zoeker van de vergaderingen die deze bond uitschrijft. Ook is hij bekend als een expert op het gebied van de jacht bouw en vrienden van de koning zeggen dat hij een groot botenbouwer geweest zou zijn als hij niet de koning van Noorwegen was. hebber en hij wordt meestal by de belangrijkste sportevenementen ge zien. Maar daarnaast is hij ook zeer ge ïnteresseerd in de wetenschap en is hij gewoonlijk aanwezig op de vergadering van de Noorse academie voor weten schappen. Zeer weinig is bekend van 's konings privé-Ieven, maar de Noren zien hem graag als „een eenvoudig man met eenvoudige gewoonten" een lief hebber van geroosterd brood. Toevallig is het bekend dat hij enige ja ren geleden een voorliefde opgevat heeft voor zalm en bergframbozen met slag room. daar hij gedurende veertien dagen twee keer per dag deze schotels liet op dienen. Dit was tijdens zijn laatste grote reis naar alle provincies en steden in het uiterste noorden van Noorwegen. De koning mengt zich nooit in politieke twisten en spreekt zelden of nooit di rect en persoonlijk tot zijn volk. Naast buitengewone gelegenheden spreekt hij slechts op oudejaarsavond via de radio tot alle Noren thuis. In het buitenland en op de zeven zeeën. Met zijn zoon woont hij in het paleis dat in het cen trum van Oslo staat, maar het Is bekend dat hij liever verblijft op zijn privé- 1 and goed Skaugum. 25 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. SENAAT ACHTER HOGERE SCHADELOOSSTELLING TWEEDE KAMERLEDEN (Van onze parlementaire redacteur) Met 61 tegen 8 stemmen Is gisteren in de vergadering van de Eerste Kamer de finitief de beslissing gevallen, dat de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer, die thans 15.000 per jaar bedraagt, met terugwerkende kracht van 1 januari 1964 af zal zijn vastgesteld op f17.500 per jaar en op| kanen te broeken Deze reis zou enige - inc KMnKf ,oi I jaren later blrjken buitengewoon belang- 1 januari 196» gebracht zal worden op - njk te zjjn geweest toen tijdens de strijd 20.000 per jaar. De fractievoorzitters voor de bevrijding van Noorwegen van zullen als extra-vergoeding ƒ1000 per de Duitse overheersing een beroep ge- de Zweedse prinses Maertha hem drie kinderen schonk. Zij heb ben twee dochters, prinses Ragnhild en prinses Astrid respectievelijk géboren in 1930 en 1932. en een zoon. die in 1937 geboren werd en de erfgenaam van de Noorse kroon geworden" is. Sedert de middeleeuwen is hij de eerste prins die op Noorse bodem geboren werd. Reeds vroeg nam Olav representatieve verplichtingen van zijn vader over en nam na zijn 18e jaar actief deel aan staatszaken. In het jaar 1930 Het hij zijn vrouw, toen nog kroonprinses, een reis naar de Verenigde Staten maken om daar de van oorsprong Noorse Ameri can het tweede maximum van per lid van de fractie lid af evenwel tot 10.000. Tegen het wetsontwerp stemden de com munisten en twee P.S.P.-ers. Namens laatstgenoemde groep verkondigde de heer Van Pelt dat de volksvertegen woordiger een idealist moet zijn. Hij be hoeft daarvoor geen honger te lijden, maar met 15.000 per jaar is hij goed betaald. De heren prof. Troostwijk (p.v.d.a.), Tjalma (a.r.), ir. Geuze (c.h.), mr. Van Bij het uitbreken van de oorlog, op 9 april 1940, volgde Olav zijn vader de oude koning Haakon, de regering én de nationale vergadering die buiten Oslo hun werk trachtten voort te zetten. Hij en zijn vader vochten met hetgeen er overgebleven was van het kleine Noor se leger tegen de Duitse invallers. Na twee maanden oorlog waren de koning en de kroonprins gedwongen uit het land te vluchten en een regering samen te stellen in ballingschap in Londen. Ge durende de gehele oorlog was Olav op- Rifti 7wri)" van Pftit fns.n l en mr Perbev'elhebber van de Noorse strijd- Van MauwenIfcvpV XdA M •ft,* XïïS "Sil Oall om daar de rlrarttgfr" n,™ en voorbereidingen te treffen voor de ieders instemming wegdroeg, maar waarover toch enkele interessante op merkingen werden gemaakt. Anders dan in de Tweede Kamer, waar er bezwaren tegen waren gerezen dat de Tweede- Kamerleden zelf de hoogte van hun scha deloosstelling vaststellen, vond men in de Eerste Kamer, dat de leden der Twee de Kamer over de schadeloosstelling die nen mee te spreken. Zij beslissen trou wens niet alleen. De Eerste Kamer en daarna de koningin hebben het laatste woord. De minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus was het hiermee eens. Van verschillende zijden viel men de bewindsman aan, omdat hij weigerde een interpretatie te geven van de begrippen fractie en fractievoorzitter. Men voorzag namelijk de mogelijkheid, dat één of meer leden uit een fractie kunnen tre den. De voorzitter van de Tweede Ka mer zal dan behoren te weten, wat hem ten aanzien van de vergoeding aan de fractievoorzitter te doen staat. De minister zal derhalve richtlijnen moeten geven. Mr. Toxopeus ging er niet op in. omdat richtlijnen zijnerzijds als bindend be schouwd zouden kunnen worden, Hij had ze dan meteen wel in het wetsontwerp kunnen opnemen. Hij achtte de voorzit ter van de Tweede Kamer volledig in staat om de nodige beslissingen te ne men. Wat de reis- en verblijfkosten van de leden der Tweede Kamer betreft, die niet worden verhoogd, verlangden enkele Kamerleden herziening. De minister zal deze zaak later bezien. overkomst van zijn vader die op de le juni in Noorwegen terugkwam. Voor dit alles had Olav deel genomen aan de be vrijding van het noordelijk gedeelte van Noorwegen. KONING OLAV V ^.populaire vorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3