„Dunenburch" - school in Middelburg geopend naar Minister Biesheuvel kwam Nu aanvraag voor bouw chr. school Zierikzee Yerseke Burgemeester Drijber: Onderwijs heeft de aandacht nodig" Zeeuwse ALMANAK MUZIEKVERENIGING TE KLOETINGE ZATERDAG 65 JAAR Mr. B. W. Biesheuvel: „Kom nog praten over mossel- concurrentie" Marcussenorgel uit Zierikzee voor radio Orgelconcert Piet v. d. Kerkhoff W. A. Ista 40 jaar P.T.T.-bestelIer in Poortvliet B. EN W. Z0UTELANDE MOCHTEN VERGUNNING NIET WEIGEREN Voor bewonen van zomerhuisje 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1964 „Na een tijdperk van vernieuwing staan wij aan het begin van een periode met andere, nog grotere problemen", zo kenschetste dins dagochtend burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg de situatie van het openbare lagere onderwijs in de Zeeuwse hoofdstad. Hij sprak deze woorden bij de opening van de openbare lagere school „De Dunenburch", die voorheen de pendance van de Zandenburch- school nu zelfstandig zal gaan draaien. Die grotere problemen zouden gelegen zijn in de grote toe vloed van leerlingen die de scho len, gelegen in wijken waar druk gebouwd wordt, in de nabije toe komst te verwerken zullen krij gen. Dit is een zo zwaar wegend probleem, dat zelfs by een feestelijke gelegen heid als deze, niet mocht worden na gelaten daar nog even nadrukkelijk op te wijzen. In „De Dunenburch" had burgemeester Drijber meteen al een voorbeeld: de school, die vier lokalen telt, is met 116 leerlingen momenteel al vol en zal dus volgend jaar te klein bljjken. De situatie bij het bijzonder lager onderwijs noemde Middelburgs burgemeester al even slecht. Voor wat betreft het kleuteronderwijs zijn de vooruitzichten evenmin rooskleu rig. De kleuterschool Zanddorp bij- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Nederdaal 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Ben Een onzer meest beminde kennis sen heeft op de onlangs beëindig de Zeeuwse kunstmarkt te Middel burg, eenvoudig door zich artistiek xcat uit te leven, een klein fortuin vergaard, een materieel, maar toch duidelijk genoegen, dat kun stenaars tegenwoordig ook al tij dens het leven beschoren is. Met fortuin is de zaak wel wat overtrokken laten we zeggen dat hij tot een bescheiden wel stand is gekomen, die hem de eerstkomende weken het genot van een volle maag garandeert, wat hem voorlopig de inspiratie wel zal onthouden, maar wat, met de winter voor de deur, hem li chamelijk zeker zal sterken. Lang zal het niet duren want het is een joyeuze, vrijgevige borst, aan wie de spaarbanken nooit enige vreugde zullen beleven. Hi] nodigt thans Jan en Alleman uit om met hem te gaan eten, een krachttoer, die hij naar ruwe schatting nog een dag of tien kan opvoeren. De morgen daarop zat hij weer zingend tussen de aardappelrooi ers staan een benijdenswaar dig man. Nu wordt hij sinds lang door een groepje afgunstigen om onduide lijke redenen Ben Pon genoemd, een vervelende zaak, want het is een zindelijke geest, die met auto racen niets tan doen heeft. Toch laat hij ook deze mensen met onvoorstelbare verdraagzaam heid In zijn tijdelijke welstand delen. Het wordt gewaardeerd. Men spreekt nu over Ben Poen. DÉPENDANCE WERD ZELFSTANDIG Oproep getuigen ongeval Terneuzen De inspecteur-korpschef van gemeen tepolitie te Terneuzen verzoekt oogge tuigen van het verkeersongeluk, dat maandagmiddag tussen twaalf uur en half één plaatsvond op het kruispunt Axelsestraat-Dokweg zich te melden op het bureau van politie te Terneu zen. Het betreft een aanrijding tussen een bestelauto en een bromfiets. De bromfietser werd met verwondingen opgenomen in het ziekenhuis te Sluis- Fietser tegen auto Zondagavond had er te Bergen op Zoom een aanrijding plaats op de Grote Markt tussen een auto. bestuurd door P. B. wonend, ie Poortvliet en een rijwiel be stuurd door P. v. P. wonende te Halste ren. B. reed met zijn auto In de richting van de Bosstraat terwijl Van P. deze auto tegemoet kwam gereden. B. hield hierbij te veel links aan. Beide voertui gen liepen schade op. Geen bramenveiling meer op vrijdag Met ingang van deze week zal de bramenveiling op vrijdag bij de vei ling te Kapelle komen te vervallen. Dit besluit is genomen in verband met het teruglopen van het aanbod. Volgende week zal er nog een verde re inkrimping worden doorgevoerd, want dan zal er ook op donderdag geen levering meer plaats kunnen vin den. Een vermindering van hel aantal veilingen zal ook worden doorgevoerd voor de tomatentelers. Voor tomaten zal er volgende week nog twee keer een verkoop plaatsvinden, te weten op dinsdag en vrijdag. Ook dit houdt verband met afname van het aanbod. HUIS IN DOMBURG VOOR f44.500,- VERKOCHT Bij zijn afscheid uit Yerseke heeft de minister van landbouw en vis serij, mr. B. W. Biesheuvel, dins- ;middag beloofd nog eens in een speciaal gesprek met vertegen woordigers uit de visserij te zullen terugkomen op de nu zo actuele kwestie: het herstel van de vrije concurrentie in de mosselwereld. Zeer globaal waren er tijdens het bezoek van de minister over dit onderwerp wel enkele opmerkin gen gemaakt, maar daar bleef het dan toch bij. Burgemeester Wil- lemsen zei ons later over de toe zegging van de minister: „Ik heb gelukkig de deur op een kier ge kregen". Zoals men weet heeft minister Bies heuvel onlangs aan het produktschap voor vis en visprodukten in overweging gegeven de vrije concurrentie in de mos- selhandel te herstellen. De belangrijkste consequentie daarvan zou zijn, dat de vaste mosselpryzen moeten verdwijnen. Het aan- en verkoopkantoor voor mos selen te Bergen op Zoom zou als gevolg daarvan opgeheven worden. Volgens standpunt van de minister past het s. teem van vaste pryzen in de mossel wereld niet meer in het huidige E.E.G.- beleid. De aangekondiging van de maatregel heeft veel verzet in kringen van de mos- -elkwekers uitgelokt. Men voorziet er rote moeilijkheden, een chaos zelfs, 'rije concurrentie, zo meent men, zou de mosselcultuur en de mosselhandel terugbrengen in de precaire situatie van de crisis in de dertiger jaren. Daarom bereidt Zevibel, de vereniging van Zeeuwse Visserij Belangen, op het ogenblik een actie voor om de maatre gelen van de minister niet uitgevoerd te krijgen. Onder de Zeeuwse kwekers worden handtekeningen verzameld om de Zevibelnota te ondersteunen. Wie ge meend had dat deze kwestie dinsdag bij het bezoek van de minister aan Yer seke aan de orde gesteld zou worden, is teleurgesteld. De toezegging van de mi nister aan burgemeester Willemsen daarentegen is een mogelijkheid om tot een gesprek te komen. (Slot van pag. I) Hij had geen enkele ervaring op pluimveegebied. Daarom was het no dig een cursus te volgen. Voor prak tische scholing ging de heer Bol naar diverse opfokbedrijven en naar het proefbedrijf. In december 1963 kocht hij 2hec tare landbouwgrond, waarop dus een bedryf „draait", dat bij een bezet ting van ongeveer 18 kuikens per vierkante meter in 10 weken komt aan een opfok van 36.000 dieren. Per jaar dus ongeveer 180.000 siachtkui- kens. Het is een hyper modern be drijf, dat op nitbreiding is gebouwd. Het gemeentebestuur is nog in on derhandeling over de oprichting van drie soortgelijke mestkuikenhedrijven. Op het gebied van de pluimveeteelt hebben zich nog twee bedrijven toe gelegd op de produktie van eieren. ..De gedupeerden in de oestersector hebben blijk gegeven van werkelijk heidszin, lofwaardige energie en ini tiatief. De onvermijdelijke omscha keling is ter hand genomen. Deze stap dwingt respect af", vond minis ter Biesheuvel in zijn toespraak. „Want hier is niet alleen sprake van een technische omschakeling, maar zeker ook van een psychologische. En die moet op zijn minst even moei lijk zijn voor hen. die een deel. vaak een groot deel van hun leven In de oestercultuur hebben gewerkt en ge heel in deze sfeer hebben geleefd. Dit is een gelukwens waard, een geluk wens en een compliment voor alle vroegere bedrijfsgenoten, die het roer hebben omgegooid". Volgens minis ter Biesheuvel wettigt wat tot nu toe in Yerseke tot stand is gebracht, de beste verwachtingen voor verdere ontwikkelingen. De bewindsman feli citeerde in het bijzonder de heer Bol, „een man van het goede onderne- mersbloed met een voorbeeldige wils kracht voor de exploitatie van zijn bedrijf". Aan de Raamstraat Raad zal dinsdag op verzoek beslissen Het bestuur van de Vereniging tot bevordering van christelijk-school onderwijs in Zierikzee heeft thans bij het college van b. en w. officieel een aanvrage ingediend om midde len beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe een twee de lagere school op het terrein achter de voormalige openbare ulo, tussen de Raamstraat en de We- vershoek. In de raadsvergadering van volgende week dinsdagavond 15 september zal dit verzoek aan de orde worden gesteld. B. en w. adviseren de raad in principe de gevraagde medewerking te verle nen. Uit «1e aanvraag van het schoolbe stuur blijkt, dat men de school aan 't Vrije wenst te splitsen in twee la gere scholen. Het oude gebouw daar biedt onvoldoende ruimte voor de Mr. P. W. Meylink, notaris te Middel burg, heeft te Domburg in veiling ge bracht het woonhuis met schuur en tuin Noordstraat 25 te Domburg. Het hoog ste bod 44.500,kwam van de heer A. I. Brakman te Oostburg q.q. maar werd in beraad gehouden. Later is het perceel verkocht. Urgentie De conclusie van het college van b. en w. van Zierikzee is, dat de aanvraag steunt op artikel 72 van de lager onder wijswet en voldoet aan de wettelijke be palingen. Ook worden de normale eisen voor net geven van lager onderwijs er niet mee overschreden. Er wordt nog wel opgemerkt, dat de bouw van deze nieuwe christelijke school in Zierikzee eerst kan worden gerealiseerd wanneer de minister van o., k. en w. deze school op de urgentielijst heeft doen plaatsen en daarnaast ook de rijksgoedKeuring is verkregen. De inspecteur van het lager onder wijs heeft inmiddels een verzoek ge richt aan de minister om een vier- klassige bijzondere lagere school voor Zierikzee op de eerstvolgende urgentielijst te plaatsen. Eieren Even later stond er voor de minister een mand met eieren op tafel, hem aangeboden door de burgemeester van Barneveld, mr. K. van Diepenin- gen. Uit naam van het bedrijfsleven overhandigde de heer A. Bekebrede aan de minister de kuikendoos. met de 25 wollige diertjes, bestemd voor plaatsing van ongeveer vierhonderd leerlingen. Er zijn daar twee noodles lokalen, die niet aan de gestelde eisen voldoen. Bovendien zijn de leerlingen van twee klassen inmiddels onderge bracht in lokalen van de oude open bare ulo, die eigenlijk al lang niet meer als zodanig kunnen dienen. Om aan de onhoudbare toestand in vier leslokalen dus een einde te maken, wil de schoolvereniging nu dit nieuwe ge bouw zetten: die school zal dan door zestig leerlingen worden bezocht. Het gebouw zal ruimte moeten kunnen bie den aan 111 leerlingen, het zal vier lo kalen moeten bevatten met hoogstens laats voor 48 leerlingen per lokaal, let is verder de bedoeling van de christelijke schoolvereniging van Zierik- het schoolgebouw aan 't Vrije met het herstel van de na- te restaureren en te moder niseren. Door het Indienen van deze aanvraag ziet het bestuur van de school vereniging af van het raadsbesluit uit 1955, waarbij in principe medewerking is verleend voor de stichting van een nieuwe lagere school in het bouwplan „Malta". de slacht, en met de cheque, die is bedoeld om een moderne weeginrich ting aan te schaffen voor het proef bedrijf voor de pluimveeteelt in Zee land te Wlssenkerke. „Ik ben er niet zo zeker van, dat het Deltaplan in Den Haag zo snel zou zijn aanvaard, wanneer niet het klei ne groepje vissers, maar de grote landbouw daardoor zou zijn gedu peerd". Die retorische vraag stelde burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke aan het begin van zijn be groetingstoespraak in de feestelijk versierde stal van het mestkuiken- bedrijf „De Kentering". Hij liet het bij een vraag. De minister glimlachte maar eens. Maar de burgemeester stelde er het grote probleem van de schelpdierencultuur in Zeeland er wel duidelijk mee aan de orde. Overigens ging hy onmiddellijk ver der met te constateren: „Er was voor de gedupeerde oesterkwekers enige tyd nodig om zich van een tij delijke verlamming te herstellen, maar de energie van deze mensen, gewoon togen de natuurelementen te vechten als ze zyn. was niet geblust. Binnen twee maanden na aankondi ging door de regering, dat zij een wetsontwerp tot schadevergoeding zou indienen, namen 20 gewezen oes terkwekers het besluit over te scha kelen op de champignonteelt. Ook de pluimveeteelt heeft de belangstelling gekregen. Typisch Yerseke De burgemeester schetste de nood zaak van deze omschakeling en hij prees met name de heer Bol. dat dit op typisch Yersekse manier is aan- gepakt. Burgemeester Willemsen deed een ernstig beroep op de diver se ministeries om Yerseke niet in de steek te laten. „Yerseke is als het ware een kabinetszaak geworden. Zo lang de Oosterschelde bevisbaar en bevaarbaar is, zal Yerseke een vis sersplaats blijven Felicitaties en goede wensen voor de toekomst van het mestkuikenbedrijf en van geheel Yerseke waren er bij deze gelegenheid nog namens de commissaris der koningin, bij monde van gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes en van de kant van het bedrijfs leven door drs. A. W. Overwater. Het bezoek aan Yerseke van minis ter Biesheuvel werd namens het pro vinciaal bestuur van Zeeland ook meegemaakt door gedeputeerde J. van den Bos. Na het afscheid van de genodig den bij het mestkuikenbedrijf, reed de bewindsman met zyn ge volg nog naar het landbouwbe drijf de Koninklijke Maatschap Wilhelminapolder" voor een be zichtiging en voor een kort be zoek aan het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelmlnadorp. Klankbeeld van de K.R.O. over de Oosterscheldebrug De K.R.O.-radio zal vrijdagavond a.s. van tien voor half negen tot tien voor negen een klankbeeld uitzenden over de Oosterscheldebrug. Het klankbeeld met als titel „Brug naar de toe komst" is samengesteld door Frans Evers, die momenteel als chef d'equipe van de K.R.O.-reportage- ploeg in Rome verblijft in verband met de derde zitting van het concilie. In het klankbeeld komen aan het woord drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, de heer H. P. Schouten, directeur van de bouw van de Oosterscheldebrug, ir. W. de Beijl, directeur van de provin ciale waterstaat in Zeeland, de heer H. M. v. d. Doe kapitein van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland en de lijn Zierikzee-Kats en drs. J. H. Abbas, bedrijfspsycholoog bij „De Schelde" te Vlissingen. Donderdag, des avonds van tien uur tot half elf, zendt de N.C.R.V. een reeds eerder opgenomen concert uit van opnamen van het nieuwe Marcus senorgel in de St. Willibrorduskerk te Zierikzee. Op dit orgel heeft Jan Rijn, organist van de Nieuwe Kerk in Mid delburg het volgende programma uit gevoerd: 1. vier werken van Jan Pie- tersz Sweelinck, 2. Koraalvoorspel „Nun bitten wir den heil'gen Geist" van Dietrich Buxtehude, 3. Quand Dieu naquit van Louis Claude d'Aquin 4. Koraalvoorspel „Chrisle, aller Welt Trost" van Johann Sebastian Bach en als laatste Partita sopra „Wachet auf, ruft uns die Stimme" van Hugo Distier. KUNST Nieuwe Kerk, Middelburg Gisteravond is ten aanhore van een vrij talrijk publiek in de sfeervolle Abdij kerk de zomer-orgelconcertenserle 1964 uitgeluid met een bespeling van het grote orgel door de organist van de Nieuwe Zulderkerk in Rotterdam, tevens stads- organist aldaar: Piet van den Kerkhoff. Het lijkt ons een zinvolle daad om juist dit jaar deze concertenserie, die zo in het teken heeft gestaan van de jongere Nederlandse organistengeneratie, te la ten afsluiten met een concert door een kunstenaar van de oudere generatie, een generatie die, in een tijd van geringe belangstelling voor het koninklijk in strument met een dynamische overtui ging de luister van het orgel heeft ge propageerd, en begiftigd met pedago gische kwaliteiten, haar leerlingen heeft geënthousiastmeerd. Het zijn deze leer lingen geweest, die deze zomer metter daad aan ons oog, maar bovenal aan ons oor voorbijgetrokken zyn en wij mogen in deze kolom nogeens releveren, tot welke grote prestaties deze jongere Ne derlandse organisten in staat zijn. Een woord van erkentelijkheid moge gericht worden tot de organisatoren van deze Middelburgse orgelconcerten: zij hebben het vaak snobistische element van „klin kende" buitenlandse namen onderkend. Aan onze Nederlandse organisten heeft men terecht de voorkeur gegeven. In Piet van den Kerkhoff begroetten wij één van de grote mentors in het Neder landse orgelland: geboren pedagoog vanaf zijn 19de jaar geeft hij al lessen leidde hij vele jonge organisten op (o.a. Jet Dubbeldam. Koos Bons, André Ver woerd, Ineke de Wit), waarvan enkele concerteerden in deze en voorafgaande zomerconcerten in de Nieuwe Kerk. In zijn met smaak samengestelde pro gramma heeft Van den Kerkhoff doen blijken, dat hij gaarne de platgetreden paden verlaat en zowel uit lang vervlo gen tijden als uit de jongste tijd muzi kale parels opdiept, die een uitvoering alleszins waard zijn. Zo kregen wij een Concerto van John Stanley, drie oude Spaanse stukken en een aantal frag menten uit het „Holsteinische Orgel- biichlein" van Micheelsen te horen, af gewisseld met enkele repertoirestukken: Franck's Fantasie in A en Bachs Toc cata en Fuga. Over een stilistische voorkeur van de concertgever lichtte deze keuze van werken ons niet in: zowel de monumen taliteit van de hoogbarok als de inge togen strakheid van de hedendaagse neo- barok, zowel de lieftalligheid van het rococo als de brandend-romantische zang vol verlangen naar een ver geluk: César Franck's „Fantasie in A" waren vertegenwoordigd. In de slotwoorden van zijn interessant inleidinkje zei Van den Kerkhoff dat hij zich niet wilde uitlaten over zijn voorkeur inzake een ten kennen als een romantisch kunste naar. De religieuze extase van de Franse orgelromantiek vond in hem een waar dig vertolker. Met het hoofd vol van de klank van de prachtige tongwerken van het Cavaillé Coll orgel in het Trocadéro te Parijs, schreef Franck zijn fantasie. Piet van den Kerkhoff had zichzelf voor de moeilijke opgave ge plaatst, om dit pure, romantische stuk op het Neuwe-Kerkorgel te realiseren. Wij moeten zeggen, dat hij ons met een weloverwogen registratie in hoge mate overtuigd heeft! De Spaanse orgelstukken vormcen een goede overgang tot Franck's Fantasie: het zoete vogelengekweel van Narciso Casanovas' 5de sonate deed ons besef fen, dat deze muzikale monnik uit Mont- serrat een vaardig improvisator geweest moet zijn. Dat het concert door Piet van den Kerkhoff ons, ondanks bovenomschre ven indrukken, niet helemaal bevredigd heeft, is vooral te zoeken in de opvattin gen die deze organist huldigde in de uitvoering van de hoekdelen van zijn programma. Over Bachs z.g. Dorische Toccata lag een waas van vermoeidheid, die mogelijkerwijs mede debet was aan de vergissinkjes; de interpretatie van de aansluitende fuga gehandicapt door een niet achterhaald defect in het orgel kreeg niet de allure die de luisteraar tot een moment van grote vervoering kan brengen. Micheelsens zeer fraaie triptiek (Toc- cata-passacaglia-finale), waarmede Van den Kerkhoff zijn concert besloot, is niet direct muziek om te epateren; zy is veel eer een uiting van dienstbaarmaking aan de eisen van de kerkelijke muziek beoefening. Dat echter alle tinteling aan Micheelsens muziek zou ontbreken, is een onjuiste voorlichting die Van den Kerkhoff ons gegeven heeft. Postbesteller \V. A. Ista uit Poortvliet heeft dinsdagavond de gouden P.T.T.- speld gekregen, omdat hy veertig jaar In dienst was by de P.T.T. in Poort vliet, De heer J. van Ginderen, directeur van de postdienst op het eiland Tholen speldde hem deze onderscheiding op tydens een feestavond in café „Tolrust" te Poortvliet. Onder de aanwezigen bevonden zich mevrouw Ista, collega's van het eiland Tholen, kantoorhouders uit dit gebied, mevrouw Kampmanv. d. Ende, gepen sioneerd kantoorhoudster van St.-Maar- tensdijk en A. O. den Brouw, gepensio neerd besteller in deze gemeente, 's Middags werd de heer Ista gefelici teerd door onder andere de heer W. R. Eelsingh, directeur van het postdistrict Middelburg en zijn echtgenote, alsmede door de plaatselijke kantoorhouder, de heer M. K. Speijer en het personeel van het kantoor te Poortvliet. De heer Ista kwam op 8 september 1924 als hulpbesteller in dienst van de P.T.T. in Poortvliet. Het werkgebied was toen nog niet groot. HF verrichtte de P.T.T.- taak dan ook als nevenfunctie: de heer Ista werkte op het landbouwbedrijf van zijn vader. Later zette hij het bedrijf na zijn overlijden voort, hoewel het be stellersschap toen een volledige dagtaak was geworden. De openbare lagere school Lunen burg" te Middelburg is gisteren of ficieel geopend. Eén van de leer- lingetjes overhandigt burgemeester mr. J. Drijber de sleutel van het ge bouw. voorbeeld is hoognodig aan vervan ging toe. „We zien reikhalzend uit naar de rijks- goedkeuring voor de bouw van de Zuid- burchschool in de Magistratenwyk (Mid delburg-Zuid)". zei burgemeester Drij ber. Hij vond het belangrijk, dat daar een school is of binnen korte tijd zal komen, wanneer de eerste bewoners in de woningen van het uitbreidingsplan hun intrek nemen. Middelburgs eerste burger besloot met nog eens nadrukke lijk te wijzen op de aandacht, die het schoolruimteprobleem verdient. „Wan neer niei gauw het nodige gebeurt, lopen wij op vele punten vast". Wethouder van onderwijs J. S. Hoek zette de openings plechtigheid in door het hijsen van de vaderlandse driekleur aan de vlagge- mast op het schoolplein. Vervolgens ont sloot de burgemeester de deur, waarna de genodigden zich naar binnen begaven om, gezeten op de kleine stoeltjes in één van de klaslokalen de sprekers aan te horen. De heer Hoek, die in zijn functie van wethouder van onderwijs als gastheer fungeerde, begon met dank aan allen, die aan de totstandkoming van de school medewerking hebben verleend. Een speciaal woord van dank richtte hij tot de vroegere inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Mid delburg, de heer A. A. Leenhouts. T eleurstelling Na de burgemeester was het woord aan de huidige inspecteur van het lager on derwijs, de heer J. Gelijns. Naast zijn blijdschap uitte deze toch ook enige teleurstelling over het feit, dat men het voorlopig moet doen met een houten schoolgebouw. „Maar in elk gebouw is de vorming van de mens mogelijk", al dus de heer Gelijns, „hier kunnen toch goede burgers worden gevormd". Hij be nadrukte evenwel het feit, dat de om geving waarin een kind wordt opgevoed zo gunstig mogelijk moet zyn. De Inspectrice voor het kleuteronder wijs in Zeeland, mejuffrouw M. J. de Jonge, noemde het feit, dat zy bin nen zo korte tijd by de opening van twee lagere scholen aanwezig mocht zyn, een bewys, dat het gemeentebe stuur en dus de Middelburgse be volking hard werkt op dit terrein. Zjj sprak de hoop uit, dat aan deze nieu we school binnen niet al te lange tijd een kleuterschool mag worden ver bonden. Lagere scholen, waar gewerkt wordt volgens de eisen die de moderne tijd stelt noemde de heer M. A. Hage, direc teur van de rijkskweekschool te Middel burg, van belang voor de praktische op leiding van zijn leerlingen. Hij zei te hopen dat het personeel en het gemeen tebestuur in dit nieuwe gebouw een school zullen zien groeien, die volkomen voldoet aan de verwachtingen. Gelukwensen werden verder nog aan geboden door mevrouw A. M. van Kop- penhagen-Mook namens de ouders, de lieer J. Geers namens de afdeling Mid delburg van de Vereniging voor Volks onderwijs, do heer G. van Bruggen, hoofd van de Zandenburchschool en de heer W. H. Hardon namens do afdeling Middelburg van de Nederlandse onder wijzersvereniging. Tot slot sprak het hoofd van de nienwe school, de heer G. J. Zeef. Hij sprak de hoop uit, dat deze dag als een generale repetitie beschouwd mag worden voor de opening van het stenen gebouw. Weer is een Zeeuws muziekgezel schap aan een jubileum toe: Ex celsiorte Kloetinge viert aan staande zaterdag het 65-jarig be staan. Het bestuur zal die middag in een vertrouwde omgeving ,,Amicitiarecipieren. Voor de leden van het gezelschap is er 's avonds een leest. Voor het jeugd- korps is er een dag eerder, aan staande vrijdag, een gezellig samen zijn. Enkele weken geleden hebben 1 cij in deze kolommen de staat van dienst van Kloetinges ..Excelsior" al naar voren gehaald Op deze foto: het korps in vol ornaat aan de petities in gebouw .Amicitia". Half tot zwaar bewolkt met aanvan kelijk nog wat regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk krachti ge zuidwestelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 10 september Zon op 06.06 onder 19.07 Maan op 10.53 onder 21.04 Rechtbank besliste in kort geding De rechtbank te Middelburg heeft in kort geding beslist, dat b. en w. van Zoutelande aan de heer L. Bosselaar uit Ellewoutsdyk een vergunning moeten afgeven voor het bewonen van een zo merhuisje, voorheen behorende bij het pand Bel link 15 in Zontelande. B. en w. van deze VValcherse badplaats hadden indertijd een dergelijke vergunning ge weigerd af te geven omdat het pand niet als woongelegenheid in de zin van ar tikel 1 van dè woonruimtewet 1947 aan gemerkt zon kunnen worden. Bij de behandeling van deze zaak ln kort geding enkele weken geleden had mr. W. H. Vermaas, de procureur van de heer Bosselaar, er op gewezen, dat de heer Bosselaar met zijn gezin zijn vakantie in het zomerhuisje, een schuur tje bij Bellink 15, wilde doorbrengen. Daartoe was aan b. en w. een vergun ning gevraagd. B en w. antwoordden toen. dat het schuurtje niet als woning kon worden aangemerkt. Verbouwd Het schuurtje mocht, zo stelde het college van Zontelande, krachtens de bouwverordening van de gemeente niet worden bewoond, terwijl een ver gunning daartoe evenmin door b. en w. kon worden verleend zolang bij het schuurtje geen permanent be woonde woning was gebouwd. Zodra dit het geval zon zyn, kon worden bezien of het schuurtje aan de gestel de eisen voldeed om voor een ver gunning voor tijdelijke bewoning ge durende de zomermaanden in aan merking te komen. Verder was b. en w. gebleken, dat het schuurtje was verbouwd zonder dat daartoe even eens een vergunning was afgegeven. De heer Bosselaar baseerde zijn vorde ring op de stelling, dat hij mede-eige naar is van het zomerhuisje en dat b. en w. hem wilden verhinderen er van gebruik te maken. De procureur van de heer Bosselaar voerde aan, dat de wei gering van b. en w. niet gebaseerd was op overwegingen over een juiste woon ruimteverdeling. maar op andere gron den. Uit een brief van het college bleek de rechtbank, dat dit juist was. De j weigering was gegrond op de omstan- i digheid. dat dit zomerhuisje een schuurtje was. dat zonder vergun ning geleidelijk tot zomerhuisje ver bouwd is. Woongelegenheid i Hoewel de rechtbank het met b. en w. eens is, dat dit zomerhuisje niet vol doet aan de eisen, die volgens de bepa lingen van de bouwverordening van Zou telande voor een woning worden gesteld, moet het pand volgens de rechtbank toch als een woongelegenheid ln de zin van artikel 1 van de woonruimtewet 1947 worden aangemerkt, nu het zomerhuisje een zitkamer, een keuken, drie slaap kamers, een toilet en een bergschuurtje heeft. De rechtbank besliste dus, dat b. en w. de vergunning moeten afgeven. Weigert de gemeente, dan zal zij per dag voor iedere dag, waarop zij de beslissing van de rechtbank niet opvolgt, een dwang som van 100 moeten betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2