\Jroeg of laat geeft de protestants-christelijke vrouw de voorkeur aan PRINSB S Jeugdige bromfietsdieven uit Arnemuiden voor de rechtbank Mindere drogerij resultaten Kortgene Burgemeester Drijber opende „poort' van de nieuwe Arneburch-school Lonende pruimenoogst voor Zeeuwse kwekers Vier maanden voor veroorzaken van dodelijk ongeval wie' gezellig wil! frituren v Kasteelvrouwen" brachten sleutel ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 OVERDREVEN BELANGSTELLING VOOR PLOFFERTJES Vier jongemannen stonden vrij dagmorgen voor het hekje in de zittingszaal van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg. Bepaald geen strijkkvvartetje, zo merkte de president van de meer voudige strafkamer, mr. P. van Empel, op. En dat bleek inderdaad toen de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh voorlas voor welke feiten het uit Arnemuiden afkom stige viertal zich moest verant woorden. In de afgelopen maanden hadden zij zich schuldig gemaakt aan diefstallen in Goes, Nieuw- en St.-Joosland, Veere, Middelburg en Vlissingen. Niet zo zeer ging het hen op nieuwe brommers, maar vooral om onderdelen. Gedeeltelijk gesloopte ploffertjes werden als monster zonder waarde het water in gekieperd of op een afgelegen plekje verborgen. Aan een brutaal stukje werk: het stelen van een bromfiets van het luik van een schip dat aan de loskade te Vlissingen gemeerd lag, was het vier tal blijven hangen. De jongelui die zich aan de diefstal en medeplichtig heid hadden schuldig gemaakt wa ren N,, K., R. en G. knapen van zestien, zeventien en achttien jaar. N. had het leeuwenaandeel gehad. G. deed echter nauwelijks voor hem on der. De anderen waren er ook bij be trokken geraakt, door behulpzaam te zijn. „De laatste tijd heeft de jeugd van Arnemuiden nog al eens moeilijkhe den veroorzaakt. Nu is het al weer een groepje, dat hier moet verschij nen. Dat geeft te denken", zo sprak de officier die zich afvroeg waar dat „afglijden" aan kon liggen. Daarbij dacht hij aan de mogelijkheid van een te weinig zinvolle vrije tijdsbeste ding of een te geringe controle van de ouders. Mr. Rosingh wilde de jon gelui niet allemaal over een kam scheren. Tegen N. eiste hij een on voorwaardelijke gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voor arrest, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. K. hoorde zeven maanden cel straf, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd tegen zich eisen en G. vernam, dat de officier hem graag voor vier maanden in een tuchtschool geplaatst zag. Tegen R. werd een voorwaardelijke gevan genisstraf van vier maanden geëist. jaar ter beschikkingstelling van de regering en toezicht van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme. Ook in deze zaak: uitspraak over veertien dagen. Dodelijk ongeval In een vervolgbehandellng van de zaak tegen de Vlissinger C. J. M. werd wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeval op 18 januari op rijksweg 58 bij Krabbendijke een ge vangenisstraf van vier maanden en vier jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. M. was niet ter zit ting verschenen, omdat hij opnieuw in het ziekenhuis verblijft. De zaak was aangehouden omdat tijdens de vorige zitting in juni van dit jaar uit het verhoor was gebleken, dat M. al weken lang medicamenten had in genomen. Deze medicamenten kunnen inderdaad de aandacht verslappen zonder dat de patiënt zich dat bewust is", zette F. A. N. uit Utrecht vrijdag uiteen. Passie De officier zei het zeer onvoorzichtig te vinden dat M. na het innemen van het middel was gaan rijden. „We we ten allemaal, dat daar complicaties van komen" aldus de officier. Uit het betoog van de getuige-deskundige ir, A. L. J. M. F. uit Breda had hij be grepen, dat deze uit de sporen had afgeleid, dat de sportwagen van M. op het moment van de botsing op het linker weggedeelte was. ,,M. kan zich niet begroepen op overmacht. De schuld is niet minder," aldus de offi cier in zijn requisitoir. Raadsman mr. J. J. van der Weel bestreed de klaringen van getuige L. J. F., wiens indrukken waren opgemaakt uit aller lei conclusies, gevolgtrekkingen en redeneringen uit het dossier. Boven dien voerde hij aan, dat zijn cliënt niet wist, dat het innemen van het middel de rijvaardigheid zou vermin deren. Mr. Van der Weel meende dat de schuld in strafrechterlijke zin ont breekt. Uitspraak in deze zaak op 18 september. Mr. A. J. Peeck, raadsman van N. voerde aan, dat N. door zün deskun digheid op het gebied van bromfietsen tot leider was bestempeld. „Zijn bui ten alle proporties uitstekende passie voor brommers is zün ongeluk gewor den", aldus de raadsman. Hü deelde de rechtbank mee, dat de preventieve hechtenis op zijn cliënt een zeer goe de uitwerking heeft gehad. „Hü heeft zün straf al gedeeltelük gehad, waar om nog langer vast zetten", zo be toogde hij. Ten slotte wees de raads man op het feit, dat het van belang voor het gezin N. is dat de jongen daar snel in terugkeert. Mr. Peeck schetste R. als een figuur op het twee de plan. Hü kon het volledig eens zün met de eis van de officier. Om in dezelfde beeldspraak als de president hanteerde, door te redene ren, wilde raadsman mr. H. Bruin zijn cliënt G. zien als de knaap die in het kwartet de tweede viool speelde. De zeven weken cellulaire straf, die G. reeds heeft ondergaan, vond de ver dediger al „een behoorlijke duw" voor de jongeman. Mede in verband met de dreigende achterstand op school, vroeg mr. Bruin om een snelle afwer king van de zaak. Mr. F. K. Adriaan- se wilde K, in het strijkkwartet de rol van alt toebedelen. Hij betoogde, dat zün cliënt het voorarrest positief had ondergaan. „Hij ziet in dat wat hij gedaan heeft, van ernstige aard is", aldus de raadsman. Mr. Adriaanse hoopte dat de ogen van vele ouders in Arnemuiden nu eens eindelyk zul len opengaan, zodat verder „afgle den" van Arnemuidse jeugd kan wor den voorkomen. Uitspraak in deze zaak: 18 september. Vier ernstige feiten Waar veelvuldig gebruik van alcohol al niet toe kan leiden! Th. M. R. uit Koewacht stond voor vier ernstige fei ten terecht. Diefstal, belediging, ver nieling en bedreiging. De alcohol was hier de oorzaak van. Steeds had hü geld nödig om een café te kunnen be zoeken. Daardoor was het gekomen, dat hij geld uit andermans jaszak li-aide, dat hij in een café beledigen de woorden uitte, dat hij het huisraad bij zün grootmoeder kort en klein sloeg en dat hij zün vader met een mes achterna had gezeten. Aan dit wildemansgedrag zal snel een eind moeten komen wil hij niet voor onbepaalde tijd opgeborgen wor den". zo waarschuwde de officier van justitie mr. J. L. Andreae, die had vernomen dat het- Zeeuws consultatie bureau het nog wel eens een keer met de jongeman wü proberen. Raadsman mr. H. Bruin noemde R. iemand, die alleen door 't leven zwalkt, waarin voor hem geen zon schijnt, omdat die wordt verduis terd door een wolk van alcohol Dat de contacten met het consul tatiebureau op niets waren uitgelo pen, weet de raadsman aan het feit dat er „in de binnenlanden van Zeeuwsch-Vlaanderen de wildste verhalen over de praktijken van het bureau de ronde doen. „Daar knoeien ze aan je kop zeggen ze". Voor de rest kon mr. Bruin zich vol ledig conformeren aan de eis, zoals die door de officier was geformu leerd. Deze vroeg vier maanden met aftrek, met een proeftfjd van drie Campagne 1964 lijkt gunstig De voorzitter van de Coöperatieve Groenvoederdrogerü „De Bevelanden" G.A. te Kortgene, de beer J. M. Kake- beeke, heeft vrijdagavond in de algeme ne vergadering in de „Stadswynkelder" aldaar meegedeeld dat in de eerste cam pagne minder goede resultaten zijn be- liaald. Hij schreef dit toe aan verschil- lene factoren. Aan de ene kant is de bouw van de groenvoederdrogerij als ge volg van de strenge winter van 1962-'6S aanzienlijk vertraagd, zodat de droog- campagne niet op tija kon worden aan gevangen. Verder kon door het natte jaar niet voldoende grondstof aange voerd worden. Ondanks deze moeilijkheden zal de uitbetaling van het afgelopen jaar toch nog een gemiddelde van 930 per hectare halen. De vooruitzichten voor de droogcam- pagne 1964 zijn zeer gunstig. „De produktie zal naar mag worden ver wacht aanzienlijk hoger liggen dan het vorige jaar", aldus de heer Kake- beeke. Wat deze produktie vorig jaar 2250 ton, ditmaal zal ze naar schat ting 3200 ton bedragen. De voorzitter sprak de verwachting uit, worden. In het jaarverslag, dat voor de aanvang van de vergadering aan de leden van de coöperatie werd toegezonden, gaf de voorzitter nog een gedetailleerd over zicht van de gang van zaken in het eerste campagne van deze groenvoeder drogerij. In juni vorig jaar werd begonnen de lu zerne met eigen installaties te verwer ken. De opslag was in kisten bij Nobeco te Kortgene. Er waren nogal wat moei- lijkheden, maar in deze eerste campag ne werd toch nog een produktie gehaald van 2658 ton brokjes. Van dit totaal was 2498 ton afkomstig van eigen leden. De droger heeft in totaal 1868 uren ge werkt. (Normaal wordt gerekend op 2900 netto uren). Dit komt dus neer op 2/3 van de normale campagne. De totale uitbetaling van het afgelopen seizoen komt neer op 44,50 per 100 kg eiwit of gemiddeld 7% cent per kg droog produkt. Gemiddeld leverden de leden van de Coöperatieve Groenvoederdroge rij „De Bevelanden" 12.450 kg droog IN DE PLAATS VAN OUDE SCHOOL J in' Parma ls de Italiaanse dirigent Italo Pudesl.a overleden, die reedB op jeugdige leeftijd het Metropolltanorkest in New York dirigeerde. Hij werd 78 Jaar. In Zuld-Afrlka zal een bureau worden gesticht dat een kaartsysteem moet bijhou den waarop verkeerszonden van bestuurders motorvoertuigen worden aangetekend. Met een sleutel, hem aangeboden door „burchtvrouwe" Bep Busse die was vergezeld door drie „hof dames" in fraaie kledij opende burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg gisteren de „poort" van de nieuwe openbare lagere school de Arneburch aan de Nederstraat. (Foto P.Z.C.) eiwitgehalte In de vergadering van vrijdagavond werd nog een aantal huishoudelij ke zaken afgehandeld. In het bestuur werden de heren J. J. M. van Oeve- ren en J. M. Mol herkozen. Directeur P. A. de Graaf gaf een toelichting by de campagne 1964. Stichting Recreatie dringt aan op vakantiespreiding De Stichting Recreatie dringt in een brief aan de staatssecretarissen van economische-, sociale zaken en volksge zondheid en o., k. en w. aan op: het be vorderen van een zo groot mogelijk op gezette voorlichtingscampagne over va- kuntiespreiding voor de niet aan school of bedrijf gebonden vakantiegangers. Het bestuur der stichting (contactcen trum voor openluchtrecreatie, vakantie besteding en natuurbehoud) heeft in de ze brief zün standpunt bekend gemaakt ten aanzien van het door de S.E.R. aan de regering uitgebracht advies over va- kantiespreiding. Verder dringt de stichting aan op: een zo snel mogelijke verschuiving van de aanvangsdatum der schoolvakanties naar 1 juli. Instelling van een studie- eommisise, om na te gaan of uitbreiding het aantal zomer-schoolvakantleda- sende rol dienen te spelen (het aantal schoolvankantiedagen is in Nederland belangrijk minder dan dat in andere Europese landen). Een onderzoek of col lectieve sluiting van bedrijven absoluut noodzakelijk is, waartoe ae S.E.R. ver zocht zou kunnen worden het over dit punt gaande deel van haar advies nader uit te werken. Indien collectieve be- drijfsvakanties gehandhaafd moeten blij- Deel protesterende leerlingen weer naar school Een schriftelijk dreigement van liet schoolliestuur van de hervormde Konin gin Julio naschool in Veenendaal, donder dagavond verzonden aan de ouders van (Ie ongeveer 300 scholieren, die in sta king waren gegaan, heeft er gisteren toe geleid, dat een groot deel van de leerlingen, zij het onder protest, weer in de schoolbanken heeft plaats geno men. Gistermorgen arriveerden bij de school de cameraploeg van de N.C.R.V.-t.v.- nieuwsrubnek „Memo", maar het lera rencorps prolongeerde de sfeer van ge heimzinnigheid, die nu al enkele dagen om deze geruchtmakende affaire hangt, door de scholieren naar het plein achter de school te dirigeren, opdat zij niet in contact zouden komen met het legertje Journalisten en fotografen, dat sinds en- iele dagen om de school zwermt. ven, dienen aldus de stichting, regelin gen te worden getroffen om overlapping van bedrijfsvakanties te voorkomen. Ten slotte dringt zij aan op invoering van een aaneengesloten schoolvakantie van Hemelvaartsdag tot Pinksteren, wan neer deze de verlenging van de zomer vakantie niet in de weg staat. Nog drukte in de boomgaarden Nu volop handperen prulmcnoogst in Zeeland behoort weer zo goed al tot. het verleden. Het zomerse weer van de laatste weken heeft aan de pluk snel een eind maakt, Tot vorige week waren aanvoeren, maar deze I g* r flinke week daalde het laden. Voor t, l.s er een goede vraag, tegen prjjzen die weliswaar lager zijn dan vorig jaar, maar toch nog redelijk goed zijn te noemen. De bramenteclt is eveneens over haar hoogtepunt heen. Hoewel er dagelijks nog flinke partijen worden aangevoerd, neemt het aanbod af. De prijs is de 1 laatste weken wat gedaald en schom- aanbod tot. slechts wat restant partijtjes. I 'mejfc v00r"kwalfteft thans tussen 90 ntecl zijn het nog enkele late va- cent en ecn gulden. Van dit produkt is VOORs/ ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM Voor de leerlingen van de oude school J aan de Nederstraat te Middelburg is het leed geleden. Als „edelknapen" en „kasteelvrouwen" zullen ze aan het begin van het schooljaar hun nieuwe onderko men binnenstappen: de Arneburch, die ze hebben geruild voor het don kere, bedompte en tochtige ge bouw, dat school J heette. Gister morgen heeft burgemeester mr. J. Drijber, de nieuwe Arneburch of ficieel geopend en deze ingebruik neming geschiedde op bijzonder stijlvolle wijze. Terwijl een groep leerlingen den naam van de school ontvouwde, boden vier in fraaie kledij gestoken „burchtvrouwen" de burgemeester de sleutel aan, waarmee mr. Drijber de „poort" van de school opende. Tevoren had de wethouder van onderwijs, de heer J. S. Hoek, vóór het gebouw de nationale driekleur gehesen. Dat iedereen verheugd was over deze „ruil", laat zich begrijpen. Wie op do hoogte is met de problemen van het gemeentebestuur om het sterk verouderde scholenbestand van Middelburg geleidelijk te verbeteren zal de vreugde begrijpen, nu weer een stuk van dit streven bekroond is. In zijn welkomstwoord bracht wethouder Hoek dank aan allen, die het gemeente bestuur bij dit streven terzijde hadden gestaan. Hij richtte zich daai-bij tot de „werker van het eerste en laatste riëteitcn dié ter veiling komen, het aanbod hiervan is zeer gering. Er kan dit jaar gesproken worden van een lonende pruinienteelt. Ofschoon er altijd incidentele tegenstellingen zijn, is de oogst niet tegengevallen en kon afzet Claatsvindcn tegen goede prijzen. Van et hegin af toonde de handel flinke in teresse. Van grote prijsdalingen zoals men die in voorgaande jaren wel heeft megemaakt, naarmate de aanvoeren in omvang toenamen, is dit seizoen geen sprake geweest. Een gelukkige omstandigheid was. dat de orèrgowaóe dageeSlvsgupllldwrfhmc de oogst wat vroeger viel aan ae laatste jaren het geval is geweest. Er was zo doende vooral van de zijde van vakantie gangers een goede vraag naar pruimen. Ook dit jaar waren de rode en blauwe vruchten het meest in trek, zodat hier voor de hoogste noteringen werden ge boekt. Als gevolg van het fraaie weer was ook de kwaliteit goed. Het wegvallen van de pruimenaanvoer betekent niet, dat er geen .drukte meer is. Zowel bij de veilingen als op de be drijven is er nog geen sprake van een ontspanning. Integendeel, de drukte zal eerder nog toe dan afnemen, vooral nu men vlak voor de pluk van het herfst- en winterfruit staat. Temeer nu ook de arbeidsschaarste in deze sector zich laat voelen en de bomen dit jaar rijk met vruchten zijn beladen, zullen in de ko mende weken alle zeilen bijgezet moeten worden om alles op tijd geplukt te krij- Üen' gunstige weersontwikkeling heeft tot nog toe de telers in de hand ge werkt, zodat er geen stagnaties zijn op getreden. De zomerrassen appelen, die het met uitzondering van de Tydeman's, Early Worchester en Benoni. met uitermate lage prijzen hebben moeten stellen, ne men wat het aanvoerbeeld betreft, in be tekenis af. James Grieve is nog in rui me mate voorhanden met daarnaast een toenemend aanbod van peren. Vooral de komende weken zal men goede handperen volop hebben. Door het nog steeds ontbreken van ex portstimulansen. is de afzet in hoofd zaak gericht op binnenlandse vraag. .1. Belgische reke- lan a terwijl er ook oud-onderwijstnspecteur A. A. Leen- Dryber over de groei van het leerlin-| houts, tot de heer A. van Bodegom. amb- genaantal: twee jaar geleden nog geen tenaar van de afdeling algemene zaken 200, thans reeds 257. Dat schept echt van het ministerie van onderwijs, tot de heer H. Mooibroek, de architect van de school (alsmede van de twee kleuter scholen in de onmiddellijke nabijheid), tot de medewerkers van de directie Zeeland voor volkshuisvesting en bouw nijverheid en van gemeentewerken Mid delburg, tot het bouwbedrfo'f Delta en de onderaannemers, die woord hebben gehouden nadat zij beloofd hadden het gebouw bij de aanvang van het nieuwe schooljaar gereed te hebben. WORDEN MOET De komst van de heer Van Bodegom greep het gemeentebestuur aan, om de ze ambtenaar van het ministerie tot een werkbezoek uit te nodigen, waarbij de heer Van Bodegom kon zien hoe het was, hoe het nu is en hoe het worden moet met de Middelburgse scholen. Al jaren is deze nieuwe Arneburch on derwerp van gesprek geweest, zo her innerde burgemeester Drijber er in zijn openingstoespraak aan. In het kort in gaand op de geschiedenis van de nieuw bouw merkte mr. Drijber op, dat de school in 1955 op de onderwijsnota werd geplaatst. Daarvóór waren stapje voor stapje kleine vernieuwinkjes aange bracht, maar toch duurde het nog tot januari 1960, voordat de urgentiever klaring afgegeven werd. In juni daarop leverde de architect het eerste bouw plan af. dat eerst na talrijke besprekin gen in januari 1961 definitief verldaard kon worden. Medio 1962 verleende de raad een krediet van 363.000 voor de bouw en een dag vóór Kerstmis 1962 kwam de rijksgoedkeuring af. Ten gevol- met de bouw begonnen worden. RUIMTEPROBLEMEN Burgemeester Dryber noemde de fraaie hal, waarmee deze school is toegerust, van grote betekenis, maar liij betreurde het, dat er geen liandenarbeidlokaal ge bouwd kon worden. Verheugd was 200, thans reeds 257. Dat schept consequenties, want volgend jaar ver dwijnt een kleine zesde klas van school, terwyl er een grote voor in de plaats komt. De burgemeester signaleerde op het gebied van de „ruimte" snel groeien de problemen, waarvoor even snel een oplossing moet worden gevonden. I Vervolgens kwamen velen het ge- meentebestur en het schoolpersoneel feliciteren. Ais eerste deed dat de heer B. P. Carriere als voorzitter van de oudercommissie, die zich even eens zeer verheugd toonde over de „vredige inname" van de Arneburch. In een „verslag-middeleeuwse-stijl" me moreerde de heer Carriere wat histo risch aan deze „inname" voorafgegaan i. Hij bracht dank aan de burgemees ter. de wethouder van onderwijs, de ar chitect, de bouwers en voorts aan al len, die meewerkten aan de totstand koming van de „burcht". De heer Carriere verklaarde, dat in de komende jaren meer aandacht besteed zal worden aan de opleiding voor de middelbare school. Tot slot bood hij een piano aan, het geschenk van de ouders, dat meteen op kundige wijze door mevrouw Uiterlinden werd ingewijd. OUDE SCHOOLBEL De kleuters van de „Kleuterhof" ach ter de nieuwe school gelegen lieten zich evenmin onbetuigd. Drie van hen boden de opgeknapte en in een pass jasje gestoken oude schoolbel aan, blyvende herinnering aan de oude school J, waaraan velen toch heel prettige her inneringen zullen hebben bewaard. De voorzitter van de oudercommis sie van «de Kleuterhof, de heer J. J. de Reij, verzekerde, dat de Kieuter- hoffamilie verheugd is nu de kleuter school verlost is uit zi.jn verscholen bestaan. Hij zei bewondering te heb ben voor de oudercommissie van de lagere school, die geen moeite onbe nut Iaat om bij de ouders liefde en belangstelling te kweken voor de Ar neburch. De heer M. A. Hage, de directeur van de rijkskweekschool, herinnerde er aan, dat zijn leerlingen voor hun praktische vorming o.a. aangewezen waren op de twee oude Middelburgse scholen, name lijk J en C. „Een kennismaking, die niet zo erg in de smaak viel", verzekerde de kweekschooldirecteur. „Maar thans krijgen de kwekelingen de kans om op gepaste wijze praktische vorming op te doen", merkte de heer Hage op. Drie Italiaanse bergbeklimmers gedood Bij het beklimmen van de Roccla Nera in het Monte-Rosamassief by Zermatt in Zwitserland, zijn vrijdag drie Itali aanse alpinisten van 350 meter hoogte doodgevallen. De stoffelijke overschotten van de Ita lianen, allen uit Milaan, zijn per heli kopter overgebracht naar Breuil aan de Italiaanse kant van het nfassief. „Koning" Petaio op vrije voeten Gistermorgen is „koning" Petaio uit de gijzeling, waarin hij in verband met een lopende faillisementsaanvrage, was ge steld, ontslagen. Dit deelde mr. J. H. v. d. Horst de curator gistermiddag mede. Nadat de zigeunerkoning zijn schuld, het ging hier niet om grote be dragen, had voldaan, is hij onmiddellijk op vrije voeten gesteld en naar zijn woonwagen by Moordrecht vertrokken. ook Zwitserland dit seizoen weer de voornaamste afnemer geweest. De tomatenoogst is eveneens Sn volle gang, Voor Zeeuwse begrippen vinden er op de hoofddagen flinke aanvoeren plaats. De prijzen stellen dit jaar wel iets teleur. De kwaliteit van de tomaten, die voor het grootste deel hun weg vin den naar West-Duitsland en Frankrijk, is goed. Ook de komende weken mag nog op een flink aanbod van tomaten worden gerekend. BRAND IN TREINWRAK Gistermiddag is bü het slopen van het maandag bij Westervoort veron gelukte Nederlandse dieseltrein.stel brand uitgebroken. De vlammen laai den boog op. zelfs in dié mate, dat een D-trein een half uur moest wach ten voor hij zijn weg kon vervolgen. De ijlings gealarmeerde brandweer van Arnhem bluste de brand. Inmiddels zijn de minister vragen ge steld over het ongeval. Het Tweede- Kamerlid de heer Posthumus (p.v. d.a.) is van oordeel, dat het recen te spoorwegongeluk bij Westervoort niet zou zijn voorgevallen, indien ter plaatse niet een enkelsporige, maar zoals vóór 1940 een dubbelspori- ge baan aanwezig was geweest en hij heeft gisteren de minister van ver keer en waterstaat schriftelijk ge raagd of de bewindsman zijn me ning deelt. Meent de minister ook niet. zo vraagt de heer Posthumus verder, dat het feit van het ongeluk bij Westervoort aanleiding geeft om op korte termijn te overwegen of op plaatsen, waar een enkelsporige baan bestaat en waar de frequentie van het treinverkeer voldoende hoog is, een enkelsporige baan dient te worden omgezet in een dubbelsporige baan? Is deze overweging ook niet noodzake lijk, aldus het Kamerlid wanneer men rekening houdt met een zo snel mo gelijke invoering van een automati sche baanbeveiliging, zowel omdat de uiteindelijke totstandkoming hiervan toch nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten, als omdat na invoering hiervan de mogelijkheid van mense lijke of technische fouten toch niet geheel kan worden uitgesloten, en dus de enig afdoende oplossing in si tuaties als hierboven aangeduid de invoering van een dubbelsporige baan blijft? De heer Posthumus vraagt de minis ter ten slotte een overzicht te geven van die plaatsen in het Nederlandse spoorwegnet, waar een stuk enkel sporige baan in een overigens dubbel sporige baan aanwezig is, met ver melding van het aantal passerende treinen. De lager-onderwijsinspecteur in het district Middelburg, de heer J. Ge- lijns. gaf de eer voor de medewer king aan deze nieuwbouw geheel aan oud-inspecteur A. A. Leenhouts. Hij wees er voorts op, dat het gebouw een belangrijk stempel drukt op de sfeer, waarin gewerkt wordt; het schept bovendien, zo verzekerde de inspecteur, de mogelijkheid om het onderwys nog beter te doen zijn dan het al was. Daarna werd nog gesproken door de heer P. H. Geers, namens de vereniging Volksonderwys (onder aanbieding van een schilderij), de heer Tevel, namens het bouwbedrijf Delta en de onderaan - nemers (onder aanbieding van een schip met in de wimpel de schoolnaam. met de hand vervaardigd door Han Reijn- hout), architect H. Mooibroek, die een aantal bouwbijzonderheden nader toe lichtte. en door mej. M J. de Jongh, de inspectrice voor het kleuteronderwijs. Hef slotwoord sprak het schoolhoofd, de heer A. Goedhals. Wat de school zelf betreft: de school past goed in de omgeving, de Inrichting is aan de modernste eisen aangepast, terwijl aan het element licht (veel glas) ruime aandacht besteed is. Hij is in warme tinten geverfd. Binnenkort zal het schoolplein nog decoratief gesierd worden met een beeldhouwgroep, die is vervaardigd door Peter de Jong. LANDING OP MAAN ONMOGELIJK, ZEGT AMERIKAANS DESKUNDIGE Een Amerikaanse des kundige heeft gisteren verklaard dat de foto's van het maanopper vlak, die eind juli door de Ranger-7 genomen werden, voorspellen dat het ónmogelijk voor de mens is om op de maan te landen, fly heeft hiermee een standpunt ingenomen dat wel lijnrecht staat tegenover, die van zijn collega's. Zy zeggen dat de foto's aange toond hebben dat een landing op de maan mogelyk moet zyn. De deskundige was dr. Thomas Gold van de Cornell-universiteit Hij heeft grondige ra darstudies gemaakt van het maanopper vlak. De Ranger-7 maakte de foto's op 31 juli. De Nederlandse geleerde dr. Gerard P. Kuiper, verbonden aan de uni versiteit van Arizona en hoofd van d,e groep experts die de nationa le aeronautische- en ruimtedienst (de Nasa) aangezocht heeft om de foto's te interprete ren. had gezegd dat de Ranger gebieden ont dekt haa waar men zou kunnen landen. was met een stoflaag als sneeuw waarop een ruimtevaartuig ze ker landen kon. Een collega van hem, dr. Eugene M. Shoe maker. van de Ameri kaanse dienst voor ge ologisch onderzoek, was' het hiermee eens. Hij verklaarde dat een ruimtevaartuig zonder gevaai op de vlakke gebieden zou kunnen landen en zonder weg te zinken in het stof. Een ander lid van de Nasa-groep verklaarde Nagekomen advertenties Heden overleed, in haar Heer en Heiland, on ze geliefde zuster, be huwdzuster en tante CORNELIA DE VISSER, op de leeftyd van 61 jaar. Em meioord: J. de Visser. Joh. de Visser- Minderhoud. Ritthem: T. de Lange- dc Visser. Jac. de Lange. Westkapelle Jac. de Visser. M. de Visser- Verhage Oostkapelle L. Francke- de Visser. C. Francke- de Visser. C. Francke. Westkapelle 4 september 1964. Baayweg E 15. De begrafenis olaatsvinden op dins dag 8 september om 12 uur op de begrahf- plaals te Westkapelle. Heden werd plotseling van ons weggenomen, onze geliefde vader. froot- en overgrootva- er JANNIS VAN DE PLASSCHE weduwnaar van Tanneke Jacomina Houdersteyn, op de leeftijd van bijna 95 jaar. Rotterdam: F. M. v. d. Plassche J. A. v. d. Plassche- Viënne Vierpolders: T. E. v. d. Blom- v. d. Plassche L. v. d. Blom Amsterdam: W. v. d. Plassche- Docter Maraisburg Zd.-Afnka) J. J. v. d Plassche Tadworth (Engeland): J. J. v. d. Plassche W. v. d. Plassche- Scherjon Klein- en achter kleinkinderen. Breskens, 4 sept. 1964. Ph. van Kleefstraat 58 De begrafenis zal plaatsvinden op maan dag 7 sept om 3 uur op de alg begraaf plaats te Breskens. vanaf gebouw „De Uit komst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7