R. E. M. blijft zenden, wettig of onwettig Kroesjtsjew beklaagt zich over de Chinezen Zwaarder kanon niet oorzaak van mankement aan A. M. X.-tanks Italianen trokken 100 miljoen uit voor de Oranje en de Willem Ruys Koks van Flotta Lauro begonnen in de kombuis al direct aan de spaghetti [röiflliïM TV NOORDZEE Verolme voor A.V.R.O.-t.v. Mr. Scholten: „als het moet zal het gezag optreden Peking zou zelf partijconferentie voorbereiden Onderzoek naar komplot tegen president Johnson ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 OVERDRACHT ÏN AMSTERDAMSE HAVEN (Van onze Amsterdamse redacteur). Het leek wel of de „Oranje" was geplunderd toen gistermiddag dit vroegere vlaggeschip van de Stoomvaartmaatschappij Nederland in Amsterdam werd overgedragen aan de nieuwe eigenaar: Flotta Lau ro. Overal in het schip blaakten enorme kale plekken: daar waren onder meer de marmeren reliëfs weggebroken met portretten van be roemde telgen uit ons vorstenhuis. Vanochtend om acht uur zou de Oranje leeg ons land verlaten, met aan boord alleen een tijdelijke be manning van 80 Italianen. Op de boeg staat een nieuwe naam onder de witgeschilderde letters van wel eer. „Angelica Lauro" heet nu dit kostelijke schip, dat thans is uit gerust met een hemelsblauw ge verfde schoorsteen, voorzien van de witte rederijster. Om kwart over vijf gistermiddag wer den op de brug de vlaggen ge wisseld. Daarbij waren behalve de gaande en komende kapitein, vier van de yijf Nederlandse directeuren aan wezig, plus ook een zoon van de nu 77-jarige Italiaanse-magnaat Lauro. Het was een verdrietig moment. G. Fernhout met als motief het eiland Java. Even later schonken Italiaanse stewards champagne in de Nassau- lounge van weleer... Heel charmant had ir. Ercole Lauro tevoren gezegd, dat zijn maatschap pij het Nederlandse publiek in staat wil blijven stellen gebruik te maken van het schip. We zullen zelfs Hol lands civiel personeel in dienst ne men, als het lukt daarvoor de nodige toestemming van onze authoriteiten te krijgen. „Zoals bekend zal de Oranje geregeld passagiers voor Aus tralië komen halen in Rotterdam, Hij vertelde ook van de plannen, die de nieuwe eigenaar heeft met onze Gezagvoerder W. F. J. Mörzer Bruins slikte even en zei toen tegen de 38 jarige commodore Ummarino Enzo: „captain, the ship is yours" het schip is aan U. Een in blauw plastic verpakte bundel scheepspapieren ver wisselde van eigenaar. Java paneel Namens de vroegere eigenaar M. N. droeg de senior-directeur mr. J. A. G. Jonckheer als ge schenk aan de Lauro een fraai pa neel over, dat indertijd voor de Oranje is gesneden door dominee fWeekblad Het enige programmablad met alle programma's. Ook van Doe wat duizenden doen! Neem ook een abonnement. Schrijf vandaag nog naar: TELEVIZIER - Postbus 2 - Leiden De zee is en blijft mijn lieve troosteres op dagen dat er iets te troosten valt en dat zijn er nogal wat. Tot de zee heb ik mij, deze mooie zonnige dag dat ik dit schrijf, ge wend. Ik schrijf dit dingetje aan een tafeltje aan zee. De zee trekt mij altijd aan. Niet zozeer als rover met een houten been en een zwarte lap voor m'n linkeroog, of admiraal, of scheeps jongen in blamvgeruite kielmaar meer als rustige beschouwer ach ter een glaasje chocomel. Met die zucht, naar zee schijnt er iets te zijn wat het zachtje zieltje betreft. Sedert Sigmund Freud- and-his-gang zijn gaan rondneu zen in de schemerige krochten van 's mensen onderbewustzijn, weten wij dat overal iets mee is. Onlangs heb ik gelezen, dat zij die de zee beminnen daarmee even duidelijk en onweerlegbaar bewij zen, dat zij willen terugvluchten naar de warme veiligheid van het moederlichaam, waaruit zij ge worden zijn. Het is nü, op dit ogenblik, een glorieuze zomermiddag. Het strand is blond, de zee blauwgrijs en overal is veel kleur van men sen en vlaggen, waaiend op de zoete adem van Papa Tijd. Toen ik een paar jaar geleden met schepje en emmertje in de weer was, wilde ik in datzelfde zand een tunnel graven naar de andere kant van de aarde. Ik wist zeker dat ik in China zou uitko men; niet in het China van Mao en Tsjoe, maar van Gilbert en Sul livan: allemaal trippelende man netjes en vrouwtjes in kleurige zijden gewaden met gouden bloe men en draken en dingen beslikt. Allemaal ruime gewaden met. bre de mouwen waaruit smalle, tede re, blanke handjes staken met enorm-hmge nagels. En zij hielden hun wijsvingers met die enge na gels r echt-omhoog terwijl zij trippelpasjes maakten. En maar dribbelen. En maar glimlachen en knikken tegen mekaar op tinke lende orgeltjesmuziek, die uit de hemel kwam geregend mét roze en witte en lichtblauwe bloesem blaadjes. Daar zat ik van te dromen; dat het nog maar pas zo kort geleden is van die tunnel, dwars door de aardenaar China.... Had U misschien gebak gehad willen hebben?" vroeg een hoog blonde dame. „Kuwel" en meteen was ik uit. China terug op Hol lands, o Hollands, lauwe wesler- strand. Alle kinderen op het strand zijn druk bezig naar China te Icomen, Ik niet meer. Voor mij hoeft het niet. Maar ik wil nog 'wél. Ik wil nog wél eens een lange verre reis malcen. Eigenlijk, zit ik altijd 1:e wachten op een steenrijke, schone, zonder- lijke dame aartshertogin, hou- derd miljoen dollar erfgename, die heer van stand zoekt om haar te vergezellen op haar wereldreizen Tot nu toe tevergee/s. Maar zij kan ieder ogenblik ko men. De zee zal mij troosten als zij vandaag wéér niet ko.mt. ELIAS Verbouwing vroegere Oranje. We gaan het schip ingrijpend verbouwen. Er komt ac commodatie voor 1700 passagiers. Het hele schip krijgt airconditioning. Er komt ook een televisiezaal, en we gaan voorts een stabilisator aanbren gen, compleet met een afstandsbedie ning voor de voorstuwingsinstallatie. Later in een gesprek apart vertelde Lauro jr. nog: „We hebben voor Oranje en Willem Ruys in totaal 100 miljoen gulden uitgetrokken. Wat de Oranje betreft: het schip kostte 13,5 miljoen, de verbouwing komt op 37 miljoen. Veel nieuwer is de Willem Ruys, die kostte dan ook 38 miljoen, maar hoeft slechts voor 11 miljoen te worden verbouwd. Dit schip wordt in december overgedragen maar zal toch als eerste weer in de vaart ko men, we schatten juni, juli. We begin nen met een cruise door de Middel landse Zee. „Huppy sailing' De Oranje blijft nu een vol jaar bui ten bedrijf. Het schip zal in Genua worden verbouwd. We hebben vooral hiermee een geweldige koop gedaan. Onze vloot telt in totaal 45 schepen. Dit is ons vierde en grootste pas sagiersschip". „Happy sailing" zei kapïttein Mörzer Bruins tegen zijn collega bij het af scheid" Good Luck". In de kombuis van de Oranje stonden Italiaanse koks op dat moment al hun eerste spaghet ti te koken. Het Wereldgebeuren De R.E.M. gaat door met uitzen den, ook als de regering krachtens een aangenomen wet de uitzendin gen verbiedt. Scheepsbouwer Ver olme heeft dit gisteravond voor de AVRO-televisie verklaard, kort na dat de minister van justitie mr. Y. Scholten, gezegd had gelezen te hebben dat de heer Verolme van zich zelf heeft gezegd een gezags getrouwe man te zijn. „Mocht dat niet zo zijn en mocht de R.E.M. zich niet aan de Nederlandse wet houden, dan moet het Nederlands gezag optreden", aldus de minis- ter, die daarbij overigens niet wil de ingaan op de vraag op welke wijze dat dan wel zou geschieden. Wel voegde hij er nog aan toe, dat de vraag wie eigenaar van het eiland is, van geen betekenis is. Mr. Scholten liet blijken dat de regering geen rekening houdt met de uitkomst van een enquête, dat 70 procent van de Nederlandse bevolking tegen ingrijpen tegen het REM-eiland zou zijn. „Natuurlijk zal de regering ook rekening moeten houden met wat in het Nederlandse volk naar voren komt als een van de elementen. Er zijn echter ook andere elementen die essentieel zijn. Het kan wel eens zijn, dat de regering maatregelen heeft moeten nemen, die impopulair zijn." zijn opmerking, dat hij in de po litiek zou gaan, wanneer de anti- REM-wet zou worden aangenomen, een grapje is geweest. „Laat mij maar over de wereld gaan om voor Nederland te vechten op an dere manieren". Hij gaf minister Scholten het, naar zijn zeggen, vaderlijke advies: „trek de anti-REM-wet in. U verliest uw prestige er niet mee. Of leg de wet, als hij mocht worden aangenomen, in de ijskast. Schakel ons gelijk met Veronica", De heer Verolme vond een stilligend schip gelijk aan een eiland. Minister Scholten had kort tevoren uitgelegd dat het radioschip valt onder het recht van de vlag. De heer Verolme suggereerde, dat als T.V.-Noordzee niet meer van het eiland zou kunnen uitzenden „er an dere technische mogelijkheden zijn" om toch in bedrijf te blijven. Om toch met de REM door te gaan. Mocht de REM een concessie op het land krij gen, dan blijft het eiland rustig staan als baken in zee". De heer Verolme was bijzonder opge wonden. Hij sloeg met de vuist op ta fel, toen hij zei dat hij van deze mi nister (Scholten) „die van de daken heeft geschreeuwd dat hij voor com merciële televisie is", een ander standpunt had verwacht. Minister Scholten had even tevoren gezegd dat zijn standpunt inzake re clametelevisie niet veranderd is" hoe wel de REM-t.v. bepaald wel iets an ders is dan het systeem van reclame televisie dat ik met enthousiasme heb verdedigd", maar dat het hier gaat om een zaak van rechtsorde. Een grapje De heer Verolme, die na de mi nister werd geïnterviewd, zei dat Ambassadeur Zuid-Afrika in Den Haag benoemd Tot ambassadeur van de Republiek van Zuid-Afrika in Nederland is be noemd de advocaat J. J. Fouche, volksraadslid voor de kiesafdeling Smithfield in de Oranje Vrijstaat. De heer Fouche werd geboren op 4 september 1921 en behaalde zijn mees terstitel aan de universiteit van Stel- lenbosch. In 1943 trad hij als advocaat toe tot de Kaapse balie en van 1945 tot 1948 oefende hij een praktijk uit in Bloemfontein. Op 13 december 1950 wercl mr. Fouche gekozen tot volks raadslid van Smithfield, in welke hoe danigheid hij in verschillende geko zen comité's van de volksraad zitting had. Mr. Fouche huwde op 5 januari 1946 met mej. Cornelia Louw uit het dis trict Calvinia en het echtpaar heeft thans twee kinderen. Het gezin wordt eerstdaags in Den Haag verwacht. Mr. Fouche volgt de heer H. A. Rust op als buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur. Caransa kocht nog een Rutecks in Amsterdam De Amsterdamse zakenman, de heer M. Caransa heeft opnieuw een Ruteck's- Itedrijf in de hoofdstad gekocht van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (Zwolsmangroep). Het is het cafetaria „Popularis" op het Remhrandtsplein, waarvan pand en exploitatie nu naar de Exploitatie Maatschappij Caransa (E.M.C.) zijn overgegaan. Het perso neel, ongeveer veertig man, blijft nor maal en onder de bij Ruteek's geldende voorwaarden in dienst. De heer Caran sa bezit en exploiteert thans drie Ru teek's bedrijven in Amsterdam. Eer der kocht hij de Ruteek's bedrijven in de Kalverstraat en op de Nieuvvendijk van de E.M.S. Baken in zee Vrijdagmiddag heeft aan boord van het voormalige motorschip Oranje dat is herdoopt in lrAngelina Lau ro", in de Amsterdamse haven de vlagverwtsseling plaatsgevonden. Foto: tweede stuurman H. Schram heeft de Nederlandse vlag gestre ken, wélke zal plaatsmaken voor de Italiaanse. PHILIPS START PROEF MET KLEUREN-T.V. Woensdag 14 oktober zal Philips een begin maken met de reeds aangekon digde experimentele uitzendingen in kleurentelevisie. Voorlopig zijn drie uitzendingen van ongeveer een uur vastgesteld: respectievelijk in okto ber, november en december, die in Eindhoven en naaste omgeving zul len kunnen worden opgevangen. Het programma begint om half ne gen 's avonds en is te ontvangen via kanaal zestig in de UHF-band. Ongeveer honderd ter zake kundige Philipsmedewerkers krijgen een kleu- renontvanger thuis en zullen in hoofd zakelijk technische rapporren kennis geven van hun bevindingen. Met be hulp van die ervaringen hoopt men een beter inzicht te krijgen in de pro blemen, die voor een eventuele in voering van kleurentelevisie men denkt in dit verband nog steeds aan een aantal jaren in Europa nog overwonnen moeten worden. De P.T.T. zal het kleurensignaal ge bruiken voor het nemen van prakti sche proeven met linkverbindingen (straalzenders) en UHF-zenders. Het ligt verder in de bedoeling dat aan N.T.S.-technici en andere medewer kers van de Nederlandse televisie de gelegenheid wordt geboden in Eind hoven eveneens de nodige ervaring op te doen met de zend- en ontvangst kant van kleurentelevisie. Nazomers Deze eerste septemberweek ver went ons met veel uren zon en zomerse temperaturen. In Zee land tot 24 a 25 graden, in Zuid- Limburg tot 29 graden Celcius. Op enkele plaatsen, voornamelijk in België en Brabant, kwamen vrijdagavond enkele verspreide onweersbuitjes voor. Dit storings- gebied trekt weg zodat overdag zonnig weer aanwezig blijft, na het optrekken van wat ochtend mist. Een hogedrukuitloper nadert via Engeland, waardoor de zwakke wind naar noord tot noordoost draait. „Heksen, die imperialisme helpen" Na de ondertekening van een com muniqué over de besprekingen die hij met president Novotny van Tsjecho-Slowakije in de afgelopen week heeft gevoerd, heeeft Sow- jet-premier Kroesjtsjew de Chine zen ervan beschuldigd een confe rentie van communistische par tijen voor te bereiden, die tegen de ideologie van Moskou zijn. Rood of rose n het zuidelijkst gelegen, langste en smalste Land ter wereld, de Zuidamcrl- kaanae republiek Chili zijn presidentsverkiezingen gehouden Op het moment dat deze regels wc^ ge- schreven was de uitslag nog niet bekend, maar wel was toen reeds zeker dat on geacht de uitkomst vee) in Chili op n« punt staat te veranderen. De keu» ging in feite tussen communis me en socialisme en tot op de dag van de stemming was het met zeker welke politiek het winnen zou. twee en ge kanshebbende kandidaten zijn bekten links georiënteerd. Senator fealvator Al- lende de leider van de links'; socialisten, heeft zich verbonden met de commu nisten en heeft de strijd tegen het Ame rikaanse imperialisme gebruikt ais mot to voor zijn campagne. Zijn collega Eduardo Frel is de leider van de Chris ten-Democraten. een beweging met cm socialistisch hervormingsprogramma, die echter liever van evolutie dan van revolutie spreekt. Chili heeft In vergelijking met andere Zuldamerikaanse landen een uitzonder lijk politieke structuur. Hoewel de Chrls- ten-Democraten, gesteund door de Rooms-Katholieke Kerk al Jaren lang ijveren voor socialistische omwenteling hebben de reactionaire grootgrondbezit ters het tot dusver altijd voor het zog gen gehad. De landeigenaren wisten zelfs bij verkiezingen vaak hun pachters en ondergeschikten te bewegen de conser vatieve partijen te steunen. Plotseling echter is er op het platteland Srake van een politieke bewustwording, e waarschijnlijk voor een aanzienlijk deel het gevolg Is van de stokerij door communistische agitators, die op hun beurt inspiratie vonden in de gebeurte nissen op Cuba. De erkenning van het communistische Cuba is een van de kwesties, waarover de nieuwe regering zal moeten beslis sen. Belangrijk bij deze verkiezingen la dit punt echter niet, want christen-de mocraat Frei is al evenzeer als socia listenleider Allende voorstander van dl- plomatleke betrekkingen met alle com munistische landen, China Incluis. IDe conservatieven hebben in het po litieke spel een belangrijke rol ais minderheid. Volgens de jongste progno ses hebben Al lende en Frei belden on geveer evenveel aanhangers. Van de 7.5 miljoen Inwoner» die chili lelt mijn er 3.5 miljoen stempli'chtig. Men rekende t7 i ii c op dat daarvan 2.5 miljoen hun stem V OOruPPlQzouden uitbrengen. Eén miljoen zou voor Allende zijn en één miljoen voor Ftei. Als voorbeeld daarvan noemde hij Het resterende half miljoen zat volgens het optreden der Verenigde Staten inide prognoses op de wip. De vraag was Laos en Vietnam. Ook West-Duits-1 gisteren wat bijvoorbeeld de ambtena- land noemde hij, waar „de commu- ren zouden doen. Hoewel zij voor het nistische partij is verboden, de com-1 merendeel conservatief zijn van aard, Is munisten worden vervolgd en gevan-, voor deze ambtenaren hun positie be- gen gezet en lasterlijke Chinese ge-| l^nj^er dan hun principe. Zij worden schriften bereidwillig spreid. worden ver- Schumanprijs voor drs. Metzemaekers acties in de communistische wereld-! Europese gemeenschappen te Brussel, beweging. Zij wil steunpunten bou- De heer Metzemaekers die medewerker terpartijen wil desorganiseren en on der haar invloed brengen. „Gebied verdelen" De Sowjet-premier zei verder, dat de Chinese leiders al het moge lijke hebben gedaan om de betrek kingen met Moskou slechter te doen worden en zich daarbij alleen maar van grove scheldpartijen hebben bediend. „Het is onmoge lijk niet op te merken, dat de Chinese leiders reeds lang gele den het ideologische geschil op het vlak der betrekkingen tussen Chi na en de Sowjet-Unie hebben ge bracht. De zaak is zo ver gelopen, dat de Chinese leiders zelfs ter ritoriale eisen stellen en niet ver af meer zijn van voorstellen tot verdeling van het Russische grond gebied". Kroesjtsjew noemde de Chinezen „heksen", die het internationale im perialisme hulp verlenen, „Steeds meer feiten wijzen er op, dat de im perialisten er op alle mogelijke ma nieren naar streven de schismatische Kwartiermeester-generaal: Schade bedraagt ongeveer 200 per tank (Van een onzer verslaggevers) Nederlandse militaire deskundigen schatten de schade, die door de plot seling opgetreden breukvorming aan de A.M.X.-13 tank is toegebracht, op f 200 per tank. Op het ogenblik is liet mankement in ongeveer 25 tanks geconstateerd, maar verwacht wordt dat. het kwetsbare onderdeel in alle 100 afgeleverde (van de 131 bestelde) tanks zal moeten worden vervangen. Met deze vervanging van de ge scheurde gietstalen steun, waarmee de hydraulische eievatiemotor van het 105 mm-kanon aan de tankkoepel gonnen bij de onderdelei^ in Wesl- Duitsland. Deze mededelingen werden gister ochtend verstrekt door de kwartier meester-generaal, luit.-gen. ir. L. W. C. Adank. Voorlopig zullen nog steunen van de oude soort worden aangebracht ten einde de tanks in ieder geval volledig inzetbaar te hebben. Inmiddels wor den In Frankrijk laboratoriumproe ven genomen, waarbij ook Nederland se experts aanwezig zijn om de oor zaak van het euvel op te sporen. Zoals bekend is de breukvorming uit sluitend geconstateerd in de A.M.X.- tanks die in de afgelopen drie jaar aan ons land afgeleverd zijn. De in Frankrijk gebruikte tanks hebben echter een 75 mm kanon. kanon niet de oorzaak van het euvel kan zijn geweest. Dit is vrijwel uitge sloten, zo verzekerde men, omdat het gewichtsverschil tussen beide ty pes slechts 4 procent bedraagt. Bo vendien zjjn op de Franse 75-mm tanks nog vier extra anti-tankpro jectielen aangebracht, die het ge wichtsverschil praktisch opheffen. Het onmiddellijke schiet- en rijver bod is opgelegd, omdat gevreesd werd dat het definitief afbreken van de steun (hetgeen nog niet is voor gekomen) gevaar voor de bemanning zou opleveren. Proefnemingen door de Franse fabrieksdeskundigen, die vorige week naar ons land zijn over gekomen, hebben uitgewezen, dat er geen gevaar bestaat. Daarom is het verbod inmiddels opgeheven. Breekt een steun, dan nog is elevatie (op en neer gaande beweging) moge lijk, al gebeurt het langzamer, met de mechanische handaandrijving. ..Het lijkt waarschijnlijk", zo stelt de legerleiding voorzichtig, „dat er rechtstreeks verband bestaat tussen het rijden in ruw terreinen de scheur vorming. Het kanon, dat dan „ge veerd" "wordt door het hydraulische systeem, zou dan mogelijk te grote krachten op de steun uitofenen". slagen, omdat zo stelde men gis terochtend het uit tactisch oog punt gevaarlijk zou zijn in oorlogs tijd afhankelijk te zijn van een derge lijke lange onderhoudsverbinding. „Wij gaan er van uit, dat wij zelf de noodzakelijke reparaties moeten kun nen verrichten". Er is echter wel een overeenkomst, waarbij in ons land twee Franse thans acht mon teurs zijn gestationeerd voor de op leiding en de speciale moeilijke repa raties. Wanneer alle tanks met de nieuwe verbeterde steun zullen zijn uitge rust, valt eerst te zeggen, zodra de terrein- en laboratoriumproeven een definitieve oorzaak hebben uitgewe zen. „Dat kan nog wel even duren al zetten we er wel haast achter" aldus gen. Adank. geacht op de hand te zijn van de win nende partij, ook al zouden dat de com munisten zijn. Een andere belangrijke factor bij stem mingen is echter, "dat de Chileense vrou wen in hun totaliteit conservatiever zijn dan de mannen. Een partij van belang ook tijdens de verkiezingen vormen In Chili de vakbonden. Senator Frel. die j hun meer zeggenschap In staatszaken In een daartoe belegde bijeenkomst in heeft beloofd, kon ongetwijfeld op de i de Rolzaal Ln Den Haag is gistermiddag - vakbeweging rekenen. Volgens Kroesjtsjew is de Chinese; de Robert-Schumanprijs, ingesteld door partij tegen het houden van de door; de Europese Beweging in Nederland, I-Ioe het 0,:>R Z'J- er z'Jn Chili or net Moskou uitgeschreven internationale! voor de eerste maal uitgereikt aan drs. 1 1 nu communistisch wordt of met. communistische conferentie, omdat; L. A. V. Metzemaekers, correspondent] grote veranderingen op ti! Allende zij tijd wil winnen voor afbrekendevan het dagblad „Het Parool" bij de wenst dat het land geregeerd worclt door - i ■-Brussel. wat hij noemt een „volksregering". Hij ist nationalisatie van de kopermijnen, die nu in handen zijn van de Ameri kaanse concerns Kennecott en Anacon da. naasting van de nutsbedrijven,- han delsondernemingen en banken en het voeren van een pro-Cubapolitiek. Frei is minder drastisch In zijn eisen, maar hij wenst toch dat Chili een onaf hankelijke politiek zal voeren en dat Amerika ln de Organisatie van Ameri kaanse Staten niet langer wordt toe gestaan de boventoon te voeren. Natio nalisatie gaat hem te ver, maar een groter winstpercentage voor Chili is wel "net minste wat hij van de buitenlandse maatschappijen zou vragen, mocht hij president worden. De kans dat Chili rood zou worden heeft de conservatieven enorme schrik aange jaagd. Het i3 een mogelijkheid die zij zich feitelijk pas goed bewust werden enige maanden Ereleden toen de aanhan gers van Allende bij de voorverkiezingen in Curicó een overweldigende meerder heid behaalden. Mocht geen van beide partijen een absolute meerderheid 'hebben haald. dan komt het overwegend con servatieve congres voor een moeilijke beslissing te staan, want dan zal dit college de keus moeten doen. De laatste veertig jaar heeft Chili geen revoluties ^ekend en wanneer het Congres moest beslissen dan koos het doorgaans de oartii die de meeste stemmen behaalde. Het is moeilijk voorstelbaar flat een con servatief congres dit in het geval van een rode overwinning zou doen. Maar zou het dit kunr.en laten zonder het ge vaar te lonen, dat ernstige ongeregeld heden ontstaan wanneer de meerderheid der kiezers zou zien dat haar beslissing werd genegeerd? Zou dat niet het betrekkelijk kleine le ger, dat zich altijd afzijdig heeft gehou den in de verleiding brengen, zich nu naar voorbeeld der naburen toch ook maar met politiek te gaan bezighouden beweging. Zij wil steunpunten bou wen, met behulp waarvan zij de zus-|'S voor Europese vraagstukken aan Ne- - - - derlandse- en buitenlandse periodieken en tevens voorzitter is van de Organi satie van Europese Journalisten" te Brussel werd deze prijs die bestaat uit een zilveren penning en een bedrag 1000) toegekend omdat hij een stekende journalistieke bijdrage heeft geleverd aan het streven naar Europese eenwording". Dit wordt opgemerkt in het rapport van de jury waarvan oud- ministerpresident prof. dr. J. E. de Quay voorzitter was. De prijs aldus het rap port, wordt verleend voor het gehele werk door de heer Metzemaekers in 1963 geleverd, „Zijn vele artikelen kunnen, in hun geheel en te zamen genomen, als uitstekend worden aangeprezen, omdat de laureaat in deze artikelen niett alleen heeft blijk gegeven van een voortreffe lijke kennis van zaken der Europese ge meenschappen, doch ook omdat hij tot de zo gewenste meningsvorming van de Nederlandse burgers over de Europese eenwording heeft bijgedragen door vele malen een eigen en welgevormd, zij het vaak een zeer kritisch, oordeel te geven over de voorstellen en besluiten van de instellingen der drie gemeenschappen". De heer Metzemaekers, geboren te Vil voorde (België) begon zijn journalistie ke loopbaan bij het „Algemeen Neder- landsch Persbureau A.N.P." in Den Haag, waar hij de functie van chef van de afdeling overzeese gebieden bekleed de. Hij bracht een aantal jaren in Indo nesië door en is sedert maar 1959 cor respondent van „Het Parool" in Brus sel. Een lid van bet nationale comité van de Amerikaanse Democratische Par tij, Frank Ervvin, heeft in Austin ver klaard dat agenten van geheime dienst en F.B.I. een onderzoek hebben ingesteld naar een komplot om pre sident Johnson te vermoorden, toen deze vorige week een toespraak tot de conventie van de Democratische Par tij in Atlantic City hield. Volgens Erwin, die deze mededeling, deed tijdens een toespraak tot de ka mer van koophandel in Austin, wa ren veel aanhoudingen verricht. In Washington verklaarde men echter van de zijde van de Amerikaanse ge heime dienst dat in verband met president Johnsons aanwezigheid op de Democratische conventie geen ar- restatus zijn verricht. Foto: Journalisten klimmen in en op een AMX-tank om er het fijne van te vjeten te komen. Garantie Kanon niet oorzaak Tijdens de persconferentie, die gister ochtend in liet depot cavalerie in de Bernhard kazerne in Den Haag werd gehouden, is er nadrukkelijk op ge wezen, dat. het zwaardere kaliber Uit de uitingen van de defensie deskundigen kon gisterochtend wor den afgeleid, dat Nederland het man kement. onder de normale garantie- bepalingen wenst te laten vallen. „De tank is ons aangeboden in twee versies: niet 75 en met 105 mm- kanon. Op basis van N.A.V.O.-rap- porten hebben we toen de zwaardere uitvoering gekozen. We hebben geen eigen veranderingen aangebracht en er normaal mee geoefend. Evenals wjj hebben ook de Franse dienstplich tigen als bemanning op deze tanks". De fabriek heeft ons land indertijd een service-contract aangeboden, waarbij dan onderdelen of complete tanks in Frankrijk gereviseerd zou den worden. Dit contract is afge- VIPRIJS VOOR VIS IN FRANKRIJK De Franse regering zal de landen van de Europese Economische Ge meenschap inlichten dat zij minimum prijzen zal instellen voor bepaalde vissoorten die ingevoerd worden. On der deze vissoorten is ook haring. Dit is door Franse regeringszegslieden meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3