„Reuma-specialisten" profiteerden van de angst voor oude-dagkwalen Bevolkingsonderzoek in Deltagebied op congres Poortvliet „zilveren" wethouders gehuldigd Eerste coaster in Goese Houthaven mogelijk nog dit jaar Vijfjarig jongetje west-zeeuws-vlaams ernstj„ verbrand ratiobouwplan 5 in Geersdijk Oplichters horen strenge straffen tegen zich eisen .aanbieding begroting in raad flipland geluidswagens vroegen bevolking om matiging ALMANAK Ernstig watertekort in Zeeuwsch-Vlaanderen NETTO BATEN TOERISME 1964 TUSSEN 35 EN 40 MILJOEN SAWEMA nv achterland 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964. „Kledenaffaire" voor rechtbank. hele lichaam is vrijdagmiddag de vijf- I jarige Reinier Snel uit Nootdorp opge- De meervoudige strafkamer van de rechtbank te Middelburg heeft zich vrijdagmorgen beraden over een zaak, die zeer waarschijnlijk onder de naam „kledenaffaire" de geschiedenis zal ingaan. Twee in Den Haag verblijvende kooplieden hadden zich voorgedaan als reuma- specialisten. Gisteren moesten zij zich verantwoorden voor het feit, dat zij in enkele maanden tijds een rustend landbouwer te Zaamslag voor meer dan 37.000 afhandig hebben gemaakt. Dat gebeurde met de aanbieding van zeer prijzij zgn. anti-reumakleden, waarvan het tweetal beweerde, dat er een geneeskrachtige werking van uit ing. De officier van justitie, mr. T. Le- bret sprak in zijn requisitoir zijn Do gemeentebesturen van W.-Zeeuwsch-1- Vlaanderen hebben vrijdagavond in het J*®* ernstige brandwonden over het ge- gemeentehuis te Oostburg opn" „.ir- j langdurig van gedachten gewisseld jezamenlyke bouw van een ai Ingen (omstreeks 300 stuks) raei i,, - Y - arbeidsbesparende middelen. Na de uit- brandwonden (derde graad) opgeiopen voerige discussies over dit West-Zeeuws- tddens een brand, die hj) zelf veroor- Vlaamse ratlobouwpian is de algemenezaak*°' °'ld kippenhok by zijn I verwachting, dat men de besprekingen i grootouders, de heer en^mvrouw Hey- een „hooggeleerd heer te|„Ze pjegen hier meineed, edelachtbare" j liierover met diverse instantier schap v; M Getuige die tegenover de mannen ludlïïft mc w.at" en regelmatig verklaard dat de huisarts zijn vrouw I J? !p overvolli reeds de nodige poeders verstrekte, was 1 de mond gesnoerd met de mededeling,1 JvL 'i °°p n 5 dat hij niet veel vertrouwen moest heb-1 reqU^t.?r. vLa?,de ben in deze medicamenten. De uitwer- tL werd gezegd dat beiden king van de kleden was naar de mannen en m vereni&ln? had- zeiden. veel beter, omdat het kameel haar, dat zuurstof en koolzuur bevatte, een uitstralend vermogen had. Om deze uitwerking te verkrijgen moest de man er op gaan zitten en er met zijn voeten) over wrijven. De rustend landbouwer die deze raad opvolgde moest de mannen toegeven, dat hij zoals het tweetal be weerde inderdaad een prikkelende werking voelde. Het kleedje zou voor den opgelicht. D. heeft praktisch niets gedaan, dan degene, die bij hem was een hoogge leerd heer te noemen. Bovendien zou de landbouwer naar zjjn mening de prak tijken van de mannen goed hebben kun nen doorzien als de feiten iJTderdaad ge pleegd waren zoals het slachtoffer ze beschreef. Ook werd geprotesteerd tegen I„,u van een blj B- 011118 10.000,— zijn eigendom worden. Maaraa"?pJTJffen Portemonnee met j 5000.— voor deze keer kreeg hij het voor een '•'•elK.oearag door de officier werd gezien „koopje": 3000. De landbouwer ge- al8 J?3**" van het misdrijf, maar loofde dat het hielp en betaalde alvastmeedeelde dat hij er acht- 1000,om er enkele weken later, toen fJ Jaar voor heeft moeten ploeteren, hij geld van de bank had gehaald nog ue ''bosman concludeerde, dat er niet 2000,bij te doen. een overtuigend bewijs was geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraak in deze Stralingskracht ■oort zetten. Men hoopt de plannen voor de bouw van de circa driehonderd woningen nog dit jaar aan de raden van de betrokken ge meenten te kunnen voorleggen. In de raad van Sint-Philipsland is deze week de gemeentebegroting voor 1965 aangeboden, die nog tijdens de vergade ring compleet gemaakt moest worden. B en w. hadden de uitwerking hiervan opgedragen aan de gemeente-ontvanger, de heer A. C. Beneder. Deze gemeente ambtenaar wordt thans uit alle delen van Zeeland telefonisch lastig gevallen over deze aangelegenheid. Men verwijt hem dat hij niet op tijd gereed zou zijn gekomen, voor de goede orde dient aan getekend te worden, dat de aanbieding van de begroting onder de verantwoor delijkheid van het college van b. en valt. zal stek te Geersdijk, v r Reinier te loge- Maar de „hooggeleerde heren" kwamen l niet alleen terug om het geld te Incasse ren. Ze brachten later nóg twee kleden mee. „Een om in de achterkamer te leg- gen en een om op zolder nit te rollen, dit ter \-erkrijging van een betere stra lingskracht bij het bed. Het ene tapijt j kostte de man 10.000,en het ander kreeg hij voor niets. „Erg aardig van die mensen", merkte de president op. verontwaardiging Uit over de zeer Maar het bleef hier niet bij. Er werden 1 schandelijke en laakbare wijze, waarop het tweetal P. B. (31) en T. D. (53), van de statos van twee bejaarde mensen misbruik had gemaakt. „Hier is geprofi teerd van de angst voor de kwalen van de oude dag". Mr. Lebret vroeg zicli t oorts af hoe. het kon dat de slachtoffers de praktijken van de oplichters niet eerder had den doorzien. Twee jaar onvoor waardelijk met aftrek van voorar rest: zo luidde de eis tegen B. Ver dachte D. hoorde acht maanden celstraf tegen zich eisen. „Allemaal leugens" betoogde B. toen de tenlastelegging was voorgelezen. „Zo iets van waar haen ze het vandaan ze ker", voegde de president van de recht bank mr. P. van Empel daaraan toe. „•Jazeker antwoordde de man. We krij gen zelfs nog geld van hem. Ongeveer 1' 225,Als getuige in deze zaak kwam net slachtoffer, de 64-jarige J. de K. uit Zaamslag voor het hekje. Hij had beide In totaal raakte de landbouwer ruim 37.000,kwijt en het bedrag zou nog veel groter geworden zijn als men op de een hypotheek voor 40.000. De raadsman mr. W. J. H. M. Overmaas Bijna geheel Zeeuwsch-Vlaanderen uit Valkenswaard vond het vreemd, dat de landbouwer geen aangifte had willen doen. Waarom eigenlijk, zo wilde h(j we- .,Ik dacht wie weet wat voor grote fabriek daar in Zwitserland is" ant woordde de man. Mevrouw L. de K.de J. kwam ook haar woordje doen. „Had je dat nou niet door. Je kreeg op den duur zo veel kleden, dat je huis op een mu seum ging lijken", vroeg de president aan haar. „Ze zeiden dat ik ervan kon beteren" sprak de vrouw, die dej raadsman niet kon zeggen, of J -1 lieden. waarvan er i welbespraakt was en opdringerig deed aan de deur ge- kregen. Daar hingen ze een verhaal op over de geneeskrachtige uitwerking van do kleden. „Goed voor do reumatiek van je vrouw", zeiden ze. En om de rustend landbouwer van de deugdelijkheid van de kleedjes te overtuigen werd verteld dat B. als reuma-specialist aan een grote fa briek in Zwitserland was verbonden. Van deze fabriek zouden de „genees- kleden" afkomstig zijn. Bovendien werd daar nog aan toegevoegd, dat B. acht jaar in Leiden had gestu deerd. D. betoogde steeds in gezel- JCf* AUTOMATIC AJCU i l TOASTER f69.50 Demonstratie van landbouwwerktuigen Honderden belangstellenden waren vrij dagmiddag aanwezig op een terrein aan de Abeelseweg te Souburg voor een demonstratie van werktuigen en trek kers voor het land- en tuinbouwbedrijf. Deze demonstratie de eerste van zyn soort in Walcheren is speciaal geor ganiseerd voor de kleinere land- en tuinbouwbedrijven. van de werktuigen vaak erg moeilijk, juist door de grote verscheidenheid van materialen. De demonstratie heeft dan ook tot doel om de gebruiksmoeilijkhe- den van diverse trekkers en werktuigen te tonen. Opvallend was het grote aan tal lichte vierwielige trekkers. Men heeft jarenlang gebruik gemaakt van tweewielige trekkers, maar de vier wie len waren alleen voor de grote broers bestemd. Daar is de laatste jaren veran dering in gekomen en dat was op deze demonstratie goed te zien. De demon stratie is georganiseerd door de Streek- verbeteringscommissie. de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, de Zeeuwse Groentetelersvereniging, de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst en de Rrjkstuin- bouwvoorlichtingsdienst. Het programma vermeldde demonstra ties met ploegen, freesmachines, spitma- chines. zaai- en plantmachines en enkele transport werk tuigen. Op deze demon stratie waren ook enkele voor Walche ren nieuwe machines te zien. Materiële schade bij aanrijding Op de hoek Van Steenbergenlaan-Em- malaan te Terneuzen heeft zich vrijdag ochtend om tien voor twaalf een aan rijding voorgedaan tussen twee perso nenauto's, bestuurd door respectievelijk J. J. V. uit Axel en J. C. L. uit Terneu zen. V. verleende geen voorrang aan de van rechts komende auto van de heer L. Beide wagens werden zwaar bescha digd. maar persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Zeeuwse Twijfel Soms, bij al die hitte, vragen we one teel eens af: zou het al die moeite teel waard zijn T nog drie nengebraeht, kleedjes by de mensen bin- gevolgd door acht vloer en tafel ïfelkleed. Door lange droogte en warme dagen heeft vrijdag te kampen gehad met een ernstig tekort aan drink water. De druk op de leiding was zelfs zo laag, dat in sommige ge meenten in het geheel geen water kon worden afgetapt. In andere plaatsen liet de watervoorziening nogal te wensen over. De oorzaak van de schaarste wordt geweten laan de langdurige droogte en aan mannen een andere naam" hadden op-de warmte van de laatste dagen, 6TE te?: toename in het waterge- innerde ze zich. bruik heeft gebracht. Daardoor is Buitengewone „raad" Gelukwensen aan J. J.v.d. Slikke en G. K. J. Krijger POORTVLIET heeft er vrijdagavond een buitengewone vergadering van de raad aan besteed om de beide v houders J. J. van der Slikke (87) G. K. J. Krijger (77), hulde te bren gen omdat zij beiden een kwart eeuw lang de gemeente in het college van b. en w. hebben gediend. Een unieke aangelegenheid: daarover was ieder een het in de druk bezochte bijeen komst in de bovenzaal van het raad huis eens. En als er deze avond dan ook iets in een kader moest worden gezet, dan was dat het college b. en w. Een ingelijste foto van het huidige college was voor de jubila rissen het cadeau van de gemeente. Burgemeester W. J. van Doorn bood dat geschenk aan. Hij deed, terwijl de gehele raad, de familie van de wethouders, het gemeentepersoneel, vertegenwoordigers van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" en niet te vergeten oud-burgemeester B. J. van Oeveren toekeken. Deze laatste en burgemeester Van Doorn hebben in de afgelopen periode van 25 jaar voor de enige wijziging in het Poortvlietse college van b. en w. gezorgd. Met de neer Van Oeveren werkte men der tien jaar samen met burgemeester Van Doorn nu alweer twaalf jaar. Natuurlijk was het deze avond bijeenkomst van terugblikken. Burge meester Van Doorn zorgde daarvoor in een toespraak. Voor jubilaris Van der Slikke begon de gemeentepolitiek in 1939. Hij werd toen voor de S.H.U. raadslid en meteen wethouder. De heer Krijger stapte al in 1S35 voor de A.R.-partij de raadzaal in functie bin nen. Hij wachtte een zittingsperiode af voor hij 't wethouderschap op zich nam. Vandaar nu dat dubbele „zil veren" jubileum. Burgemeester Van Doorn haalde wat markante gebeur tenissen uit de voorbije kwart eeuw op. Crisis, oorlog, wederopbouw, ramp. Hij kwam ook met een paar rake cijfers. In 1939 een begroting met op de gewone dienst een slot van 53.000. Nu een eindbedrag op diezelfde gewone dienst van 600.000. Op de kapitaaldienst nog sprekender cijfers: in 1939 een onderste regel van 25.000 nu een van f 1.5 mil joen. Samen sterk Burgemeester Van Doorn prees de jubilerende wethouders om wat zij hebben gedaan om Poortvliet te ma ken tot wat het thans is. De heer Van dei Slikke om zijn bedachtzaam heid, de heer Krijger om zijn bijzon der zakelijk aanleg. En beiden om de goede samenwerking, die er steeds in het college heerste. Er waren deze avond uiteraard nog meer felicitaties. Het eveneens al zeer. bejaarde raadslid, tevens nestor van, de raad, P. J. van Houdt (s.g.p.)j bracht de gelukwensen van de raad kan beide wethouders over. Hij wen ste hen nog een goede zittingsperiode en een gezegende ouderdom toe. Ook oud-burgemeester Van Oeveren voeg de het tweetal de beste wensen toe. Voor het secretariepersoneel sprak de heer Ph. van der Male en bode M. C. Deurloo had weer een felici tatie op rijm klaar voor het overige gemeentepersoneel. De beide „zilveren" wethouders glommen. Ze brachten de sprekers hartelijk dank en daarna was m nog een tijdje gezellig bij elkaar de bovenzaal van het raadhuis. in de winningsgebieden van de N.V. Waterleidingmaatschappij" Zeeuwsch-Vlaanderen in het Zeeuws-Vlaanise gebied en in Bel gië een zeer lage waterstand ont staan. Door de droogte komt er te weinig wa ter uit de diepwaterbron in Sint-Jan steen, de enige binnenlandse zoetwater bron waaruit Zeeuwscli-Vlaanderen kan putten. De maatschappij heeft voorts in de Braakman een spaarbekken, waarop men vrijdag was aangewezen. Grote hoeveelheden betrekt de maatschappij van de Nationale Waterleidingmaat schappij In België. Deze stopte vrijdag avond door tot dan onbekende oorzaak de leveranties. Men was op die manier op eigen voorraden met name op het spaarbekken in de Braakman aan gewezen. In tal van gemeenten werd de be volking vrijdagmiddag en -avond door middel van geluidswagens ver zocht de uiterste zuinigheid met drinkwater te betrachten. Een soort gelijk verzoek richtte de directie van ae N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen aan de zieken huizen in Terneuzen, Sluiskil, Oost burg en Hulst. Ziekenhuizen Naar men ons van de zijde van ae wa terleidingmaatschappij meedeelde, wor den vrijdagsavonds, als verschillende fa brieken, werkplaatsen, en dergelijke, zijn stilgelegd, de waterreservoirs geheel bij gevuld. Of zulks dit weekeinde zou kun nen gebeuren, werd betwijfeld. In elk geval zal ales In het werk worden ge- sted om de drinkwatervooi-ziening aa.n de ziekenhuizen veilig te stellen. Verder zal met name de komende dagen de toe stand nauwlettend in de gaten worden gehouden, „Als zulks noodzakelijk is, zullen de nodige maatregeen worden ge nomen". Wélke deze maatregelen zijn, werd ons niet meegedeeld. Vrijdagavond is overigens in het oostelijk deel van Zeeuwscn-Vlaanderen en in het aan grenzende gebied van België heel wat regen gevallen. Er waren hevige on- weersbuien, zodat de hoop gewettigd is, dat de aanvoer van water iets zal ver beteren. was. Omstreeks twee uur is de brand in het oude kippenhok, dat voor een deel ge vuld was met houtwol en stro. uitge broken. De brand ontstond, doordat net knaapje, met lucifers zat te spelen. Doordat hij waarschijnlijk in paniek ge raakte is Reinier niet onmiddellijk naar buiten gelopen. Zijn grootmoeder heeft hem uit het brandende kippenhok ge haald. Mevrouw Dankaerts-de Klerck, de echtgenote van de naast de familie Heijstek wonende wachtmeester der rijkspolitie, heeft toen met haar handen de vlammen jn het haar van het jonge tje gedoofd. De kleren, die voor een deel waren verkoold, stonden toen al niet meer in brand. Waarschijnlijk door een shock, voelde het jongetje geen pijn. Dokter H. Jansen uit Kortgene. die even later arriveerde, verleende eerste hulp en liet het kind per taxi naar het zie kenhuis te Goes vervoeren. Gisteravond laat was de toestand nog zorgwekkend. De ouders van het jongetje, dat één broertje heeft, zijn onmiddellijk naar Zeeland overgekomen. De brand in het kippenhok was vrij snel door omwonenden gedoofd met behulp van een tuinslang. De gealarmeerde brandweer van Wissenkerke hoefde niet op te treden. Vorstelijke gift van Philip s voor schouwburg Terneuzen De directie van de N.V. Philips Gloei lampenfabriek te Eindhoven heeft een „vorstelijke" gift aan de gemeente Ter neuzen gedaan, als bijdrage in de kos ten van een nieuwe schouwburg in deze gemeente. Zoals gisteren reeds gemeld, werd deze bijdrage toegezegd tijdens de officiële opening van de Philips- vestiging te Terneuzen. Vrijdagmorgen heeft de heer J. H. Bolling, belast met de leiding van de Terneuzense vestiging, een bedrag aan burgemeester mr. H. Rijpstra overhandigd. Terneuzens bur- M. A. de Meijer, wethouder van Terneuzen, die voorzitter is van het comité, dat zich belast met de inzame ling van gelden voor de totstandko ming van de schouwburg. „Ik heb niet de bevoegdheid de hoogte van het be drag mede te delen, maar ik kan U wel zeggen, dat het inderdaad een vorstelij ke gift is", zo deelde burgemeester Rijp stra ons vrijdagavond mede. Slot van pag. I) de bevolking". suggesties voor een uitgebreid onderzoek op dit gebied in Zeeland. In bepaalde gebieden kan een intensiever onderzoek geschieden in samenwerking met universitaire so ciologische instellingen (stages, scrip ties. dissertaties. Naar de mening van ds. Klooster man verdienen daarbij de volgende onderwerpen prioriteit: gebieden met een tot nu toe sterk gesloten gods dienstige structuur (bijvoorbeeld Tholen): gebieden, die door de Del tawerken uit hun isolement worden secties om gezamenlijk tot een breder en in vele opzichten nieuw draagvlak te komen. Medische wetenschappen Ook in de medische wetenschappen waa er de laatste decennia een stormachtige technische ontwikkeling te zien, v, blijkt uit de uiteenzetting van de arts C. J. Noome, voorzitter van de sect!» medische wetenschappen. Het gevolg van deze ontwikkeling is geweest „een verhoging van de medische diagnostiek en ten tweede een ontwikkeling op het gebied van de medische behandeling", aldus de heer Noome. die hierbij wjjgt keer thans zijn intrede doet (bijvoor-1 de ontwikkeling van het team specialis- beeld het Zandkreekgebied); gebie-j ten. „dat mijns inziens nog in de kin den waar de bevolking gedwongen j derschoenen staat", aldus deze schrij- i op een andere bron van „Het derde gevolg is de ontwikkeling van het moderne ziekenhuis, bemand met een voldoende serie specialisten en subspecialisten. Als wij nu naar Zeeland kijken, valt het op dat er de laatste jaren een verheugende ont wikkeling is op het gebied van de uit breiding van het aantal specialis men", aldus deze arts. Dat dit in Zee land niettemin nog vrij traag ver loopt, is een gevolg van aardrijkskun dige factoren: kleine steden enzo voort, Toch zal dit door blijven zet ten. schi-u— te overzien wat in de nabije toekomst in Zeeland gaat gebeuren op medisch gebied dan kunnen wij stellen dat op huisartsgebied weinig te voorzien is: de gemiddelde praktijkgrootte ligt In Zeeland, evenais in Friesland, een stuk lager dan in overig Nederand". Nu wordt er gestreefd haar kleinere prak tijken, „zodat de gemiddelde Zeeuwse staan over te gaan (bijvoorbeeld Yer-j seke); gebieden met een opkomende, industrie (Sloe en Kanaalzone): ge bieden met een streng verval der agrarische bevolking bijvoorbeeld de Zak van Zuid-Beveland). Landschapsarchitectuur „Het Zeeuwse landschap is aan sterke veranderingen onderhevig", zo schrijft de voorzitter, de heer J. van der Linden, ■an de sectie landschapsarchitectuur inl -arixHes Hii meent rtat er hii I gaat. Nog Ti waardevolle nieuwe mo rnet geheel op de hoogte zijn van de kansen en dikwijls eenvoudig door ge brek aan tjjd. Naast een documenteren de taak zou de sectie landschapsarchi tectuur een sterk stimulerende inslag moeten hebben. t Samenvattend zou de taak van de sec-1 huisartsenpraktijk goed ligt". Het ver- tie kunnen bestaan uit: 1. Het opsporen i trekoverschot op het Zeeuwse platte- van (overblijfselen van) historische land met als gevolg een teruglopen van landschappen uit documenten en in de I de huisartsenpraktijken, dat ernstig zor- verkelijkheid. Het streven naar behoud gen baarde, schijnt een einde te nemer van waardevolle onderdelen met behulp van de daartoe geëigende organen. Het registreren van veranderingen huidige landschap door voortschrij dende (technische) ontwikkelingen, on der meer ten gevolge van de Deltawer ken. Het signaleren van verschijnse len, die aan een harmonische ontwikke ling afbreuk doen en deze ter kennis brengen van de tot de behandeling hier van ingestelde organen. 3. Zich beraden over de grondslagen van een toekomstig landschap en het opstellen van een al gemene conceptie hiertoe. 4. Een nauwe samenwerking onderhouden met andere Drs. Verburg schatte voor Zeeland Lezing voor burgemeesters van watersportgemeenten Voor de groep burgemeester van wa tersportgemeenten die twee dagen op excursie in Zeeland is geweest, hield E.T.I.-directeur drs. M. C. Verburg gisteren een voordracht over regiona le problemen van recreatieve ontwik keling. Hij wees op de verdrievoudiging van het aantal overnachtingen van 1957 tot 1963, toen het cijfer drie miljoen werd bereikt. Hij schatte het aantal dagtoeristen dit jaar zeker op ander-1 half miljoen. De netto-baten uit hoof de van het toerisme zullen in 1964 tus sen 35 en 40 miljoen belopen, het geen overigens 3% van het Zeeuwse inkomen betekent. De cijfers die het E.T.I. in 1959 be rekende in de studie die in op dracht van de Kamer van Koophan- voor Midden- en Noord-Zeeland De eerste kustvaarder is deze week in het nieuwe natte haven industrieterrein van Goes ge meerd. Aan de steiger van de tweede insteekhaven, de Hout haven, arriveerde de coaster „Goeree" donderdagavond met een lading hout voor de hout handel E. N. C. van Riesen. Dit bedrijf is op het ogenblik volop bezig om zijn nieuwbouw op dit nieuwe terrein gestalte te geven. Advertentie J Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Zoals bekend: de gebouwen van dc houthandel Van Riesen aan de Albert Joacliimkade liggen in het tracé, dat voor de aanleg van de spoorlijn naar de gemeente Goes heeft uitgestippeld het haven industrieterrein. Vandaar, dat de gemeente de gebouwen voor bijna negen ton heeft aangekocht. Op het nieuwe industrieterrein, als buur man van lie A.F.K., worden nu op nieuw een aantal loodsen opgezet, die het bedrjjf in de toekomst onderdak moeten verschaften. De ijzeren spanten van vier enorme loodsen staan op het terrein bij de tweede insteekhaven al overeind. Drie stuks van 20 bij 94 meter, een loods van 20 bij 28 meter. Het is de bedoe ling, dat de loodsen eind deze maand klaar komen. Begin oktober wil de firma Van Riesen deze dan in gebruik nomen. Er wordt nu ook volop ge werkt aan de aanleg van de straten in het nieuwe terrein. De steiger aan dc Insteekhaven ligt er al. En daar nu meerde deze week het eerste schip af. Om er een lading van vijfhonderd kubieke meter hout te lossen, waar mee de „Goeree" juist uit Finland was gearriveerd. Het was echter niet de enige stapel hout, die er op het terrein te zien was. Naast het nieuwe „werkgebied" van de houthandel heeft men van de gemeente Goes een terrein in bruik leen gekregen; en daarheen zijn de afgelopen weken al verschillende sta pels getransporteerd, die eerst op het oude terrein lagen, dat nu langza merhand ontruimd moet worden om werd gemaakt namelijk dat inv teringen voor de recreatie ten bedra ge van 145 miljoen rendabel zijn, zijn thans al aan de lage kant, merkte drs. Verburg. De economische beteke nis van het toerisme wordt trouwens toch onderschat, zoals bijvoorbeeld de balans van het Deltaplan laat zien. Daar is de waarde gesteld op J liljoen netto per jaar of 100 mil joen gekapitaliseerd! Alleen grote steden komen er aar toe de waarden te honoreren. Rot terdam steekt enige honderden miljoenen in Brielse Meer, Brie- nenoord en Rottemeren, maar de kleine gemeenten rond het Veerse Meer wachten geduldig tot er eni ge tonnen door het rijk worden ge fourneerd. Een ander punt is dat van de ontslui ting van het achterland, waar een wat grotere vrijheid het aanbod van ru" te zeer ten goede zou komen. Het is niet te verwonderen dat de landbouw hierin grote belangen ziet. Ook de structuur van de dorpen is daar zeer mee gebaat. Spreker pleitte voor goede onderzoe kingen als basis voor een toenemende pressie. Wat dit betreft heeft het Veerse Meer zeer goed werk gedaan met zijn programmering, waarmee 10 miljoen is gemoeid. Er volgde een interessante discussie over de financiering van de werken, o.a. door de toeristenbelasting. Na de lezing ontving het provinciaal bestuur de gasten en volgde een ge-1 zamenlijke lunch. Fietser brak pols bij aanrijding jéugdlgi TiJdagmldc aar het J De naar het Julfanaziekenhuis te Terneu zen overgebracht, nadat hij om onge veer kwart over twee op de hoek Bur- femeester Geillstraat-Arsenaalstaat te 'erneuzen was aangereden door een personenauto, bestuurd door P. N. uit Hoek. T. week uit voor een geparkeerde auto op het moment, dat N. eveneens wilde passeren. Dokter A. C. van Breda Vriesman uit Terneuzen verleende eer ste hulp. Er was geen materiële scha de. Bromfietser verleende geen voorrang De Souburgse bromfietser M. A. J. H. heeft vrijdagmorgen op het kruispunt Bloemenlaan-Anjelierenlaan te Vlissin- gen geen voorrang gegeven aan een van rechts komende personenauto. Hij werd hierdoor de oorzaak van een bot sing. De personenauto, bestuurd door de heer A. P. uit •s-Heex-Arendskerke, reed over de Anjelierenlaan komende uit de richting van de Bosjeslaan, ter wijl de bromfietser over de Bloemenlaan komende uit de richting Hogeweg reed. Er ontstond slechts materiële schade. Auto botste tegen lantaarnpaal De Oosterscheid ebrug zal op medisch ge bied ook zijn invloed doen gelden op Sehouwen-Duiveland: er zullen meer specialisten daar spreekuur houden en er zullen meer patiënten elders opgeno men worden. Rechtswetenschappen Bestuurswetenschappen Ook mr. J. J. van der Weel en dr. D, van der Wel. voorzitters van de sectie rechts- en bestuurswetenschappen, ge ven een suggestie voor een onderzoek: de veranderingen, die een gevolg zijn van de ontsluiting van het Deltagebied Zeeland. Wat het terrein van het pri vaatrecht betreft: in Zeeland bestaat op veel plaatsen nog een historisch recht van aanwas van buitendijkse gronden dat anders (in hoofdzaak ruimere) in houd heeft dan het recht van aanwas volgens het Burgerlijk Wetboek. Wan neer nu de Deltadammen de zeearmen tot binnenwateren zullen hebben ge maakt en de schorren tot bouwterrein, bosgrond of speeltuin, zal dit aanwas- recht een historisch verschijnsel wor den. Ruggespraak met andere juristen heeft tot de conclusie geleid, dat er niet vol doende veranderingen in Zeeland te con- j statoren zyn om op het terrein van liet i privaatrecht een onderzoek te kunnen (en vooral: te behoeven) ondernemen.' Zeeuwse folklore op rechtskundig gebied bestaat niet, althans niet meer. Wat betreft het bestuursrecht zal met. name aandacht worden bestead aan de con centratie van kleine bcstuurseenheden tot één grote, zowel wat betreft gemeen ten, als waterschappen. Taal- en volkskunde Mej. dr. H. C. M. Ghijsen, voorzitster van de sectie taal- en volkskunde, heeft in haar preadvies met name aandacht ge schonken aan „taai-sociologisch onder zoek in hot Deltagebied in het bijzonder in Zeeland". „In Zeeland zullen", zo schrijft zij, i,de oude streektalen van een overwe gend agrarisch gebied in snel tempo worden beïnvloed door zeer uiteen lopende, niet-agrarische factoren; een taal- en cultuurpatroon, sinds eeuwen gevestigd en betrekkelijk on- I gemoeid gelaten, zal daardoor in zijn grondlijnen worden gewijzigd". Deze kunstmatige versnelling maakt do- cumentatie urgent. Daartoe is dan ook nodig: het vastleggen van de streektaal en een periodiek onder zoek van de verandei-ingen in de nieuwe industriegebieden, in de re- i creatiegebleden en In de pendJge- I bieden. „Docuftientatie van zulk een ingewik kelde materie zal niet gemakkelijk zijn", voorspelt mej. Ghijsen zelf. {Advertentie) Geen invochten geen natte persdoeken m StOOm Acu strijkijzer Een kleine personenwagen, bestuurd door W. de J. uit Terneuzen, is vrij dagmorgen om ongeveer half tien in de Havenstraat te Terneuzen uit de bocht scheepslading höüti dïe rechtsreeks' gevlogen en tegen do voor de tuin van naar de nieuwe opslagplaats werd ge- i ket lyceum staande lantaarnpaal beland, bracht. Er zullen dit jaar nog vijftien Voor de bestuurder liep het ongeluk coasterladingen volgen. °P enkele onbetekende wondjes na. goed Op de foto de „Goeree" aan de stei- af. De auto was zwaar beschadigd. Van ger in de nieuwe insteekhaven. de lantaarnpaal kwam de glazen kap (Foto P.Z.C.) "aar beneden, waardoor het wegdek j werd bezaaid met glassplinters. VRIJWEL OVERAL DROOG Vrijwel overal droog weer met op de meeste plaatsen zonnige perioden. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Overwegend zwakke wind. STRANDVERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) VANDAAG droog en vrij zon nig met een zwakke zeewind. In de middag 23 tot 25 graden. Zee water 17 graden. VOORUITZICHTEN: stabiel, droog, met flinke perioden van zonneschijn. ZON EN MAAN 6 september Zon op 05.59 onder 19.16 Maan op 05.52 onder 19.54 7 september Zon op 06.01 onder 19.14 Maan op 07.11 onder 20.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2