PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S0EKARN0 ROEPT OP TOT PARAATHEID Djakarta: vliegtuig vervoerde geen para's maar danseressen Bevolkingsonderzoek in Deltagebied onderwerp van congres Zeeuws Genootschap KWESTIE INDONESIË-MALEISIË DINSDAG IN V.N. Ghoerkas en Nieuwzeelanders ingezet tegen infiltranten AFGETREDEN RAAD VAN BESTUUR DAGVAARDT E.M.S.-C0NTINENTAL r VANDAAG IN ONS BLAD Boltini gedwongen België te verlaten Exclusief interview met prins Bernhard Over gezondheid niet te klagen, maar volgend jaar kalmer aan Vliegtuigongeluk in Thailand - 26 doden Minister en gouverneur „N.A.V.O. heeft niet voldoende zeestrijdkrachten" 0p 19 september in Middelburgse zalen 207e jaargang no. 209 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. 0.76 per kw„ franco per post 10.- p. kw. Losse Walstraat 68-60, tel. 2356 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel, 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes' Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 6213); Oostburg: tel. 2911: Zlerlkzee: red. tel 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Ingez. med 3 r tarief. Kleine adv. (mar. 8 regels) 32 ct. p. regel min. ƒ1,60). „Brieven bur. ran dit blad" 25 Zaterdag 5 sept. 1964 „Tapijthandelaars" op het matje Pagina 2 er. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. President Soekarno van Indonesië heeft gisteren de Indonesische strijdkrachten bevel gegeven hun paraatheid op te voeren om voor alle eventualiteiten gereed te zijn. Dit is meegdeeld door het com- munistisch-Chinese persbureau „Nieuw China". Het persbureau meldde dat de boodschap tot de strijdkrachten door minister van buitenlandse zaken Soebandrio werd voorgele zen en dat zij was samengesteld na afloop van een bespreking tussen Soekarno en zijn commandanten van leger, marine en luchtvaart. De president zou de huidige toestand hebben besproken, vooral de aanwezigheid van buitenlandse oorlogsschepen voor de kust van Java en andere Indonesische eilanden. Officieel i: gedeeld, dat de Veiligheidsraad, onder voorzitterschap van de Rus P. Morozow, woensdag vergadert om de Maleisische klacht tegen In donesië wegens „duidelijke en on vergeeflijke agressie" in behande ling fe nemen. Twee bataljons Britse Gemenebest troepen bereiden zich voor om de strijd aan te binden met de Indone sische guerrillastrijders in Malakka, zo is gisteravond in Koeala Loem- poer bekendgemaakt. Zij zullen de Maleisische eenheden aflossen die op hun beurt naar Singapore worden overgebracht om de orde en rust al daar te herstellen. Sinds woensdag zijn bij relletjes in Singapore acht mensen om het leven gekomen rond zéstig gewond. Premier Abdoel Rachman van de federatie-Maleisië, die donderdag voor de vier gebieden van de fede ratie de noodtoestand afkondigde, heeft gisteren Indonesische agen ten en communisten verantwoor delijk gesteld voor de onrust in Singapore. In een radiotoespraak zei hij dat de Maleisische regering ervoor gewaarschuwd was dat er tegelijk met de landingen van In donesische parachutisten relletjes in het land zouden uitbreken Boemerang Ik bid dat het kwaad dat Soekarno voor ons bestemd heeft, als een boe merang op hem zal terugslaan, dus Rachman. De twee Gemenebest bataljons die nu tegen de Indonesiërs gaan optreden, zijn een eenheid Goer- kha's en een regiment uit Nieuw-Zee- land. De Nieuw-Zeelanders zullen naar Pontian aan de zuidwestkust van Malakka gaan. Daar zijn op 17 augustus ongeveer 100 Indonesiërs ge land. De Goerkha's gaan naar het eiland Labis op rond 200 km ten noor den van Singapore, waar 30 Indonesi sche parachutisten zijn neergelaten. Tot nu toe zouden achttien Indonesiërs bij gevechten op Malakka gesneuveld zijn en ruim 50 zijn gevangen geno men. Drie Maleisiërs zouden gesneu veld zijn en drie gewond. Danseressen Ganis Harsono, woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken, heeft in Djakarta meegedeeld, dat het vliegtuig een C-130 dat woensdag Indonesiërs bo ven Malakka zou hebben neergelaten, in werkelijkheid leden van een dans groep vervoerde. Op liet. tijdstip, waarop er volgens Maleisië een In- Vrouw bedwingt de noordelijke Eigerwand New York mee- donesische C-130 boven Maleisisch grondgebied zou hebben gevlogen, vloog er in werkelijkheid, aldus "Har sono, een C-130 in de omgeving van Maleisië. Dit toestel, dat 70 „schone Cambodjaanse danseressen" aan boord had die in Indonesië waren geweest voor de viering van onafhan kelijkheidsdag, was toen op weg n Phnom Penh in Cambodja. De 26-jarige Daisy Voog uit Mün- chen is er als eerste vrouw in ge slaagd de moeilijke noordelijke wand van de Eiger te beklimmen GEDERFD INKOMEN OPGEËIST Beslaglegging De drie leden van de afgetreden raad van bestuur van Continental hebben van de president van de rechtbank vergun ning gekregen tot beslaglegging. Dit houdt geen oordeel van de president in. De heren Kuneman, Van der Wolk en Van Saarloos hebben inmiddels beslag laten leggen op eigendommen van E.M.S.-Continental N.V. Van waardever- klaring van dit beslag zal nog worden' aangevraagd. In reconventie heeft rar, A. G. Maris na mens de E.M.S.-Continenlal opheffing van het beslag gevorderd. Tijdens het komende kort geding zullen dus alle aspecten van dë zaak kunnen worden besproken. Beslag laten op eigendommen Continental De drie leden van de afgetreden raad van bestuur van E.M.S.-con tinental N.V., de heren S. O. Kune man, F. W. van de Wolk en dr. J. F. van Saarloos, hebben een kort geding aanhangig gemaakt tegen de N.V. Zij stellen, dat zij niet kun nen wachten tot in de civiele proce dure een beslissing in hoofdzaak valt. Zij eisen van de N.V. het ge derfde inkomen van respectievelijk 7500, 6500 en 5000 per maand. De wyze waarop de reorganisatie van de Horecasector van de exploitatïemaat- schappü Sc.heveningen (E.M.S.) N.V. tot stand is gekomen vormde voor de drie leden van de raad van bestuur van Con tinental N.V. een dringende reden tot ontslag. De heren Kuneman, Van der Wolk Van Saarloos stellen, dat de N.V. ver plicht is hen schadevergoeding voor hun uittreden te betalen. Bij de Haagse recht bank is inmiddels de dagvaarding uitge bracht. Voor een van de vice-presidenten van de Haagse rechtbank zal het kort geding óp 11 september dienen. „VAREND VOLK" Een overzicht van de grote hal van' de centrale Aalsmeerse veiling ivaar de corsowagens staan opge steld, welke vandaag, in het jaar lijkse bloemencorso „Varend Volk" van Aalsmeer naar Amster dam zullen rijden. VERKEER BIJ WAALBRUG URENLANG GESTREMD Gisteravond is het verkeer over de rijksweg Utrecht-Den Bosch urenlang gestremd. Omstreeks half acht moest op de Waalbrug een trailerchauffeur afremmen voor een andere auto. Hier door blokkeerden de remm/w van zjjn truck. De truck raakte een personen wagen en belandde daarna tegen een pijler van de Waalbrug. Spoedig arriveerde een takelwagen. De ze wilde de zwaar beschadigde trailer zo snel mogelijk van de brug verwijde ren, opdat de drukke verkeersstroom door zou kunnen gaan. Door de trek- manoeuvre sloeg de motor van de truck, die nog in de versnelling bleek te staan, aan. waarop de truck met kracht de takelwagen een tiental meters naar vo ren duwde, tot deze kantelde. Een twee de takelwagen moest hierna redding brengen. Inmiddels was de Waalbrug geheel versperd en vormden zich kilo meterslange files. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. VLIEGRAMP IN BRAZILIË Alle inzittenden (39) zijn omgekomen Een „Viscount" van de Braziliaan se „Companhia Transporte PauJis- is tegen een heuvel te pletter gevlogen. De 34 passagiers en 5 bemanningsleden zijn om het le ven gekomen. Het ongeluk is ge beurd in de buurt van Friburgo, op 110 km van Rio de Janeiro. TSJOMBE ZENDT ZUIDAFRIKANEN NAAR HUIS Premier Tsjombe van Kongo-Leo- poldstad heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat de Zuid- afrikaanse vrijwilligers voor zijn leger naar huis gezonden zullen worden. Tsjombe, die vandaag vertrekt naar de conferentie voor Afrikaanse een heid in Addis Abeba in Ethiopië, zei, dat de Kongolese regering niet ge vraagd heeft om Zuidafrikaanse vrij willigers om de orde in Kongo te her stellen. „En zij die zijn gekomen en hun diensten eigener beweging heb ben aangeboden, zullen naar huis te ruggestuurd worden". Sommige van deze vrijwilligers hebben volgens Tsjombe van hun aanwezigheid in Kongo gebruik gemaakt om propa ganda te voeren tegen de nationale belangen van Kongo in en dit kon niet geduld worden. Op zijn persconferentie van gister avond zei de Kongolese premier ver der, dat hij in Addis Abeba op de spe ciale vergadering over Kongo van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (O.A.E.) de hulpverlening van Kongo-Brazzaville en van Boeroendi aan de Kongolese rebellen aan de kaak zou stellen. Tsjombe zei bewij zen te hebben, dat deze „samenzwe ringen" waren gericht niet alleen te gen de nationale veiligheid en een heid van Kongo Leopoldstad maar ook tegen het bestaan zelf van de Kongolese natie, haar volk en toe komst van Afrika. Het circus Boltini ziet zich, naar liet ons telefonisch uit Yper heeft medege deeld, genoodzaakt overhaast zijn Bel gische tournee te beëindigen, daar het ministerie van arbeidsvoorziening de werkvergunningen voor de buitenland se artiesten van het circus heeft gewei gerd. De tournee, dat op 19 augustus in Heist was begonnen, zou tot eind oktober du ren, maar daar de circa 50 niet-Belgi- sche artiesten van Boltini vóór zondag avond zes uur België moeten hebben verlaten, gaat het circus zondagmiddag reeds terug naar Nederland. Het circus kan zonder zijn niet-Belgische artiesten niet spelen. In alle nummers op één na treden deze artiesten op. Er is een uit het buitenland komend verhaal, afgeleid uit opmer kingen die aan prinses Beatrix worden toegeschrevendat het met de gezondheidstoestand van prins Bernhard minder goed zou gaan. Dat valt nogal mee. De dokters van de prins hebben hem echter wel gezegd, dat het moment is gekomen om 't wat kalmer aan te doen. Wel sport of zo, maar niet naar drie vergaderingen achter elkaar en dan naar huis om er tot in de nacht met de post bezig te zijn. Maar dat is niet de directe oorzaak van de noodzaak het nu rustiger aan te gaan doen. De vraag is trouwens: hoe? D |it vertelde Z.K.H. prins Bernhard dezer dagen in een exclusief in terview voor ons blad aan onze spe ciale verslaggever Dries Ekker, Wij zijn zeer verheugd dit interview in ons blad van heden te kunnen publi ceren. Onze verslaggever heeft in een zeer openhartig en plezierig gesprek een groot aantal aspecten van het le ven aan het hof en van de positie van koningshuis en prins aan de orde kun nen stellen en op zijn vragen vrij moedige antwoorden gekregen. Bijvoorbeeld op de vragen over de ge zondheidstoestand van de prins, die zich er zelf allerminst ongerust over bleek te maken en daarvoor ook geen enkele reden zag. ..Waarschijnlijk komt 't nog van dat auto-ongeluk* in 1937 waarbij ik 'n paar nekwervels heb gebroken. Dat is het vorig jaar wat slechter ge worden. Daarbij kreeg ik een verve lende zenuwontsteking die' behoorlijk pijnlijk is. Kalmer-aan hebben de dok ters gezegd", aldus de prins tijdens het interview en hij vervolgde: „Dat heb ik nu eindelijk ingezien en dus ga ik mijn programma van volgend jaar af veranderen. Verder is er echt niets aan de hand. Als ik het zo ga doen, is er geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat er iets ver keerd zou lopen". tussen, dat toen hij vorig jaar op een balk terecht kwam, er nog een paar stukjes van lagere wervels ver splinterd zijn en dat bovendien zijn heupbeen een scheur heeft gekregen. land archeoloog, arts, antropoloog, schrijver, kenner van de Tibetaanse taal als acting-president gaan op treden. Commissariaten en Prins Bernhard Fonds vragen niet zoveel tijd, dat die functies behoeven te wor den neergelegd. Naar het Prins Bern hard Fonds en de Jaarbeurs gaat dan nog vaak mijn secretaris. De strijd krachten? Dat hoeft echt niet. Dat gaat zo gemakkelijk en is altijd zo prettig. Wel vaak lichamelijk ver moeiend door de inspecties maar dat is niet erg. Er zijn geen spanningen en dat is belangrijk. De paarden, althans organisatorisch bezien, zullen er op den duur wel aan moeten geloven. Dat kost een enorme activiteit. Ik zal graag in het bestuur van de Internationale Federatie blij ven, maar al Is dat nog niet offi cieel niet meer als president met al die representatieve verplichtingen en met a'.le zorg voor coördinatie en wat al niet meer". Maar de prins moet er dit jaar nog wel voor naar Tokio. Niet als lid van het koninklijk huis, maar als president van de Federation Equestre Internationale. Met een heel scherp oog voor de olympische voorzienin gen voor de driedaagse ...Military" waarbij in 1960 te Rome tal van slachtoffers onder de paarden zijn gevallen. Als in Japan de voorzienin gen voor dat onderdeel niet zeer be vredigend zijn geregeld zal hij niet aarzelen strenge maatregelen te ne men. Wat dat betreft Is de prins vast besloten. (Zie voor het interview pagina 11) Een transportvliegtuig van Amerikaan se makelij van de koninklyke lucht macht van Thailand is donderdagavond in Noordoost-Thailand neergestort, waarbij 26 inzittenden werden gedood en 8 gewond. AUen waren leden van de luchtmacht. ftuntlijn Televisiekijkend Nederland heeft gis teravond (opnieuw) kennis kunnen maken met de heer C. Vcrolme, bekend scheepsbouwer, die enige gedachten ont wikkelde tijdens een interview over het door hem beheerde Rem-elland en zijn toekomst. Gezien dc populariteit, die de Rem-actlvlteitcn van deze bekende Ne derlander allerwege genieten, mag men wel aannemen dat in sommige huiska mers voldaan is geknikt toen hij bezig was, Verolme trad nu eens als een be wogen mens op. oprecht vervuld van Rem-idealisme, dan weer als een vader lijke vriend, die zalvende woorden sprak aan het adres van minister Scholten. HIJ Ia» met stemverheffing enkele pas sages voor uit opmerkingen van Neder landse politici en bleek bovenal teleur gesteld in de heren Veldkamp en Schol ten, destijds paladijnen van dc reclame in de Nederlandse televisie Jawel, hier en daar zul er voldaan geknikt zijn; hij heeft het toch maar eens goed gezegd. Ongetwijfeld ls de heer Verolme een groot scheepsbouwer en een geniaal commercieel talent. Daardoor is het hem mogelijk geweest als een moderne Michiel de Ruyter van de Industrie car rière te maken. Dergelijke figuren im poneren- zij zjjn voor de buitenstaan der gehuld ln het romantische waas van de geslaagde man, die met niets is be gonnen. maar de omstandigheden naar zijn hand heeft gezet. Aan de onmis kenbare verdiensten van deze opvallen de industrieel willen wij niets afdoen en daarbij willen wij tevens verzekeren het respect te delen, dat men hem terecht toe draagt. Maar na gis teravond menen wij toch verplicht te zijn in deze kolom uit te spreken dat de heer Verolme óf een kind in de politiek is óf een man van een niet sympathiek raffinement. W(j hopen op het eerste. Want als zoveel onbegrip (om geen sterker woord te gebruiken) rond de rechtssituatie in zake het Rem-eiland zou zijn gespeeld als gisteravond in het t.v.-interview, dan zou de acteur naar ons gevoel een onoprecht man zijn. Dat willen we niet aannemen. Blijft het andere: een kind in de politiek. 'aarom Omdat deze gouverneur •an het Rem-eiland blijkens zijn uitlatingen niet kan begrijpen, dat een regering zijn optreden in deze zaak eenvoudig niet over zijn kant kan en mag laten gaan. Politiek niet. omdat er over het radio- en t v-bestel een uitspraak moet komen in het gemeen overleg tussen regering en parlement; uit een oogpunt van rechtszekerheid niet omdat met dit eiland een rechts vacuüm is geschapen. Evenmin is het hem duidelijk, dat de regering op grond van internationale afspraken er aan be hoort mee te werken, dat er geen chaos ontstaat in de ether. Mensen als de heer Verolme rechtlijnige figuren als regel-eisen gaarne van een regering dat zij fors optreedt, „regering regeer" is een geliefkoosde uitdrukking. Welnu, dat gebeurt nu, althans voor een deel. Maar de Rem-gouverneur ging gister avond aan de kern van dat regerings beleid voorbij en kwam met niet ter zake dienende argumenten Vandaar dat de conclusie onvermijdelijk was: hij moge een geniaal commercieel talent zijn. deze scheepsbouwer, van regeringsbeleid begrjjpt hij niet alles. Een kina in de politiek. We hebben in deze kolom meermalen iaten blijken weinig waardering te hebben voor het regeringsbeleid, zo als dat dit jaar rond de Rem naar vo ren is gekomen. Maar dat belet ons niet te erkennen dat het doel van het beleid juist is. Het zou in het geheel van dit betoog tevens onjuist zijn niet te erkennen, dat minister Scholten gis teravond (vóór het interview met de heer Verolme i helder het regerings standpunt heeft uiteengezet. Zonder W"; Admiraal H. P. Smith, opperbevelheb ber van de N.A.V.O. in het gebied van aarzeling kwam ook hetT antwoord op de Atlantische Oceaan, is van mening I de vraag of hij nog altijd achter de nota dat de N.A.V.O. niet over voldoende commerciële televisie staat: het stand punt van de bewindsman is onver zeestrijdkrachten beschikt. Hij verklaar de op een persconferentie. In Halifax, dat de Russen hun marine geweldig uitbrei den. Het westen zou in geval van oorlog in een ongunstige positie verkeren. derd. Maar dit was het verschil tussen de minister en de heer Verolme: de eerste neemt de rechtsstaat en de de mocratie ernstig, de tweede niet. EEN SERIE boeiende onderwer pen komt. zaterdag 19 september in Middelburg aan de orde tijdens het „Congres Bevolkingsonderzoek Deltagebied" van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het congres is verdeeld in zeven secties: historie en archeologie; economie, sociologie en demogra fie; godsdienstsociologie; land schapsarchitectuur; medische we tenschappen; rechts- en bestuurs wetenschappen en taal- en volks kunde. Na een opening in het Citytheater zal de vergadering zich verdelen in deze secties, die dan in verschil lende zalen in Middelburg de on derwerpen zullen bespreken, 's Middags is er dan in het City theater weer een plenaire verga dering ter bespreking van de con clusies der secties. Historie Archeologie Veel stof voor discussie leveren de he ren ir. J. A. Trimpe Burger en M. P, de Bruin, voorzitters van de sectie historie en archeologie, in het preadvies voor hun sectie. ..De gebeurtenissen, die zich sinds het begin van de- tweede wereld oorlog hebben voorgedaan, brachten niet alleen ingrijpende veranderingen teweeg in het aanzien van Zeeland zelf, maar hebben er bovendien toe geleid, dat on ze kennis over de historie en de wor dingsgeschiedenis van het Zeeuwse ge west aanzienlijk is verdiept en uitge breid", zo schrijven zij. „Als voorbeeld noemen we hier de resultaten van de vele bodem karteringen, die onder andere zrjn uitgevoerd in de drooggevallen, door inundaties getroffen gebieden, zoals Walcheren en Schouwen. Waarnemin gen en conclusies zijn neergelegd in tal van wetenschappelijke publikaties of in terne rapporten", waarvan de heren Trimpe Burger en De Bruin er vele met name noemen. Beide deskundigen laten echter ook een alarm horen: „Het is echter ge bleken, dat de veranderingen, opge treden in onze provincie sedert het begin van de tweede wereldoorlog, niet voldoende konden worden gere gistreerd en bestudeerd door een we tenschappelijke apparatuur. Reeds thans blijkt, dat in bepaalde gevallen het achterwege blijven van weten schappelijke onderzoekingen op ar cheologisch, historisch en landschap pelijk of toponymisch gebied, vooraf gaand aan of parallel lopend met de uitvoering van cultuurtechnische werken, tot onherstelbare verliezen heeft geleid. Ten dele is dit veroor zaakt door een gebrek aan geldmid delen, maar ook door het niet be schikbaar zijn van voldoende ge schoolde en bevoegde krachten om de stormachtige ontwikkeling in Zee land enigszins bij te houden. Vooral deed zich ook het gemis voelen aan een centrale instelling in de provin cie, waar een coördinatie van de on derzoekingen en een vruchtbaar over leg tussen de verschillende belangen groepen zou kunnen plaatsvinden". De heren Trimpe Burger en De Bruin wyzen er voorts op, dat in de naaste toekomst door herverkaveling, aanleg van wegen, stadsuitbreidingen, Delta-; werken enzovoort nog vele veranderin gen te wachten staan. Historische en to pografische beschrijvingen en archeo logisch onderzoek van de „bedreigde ge bieden" is hierbij onontbeerlijk. Deze on derzoekingen zouden voor een belang- De schrijver van dit preadvies schenkt met name aandacht aan de ontvolking. „De ontvolking is een centraal verschijnsel voor de Zeeuw se samenleving. Zij hangt samen met de onvoldoende groei van de werk gelegenheid, de verstedelijking, de veranderde mentaliteit en met andere factoren. De gevolgen zijn verstrek kend. Er is een groot vertrek uit Zeeland, de steden groeien, het so ciaal kapitaal deprecieert, het ver enigingsleven verkommert, de open bare verkeersvoorzieningen komen in het gedrang", illustratie wijst drs. Verburg er op. rijk deel kunnen worden uitgevoerd on- j dat de bevolking van Zeeland in de pè- der deskundige leiding door historisch I riode van 1957 tot 1960 groeide met 9 of een archeologisch geïnteresseerde le-procent tegen een landelijke groei van den van het Zeeuwsch Genootschap, in 19 procent in dezelfde periode. „Het samenwerking met andere belangstellen- gaat in Zeeland gepaard met een sterke den, zoals hijvoorbeeld de leden van ver- veroudering", alaus deze sectievoorzit- schillende heemkundige kringen. De'ter. Het Zeeuws geboorteoverschot is het laagste van ons land. Het vertrek- overschot van mannen bestaat voor 70 procent uit 20- tot 40-jarigen. Naar aan leiding van dit alles stelt drs. NL C. Ver burg, bij wijze van suggestie voor de discussie, vele vragen: Welke zijn de oorzaken en gevolgen van de ontvol- r king in vele dorpen, welke is de invloed nconoiïlie van industrie en toerisme op het gods- 1 dienstig leven, op de vrijetijdsbesteding, ^noiolnnio °P het overheidsgezag enzovoort? Ook jOClOlOgie zo het mogelijk zijn de studie tot één Idorp te beperken. Demografie ne organisatie van het onderzoek eist medewerking van de provinciale diens- beide heren bepleitten in dit verband goede verstandhouding met directies, aannemers en uitvoerders van cultuur technische werken, zoals de rijkswater staat., de cultuurtechnische dienst en an dere diensten. De voorzitter van deze sectie, drs. M. C. Verburg. Wijst er op, dat in zijn sec tie drie wetenschappen met een verschil lend kenobject zijn ondergebracht Voor Zeeland is het verband, waarin zy hun plaats vinden van bijzonder belang. In enkele sectoren is de economische ont wikkeling achtergebleven, hetgeen haar stempel heeft gezet op de volksaard. Het omgekeerde verband is ook aanwe zig. Anderzijds vindt een snelle omwen teling plaats, hetgeen weer samenhangt met een veranderde mentaliteit. Drs. Verburg wijst er op, dat behalve alge mene oorzaken (ontwikkeling van het verkeer, de communicatiemiddelen, de welstand) ook de ontsluiting van de provincie hier een rol speelt. ten, aanstelling van een tijdelijke kracht en van vaste informanten, deskundige adviseurs en verzameling en bewerking van het materiaal. Hiervoor moet een formele organisatie worden opgezet. Van de leden der sectie moet een actief lid maatschap worden verlangd. Godsdienstsociologie Eigenlijk vindt de voorzitter van deze sectie, ds. F. S. Kloosterman, de term „godsdienstsociologie" te zeer begrensd: beter ware het te spreken van „gods- (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1