Veel en T televisie gevarieerd amusement PUZZEL- rubriek JAN DE LAET: RADIO- EN T.V.-„ AMBASSADEUR" IN HILVERSUM Zaterdag 5 september 1964 Oet wordt een vrij luchtige week op het scherm. Veel amusement in alle soorten en toonaarden, veel sport en de nodige buitenlandse series. Hoogtepun ten zijn behalve de wielerreportages en het directe beeldverslag van de aan komst van de Noorse koning Olaf, die immers programma's vormen die altijd aanslaan, omdat ze zo volledig beant woorden aan de eigenlijke betekenis van de televisie het optreden van het echtpaar Esther en Abraham Ofarim, het programma rond de Nederlandse Amerikaan Max Tak en het t.v.-spel Ve nus Bespied, dat de A.V.R.O. donder dagavond uitzendt. Sportadualiteiten ZONDAG. De NTS is op deze eerste zondag in september druk in de weer met ver schillende sportaetualiteiten. In de voormid dag eerst, met deskundig commentaar van Aad van Leeuwen, een reportage van het gro te internationale concours hippique in Rot terdam, dat jaarlijks wordt gehouden onder de naam CHIO. Bob Spaak en Koos Postema vertellen daarna het hunne bij de beelden van de interland atletiekontmoeting In Enschede half vijf ten slotte rechtstreekse beelden van tussen de Nederlandse en Engelse meisjes. Om de wedstryd voor profrenners op de weg om het wereldkampioenschap. De laatste kilome ters van de grote favorieten en de finish. Na tuurlijk zal Barend Barendse de beelden met woorden onderstrepen. Na al die sport blijft er toch nog voldoende over om een uitzending van Sport in Beeld te vullen. En dan is het half negen en konit de VARA aan de beurt. Een cabaretprogram ma van Esther en Abraham Ofarim, dat in het voorjaar op de beeldband werd vastgelegd. Het Israëlische echtpaar zingt vlotte en ook wel weemoedige wijsjes. Esther werd beroemd als soliste, doordat ze aan het Europese Song festival deelnam, maar toen ze later in ver schillende programma's o.m. met Henk Elsink haar echtgenoot meebracht, bleek het duo nog meer inhoud te hebben dan de zo charmante Esther alleen. Hun liedjes, met vooral het alleraardigste One More Dance werden algemeen geliefd. We zullen er van avond verschillende van kunnen horen. Ove rigens weet U, Esther was de zeemeermin in Rudy Carrells Montreux show. Behalve dit echtpaar zingt ook Sonja Brendt Israëlische liedjes, begeleid door Jaap Frank op de fluit. Merel Laseur presenteert het programma, de regie is van Nico Knapper, die zelf ook als zanger van volksliedjes bekendheid geniet. Nadat dr. D. dfe Jong vervolgens de Wereld van Vandaag heeft belicht,- volgt een afle vering van de Perry Mason-show. De ver maarde advocaat raakt gewikkeld in een ge heimzinnige zaak, waarin een oude mijn schacht de plaats van handeling is. Dat was dus vermaak en spanning. Ten slotte de cultuur. Henk de By presenteert zijn Sig nalement, de kunstrubriek. Hij behandelt de tentoonstelling Documenta III, een expositie van moderne beeldhouwkunst, die op het ogen blik in Kassei wordt gehouden. Filmavond MAANDAG. Half acht een comedy caper: De Stuntman, met Ben Turpin. Na Open baar Kunstbezit en het Journaal de P. v. d. A. met, een politiek praatje en vervolgens een kort filmpje over Noorwegen, dat ter ge legenheid van het bezoek van koning Olaf aan ons land een beeld wil geven van dit fjor- denland. De hoofdfilm van maandag is een belangwek kende rolprent, die in het verleden veel succes heeft gehad en die nog geen greintje aan ac tualiteit heeft ingeboet. Integendeel, eigenlijk is The Intruder, ofwel de Indringer actueler dan ooit, nu de goedwillende Amerikanen vechten om gelijke burgerrechten voor ieder een. Deze indringer is een jongeman, die open lijk voorstander is van de rassendiscriminatie. Hij neemt zijn intrek in een plaatselijk hotel in een klein stadje ergens in het zuiden van Noord-Amerika. Zijn bedoeling is de bevolking op te zetten tegen de kleurlingen en te voor komen, dat negerkinderen samen met hun blanke plaatsgenootjes naar één school gaan. Zijn boze opzet gelukt en het voorheen zo rus- Zaterdag 12 september Fan slavernij tot vrijheid. In hun strijd voor de gelijkheid der rassen hebben de negers altijd gebruik ge maakt van de muziek. Reeds op jeugdige leef tijd proberen zij met eenvoudige instrumen ten, doch op virtuose wijze in hun levensonder houd te voorzien. (Van onze radio en t.v.-redactie) Den Haag is de stad van de am bassadeurs en gezanten. Ook in Hilversum woont er een, al heeft hij geen diplomatieke sta tus en is zijn titel slechts die van permanent vertegenwoordi ger. Het is Jan de Laet, verte genwoordiger van de Belgische Radio en Televisie, Nederlandse sectie, bij de Nederlandse televi sie en de Nederlandse radio. Hij bekleedt zijn functies sinds 1 fe bruari van dit jaar. Zijn plaat sing in Hilversum heeft twee gronden: cultuurbesef en omdat het praktisch nut heeft. Cultuurbesef heeft te maken met de groot-Nederlandse gedachte. De Bel gische Radio en Televisie. Vlaamse afdeling heet officieel België-Neder- landse „Het accent is anders en soms ook de zinsbouw, maar wij Neder landse Belgen spreken dezelfde taal als de Nederlanders, Nederlands. Misschien had 't voor de B.R.T. eer der voor de hand gelegen een per manent vertegenwoordiger naar Duitsland en Amerika te zenden als luister en kijkpost naar programma's die wellicht ook voor België ge schikt zijn, maar het werd Hilver sum vanwege de gezamenlijke cul tuur". Reactie Er zyn omroepmensen die overigens vreemd opkyken wanneer ze de Bel gische permanente vertegenwoordi ger ontmoeten en dan merken dat hij geen Vlaams, mnar Nederlands spreekt. „Ik dacht altijd..." is de be kende reactie. Het besef van culturele eenheid is nu eenmaal van Nederland uit min der sterk dan vanuit België. Nu is Jan de Laet tot eind 1949 Haags cor respondent geweest van het Belgische persbureau Belga, zodat het niet hoeft te verbazen dat hij zijn zinnen niet Vlaams, maar Nederlands bouwt en zijn accent zijn paspoort niet ver raadt. Maar een Belg is hij, dat staat vast. De praktische redenen dat de B.R.T. een permanent vertegenwoordiger in Hilversum heeft geplaatst heeft te maken met het feit dat de Nederland se sectie van de B.R.T. met minder mensen voor een kleiner publiek vijf miljoenmeer zendtijd moet vul len dan in Hilversum geschiedt door vijf omroepen en de N.T.S. en N.R.U. voor een groter publiek (12 miljoen) België-Nederlands zendt al jarenlang 36 a 40 uur televisie per week uit. Nederland dertig. Eerst na 1 okto ber wordt het meer. 47,5 uur per week. Repertoire ,',Ik krijg een lijst van hoorspelen die de B.R.T. wil gaan uitzenden en dan ga ik in Nederland na of een van de omroepen wellicht ook een aantal van die hoorspelen op het repertoire heeft staan. Het is gebeurd dat dat inderdaad het geval was en dat het hoorspel zelfs al in liet Nederlands was vertaald. Waarom zullen wij in België dan nog een eigen vertaling maken. Zonde van de inspanning". Men zou kunnen stellen dut die uit wisseling ook kan plaatsvinden zon der bemiddeling van een permanent vertegenwoordiger. Brussel is auto matisch aan de telefoon te krijgen en de omroep- en televisiemensen ken nen elkaar over en weer. Maar in de praktijk komen de goede bedoelingen tn de knel. Iedereen heeft het te druk met zijn werk voor zijn eigen omroep en het telefoontje met Brussel schiet er dan bij in. Recensies Toen wn Jan de Laet spraken was de avond tevoren op de Yara-t.v. de Belgische documentaire over hon derd jaar socialistische internationale te zien geweest. Hij was de dag be gonnen met het doorbellen naar Brus sel van de kritieken uit de ochtend bladen. „Daarvoor hoef jc natuurlijk geen permanent vertegenwoordiger in Hilversum neer te zetten, want Brussel heeft een abonnement op knipsels uit Nederlandse kranten maar die komen dagen later aan en de makers van de programma's wil len graag weten hoe in Nederland over hun werk wordt geoordeeld. Die recensies zijn tegenwoordig ge lukkig veel eerlijker dan vroeger. Toen had je nog vaak dat er wel willend over Belgische voorstellingen werd geoordeeld" omdat het ging in het kader van die hooggestemde cul turele eenheid. Dat maakt nu niets meer uit. Een programma is goed of slecht. Zo moet het ook zijn. Als Vlaams toneel de Nederlanders niet ligt en Nederlands toneel de Neder landse Belgen wel, akkoord". Permanent vertegenwoordiger bete kent op het vinketouw zitten en kij ken en luisteren wat België kan ge bruiken, of beter gezegd zal kun nen gaan gebrïuken. T.v.-spelen kun nen later worden overgenomen. Maar als de N.C.R.V.-t.v. een gesprek heeft met de Amerikaanse negerleider ds. King en de Belgische televisie hoort er eerst van els het interview is uitgezonden, dan kan het te laat zijn want dan moet een kopie van de film worden getrokken of het ampexband- je moet worden uitgezonden en dan is het nog maar de vraag of er in het programmaschema van de BR.T., dat al weken van tevoren is gepland, nog op korte termijn een gaatje kan worden gevonden voor het gesprek met ds. King. Na een week hoeft het niet meer. Het is niet dat Jan de Laet de pro grammavergaderingen die de Hilver- sumse omroepen afzonderlijk en ge zamenlijk houden, bijwoont. Het is een kwestie van praten met de program ma-ontwerpers en -makers om te we ten te komen wat voor programma's in de maak zijn. Mogelijk verandert dat nog, als Hil versum in Brussel niet een klant ziet maar een bondgenoot. Gezamenlijk Als belangrijk onderdeel van zijn taak ziet Jan de Laet in dit verband het stimuleren van gezamenlijke produk- ties. „Het kan een winstpunt zijn als je programma's laat uitdenken door twee mensen die ieder in een andere sfeer leven". De K.R.O. heeft een documentaire vertoond over de woningbouw in Bel gië. De B.R.T. vertoont binnenkort een documentaire over de woning bouw in Nederland. De omroepin- stantdes hebben elkaar geadviseerd over wat op te nemen en wat niet. Jan de Laet heeft die samenwerking op gang gebracht. „Het kwam domweg omdat het zo moeilijk was een huis te krijgen hier in Hilversum. Ik dacht: er zit wel een idee voor een programma in, over en weer. Ik zit hier om tc halen, niet om te brengen. Maar omdat ik hier met Belgische ogen rondloop kan ik misschien nog wel andere gezamen lijke programma-ideeën aanbrengen. HORIZONTAAL: 1. brede sloot om meerpolder: 8. (iemand) grieven; 10. jeugdig iemand!13. et labora: bid en werk; 14. Joods, afk.; 16. het glas met de omlijsting; 18. gif slang; 20. neteldier; 21. boom; 23. zie 21; 24. half vloeib. voedsel; 25. licht bordpapier; 27. muziekinstru menten; 28. bosje haar; 29. mar terachtig roofdier; 30. als; 33. ei land in Gr. Oceaan; 36. hoofdtel woord; 37. verbeelding; 40. met mij, met U; 41. koude neerslag!; 42. stuk voor 8 stemmen; 44. warm kledingstuk; 45. wisselvorm van „och"; 46. Europeaan; 48. bedien de; 49. kegeldragende boom aan zee; 50. hinderlijke belemmerin gen. VERTICAAL: 2. halfbloed; 3. ver giffenis; 4. heel oud; 5. stuurinrich ting; 6. van de Pool afkomstig; 7. gedurende; 9. tijdperk; 11. zie 14 horizontaal; 12. oude naam voor advocaat; 15. de gunst der kopers; 17. gehakt varkensvlees; 19. dit is. afk.; 20. Ned. Omroepveren. afk.; 22. staat in Europa; 24. bont van soort knaagdier; 26. kloosterzus ter; 27. ton; 31. onfatsoenlijk vrouwspersoon; 32. ijl; 34. lid woord; 35. vrouwen in Europa; 37. voorzetsel; 38. evenzo, afk.; 39. vreemde landen bezoeken; 42. wis selvorm van ach; 43, Trans Europ. Expr., afk.; 45. hoofdtelwoord; 47. verstand. De oplossing is die van de puzzel van vrijdag. tige plaatsje wordt een van de oorden, waar terreur gaat heersen. De hoofdpersoon gaat zelfs zo ver. dat hij een aanranding in scène zet. Hij vindt een hem bevriende studente be reid het spel mee te spelen. Een jonge ne ger dreigt het slachtoffer te worden. Hij wordt van de gemene daad beschuldigd en het scheelt niet veel of de bevolking gaat hem lynchen..,. Rodger Corman maakte van de film een knap werkstuk, dat diepe indruk maakt. De avond wordt afgesloten met een korte film over het gebied van de Amazone, een vervaarlijk stuk oerwoud, waar vroeger de Inca-stam haaf rijke cultuur vestigde. Max Tak DINSDAG. Topcat opent het AVRO-pro- gramma van de dinsdag. Hij zal een van zyn verliefd geworden vriendjes wel eens la ten zien, hoe men netjes een vrouw het hof maakt. Na het journaal en Televizler nog maar een enkel programmaonderdeel en wel „Bomen met tak". Een leuke woordspeling, want die Tak heeft niets met een boom te maken. Het bomen wordt gebruikt in de be tekenis van „praten" en die Tak is Max Tak, de Nederlandse dirigent, componist, tekstdich ter. radiospreker, journalistMax Tak werd geboren in Amsterdam en studeerde aanvan kelijk viool. Toen hij zestien was, liet Wil lem Mengelberg hem toe tot het Concertge bouworkest, twee jaar later was hij eerste violist en trad op als solist bij het orkest. De lichte muziek trok Max Tak echter en na tien jaar in het Concertgebouw te hebben gespeeld verhuisde hij naar Bellevue, waar hij de be kende zomerconcerten dirigeerde. Hij werd overal bekend, toen hij in 1920 benoemd werd tot muziekdirecteur van het Amsterdams Tuschinsky-theater. Tot 1940 heeft hij die functie bekleed. In die twintig jaar groeide hij uit tot een van de toonaangevende figuren in de Nederlandse lichte muziek. Hij schreef voor tal van bladen, hij werd een der eerste radiomedewerkers, ontdekte vele jonge talen ten, schreef filmmuziek. In 1940 verhuisde hij naar New York, maar hij is zijn vaderland altijd trouw gebleven. Als correspondent voor kranten en tijdschriften, als radiomedewerker en als vertrouwensman van de Nederlandse muziek (en van vele Nederlandse artiesten) in Amerika. Hij heeft er buitengewoon belang rijk werk voor vele landgenoten gedaan. Hij kon dat, omdat hij ook in de Amerikaanse artiestenwereld een erkende autoriteit en een man van gezag is. Alex de Haas presenteert dit herdenkingsprogramma, waaraan Max Tak zelf zal meewerken. Hij haalt vele her inneringen op. De Zaaiers zorgen, voor de mul zikale omlijsting. Verder komen vele vrien den en bekenden van Max Tak aan het woord. tijd toch niet graag hebben willen missen. Karei van der Ploeg is verantwoordelijk voor dit filmpje, dat voornamelijk door studenten zelf werd gemaakt. De KRO laat daarna alvorens het Conciliejournaal uit te zenden, het tweede deel zien van het recital, dat de vermaarde flamengo-gitarist Carlos Montoyo in ons land gaf. Echt iets voor de fijnproevers. En misschien voor hen, die in de vakantïetijd in Spanje kennis hebben gemaakt met die ty pische Spaanse volksmuziek. De NTS brengt tot slot van de avond nog twintig minuten van de wielerkampioenschappen, op beeldband vastgelegd door de Franse televisie. T elevisiespel DONDERDAG. Tiemen Groen, de grote ont dekking van dit seizoen in de Nederlandse wielerwereld, treedt op deze donderdag in het strijdperk voor de achtervolgingstitel voor amateurs. Er is een t.v.-uitzending van vyf voor zeven tot half acht. Daar zullen vele sportliefhebbers echt eens voor gaan zitten. Dinsdag 8 september Romen met tak. V.l.n.r. Alex de Haas, Max Tak en Toon Hermans. gekende populairiteit in Amerika en ze maakt heel wat tournees door het land als ze niet in de studio's zit of filosofie studeert Het liefste werkt ze in haar nauwsluitende blouse en lange broek. Collega's weten te vertellen, dat ze buitengewoon goed met alle soorten dieren kan omgaan. Voor de wildste oerwoud bewoners is Ella niet bang en ze is er direct goede maatjes mee. „Je moet nooit bang zijn" pleegt ze te zeggen. „Als je de dieren ver trouwt, vertrouwen de dieren jou". Attentie van Dick van Hoawaart vult een flinke hap van het avondprogramma, alvo rens een Belgische amusementsproduktie op het scherm verschijnt. Een programma uit de sinjorenstad onder dc titel Opsinjoorke. Dat is de naam van een populiar Vlaams manneke, dat sinds Jaar en dag allerlei guitenstreken pleegt uit tc halen In Antwerpen, zo uil het de geschiedenis. Opsinjoorke is een showtje rond de Vlaamse zanger Louis Neefs, een van die sinds betrekkelijk kort naar voren geko men Belgische vocalisten, die ook in ons land veel fans beeft. Er zijn nog meer Belgische medewerkers, zoals de zangeres Marga en Jos Gysen. Het orkest wordt gevormd door de Sinjeurs o.l.v. Piet Zonneveld. De avond wordt besloten met een aflevering van de serie Dial 999, waarin roof en moord aan <le orde komen. De enige aanwijzing voor de politie in deze zaak is een vingerafdruk. Een van de 50.000 want het stadje, waar het verhaal zich af speelt, beeft 25.000 inwoners. Ook deze avond weer de hoogtepunten uit de wereldkampioen schappen in twintig minuten:: Negerzang ZATERDAG. Het wordt een echte sportza- terdag. Want de aflevering van Rawhide in de middaguren is toch eigenlijk ook wel een tikkeltje voor de boksers en de schutters bedoeld- Van vier tot vijf een sportprogram ma van de VARA, gepresenteerd door Jan Leyendekker en Bob Spaak. Vervolgens het kinderprogramma en om half zes naar de wielrenners, die bij de profs de strijd om de achtervolgingstitel bij de amateurs van de ploegachtervolging strijden. Het baanfeest duurt tot tegen half acht. als meneer Mike O'Toole van Vrije Nieuwsgaring een aantal goede daden op zijn naam laat schrijven. Na het Journaal en Achter het Nieuws een merk waardig amusementsprogramma, nl. van Sla vernij naar Vrijheid, een produktie van As sociated Redefusion, dat de hoogste bekro ning verwierf op het festival, dat deze zomer in Berlijn werd gehouden. Het is een program ma van negerzang spirituals zowel als gospels, blues en popsongs die hun oor sprong vonden in de strijd voor de gelijkheid daar zij wordt begeleid door foto's uit de sla- van de rassen. De zang krijgt te meer reliëf, ventijd. De vocalisten zijn Madeline Bell, Na- dia Cattouse, Guy Grant, Lucky McKenzie, Pearl Prescod, Georges Webb en de Wood peckers. Om vijf voor half tien een aflevering van het Première Theater, waarin Fred Astaire de rol speelt van een voormalig vliegerofficier van de RAF, die een oude kameraad uit de diensttijd komt opzoeken en zich dan op be scheiden maar niettemin indringende wijze bemoeit met de gang van zaken in diens huis. Opsinjoorke VRIJJDAG. De NCRV bly'ft nog wat in de zomerse sfeer op deze vrijdag. Een pro gramma zonder veel pretenties. Want na Ba rend de Beer komen de Franse automobieltjes van vroeger weer opdraven in de vijfde afle vering van Cinematomobile. Na het JJour- naal voor jong en oud de avonturen van de Beverley Hilbillies. Deze keer is Elly de hoofd persoon en de kijkers krijgen haar te zien in de gedaante, waarin ze ook buiten de Beverley Hilbillie-serie bekendheid heeft verworven, nl. met de dieren. Ella May. ofwel Donna Douglas is nl. een jong actricetje van on- Donderdag 10 september Operadebuut. Jenny Vceninga tijdens haar optreden. De titel is Zo maar een gast. De avond wordt besloten met flitsen uit de musical Stop the World I wanna get of van Anthony Newly, die in september haar première beleeft in Nij megen. Van de medewerkenden aan dit spran kelende zangspel, waaraan maanden lang is gerepeteerd en waarvoor de verwachtingen bijzonder hoog zyn gespannen, noemen we Margriet de Groot. Martine Crefcoeur, Marijke Vrijlink en Hans Pauwels. Zondag 6 september Abrahdm en Esther Ofarim tijdens hun optreden in het cabaret- programma van de VARA. In de middag e>en interessant programma voor de vrouw. Onder de titel Kiezen en Kopen gaat Ilse Wessel winkelen. Vroeger, aldus re deneert samensteller Adelheïd van der Most, was de winkelier raadsman van de huisvrouw. Maar tegenwoordig kiest zij zelfstandig haar spulletjes uit. Dat denkt ze tenminste. In wer kelijkheid wordt ze wel degelijk voorgelicht en in 'n bepaalde richting gedrongen. Wie doen dat? Winkelend en interviewend tracht de AVRO een antwoord te vinden op deze bran dende vragen. In het avondprogramma het tweede deel van Opera Debuut, het programma voor de opera liefhebbers van Frans Boerlage, waaraan mee werken Christine Deutekom, Nellie Morpurgo, Jenny Veeninga, Lidy v. d. Ven en Bert van Delden. Zij zingen in het Nederlands fragmenten uit Hoffmans Vertellingen, de Consul en Jenufa van resp. OffenbachMenotti en Janacek. Het televisiespel van deze donder dag is Venus Bespied van Christoffer Fry, de Engelse toneelschrijver en vernieuwer van het versdrama na de tweede wereldoorlog. Fry, pseudoniem voor Christopher Hammond, werd in 1907 geboren in Bristol. In opdracht van de befaamde acteur sir Laurence Olivier schreef hij Venus Observed. Het stuk had zo veel succes, dat het in nagenoeg alle grote schouwburgen op het repertoire heeft gestaan. In Venus Bespied, dat in een vertaling van Bert Voeten en in samenwerking met de Haag se Oomedie onder spel- en televisieregie van resp. Paul Steenbergen en Ton Lensink op het scherm wordt gebracht, ziet men o.m. Anne Marie Heyligers als Perpetua, Annie de Lange als Rosabel Fleming, Myra Ward als Hilde TaylorSnell, Ida Wasserman als Jessie Dill, Kees Coolen als Bates, Manfred de Graaf als Dominic, Gerard de Groot als kap. Fox Reddleman, Bob de Lange als Herbert Reedbeck, Wim van Rooy als Edgar, zoon van de hertog van Altair en Paul Steenbergen als de hertog zelf. Een sterke bezetting dus. Tot slot weer twintig minuten met Barend Barendse. Ontgroenen WOENSDAG. In de morgenuren een repor tage van de aankomst van de koning der Noren, Olaf. Half acht Van onze Sport redacteur, Jan Cottaar en die zal wei voor namelijk de wielerstrijd in Frankrijk als on derwerp kiezen, waar zulke belangrijke titels op het spel staan. Na het Journaal en Brand punt Piste, weer zo'n smakelijk programma tje van JoJs van der Valk met circus en va riété-artiesten. Iets wat er altijd bij de kijkers wel in gaat. Na al die jaren, dat Piste nu al bestaat, nog steeds. Medewerking o.m. van trapeze-artiesten, clowns en evenwïchtkunste- naars. Even ernstig later op de avond, want dan komt een vraagstuk aan de orde. dat dan al vaak tot grappige situaties aanleiding mag geven, maar dat toch in wezen een diep ern stige zaak is: het ontgroenen van studenten, zoals dat in de studentengezellïgheidsvereni- gingen. de corpora, nog altijd het geval is. De bij tijd en wijle gesignaleerde uitwassen bij deze ontgroening hebben velen, die de studen tentijd niet zelf hebben gekend, vaak geprik keld. Maar de echte student zou zijn groen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19