Coopuaert REDERS TONEN BELANGSTELLING VOOR „SCHELDEPOORTWERF" Voor het eerst in hun leven Federsen wierp speer meer dan negentig meter (lÊI Honkballers wonnen van Zweden (19-4) ÉÉN WINNAAR AANTREKKELIJKE BROCHURE OVER NIEUWE HAVEN VLISSINGEN-OOST DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Succes na enige maanden gebruik Werf op gunstig moment gereed Voorafgaande aan de opening door ko ningin Juliana van de Sloehnven, woens dagmiddag, organiseerde de N,V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" woensdagmorgen een voorlichtingsbij eenkomst over de reparatiewerf „Sc.hel- depoort", die „De Schelde" in het Zuid- Sioe heeft aangelegd. De voorzitter van de directie, de hoer J. W. Hupkes, vertelde dat het bedrijf geruisloos in bedryf is gekomen en dat het weliswaar nog niet klaar is, maar dat het nu toch wel getoond kan wor den. Hij vertelde dat „De Schelde" in dertijd 112 hectare schorrengebied voor industrieterrein heeft aangekocht en dit zelf helemaal heeft ontwikkeld. Het ter rein is gemiddeld tweeëne.enhalve meter opgehoogd met zand, afkomstig uit do havens. Thans zijn 15 hectare vail de 112 in gebruik. Op dit terrein bevinden zich 2 dokken, een dokkantoor en een repa ratiewerkplaats. Voor de eindfase denkt men aan 8 dok ken op het zuidelijke gedeelte, zo dicht mogelijk bij de ingang van de haven ge legen, en een aantal bouwdokken "op het noordelijke gedeelte van het terrein. De tweede fase van het bouwplan voor ziet in de bouw van een pier, waaraan reparatieschepen kunnen meren, en een drijvend dok met een hefvermogen van 1000 ton. Bovendien zullen er nog twee kranen bijkomen. De kosten voor fase n komen op 5 miljoen. In de bouw van het thans in gebruik zijnde gedeelte is 37 miljoen geïnvesteerd. De verdere bebouwing van het ter rein is afhankelijk van de vraag naai reparatiewerkzaamheden of naar scheepsnieuwbouw. Het streven van de directie van „De Schelde" is te komen tot een 40-60-verhouding tus sen nieuwbouw en reparatie. Op het bedrijf in Vlissingen moest 90 pro cent nieuwbouw zijn, omdat de slui- zensituatie achter de werf in Vlis singen het onmogelijk maakte dat zeeschepen van iedere grootte bij de werf konden komen. De directie van „De Schelde" acht het gunstig, dat de uitbreiding van de reparatiefaci liteiten in het Zuid-SIoe gereedge komen is op een ogenblik dat de gang van zaken op nieuwbouwgebied voor de Nederlandse werven wel bijzon der slecht is. De heer Hupkes verklaarde, dat het met de reparatiewerf sinds de ingebruikne ming in mei veel beter gelopen is dan men ooit had verwacht en dat men over spoeld wordt met aanvragen van reders, die de nieuwe siuatie uiterst gunstig vin den. Men beschikt immers over een veningang met een breedte van 350 ter en bevindt zich dicht bij de drukke vaarroutes. Aan de werf kunnen sche pen tot 65.000 ton afmeren. Kamerlid vraagt maatregelen tegen uitlaatgassen Het socialistische lid van de Eerste Ka nier de heer Polak heeft de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd maatregelen te treffen tegen de giftige uitlaatgassen van auto's. Hij vestigt er de aandacht van de be windslieden op. dat het thans technisch mogelijk is geworden op betrekkelijk eenvoudige en goedkope wijze, nl. door de plaatsing van zg. nabranders, de gif tige uitlaatgassen van auto's onschade lijk te maken. Ook wijst hy de ministers er op dat er op grond van deze techni sche mogelijkheid in bepaalde gedeelten van de Verenigde Staten en in West- Duitsland reeds wettelijke ihaatregelen zijn genomen of in voorbereiding zijn teneinde de ernstige gevaren te beteu gelen, die door de uitlaatgassen worden teweeggebracht voor de volksgezond heid. Het kamerlid wenst, dat de mi nisters op korte termijn een wetsont werp indienen om soortgelijke voorzor gen te treffen, dit mede gezien de te ver wachten zeer sterke toeneming van ht autoverkeer in ons land. VERKEER DOOR BARENDRECHTNAAR DE HARINGVLIETBRUG VERLOOPT VLOT Alle pessimistische geluiden ten spijt, blijft net verkeer door Barendrecht en via de Barcndrcchtse brug naar de Ha- ringvlietbrug vlot verlopen. Van do ver wachte grote toename van het wegver keer is tot op heden nog geen sprake. j Voor de opening van de Haringvlietbrug! passeerden ca. 7000 auto's de brug in 1 Barendrecht, op het ogenblik schommelt, dit cijfer rond de 8000. De groepscom-1 mandant van de rijkspolitie in Baren drecht. adjudant A. G. Baas. zei „er is niets bijzonders, alles verloopt vlot". De voorbereidingen om de capaciteit van het drukste kruispunt in de gemeente, Ba- rendrechtseweg-Dorpsstraat, te vergro- j ten, blijven evenwel doorgaan. In de! toekomst zullen hier verkeerslichten worden geplaatst. Dokken De heer J. G. Burlage, hoofd van de af deling scheepsreparatie, gaf een rond leiding over het. terrein en toonde de twee nieuwe dokken, die respectievelijk 175 en 215 meter lang zjjn. De dokken worden afgesloten met stalen deuren van 280 ton. De vloerdikte van de dokken is ruim 7 meter gewapend beton, hetgeen verhindert dat de dokken zullen op drijven. Drie pompen, die elk tiendui zend kubieke meter water per uur kun nen verwerken, kunnen samen in één uur het gehele dok leegpompen. Langs de dokken lopen drie kranen. De groot ste heeft een hoogte van 82 meter, het geen 3 meter minder is dan de hoogte van do Lange Jan. Op de reparatiewerf „De Scheldepoort" werkt thans 400 man. De beide dokken die thans in gebruik zijn, hebben met toestemming van ko ningin Juliana de namen gekregen van „Stadhouder Willem III dok" én „Ko ning Willem I dok". De N.V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" gebruik te aanvankelijk voor reparaties een hou ten droogdok, dat omstreeks 1705 op voordracht van de Admiraliteit van Zee land onder stadhouder Willem m werd gebouwd. In 1745 raakte het dok buiten gebruik, maar in 1836 werd het op voor stel van Z.K H. Prins Frederik der Ne derlanden, admiraal en kolonel-generaal onder de regering van koning Willem I hersteld. In het oude dok op de werf in Vlissingen bevinden zich gedenkplaten die deze beide gebeurtenissen vermelden. N.K.V.: „GEEN REDEN OM TE WACHTEN MET DE VERMOGENS AANWASDELING" Hoe langer men wacht met het invoeren van vermogensaanwasdeling voor de werknemers, hoe sterker de vermogens- tegenstellingen worden en hoe groter de kans wordt dat de zaak inderdaad moet worden doorgedrukt. Dit schreef „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond, gisteren naar aanleiding van de reacties die zijn binnengekomen op het rapport „Bezitsvorming door vermogensaan wasdeling" van de drie grote vakcen- tralen. Volgens het N.K.V. zijn de allereerste pogingen om de discussie over het rap port op gang te brengen niet zo erg geslaagd. Zoals gebruikelijk bij ver nieuwingen in de maatschappij die in grijpend zijn, wordt met klem gewezen op de gevaren die onze economie zou den bedreigen, aldus „Ruim Zicht", maar dat gebeurde ook bij de invoering van de a.o.w. en eigenlijk bij elke uit breiding van de sociale maatregelen. Het is duidelijk geworden, dat de groot ste vrees is dat ae vakcentralen de ver mogensaanwasdeling gaan „doordruk ken". Zo heeft oud-staatssecretaris Roolvink gepleit voor een studie door de S.E.R. Het N.K.V. meent, dat dit zijn goed recht is, maar het ziet niet in waarom gewacht zou moeten worden met het maken van een begin. In vele ondernemingen, aldus „Ruim Zicht", kan door het geven van enige uitbrei ding aan de bestaande winstdelingsrege- lingen de vermogensaanwasdeling wor den geïntroduceerd. Vragen over artikel hoofd van B.V.D. Het communistische Tweede Kamerlid de heer Bakker (C.P.N.) heeft aan de minister van binnenlandse zaken schrif telijk vragen gesteld over het artikel dat liet hoofd van de B.V.D.. rar. J. S. Sin- ninghe Damste, geschreven heeft in het juni-julinummer van het blad „Weten schap en samenleving", als verweer te gen wat de commissie politiekc-antece- denten-onderzoek van het verbond van wetenschappelijke onderzoekers in haar rapport van december jl. had gesteld. Het Kamerlid heeft hierbij het oog op de twee volgende passages in het artikel: Heel voorzichtig betrad koningin Juliana woensdag in Colijnsplaat een door de jeugd van de kleuter school uit papier vervaardigde lo per. Links van haar jhr. De Ca- sembroot en rechts burgemeester A. A. Schuit van Kortgene. (Foto P.Z.C De Scheldepoorticerf bij avond ver toont een spectaculaire bedrijvig heid in het licht vanuit de hoge kranen die langs de dokken rijden. Twee bejaarde do wies, uit Kats m Wissenkcrkc, hebben woens dag een lange weg afgelegd om bij de veerhaven te Kats voor het eerst tn Aun leven koningin Juliana ion heel dichtbij te kunnen zien. Toen dc koningin om tien over half twaalf met de „Piet Hein" in dc veerhaven arriveerde, waren beide dames op de eer ste rij van de veie belangstel- hmden te vinden. Het leek of de koningin op weg naar haar auto even aarzelde of zij de dames de hand zou druk ken, maar het bleef bij extra vriendelijke knikjes. Nog eens draaide zij zich om, toen stap te ze in dc auto. Voor mevrouw K. F. Luteyn-Hoogesteger (78), weduwe van schoenmaker Lu- tcyn uit Iiats en voor mevrouw, N. Dees-Dieleman uit Wissen- kerke, was hét grote ogenblik voorbij. „We begrepen best. dat ze echt niet met ons kon praten", was hun commentaar. „We hebben ze erg goed ge zien en dat is al genoeg DOUWE EGBERTS a. „de commissie toont hier met zoveel woorden al zeer weinig eerbied voor de volksvertegenwoordiging. Maar hier komt de eigenlijke bedoeling der V.W.O.-commissie om de hoek kijken. Zij komt op voor de „politieke tegen standers „der vijf grote partijen...."; b. (na een citaat uit het communistische maandblad politiek en cultuur over vernieuwing van de democratie), „Blijkbaar heeft het communistisch Kamerlid in de leden der commissie praktische medestanders gevonden, P.v.d.a. of A.R. ten spijt. Want het is duidelijk dat de commissie met „radi caal" links-extreem bedoelt, zegge communisme" De heer Bakker wil weten, of de conclu- clusies van de heer Sinnighe Damste tot gevolg hebben, dat voortaan ook B.V.D.- rapportage zal plaatsvinden over prof. Diepenhorst en andere leden van de V.W.O.-commissie en of het bewuste ar tikel geschreven is door de heer Sinning- he Damste in zijn functie van „hoofd der B.V.D.", dat wil zeggen onder de volle verantwoordelijkheid van de minister Indien dit het geval is. betekent dit dan dat de minister alle conclusies van de schrijver, ook de aangehaalde, tot de zij ne maakt, zo vraagt het Kamerlid, dat ook wil weten of de minister, indien hij dit laatste niet doet, hij dan geen dwin- zen&e redenen aanwezig acht om de heer Sinninghe Damste "van zijn pos* ontheffen. WEINIG BELANGSTELLING VOOR RADIO-NOORDZEE (Van onze radio- en t.v.-redactie) Er wordt weinig geluisterd naar Radio- Noordzee. Althans door R. T. Check (continu onderzoek naar het bereik van commerciële radio en televisie) in Am sterdam, een onderneming van Bell Sell (Telefonische Verkoop Service N.V.) en Makrotest N.V. (centrum voor motiva tion en marketing-research). R. T. Check belt dagelijks zo'n drie honderd personen op. Afgelopen zondag; werden 280 telefoontjes gepleegd. 32 procent (ongeveer 90 personen) had de radio aanstaan. 52 procent hiervan luis-1 terde naar een van de Hilversumse zen-' dera, 20 procent naar Radio-Veronica en 2 procent naar Radio-N oordzee. 26 pro cent had buitenlandse zenders aanstaan. Eind juli, begin augustus varieerde het percentage Radio-Noordzeeluisteraars tussen de 6 en 12 procent. Niet te geloven, maar waar, de 21-jarige Noor Terje Pedersen, overtrof met een fantastische afstand van 91.72 m. de droom- grens der speerwerpers. Ook de 90 m. heeft opgehouden een on bereikbare afstand te zijn. Ter- je Pedersen verbeterde zijn eigen, nog niet officieel erkende wereldrecord van 1 juli, in Os lo van 87.12 m. met 4.60 m. De voor tandarts studerende Pedersen was woensdagavond, in het Bisletstadion van Oslo, het middelpunt van een ovatie, teweeggebracht door duizenden Noren, die als Italianen tekeer gingen. De eerste reactie van de officials: „De tijd is niet ver meer, dat men nieuwe stadions voor speerwerpers zal moeten bouwen". Zachte geurige pijptabak iissssj KWALITEITSREGELING VOOR AARDAPPELEN Een binnenlandse kwaliteitsregeling voor consumptie-aardappelen, die gister- 1 middag door het bestuur van bet pro- duktschap voor aardappelen Is vastge steld, zal, als de ministeriële goi-illceu- ring tijdig is verkregen, waarschijnlijk omstreeks 1 oktober a.s. in werking kunnen treden. De aardappelen zullen aan de in deze regeling gestelde eisen moeten voldoen bij aflevering aan de consument en bij aflevering aan de kleinhandel. De aard appelen zullen mogen worden geleverd in twee grootte-sorteringen: een met knollen van ter. minste 35 millimeter en ten hoogste 50 millimeter vierkantsmaat i en een met knollen van 40 millimeter I vierkantsmaat of groter, zonder begren zing naar boven. Nederland heeft tijdens de Europese kampioenschappen honkbal het Zweedse team met 19i verslagen. Het was een wedstrijd, waarin de Nederlanders ver beneden hun kunnen speelden. Deson danks behaalden zij de overwinning vrij gemakkelijk. Voor vandaag donderdag staan er twee ontmoetingen op het programma. In de ochtenduren maken Frankrijk en Zweden uit wie de laatste plaats gaat bezetten, terwijl 's middag Italië en Spanje tegen elkaar uitkomen. De stand is nu: door aan prijzen beschikbaar kwam 181.928. Er was slechts één kandidaat voor de eerste prijs, die 50.000 netto rijker werd. Het restant van de eerste prijs, die 100.060,40 groot was, ging voor twee derde naar de tweede en voor een derde naar de derde prijs. Een bruto bedrag van f 1415 ontvingen de 58 win naars van de tweede prijs, die in totaal 82.069,65 bedroeg. Voor de 222 derde prijswinnaars, die 41.034,82 moesten delen, werd de spoeling dun. Ieder van 1/2 Italië 1/2 Nederland 3 Spanje 4/5 Zweden 4/5 Frankrijk 2 2 0 0 4 2 2 0 0 4 2 10 12 2 0 0 2 0 2 0 0 2 0 hen toucheerde een bedrag van 183, Wedstrijden voor de Europacup In verschillende steden ia woensdag het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen van start gegaan. De uitslagen waren: Leipzig: Chemie Leipzig (O.-Dld.)— Vasa Gyoer (Hong.) 02 (00); Glas gow: Glasgow Rangers (Schotland) Rode Ster Belgrado (Z.-Sl.) 3—1 (l—O). Sergeant York in Amerika overleden In de ouderdom van 76 jaar ls gisteren overleden de Amerikaanse oorlogsheld sergeant Alvln York. Hij kreeg de hoog ste Amerikaanse onderscheiding voor dapperheid wegens het doden van 25 Duitsers en het gevangennemen van 132 Duitsers tijdens de eerste wereldoorlog in Frankrijk. Twintig jaar geleden is er een film gemaakt naar zijn leven met Gary Cooper in de rol van de legendari sche sergeant. Rondom de Oosterscheldebrug koer- j etc woensdag hét 'koninklijk jacht j ,JPiet Hein", nu eens tussen de pij lers door, clan weer de overspan ningen volgend. (Foto P.Z.C.) j De documentatie over de nieuwe zeehaven Vlissingen- oost (Zuid- Sloe) is uitgebreid met een aan trekkelijke brochure, waarvan gistermiddag het eerste exem plaar is aangeboden aan konin gin Juliana. Saari vestigde record op 1500 m vrije slag De samenstellers van de brochure hebben, zo blijkt bij nadere beschou wing, voorgoed afgerekend met de naam Zuid-SIoe. In de brochure wordt slechts gesproken over Haven Vlissingen-oost, - een naam, die zoals bekend, in scheepvaartkringen in de gehele wereld een bekende klank beeft. Verschillende kaarten in de brochure geven de gunstige ligging van Vlis singen-oost aan ten opzichte van de andere noordzeehavens, de land- en waterverbindingen met het achter land en accentueren verder de voor treffelijke situering van deze haven aan diep internationaal vaarwater Op een an'dere kaart zijn de recrea tieve mogelijkheden in de onmiddellij ke omgeving (VValcherse stranden ,'eerse Meerj breed uitgezet. Tal van foto's geven een indruk vaj Je bedrijvigheid van de haven Vlis singen-oost-in-wording. van de bouv, van de' Scheldereparatiewerf en van de mogelijkheden om hier te werken ce wonen en ontspanning te zoeken Allemaal zaken, die van belang zijr. voor de industrieel, die zich met zijn bedrijf op de industrieterreinen ronc de Haven Vlissingen-oost wil vesti gen. Voor hem is net ook van belang te weten, welke onderwijsmogelijk heden er zijn en ook daar komt de brochure aan tegemoet. De Amerikaan Roy Saari heeft woens dag als eerste zwemmer ter wereld de vijftienhonderd meter vrije slag afge legd In minder dan zeventien minuten. Uiteraard vermeldt de brochure een Hij won de Amerikaanse selectiewedstrij- oo„toi de den voor Tokio in de fabelachtige tijd **■- van 16 minuten 58.7 sec. Het wereld record op deze afstand was sinds pre cies een maand in handen van de Au straliër Murray Rose, die bij de Ameri kaanse kampioenschappen een tijd maakte van 17 min. 1,8 sec. Voordien was Saari recordhouder met 17 min. 5,5 sec. aantal zakelijke gegevens nieuwe haven, zoals" de bereikbaar heid voor zeeschepen tot 65.000 ton d.w., de hoogte van de (buitendijkse) industrieterreinen enz. De typografisch uitstekend verzorg de brochure, die een kleurige en fleu rige indruk maakt, is ontworpen en gedrukt bij de firma G. W. den Boer te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7