Begin studiejaar Zeeuws opleidingsinstituut BILT Veerboot voer tegen steiger Muziekfestival in Kruiningen Dubbel veertigjarig jubileum in Yerseke Bom in Grevelingen wordt gedemonteerd BIJGEBOUWENAFFAIRE VOOR DE MIDDELBURGSE KANTONRECHTER Koninklijke onderscheiding Zeeuwse ALMANAK VISFABRIEK TH0LEN GAAT VERDWIJNEN Reünie burgemeesters watersportgemeenten in Veere begonnen Zeeuwse fokvarkens en schapen naar „Nationale" 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 De veerboot „Prins Bernhard" van de Provinciale Stoombootdienst is woensdagmiddag om ongeveer half zes tegen de steiger van de Perk- polderhaven gevaren. Het ongeluk gebeurde door motorstoring. Door de schok schoot een vrachtwagen met aanhangwagen door de rai ling: Halverwege bleef de wagen steken. Enkele personenauto's bot sten tegen elkaar. De schade was gering. Er ontstond een oponthoud van ruim een uur. Daarna onder hielden de „Dordrecht" en de „Ko ningin Juliana" de dienst. De veer boot zelf werd niet beschadigd, be halve de railing. Men hoopt de „Prins Bernhard" vandaag weer in de vaart te kunnen brengen. Er zal een bok aan te pas moeten komen om de vrachtwagen te lichten. Omdat ontploffing ter plaatse onder grondse trillingen zou veroorzaken die nadelige gevolgen zouden kunnen hebben voor de kabelbaan over de Grevelingendam, werd gistermiddag door de vijf man sterke ploeg van de marine mijnopruimingsdienst uit Den Helder besloten donderdag (vandaag) de vliegtuigbom, die deze week op de Krammerplaat gevonden werd, te de monteren. Hiertoe zal een heftruck vanaf de Grevelingendam over de zandplaat naar de ongeveer duizend meter verder gelegrm vindplaats rij den. Na demontering zal het gevaar te naar Den Helder worden gebracht In hun lange loopbaan hadden deze mannen een zo grote bom nog niet ontmoet. De Duitse bom, die onge veer duizend kg weegt, is 2,25 meter lang, waarvan 80 centimeter boven het zand van de zandbank uitsteekt. NA het jubileumconcert en het pink sterconcours krijgen de inwoners van Kruiningen zaterdag voor de derde maal dit jaar een muzikale attractie aangeboden van hun muziekvereni ging „E.M.M." ter gelegenheid van het eeuwfeest van het gezelschap. Dit keer is het een klinkend festival, dat muziek in de straten van Kruiningen zal brengen. Behalve de jubilerende Koninklijke harmonie zijn er vyf korpsen uit de omgeving van de partij: „Rillandia" uit Rilland-Bath, „Concordia" uit Krabbendijke, „Scheldegalm" uit Hansweert „Mozart" uit Yerseke en Kattendijkes „Oefening en Uitspan ning". Zij openen de festiviteiten 's middags om twee uur met een rondwandeling. Daarna is er van drie uur af een zikaal showprogramma op de Krui- ningse Markt. Van half zes tot half zeven recipieert „E.M.M." in hotel „De Korenbeurs". Het programma bevat in de avond uren een optreden van de Bredase boerenkapel „De Paraplukes' kleuters worden daarna Op 18 september onderzoek in Zoutelande Verdachte: „het is een vleugel van m'n bedrijf" Kleuterschool en hoofdleidster Nauwelijks heeft het toeristenleger zich voor een groot deel uit Zoutelan- de teruggetrokken of de bijgebouwen- 1 affaire komt weer tot leven. Dat is woensdag gebleken tijdens de zitting van het kantongerecht te Middelburg. C. L. uit Zoutelande moest zich ver- antwoorden voor het feit, dat hij zon- 1,cle j-estivi-1 der vergunning van het gemeentebe- teiten betrokken: via een lampionop-stuur als eigenaar van een bijgebouw «oonrmmt, slaap- plaats had gebezigd of doen bezigen. Tegenover kantonrechter mr. J. Moo lenburgh ontkende L. het feit echter. „Het is geen bijgebouw maar een vleugel van mijn bedrijf" zo betoogde hij. De verbalisant wachtmeester eer ste klas Van de P. verklaarde echter, dat het gebouwtje los van de rest staat. Bovendien wees hij de kantonrechter er op, dat alles wat achter de achtergevels van de woningen wordt gebouwd, als bijgebouw wordt aangemerkt. Om te weten te komen hoe de vork precies in de steel zit, besloten mr. Moolenburgh en de officier van justitie mr. K. P. Doedens de be handeling van de zaak te schorsen om eerst op vrijdag 18 september een kijkje ter plaatse te gaan ne men. band „De Rozenkrans" uit Breda. Ten slotte is er een show door de Bredase drumband op de Markt. Op de foto: Kruiningens Koninklijke Harmonie „E.M.M." bij het honderd jarig bestaan. Een groot aantal genodigden en belang stellenden vulden woensdagavond de grote zaal van het Ned. hers-, vereni gingsgebouw „De Haven" om tijdens een feestelijke bijeenkomst het feit te ge denken, dat 40 jaar geleden de herv. kleuterschool werd opgericht en dat de huidige hoofdleidster, mej. S. Duinker- ke ook op die dag de leiding van df kleuters op zich nam. Aan belangstel- niet ontbroken. Dit bleek niet alleen tij dens de feestavond en de daarvoor ge houden receptie, doch ook de bloemenzee en de stroom van geschenken waren daarvan getuige. Hoogtepunt van de avond was ongetwij feld het moment, waarop burgemeester A. C. Willemsen meedeelde, dat het Ha re Majesteit had behaagd aan mejuf frouw Duinkerke de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau toe te kennen. Onder daverend ap plaus speldde Yersekes eerste burger het gouden kleinood op de revers. Tevoren had burgemeester Willemsen reeds zijn grote waardering uitgespro ken voor het nuttige en belangrijke werk, dat mej. Duinkerke ln het belang van de kleuters verrichtte. Voordat de voorzitter van het school bestuur, de heer E. Poelman, het woord tot de aanwezigen richtte, zongen de oudste kleuters van de school een wel komstlied. Nadat de heer Poelman met samenzang gebed en schriftlezing de feestvergadering officieel had geopend, richtte hij een bijzonder woord van wel kom tot de genodigden, waaronder on der meer burgemeester Willemsen en echtgenote, de inspectrice van het kleu teronderwijs, mej. De Jonge en de enige nog in leven zijnde oprichter van de Rozen Een ouwetje vandaag, dat zich in da twintiger jaren in Terneu- zen moet hebben afgespeeld een vriendelijke lezer, waarschijn lijk lid van de vereniging ,,Oud- Temeuzen", beschreef ons de ge beurtenis in geuren en kleuren, wat geen hoogvliegerij is, want het gaat over rozen. 't Is een ondeugend geschiedenis- je over een pasgetrouwd man, wiens vrouw de eerste ruzie had uitgelokt. De motieven voor der gelijke onbeduidende schermutse lingen hoeven hier nauwelijks ge noemd: behoefte aan bloemen, een nieuw jurkje nou, zij kreeg haar bloemen. Om aan het gesnotter een eind te maken bestelde de man vier entwintig rode rozen. De bloemist, een praktisch psycholoog, die brood zag in de man, maakte er uit een oogpunt van klantenbin ding drie dozijn van. Het kaartje, waarop de cliënt een opdracht had geschreven, liet hij discreet tussen de rozen zakken. Discreet, maar weinig zakelijk, want tot een hechte relatie is het nooit gekomen. Op het kaartje had de echtgenoot in zijn sierlijk handschrift achtergelaten: „Voor elk levensjaar een roos." Het is cdsnog de richting van de confectie uitgegaan: één jurk voor elk levensjaar. school, ore-burger van Yerseke, oud wethouder P. de Koeyer. Voor deze laat ste had de heer Poelman nog een bloe- menattentie ln petto evenals voor de leidster uit het prille begin, mevrouw M. Fraanje-Bom en mevrouw I. van de Berge-Slabbekoom. Zich richtend tot de jubilerende leidster bracht hij hulde en dank van het bestuur over voor al dat gene, wat mej. Duinkerke in het belang van de school en de kleuter deed. HIJ onderstreepte de dank met het aanbie den van een bloemstuk en een gouden armbandhorloge. De heer D. Commee, secretaris-penningmeester van het be stuur, releveerde in het kort de bestaans jaren van de school, die op 1 september 1924 werd opgericht. Hulde Een reeks van sprekers en spreeksters betrad voorts het podium om hulde te brengen aan de beide jubilarissen. De heer Verboon», directeur van de christe lijke kweekschool voor kleuterleidsters wees op het grote belang van de kleu teropleiding. Hij dankte mej. Duinkerke voor haar medewerking aan deze op leiding door het geven van de praktische zijde niervan. Mejuffrouw De Jonge, inspectrice van het kleuteronderwijs, noemde het een enorme prestatie om in de eigen gemeen te op het gebied van het onderwijs een zo lange tijd werkzaam te zijn. Dit ge tuigt wel van een groot doorzettingsver mogen en een wil om te dienen. Achter eenvolgens voerden het woord de op richter. de heer P. de Koeyer. ds. H. R. J. Reyenga, Ned. herv. predikant na mens de kerkeraad van de Ned. hei-v. gemeente: de heer C. van Vliet namens het schoolbestuur van de Ned. herv. schoolvereniging; de heer B. J. de Win ter namens het schoolbestuur van de geref. gemeente en oud-voorzitter W. Goeman uit Goes. Na het officiële gedeelte volgde op pret- j tlge wijze een gezellig samenzijn. Zus-i Maar er waren nog meer Zoutelanders, dié zich aan het verhuren van bijgebou wen zonder gemeentelijke toestemming hadden schuldig gemaakt. Fikse boetes van 500.werden geëist tegen J. K. en J. K. die zich al meer voor een der gelijke kwestie hadden moeten verant woorden. De geldboetes werden ten slotte 50,subs. 10 dagen. Voor M. G. uit Zoutelande was het de eerste keer Daarom eiste de officier een geldboete van 300,subs. 30 dagen. Mr. Moo lenburgh wilde ze allen echter over een kam scheren en bepaalde ook voor deze overtreding van artikel 115 van de bouwverordening van Zoutelande de geldboete op 50,subs. 10 dagen. J. C. van Z. uit Vlissingen was op een bromfiets gaan toeren waarvan de geluiddemper niet deugde. Ook de remmen werkten slecht, zo bleek bij controle. Op de zitting verklaarde de jongeman het uitlaatstuk van de dein-, per !s morgens te hebben verloren.] ,,Ja dat zeggen ze wel meer", zei mr.l Doedens. Mr. Doedens eiste een geld boete van 20 subs. 4 dagen voor de geluiddemper en 10 of 2 dagen voor de slecht werkende remmen. De kan tonrechter maakte er respectievelijk 12,50 subs. 3 dagen en 10 subs. 2 dagen van J. V. '•uit Grijpskerke, die in Vlissingen in een auto had gereden waaraan het in werkingstellen van de remmen niet aan een stoplicht viel waar te nemen, kreeg hiervoor een geldboete van 12,50 subs. 3 dagen. De officier vorderde een geldboete an 15 subs. 3 dagen. De heer I. W. uit Vlissingen zou op 18 november 1963 op de Loska- de te Middelburg niet voldoende rechts hebben gehouden. Daardoor kon het gebeuren, dat hij met zijn auto in aanrijding kwam met een! tegenligger. Op de zitting deed| hij het voorkomen, dat de ander meer naar links was uitgeweken dan geoorloofd was, maar bij het horen van getuige J. S. en de ver balisant J. C. W. kwamen andere dingen aan het licht. W. werd con form de ei3 veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 5 dagen. gooide hij een hengelstok snel tegen het talud van de dijk en deed ver der of er niets aan de hand was. De visser op zün beurt vond het niet in de haak dat het tuig in beslag was genomen. „Dat had ik helemaal niet verwacht", betoogde hij. De officier vorderde geldboetes tot totaal subs, zeven dagen. Voorts eiste hij verbeurdverklaring van de in b slag genomen hengels. Mr. Mooleu burgh gelastte de teruggave van het materiaal. De boetes verhoogde hij echter tot 60 subs. 12 dagen. „Bah wat gemeen ls dat. Daar zul je meer van horen", riep mevrouw C. den T. op 2 mei in Goes uit het raam van haar huiskamer, toen zij zag dat iemand uit haar straat de Wester straat te Goes op het weiland on der aan de dijk op twee eenden schoot die aan de waterkant zaten te dom melen. Die iemand was G. B. Hij was zich van het gebeurde helemaal niets bewust. Dat er twee eenden bij hem thuis waren aangetroffen kon hij wel verklaren. „Ik heb ze aangereden met mijn auto", zette hij uiteen. „In een van de lichamen zijn anders wel een paar kogels aangetroffen", merkte mr. Moolenburgh op, die het ene verhaal niet met het andere kon rij men. „Ik heb hem zien Jopen" ging uw verder. „Dat kan best mijn broer geweest zijn", kaatste de man terug. Op de zitting van woensdag werd nog geen veroordeling uitgespro ken. Of de man schuldig is aan het ten laste gelegde: het jagen buiten jachttijd zonder akte en binnen de bebouwde' kom zal op een volgende zitting moeten blijken, wanneer de zoon van mevrouw Den T. zal worden' gehoord. De Rotterdammer A. C. S. werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 5 dagen omdat hij op 31 mei op rijksweg 58 bij Rilland Bath onvoldoende afstand had gehouden van zijn voorganger waarbij het bij plotseling remmen van deze automobilist tot een aanrijding leidde. Tot 1 juli van het volgend jaar zullen de Inwoner» van Tliolen het moeten har den, het luchtje van hun visfabriek. Daarna is het uit. Dan verdwijnt de fa briek uit het centrum. Of naar een an dere plaats in het stadje aan de Een dracht, of naur een andere gemeente. De Thoolse raad heeft woensdagavond dit „ultimatum" gesteld. Er werden weer zorgelijke woorden gesproken over de walm, die soms over Tliolen waait, maar de lieren wilden ditmaal haring of kuit. En ze kregen het van burgemeester en wethouders. Tot 1 juli 1965 mag de N.V. I'enrl Essence International blyven staan, waar ze staat. Daarna zet de ge meente definitief een punt achter de hui dige huurovereenkomst. Hervormd kerkkoor M'burg voor N.C.R.V. Het hervormd kerkkoor te Middelburg, onder leiding van de heer S. Sanders jzftl a.s. vrijdagavond 4 september van 20.50 uur tot 21.20 uur het bekende serieprogramma van de NCRV „Oude en Nieuwe Gezangen" verzorgen, waar aan tevens medewerking wordt ver leend door de organist van de Nieuwe Kerk, de heer Jan Rijn. Uitgevoerd worden liederen uit de bun dels „Adem van het Jaar" en „Het nieu we Kerklied". Het programma ver meldt: 1 Twee klassieke kerkliederen uit het Duitse gezangboek: a. Jezus mijn verblijden, b. Hoor eeU heilig koor van stemmen, beide in de tekstbew. van dr. J. W. Schulte-Nordholt, 2 orgelvoor- spel God in den Hoog' alleen zij eer van Joh. Pachelbel. 3. Twee Engels piëtische kerkliederen uit „English Hymnal" a. O, Heer die onze Vader zijt van W. A. Gladstone en b. Wandelen met God voor goed van W. Cowper, in de tekstbewerking van dr. J. W. Schulte Nordholt, 4. Drie korte koraalvoor spelen van Max Reger a. Ach, blijf met uw genade, b. Ik heb den vasten grond gevonden en c. Jezus neemt de zon daars aan. 5. Twee hedendaagse Neder landse kerkliederen: a. Huwelijkslied van Ad. den Besten, mei. B. Huljbers, b. Het ..Loflied Cantate" van Guillaume v. d. Graft, mei. Frits Mehrtens. beide in een 4 st. koorbewerking van S. Sanders, Dit programma, dat destijds werd opge nomen in de Nieuwe Kerk wordt uit gezonden over de zender Hilversum J. Staatsbevoegdheid fysiotherapie VOOR HEILGYMNASTIEK, MASSAGE, FYSIOTECHNIEK In de aula van Der Boede te Koude- kerke is gistermiddag een bijeen komst gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe studiejaar van de stichting Zeeuws opleidingsin stituut voor heilgymnastiek, massage en fysiotechniek. Nadat de secretaris van het bestuur, de heer M. L. Alme- kinders, bij afwezigheid van voorzit ter J. van Tuinen de leerlingen, no vieten en talrijke ouders had welkom geheten, opende de directeur van het Zeeuws opleidingsisstituut, de heer P. Pols. het nieuwe studiejaar. De directeur nam daarbij als uit gangspunt in zijn betoog het Latijnse gezegde: Tempora mutantur, nos et mutamur in illis (de tijden verande ren en wij veranderen met hen). De heer Pols wees er daarbij op, dat men momenteel bezig is met het opstellen van een algemene maatre-, gel van bestuur, waarbij de werk-j zaamheden voor de heilgymnast- masseur nader zullen worden vast gesteld. Dit gebeurt op grond van de vorig jaar in de Staten-Generaal aangenomen wet tot regeling van de paramedische beroepen. Op basis van de nieuwe regeling zullen de leerlingen worden opge leid tot fysiotherapeut, hetgeen wil zeggen, dat men naast de bevoegd heid om oefentherapie en massage- therapie uit te oefenen ook gerech tigd wordt andere toepassingen uit de fysische therapie (met uitzon dering van de röntgen- cn radium- therapie) met een therapeutische bedoeling te doen. Hiermee wordt een ideaal gerealiseerd, waarvoor het Nederlands genootschap voor heilgymnastiek, massage en fysio techniek al enkele jaren geijverd heeft, verzekerde de heer Pols. Momenteel zijn er een staatsbevoegd heid voor het uitoefenen van heilgym nastiek en massage, alsmede een di ploma fysiotechniek. Beide zullen op grond van de nieuwe regeling wor den samengevoegd tot de staatsbe voegdheid tot het uitoefenen van fy siotherapie. Reeds bij de opening van het Zeeuwse instituut vier jaar geleden werd op grond van de thans nog geldende bepalingen rekening ge houden met het openen van de mo gelijkheid om na de studie voor heilgymnast-masseur verder te kunnen studeren voor het diploma fysiotechniek. Met ingang van de nieuwe cursus is deze voortgezette studierichting geopend; het instru mentarium werd uitgebreid, ter wijl ook het docentenkorps daartoe een uitbreiding onderging. Alles gereed Vandalisme in Axel Dezer dagen heeft de dienst gemeente werken te Axel een nieuw beeldje ge plaatst in het plantsoen aan het Byloc- queplein. Het stek voor een vrouw, kij kende in een spiegel. Het staat op een sokkel en is in brons uitgevoerd Vlak daarop is dit beeld al besmeurd. Op de sokkel waren bepaalde teksten aangebracht en het beeld werd toege takeld. Dinsdag werden de sporen van dit vandalisme weer uitgewist door de fabrljcant van de sokkel, in samenv- icing met de dienst gemeentewerken. Zoals bekend, werd vorige week ook het beeld van kolonel Szydlowski op het Szydlowskiplein besmeurd. Benoeming ter secretarie De heer N. A. Janse te 's-Heer-Arends- kerke is met ingang van 1 september 1964 benoemd tot typist ter gemeente secretarie van Kruiningen. ter Koopmans gaf in dichtvorm overzicht van de 40 jaren. Voorts weru een film vertoond „Waar kinderogen glunderen". Mejuffrouw Duinkerke sprak een woord van dank tot allen, die er toe bij droegen deze dag tot een on vergetelijke te maken. In de middaguren vierden de kleuters deze jubileae op feestelijke wijze in hun llifophftftht school. Er wera gezongen, spelletjes ge-i viigcrwimi daan en films vertoond, terwijl ook de traktaties op rolme wijze werden rond- F;-, c- K- uil Hontenlaee visie op 20 gedeeld. Als blijk van waardering vooriok ,^er van het vorig jaar in ae bin- hun „jarige juf" werd namens de kleu- nenhaven van Hansweert met twee ters een koperen doofpot met bloemen hengels. Hij had echter maar voor één en een thee- en ontbijtservies aangebo-1 hengel een vergunning. De officier den. Voor de aanvang van de feestver- wees op de uitgekookte wijze waarop gaderlng maakten vele belangstellenden de man onder deze overtreding uit tijdens een receptie van de gelegenheid had willen komen. Toen een uitkijk gebruik mej. Duinkerke geluk te wen- meldde dat er politie op komst was. Extra-uitgave van „Land en water" over Sloe-project Ter gelegenheid van de opening van dc Sloehaven door H.M. de Koningin is een extra uitgave verschenen van „Land en water", overkoepelend orgaan op het gebied van dc waterstaat en de daarbij betrokken Inndbouw en industrie, geda teerd op 2 september. Dit nummer, dat een „Ten geleide" heeft meegekregen van de commissaris der koningin ln Zeeland, ls geheel ge wijd aan Vlisslngen-oost, nieuwe zee haven aan de Westerschelde. Ir. F. J. Sprenger en lr. H. Wieringa, hoofdinge nieurs van de rijkswaterstaat, hebben een uitvoerig artikel geschreven over „Het Sloehavenproject". Drs. M. C. Ver burg, directeur van het E.T.I. voor Zee land, heeft een bijdrage geleverd onder de titel „De haven Wissingen-Oost en de economische structuurveranderingen in Zeeland". Notaris J. Mijs eervol ontslag per 1 juni 1965 Bij Kon. Besluit 1» aan dc heer J. Mijs, op zijn verzoek, met ingang vnn 1 juni 1965 eervol ontslag verleend uit z(jn ambt van notaris ter standplaats Oost- burg. Notaris Mijs, die op J9 mei 1965 zeven tig laar hoopt te worden, was aanvan kelijk kandidaat op het kantoor van zijn vader, notaris A. Mijs te Oostburg. Na diens overlijden werd hij in 1935 tot zijn opvolger benoemd. Floralia in Kruiningen De Floralia-vereniging van Kruiningen zal zaterdag 12 september a.s. een gro te bloemententoonstelling organiseren ln de grote zaal van het Dorpshuis te Kruiningen. Gisteravond is te Veere een reünie va burgemeesters van Nederlandse water sportgemeenten ingezet. Dat begon om streeks negen uur met een ontvangst in de raadzaal van het stadhuis te Vee re door het college van burgemeester en wethouders. De reünie, waaraan onge veer vyftien burgemeesters deelnemen, wordt benut om ervaringen uit te wis selen en problemen te bespreken. Vandaag brengt het gezelschap een be zoek aan „De Braakman". Met de rijks- politieboot R.P.-18 wordt vanmiddag een rondvaart gemaakt waarbij men een bezoek zal brengen aan Colijnsplaat. Ook is een kijkje bij de Dyl te Vrouwenpol der in het programma opgenomen. In hotel „De Patrys" te Colijnsplaat wordt daarna gedineerd. Morgenochtend volgt een ontvangst door het provinciaal bestuur van Zeeland. Dra. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland zal bij die gelegenheid een uiteenzetting geven over het onderwerp „regionale betekenis van de watersport recreatie in de provincie Zeeland'De reünie, die een besloten karakter draagt eindigt met een lunch. Deze wordt door het provinciaal bestuur en „Het Veerse Zeeverkenners uit Middelburg vierde op bokswedstrijden I Aan de jaarlijkse nationale bakswedstry- den van de Nederlandse padvinders, die dit jaar te Loosdreeht werden gehouden werd voor Zeeland deelgenomen door de kaderbak van de Paul Krugergroep, zee verkenners te Middelburg. Op deze wed strijden, waaraan de vijftien beste ka- derbakken uit Nederland deelnamen werd door de Zeeuwse zeeverkenners een vierde plaats bereikt. Winnaar werd de kaderbak uit Rotter dam, die voor dit jaar in het bezit kwam van het wisselschild. Deze wedstrijden stonden in het kader van de medewer king door de zeeverkenners voor het 1 vervaardigen van de documentaire „Wa- terland". Na de opening van de wedstrij- j den door de hoofdkwartiercommissaris voor zeeverkenners, schout bij nacht b.d. I H. A. W. Goossens, begonnen de wed- I strijden met een zeiltocht over de Loos- I drechtse plassen, waarbij verschillende opdrachten moesten worden vervuld. De zaterdag werd besteed aan de mede werking voor het samenstellen van de documentaire „Waterland". Hierbij wer den zeilend alle Loosdrechtse plassen doorkruist. De verkenners werden ge toetst op hun kennis van het B.A.R., wrikken, ankeren, herkennen scheepsty- pen, E.H.B.O. enz. De zondagochtend werd besteed voor sportwedstrijden en om vier uur werden de wedstrijden besloten met uitreiking van het wisselschild door de H.K.C. voor zeeverkenners. Voor de kaderbak van de Paul Kruger groep is het een uitstekende prestatie om in deze sterk bezette wedstrijden een vierde plaats te behalen, daar het eerst de tweede maal was, dat de groep aai nationale wedstrijden deelnam. Ook wanneer overeenkomstig de ver wachting met ingang van 1 septem ber 1965 het onderwijs zal moeten ge beuren op basis van de nieuwe rege ling kan met gepaste trots worden geconstateerd, dat het Zeeuws insti tuut reeds alle maatregelen heeft getroffen om aan de veranderde eisen te voldoen. In zijn toespraak wees de heer Pols vervolgens op de noodzaak van een leerlingenvereniging, van belang voor het onderling contact, de ontwikke ling van mogelijke capaciteiten en voor ontspanning. Vorig jaar is er een vergeefse poging in deze richting ge daan; de directeur hoopte, dat er momenteel enkele leerlingen zullen zijn, die meer succes hebben. Na deze openingtoespraak hield drs. A. Elshout een voordracht over het onderwerp „Van mens tot mens". Hij achtte het van groot belang, dat de heilgymnast-mas seur altijd een ogenblik beschik baar heeft voor contact met de ge handicapte mens, zelfs al heeft hü er geen tijd voor. „Leer te kij ken en te doen om te helpen zon der te vernederen", betoogde drs. Elshout. Hij wees er op, dat er in de fysio therapie een bepaalde gezagsverhou ding aanwezig moet zijn tussen de therapeut en degene, met wie hij te maken krijgt, echter ieder op zijn eigen terrein. Dit hoeft geen storende factor te zijn in de relatie van mens tot mens. Bij de bepaling van het standpunt ten opzicthe van de reva lidatie verklaarde drs. Elshout, dat de gehandicapte geleerd moet worden zijn gebrek te aanvaarden, hoewel er gedurende de eerste periode sprake zal zijn van opstandigheid en verbit tering tegenover de gezonde mede mens. Er van uitgaand dat de helper en de geholpene streven naar hetzelfde doel, zal, zo stelde drs. Elshout, ook de helper moeten leren luisteren. Wie daarmee begint, zal zijn werk goed kunnen doen, verzekerde drs. Els hout. De vijfjaarlijkse nationale tentoonstel- ïg van varkens en schapen wordt op •ijdag 11 september a.s. te 's-Hertogen- bosch ln de Veemarkthallen gehouden. Vanuit het werkgebied van het varkens- en schapenstamboek voor Zeeland, wor den naar deze landelijke tentoonstelling 31 schapen en 18 fokzeugen en beren ingezonden. Vanzelfsprekend is al het nodige gedaan de beste dieren hiervoor bijeen te krijgen. Begin juli zijn de voor keuringen op de bedrijven gehouden, aan de hand waarvan de definitieve aan wijzing heeft plaatsgehad. Het was des tijds niet eenvoudig voor de commissie, belast met de definitieve aanwijzing, enkele maanden voor de tentoonstelling reeds uit te maken welke dieren de Zeeuwse varkens- en schapenfokkerij op de komende nationale moesten vertegen woordigen. De gehouden pronvinciale lag heeft inmiddels echter een zeke- ^cruststelling gegeven. Alle in te zenden dieren werden op de jl. vrijdag te Goes gehouden fokdag in de verschillende rubrieken op de voor grond geplaatst. Met belangstelling wordt dan ook de plaatsing van dé Zeeuwse dieren in het landelijk verband tegemoet gezien. Provincale ploegwedstrijd in de Wilhelminapolder Zoals al eerder gemeld zal zaterdag aan slaande de provinciale ploegwedstrijd in Zeeland weer zijn beslag krijgen. Dat gebeurt op het bedrijf „Groenjè" tussen Wilhelminadorp en het proefbedrijf Zee land. De wedstryd begint om 1 uur. In de categorie rondgaande ploegen ver schijnen 13 deelnemers aan de start. Er zijn vier paarden wentelploegers, terwijl in de categorie trekker wentelploegen 16 deelnemers hebben ingeschreven VERWACHT Op 25 en 26 september a.s. zal in 'Ie Oostenrijkse plaats Fuchsen- bigl het twaalfde wereldkampioen schap ploegen worden gehouden. Tijdens dit jaarlijkse ploegevene- ment zullen >t0 deelnemers uit 2/ landen elkaar het bezit van de „gouden ploeg" betwisten. Er doen weer twee Nederlanders aan deze kampioenschappen mee. Het zijn de heren C. P. L. de Ja ger en K. Helmanrespectievelijk, uit Rilland-Bath (Zeeland) en Oosterend (Texel). De heer De Jager (op de foto), die in 1958, 1959 'en 1981 het kampi oenschap van dc provincie Zeeland op zijn naam bracht, bezette bij illiiniilIllllliuiiluituiiiiiiHliiliiUHiiiuiitiiiiiiuniimiiiiiiiii de nationale kampioenschappen t» 196.1 de tweede plaats. Bij dc ver leden jaar in Canada gehouden wereldkampioenschappen eindigde hij als 16de. Dc heer K. Eelman kwam reeds acht maal uit in na tionale kampioenschappen. Bij provinciale ploegwedstrijden in 1963 bezette hij een tweede plaats, ln Oostenrijk zal van alle deelne mers worden gevraagd binnen l.wce uur 2000 vi2 stoppelland te ploegen tot een minimum diepte van 21 cm. Verder zullen zij hun krachten beproeven op 2000 m2 grasland, dat binnen 2Vj uur en op een minimum diepte van 18 cm met de ploeg moet worden bewerkt. Minder visaanvoer van Zeeuwse stromen Van de Zeeuwse stromen werd in juni 198.504 kg ter waarde van 254.904 aangevoerd, tegen 650.181 kg 350.970) in juni 1963. Aangevoerd werd 13.362 kg tong (v. J. 4834) ter waarde van 69.834 22,930), 69.758 kg (v. j. 96.650 kg) garnalen voor consumptie ter waarde van 106.906 (v. j. 236.230) en 31 kg kreeft (v. j. 121 kg) tot een bedrag van 353 (v. j. 1341). Benoeming kleuterleidster Tot kleuterleidster te Borssele i» be noemd mejuffrouw H. de Schipper uit '8 Heer-Arendskerke. ZUIDOOSTELIJKE WIND. Aanvankelijk zonnig, later meer bewol king. Droog weer behoudens een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Iets warmer. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Zwakke storing boven West-Frankrijk kan Iets meer hoge bewolking brengen, maar overigens nog zonnig en fraai. Matige wind tussen zuid-oost en zuid. In de middag 22 tot 25 graden. Zeewa ter 17 graden. VOORUITZICHTEN Nog stabiel, vr(j zonnig en wellicht nog iets warmer. ZON EN MAAN 4 september Zon op 05.56 onder 19.21 Maan op 03.08 onder 19.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2