P.T.T.-DIRECTIE ZIET TOEKOMST ZEER DONKER IN Engeland willen en Frankrijk gezamelijk atoomraket ontwikkelen MINIMUMINKOMEN BIJ RIJKSOVERHEID alles kan met CEtBQl Tariefsverhogingen onvermijdelijk HET WESTEN HAD IN 1963 HET GROOTSTE VERTREKOVERSCHOT T.V. Nederland 1 en Nederland 2 Maandsalaris van f434,20, ongeacht standplaatsindeling INCIDENT IN ZUID-TIROL Spoedig verhoging sociale uitkeringen donderdag 3 september 1964 V/iisei Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT WINST OVER 1963: f23,7 MILJOEN (Van onze Haagse redactie) De centrale directie van de P.T.T. maakt zich ernstige zorgen over de toekomstige ontwikkeling van het bedrijf. Er is in 1963 een winst behaald van 23,7 miljoen (1962, 25,8 min.), doch het exploitatieresultaat lever de een verlies op van <f,9 min. gul den (1962 0,7 min.). De winst is verkregen uit niet-ex- ploitatieve baten. By de telefoon is de achterstand thans gestegen boven de 100.000 aansluitin gen. Het zal nog jaren duren, voor van enig inlopen op de achterstand sprake zal kunnen zijn. Dit komt. zo deelt de centrale directie in het jaarverslag over 1963 mede, omdat er steeds enige jaren verlopen tussen het ogenblik waarop met de uitvoering van een investerings plan wordt begonnen en dat, waarop de hieruit voortvloeiende werken gereed komen. Het is voor ons, aldus de cen trale directie, dan ook dringend ge wenst, meer jaren van te voren zeker heid te hebben over de financierings- mogelijkheden, omdat zonder een derge lijk gegeven een krachtige aanpak van de investeringsproblemen niet goed mo gelijk Is. Ongunstig De vooruitzichten voor 1964 zijn, al dus wordt medegedeeld, uitgespro ken ongunstig. Het zal dan ook wel haast onvermijdelijk zijn een aan zienlijke verhoging van de tarieven in overweging te nemen om te voor komen, dat het bedrijf als geheel ver liesgevend wordt. De centrale dienst streeft naar arbeids besparende werkmethoden. Zij ontveinst zich niet, dat dergelijke maatregelen in De gezamenlijke exploitatierekeningen van de bedrijfsonderdelen sloten over 1963 met een verilessaldo van 4,9 mil joen gulden, terwijl de inkomsten die buiten de eigenlijke exploitatie zijn ver kregen 28,6 miljoen gulden bedroegen. Deze inkomsten omvatten de rente van de belegde reserves (10,9 miljoen) en het verschil tussen de naar bedrijfseco nomische maatstaven berekende rente last en de werkelijk aan het rijk be taalde rente (17,7 miljoen). De winst over 1963 wijkt in geringe mate af van het in 1962 bereikte resultaat. De sa menstelling ervan vertoont wel enkele markante verschillen. De verdere ach teruitgang van het exploitatieresultaat van de postdienst (in 1962 een verlies van 42,2 miljoen, in 1963 59,5 miljoen) was het gevolg van het feit dat de las ten opnieuw een belangrijk grotere stij ging vertoonden dan de baten. De ver betering in de resultaten van de tele fonie (in 1962 een batig saldo van 49.7 en in 1963 een batig saldo van 64 mil joen) is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de herziening van de afschrijvingstermijnen van duurzame bedrijfsmiddelen. Het rijk verkreeg 90.9 miljoen gul den inkomsten uit het bedrijf. De kapitaalverstrekkingen door het rijk ter financiering van investeringen hebben de uitkeringen aan het rijk met 81,9 miljoen gulden overtroffen. dat er geen radio, geen televisie geen Makariosgeen auto'sgeen Anneke, geen bietel, geennu jatoen er van allébei wat wij nu hebben niets was. Niet dat ik één schrede achteruit zou willen zetten, of dat ik zou willen teruggezet worden naar de tijd van de knoopjesschoenen, de puntjesboorden, de grote scheer messen, de gloeikousjes en de ia- kersvoor dl het geld van meneer Maupie Car ansa nog niet. Maar wél vraag ik mij wel eens af, hoe alle mensen toen hun tijd zoek brachten, want alle dingen waar wij nu onze vrije uren aan beste den, bestonden toen nog niet. Be- halve spelletjes met kaarten en lezen, maar ik kan niet aannemen dat mijn grootouders en alle vruchten aam-de-stamboom vóór hen al-maar hebben zitten kaarten en lezen. Trouwens als u éven 'iets hoger in de boom klimt was de boekdrukkunst nog niet eens uit- Onze dagen zijn vol ontspanning en cultuur, zó vol dat ik wel eens hoor zeggen: „ik heb niet eens tijd gehad de krant behoorlijk te lezen; alléén de koppen en na tuurlijk uw stukjes; maar je kunt alles onmogelijk meer bijbenen." Wijlen mijn grootouders hebben hun bloeiperiode in de tachtiger jaren van de negentiende eeuw be leefd. Ik héb-van-horen-zeggen, dat zij een goed leven hebben ge had: rijtuigen-met-peerden; tui- nen-met-vruchtbomen en voldoen de personeel om wijlen mijn lieve grootmoeders (als de kinderen naar bed waren) tot ladies of lei sure te maken. Maar er was toen nog geen televisie, er waren geen bioscopen, Edison moest de auto, de voetbal, de radio en de cocktail nog uitvinden. Eén week per jaar was er kermis en des zomers ging men twee weken uitrusten in De Steeg, ScheveningenBerg-en-Dal of Bad Neuenahr. Daarmee was het bekeken. Waf deden die wel hebbende mensen met hun vrije tijdt Je moet er niet aan denken dat, door een wonderlijke speling der natuur, nu alles teruggedraaid zou wórden naar hun tijd. Dat ze ons (zodoende) onze auto's, ra dio's, tévé's, vliegtuigen, films en voetbal zouden afnemen en dat wij, voor onze cultuur, op die éne toneelvoorstelling in de kennis- week zouden zijn aangewezen. Nóóit een cocktailparty Nóóit meneer Wigbold of Shirley of Sjonnie of Rudy in de huiskamer. Geen cabaretten. Geen nachtclubs, maar om negen uur onder de wol, tenzij er een verguld- of whist avondje teas met koffy, koek en kandij. Dan was het wel eens een wilde avond, die wel tot half elf duurde. Ganzebord, halma, sjoel bak. Maar dat was dan alleen op zaterdagavond. En de zondagen. Ik herinner mij nog van héél vroeger.... Ik woonde toen in een bloeiende, kleine provinciestad. De éne bioscoop was op zondag gesloten en als het niet regende ging de hele familie wandelen naar een naburig dorp, waar een lunchroom was, waar je taartjes ging eten bij een glaasje grenadi ne. Ik mocht er altijd twee hebben en dat was een hele uitkiezerij. Er waren toen drie auto's in de stad, maar de burgemeester, een heer van betamélijk-oude adel, reed in een glanzend rijtuig met twee appelschimmels en een koet sier en een palfrenier op de bok. Het woord palfrenier is uitgestor ven nét als de roomhoorns, de wentelteefjes en de gestoofde snoek. Er toordt trouwens ook geen halma meer gespeeld. Voor geen geld zou ik die tijd te rug willen hebben. Onze grootou ders waren een soort veredelde holbewoners. Grootvader had de lendendoek verwisseld voor de ge klede jas, maar overigens was er niet veel verschil. Zij hebben hun kinderen in eer en burgerdeugd grootgebracht. Dat wel Maar dat icas ook alles. ELIAS een dienstverlenend bedrijf als de P.T.T. moeilijk te realiseren zijn zonder het dienstbetoon aan te tasten, vooral in die sectoren, waar dit dienstbetoon be staat uit het bezorgen aan huis. Ove rigens wordt erop gewezen, dat de ach teruitgang van het dienstbetoon een al gemeen verschijnsel is, dat de spanning op de arbeidsmarkt begeleidt. Exploitatierekeningen Posterijen De grote financiële moeilijkheden in de sectie posterijen zyn het gevolg van de recente loonontwikkelingen die op dit zeer arbeidsintensieve bedrijfsonderdeel zwaar drukken. Ook de handhaving van een redelyk dienstbetoon is een bron van dagelijkse zorg. In het jaarverslag wordt over dit zorgelijk bedrijfsonder deel nog het volgende gezegd: „De snelle stijging van de personeels lasten en de toeneming van het verlies gevende verkeer, n.l. van nieuwsbladen en drukwerken, stellen de posterijen voor steeds groter wordende financiële en organisatorische problemen. De ta rieven voor nieuwsbladen en drukwer ken hebben n.l. steeds ver onder het peil van de gemiddelde kosten gelegen". Het briefverkeer omvat thans slechts één derde gedeelte van het totale ver keer. De overgrote meerderheid van de stukken wordt derhalve gevormd door andere categorieën, welke nog steeds beneden kostprijs worden behandeld. Het „gat" tussen kostprijs en tarief deze categorieën is in de Joop der jaren de laatste tariefsaanpassing dateert van 1957 wel zeer groot ge worden. Daarbij komt dat het te lage tarief verkeer blijft aantrekken, waar door de exploitatieverliezen steeds gro ter dreigen te worden. „Er is dan ook een situatie ontstaan waarvan men zich moet afvragen of nog wel sprake is van een gezonde ontwikkeling waarin het geven van feitelijke subsidie tot een drag van ettelyke tientallen mil joenen guldens verantwoord is. De door de regering per 1 januari 1964 aanvaarde lariefsaanpasslngen bete kenen dan ook niet meer dan een poging om het tempo waarmede het deficit groeiende is, enigszins af te remmen. Aan verdere tariefsverho gingen zal ons inziens dan ook niet te ontkomen zijn". Proeven met automaten en zelfbedie ningspostkantoren zijn gunstig verlopen, de mechanisering wordt waar mogelijk verder doorgevoerd. Deze wordt echter belemmerd door een grote verscheiden heid van afmetingen van stukken, dan wel een te grote of te geringe stevig heid daarvan. De papierverwerkende in dustrie, aldus de centrale directie, zou een waardevolle bijdrage kunnen leve ren door te streven naar een zekere uniformering in het enveloppenformaat en het vaststellen van een minimum- papiergewicht voor enveloppen. Het binnenlandse briefpostverkeer nam in 1963 toe met 5 procent ten opzichte van 1962. Postcheque en giro Ook bij de P.G.D. waren de financiële resultaten in het verslagjaar ongunstig tengevolge van zwaardere personeels lasten en het feit, dat de dienst zich bevindt in een overgangsfase naar auto matisering. BEVESTIGING IN LONDEN doodt direct elk insekt! Telefoon Bij de telefoon zijn het niet de finan ciële resultaten, die zorgen baren doch de enorme en nog voortdurend stijgen de vraag naar nieuwe aansluitingen (10 procent), waar een daling van de produktie tegenover staat (5 procent), zodat de wachtlijst ultimo 1963 was op gelopen tot 104.000. De draadomroep bleef verlies opleveren, het aantal bij zondere aansluitingen (ziekenhuizen, fabrieken, bejaardencentra) bleef ech ter toenemen, zij het in mindere mate dan in J.962. 24 jaar en ouder, volledige dagtaak Personeelsbeleid Ondanks het feit, dat in 1963 de totale personeelsbezetting met een kleine 1000 man toenam, was dit accres niet vol doende om het tekort aan personeel in voldoende mate te verminderen. Met name in het westen van het land was en is het tekort belangrijk. Bovendien is het verloop van het personeel vry groot. Een schaarste aan specialisten remde bovendien onderzoeks- en ontwikke lingsactiviteiten. De salarisverbeteringen van 1964 zullen voor de P.T.T. een lastenvermeerdering betekenen van ongeveer 100 miljoen gulden. RIJKSDIENST NATIONALE PLAN: Gelderland en N.-Brabant verkeersligging van Utrecht, Gelder land en Noord-Brabant is duidelijk gunstiger dan die van Drente, maar daar staat tegenover, aldus het jaar verslag, dat Drente iets kan bieden wat in ons dichtbevolkte land grote waarde heeft, namelyk: relatief veel ruimte. Het 12de miljoen Het meest spectaculaire aspect van de bevolkingsontwikkeling in 1963 was volgens het jaarverslag van de rijks dienst voor het Nationale Plan het be reiken van de twaalf miljoen inwoners in het begin van de herfst. Het passeren van deze mijlpaal vestigt nog weer eens de aandacht op de snelheid waarmee de bevolkingsgroei verloopt. Opvallend is het zeer geringe aandeel dat Zeeland over het algemeen in de be volkingsgroei heeft gehad. Het achtste miljoen vormde wat dit aangaat een dieptepunt: hiervan werden in Zeeland niet meer dan 800 personen opgenomen. Gelukkig, aldus het verslag, mag men niet recht verwachten, dat het Delta plan de Zeeuwse positie zal verbeteren. zijn de belangrijkste concentratieprovincies (Van onze Haagse redactie) Cyfers opgenomen in het jaarverslag 1963 van de rijksdienst voor het Na tionale Plan met betrekking tot de bevolkingsspreiding en binnenlandse mi gratie tonen een voortzetting van de in 1961 en 1962 waargenomen ontwikke lingen. Het vertrekoverschot van het westen des lands was in 1963 meer dan dubbel zo groot als in het voorafgaande jaar. Voor het eerst is het westen het landsdeel met in absolute zin grootste vertrekoverschot. Zelfs in verhouding tot de bevolking lag het westelijk vertrekoverschot bo ven dat van het noorden, dat in 1963 een voortgezette krachtige daling on derging. Het kleine Drentse vestigings overschot van 1962 werd in 1963 ver veelvoudigd. terwijl bovendien Gronin gen een positief saldo liet zien. Alleen in Friesland overheerste nog het ver trek. De twee belangrijkste concentratie provincies waren in 1963, evenals ir de voorafgaande jaren, Gelderland en Noord-Brabant. De beide andere provincies in Oost- en Zuid-Over- ijsel en Limburg vertoonden daar entegen negatieve saldi. Ten slotte valt het op, dat het Zeeuwse ver trekoverschot. dat in de afgelopen jaren vrij hoog bleef, in 1963 duide lijk is gedaald. Patroon gewijzigd Vergelijking van de provinciale migra- tiesladi in 1963 met die in 1955 doet opmerken hoezeer het patroon van de binnenlandse migratie in deze acht jaar is gewijzigd. In 1955 hadden Noord- en Zuid-Holland verreweg de grootste vestigingsoverschotten, in 1963 waren de beide Hollanden de provincies met de hoogste vertrekoverschotten. De rol van concentratieprovincies werd over genomen door Gelderland, Noord-Bra bant en Utrecht, waarvan de eerste twee in 1955 nog slechts vrij bescheiden vestigingssaldi vertoonden. In het laat ste jaar heeft Drente zich bij dit drie tal aangesloten. Het valt op, dat deze vier provincies tenminste twee dingen gemeen hebben: een zandige bodem en een overwegend goed woonklimaat. De Onderstaande staat toont de binnenlandse migratiesaldi van de provincies en de landsdelen in de jaren 1961 tot en met 1963. geen vlekken grote spuitbus voor maanden lang gebruik! Onderhandelingen nog aan de gang De Britse regering heeft bevestigd dat zij met Frankrijk onderhan delt over een gezamenlijke ontwik keling en produktie van een raket met atoomkop. Het projectiel zou moeten worden ge bruikt voor de Franse Mirage IV en de Britse T.SR-2 bommenwerper. Deze laat ste zal, naar wordt aangenomen, later deze maand zijn eerste vlucht maken. I Van beide vliegtuigen wordt verwacht dat zjj het belangrijkste wapen zullen vormen van de onafhankelijk atoom- strijdmacht van de twee landen. UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS De Labourpartij voort oppositie togen de pogingen van de regering de Britse atoomstrijdmacht te versterken. De mi nister van buitenlandse zaken, Butler, verklaarde dat handhaving van de strijdmacht een grote red zou spelen bij de algemene verkiezingen in het najaar. Labourwoordvoerder Cronln zei dat met de ontwikkeling van de raket een bedrag van 100 miljoen pond sterling is ge moeid. In een toespraak tot een vakbond veroordeelde hij het plan. In defensiekringen werd meegedeeld dat het nog te vroeg was om een schatting van de ontwikkelings- en produktiekos- ten te maken. Het Wereldgebeuren Afrikaanse Brutus De premier van Tanganyika, Juliu» Nverere. die bekend staat als c-n I gematigd man onder ziln Afrikaanse collega's heeft onlangs de verrassende verklaring afgelegd, dat hij In het eiland Zanzibar geen Afrikaans Cub* I dat hij weigert deze door de Chinese communisten geïnfiltreerde eilandstaat als een gevaar voor het vasteland van Afrika te beschouwen. Men beschouwt dit in het westen als een opmerkelijke verklaring omdat men weet. dat Nyerere ervan overtuigd U dat dc Afrikaanse landen ten koste van alles buiten de koude oorlog en buiten de grote machtsblokken in de wereld moeten worden gehouden. Deze opvatting is echter in strijd met hetgeen op Zanzibar gebeurt. Degtffde Nyerere, die enige tijd geleden Britse troepen te hulp riep toen de soldaten u i-i..e leger aan hc> mul- dle daarna nadruk- iroepcu lc wuif van zijn vrij beperkte leger aan het mui ten sloegen, maar die daarna nadruk kelijk weigerde een defenslevcrdrag met de Britten te sluiten omdat een dcrgclllk verdrag zijns inziens de onafhankelijk heid van zijn land in gevaar zou bren- en, staat wel toe dat de man met wie .ilj het nauwste samenwerkt, vice-pre- mler Abcid Karoeme van de Unie van Tanganyika en Zanzibar zich op een verplichtende wijze inlaat met de machthebbers en Peking en dat deze op het eiland Zanzibar een dictatuur hand- PER 30 SEPTEMBER nadat de lu^tji^ht-wmrtvoeMervan0p 30 ,mber ivordt de periode var, de Labourpartij verjdaarde dat volgende „„„ndlnprn op het ÏS-LfSL t»«de W«vl.le»« af*ealote„ Met in- zal worden bekendgemaakt. gang waren. De Franse minister van luchtvaart, Pierre Messmer. komt volgende week naar Londen voor be- i met zijn jj - i Amery. afge gang van 1 oktohcr gaan de omroep verenigingen <*n de Nederlandse Televt- siestichting definitief elke avond op het dat de onderhandelingen nog aan de tweede net uitzenden. Vanaf die datum worden eerste en twee de televisienet officieel aangeduid met Nederland 1 en Nederland 2 Het aantal zenduren van Nederland 1 blijft dertig uur per week. Via Nederland 2 wordt voorlopig 17'.-2 uur per week uitgezon den. Bovendien zal voor extra uitzendin gen Eurovisieuitzendingen op Nederland De minister van binnenlandse za ken heeft, overeenkomstig het standpunt van de ministerraad, voor ambtenaren en arbeidscon- traetanten in dienst van het rijk, die 24 jaar of ouder zijn en werk zaam in een functie met een volle dige dagtaak, een minimum-inko men vastgesteld. Dit minimum-in komen wordt, te rekenen van 1 januari 1964, gesteld op 434,20 per maand, ongeacht de stand plaatsindeling. Voor de beoordeling of het minimum-in komen al dan niet wordt bereikt, dient te worden uitgegaan van het geldende salaris, vermeerderd met de looncom- pensatie voor de huurverhogingen van 1960 en 1962 en met toelagen op grond van het bezoldigingsbesluit, met uitzon dering van de toelage, voor ploegen- en onregelmatige dienst en van tariefpre mies. Buiten aanmerking dienen derhalve te blijven kindertoelage, overwerkgelden, vakantie-uitkering, uitkering interimre- reling, ziektekosten en bestemmingstoe- agen zoals rijwieltoelage, kledingtoela- je. e.d. Ook de compensatie van de huur- erhoging per 1 Juli behoort buiten be schouwing te blijven. Toelage Tegenover een A.V.R.O.-uitzendlng op een der zc-nders staat voortaan als regel een K.R.O.-programma, tegenover een N.C.R.V.-programma een VARA- uitzending. In mei 1965 bij het begin van het zomerseizoen zendt de A.V.R.O. dan uit tegenover de N.C.R.V. en de K.R.O. tegenover de VARA. Uiteraard worden in dit systeem de uitzendingen van de V.P.R.O. geïnterpoleerd. Met betrekking tot de zenders van het tweede televisienet kan nog worden meegedeeld dat de P.T.T er naar streeft om de zender Roermond begin 1965 in gebruik te kunnen stellen, de zender Smilde medio 1965. de definitieve zen der Loplk in het derde kwartaal van 1965, de zender Markelo in begin J966. de zender Goes medio 1966 en de zender Wieringermeer eind 1966. Het N.T.S.-weekjournaal, dat voorheen op zondagavond van 19.30 uur tot 19.55 Ingeval het aldus berekende inkomen uur werd uitgezonden, verhuist naar za- •"1";terdagmiddag van 15.00 uur tot 15.25 beneden het minimum-inkomen mocht blijven, dient een toelage te worden toegekend ten bedrage van het verschil. De toelage zal, in af wachting van het formeel tot stand komen van de nieuwe toelagerege ling, bij wyze van voorschot worden uitbetaald. Bij een deelbetrekking dient het mini mum-inkomen naar evenredigheid te worden bepaald. De regeling geldt in verband met de bij de overheid doorgevoerde „equal pay" zowel voor vrouwen als voor mannen. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de burgemeester en wet houders der gemeenten verzocht, de be treffende bezoldigingsverordeningen voor zoveel nodig aldus aan te vullen. Veerboot sloeg om in Pakistan - 75 doden In West-Pakistan zijn 75 mensen om het leven gekomen, doordat op de ri vier de Sjenab een veerboot met on geveer 175 opvarenden omsloeg. De boot was op weg van Jaklian naar Rasoelnagar, aidus een bericht in het Pakistaanse blad „Evening star". Adenauer ontkent onderhandelingen met Oostduitsers De voormalige Westduitse bondskan selier, dr. Konrad Adenauer, heeft ontkend ooit officiële onderhandelin gen met het communistische regime van Oost-Duitsland te hebben voerd. „Noch de bondsregering, noch ik bondskanselier heb ooit iemand ge machtigd onderhandelingen met de Sowjetzone te voeren", aldus Ade nauer, ..evenmin heeft de bondsrege ring noch ik persoonlijk ooit twee do cumenten van de regering van de Sowjetzone ontvangen. Ik ken alleen de normale technische contacten bin nen het raam van het bureau voor in terzonale handel." Een Italiaanse politiepost bij de Rom- bopas aan de Oostenrijkse grens is in de nacht van dinsdag op woensdag met automatische wapens beschoten, heeft de politie in Bolzano bekend gemaakt. Niemand werd door de schoten getroffen. Het was het derde incident in een weck tijd. De ministers van buitenlandse zaken van Oostenrijk en Italië zullen op acht en negen september in Genève op nieuw van gedachten wisselen over de positie van de Duitssprekende bevol king van de Italiaanse provincie Alto Adige. Provincie/landsdeel Groningen Friesland Drente Overljsel 1) Gelderland Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg IJselmeerpolders 2) Centraal bevolkingsregister Noord Oost 3) West Zuidwest Zuid 1961 - 1202 - 3271 2675 4430 4430 1307 348 422 -fee» van de programmapunten van de grote luchtvaartshow, welke op 7 september a.s. op Farnborough (Engeland) zal beginnen, is een landing, uitgevoerd door leden van de Britse luchtmacht, de marine- luchtvaartdienst, de mariniers en parachutisten. Hier een beeld van deze landing, gemaakt tijdens een repetitie. Een Frans straal verkeersvliegtuig heeft op het Newyorkse vliegveld Kennedy een onge lukkige landing gemaakt. Het toestel, dat 150 passagiers en tien bemanningsleden aan boord had. reed te ver door en dook over In een greppel. Niemand werd gewond. Het vliegtuig liep lichte schade op. Een kort N.T.S.-joumaal wordt, gelijktijdig over beide netten, van 20.00 uur tot 20.05 uur uitgezonden. Het tijd stip van de journaaluitzendingen op de overige dagen van de week blijft onver anderd van 20.00 uur tot 20.20 uur. Bljjkens een mededeling van de kant van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid kan dezer dagen de pn- blikalie worden verwacht van een Ko ninklijk Besluit tot verhoging van de uitkeringen van de Algemene Ouder domswet, de Algemene Weduwen- en Wezenwet, de interimwet invalditelts- rentetrekkers en de kinderbijslagwetten. De verhoging zal terugwerken tot 1 juli 1964, zij houdt, verband met de huurver hoging per 1 juli jl. en met de styging van de loonindex. De bedragen van deze verhoging zijn in het algemeen reeds voor verreweg het grootste deel bij wijze van voorschot be taald. Dit geldt echter niet voor de ver hoging van de kinderbijslagen, omdat die in de regel eerst na afloop van een kalenderkwartaal betaalbaar worden gesteld. Binnekort kan voorts de publi- katie worden verwacht van een Ko ninklijk Besluit tot verhoging van de in komensgrenzen der ziekenfondsverze kering voor bejaarden. Bij dat K.B. wordt de inkomensgrens met ingang van 1 juli jl. verhoogd tot 4964 resp. 3954 voor de reeds ingevolge die wet verzekerden. De geldende bedragen der sociale uitke ringen tot 1 juli jl. en de van ,1 juli jl. nieuwe bedragen zijn resp.: Algemene Ouderdomswet: pensioen voor gehuw den was 2754.wordt 2958. Pensioen voor ongehuwden was 1770. en wordt 1926. Algemene Weduwen en Wezenwet: pen sioen voor weduwen met kinderen was 2910.wordt 3126.Pensioen voor weduwen zonder kinderen 2034.wordt 2196.Pensioen voor wezen tot tien jaar was 642. wordt 672Pensioen voor wezen van zestien tot zevenentwintig jaar was 1260.— wordt 1326.—. Interimwet invaliditeitsrentetrekkers: uitkering voor klasse a was 4620. wordt 4878.voor klasse b was 3750.— wordt 3966.— voor klasse c was 2892.wordt 3054. Kinderbijslagwetten: kinderbijslag per kwartaal was: voor eerste kind 76.44, wordt 79.56. Voor tweede en derde kind 82.68, wordt 86-58, voor vierde en vijfde kind 112.32, wordt 118.56, voor zesde en volgende kinderen 126.36, wordt 132.60. het eiland Zanzibar een dictatuur hand haaft. die naar communistisch-Chlnese leest geschoeid Is. De houding van Nyerere ln de kwestie Zanzibar tekent overigens wel het ge compliceerde karakter van deze Afri kaanse staatsman, welke hem typeert tot een Afrikaanse sfinx. Nyerere, die Shakespeare's drama Julius Caesar in het Swahili vertaalde, maak te inderdtljd voor zijn toelatingsexamen voor de universiteit van Edinburgh een studie van dit werk. Hij kwam toen tot de gevolgtrekking dat Shakespcares Caesar een arrogante, oude man was, Brutus daarentegen een man van prin cipe, welke conclusie sommigen aanlei ding heeft gegeven in Nyerere een Afri kaanse Brutus te zien. Slen mist echter bij Nyerere de doortastendheid van Bru tus. met name in de zaak Zanzibar. Zanzibar heeft zich intussen ontwik keld tot een dictatoriale staat waar overheersing der vroegere Arabische machthebbers heeft plaatsgemaakt voor een Afrikaanse willekeur. Het eiland ia ontoegankelijk voor iedereen uit het westen en alleen reizigers uit commu nistische landen worden er toegelaten. Zo nu en dan lekt er iets uit over de ge beurtenissen op het eiland en over het algemeen zijn dat geen vrolijke gebeur tenissen. Zo hebben onlangs de onderwij zers het moeten ontgelden omdat zij het regiem van Abeid Karoeme niet vol doende zouden steunen en omdat zij bij de terugkeer van Karoeme kort geleden uit Europa niet genoeg kinderen met vlaggetjes de straat op hadden gestuurd. Kort voordat Karoeme op het vliegveld van Zanzibar zou aankomen, beval ra dio Zanzibar de onderwijzers dat ze met hun pupillen langs de kant van de stra ten moesten gaan staan waar Karoeme door zou komen. Maar omdat radio Zanzibar wat laat met de oproep was en omdat niet ieder een er naar had geluisterd, was het aan tal onderwijzers en kinderen langs de route op de vingers te tellen De volgende dag werden de onderwijzers opgetrommeld voor een verantwoording tegenover de machthebbers, die hen be ëdigden en bedreigden, en hun de zwe ien onder de neus hielden die ze in hun nand hadden. Als het nog eens voorkwam dat ze niet verschenen wanneer ze ontboden waren, zo werd de onderwijzers meegedeeld, dan zouden ze 150 zweepslagen krijgen. De zelfde straf werd toegezegd aan onder wijzers die hun leerlingen tot „daden van ontrouw aan het bewind" zouden aan namen opgeven van collega's die er niet waren, zodat ze daarvoor gestraft zou den kunnen worden. t dan toe was de overheid van Zan zibar niet met de onderwijzers in conflict geweest. Dat is veranderd sinds alle gesubsidieerde scholen door de staat zijn overgenomen. Het betekende dat scholen die bestuurd werden door rooms-katholieke missie, protestantse zending en sekte van de Aga Khan, niet langer onafhankelijk waren. De onderwijzers op Zanzibar moeten >enkomsten waarop alle bij< president spreekt. Britse onderwijzers op Zanzibar zijn ver vangen door Oostduitsers. die ook pers en radio, ziekenhuizen, energievoorzie ning en alle openbare diensten overge nomen hebben. Het zijn Russen die het havenbedrijf lei den en de scheepvaart die in regerings handen is. en ze instrueren soldaten en sturen deskundigen voor adviezen inza ke ontwikkeling van economie en in dustrie- De landbouw is vergeven aan de com munistische Chinezen, die zich over het hele eiland verspreid hebben. De confiscatie van huizen in Aziatische en Arabische handen gaat gestadig door. In de laatste begroting was belasting verhoging voor alle vérbrulksgoederen voorzien, met ongewone gevolgenDe dag er na vervoegden zich bij alle han delaars ambtenaren en soldaten, die de extra belastinggelden op alle aanwezige goeden opeisten. De handelaars die dit niet konden opbrengen, zagen hun goe deren verbeurd verklaard. Volgens berichten is de toestand op het aangrenzende eiland Pemba nog slech ter. De overheid die hier door ae rege ring van Zanzibar is aangesteld, regeert als een dictator, zweepslagen en gevan genisstraffen uitdelende naar believen. 4288 4288 1518 3146 4076 929 4140 4700 6109 1251 1329 224 3220 1755 2380 1835 4300 1) Voorlopige cijfers. 2) Vanaf 1 juli 1962 inclusief Noordoostpolder. 3) Na 1 juli 1962 alleen zuidelijke IJselmeerpolders. JULIUS NYERERE Zanzibar is geen Cuba Mr. De Zaayer naar Westervoort De voorzitter van de spoorwegonge vallenraad, de Amsterdamse procu reur-generaal, mr. H. R. de Zaayer, zal zaterdag naar Arnhem gaan en zich bij Westervoort op de hoogte stel len van de situatie op de plaats waar zich maandagochtend het ernstige spoorwegongeluk heeft voorgedaan. De raad kan naar aanleiding van een door haar in te stellen onderzoek naar een ernstig spoorwegongeval de mi nister van verkeer en waterstaat een voorstel doen omtrent de maatregelen die naar de mening van de raad die nen te worden genomen in het belang van de veiligheid van het verkeer over de spoorweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19