PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDONESISCHE PARA'S GELAND IN HET OERWOUD VAN J0H0RE Bij eerste gevecht drie infiltranten gevangen, een gedood Koningin bij opening Haven Vlissingen-oost: „Hoelang moet ik op de fluit drukken?" Belgische pomphouders hoos op Nederlanders Russen waarschuwen Chinese communisten uMy MALEISIË PROTESTEERT BIJ VERENIGDE NATIES Werkgevers bezorgd en ongerust over nabetaling ambtenaren Verzoek Felle reactie op verklaring van Mao Tse Toeng Nieuwemelk blijft vier weken goed Maatregelen tegen demonstranten bij de N.D.S.M. ONTSLAGEN BIJ HERO BREDA Koningin genoot van wijds gezicht over Westerschelde 207e jaargang - no. 207 Donderdag 3 sept. 1964 Koninklijk bezoek WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN in folo's Directie: F van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A. de Kok Abonnementsprijs 75 Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.gg. red. 3078/2169. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2911; Zierikzee: red. tel 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Ingez. med. 3 i tarief. Kleine adv. (max. 8 regels; week. 9.78 per kw.. franco per post 10.- p. kw. Lowe tt 2. tel. 8140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); OoRbnrg tel min. 1.60). ..Brieven bur. van dJt blad" 25 ct. t Bureau»: Vli": 2395, Temeiaer) Ar**ïiaal*tr»at Giro 35931X1 P.Z.C.. M;dd< Een woordvoerder van de Maleisische regering heeft gisteren mee gedeeld dat dinsdagnacht bij Labis (Johore) 30 Indonesische in filtranten per valscherm zijn neergelaten. Drie leden van deze groep zijn aangehouden, één werd doodgeschoten. Volgens de woordvoerder behoren zij tot de speciale „Tjepat Gerak paratroepen", die een speciale opleiding voor de guerrillastrijd heb- ben gehad. De dropping van de dertig para's had 's morgens om streeks 2 uur 30 (plaatselijke tijd) in het duister van de nacht plaats. Voor de 15-jarige Amsterdamse jon gen Alfred Nobel was het woens dag de dag van zijn leven: op uit nodiging van de K.L.M. mocht hij de lucht in met de nieuwste aan winst van de maatschappij, de DC 8-F „Alfred Nobel". Als herinnering aan deze bijzondere vliegtocht kreeg Alfred na afloop van de vlucht uit handen van de gezag voerder van de machine, H. Groene- veld, een vaantje met diens handte kening erop. VERKLARING C.S.W.V. in liet georganiseerde overleg om bij de salarisverhogingen voor liet overheids personeel de gemiddelde trend van het particuliere bedrijfsleven te volgen. Looninllatie Wijze van berekening uitkering onjuist Het dagelijks bestuur van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond heeft met grote bezorgdheid en on gerustheid kennis genomen van het resultaat van het overleg tus sen de minister van binnenlandse zaken en de organisaties van amb tenaren over de aanvullende uitke ring van 31/2 percent van het jaar salaris aan het overheidspersoneel na de in januari jl. reeds toegeken de algemene salarisverhoging ad 10 percent voor 1964. Deze nabeta ling zal met ingang van 1 januari af in de salarissen worden ver werkt. De nódige coördinatie tussen het Van werkgeverszijde zijn tot dusverre drijfslevên enerzijds en rijk. prov geen bedenkingen geuit tegen de enige en gemeenten anderzijds laat te dien tijd geleden tot stand gekomen afspraak j aanzien, naar het oordeel van de werk- I gevers, veel te wensen over Het is drin- gend nodig dat deze coördinatie, waar op van werkgeverszijde bij herhaling is aangedrongen, meer dan tot dusverre wordt nagestreefd en dat maatregelen daartoe worden genomen. De vraag moet echter wel worden ge steld, aldus het dagelijks bestuur van het C.S.W.V.. of aanvullingen met te rugwerkende kracht niet meer en meer worden ondervonden als impulsen die 'n voortgaande looninflatie in de hand werken. Daarnaast wint in werkgeverskrin gen de opinie veld. dat het totale niveau van de arbeidsvoorwaarden aan overheidskant primaire belonin gen, secundaire arbeidsvoorwaarden, welvaartsvast pensioen en rechtspo sitie) het gemiddelde niveau van de voorwaarden welke het bedrijfsleven kan bieden, aanmerkelijk schrijdt. Coördinatie Verlangens van koningin Jul Una en de eisen, die het werk van de „vi suele pers" stelt, zijn gisteren niet altijd verenigbaar gebleken. De koningin gaf namelllk duidelijk te kennen, dat zij ge durende een bepaalde periode van haar bezoek aan Zeeland niet langer gefoto grafeerd wenste te worden. Vooraleer wij op deze delicate (in Nederland niet geheel ongewone) kwestie Ingaan, wil len wij met enige nadruk vaststellen, dat in dit geval géén sprake was van een minder juist optreden aan de zijde van de fotograferende pers. De rijks voorlichtingsdienst had een lijst vast gesteld van alle punten, waar mocht worden gefotografeerd, een lijst die voor af door het particulier secretariaat van de koningin was goedgekeurd. Aan deze- lijst werd gisteren stipt de hand ge houden, mede omdat de fotografen re kening hielden met alle aanwijzigingen. gegeven door een ter plaatse aanwezige ambtenaar van de rijksvoorlichtings dienst. Wij stellen dit daarom met enige nadruk vast. omdat naar ons ook gis teren weer is gebleken weer hier en daar de neiging bestaat fotografen de Ischuld te geven: zij zouden geen gren- zen kennen. Daarvan is in dit geval geen sprake geweest. Plaatselijke dorpelingen ontdekten de indringers en waarschuwden terstond de autoriteiten. Onmid dellijk spoedden veiligheidstroepen en politie zich naar de aangegeven plaats op ongeveer 100 km ten noorden van Pontian, waar op 17 augustus eveneens Indonesische infiltranten aan land gingen, toen echter van uit zee. Er ontstond een kort maar hevig ge vecht met de Indonesiërs, waarbij aan Indonesische zijde één man sneuvelde en er drie krijgsgevangen werden ge maakt. De para's waren zeer zwaar be wapend. Aan Maleisische zijde waren geen slachtoffers te betreuren. De woordvoerder verklaarde dat de in dringers door een Hercules transport toestel werden gedropt. Eerste minister Rachman maakte het incident kort na dat hij er kennis van kreeg aan zijn ka binet bekend. Naderhand heeft de regeringswoord voerder meegedeeld dat „reeds verschil lende Indonesiërs gevangen zijn geno men". Een andere woordvoerder voegde daar aan toe: „het is nu overduidelijk dat president Soekarno alle hem be schikbaar staande middelen zal aanwen den om Maleisië aan te vallen". Dicht oerwoud Aanspraken op grensgebieden De Sowjet-Unie heeft de Chinese volksrepubliek gisteren ernstig ge waarschuwd voor de „meest ge vaarlijke gevolgen" die de Chinese aanspraken op duizenden vierkan te kilometers Russisch grondge bied kunnen hebben. munistische rebellen zeer lang stand hebben weten te houden. Vice-premier Abdoel Razzak van Ma leisië heeft naar aanleiding van de Indonesische luchtlandingen ver klaard, dat zijn regering de Veilig heidsraad van de V.N. over het ge beuren zal inlichten. Razzak bestempelde de luchtlanding als „een flagrante daad van agressie". Be halve de V.N.-raad zal Maleisië tevens de leden van het Britse Gemenebest in lichten. De minister van financien van de staat Singapore. Tan Siew Sin, heeft vandaag een bespreking met zijn ambtgenoten van Engeland, Canada en Australië over toegezegde hulp, waaraan nu dringend behoefte bestaat. Protest Maleisië heeft bij Indonesië officieel ge protesteerd. Ngoejen Ton Hoan is afgetreden Ngoejen Ton Hoan, eerste - 1 en een van de kop- :ehtse Dai Viet partij, ïjen Zuid-Vietnam stukken van de re^- - is afgetreden omdat hij het niet kan vinden met Zuïd-Vietnains nieuwe pre mier, generaal Ngoejen Khanh, die als president is afgetreden maar als rege ringsleider terugkeert om de touwtjes weer in handen te nemen. Khanh heeft laten weten dat er voor zijn ambtsaanvaarding nog wei enkele we ken zullen verstrijken. De Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, generaal Maxwell D. Taylor, heeft maandag bij zijn terugkeer in de hootd- stad van een vakantie in Dalat, gezegd dat premier Khanh binnen enkele dagen naar Saigon zou terugkeren. De waarschuwing was vervat in een artikel in het officiële orgaan van de Russische communistische partij, de „Pravda". „Het is bijna niet tc geloven", aldus de Pravda, „dat de Chinese leiders de oor zaken en de historische omstandigheden van de huidige grenzen tussen de sta ten in Europa en Azië niet begrijpen. Ook is het bijna onvoorstelbaar dat zrj zich niet bewust zijn van de meest ge- ren die enige poging tot ie wereldkaart onder de „Denken degenen die aanspraak maken op meer dan 1.6 miljoen vierkante kilo meter Russisch grondgebied, er wel bij na hoe het Russische volk, dat genera ties lang op dit land heeft geleefd en gewerkt en het als zijn vaderland be schouwt, deze aanspraak beziet?", zo vroeg de Pravda zich af. „De volkeren «He zich bjj de Sowjet- Ünie aansluiten zullen nooit toestaan dat wie ook inbreuk maakt op hun recht om zelf hun bestemming te kiezen", al dus de Pravda. vaarlijke gevolgen die enige wijziging van de De Pravda schreef voorts dat het artikel in verband stond met de besprekingen die de leider van de communistische Chinezen. Mao Tse Toeng. heeft gehad met een aantal Japanse socialisten. Naar wij vernemen zullen de Verenigde Vcluwse Melkfabrieken binnenkort in een zogenaamde tetraverpakking (ge prepareerd papier) melk in de handel brengen, waarvan de kwaliteit minstens zo goed wordt genoemd als die van flessenmelk. De verpakking heeft echter het voordeel dat geen statiegeld wordt geheven en de melk erin buiten de koelkast onge veer vier weken goed kan blijven. De prijs zal gelijk zijn aan die van flessen melk. De V-V M. zal de melk in deze nieuwe verpaking via een groot winkel bedrijf in de handel brengen. Vermoede lijk zal dat omstreeks half oktober ge beuren. „Wij hebben te maken met een uit breidingsprogramma met verreikende pretenties", aldus de Pravda. „Mao Tse Toengs verklaringen over het territoriale vraagstuk tonen aan hoe ver de Chinese lèiders zijn gegaan in hun „koude oorlog" tegen de Sow jet-Unie. Zii maken niet slechts aan spraak op dit of dat deel van de Sow- De directie van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Mij te Amsterdam heeft twee arbeiders, die dinsdag de leiding hadden bij een demonstratie van circa 500 arbeiders voor een loonsverhoging, geschorst in afwach ting van een nadere beslissing. Aan de deelnemers aan de demonstratie is een boete opgelegd gelijk aan een uur loon, terwijl de daarnaast niet ge werkte uren niet zullen worden uitbe taald. Gisterochtend heeft een groep van een paar honderd arbeiders op deze maat regelen gereageerd. Zij gingen naar het hoofdkantoor teneinde te bewerk stelligen dat de door de directie geno men maatregelen zullen worden inge trokken. De directie deelde mede dat zij niet voornemens is aan het verzoek tot intrekking te voldoen. Het geven van een niet rechtens gel dige loonsverhoging waarvoor werd gedemonstreerd zou onder de huidige omstandigheden een straf bare handeling betekenen, aldus de N.D.S.M.-directie. Op het aan de se cretaris van de ondernemingsraad ge dane verzoek om terstond de onder nemingsraad bijeen te roepen is de directie dan ook niet ingegaan. Onjuist Het dagelijks bestuur van liet C.S.W.V. .Als het arbeidsbureau ermee akkoord deelt verder mede. dat het. wat in eon- gaat, zullen bij de X.V. Hero Conserven- creto de thans genoim-n beslissing tw en Vruehtendrankenfabrieken in Breda I treft, van mening is. dat de wijze 56 werknemers worden ontslagen. Het filiaal in Rotterdam, waar vijf mensen werken, zal worden opgeheven. Boven dien zal een klein aantal kaderleden met behoud van salaris worden gedegra deerd. De bedrijfsleider, de heer M. Jansen, deelde mee, dat de ontslagmaatregelen samenhangen met de besparing op kos tenstijgingen. De directie wil, voor wat de bezetting betreft, terugvallen op het personeelsbestand van 1961. Door re organisatie zullen verscheidene bedrijfs afdelingen worden gecombineerd, waar door administratief, technisch en toe zichthoudend personeel vrijkomt. De heer Jansen typeerde de ontslagmaat regel als een „consolidatie". Wanneer de ontslagen zullen zijn goed gekeurd door het arbeidsbureau wordt de opzegtermijn van kracht, die voor maandloners een maand is en voor weekloners in dit geval twee weken wordt. De 56 bedankte werknemers krijgen twee dagen betaald sollicitatieverlof. Bij vertrek zal een half weekloon worden uitgekeerd aan week- en uurloners en een achtste maandloon aan maandlo ners, voor zover beide categorieën min der dan tien jaar bij Hero werkzaam zijn. Wie langer in dienst is en ontsla gen wordt, krijgt het dubbele daarvan. De betrokkenen zijn niet verplicht hun opzegtermijn geheel uit te dienen. De uitbetalingsregeling is vastgesteld in overleg met de vakbonden. berekening van deze uitkering onjuist U. In deze uitkering wordt rekening gehou den met de zeer aanzienlijke loonsver hoging die in de bouwnijverheid heeft plaatsgevondenDe centrale werkge versverbonden hebben tegen deze verho ging uiteindelijk geen bezwaar gemaakt mede omdat de overheid voor deze be drijfstak een exclusieve positie noodza kelijk achtte. Andere bedrijfstakken, en dit geldt naar de mening van het C S. W.V. evenzeer voor de overheid, zouden hierop echter geen beroep mogen doen, In de tweede plaats is rekening gehou den met de loonsverhoging in het weg vervoer. De daar toegekende extra verhoging berustte op een aanzienlijke achterstand ten opzichte van de ge meente-vervoersbedrijven. Het C.S.W.V. acht het daarom onjuist deze extra-ver hoging eveneens in de berekening te be trekken. Voorts worden meegerekend loonkostenstijgingen die in voorgeschre ven geleidelijke aanpassing van de vrouwenionen aan de mannenlonen en de uitbreiding van de door de overheid eerder gerealiseerde vakantierechten. Overhaast Het C.S.W.V. is van oordeel dat de ge nomen beslissing overhaast tot stand is gekomen en dat er klemmende redenen zijn voor nader overleg over de verder te volgen procedure, waarbij het georga niseerde bedrijfsleven dient te worden betrokken. HISTORISCH MOMENT AAN BOORD VAN „PRINSES MARGRIET" Rijksdaalder in automaat, inplaats van 100 frank Benzine eoor 20 rent per liter Een aantal gewiekste Nederlanders heeft de woede opgewekt van Belgische pomphou ders door benzine te tanken voor 20 cent per liter. Het is namelijk gebleken, dat de auto matische pompen 100 frank stukken niet kunnen onderscheiden van de rijksdaalders. Op deze wijze krijgt men 12 Vi 'itcr benzine voor 2.50. De boze eigenaar van eon dergelijke pomp in Haccoui-t, 12 km van Maastricht, vertelde aan het Brusselse blad „Het laatste nieuws", dat het vooral Neder landse beroepschauf feurs zijn, die zich aan deze praktijken schul dig maken. Overigens neemt de betreffende maatschappij het ver lies op zich, maar voor hem blijft exploitatie winst van de pomp uit Begin vorig jaar zijn in België een 250 automa tische pompen ge plaatst. In het begin registreerden de pom pen wel het geringe verschil tussen een geldstuk van 100 frank (f 7,28) en een rijks daalder, maar door slij tage is dit niet meer het geval. Volgens de pomphou der uit Haccourt zijn er thans Nederlandse chauffeurs, die dage lijks met busjes arbei ders naar Duitsland brengen, bereid een omweg door België te maken om voor vier rijksdaalders 50 liter benzine te tanken. Dat dit niet altijd zonder risico is ondervond één van hen, die werd be trapt en van een pomp houder een gevoelig pak slaag opliep. „Hoelang moet ik op de fluit druk ken?" „Zolang als U wilt, majesteit". Dat was het antwoord, dat Zee- lands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. gistermiddag gaf aan koningin Juliana in de overvolle stuurhut van Zeelands nieuwste ferryboot .Prinses Margriet". Énige minuten na deze korte dia loog, om precies drie minuten ovei zes, drukte de koningin op de ro de knop van het instrumentenbord en kondigde een schrille fluittoon de officiële opening van Neder lands jongste zeehaven Vlissingen Oost aan. Begeleidende sleepboten en andere vaartuigen namen vri wel onmiddellijk daarna dit „his torisch" geluid" over met een ka kofonie van klanken. Voor wie he* nog niet wist: het Zuid-Sloe wa- officieel erkend als zeehaven. Zelf: de eenzame visser vlak bij de ha veningang van Vlissingen-oost lie even zijn zachtjes deinende dobbe in de steek om in de algemen feestvreugde te delen.... De opening van de nieuwe haven Vin singen-oost het voormalige Zuid Sloe vormde de afsluiting van he: bezoek van koningin Juliana aan Zee land. De nieuwe ferryboot „Prinses Margriet" genoemd naar de derde dochter van het koninklijk paar voer de koningin en een groot gezel schap genodigden de haven binnen Om precies kwart voor vijf was de koningin, die ruim veertig minuten op het programma achter was, in Vlissingen aan boord gekomen. Hei ging niet langs de gebruikelijke weg. want aanvankelijk zou zij gebruik ma ken van de aanleginrïchting. Maar dat (Zie slot pag. 11 kol5) Wat was nu de reden van dit voor visuele persmensen zo teleurst lende koninklijk verzoek Naar wij h' ben begrepen voelde de koningin zi afgeleid door aanwezigheid en werk v fotografen en filmmensen, zodat zij zi wat moeilijk kon concentreren op toelichtingen, haar van technische zi gegeven. Men moet erkennen- het een ieder in eerste in stantie niet onrede lijk voorkomen dat een dergelijke vraag wordt gesteld. Daar bij moet tevens in overweging worden genomen, dat de koningin de dag tevoren reeds een bij zonder druk programma achter de rug had, een programma waarbij ze even eens voortdurend in het middelpunt van de publiciteit had gestaan, en ten slot te moet nog worden bedacht dat zij het Zilveren Schor zou bezoeken, haar „eigen" koninklijk jeugdcentrum, waar zij helemaal ongestoord naar de toe lichting wenste te luisteren. Begrip voor de koningin in deze situatie is vanzelf sprekend en is óók al meent men in de „buitenwereld" wel eens het tegen deel bij beoefenaars van het journa listieke ambacht aanwezig. Maar deze kwestie heeft meer kan ten. Hier betekende een bezoek van de koningin aan de Delta- en andere waterstaatswerken een verheviging van de publieke belangstelling. Immers, het staatshoofd zelf ging zich op de hoogte stellen van de stand van zaken, waar door tochal bestaande accenten nog eens werden versterkt. Deze verhevigde publieke belangstelling manifesteert zich in gevallen als deze niet zoals vroeger door rijen en nog eens rijen publiek, maar vooral door de activiteiten van de mensen der publiciteitsmedia: zij ver tellen in woord en beeld, via pers, radio en t.v. wat zich hier afspeelt. Men kan derhalve nooit het werk van journalisten en fotografen ais op zichzelf staand be schouwen, hun arbeid behoort men te zien tegen de achtergrond van dat mil joenenpubliek, dat via hen van allerlei feiten kennis neemt. De overheid erkent deze relatie: vandaar dat zij allerlei fa ciliteiten verstrekt, zij geeft doorlaat- bewijzen, zorgt voor vervoer, zij stelt mensen ter beschikking die er voor zor gen dat de journalistiek haar werk kan doen en die tevens trachten de eisen van dit werk in overeenstemming te brengen met de verlangens van het staatshoofd. Wanneer nu op grond daar van vastgestelde regelingen, door het hof goedgekeurd, plotseling worden doorbroken en een belangrijk deel van het bewuste bezoek niet kan worden gefilmd of gefotografeerd, dan zal men wellicht kunnen begrijpen, dat een der gelijke gang van zaken bij de betrokken Fiubliciteitsmensen een grote teleurstel- ing veroorzaakt- Zij voelen zich belem merd in de verslaggeving van een be langrijke nationale gebeurtenis. Met alle begrip voor de overwegingen, die giste ren hebben geleid tot het hier aan de orde zijnde verzoek, menen wij toch aandacht te mogen vragen voor deze aspecten van de kwestie. Wij hoorden gisteren een autoriteit de- vraag stellen: „Is het nu wel no dig. dat die fotografen zoveel plaatjes maken?" Het was hem namelijk opge vallen. dat van een bepaalde situatie steeds maar dezelfde opnamen werden gemaakt- Een dergelijke '.Taag lijkt ons op onbegrip te berusten. Het is een illu sie te menen, dat het eerste plaatje al raak is. Elke fotograaf kent het ver schijnsel dat de gefotografeerde op een bepaald ogenblik soms bijzonder onvoor delig op de foto staat. Dat kan door een vreemde mondstand zijn. een gebaar van de handen, kortom allerlei fixaties, die men in het „gewone" verkeer niet merkt, maar die op een foto raricatu- raal werken en de plaat voor publikatie niet geschikt maken. Er moet dus een keus mogelijk zijn. Daarom vooral wor den van één gegeven situatie meer pla ten gemaakt. Dat kan vervelend zijn voor degene, die het middelpunt is van de fotografische activiteit, maar vaak gebeurt terwille van hem of haar. Welke conclusie mag men nu trekken uit het gebeurde van gisteren Wij menen dat de kern van de zaak is. dat het particulier secretariaat van de ko- pingin ten onrechte allerlei regelingen van de rijksvoorlichtingsdienst heeft goedgekeurd. Immers, de koningin heeft persoonlijk in de gang van zaken inge grepen. waardoor een tevoren op schrift gestelde regeling ontkracht werd. De teleurstelling had misschien voorkomen kunnen worden als het particulier secre tariaat zich tevoren er van op de hoogte had gesteld welke wensen er bij de ko ningin leefden. Wellicht is de hier ge signaleerde gang van zaken aanleiding om nu eens maatregelen te nemen, die een kortsluiting tussen rijksvoorlich tingsdienst en particulier secretariaat in de toekomst onmogelijk maken. Dan ont staat een ..persdraaiboek" waar ten minste staat op gemaakt kan worden. Koningin Juliana in de stuurhut aan boord van de veerboot .J'riti- ses Margriet", op het moment, dat zij de knop indrukt, welke de scheepsfluit in werking stelt. Vlak naast haar de roerganger en de :eeloods, de heer B. J. de Poor ter,(Foto P.Z.CJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1