KONINGIN WANDELDE OVER DE BRUG Indeling competitie van Zeeuwse korfballers „Vorstelijk" uitzicht op werken in Haringvliet en Grevelingen Financiële berichten Voor het eerst juniorenklasse (15-17 jaar) Nederlands elftal in voorbereiding DIVIDENHPN KONINGIN WILDE ALLES WETEN OVER DE WATERSTAATSWERKEN KONINGIN HERKENDE OUD-BURGEMEESTER Nigeriaans student in nationaal kostuum Oluwole Bongonuga, praktikant uit Nigeria, had er maandagmid dag zijn nationaal kostuum voor aangetrokken. In zijn wijde brui ne mantel, een dikke hoge muts op het hoofd, liep hij onder de gondels van de kabelbaan op de Grevelingendam, toen koningin I Juliana daar een rondwandeling maakte. Oluwole had een oranje strikje op zijn mantel geprikt: hij vond dat het goed stond. De donkere student in waterbouw uit het verre Afrikaanse land, was verrukt, dat hij op zijn etage- terrein nu eens een echte konin gin kon zien voorbijkomen. Hij loopt tot eind september mee bij het D et la werk met zijn spectacu- lair experiment. Dat betekent: 1 overal bij zijn en overal kijken, j En gisteren was er voor hem het 1 buitenkansje van het konmklijf: j bezoek. In zo'n geval verwisselt een Nigeriaans studen: het wes terse pakje voor zijn nationaal kostuum. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het vorstelijk gezelschap heeft hier een vorstelijk uitzicht op het spui- sluizencomplex in de monding van het Haringvliet. Twee en twintig meter boven de waterspiegel staat de koningin met haar begeleiders aan de reling van het toekomstige wegdek over de sluizen. Foto P.Z.C.) De commissaris van de koningin in Zold-HoUand, mr, J. Klaasesz, was daar ter verwelkoming en hij bege leidde de vorstelijke gaste naar Nu- mansdorp. Burgemeester S. W. Hen ry van Numansdorp maakte daar zyn opwachting bij de koningin en bijna de helft van de bevolking stond in en rond het plantsoen voor de ingang van het raadhuis. De schoolkinderen in het midden, de ouden van dagen op stoelen op de rand van het trot toir. Op het bordes van het raadhuis wuifde de koningin de juichende men senmassa toe. Binnen, in de raadzaal waren de mi nister van verkeer en waterstaat, een groot aantal waterstaatsautoriteiten en de commissaris van de N.V. Brug- verbinding „Haringvliet" aanwezig om aan de vorstin te worden voorge steld. Ir. H. ten Bokkel Huinink, hoofdingenieur van de directie brug gen van rijkswaterstaat en de heer P. D. Sieling van Melissant, presi dent-commissarissen van de naamlo ze vennootschap, die de Haring-vliet brug liet bouwen en nu exploiteert, gaven er een korte uiteenzetting over de technische kanten en de financiële zijde van deze eerste (moderne) tol- brug in het land. Tegen twaalven ar riveerde het gezelschap driehonderd meter voorbij het tolkantoor bij de oprit van de brug. De koningin greep naar haar hoed, toen zij uit de auto stapte: er stond een flink briesje over de brug. Maar dat weerhield koningin Juliana niet om alle twaalf honderd meters van de brug af te wandelen. Ze genoot zichtbaar van het uitzicht over het Haringvliet. Bij de vlaggen aan de Goereese kant staDte het gezelschap weer in de auto's, die stapvoets waren gevolgd. De rit ging toen over Den Bommel, Stad aan t Haring-vliet, Middelhar- nis-Sommelsdijk. Dirksland en Stel lendam naar de bouwput van de spul sluizen in het Haringvliet. Er werd druk gevlagd in de Goereese stadjes en dorpen. Kinderen en ouderen juichten de koningin uitbundig toe. De vorstin was voor het eerst over de brug naar hun eiland gekomen.... In het bedieningsgebouw van de spuisluizen-in-aanbouw gebruikte de koningin de lunch. Minister Van Aartsen sprak daar een kort welkomstwoord. Van het dakter ras had de koningin een schitte rend uitzicht over het werk, dat ze later met een rondrit verder bekeek. Daarna de middag was al ver gevorderd ging het op Zeeland aan. De koningin betrad deze provincie over de route-van- de-toekomst: de route, die nu nog hiaten heeft! Op de vrijdag jl. te Middelburg gehou den jaarvergadering der Zeeuwse korf- balbond is de competitie-indeling vast gesteld. Deze Iaat zien, dat voor het eerst de junioren (15-17 jaar)) een aparte klas gekregen hebben, waarin 7 ploegen zijn ingedeeld. Dit is een verheugend feit, daar deze jongeren dus kunnen spelen met leeftijdgenoten, dientengevolge hun eigen spel kunnen ontplooien en niet verloren gaan tussen de vaak veel oudere en hardere senioren. (Kapelle-Biczelinge). Luctor (Terneu- zen), Ondo I (St.-Laurens). Tjoba II ('s-Heer-Hendrikskinderenj. Togo II (Goes), Vedo I (Vllssingen), Volharding (Yerseke), Zuidwesters I (Souburg). 2 A: Animo III, Atlas (Ritthem), BKC I (Breskens), Stormvogels I (Westkapet- le). Swift III, TOP (Arnemuiden), Zuidwesters II. 2B: Blauw Wit I (Kloetinge), Elto II, Luctor II, Olympia I Wilhelminadorp), de Poel ('s-Heer-Abtskcrke), Tjoba III. 3 A: BKC II, KVL (Koudekerke), Ondo H, Swift IV, Valkenisse (Biggekerke). Olympia II, Tjoba IV (1,5 competitie). Junioren: Atlas. Blauw Wit, Togo, Ani mo. DOS '55. Ondo. Swift. Adspiranten: A: Animo A. BKC, Swift A. Swift B, Tjoba A, Zuidwesters A. B: Animo B. Atlas, KVL. NOAD, Swift Zeeuwen vooraan in wielerkoers in België De Biervlietse wielrenner Jacques Beun heeft dinsdag in het Belgische Kaprijke een wedstrijd over 75 km voor nieuwe lingen gewonnen. Het is trouwens toch een Zeeuwse aangelegenheid geworden, want J. Mesu uit Arnemuiden werd tweede. K. de Vrieze uit Souburg derde en H. Moll uit Lewedorp vierde. Kwiek, Swift Snel, Vedo A, Zuidwesters B. C: Animo C, Animo D, Ondo, Swift Lenig, Swift Vlug, Vedo B, Zuidwesters C, Stormvogels. D: Blauw Wit A, Elto A, Luctor, Olym pia. de Poel. Tjoba B. E: Blauw Wit B, Elto B, Tjoba C, Togo A, Togo B, Volharding. Pupillen: A: Atlas. DOS '55 A. Ondo, Swift A. Swift B, Zuidwesters. B: BKC. DOS '55 B, Animo, KVL, Swift C, Vedo, Stormvogels. C: Blauw Wit. Elto, Olympia A, Olym pia B, Tjoba, Togo, Volharding. Recorddeelname Ronde van Sas Zaterdag aanstaande gaat de Sas van Gentse zwemvereniging „De Bruinvis" de Konde van Sas houden. Door de ka- naalverbredingswcrken zal het traject drastisch gewijzigd moeten worden. Een gedeelte van de tweede kanaalarm werd in de loop van dit jaar reeds dichtge- spoten, zodat een passage door deze arm niet meer mogelijk is. In overleg met rijkswaterstaat is een nieuw traject uit gezet. Men zal nu starten voor het gemeente huis aan de Westkade in zuidelijke rich ting, via de punt van het kanaaleiland zwemt men naar de tweede kanaalarm tot aan het sluishoofd en terug. Men fi nisht dus voor het gemeentehuis. Voor deze jubileumronde bestaat zeer grote belangstelling. Er zijn ingeschrevenen uit geheel Nederland. De winnaar van vorig jaar, Tino Jansen uit Eist is weer van de partij. Ook zijn clubgenote Mar- ga Janssen, winnares van de dames zal eveneens deelnemen. Zij won vorig jaar het klassement voor de dames. Na een jaar afwezigheid heeft Njord uit Haar lem weer met een flinke groep inge schreven en zal zeer zeker proberen de Elstenaren het lastig te maken. Van Belgische zijde is Van Brande uit St.- Niklaas weer van de partij. Op het Zeeuwse plan heeft Michiel de Pooter, als eerste Zeeuwse heer vorig jaar, weer ingeschreven. De huidige Zeeuwse favoriet Frantzen van Ganze te Goes is nog niet ingeschreven, maar de organisatoren verwachten, dat deze Zeeuwse crack toch zal deelnemen. De eerste Zeeuwse dame Gré Hoogerheide van de Starters uit Aardenburg komt haar beker verdedigen. Momenteel zijn er reeds 59 dames en 72 heren inge schreven, zodat men zeker van een re corddeelname kan spreken. Woensdagavond 9 september om 20 uur zullen twee geselecteerde elftallen uit de 25 voor de centrale voetbaltraining aan gewezen spelers in het Goffertstadion te Nijmegen een wedstrijd spelen om te ko men tot de samenstelling van een voor lopig Nederlands elftal. Voor deze wedstrijd in de voorbereidin gen van het Nederlands elftal voor de komende interlands tegen België (30 september) en Albanië (25 oktober) heeft het gemeentebestuur van Nijme gen het 25-jarige Goffertstadion gratis en zonder heffing van vermakelijkheids belasting beschikbaar gesteld. De voorlopige nationale ploeg zal ver volgens op dinsdagavond 15 september in het Haagse Zuiderpark tegen Holland Sport een oefenwedstrijd spelen. G.P.C. UIT VLISSINGEN IN DERDE KLAS ZATERDAGVOETBAL In de derde klas B van de zaterdag competitie van de K.N.V.B.-afdeling Zeeland is alsnog ingedeeld het elftal van G.P.C. I uit Vlissingen. In de juniorencompetitie wordt Zierik- zee A I overgeheveld van groep A VI naar groep A I. Vlissingen succesvol in lagere-elftaltoemooi Tijdens het in Oosterhout door T.S.C. ge organiseerde lagere-elftallentoernooi, waaraan zoals steeds werd door genomen door de 2e, 3e en 4e elftallen van Middelburg, M.O.C., T.S.C. en Vlis singen kwam Vlissingen als overwinnaar uit de strijd. T.S.C. werd goede tweede, Middelburg bereikte de derde, plaats, ter wijl M.O.C. als hekkesluiter fungeerde. Door overwinningen op M.O.C. II (21) en Middelburg H (61) en ondanks een daarna verrassende 2—0 nederlaag te gen T.S.C. II behaalde Vlissingen H in deze groep de eerste plaats. Bij de derde elftallen werd T.S.C. III winnaar, ge volgd door Vllssingen Hl. Middelburg m werd derde en M.O.C. III was rode lan taarndrager. Bij de vierde elftallen ein digden Middelburg IV en Vlissingen IV met een gelijk aantal punten, maar door betere doelcijfers kregen de Vlissingers ook hier de eerste plaats toegewezen. T. S.C. IV werd derde en M.O.C. IV was ook hier hekkesluiter. Bevolking nam in 1963 toe met 152.000 mensen De bevolking van Nederland is vorig jaar toegenomen met 152.000 mensen, Er was een ge boorteoverschot van 154.000 en een immigratieoverschot van 8600. Door grenscorrecties met Duits land gingen 10.300 mensen naar dat land over. In het jaarverslag over 1963 van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, waarin boven staande cijfers worden gegeven, wordt gezegd da in vergelijking met dè bevolkingsontwikkeling in de wereld, de groei in Neder land nog op een betrekkelijk ma tig niveau ligt. Volgens de laatst bekende cijfers van de Verenigde Naties is het gemiddelde groeipercentage van de wereldbevolking 1,8. Europa neemt met een groeicijfer van 0,8 percent een bijzonder lage plaats in. Binnen Europa ligt Nederland met een jaarlijkse toe neming van 1,3-1,4 percent zeer hoog - ja ons land een bavolking van 12 >og. het afgelopen jaar bereikte miljoen. Dit twaalfde miljoen in woners kon zich op een meer evenwichtige wijze spreiden dan het elfde. Het vertrekoverschot van het westen des lands was in 1963 meer dan dubbel zo groot als in het voorafgaande jaar, vooral als gevolg van een sterke stijging van het Noordhollandse vertreksaldo. Voor het eerst is het westen van landsdeel met in absolute zin het grootste vertrekoverschot. In economisch opzicht moeten de toenemende binnenlandse vertrek- saldi van het westen des lands niet worden toegeschreven aan verminderende badrijvigheid in 't westen, maar aan toenemende ac tiviteit in de overige landsdelen, terwijl ook het uitgroeien van de randstad Holland buiten de gren zen van de drie westelijke pro vincies van invloed zal zijn. De dertienmiljoenste inwoner kan worden verwacht in 1969, de veertienmiljoenste in 1975 en de twintigmiljoenste in 2001. Dit is een maximumraming. Kredietbeperkings- maatregelen worden voortgezet De Nederlandsche Bank heeft met de representatieve organisaties van de handelsbanken en landbouwkrediet- banken overeenstemming bereikt om trent voortzetting van de kredietbe- perkingsmaatregelen gedurende de maanden september tot en met de cember 1964. De voor deze periode toelaatbaar geachte expansie van de kredietverlening is, mede met het oog op de seizoenmatige stijging van de kredietverlening in dit tijdvak, vastgesteld op vijf procent van de ge middelde stand der kredietverlening in het eerste halfjaar 1963, aldus een communiqué van de Nederlandsche Bank. PROCEDURE IN TWEEDE KAMER VERSNELD (Van onze Haagse redactie). Indien de fractievoorzitters definitief hun goedkeuring hechten aan een voor stel van kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel, zullen dit jaar voor het eerst de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer ge zamenlijk en zonder schriftelijke voor bereiding worden gehouden op 6, 7 er 8 oktober. Deze procedure is een onderdeel van de plannen, die enige jaren geleden door de overleden voorzitter, mr. Korten- horst, werden opgesteld om de parle mentaire tej*■- Militaire missie uit China naar T anganjika-Zanzibar Een Chinese militaire missie komt naar Tangaiika-Zanzibar om er soldaten op te leiden, zo heeft president Nyerere aan een correspondent van de „Obser ver" meegedeeld. Smokkelauto bij Roosendaal gepakt Na een spannende achtervolging is in de nacht van maandag op dinsdag rond half een dóór de centrale post Roosen daal een auto aangehouden met 600 kg Nederlandse roomboter. De wagen kwam van de richting Roosendaal gere den en werd onderschept. De wagen was op weg naar België doch werd door de inzittende bestuurder in de steek gela ten. Deze wist in de duisternis te ont komen en kreeg geen kans de wagen in brand te steken. De wagen was geladen met pakken van 25 kg roomboter waar van de merken waren verwijderd. De auto voerde valse Belgische nummerpla ten. Wagen en boter werd door de dou ane overgebracht naar de dienst te Roo sendaal. Obam Sinds 30 juni heeft de Onderlinge Be- leggings- en Administratie Maatschap pij Obam Amsterdam nominaal 260.000 aandelen geplaatst tegen pro forma af- giftekoers, aldus werd in de jaarverga dering medegedeeld. Samen met de 2% pet. aglo-uitkering in aandelen komt het geplaatst kapitaal op 6.813.850 (per 30 juni f 6,39 min.), waardoor het vermo gen pe~ per 30 wordt. Het bestuur hoopt dat het publiek in gro tere mate in het fonds zal gaan deelne men. Het bestuur is uiterst tevreden over de deelname van het verzekeringsconcern. Nationale Nederlanden, omdat de grote re omvang van Obam de beheerskosten drukt en de mogelijkheden tot beleggen beduidend vergroot. Men streeft ernaar ook over het ver hoogde kapitaal minstens een gelijk di vidend uit te keren. BENSDORP Bensdorp Internationaal N.V. Bus- sum deelt mede, dat overeenkomstig de verwachting de Nederlandse be drijven de sterk verhoogde loonkosten niet hebben kunnen opvangen. Toch vertrouwt het bestuur dat, dank zij de gunstige resultaten van de buitenland se dochterondernemingen, onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden, het mogelijk zal zijn, het dividend te kun nen handhaven. Voorzitter C.K.V. overleden De heer D. Harms, voorzitter van de „Centrale van Zeevarenden ter Koop vaardij en Visserij" (C.K.V.) is vrijdag jl. na een ziekte van enkele maanden op 60-jarige leeftijd overleden De overledene, die zijn loopbaan Degon als scheepswerktuigkundigê ter grote handelsvaart, trad in 1937 in dienst van de toenmalige Vereniging van Scheeps- werktuigkundlgen te Rotterdam en dien de de vakbeweging ten behoeve van de zeevarenden in verschillende func ties, zo meldde de C.K.V. In 1956 werd hij verkozen tot 2e voor zitter en op 1 maart 1963 tot voorzitter van de C.K.V, Zijn vele verdiensten vonden officieel erkenning bij de uitreiking van de Ruytermedaille in zilver op 1 april 1 welke onderscheiding werd verleend op grond van zijn bijzondere verdiensten op het terrein van de belangenbeharti ging der Nederlandse zeevarenden. De begrafenis vond gisterenmiddag plaats. Ir. Witte commissaris van Verenigde N.B.M.-bedrijven Tot commissaris van de N.V. Verenigde N.B.M.-bedrijven te Zaandam is be noemd de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. J. Witte. Onder de N.V. Verenigde N.B.M.-be drijven ressorteren: N.V. Aannemings bedrijf N.B.M. Zaandam te Zaandam, N.V. Basalt en Bouwstoffen N.B.M. te Zaandam, N.V. Nederlandse Bouw Maatschappij NJ3.M. te Den Haag, Al- gera Wolvega Aann.- en Handel Mij. N.V. te Wolvega, N.V Bouwmaterialen- handel v/h L. van Wagtendonk en Zn te Enkhuïzen, Westdeutsche Hartstein G.M.B.H. te Wiesbaden, alsmede diverse deelnemingen in het buitenland zoals oa in de African Construction Com pany A.C.C. te Rotterdam, die zijn werkterrein in West-Afrika heeft. „OOST-BORNEO" SLOOT MIJNBOUWOVEREENKOMST MET INDONESIË Een recent Reuterbericht uit Djakarta meldde dat in Indonesië weldra een overeenkomst van samenwerking met een Nederlands bedrijf getekend zou worden voor de exploitatie van een goudmijn in Meulaboh (westerlijk Atjeh) Noord-Sumatra. Nadere bijzon derheden ontbraken tot dusver, maar blijkens thans ontvangen aanvullende berichten van Antara is de bedoelde overeenkomst op 28 augustus in Dja karta gesloten tussen het hoofd van de afdeling mijnwezen van het departement van basisindustrieën en mijnen, ir. Ch. Situmorang, en de heer J. O. van Grui- sen. directeur van de in Den Haag ge vestigde Oost-Borneo Maatschappij "N.V. Laatstgenoemde, inmiddels van zijn be zoek aan Indonesië in Nederland terug gekeerd, heeft een en ander aan het A.N.P. bevestigd. Deze overeenkomst is een uitvloeisel van het op 3 april 1964 in Den Haag getekende akkoord ter zake van tech nische samenwerking tussen Indonesië en Nederland. Indien het resultaat van een in te stellen onderzoek het aanvan gen van mijnbouwwerkzaamheden op grote schaal zou rechtvaardigen, kan de exploitatie van de goudmijn op basis van „production sharing" worden onder nomen Hierbij wordt er aan herinnerd, dat de Oost-Borneo Maatschappij, met haar ervaring van tientallen jaren in Indonesië, over gegevens beschikt, welke het werk sterk kunnen vergemakke lijken. Er rijn voorts besprekingen met de Oost-Borneo gaande over de exploitatie van nikkel en kobalt in Waegio" en van koper in het Carstenzgebergte, beide od Nïeuw-Guïnea. In het nieuwe voorlichtingscentrum op de dijkskop, „Dcltaschouw", werd aan die uitleg nog heel wat toege voegd. Ir. N. Blözeveld, de hoofd ingenieur van bijzondere diensten bij de Deltawerken, zorgde daarvoor. Hij had in het vriendelijke gebouwtje, deze zomer door duizenden belang stellenden bezocht, alles by de hand: een complete maquette van het expe riment, luchtfoto's, tekeningen, werk schema's. Uitvoerig lichtte de heer Biezeveld het hoge gezelschap over de stand van zaken op het ogenblik de kabelbaan is nu „operationeel" en over de methode en de opzet van deze geleidelijke sluiting. De koningin nam er ruim de tijd voor om zich de voorlichting te laten eta leren van het object dat duizenden heeft gefascineerd en dat nog doet. In het centrum werd ook Henri Jou- bert aan de vorstin voorgesteld, de Franse uitvoerder van de Etablisse- ments Neyrpic in Grenoble, die de kabelbaan hebben geconstrueerd. Daar waren verder de mannen van de aannemerscombinatie Grevelin- gen, ir. H. T. den Breejen en ir. L. E. Nobel met hoofduitvoerder P. Tempelaars. Langdurig hield het ge zelschap zich in het voorlichtings centrum op. En ondertussen trokken schuin boven het dak de motorgon dels. gierend als opstijgende vliegtui gen, voorbij. Het zonnetje begon al aardig te zak ken op deze stralende „oranjedag", toen de koningin als eerste naar bui ten kwam om met haar gevolg en be geleiders nog een kijkje te gaan ne men bij het laadstation van de mo torgondels. De vorstin stond er in het stor van een vrachtauto, die zijn stenen in het gondelnet loste. Even later betrad ze een reservegondel, die nog op de grond staat. Henri Joubert glom van trots, toen hij de Neder landse koningin de werking van de handles, van de meters, van de knop pen en het instrumentarium mocht uitleggen, toen hij de paardekrach- ten van de dieselmotoren mocht noe men en mocht vertellen wat er aan stuurmanskunst in het zweeftuig no dig is. Het was een vrolijk slot van dit bezoek aan het werk op de Gre velingendam. De auto's stonden klaar om koningen Juliana in snelle vaart over de al vier kilometer lange damaanzet naar de vissershaven van Bruinisse te bren gen. Het witte jacht „Piet Hein" lag er te glimmen in de avondzon. Er omheen, op de kade en de havendijk hadden zich honderden inwoners van het dorp en eilandbewoners opge steld. De kade was versierd ais bij het mosselfeest en om vijf uur had den de onderwijzers de schoolkin deren al meegetroond met een „jullie mogen de koningin zien". Ze heb ben er twee uur staan wachten, met vlaggetjes in de hand. Ongeduldig werden ze, maar het „hoerageroep", dat losbrak toen de vorstin boven aan de havendijk uit de auto stapte, had daaronder niet geleden.... Twee meisjes, de negenjarige Ineke van de Have en haar leeftijdgenootje Elsa de Koning, boden de koningin bloemen en fruit aan. „Leve de ko ningin. leve de koningin", dat was de uitbundige kinderroep, die over de haven klonk. Het was zeven uur geworden, eer de vorstin de loopplank van de „Piet Hein" opstapte, gevolgd door minis ter Van Aartsen en zijn echtgeno te. jhr. De Casembroot en de bur- Êemeester van Zierikzee, mr. F. Th. ijekmeester met zijn echtgenote. Een donkere haven van Zierikzee kreeg rond acht uur de „Piet Hein" binnen, die er afmeerde aan 't Luit je, een bekende ligplaats van het ko ninklijke jacht.... De zonnige „eerste" dag van het Del tawerkbezoek was 's morgens om half elf by de Barendrechtse brug begon- juist een tocht gemaakt langs de veelbesproken kabelbaan, die nu zes rode gondels hun lasten van grof grint in het water liet „bombarderen". Op een nog maar pas geleden in elkaar getimmerd steigertje aan de zogenaamde Oostkophaven van de Grevelingendam, vier ki lometer voor de wal van Brui nisse, stonden de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C de Casembroot, bur gemeester C. H v. d. Linde van Bruinisse en overste A. J. van Thiel van bet district Middel burg der rijkspolitie, gistermid dag om kwart over vijf konin gin Juliana op te wachten, toen zij daar voet op Zeeuwse bo dem zette. Een uur later dan het officiële programma aan gaf. Aan boord van de ranke vlet „Ventjager" van rijkswa terstaat had de vorstin toen Koningin Juliana zag wat er wordt fedaan om Schouwen-Duiveland aan uid-Holland te „lassen" met een for se Deltadam, die straks een belang rijke achterhoedefunctie krijgt bij de afsluiting van Brouwershavense Gat en Oosterschelde. Een enorme men senmenigte op de Hoek van Sint-Ja- cob, de aanzet van de Grevelingen dam aan Flakkeese leant, had een lachende en wuivende koningin uit- feleide gedaan. En toen waren daar e rode gondels aan de vuistdikke kabels boven het water. De koningin wilde er alles van weten. Zij liet zich het experiment uitvoerig uitleggen door de Delta-ingenieurs, die er da gelijks mee werken. „Het is lang geleden, dat we elkaar gezien heb ben", zei koningin Juliana gistermiddag op de kade van Bruinisse, toen ze daar op een ver blufte oud-burgemeester J. Romeyn van Ouwer- kerk toestapte. Hij stond er met zijn vrouw tus sen het publiek in de grasrand van de havendijk. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot maakte de vor stin op de aanwezigheid van oud-burgemeester Romeyn attent. Zij liep daarna onmiddellijk op hem toe. Het was een plezierige herkenning uit de donkere dagen van 1953, toen koningin Ju liana verschillende malen het door de ramp zo zwaar getroffen Ouwerkerk heeft bezocht. Zo als men weet was koningin Juliana er in de nacht van 6 op 7 november 1953 bij, toen de laatste bres in de zeewering van Schouwen-Dui veland voor Ouwerkerk met vier „Phoenix- caissons" werd dichtgedrukt. „De koningin was erg vriendelijk", vertelde oud burgemeester Romeyn even later. „Mijn vrouw en ik konden wel merken, dat ze het allemaal nog wist". De ontmoeting tussen de vorstin en de man, die zijn gemeente Ouwerkerk enkele jaren geleden zag opgenomen in het heringe deelde Duiveland, speelde zich af even voordat de koningin zich gisteravond aan boord van de „Piet Hein" inscheepte voor de afreis naar Zie rikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9