Vakcentrales willen spoedige herziening ondernemingsrecht Protestbetoging bij de N.D.S.M. St.-Eloy is niet tevreden over metaalionen R.E.M. WIL GEHOORD WORDEN DOOR TWEEDE-KAMERCOMMISSIE RECEAME-T.V. GESTART Y00R ANTON VAN DE WATER: EEN NIEUW AVONTUUR IN NIJVERDAL WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT HERFST-WINTER-COLLECTIE DICK HOLTHAUS MODE-MARATHON MET WEINIG UITSCHIETERS Tweed, jersey en capuchons (Van onze verslaggeefster). In zijn salons aan de Van Baer- lestraat te Amsterdam heeft Dick Holthaus gistermorgen voor persvertegenwoordigsters en verdere genodigden zijn visie op de modieuze mogelijkheden van het winterseizoen 1964-1965 ontvouwd. Hij had er een om vangrijke collectie voor nodig '(140 modellen) en het werd dus een soort marathonshow, waar uit desondanks maar weinig werkelijke „uitschieters" naar voren kwamen. Die uitschieters waren onder meer te zien bij de grofgeweven tweeds, ver werkt tot jeugdige mantels met bij passende rok en effen jersey blouse. Heel effectvol bijvoorbeeld in rode tweed, met een dieprode jersev blou se, en in een grove zandkleurige tweed in rechte jas met blinde slui ting en bontcapuchon over dito rok. Op hetzelfde rijtje mogen dan gezet worden een robe-manteau van grove tweed met grote bontcol en beschei den heupgarnering, sportieve ruit- pakjes waarvan de jasjes een rechte en de rokken een schuine ruïtverwer- king hadden, en een donkergrijze sportieve visgraat jas met dien rug- split, klein kraagje en dubbele knoop- sluiting. Alle kanten uit Met Holthous' tailleurs van dit na jaar kan men diverse kanten uit. T)e jasjes zijn kort of lang, de rokken recht óf iets uitlopend en er worden effen jersey blouses bij gedragen die te zanten niet de tailleurstoffen tot heel warme combinaties kunnen lei den warm zowel wat de kleur als wat de temperatuur betreft. Jersey kousen mogen er ook bij zijn, en heel veel jersey turbans: fijne én flatteu ze dracht, die bovendien uitnemend als „cache-inisere" kan dienen wan neer het niet de haardos niet zo best wil. Verder demonstreert Dick Holthaus een voorliefde voor blinde sluitingen (van boven soms geaccentueerd door twee of vier „schijn"-knopen) voor de tuniek-idee en de etagerok en (mo gen we eerlijk zijn tot vervelens toe voor opgestikte zakken twee, vier, soms zes op één enkel jasje. Bij die zakken komen dan soms nog biezen en bewerkte knopen en dat geeft een gedeelte van de Holthauscollectie een karakter dat men niet anders dan als „overdone" kan bestempelen. Aan de andere kant zijn er weer hyper-sim pele modellen waaraan men vergeefs net frappante detail zoekt. Capuchons puchons, vaak met 'bont waaronder dan nog een afzonderijk wollen muts je wordt gedragen, leuke gaminpetjes waarvan de klepjes opzij langs het gezicht wijzen, een veelvuldig gebruik van brocaat en gewatteerde stoffen en van grote parels die in kettingen en ceintuurs worden verwerkt. Bjj de uitgaanskleding is veel met brocaten gewerkt en het resultaat deed soms onweerstaanbaar denken Champenois werd aangehouden De Belgische houthakker Champenoit die reeds enige tjjd in de bossen vat Aarlen, in Belgisch Luxemburg, wen gezocht wegens een moordaanslag op een weduwe en haar dochter en r voering van een andere dochter, is teren aangehouden. ROGER CHAMPENOIS In Noord-Noorwegen waar de afgelopen dagen een hittegolf met temperaturen van rond 25 graden Celcius heerste, lag zaterdag ochtend een laag sneeuw. 9 Reeds meer dan honderd mensen zijn om gekomen door het gif dat Zuidvietnamese vliegtuigen, ter ontbladering van camoufle rend gewas boven de Cambodjaanse provin cie Ratanakirl hebben uitgestrooid. LANG HAAR. Op een school in de Schotse plaats Dalkeith is een prestige- strijd aan de gang om de lengte van de haren van de veertienjarige Owen Holmes. Deze haren reiken tot de .schou ders van de jongen, hetgeen het hoofd van de school veel te lang vindt. De vader ziet hier geen kwaaa in, zolang de haren maar schoon zijn. De hoofdonderwijzer heeft bepaald, dat Owen, zolang hij niet naar de kapper is geweest, bij de meisjes moet zitten en ook de kook- en naailessen moet vol gen. Owen, een bewonderaar van de langharige zanggroep de „Rolling Sto nes", is echter niet van plan te capitu leren. „TER ZAKE". De Westduitse minister van posterijen. Stücklen, heeft een uit vinding gedaan, waarmee hij langdra dige bezoekers snel de deur hoopt uit te krijgen. Opdat zijn bezoekers hun zaken kort en bondig uiteen zetten heeft de minister op zijn bureau vier zandlopers opge steld. Om de drie minuten loopt er een leeg. Op de eerste staat te lezen: „In leiding, op de tweede „Ter zake", op de derde wordt de bezoeker uitgenodigd zich te haasten, op de vierde zandloper wordt hem duidelijke gemaakt dat het 12 minuten lastig wenst te worden ge- GREETJE KAUFFELD IS EEN STER GEWORDEN (Van onze radio- en t.v.-redactle) Greetje Kauffeld Is niet meer een zangeresje met een jongenskopje en het aarzelende In haar ma nier van optreden Is ze ook kwijt. Ze heeft in Duitsland ten eerste beter leren zingen en ook is er veel geschaafd aan haar toneel- presentatie. Ze heeft, hoewel het repertoire dat ze zingt totaal an ders is. tegenwoordig iets weg van Hildegarde Knef. Ze is vol wassen geworden en ze is op het toneel duidelyk aanwezig, of zoals vanavond (woensdagavond) op het televisiescherm. De Vara vertoont een filmpje dat in Duitsland is gemaakt. Veel heeft Greetej niet nodig om dit t.v.-optreden werkelijk een ster te zijn. Geen decors, geen vliegensvlugge scènewisselingen. Regisseur Victor Raday, een Hon gaar van een jaar of dertig, heeft haar gewoon in de studio gezet, een microfoon in de hand, en vooruit maar. Het is als een „tour de chant" in een jazzclub, heel laat in de avond, of liever: al enkele uren in de volgende dag, als de herrie schoppers verdwenen zijn en de zangeres voor haar plezier mijmerende, vertrouwelijke stem ming van de vroege uurtjes, met fijne liedjes van vroeger die fijn blijven. „Beguine the beguine", „It had to be you", „Remember this, a kis is just a kiss", „Tve got you under my skin". Greetje Kauffeld zingt geen en kel Duits liedje Ze wil langza merhand wel weer eens weg uit Duitsland, een internationale car rière tegemoet. Het program maatje dat zij vanavond zingt moet daartoe een introductie zijn. aan het glanzende stierenvechterspak uit zuidelijker landen. En ook was er een aantal genereus-gedecolleteerde schouwburgkledingstukken dat on weerstaanbaar even associaties aan de veelbesproken „topless"-mode op riep, Creaties die voornamelijk koude rillingen opriepen bij de gedachte aan onze vaak zo kille vaderlandse schouwburgfoyers Een van de (weinige) uitschieters uit de herfst-wintercollectie van Diclt Holthaus: mantel van grove rode tweed met bijbehorende tweed- rok en effen rode jerseyblouse. De bijpassende turban is karakteristiek voor Holthaus' hoedenmode voor komend seizoen. NAAR AANLEIDING BELEID BIJ E.M.S. „Commissie-V erdam moet bevindingen te boek. stellen" Naar aanleiding van het onderne mingsbeleid bij de Exploitatie maatschappij Scheveningen en de liquidatie-aankondigingen van en kele tot dit concern behorende be drijven, heeft het overlegorgaan van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond gisteren in Utrecht een verklaring uitgegeven. De vakcentrales zijn zich ervan bewust dat ons maatschappelijk bestel rust op ondernemingsgewijze produktle, hetgeen onder meer betekent dat niet renderende ondernemingen op den duur niet kunnen blijven bestaan, tenzij uit een oogpunt van algemeen belang overheidshulp wordt geboden. Bij het geldende ondernemingsrecht zijn aan de werknemers en hun vakbeweging volgens het overlegorgaan echter de middelen onthouden om na te gaan in hoeverre een dergelijke situatie in een onderneming aanwezig is. De vakbewe ging kan daarom niet vaststellen of bij liquidatiebesluiten de belangen van de werknemers niet kennelijk onredelijk ge schaad zijn. len van winst door de in- en koop van onroerend goed. Door de speculatieve prijsontwikkeling van onroerend goed, zo zeggen de vakcen- tralen, kan derhalve liquidatie plaats vinden van overigens renderende be drijven. Naar hun oordeel wordt het gevaar dan groot, dat de be!an van de werknemers in dergelijke drijven zowel in economisch als sociaal opzicht kennelijk onredelijk worden geschaad. Het overlegorgaan betreurt het in ver band hiermee ten zeerste, dat de herzie ning van het ondernemingsrecht nauwe lijks gevorderd is. De staatscommissie- Verdam, waarin noch de werknemers- noch de werkgeversorganisaties verte genwoordigd zijn, heeft na jaren studie over dit overigens moeilijke structurele probleem, nog steeds geen rapport uit gebracht. Spoed Het overleg dringt er daarom nu bjj de regering met klem op aan, de. commis sie-Verdam te verzoeken, onverwijld haar bevindingen te boek te stellen, Daarna dient de herziening van hot on dernemingsrecht, volgens de vakcentra les, met bekwame spoed ter hand te worden genomen. Zij menen, dat hierbij in het bijzonder aandacht moet worden geschonken aan maatregelen, waardoor meer zekerheid wordt verkregen dat ondernemingen in hun bedrijfsbeleid de sociale en economi sche belangen van de werknemers in re delijke mate behartigen. Voorts ook aar maatregelen waardoor de vakbeweging in staat wordt gesteld na te gaan, in hoeverre aan een redelijke belangenbe hartiging is voldaan. Gevaar Dit klemt temeer bij een onderne ming als de E.M.S., 'aldus de verkla ring, die niet uitsluitend gericht is op de exploitatie van bedrijven, maar in niet mindere mate ook op het beha- Arbeiders van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam hebben gistermiddag een korte demonstratieve optocht gehou den van de westelijke naar de ooste lijke werf van het bedrüf. Volgens de persdienst van de N.D.S. M. betrof het hier ongeveer 500 de monstranten. De maatschappij heeft 3600 arbeiders in dienst. De demon stranten eisten toepassing van de in de c.a.o, vastgestelde mogelijkheid tot 4 procent uurloonverhoging door mid del van ondernemingsgewijze diffe rentiatie. De N.D.S.M.-persdienst deelde mede dat de 4 procent verho ging onmogelijk was, daar aan de ar beiders al het maximale uurloon werd uitbetaald. Verhoging zou volgens dej persdienst neerkomen op het uitke-( ren van zwart loon. Het centraal bestuur van de katholie ke bond van werknemers in de me taal- en elektrotechnisch industrie St. Eloy heeft gisteren op zijn vergade ring in Utrecht uitvoerig gesproken over het niet bereiken van enig sultaat tijdens de besprekingen in Vakraad voor de Metaalindustrie over het verminderen van de achterstand die in deze bedrijfstak gedurende 1964 is ontstaan ten opzichte van de alge- ae loonontwikkeling. Het centraal bestuur van „Sint Eloy" zegt in een communiqué dat het ont stemd is over de weigering van de werkgevers om ook maar in eniger lei mate tegemoet te komen aan de zijns inziens reële voorstellen die door de werknemersvertegenwoordigers zijn ingediend en die beoogden de duidelijk te constateren achterstand ten opzichte van de algemene loon ontwikkeling te verminderen. „Sint Eloy" meent dat deze ontstemming nog wordt versterkt door het feit dat een groot aantal werkgevers tot op dit moment nog geen gebruik heeft gemaakt van de voor hen openstaande mogelijkheden tot toepassing van de 4 pet differentiatie. Het bestuur acht deze houding van de werkgevers be paald niet bevorderlijk voor de hand having van de zo noodzakelijke ar- beidsrust in deze bedrijfstak, terwijl het voorts vreest dat het toch al gro te verloop in de metaalindustrie hier door wellicht nog gestimuleerd zal worden. Het centraal bestuur van „St. Eloy" onderschrijft volledig de door de werknemersvertegenwoordigers in de vakraad aan de werkgevers geda ne mededeling dat bij het stellen van de eisen bij de komende c.a.o.-onder handelingen zal worden uitgegaan van de in de loop van dit jaar ontstane achterstand (ruim 2 pet.). Tentoonstelling van N.S. geopend De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, heeft gistermorgen in het spoorweg museum in Utrecht de tentoonstelling „Van stoom tot stroom" geopend. Deze expositie is ingericht ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van N.S. en zal tot 27 september duren. Om de tentoonstellingstent op het mu seumterrein te kunnen betreden moesten de genodigden een overweg passeren die was beveiligd met niet helemaal feil loos werkende automatische, halve overwegbomen en rode knipperlichten Het „verleden" werd gesymboliseerd door een oude pomplorrie, een jubileum cadeau van de vereniging weg en wer ken, die een paar maal over de overweg reed. In een korte toespraak herinnerde ir. Lohmann aan het treinongeluk dat bij Westervoort is gebeurd en dat een schaduw werpt op de jubileummanifes- laties die de N.S. in september houden. De ontwikkeling van N.S. sinds 1839 voor het eerst de stoomlocomotief „De Arend" vertrok, noemde de heer Loh mann een continu proces. Het is daarom goed, zo zei hij. nu en dan even stil te staan om te zien wat bereikt is. De tentoonstelling geeft voornamelijk een beeld van de veranderingen die zich de afgelopen 25 jaar hebben voltrokken, zowel op het gebied van de tractie als op dat van het seinwezen, de stations gebouwen, de automatische beveiliging en de kunstwerken zoals vrije kruisin gen. STANDPUNT MONDELING TOELICHTEN Drie K.V.P.'ers hadden gesprek met delegatie (Van onze Haagse redactie) De R.E.M. zal bij de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die de anti-R.E.M.-wet behandelt, een verzoek indienen om officieel gehoord te mogen worden. De ge delegeerd commissaris tevens juri disch adviseur van de reclamezen der mr. H. Minderop, zal dit ver zoek zeer spoedig indienen. De R.E.M. wenst haar standpunt mon deling toe te lichten, omdat zjj meent dat er hij de Kamerleden geen helder beeld bestaat van de opvattingen van de R.E.M. Onderhoud Inmiddels heeft een R.E.M.-delegatie maandag een onderhoud gehad met drie leden van de K.V.P.-fractie. De P.v.d.A., die eveneens een uitnodiging had ont vangen om in het Haagse hotel Des In- des ten informatief en vertrouwelijk gesprek te hebben, is niet verschenen. De socialistische leden hebben schrifte lijk geantwoord, dat zij geen behoefte voelden aan een gesprek, maar dat de R.E.M. haar standpunt schriftelijk ken baar zou kunnen maken. Ook de V.V.D.-, C.H.- en A.R.-leden hadden een invitatie ontvangen om met de R.E.M. te komen praten. Deze uit nodiging heeft de R.E.M. echter laten vervallen, omdat deze kleinere fracties aldus, een R.E.M.-woordvoerder op het ogenblik geen gelegenheid had den voor een gesprek. Het zou deze Kamerleden beter uitko men indien het contact volgende week RECTOR HAAGS LYCEUM VRAAGT ONTSLAG NA ONREGELMATIGHEDEN De rector van het Haags lyceum, de heer J. H. Schmidtz, heeft ontslag ge raagd uit zijn functie, naar aanleiding an onregelmatigheden bjj het eindexa men gymnasium voor het leervak Duits, verleend met ingang van een nader te bepalen datum. Voorlopig zal de heer Schmltz met ziekteverlof zjjn. Het schoolbestuur had reeds een waar nemend rector benoemd, nadat onregel matigheden bij het eindexamen waren gebleken. Bij het onderzoek naar de on regelmatigheden is van fraude of boze opzet niet gebleken. De onregelmatig heden leidden er toe, dat 12 examinandi ymnasium het eindexamenwerk voor >u its moesten overmaken. Met de heer Schmitz zal ook conrector drs. G. F. Sloothaak niet meer aan het Haags lyceum zijn verbonden. Drs. Sloothaak vroeg eveneens ontslag. Hij heeft een benoeming in Amsterdam aangenomen. De nieuwe dagelijkse leiding van het Haags lyceum berust bij de waarnemend rector, de heer B. W. Kolhorn Visser en conrector de heer C. F. Führeng. lememaire ae»-Kiiue ui dé west weer teruggekeerd. Het pla bestaat om het gesprek volgende wee donderdag 9 september te hebben tussen de commissicbehandellng va dinsdag en het commissie-gesprek me de ministers op donderdag in. (Van onze Amsterdamse redacteur) De commerciële televizlezender op het R.E.M.-eiland voor onze klist heeft gisteravond voor het eerst een volledig programma de ether in gestuurd, dat bestond uit films, afgewisseld met reclamebood schappen via zogeheten „spots". Al voor de omroepster om half zevi precies verscheen op het beeldscherm hadden de kijkers al twee advertenties gezien. De eerste was verwerkt ln een embleem, dat na het testbeeld verse heen daarna kwam een klok met het merk er duidelijk op Na de aankondiging van Marianne Ble- renbroodpot met achter zich een bos bloemen als enig kenmerk van dit bij zondere moment -- kwam eerst de start van een filmserie over Wilhelm Teil. Pas na twintig minuten verscheen de eerste reeks bewegende reclamebeelden. De primeur had een reclamebureau uit Amsterdam. Daarna de statisch gepro jecteerde tekst van een aanprijzing voor gemetaleerde stoffen, die worden gepro duceerd door een der geldschieters van de R.E.M.: Verolme. Toen om acht uur de eerste uitzending werd beëindigd precies op tijd, en zonder dat zich een storing had voorge daan waren in vier afleveringen der tig merken aan bod geweest, variëren de van frisdranken en koffie, tot en met textiel of tandpasta. De kwaliteit liet qua inhoud vaak wei nig te wensen over: precies volgens verwachting, niet meer en niet minder. Af en toe echter wel wat gezwollen van taal. De technische presentatie viel mee. al waren sommige letters slecht leesbaar. De kortste spot haalde amper zeven se conden. De langste kwam op bijna een volle minuut. Er werden bekende mer ken van grote concerns getoond, maar ook enkele vrijwel onbekende produk- ten. De Reclame Exploitatie Maatschappij weigerde tot het laatst toe bekend te maken welke firma's contracten hadden afgesloten. Zelfs de reclamebureaus die daarbij hadden bemiddeld voor hun cliën ten wilde men niet noemen. Ook werd de omzet van die eerste avonduitzending geheim gehouden. Bekend is echter, 'lat de tarieven uiteenlopen van 6000 tot 9000 per minuut. Dat resulteert dus Het Wereldgebeuren Vive le vin en zelfs niet-Francofielen I" weten dit praten graag over po litiek. .Menig verhit debat op Parijse terrasjes of in achtcraf-bistros ls aan dit onderwerp gewijd. Maar één on derwerp is altijd belangrijker dan de lucht. Hun ogen tasten de horizon af naar eventuele tekenen van naderen de depressies. Want als september een maand vol zon wordt ls de Franse wijnoogst gered. Wijn en politiek gaan in Frankrijk moeilijk samen. De regering in Parijs kan veel doen, zeggen de wijnboeren, maar ze kan niet voor een goede zo mer zorgen. De Gaulle is weliswaar een heel machtig man en voor geen kleintje vervaard, maar de regen te genhouden is zelfs hem nog nooit ge- I En met die v Anneke Grönloh, die maandag in het huwelijk is getreden met Wim Jaap ton der Laan, verscheen des avonds in bruidsjapon op toneel in de Rvdi CarreUshmo in Schevenin- gen. Geen wonder, dat Rudt de bruid extra omhelsde. Schuldeiser „ontmantelde"trampolinecentrum Ex-„Robinson" wil op expeditie naar Afrika (Van een onzer verslaggevers) Anton van de Water is weer in het nieuws. Ditmaal niet als stuntman voor een dagblad op een onbewoond -•ilaiid, maar als eigenaar van een tranipolinccentrum op het terrein van het zwembad „Het ravijn" in ijverdal. En dat ook eigenlijk niet hit-maal meer, want vorige week rjjdag zijn de matten en veren van Vntons trampolines gesloopt door "en boze schuldeiser uit Schevenin- ;en, zodat er voorshands niets ver- uiiUeljjlts meer aan dit vermaakcen- rum te beleven valt, ..Robinson" van de Water is in Nij verdal snel een legendarische figuur geworden. Half augusustus is het met toestemming van b. en w. op het terrein van het gemeentelijk zwem bad met zijn springbakken begonnen. „De grond huur ik voor f30.per week van de gemeente. Ik had al vijf matten in gbruik. Tien zouden het er in totaal worden. Ik had we ken van f 150.— tot f 200,—. Hoe ik aan het geld gekomen ben? Ge kregen van mensen die me wilden helpen", zegt hij. tract is opgemaakt. Hij is van plan alle schulden af te betalen en nog deze week zijn centrum opnieuw open te stellen, met nieuwe trampo lines en nieuwe bakken. „De pan uit" Gesloopt Officieel zegt men in Nijverdal ech ter. ad hij aanvankelijk is „gecoa- ched" door een zekere heer van E. die het trampolinecentrum aan V. de Water overdeed. Met lusten en las ten? De Scheveningse schuldeiser die zegt eigenaar te zijn van de installatie op het centrum tot het volledig is af betaald en die met een auto vol gesloopt materiaal vertrok omdat hij vond dat hij zijn geld niet kreeg, is uiteraard niet zomaar uit de lucht komen vallen. Anton van de Water zegt, dat hij zelf nog geld van de Scheveninger krijgt en dat er nu een nieuw con- Hij wil, zegt hij. zijn ouders laten zien wat hij waard is. Nijverdal zelf heeft al heel wat gezien. Het rit selt er van de verhalen, over schul den en over het bruisende leven in en rond het houten hokje, waarin Van de Water zijn verblijf heeft. De politie vindt het „een zoete inval". Maar burgemeester Crommelin van Hellendoorn zegt: „allemaal geklets. Hij heeft niets gedaan wat niet mag. Hij is een vrijbuiter. Hij heeft vreem de tijden van naar bed gaan. Mag dat misschien? Ik heb gezegd: als je gekke dingen doet, spring je van de ene op de andere dag de pan uit. Hfj is met de week opzegbaar. Maar zolang we hem nu in de gaten hou den, is er niets op hem aan te mer ken geweest. Goed hij heeft schul den gemaakt, of liever- Van E. heeft die gemaakt." Van de Water wil in de wintermaan den nog in Nijverdal doorgaan, maar zelf beheren, dat niet. Hij wil een expeditie naar Afrika gaan onder nemen, zgt hij. 'n Paar weken geleden het ver haal wordt bevestigd door de bad meester van het gemeentelijke zwembad. H. A. Hazebroek kwa men een paar commando's van Roo sendaal door de controle. Na de kor te vraag „waar is de fantast Van de Water"", schreden zij dwars door het pierebad, vonden de directeur van de trampolines bij het diepe bad. namen hem bij kop en staart'en he ten hem vallen in het nat, waaraan hij zijn naam ontleent. Alles onder het dreigement hun ex-collega een? goed voor schut te zullen zetten wanneer hij niet met een geheel verzorgde dag voor de draad kwam Fantastische verhalen, wonderlijke gewoonten daarvan spreekt de burgemeester. En voor de rest: „al lemaal geklets". Wat hem betreft, mag Anton van ed Water het mens dom in Nijverdal met zijn springerij blijven vermaken. en maken zij de be- t politiek misschien bijster interessant is, maar het ais gesprekstof toch moe» afleggen tegen dat wat voor hen van alledaags be lang is: de wijn. Toch zullen de^wijn aan de gebeurtenissen in Parijs schen ken dan zij doorgaans gewend zijn te doen. De reden daarvan ls dat de Franse minister van landbouw, de heer Edgar Pisani. dit jaar wel- Icht geïnspireerd door de fraaie zo mer, óók zijn gedachten heeft laten gaan over de wijn. Gezeten wellicht aan een tafeltje op zo'n aantrekkelijk Parijs terrasje, keurend nippend aan een glas goede wijn heeft de bebaarde minister misschien gedacht aan zijn minder goedbetaalde stadgenoten die het moeten doen met hun dagelijkse fles „vin ordinaire", de goedkope land wijn, die in Frankrijk melk en water als dorstlessende dranken ver vangt. En toen is hij mogelijk op het briljante idee gekomen, dat er nodig eens aandacht diende te worden ge schonken aan de kwaliteit van deze landwijn. Heel goed mogelijk, dat de Franse minister niet op een terrasje heeft ge zeten en dat hij in de veel prozaïscher entourage van een regeringskantoor op zijn briljante idee is gekomen. Maar hoe het ook mag zijn gegaan, de wijn werd op een zekere dag in augustus tot een binnenlands vraag stuk gebombardeerd, een vraagstuk dat dringend om maatregelen vroeg en voor maatregelen schrikt men in Parijs niet terug. Het gevolg is dat gisteren een rege ringsdecreet van kracht is gewor den, dat het Franse kabinet opnieuw in conflict dreigt te brengen met de boeren, de wijnboeren ditmaal. Minister Pisani heeft namelijk be paald dat voortaan alleen wijn van een bepaalde kwaliteit in aanmerking komt voor de regeringssubsidie. Zo als bekend wordt bijna alles wat in Frankrijk wordt geproduceerd door de regering gesubsidieerd, dus ook de wijn. Deze subsidie-politiek heeft nogal eens aanleiding gegeven tot vin nige duels tussen de heer Pisani en zijn collega's van de overige r-uro- marktlanden, maar Pisani is een han dig politiek schermer en hij weet zich bovendien gedekt door zijn grote chef, president Charles de Gaulle. De heer Pisani die aan de Sorbon- ne een graad in de letteren behaalde, vandaar wellicht zijn filosofische in slag ziet zich dit keer genoopt de strijd aan te binden met de Franse wijnboeren, tegenstanders met wie niet valt te spotten. Velen zien in hun verbeelding de Franse wegen reeds versperd door de vermaarde eiken houten fusten, waarin ieder jaar weer de nieuwe wijn tot rijpheid komt en het is niet onmogelijk dat binnenkort de rotte druiven de plaats van de rot te tomaten als Frans agrarisch strijd middel zullen innemen. Eén ding zal de gemoederen misschien wat bekoelen: de uitstekende zo mer. Want door de overvloed aan zon licht is de wijndruif zo doorstoofd, dat er bijna geen slechte wijn kAn zijn. In dat opzicht heeft minister Pisani een taktisch juist moment voor zijn wijn-ac tie gekozen. Het gaat er namelijk om de slechte wijnen te weren door daarvoor geen subsidie meer te verlenen. Het werd ook al te gek. meent de minister. Onge acht de kwaliteit werd tot dusver 85 procent van de geproduceerde wijn afge nomen tegen een door de regering vast gestelde minimumprijs. Wat overbleef zo'n 15 procent dus ging naar de dis tilleerderij of werd op de exportmarkt gedumpt. Door deze politiek kwam er steeds meer slechte wijn op de markt, die de beroem de naam van het Franse produkt in het buitenland geen goed deed. Binnenslands kreeg de consument steeds mindere waar voor zijn geld en dat vooral heeft minister Pisani ten slotte doen ingrijpen. De minister heeft nu een marktorgani satie gesticht, die de kwaliteit van de wijn zal dienen te bepalen. Alleen wijn van uitstekende kwaliteit mag worden verkocht, de minderwaardige soorten zullen direct naar de distilleerderij of naar de azijnfabriek moeten. Nu winden de wijnboeren zich vooral op over de wijze waarop de minister de kwaliteit denkt te kunnen vaststellen. Uiteraard streeft hij naar een objectieve beoordeling en daartoe wil hij het won der der chemie zijn werk laten doen. Het percentage alcohol en het zuurgehalte zijn twee factoren die de doorslag zul len geven en dat is de wijn experts te gortig. De kwaliteit van de wijn kun je alleen proeven, zeggen zij in hun be roepstrots gekrenkt Maar de moderne, vooruitstrevende minister Pisani houdt voet bij stuk. Goede wijn behoeft geen krans, zo geeft hij toe, maar de minder gerenommeerde moet eerst naar het laboratorium. EDGAR PISANI goede wjjn behoeft geen krans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3