STATE Cyp Nieuwe plannen B.R.T. Treinramp bij Arnhem rus ges mis prek islukt 't is weer tijd voor Triest afscheid van de „Oranje" in de buitenhaven van IJmuiden Met ingang van 1 oktober Radio: meer muziek en stereo; televisie: jeugd gaat voor 1.15 MEER CONSUMPTIEAARDAPPELEN ONDANKS INKRIMPING AREAAL kg TWEE DUITSE WEZEN - TWEE JAAR OP DE VLUCHT - AANGEHOUDEN ln Amsterdam direct het dok in DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van een speciale verslaggever). De Belgische radio en televisie heeft gisteren in het pershuis te Brus sel haar plannen ontvouwd voor het komende radio- en televisiesei zoen dat officieel op 1 oktober a.s. begint. Wat de zakelijke zaken betreft: eerst de radio. Voor het komende winterseizoen is de pro- grammapolitiek enerzijds gekenmerkt door een uitbreiding van de zendtijd, verdeeld over de nationale programma's, de programma's op frequentie-modulatie en het derde programma, anderzijds door een poging de aard en het karakter van ieder net nauwkeurig te bepalen. Voorts zal vanaf 1 januari 1965 iedere zaterdag tussen 12.05 en 12.55 's middags een stereo-uitzending worden gebracht. Om liet onderscheid tussen de diverse netten te accentueren, /.al in het ka der van de uitbreiding van de zendtijd het eerste net iedere werkdag van 10.00 tot 12.00 uur een eigen program ma geven. De gewestelijke zenders bren gen iedere werkdag van 14.00 tot 17.00 uur ontspanningsprogramma's waarmee een tegenhanger geschapen wordt van de schoolradio op het andere net. Vanaf 5 oktober betekent dit voor de gewestelijke zenders een grondige wij ziging. De luisteraars naar deze sta tions gaan dus van twee uur 's middags tot vijf uur het nationale programma missen. Het gesproken woord wordt drastisch ingekort, het aantal uren voor ontspanningsmuziek wordt sterk ver hoogd. Nog belangrijker zijn voor de geweste lijke zenders de zgn. vormwijzigingen. Oost-Vlaand eren. West-Vlaanderen. Limburg, Antwerpen en Brabant zullen tussen twaalf en twee en tussen vijf en acht uitsluitend ontspanningsmuziek uitzenden. Van negen tot tien 's avonds komen de liefhebbers van populair klas siek aan de beurt. Na tien uur 's avonds komen dan het gesproken woord en de serieuze muziek. Stereo Een andere nieuwigheid is althans voor België de invoering van stereo- fonische uitzendingen met een experi menteel karakter, gericht op degenen, die zowel over een radio- als een televi sietoestel beschikken. België wachtte anders dan bijvoorbeeld "Nederland op een internationaal akkoord over dit soort uitzendingen. De coprodukties binnen de Europese Ra dio Unie en in samenwerking met de Nederlandse Radio zullen dit seizoen op het gebied van de radio-omroep de apo theose vormen voor de tweede wereld week van de radio van 7 tot 15 novem ber a.s.. Tijdens deze week zullen o.m. worden uitgezonden „Macbeth" van Ver di (door de Oostenrijkse radio), Ben- venuto Cellini van Berlioz (door de Zwitserse radio), programma's over Ri chard Strauss en Rameau in samenwer- De grote wijziging in het nieuwe seizoen betreft echter dê vooravondprogram ma's. De eerste 25 minuten worden in het nieuwe seizoen speciaal voor de jeugd gereserveerd. Het laatste half uur van dit tijdvak wordt in het a' meen op het hele gezin afgestemd. Voor de allerkleinsten, die het eerst der de wol moeten, komt voortaan om precies zeven uur een „zandmannetje", dat voor de leeftijdsgroep tot 8 jaar be stemd is. Ook de lessen zullen uit het tijdvak van zeven tot acht uur verdwe nen. Shows Voor cabaret en chanson denkt men aan innige samenwerking met Nederlandse en Vlaamse auteurs. Op het program ma staan twee shows met Anneke Grön- loh, oen show met Louis Neefs, een met •Jo Leenmans en een rondom Corry Brokken. Advertentie Het Wereldgebeuren Happy Humphrey Happy days arc here again" speelde het orkest op de democratische conventie In Atlantic City kort nadat vorige we< k president Ufn&oxi B. John son officieel had meegedeeld dat hij' nator Hubert Humphrey van Minnesota had gekozen als zijn partner voor de komende verkiezingen Voor de serieuze senator moet dat een happy moment" zijn geweest. Iedereen weet dat hn al Jaren mikte op het vice- presidentschap en zo mogelijk nog een sport je hoger. Tweemaal feed Humphrey een nederlaag. In 1956 toen hij tot ver rassing van zijn vrienden en tegen de ongeschreven politieke wetten in ver klaarde vice-president te willen worden en in 196') toen hij een wat hij noemde „krachtige campagne" voerde om te worden gekozen tot democratisch kan didaat voor het presidentschap. Hij was dus blijkbaar door de eerste mislukking allesbehalve ontmoedigd. Maar Humphrey werd geen president. Hn werd zelfs geen kandidaat, want een collega uit Massachusetts schoof hem terzijde. Dat was John F. Kennedy. De Kennedy-clan ontnam Humphrey alk- kansen en die keerden pas toen Johnson president werd. President Johnson ken de Humphrey persoonlijk. HIJ werkte ge. durende een tyd met ncm samen In de De naam van Humphreyjverd dan ook genoemd lang voord* klai zó zacht zó geurig Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za, 11.15, zo. 10.30, di. 10.00, do. 18.45 u. king met de Duitse en de Franse radio, een internationale muziekquiz in een co- produktie van Zwitserland, Italië. Ne derland, Frankrijk en Denemarken, een internationaal programma van lichte muziek in een coproduktie van negen landen, waaronder Nederland, een ope racreatie, door een tiental radio-omroe pen opgedragen aan de Zwitserse com ponist Frank Martin en „Jazz rond de wereld" en „Europa in 1914", een co produktie van Frankrijk, Oostenrijk, Duitsland, Italië. Nederland, Zweden, Zwitserland en België. VOORLOPIGE OOGSTC1JFERS GUNSTIG (Van onze Haagse redactie) Ondanks de inkrimping van het areaal van 81.674 ha tot 72.322 ha wordt de nettoproduktie van consumptieaardap pelen voor dit jaar hoger geraamd dan in 1963. Volgens de voorlopige oogstra- niïng op 20 augustus jl., waarvan het Centraal Bureau voor de Statistiek de Televisie Kleine wijzigingen zijn in het ko mende televisieseizoen dat de pro gramma's „Mozaïek„Document '64", „Reisroutes",„Steekproef", „Wegwijzer" en de grote vrouwen programma's (de laatste overbodig geworden door een betere plaatsing van het magazine „Penelope"), ko men te vervallen. Eén aantal uitzen dingen zal naar een andere dag wor den verschoven. Onder meer geldt dat voor „Zoeklicht op de culturele actualiteit". Twee berovingen in Amsterdamse binnenstad Twee vreemdelingen, vermoedelijk Al gerijnen hebben zaterdagnacht op de Prins Hendrikkade in Amsterdam een 43-jarige Duitser beroofd van '260 DM. Een hunner sprak de Duitser aan en ging op diens tenen staan, de ander streek hem langs zijn benen. Toen de Duitser zich losrukte koos het tweetal het hazenpad. Een bloemist deed later bij de politie aangifte dat hij in een koffiehuis op de Zeedijk was beroofd van zijn portemonnee met 45 gulden. De twee vreemdelingen worden ook hiervan verdacht. Slot van pag. I) digheden, snel ter plaatse, met vele am bulancewagens en zetten op resolute wij ze de redding voort. Ik kan wel begrip opbrengen voor de situatie, maar het doet me wel leed dat ik na mijn ge slaagde activiteiten op hardhandige wij ze van het rampterrein werd verwijderd, toen men mij niet meer nodig had". Tot degenen die zich met grote snelheid naar de plaats van het ongeluk bega ven behoorden ook tal van personeels leden van de betonfabriek Holland, die op korte afstand van de plaats, waar de ramp gebeurde, is gelegen. Ze zagen kans verschillende reizigers uit de wrak stukken van de verongelukte treinen te bevrijden. Vanochtend vroeg zullen geen treinen rijden van Arnhem naar Zevenaar en omgekeerd. Dit zou slechts mogelijk zijn wanneer men zich tevreden stelde met een provisorische beveiliging en de spoorwegen willen liever wachten tot de situatie weer helemaal normaal is. Tot in de loop van de ochtend zullen de reizigers daarom nog per bus worden vervoerd. Twee D-treinen, de Rheingold en de Express naar Basel, die gewo lijk om 8.55 en 9.08 uit Arnhem via venaar ons land verlaten, zullen v ochtend bij Venio de grens passeren. Voor de Arnhemse reizigers vertrekt 9.05 een extra trein uit Arnhem naar Venlo, die daar aansluiting geeft op de internationale treinen. uitkomsten heeft verzameld, wordt de nettoproduktie van consumptieaardap pelen geraamd op ruim 1.899.000 ton (1.342.000 ton klei en bjjna 557.000 ten zand- en veenaardappelentegen 1.855.000 ten in 1963 (plus 2 pet.). Deze gunstige oogstcyfers zijn een gevolg van het fraaie weer van dit jaar. De nettoproduktie van consumptieaard appelen wordt dit jaar geschat op 26.263 kg per ha tegen 22.912 kg per ha n 1963. De produktie van kleiaardap- ielen wordt voor dit jaar geraamd op 7.932 kg per ha tegen 23.416 kg per ha n 1963. Bij de zand- en veenaardappe len wordt voor 1964 een opbrengst ver wacht van 22.955 kg per ha tegen 22.034 kg per ha in 1963. Volgens dc op 20 augustus ter beschik king staande gegevens wordt van rogge een produktie geraamd van 361.000 ton. Dat is bijna 48.000 ton of 15 pet. meer dan verleden jaar. Deze toename is het gevolg van een te verwachten gunstige opbrengst per ha. De opbrengst per ha Rogge De oogst van schokkers wordt, ondanks de areaalinkrimping, getaxeerd op ruim 13.000 ton, hetgeen 4 pet. meer is dan verleden jaar. Bij de kapucijners en grauwe erwten wordt, door de grotere oppervlakte (van 1256 ha tot 1699 ha) en een rendementsstijging per ha van 12 pet., een toename van de produktie ver wacht van 3800 ton in 1963 tot 5750 ton in 1964 (plus 52 pet.). De opbrengst van groene erwten wordt voor 1964 geraamd op 3556 kg per ha in 1964 tegen 3211 kg in 1963. Voor schokkers zijn deze cijfers respectieve- worden, nl. van 69.513 ha in 1963 tot 79.069 ha dit jaar. De definitieve oogstcijfers worden in december verwacht. Dan zullen ook de cijfers van de suikerbietenoogst bekend worden. Een 54-jarige man die zegt de zoon (Bru ce) van wijlen Robert Altken. de bekende beeldhouwer, te zijn is door de Newyorkse politie beschuldigd van diefstal van een ver zameling schetsen ter waarde van ongeveer veertigduizend dollar uit he moderne kunst in deze stad. wordt voor 1964 gewijzigd gebleven. Gerst Van gerst wordt een lagere produktie verwacht. De totale opbrengst wordt geraamd op circa 372.500 ton tegen rond 387.000 ton in 1963, een daling van 4 pet. De vermindering moet uitsluitend worden toegeschreven aan de inkrim ping van hef areaal, nl. van 101.096 ha in 1963 tot 86.999 ha in 1964. Door de goede zomer is dc opbrengst per ha echter hoger (ruim 10 pet. hoger 3842 kg per ha in 1963. De produktie van wintergerst was in 1963 3670 kg per ha en wordt voor 1964 geraamd op 4173 kg. Voor zomergerst zijn de cijfers respectievelijk 3856 en 4292 kg per ha. WEER AMBONEZEN NAAR INDONESIË VERTROKKEN Gistermiddag is de tweede groep Am bonezen van Schiphol naar Indonesië vertrokken. De drie gezinnen met in totaal elf kinderen, een weduwe en twee vrijgezellen, die afkomstig zijn uit de kampen IJsseloord, De Kemp, Schatten berg en de woonoorden bij Vught en Arnhem, zuilen hun vaderland na 14 jaar terugzien. De eerste groep van 85 repatriërenden vertrok op 2 juli met een toestel van de Garoeda. In de komende maanden zullen regel-' matig grotere of kleinere groepen van de acht tot negenhonderd Ambonezen.] die te kennen hebben gegeven, dat zij i naar hun eigen land willen terugkeren, van Schiphol vertrekken. In Indonesië zullen zij in een kamp worden onderge bracht. waar zij ongeveer zes maanden i zullen verblijven, totdat de Indonesische regering hun een woonplaats zal toe-, wijzen. De besprekingen te Genève over de kwestie-Cyprus tussen Turkse Grieks vertegenwoordigers zijn mis- i als zijn pai - - een einde maakte aan sommige gcru''1'- ten dat minister van Justitie Robert Kennedy kandidaat zou worden gesteld. ITerwijl in Juli jongstleden Kennedy vol gens de opiniepeilingen nog 35 procent van de kiezers achter zich had. kreeg Humphrey er 13 procent toegeschreven. ,Dat was in begin juli. maar nauwelijks w-as die maand verstreken of de popu lariteit van de 53-jarige senator was dermate gestegen dat ervaren peilers der openbare mening er mei een Ke™*1 hart nog eens drie procent aan toe durf den voegen. Sindsdien ging het in op- waartste lijn met Humphrey. D' at de keus op Humphrey is gevallen na rijp beraad, zoals Johnson verklaarde heeft deze mogelijk mede te danken aan het feit dat na de moord 'op Kennedy het besef levendig is ge worden dat een vice-president een man van formaat behoort te zijn. die te allen Itijde de taak van de president kan over nemen. Johnson heeft vorige week bekend dat het moeilijk was zo iemand te vinden, of liever gezegd, dat er weinig keus Senator Humphrey kwam als eerste in aanmerking omdat hij behalve een har de werker ook een man met gezag en met een opvallende staat van dienst is, wiens stem ln de Senaat regelmatig werd gehoord en. wat meer zegt, met respect werd aangehoord. Aanvankelijk was het niet Humphreys bedoeling een politieke carrière op te bouwen. Zijn vader was een apotheker uit Wallace in Zuid-Dakota. die zijn zoon graag in de familiezaak had gezien. Hu- bert Humphrey liet zich daarom In schrijven aan de universiteit van Den aar hij pharmacie ging studeren de apotheek te hebben gc- i net nunuuii mei de studentenwereld jukC Volgens gezaghebbende kringen heeft toen blijkbaar toch een verande- ïn Geneve zijn de besprekingen, die,rjr)g. bjj de jonge Humph rev teweeg ge werden geleid door de vroegere Ante- bracht Plotseling besloot hij namelijk rikaanse minister van buitenlandse'<Jat het apothekersvak niets voor hem zaken. Dean Acheson. zonder resul- was en dat hij beter in de politiek kon gtan, een „vak" dat hem meer aantrok, umphrey schakelde derhalve over op taat geëindigd. ALS VERSTEKELINGEN NAAR ENGELAND Erwten Ook bij de erwten worden hoge op brengsten per ha verwacht. De totale produktie van groene erwten zal hier door tot circa 56.000 ton kunnen stijgen (plus 10 pet. ten opzichte van 1963). Twee Duitse wezen, die al twee jaar een zwer vend bestaan in Euro pa hebben geleid, zjjn gistermorgen om zes uur in Schevcningen door de politie van boord gehaald van de Nederlandse kustvaar der „Jell" van de Gro ningse rederij „Care- beka". Dc Duitsers, de twintigjarige Berend Eckel mayer en zijn zestienjarig zusje Christel, zullen aan de Duitse autoriteiten worden overgedragen. Broer en zus Eckel- mayer, die in Wenen zijn geboren, waren in een tehuis voor jeugdi gen in Wildesheim ge plaatst. Twee jaar ge leden vluchtten zij. Zij leidden een zwervend bestaan in Duitsland en Zwitserland, van tijd tot tijd werkend om in hun onderhoud te kunnen voorzien. derlands-Duitse grens bij Gronau. Ze verble ven drie weken in Amsterdam en kwa men begin vorige week naar Scheveningen. waar ze 's nachts op het strand sliepen. Berend en Christel hadden het plan opge vat naar Engeland te gaan. om daar een baantje te vinden. Zij hadden nog wat geld, toen zij zich vrijdag aan boord van de 390 ton metende „Jell" in de haven van Scheve ningen verstopten. Het bootje ging met vee naar Great Yarmouth. In deze Engelse haven werden de verstekelin gen orftdekt. Owen Tomlins, een tolk, wil de hen helpen hun komst naar Engeland te legaliseren. De auto riteiten lieten Berend en Christel evenwel niet zonder papieren toe. Zondagavond zijn zq weer aan boord van de ..Jell" gebracht, die gistermorgen in Sche veningen binnenliep. De Haagse politie haalde de jongelui van boord en bracht hun naar het hoofdbureau, vanwaar z(j gistermid dag onder geleide zijn vertrokken naar hun vaderland. Volgens die kringen za! de Turkse nolitieke wetenschappen en ging college vertegenwoordiger, Nihar Erim, van-1lopen aan de universiteit van Minnesota, daag naar Ankara terugkeren en zalNadat hij was gepromoveerd leek het er Acheson Genève in de loop van de 'n het begin op. dat Humphrey een theo- Humphrey e._ zou worden. Hij nam namelijk een betrekking aan als docent in de po litieke wetenschappen aan het Malaces- ter College in St. Paul (Minnesota) en het doceren leek hem aanvankelijk uit stekend te bevallen. Totdat de verleiding om de theorie in Acheson Genève in de loop van de week verlaten. De Griekse vertegen woordiger, Dimitri Nicolareizas, zal in de stad blijven om dat hij de ver tegenwoordiger van zijn land is in het Europese hoofdkwartier van de Ver enigde Naties. Secretaris-generaal Thant van de Ver enigde Naties, die vrijdagavond in Ge nève aankwam om te trachten de be sprekingen nieuw leven in te blazen. verklaarde niet te Crfo™° b* hoofa een gemee„te k»,», Turk het e?nde betekent van S£ A Humphrey voor het eerst in nauw Turk het einde betekent an de po- contact met socjaie problemen, waar gingen om langs diplomatiek over- feg een oplossing voor het geschil te vinden. Ondanks geruchten in Ge- Passagiers moesten per barkas van boord (Van onze Amsterdamse redacteur) Het afscheid van de „Oranje" is weinig glorieus geweest. De laatste 200 passagiers moesten gistermorgen dit verkochte vlaggeschip per motorbarkas verlaten in de buitenhaven van IJmuiden. Zodra de grote sluis daar weer in dienst wordt ge steld misschien vandaag zal een leeg schip de laatste ruk afleggen naar het nu van alle passagiersvaart beroofde Am sterdam. De „Oranje" komt er niet eens meer te liggen aan de kade waaraan ze zo vaak is afgemeerd. „We gaan regel recht bij de X.D.S.M. in dok voor de overdrachtsinspectie", zo vertelde ons de 5t-jftrige kapitein W. F. J. Mör zer Bruins. Hjj heeft als twaalfde in dc rij ruim een jaar gevaren als kapitein van de ..Oranje". Enkele dagen geleden hield deze ge zagvoerder al een toespraak voor de bemanning van het schip. Hij ver klaarde bij die gelegenheid dat „iedereen trots mag zijn op deze prachtige boot te hebben gevaren". Dat gold natuurlijk vooral hoofd werktuigkundige Smits die vanaf de eerste reis aan boord is geweest dat is dus 25 jaar lang. Ook de Chi nese strijker Tham Chow heeft op de „Oranje" vanaf het begin gediend. sagier, die de allereerste reis nog heeft meegemaakt: de nu 89-jarigë nir. C. D. van Vliet uit Bussuni. Deze voormalige bankier begaf zich als kandidaatnetaris op 4 augustus 1939 aan boord voor de allereerste cruise, naar Madeira. Hy betaalde in die tyd voor die trip dik tweehonderd gulden zijn huidige passageprys lag meer dan vyf keer zo hoog De Stoomvaartmaatschappij Neder land had op deze laatste ruk van de ..Oranje" als gast uitgenodigd „de beste kapitein die er ooit op heeft gevaren": de thans gepensioneerde gezagvoerder H. J. Schulting. Hij stond zondagmiddag weer op de brug samen met zijn vrouw, en ook alle andere dames van de officieren toen het schip voor de laatste keer werd losgetrokken van de kade in Southampton. Aan de wal stonden vertegenwoordigers te zwaaien van alle handelsrelaties die daar de be langen hebben gediend van de Am sterdamse Stoomvaartmaatschappij Nederland. „Bijna honderd jaar heb- Aan boord bevond zich zelfs een pas ben we gevaren op Southampton. Dat is een echte passagiershaven. Met vrachtboten komen we er vrijwel nooit", zo vertelde kapitein Mörzen Bruins. Ombouw Van de 790 passagiers op deze slot- cruise van de „Oranje" waren er meer dan 600 afkomstig uit Enge land. Kapitein Mörzer Bruins ver telde hier over: ..de „Oranje" is al tijd bijzonder populair geweest bij de Britten. Ze boekten zelfs liever bij ons dan op hun eigen schepen". Op de laatste rond-de-wereld-reis kwamen in alle havens vroegere pas- Maandagochtend in de vroegte is de Oranjevoor de laatste maal als vlaggeschip van de S.M. Ne derlandde sluizen van IJmuiden binnengevaren. sagiers aan boord om eens rond te kijkt-n. In Australië bestaat zelfs een ,.Oranje"-vereniging van emigranten die met dit schip naar hun nieuwe vaderland zijn gevaren. Sommige leden die volgend jaar met verlof hadden willen komen zyn „per soonlijk beledigd" dat het schip nu is overgedaan aan de Napolitaanse re der Lauro. In de machinekamer van het schip werken al enkele maanden Italiaanse werktuigkundigen, die straks de machtige motoren zullen moeten bedienen. Het schip zal voor dien echter helemaal worden omge bouwd. Meer passagiers Kapitein Mörzer Bruins heeft op de den uitgebroken tot een grote ruimte die bovendien over de huidige dek ken heen zal worden uitgebreid. Hij zei: ,.de nieuwe eigenaren gaan dit schip rendabel maken met tweemaal meer passagiers erop, maar voor de helft minder eten en een kwart van de huidige bemanning". Het schip zal overigens geheel intact worden overgedragen compleet met inven taris. Ook het speciaal voor de „Oran je" vervaardigde Wedgewoodservies (met als motief uiteraard een rank vol sinaasappelen) blijft aan boord. „Wel mogen we enkele met senti ment geladen versierselen weghalen, zoals bijvoorbeeld het mozaïek van het stamslot der Oranje Nassaus: de Dillenburg. Dat hangt in het trap penhuis en mag worden verwijderd. Ook de marmeren portretreliëfs van de koninklijke familie worden straks gedemonteerd. Ten slotte verdwijnt ook een prachtige gobelin van de stad Amsterdam", aldus vertelde ons de chef civiele dienst van de Stoom vaartmaatschappij Nederland de heer A. Bakker. dat de besprekingen misschien later zullen worden voortgezet door de Turkse en Griekse ministers van buitenlandse zaken, zijn de meeste waarnemers van mening dat presi dent Makarios erin geslaagd is de be sprekingen te torpederen. Dit zou hem gelukt zijn na zijn belofte van vorige week aan de Griekse premier geen overeenkomst met Rusland te sluiten. De Russische onderhandelaar op de ontwapeningsbesprekingen in Genè ve, Semyon Tsarapkin, ontkende dat hij zondag tijdens zijn onverwachte gesprek met secretaris-generaal Thant in diens hotel-lobby over Cy prus heeft gesproken. Hij wilde zich niet uitlaten over de aard van de boodschap op het stukje papier, dat hij toen aan Thant overhandigde. De Grieks-Turkse besprekingen zou den zijn vastgelopen op de kwestie van de Turkse bases op Cyprus als een van de voorwaarden tot aanslui ting van het eiland bij Griekenland Aartsbisschop Makarios. is gister avond triomfantelijk ingehaald bij zijn fumnhrev terugkeer in Nicosia uit Alexandria. j I—I Makarios verklaarde dat de resulta- e man- ten van zijn besprekingen met Nasser van het hoogste belang zullen zijn in de kritieke dagen, die Cyprus thans doormaakt. In het na de besprekingen uitgegeven gezamenlijk communiqué werd geen terdege bekend met deze nieuwe j blematiek, zodat hij al spoedige gold ai» expert op het gebied van werkloosheids vraagstukken en dergelijke. Deze deskundigheid is hem van pas ge komen tijdens zijn latere senatorschap. Al in 1948 leidde hij de campagne voor een krachtige wetgeving op het gebied van de burgerrechten. Als plaatsvervan gend leider van de Democraten in de Senaat heeft hij dit jaar de betreffende wetsvoorstellen mee helpen „doordruk ken". In de afgelopen weken heeft de senator uit Minnesota, zich bewust van het wantrouwen dat de grote zaken mensen tegen hem koesterden vanwege zijn reputatie als trouw bondgenoot van arbeiders, boeren en de liberale intelec- tuelen die Adlai Stevenson steunden, krachtige pogingen gedaan om het ver trouwen van de zakenwereld te winnen. Ondanks de fillibusters lange rede voeringen van zuidelijke leden, slaag de Humphrey erin het omstreden wets voorstel inzake de burgerrechten door de Senaat aangenomen te krijgen. Maar hierdoor is hri impopulair in het zuiden geworden en kan nij maar weinig steun J iaar verwachten. SoHienirs De ..Oranje" heeft aan het slot van haar carrière onder Nederlandse vlag een cruise gemaakt door de Middel landse Zee. De reis daarvoor hadden de technici ai zoveel mogelyk alle attributen vergaard waarop souve- nierjagers tuk plegen te zijn. Alle mogelijke opschriften, plaquettes en afschroefbare asbakken en derge lijke. „Niettemin zijn er enkele hon derden hutnumniers verdwenen, gla zen en zelfs zilveren messen en vor ken", zo moest gistermorgen de maitre d'hotel bekennen. een grote en enigszins dik ke man, heeft de reputatie een spre ker met overredingskracht te zijn. In 1958 had hij in Moskou een onderhoud met Kroesjtsjew. Na afloop van het ge sprek, dat acht uur duurde, wilde nij niets hierover zeggen tegen verslagge vers. Hij zei dat ny eerst verslag moest uitbrengen aan president Eisenhower, melding gemaakt van concrete Bgyp-| Deze sfeer van geheimhouding, die hij tische hulp aan Cyprus. He: Cypri- bezorgde hem veel publiciteit., sche dagblad „Teleftea Ora" wis: Humphrey w getrouwd en hij. heeft vier echter gisteravond onder de kop „Nasser geeft ons alles" te melden dat Nasser zware artillerie, superso nische straaljagers en vliegtuigraket ten heeft beloofd, evenals twee vlieg velden in de Verenigde Arabische Re publiek, als garantie tegen een mo gelijke invasie. STAKINGEN IN EDAM EN AMSTERDAM Gisterochtend is bij dc Ford Automobiel fabriek aan de Hemweg in Amsterdam een wilde slaking uitgebroken, waarbij ongeveer 600 van de 2000 arbeiders die daar werken waren betrokken. Het zijn voornamelijk arbeiders van de produktieafdeling die staken uit pro test tegen het verkorten van hun werk dag met een half uur. Er werd door het gehele personeel per dag een uur over gewerkt Dit uur is thans tot een half uur Ingekort omdat de fabriek niet vol doende materiaal uit Engeland aankrijgt zo deelde de directie mede. De man nen willen dit uur overwerk gehand haafd zien of er in ieder geval voor worden uitbetaald. Tot nu toe heeft deze wilde staking, waarvan de vakbonden en de ondernemingsraad zich hebben gedistancieerd, een zeer kalm verloop. Voorts is gistermiddag een wilde sta king uitgebroken in de zakkenfabriek van de N V. L. J. Heijmeijer te Edam. Ruim 300 arbeiders hebben het werk neergelegd. Alleen de werknemers in de motageafdeling zijn op hun post ge bleven. De moeilijkheden begonnen in de papierafdeling waar de arbeiders ver zochten om een loontoeslag van ƒ7.50 per week. Toen een hierop volgende be spreking met de ondernemingsraad geen direct resultaat opleverde, legden de HUBERT HUMPHREY .van apothekersbediende tot vice-president?.... arbeiders het werk neer. Even later volgden ook de afdelingen, waar de ju tezakken en de plasticzakken worden vervaardigd. Gisteravond laat waren af gevaardigden van de textielbonden en het personeel nog met de directie in vergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3