kken weg uit Zeeland Duitse coaster zonk op de Westerschelde 11 terug naar huis FELLE BRAND WOEDDE IN WONING VAN BRANDWEERMAN GEZAMENLIJKE ONTVANGST VOOR WILHELMINA EN PATRIJZENJACHT ALMANAK Twee aanvaringen in buitenhaven van Hansweert „C0NC0RDIA" TE KRABBENDIJKE KREEG NIEUWE INSTRUMENTEN EXAMENS mm 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 Zo God het wil, hopen op 2 september, onze I I lieve ouders, behuwd-, ^root- en overgroot- Op 28 augustus nr God tot Zich, onze r en ve moeder, beh- en grootmoeder GEERTRU JACOB, KOOP.W wed. Tenten zijn afgebroken en kof fers ingepakt voordat het afge lopen weekeinde vele duizenden toeristen Zeeland hebben verla ten. Reeksen auto's bezetten de veerboten en de rijksweg door Zeeland en ook motorrijders en bromfietsers spoedden zich in Brabantse richting. De cam pings werden verlaten, pensions en hotels liepen leeg en particu liere verhuurders zwaaiden htm gasten bij de voordeur uit. Zee land is vanaf vandaag weer voor de Zeeuwen. „En voor de liefhebbers", zegt de directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V., de heer J. P. de Regt. er verstandig-commercieel ach teraan... De heer De Regt ver wacht voor Zeeland nog een „ontstellend mooi naseizoen" als de temperatuur het zo houdt. Maar het officiële, hoogzomer- seizoen is achter de rug. De meeste Duitse en Nederlandse scholen beginnen weer vandaag. Vakantiehoudende ouders met kinderen zijn dus vrijwel niet meer te bekennen in de Zeeuwse toeristencentra en daarbuiten. In het algemeen wordt Zeeland nu wel verlaten. Er zijn nog overblijversverschillende ho tels zijn tot half september beT zet, maar de caravans op de campings zijn vrijwel leeg, de tenten zijn verdwenen en de kampeerhuisjes verlaten. Stelt men het aantal dagen, dat werd overnacht op gemiddeld tien, dan komt men aan ruim 300.000 toeristen dit jaar in Zeeland: ruim drie miljoen overnachtin gen, wéér méér dan vorig jaar zomer. Of, zoals een camping houder het uitdrukte: „Ik wil altijd wel tekenen voor zo'n zo- raertje, als dat gaat...." (Foto P.Z.C.) Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een boe renwoning in Nieuwdorp geheel verwoest. De brand brak tegen) half drie uit. Een dik uur later stonden alleen nog de muren van het gebouw overeind. De twee be woners, de heer M. Vermeulen en zijn moeder, konden de woning on gedeerd verlaten. Hoe de brand is ontstaan is nog onbekend. De schade wordt door de verzekering gedekt. Het vuur is op de zolder van het huis begonnen. De bewoners lagen te slapen, maar mevrouw Vermeulen werd om on geveer half drie wakker door geknetter. Toen z(j ging kijken, ontdekte zij de brand, /-ij riep daarop dadelijk haar zoon. De. heer Vermeulen alarmeerde op z\jn beurt, de brandweer van Nieuw dorp, waarvan hjj ondercommandant. is. De enige bezittingen, die beiden nog kon den meenemen waren wat kleren; alle andere eigendommen gingen in vlam men op. De spuitgasten van Nieuwdorp versche nen als eersten by de brandende wo ning aan de Schelpkreekweg, ongeveer twintig minuten nadat de brand was ontdekt. Vrij kort daarna arriveerden ook de korpsen van 's-Heerenhoek en 's-Heer-Arendskerke. Het laatste korps behoefde niet handelend op te treden. Het blussingswerk werd bemoeilijkt, omdat het water over een afstand van ongeveer een halve kilometer moest worden aangevoerd. Met drie stralen ging men het vuur te lijf. Maar de brand had in die tussentijd zodanig om zich heen gegrepen, dat er weinig meer te redden viel. De spuit gasten moesten hun aandacht ook rich ten op een landbouwschuur, die onge veer vijftien meter ten noorden van de voning staat en natgehouden moest vorden. Het gevaar, dat de brand zou overslaan was echter niet groot als gevolg van de noordwestenwind, die de vonken de andere kant opblies. Tot on geveer zeven uur "s morgens werd er nog nageblust. De beide bewoners wer den ondergebracht in een vlakbij gele gen zomerwoning. INSTALLATIE ADELBORSTEN Commandeur J. H. Baron Mackay zal dinsdag 8 september op het koninklijk instituut voor de marine in Willems oord de volgende adleborsten installe ren: voor de technische dienst C. J. P. T. van Waarde en G. A. Maas beiden uit Vlissingen en voor de elektronische dienst M. Scheele uit Zaamslag. Auto tegen tractor met aanhangwagen Een botsing tassen een personenauto en een tractor met aanhangwagen was er de oorzaak van dat vrijdagmorgen om streeks tien uur het verkeer op de rijks weg van Zicrikzee naar Zijpe, ier hoogte van dé buurtschap Capelle, enige tyc) was gestremd. Een deel van de lading 7 "^elen, die op de aanhangwagen i'. A-voord kwam daarbij namelijk op o* V .fVereelit. n uk gebeurde, toen de automo- Kalrpvl. uit Scharendijke de combi- aend in de richting Zierikzee jeren. Te laat merkte hij, dat 111 tegenovergestelde richting een ,en naderde. Hij remde sterk, On eepaj de memmen blokkeerden en zijn konin-rinn de aanhangwagen opbotste, üibe OD£n'j dwars °P de weS kwam te auto werd zwaar beschadigd, zitting uurder l'eP wat lichte verwondm- Sieperd kamer - iXAMEN BANKETBAKKER dei Dean het patroonsexamen banketbakker we Amsterdam slaagden van de cursus bi an de ambachtsschool te Goes de vol gende leerlingen: A. M. Blok te Rilland- Bath. A. A. J. Boot te Rilland-Bath, M. J. Westdorp te Kattendijke en H. P. A. Warrens te Dubbel jubileum in Colijnsplaat Concert van zes muziekkorpsen Ter gelegenheid van het 65-jarige be staan van de harmonie „Wilhelmina" Colijnsplaat en de tiende „Patrij zenjacht" in deze plaats bood het ge meentebestuur van Kortgene zater dagmiddag een officiële ontvangst aan in hotel „Zeelandia" in Colijnsplaat. Wethouder P. J. Bom trad op als waarnemend burgemeester en bood namens het gemeentebestuur zijn ge lukwensen aan. Hij had geconstateerd, dat de prestaties in de patrijzenjacht ieder jaar beter worden en hij hoopte dat dit wielerevenement zich in de toekomst nog vele malen zou herha len. Van de harmonie „Wilhelmina" zei de. waarnemend burgemeester, dat zij de ziel van het dorp is. Hij sprak de hoop uit dat „Wilhelmina", die op het ogenblik uitstekend floreert, en die van buitengewone betekenis is in de dorpsgemeenschap nog lang met haar vrolijke klanken het dorpsleven fleur mag geven. Z-eeuwse Vogels Dat men onder kunstenaars vreemde vogels zou vinden is na tuurlijk een fabeltje, maar er zijn altijd mensen, die niets doen om dit fabeltje uit de wereld te hel pen. Waf te denken van de in de ze ventiende eeuw levende orkestlei der Jean Baptiste Lully, die te traag reagerende orkestleden het instrument ontnam en het op hun hoofd kapot.sloeg f In ,Jüuzikale vlinders vangen", waaraan wij dit ontlenen, tekent, men er bovendien bij aan, dat de instrumenten wer den vergoed en de gekwetsten tot een verzoeningsmaaltijd werden uitgenodigd. Vreemde vogels onder kunstenaars maar men moet natuurlijk de kunstminnaars ook niet onder schatten. Toen keizer Wilhelm II een défilé afnam van een krach tig musicerend militair korps, trok hij de wenkbrauwen hoog op, toen hij tn de achterste gelederen een enorme Pommerse boer ontdekte die de piccolo blies met daarnaast een zeer schriele milicien, die on der een bombardon gebukt ging Ja werkelijk, hij deed het. Èen ordonnans haalde het korps hij gend in: zij moesten onmiddellijk van instrument verwisselen. Voorlopig kunnen wij U geen ana loog geval aanbieden, dat zich in Zeeland heeft afgespeeld, maar wel vragen wij ons af, aan welke kant wij de vreemde vogel moe ten zoeken, nu op de zaterdag gehouden laatste Middelburgse kunstmarkt een Engelsman bij dr aankoop van een schilderij bedong, dat de kunstenaar, alvorens het te signerenhet doek even onder ste boven wilde draaien. Op z'n kop vond hij het De heer M. W. de Regt, voorzit ter van de jubilerende harmonie, wilde in deze viering (met een mu ziekfestival) ook graag propagan da zien voor de muziek in het al gemeen. Hij memoreerde hoe ..Wil helmina" soms moeilijke tijden heeft gehad, maar net toch 65 jaar ljeeft volgehouden. Hij dankte het gemeentebestuur voor de aangebo den ontvangst. Namens alle Noordbevelandse mu ziekgezelschappen sprak de heer A. Welleman, voorzitter van de harmo nie E.M.M. uit Kortgene. Hij wees erop, dat men het tegenwoordig geen eer meer vindt lid te zijn van een mu ziekgezelschap en dat ook de publie ke belangstelling voor muziek gering is. Hij voorzag voor „Wilhelmina" echter een goede toekomst, vooral gezien de wijze waarop het zich in het verleden door de moeilijkheden heeft heengeslagen. De heer Welle man bood ook gelukwensen aan na mens de Zeeuwse Bond en de Fede ratie. Hij overhandigde een geschenk onder couvert. Patrijzenjacht De voorzitter van de patrijzenjacht, de heer J. A. Pouwer sprak over de steeds groter wordende moeilijkheden bij het organiseren van wegwedstrij den. Ondanks dat hoopte hij toch nog vele jaren met deze wielerwedstrij den door te kunnen gaan. De heer Pouwer dankte het gemeentebestuur en het politiekorps voor hun medewer king. Namens de K.N.W.U. bood de consul voor Noord-Zeeland, de heer J. Ganseman, zijn gelukwensen aan. Propaganda Concert Na de ontvangst maakten de 6 korp sen van Noord-Beveland een rondgang door het dorp. waarna in de muziek tent aan de Voorstraat het festival begon met een concert door de har monie .Apollo" uit Wissenkerke. De concerten van de verschillende mu ziekgezelschappen werden onderbro ken door een optreden van de boe- renkapel „De Dorsvlegels", samenge steld uit leden van „Wilhelmina". De jubilerende harmonmie verzorgde zelf hel slotconcert en maakte als slot van deze feestelijke viering een fakkelop tocht door het dorp. Vier jeugdige assistenten Meipen mej. M. J. de Jonge, inspectrice van het kleuterondenvijs zaterdagmor gen bij de officiële opening van de nieuwe r.-k. kleuterschool aan de Nagelenburgsingel te Oost-Sou burg. Dat waren onder meer Fran- ka Stok, Peter van Beek en Guus Blommaert, die de inspectrice de sleutel van de deur op een kussen tje kwamen aanreiken. Wij komen nader op deze voor Souburg zo bij zondere gebeurtenis terug. (Foto P.Z.C.) Jaarverslag 1963 Stichting Provinciaal Onderzoekcentrum „Met de toeneming van de mechanisatie in de landbouw groeit ook het aantal problemen op dit gebied en neemt het werkterrein van de commissie in om vang toe". Dit schrijft de commissie Rationalisatie en Mechanisatie in zijn jaarverslag over 1963 van de Stichting Provinciaal Onderzoekcentrum voor de landbouw in Zeeland. De commissie stelt in het voorwoord van het (Slot van pag. I) terschip van de „Neuwied" naar bene den werd gedrukt en de kop omhoog kwam. „Eén van onze mensen is daar- lan boord gegaan om de bemanning te helpen op de „Haai" te komen. Er waren er ook een paar, die van vijf, zes meter hoogte oversprongen", vertelde Polderman, De „Inktvis" maakte v--4 aan de gekapseisde „Neuwied". varing tussen het 824 ton metende met gasolie geladen Belgische motortank schip „Ibis" e.n_ het_ 799 ton metende jeladen Belgische motortank- DUITS ECHTPAAR DOOR BROMFIETS AANGEREDEN Een Duits echtpaar is zondagavond in Vlissingen gewond toen het door een bromfiets van achteren werd aangere den. Het echtpaar werd voor behande ling overgebracht naar het St. Joseph- ziekenhuis in Vlissingen, waarna de po litiewagen hen naar hun Vlissings hotel terugbracht. De bromfietser werd niet gewond. De bromfiets kreeg lichte scha de. Het ongeval ontstond omstreeks kwart voor tien. Het echtpaar, G. K. en me vrouw I. K.-K. uit Düsseldorf, wandelde in de Vrouwenstraat. Het trottoir is daar smal: de vrouw liep op de stoep, de man op de rijbaan. De bromfietser. E. C. van N. uit Middelburg, die vanaf de Oude Markt het straatje inreed, be merkte het echtpaar te laat op. Het echtpaar viel. De vrouw klaagde over pijn aan rechter arm en been, de man had last van zijn linkerschouder. De ambulance bracht hen naar het zieken huis. waar de arts G. J. M. de Greef hen verbond. Knaaoie ontsnapt aan verdrinking Aan de verdrinkingsdood is zaterdag middag het ruim tweejarige zoontje Eiiward van de familie J. uit de St.- Kruislaan in Vlissingen ontsnapt: Bij het spelen was het knaapje in de leiding langs de Willem Klooslaan ge vallen. De verpleegster mejuffrouw De K., die er vlakbij woont, zag het gebeuren, Zij slaagde erin het jongetje direct uit het water te halen. Het on dervond geen nadelig^ gevolgen van zijn onvrijwillig bad Door tot nog toe onbekende oor zaak is zaterdagmiddag omstreeks half vijf een personenauto met aan hangwagen op rijksweg 58 bij de splitsing naar de veerhaven van Kruimngen van de weg afgeraakt en in een sloot terechtgekomen. De bestuurder, dienstplichtig militair L. H. uit Breda en vijf inzittende, die van vakantie huiswaarts keer den bleven ongedeerd. Dt personen auto werd totaal vernield. De wagen reed in de richting Bergen op Zoom. De Koninklijke Marechaussee heeft de zaak in onderzoek. De foto toont de ravage na de buiteling, waarbij de wagen een lichtmast ramde. Foto P.Z.C.) Duitse motorschip „Elbe-4". De Ibis de zijhaven van Hansweert invaren toen juist vanaf de Westerschelde de Elbe-4 de haven binnenvoer. stuurboordzyde ter hoogte van tank 5 van de Ibis. Na de aanvaring liep de Ibis in de steenglooiing van de haven- dam en veroorzaakte daar schade. Na borgstelling by de rykswaterstaat kon het vaartuig de reis voortzetten. Zondagmorgen kwam het Nederlandse motorjacht Zwarte Beer uit Amster dam in de monding van de buitenhaven te Hansweert in aanvaring met het 373 ton metende met ijzerdraad geladen Belgische motorschip Louise. De Zwar te Beer zou de haven verlaten toen de Louise vanaf de Westerschelde de haven binnenkwam. Bij de aanvaring kregen beide vaartuigen schade terwijl de Zwarte Beer vrij ernstige lekkage kreeg. Met behulp van het bergings vaartuig Hansweert van de firma Mul ler werd het vaartuig buiten de haven aan de grond gezet, leeggepompt en werd een noodreparatie aangebracht. DAMESTAS IN GESLOTEN AUTO LEEGGEROOFD Uit een damestas, opgeborgen in een afgesloten auto is in de nacht van donderdag op vrijdag vorige weck 750,gestolen. De auto stond in de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom. De eigenaar, de heer C. v. d. W. uit Bergen op Zoom was met zijn echtge note aan het feesten in een naburig café. De tas werd vlakbij de auto te ruggevonden. Het geld was er uit. De tas lag in het dashbordkastje van de personenauto. Duitsers gewond bij autobotsing Op de Verlengde Dishoekweg te Kou- dekerke botsten zondagmiddag opf Duitse personenauto's tegen elkaar. De bestuurder van de ene auto, J. D. uit Süchteln, en een inzittende van de andere auto. H. J. G. uit Breyell, wer den met hoofdwonden naar het zieken huis „Bethesda" in Vlissingen ver voerd. D. werd hieruit ontslagen, G. ging op eigen gelegenheid naar huis. De wagens werden beschadigd. De botsing ontstond omstreeks twaalf uur. De heer D. reed in de richting van het strand, zyn tegenligger J. R. uit Keulen hield niet voldoende rechts. Bij de botsing kwam de wagen van R. dwars over de weg te staan. Een pas serend arts verleende de eerste hulp. De „Haai" nam dertien bemanningsle den mee naar Hansweert. Kapitein E. V'on Heyne (61) uit Hamburg en de Belgische loods H. Dikx uit Antwerpen moesten eerst de nodige verklaringen afleggen over de toedracht van het on geval. De zes Duitse en zeven Spaanse t - i bemanningsleden konden in café Schot dat de financiering grote beperkingenhorst OD verhaal komen aan het werk opleft. ,De begroting en"orst °p vernaal "omen. de kosten volgen dc algemene tendens Ze zaten er wat stil en bedrukt, alsof van prijsstijging, maar het kost veel het toen pas doordrong wat er eigenlijk moeite de hierdoor noodzakelyke ver- allemaal gebeurd was en had kunnen hoging van verschillende bijdragen door- gebeuren, als ze niet zo snel van het gevoerd te krijgen", aldus het jaarver- schip gehaald waren. Intussen zorgde slag. In het verslag staan verschillende de de heer Polderman, dat een deel van artikelen van de hand van de heer W. de bemanning in de kleren gestoken Dieleman, die onderzoeken behande-werd: verschillende bemanningsleden len naar het laden van suikerbii koppen en -blad, arbeidsextensieve bie tenteelt, grondbewerking van aardappe len, aardappeltransportmethoden, stro transportmethoden en de gebruiksmoge lijkheden van de precisiezaaimachme ■oor uien. Voorts nog enkele artikelen strozakopladers en de chemische in hun slaap verrast, toen de „Neuwied" slagzij begon te maken. In pyjama waren ze daarop bovendeks ge vlucht. „Het ging allemaal zo snel", vertelde één van de Duitse bemanningsleden die de machinekamer aan het werk onkruidbestrijding en de precisiezaai- j „Ik had er geen idee van wat er precies machine bij de teelt van witlof. Het gebeurde. Ik ben wel direct naar boven jaarverslag is verlucht met aardige'gekomen. Toen ik aan dek kwam, stond foto's. I iedereen daar al; ik was de laatste. Het Overdracht door burgemeester Al kon de bemanning van de „Neuwied" eigendom van rederij Hans Krüger uit Hamburg snel verlaten, voor en kele bemanningsleden was het helemaal juist op tijd: verschillende Spaanse op- varenden konden niet of nauwelijks zwemmen. Er was ook geen mogelijk heid om de reddingssloepen te strijken, omdat de kustvaarder zo snel overhelde. Wat was de oorzaak, dat de lading van de „Neuwied" tussen Hansweert en de Biezelingse Ham begon te schuiven Kapitein E. von Heydn kon het ons niet vertellen, toen hij later in de nacht, rondom vier uur. ook in café Schothorst arriveerde. „Ik kan het niet verklaren. De lading begon te schuiven, maar hoe dat kwam ik weet het niet". De „Inktvis" heeft het schip buiten de vaarwaterlijn geduwd. Het gevolg is, dat de kustvaarder geen belemmering vormt voor de scheepvaart. De „Neu wied" ligt ongeveer honderd meter bui ten de vaarroute. Het schip was op weg van Antwerpen naar de Spaanse haven Santander. Het is de bedoeling, dat zo snel mogelijk met het bergingswerk wordt begonnen. Mededeling aan kwartaalabonnees Een groot deel onzer kwartaal abonnees zonden wij een circu laire, waarin wij hen voorstel den de betaling van het abonne mentsgeld voortaan per incasso giro te regelen. De hiertoe aan ons in te zenden machtigingskaarten bei eiken ons nog dagelijks. De kaarten nu, die ons na 31 augustus be reiken, kunnen niet tijdig meer verwerkt worden voor de beta ling over het vierde kwartaal. Bij de abonnees, van wie de kaarten na 31 augustus in ons bezit komen, zal over het vier de kwartaal dus nog op dezelfde wijze als voorheen over het abonnementsgeld worden be schikt. Adm. P.Z.C. Collecte De collecte ten bate van de sanatoria! Sonnevanck en Zonnegloren, heeft te Serooskerke (Sch.) 46,61 opgebracht.! Medewerking van vele kanten Krabbendijkes fanfare „C'oncordia" heeft nieuwe instrumenten. De mu zikanten konden ze zaterdagmiddag voor de eerste maal aan de lippen zetten om ze in het dorp te laten ho ren. Dat gebeurde, nadat burgemees ter L. Cnossen bij de muziektent voor het front van de leden én talrijke in woners de instrumenten had overge dragen. Stuk voor stuk kwamen de Dc fanfare „Concordia'' te Krab- bendijkc heeft sinds zaterdag nieu we instrumenten, waarmee de mu zikanten kort na de overdracht een muzikale rondgang maakten. Op de foto: een van de muzikanten. /Foto P.Z.C. l leden van „Concordia" naar voren om hun bas, bariton, alt. tuba. bugel, piston of saxofoon in ontvangst te ne- In een felicitatietoespraak haalde burgemeester Cnossen op hoe er van verschillende kanten medewerking is gekomen om de aanschaf van een nieuw instrumentarium mogelijk ie maken. Hij noemde in dit verband het renteloze voorschot van 3000 van de gemeente, de bijdrage van het Anjer fonds en de verschillende activiteiten in de gemeente. Voorzitter M. L Mar- cusse richtte een kort dankwoord lot het gemeentebestuur en de inwoners van Krabbendijke. Hij toonde zich plezierig verrast door de grote me dewerking van de bevolking. Met het comité uit de inwoners, dat heeft meegeholpen om voor de nieu- inslrumenten diverse activiteiten op touw te zetten, hoorden burgemees ter Cnossen en voorzitter Marcusse op de muziektent enkele pittige marsen uit de nieuwe instrumenten van „Con cordia" komen. Daarna maakte het gezelschap een muzikale wandeling door een deel van Krabbendijke; des avonds werd dit herhaald in een an der deel van de gemeente. Op 12 september wordt het voor de derde keer gedaan Concordia's nieuwe in strumenten hebben in toiaai een uit gaaf van 10.500 gevergd. „Alhena" vast en weer vlot Zaterdagavond omstreeks tien uur is het Nederlandse motorvrachtschip „Al hena" van Van Nievelt Goudriaan, van Antwerpen op weg naar Rotterdam, ter hoogte van Walsoorden omhoog gelopen. Het schip is zaterdagnacht om kwart over drie met assistentie van negen sleepboten vlot gekomen. Nadat de „Alhena" zondagmorgen om zeven uur op de rede van Vlissingen voor anker was gegaan voor onderzoek, kon het schip des middags rond haL' één de reis naar Rotterdam vervolgen. I Voor het examen m.o. staathuishoud kunde en statistiek slaagde te Utrecht t 'e heer M. L. Almekinderen te Middcl- burg. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen, zwaar hewolkt 16 gr j Londen onbewolkt 20 gr. 'Brussel, llcllt hewolkt 18 gr 1 Luxemburg, licht hewolkt Parijs, onbewolkt OI' DE MEESTE PLAATSEN DROOG. Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot malige wind lussen noordwest en loord. De/'ifde middagleniperaturcn als gisteren of let» hogere. ZON EN MAAN 1 september Zon op 05.51 onder 19.26 Maan op onder 16.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2