PROVINCIALE ZEEUWSE COURA RUSLAND NEUTRAAL IN KWESTIE-CYPRUS Aflossing van Turkse troepen uitgesteld Albertstad veroverd door Kongolese leger Bemanning van zinkende coaster wachtte kalm op redders Demonstraties tegen Russen en Amerikanen in Turkije Sowjet-regering: noch Turkse noch Griekse zijde kiezen Twee Maleisische soldaten gedood in NoordBorneo China beschuldigt Sowjet-Unie Zigeunerkoning Petaio trouwde in Nieuwerkerk aan de IJssel RIETJE AFINK - NA ZWERFTOCHT VAN 4 MAANDEN - AANGEHOUDEN Duitse Neuwied maakte bijna 60 graden slagzij 207e jaargang - no. 204 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMM Directie t van 3e Velde. r. B len Boei en W ue Pagxei Hootdredactie Walstraat 58-60 tei 2355 ibg.g. red 3508 adv 3647/3643) Middelburg Markt 51. tel 384) iDge 2011 Zierltoee red tel 2425 adm tel. 7ft94 Adv or 32 ct i>. mm Min. p. adv 4.80. Ingez mèd ..Brieven C miner» 15 et. Bureaus: Vllwingen >5; Tcmeuzen Arsenaalstraat 2. teL neer. Giro 35WCO P.Z.C., Middelburg. Het persbureau United Press International meldde zaterdag uit Ankara, dat de ambassadeur van de Sowjet-Unie zaterdag een boodschap had afgegeven op het Turkse ministerie van buiten landse zaken, waarin werd gezegd, dat Rusland neutraal zal blijven in de kwestie-Cyprus en noch de Turkse noch de Griekse zijde zal kiezen. Verder zou de Sowjet-Unie er bij president Maka- rios op aan hebben aangedrongen een „menselijker" standpunt in te nemen ten opzichte van de Turkse Cyprioten. Bij een aanval van 40 Indonesisch* guerrillastrijders op Maleisische rege ringstroepen in Zuid-Kerawak zijn za terdag twee regeringssoldaten gesneu veld en drie anderen gewond. Dit is meegedeeld door een Maleisische mili taire woordvoerder in Koetsjing. In de Turkse hoofdstad Ankara, is za terdag officieel medegedeeld, dat de af lossing van het Turkse troepencontin- gent op Cyprus, die vandaag had moe ten plaatshebben, voor korte tijd is uitgesteld. Volgens een communiqué van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft Turijke in een kort uitstel toegestemd in verband met door hondgenoten ge dane suggesties. In het Turkse communiqué werd voorts gezegd dat de Turkse regering presi dent Makarios heeft doen weten dat diens redeneringen ongefundeerd zijn aangezien het bondgenootschapsverdrag niet eenzijdig kan worden opgezegd zo als Makarios zegt te hebben gedaan. houden bij botsingen tussen militairen en politiemannen enerzijds en betogers die de pas herstelde ruiten van de Griekse ambassade ingooiden en op het balkon een Turkse vlag hesen. De mi litairen sloegen met wapenstokken en geweerkolven op de menigte in om de orde te herstellen. In Istanbul waren enige tienduizenden studerenden op de been bjj een betoging zowel tegen Griekenland als tegen Amerika was gericht. De ruiten van een Grieks scheepvaartkantoor en een Grieks persbureau moesten het ontgel den, voordat de betogers uiteengingen. Demonstraties Vijfduizend jonge Turken hebben za terdag de ruiten ingegooid van het Russische paviljoen op de internatio nale jaarbeurs in Izmir. Bij wijze van protest tegen de Sowjet-politiek ten aanzien van Cyprus scheurden de betogers ook een reusachtig por tret van Kroesjtsjew in stukken. De demonstranten die eerder voor de Amerikaanse afdeling van de jaar beurs hadden betoogd, werden door de politie verspreid. „Tass" meldde gisteren dat de Sowjet- Unie bij Turkije heeft geprotesteerd te- de betogingen voor het Sowjet-Rus- ïe paviljoen van de internationale tentoonstelling te Izmir. Het protest is ter hand gesteld van de Turkse ambas sadeur in Moskou. Communistisch-China heeft gisteren de Sowjet-Unie beschuldigd van „daadwer kelijke steun aan de Amerikaanse po ging (ot inmenging in Vietnam via de Verenigde Naties", aldus het persbureau Nieuw China. In de brief vraagt China, hoe het mogelijk is dat Marxisten-Leni nisten overeenkomsten met de Sowjet- Unie kunnen afsluiten, „terwijl li deze anticommunistischeanti-revolutionaire, tegen liet volk gerichte politiek volgt" De brief is de jongste van een briefwis seling tussen dè Chinese en de Russische partijen over de Russische oproep tot een internationale communistische con ferentie midden volgend jaar. Gezegd wordt dat de Russische brief van 30 juli „de deur dichtsmijt" voor verder over leg over dit voorstel en „bevel geeft tot een openlijke breuk" in de communisti sche beweging. IN LUCHTBALLON Pas getrouwd paar beleefde angstig avontuur De huwelijksreis van een Neder lands-Amerikaans paartje is zondagmiddag bijna in een ramp geëindigd toen de ballon waar mee zij als voorproefje van hun huwelijksreis vanuit Geervliet een tochtje wilden maken, bij het opstijgen in elektriciteitskabels verward raakten. De heer Verbrugghen. een Ame rikaanse parachutist, en zijn 28- jarige bruid Hanny Visscher. die een cursus parachuutsprïngen in de Verenigde Staten heeft ge volgd. zijn zaterdag in Den Haag getrouwd. Zij stapten zondag op gewekt in de ballon van de heer Jan Boesman. tegen elektriciteitskabels, zodat de vonken rondspatten. Het bruidspaar dook diep weg in de mand. Toeschouwers slaagden erin de ballon vast te leggen en de ballonvaarders te bevrijden. De heer Verbrugghen en de heer Boesman zijn later zonder nieu we moeilijkheden weer opgeste gen. Mevrouw Mimi Boesman nam de plaats in van het ge schrokken bruidje dat op zoek ging naar haar afgewaaide slui- Een woordvoerder der Cyprische rege- ring heeft gisteravond in Nicosia ver- i klaard dat een overeenkomst is geslo- ten met V.N.-autoriteiten, die voorziet in bevoorrading der Turks-Cyprische i gemeenschap (die, als bekend, op last van de regering-Makarios aan een eco-1 nomische blokkade is onderworpen). j daag van kracht wordt. Hij zei echter wel dat een regeling is getroffen voor de levering van brandstof en het be voorraden van ziekenhuizen. Publiek vluchtte uit brandende melksalon icholti Bezoekers van de melksali in het hartje van Winschoten hebben za terdagavond overhaast de vlucht moete nemen voor een zeer snel om zich hee grijpende brand. Omstreeks kwart ove acht bespeurde men een brandlucht op de zolderverdieping. Kort daarna sloe gen de vlammen hoog uit het dak en moesten de vele bezoekers een goed heenkomen zoeken. Alle inspanning van de brandweer ten spijt brandde het pand geheel uit zonder dat iets van de inboedel ol' zelfs maar de eigendommen der gasten, zoals jas sen e.d., gered kon worden. Ook de Win schoten strafgevangenis die op enkele meters afstand van de melksalon ligt, worden voorkomen. Over de oorzaak van de brand tast men nog in duister. De eigenaar van de zaak ls ver zekerd. Protest Overeenkomst Een ton voor nieuwe baretten Naar het A.N.P. uit militaire kringen in Den Haag vernamen is men bij de Kon. Landmacht van plan om een be drag van ongeveer honderdduizend gulden te gaan uitgeven voor nieuwe baretten. Die baretten zijn bestemd oor liet personeel dat dient bij de ge mechaniseerde infanterie-eenheden. De militaire hoofddeksels krygen een blauwe kleur en ze zyn bedoeld als een blijk van waardering voor die militai ren die hun gepantserde voertuigen goed onderhouden. Er zouden ongeveer 25.000 exemplaren nodig zijn en aangzien baretten onge veer vier gulden per stuk kosten vergt de invoering ervan een ton. De leger leiding zou verder van plan zijn een soortgelijke regeling voor de cavale risten in te voeren. Alle cavaleristen dragen nu een zwarte baret. In de toe komst zou men het mogen dragen van die zwarte baret eveneens afhankelijk willen stellen van de zorg, die de ca valerist voor zijn voertuig toont. Het initiatief tot het invoeren van de j blauwe baretten is, naar verluidt, af-1 komstig van staatssecretaris Haex. De bewindsman zou al met dit initiatief De Amsterdamse hotelexploitant en zijn gekomen in de tijd dat hij in de handelaar in onroerende goederen M rang van brigade-generaal de func- Caransa heeft zaterdagavond voor de tie van chef-staf van het eerste leger-1 K.R.O.-radio onthuld dat hij bij de ge- korps vervulde. meente Amsterdam een plan neeft in- Op zijn 22ste verjaardag is de koning der zigeuners van West-Europa. Koka Petaio, zaterdag in Nieuwerkerk aan de IJsel volgens het eeuwenoude gebruik van zijn volk in het huwelijk getreden met de prinses Cisella Nina Atanasio. die het grootste deel van haar negen tien lentes tellende leven in Frankrijk heeft gewoond. De gekroonde en met goud behangen statige bruid en de breedgeschouderde en wel gedane bruidegom werden door de familie-oudste en priesteres, de 56-jarige Mimi Nina Atanasio grootmoeder van de bruid, in de echt verbonden. Ettelijke tientallen zigeuners uit vele landen waren hier van getuigen. Het burgerlijk en kerkelijk huwelijk zal in Rome worden gesloten. Koning Koka Petaio heeft als datum daarvoor zaterdag 5 september vastgesteld. Hij zei ministers te hebben uitgezonden om de ceremo nie voor te bereiden. Na het huwelijk in Rome gaan de koning en de koningin een huwelijksreis maken. Die zal drie maanden duren. Het schema ervoor wordt nog opgesteld en kan onderweg worden ver anderd. In ieder geval zal Koka Petaio Scandinavië bezoeken. Hij moet er min of meer de zigeunerkoningin tonen. Drie maanden gele den is de 20-jarige Chaminka Caroli uit Noorwegen nog als zijn bruid genoemd. „Maar mijn ministerraad heeft geadviseerd toch met een prinses te trouwen", luidt het commentaar. Foto: de zigeunerkoning en zijn bruid. Probeerde onder eigen naam kamer te huren ln Hoek van Holland ter prompt, want zij bestelde Frans sprekend bij het naast het hotel gelegen taxibedrijf, een wagen. De aanwezigheid van Riet je in Hoek van Holland, was toen echter al zozeer bekend, dat de taxi niet naar het opgegeven adres in de Ilpendamstraat «mg. maar de chauffeur onmiddellijk de politie belde. De door Rietje verwachte taxi werd dan ook een politiewa gen. De politie in lloek van Holland heeft onmiddellijk na het eerste verhoor, waaruit bleek dat men inderdaad met het gezochte meisje te doen had. de kinderpolitie in Amsterdam gewaarschuwd. Deze stuurde, zo snel mogelijk, twee rechercheurs naar Hoek van Holland, die de op dracht hadden het meisje naar het hoofdbureau van politie in Am sterdam te brengen. in armen van de politie gelopen Gisteravond rond half zes is een eind gekomen aan de zonder twijfel zeer avontuurlijke om zwervingen sedert 30 april, van het veertienjarige Amsterdam se meisje Maria Alberta Afink. Zij is namelijk gisteren in Hoek van Holland in de armen van de politie gelopen en op transport gesteld naar Amsterdam, waar de chef van de kinderpolitie zich over haar heeft ontfermd. Haar arrestatie in Hoek van Holland In Amsterdam is te wijten aan haar eigen merk waardige openhartigheid. Rondj Gisterochtend is Rietje nog in Am half zes gisteravond stapte zij hol tel ..America" in Hoek van Holland binnen en vroeg daar aan de ober kelner of zij voor een nacht een eenpersoons kamer kon huren. Zij was alleen en had bagage bij zich. Verdwenen Zoals gebruikelijk gaf de kelner haar een kaart om in te vullen. Dit deed zij zonder een ogenblik te aar-| zelen en geheel naar waarheid. Dej kelner zag dat zij als geboortejaar 1950 had ingevuld en vroeg haar ofj zij zich niet vergist had. Op haar| opmerking dat dit juist was zei hij haar dat hij dan toch wel even overleg met de eigenaar van het hotel moest plegen. De eigenaar belde de politie op, wat aan Rietje sterdam geweest. Omstreeks half elf nam zij bij het Centraal tSa- tion een taxi en vroeg de chauf feur haar naar een hotel te bren gen. Deze nam aan dat de hotels we! vol zouden z:in en reed het meisje naar een kennis van zijn vrouw in de Cornelis Schuytstraat in zuid, die wel kamers verhuurt in het seizoen als er in de hotels geen plaats meer is, Daar sprak Rietje Frans met Engels er doorheen. De dame bemerkte echter snel dat het meisje ook Nederlands sprak. Toen ze het paspoort vroeg om haar ga:-t in te schrijven en constateerde dat de jongedame pas 14 jaar is zei ze: „Ga jij maar naar je vader en moeder. Dat zit helemaal niet goed". Bij het weggaan viel Rietje, in haar haast om snel weg te ko men, nog van de trap. ook werd gezegd. Even later kwam Later op de dag vertelde de dame de kelner tot de ontdekking dat - - het meisje met achterlating van haar bagage en haar paspoort ver dwenen was. Politie-taxi Opnieuw werd de politie gebeld, en. ging men op zoek naar de verdwe nen Rietje. Deze meldde zich ech- REBELLEN VLUCHTTEN IN PANIEK Niets bekend over lot 110 blanke gijzelaars Albertstad is gisterochtend vol- S ledig in bezit genomen door het J nationale Kongolese leger. Dit maakte premier Tsjombe in Leo- poldstad bekend. het voorval aan de echtgenote de taxichauffeur, die in de buurt woont. Zij liet hierbij de naam Afink vallen, waarop de vrouw van de taxichauffeur terstond rea geerde met „maar dat is het meis je dat weggelopen is". De politie werd meteen gealarmeerd, doch het meisje was al weer uit Am sterdam verdwenen. Aldoor in Parijs geweest Rietje Afink is noch in België noch in i Engeland geweest, maar vanaf 1 mei tot de afgelopen zaterdag was in Pa rijs. Daar heeft zij een 21-jarige Al gerijnse jongeman leren kennen te gen wie zy gezegd had 16 jaar te zyn. Rietje had er in toegestemd, hoewel zy er niets voor voelde, met hem te zullen trouwen. Zogenaamd om daarvoor haar papieren te halen, was zij zaterdag jl. per trein naar Nederland teruggereisd. Dit is de kern van het verhaal, dat Riet je zondagavond-laat gedaan heeft te genover de waarnemend chef van de Amsterdamse kinderpolitie, inspec teur J. F. Heijdemann. Hij daelde mee, dat via de officier vanflJA. i/g voor kinderzaken met de V f scherming in Amsterdam ifQDlf zaak contact za! worden o; Een woordvoerder van het wer- Rietjes signalement Is in on* voor de I materieel. Het vliegveld, dat buiten de stad ligt, bevond zich gisteren nog in handen van de rebellen. Premier Tsjombe zei, dat de opstandelingen 28 Europeanen vrijlieten, doch dat men lover het lot van 110 andere blanke Igijzelaars in het ongewisse verkeert. Vrijwilligers Caransa wil in Amsterdam hotel bouwen 5 Albertstad is ruim twee maanden in handen geweest van de opstandelin gen van Soemialot en Moeide. Aan de herovering gingen hevige gevech-j an een toeristen- ien vooraf, prijsklasse. Hij cingsbureau voor blanke vrijwilli gers voor het Kongolese leger, in! Johannesburg, heeft gisteren ge zegd dat sinds de opening vorige week maandag verscheidene hon derden blanken zich hebben aange-l meld. Het bureau is dit weekeinde geopend gebleven om de voortdu rende toestroming te kunnen ver werken. gediend voor de bouw hotel in de populaire hoopt dat het Amsterdamse gemeente-De opstandelingen, die zware ver- bestuur volgende maand een beslissing liezen leden, verlieten in paniek de Zaterdagavond vertrokken opnieuw 6C zal nemen over zijn hotelplan. De bouw- stad met achterlating van wapens en'blanken naar Kongo om voor Tsjom- plaats voor het hotel dat 15 miljoen |be te vechten. Vandaag zal in Durban 1 'een tweede wervingsbureau worden moet kosten 3 nog niet vastgesteld I De bouw zal worden gefinancierd uit ei gen middelen van de Caransa-groep. De heer Caransa is van mening dat Am sterdam een dergelijk hotel nog steeds mist. 0 Op de Kopenhaagse vismarkt heeft men met succes een nieuwe methode geprobeerd om de grote aantallen op bult beluste zee meeuwen op een afstand te houden: met tus senpozen werd via luidsprekers de op een geluidsbandje vastgelegde doodschreeuw van gehore gebracht. geopend, onder leiding van de 28- jarige David Morgan, een oudstrijder voor de destijds Katangaanse presi dent Tsjombe. Onder de aangenomen vrijwilligers zijn enige piloten, die eni ge duizenden gulden per maand zou den gaan verdienen Lading begon te schuiven.... internationaal verspreid. in Net echter met de trein via Jthfoken. zaterdag ons land binnenk»*' ongehinderd de pascontrol-'g z(& seerd. deed hij Het motief voor haar viueh Middags weest dat ze bang was dat de gen tijd rijen met haar rapport iiïte» had in aan de dag zouden komen. 1 van Koningin en drie "jj prinsessen terug In in Nederland In nog geen uur tijd is in de nacht van vrijdag op zaterdag, zoals reeds in het kort gemeld is, de Duitse kustvaarder „Neuwied", vlak voor Hansweert op de Wes- terschelde gezonken. Het schip 819 bruto register ton kapseis de. toen de lading van 1100 kg kunstmest stukgoed en 40 ton ijzer aan het schuiven ging. Dat gebeurde even na half één Voor de vijftien opvarenden volgden er tien spannende minuten: in die korte tijd maakte de in 1953 gebouwde „Neuwied" een slagzij van vijftig, zestig graden. Maar zoals wij in ons nummer van zaterdag nog konden meldden: alle vijftien op varenden konden worden gered, vóór de coaster op een stuk van de masten na, helemaal onder water verdween. De mannen hoefden niet in de Wester- schelde te springen en te z.wemmen. Dat was hel werk van het bergingsbe drijf L. Polderman uit Hansweert. «lat nauwelijks tien minuten, nadat de „Neu-i wied" ging zinken, met twee borgings-1 „We waren direct op vaartuigen langszij van de kustvaarder vertelde ons berger Polderman. „Want lag. De bemanning, zeven Duitsers en ik zag het gebeuren. Ik stond net op het zeven Spanjaarden en de Belgische loods punt om naar bed te gaan. toen ik vier zagen de „Haai" en de „Inktvis" nade- stoten hoorde. Toen ik opkeek, zag ik de ren en konden hun komst op bel aoh- boot omdraaien. We zijn er met z'n twee- tersoliip van de zware slagzij makende en snel op afgegaan. Nou. ze zagen kustvaarder afwachten. Ions aankomen en ze zaten als mussen daarheen", op de railing. Klaar om over te stap- j an. ..Want pen". Overigens kostte het nog wel even moei te om het bergingsvaartuig ..Haai" langszij te brengen, omdat op het ogen- i blik. dat het arriveerde, juist het ach- (Zie slot pag. 2 kol. 6) ..Neu- Zö lag de Duitse kustvaarder wied zaterdagmiddag tussen Hans- iveert en de Biezélingse Ham op laag wateralleen een stukje van de masten was zichtbaar. 'Foto P.Z.C.i De koningin en de prinsessen Beatrix. Margriet en Christina zijn zaterdagmid dag om tien minuten voor drie op Soesterberg teruggekeerd van een va kantie in het koninklijk vakantieverblijf in Porto Ercole in Italië. Prins Bern- hard is op het nenhlik in Tanganyika De koningin en de drie prinsessen reis den met twee Friendships: de koningin en prinses Margriet reisden samen .de twee andere prinsessen zaten in het an dere vliegtuig. Koningin Juliana, prins Bemhard en prinses Beatrix zijn op 17 juli naar Porto Erco'.e vertrokken. De prinsessen Margriet en Christina volgden ruim een week later. Man en vrouw bij brand omgekomen Op de eerste verdieping van een onbe woonbaar verklaa.'dv woning nabij de Ziekerstraat in Nijmegen heeft in nacht van zaterdag op zondag epn brand gewoed, die het leven heeft gekost aan een man en een vrouw Het huis werd vier weken geleden klan- destien in gebruik genomen door een man en een vrouw, die eerder hun :n- rek namen in een afgekeurd huis elders In Nijmegen. Daar werd ook ai eens iiand veroorzaakt, toen de vrouw in ■en boze bui cr-n brandende petroleum- 'amp door de kamer wi-—p. Vijf gewonden bij verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk op de Breda>■**- weg in Tilburg zijn gistermorgen vijf mensen gewond, van wie drie ernstig. Een personenauto reed bij de spoorweg overgang tegen een afsluitboom van de 1 a'nob-installatte. terwijl deze boom in verticale stand stond. De spoorlijn is een goederenlijn van Tilburg naar Baarle- I Nassau en België, die 's avonds niet wordt gebruikt. De vijf inzittenden van de personenauto, S| jongelui uit Valkenswaard, waren za- 2 terdag een avondje uit geweest naar Antwerpen en keerden huiswaarts. Ver- j moedeiijk is de bestuurder van de auto |l door de laagstaande zor. verblind en J! daardoor van de weg geraakt. De drie j' ernstig gewonden moesten in een zie- kenhuis worden opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1