„Miniatuur Walcheren" noteerde de twee miljoenste bezoeker Middelburgse molen brandde geheel uit Verkeers maatregelen in kom Terneuzen EXAMENS 1964 wordt weer een topjaar Zeeuwse ALMANAK SPORTHALBOUWERS KUNNEN NU VRIJWILLIGERS GEBRUIKEN Vermiste jongeman uit Goes verdronken URKER KOTTERS BRACHTEN WEER EERSTE HARING IN BRESKENS a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 28 AUGUSTUS 1964 In verband met de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen en de daarmee samenhangende nleuwellngenwedstrij- den in Terneuzen heeft de Inspecteur- korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen een aantal maatregelen ge troffen, waarmee de bezoekers aan Ter neuzen rekening dienen te houden. 1. De zogenaamde kleine bruggetjes nabij de Oostkolk zullen van 13.30 uur tot ongeveer 18.30 uur worden afgesloten. 2 Na 12 uur is de Markt afgesloten voor parkerende voeluigen, evenals de Burgemeester Geillstraat, de Ar senaalstraat, de Nieuwstraat, de Scheldekade, de Blokken en de Herengracht. Aan de bewoners van genoemde straten wordt verzocht om hun voertuigen tijdens de wedstrijd uren (13.30 uur tot ongeveer 18 uur) elders te plaatsen. 3. Na 13 uur zullen tot ongeveer 18 uur geen voertuigen op genoemd circuit worden toegelaten. 4. Gedurende enkele uren. omstreeks 15 uur en omstreeks 17 uur dient met vertraging op en nabij de Axelsebrug en de Axelsestraat rekening te wor den gehouden. 5. De halteplaatsen van de Z.V.T.M. aan het Schoolplein en het postkantoor zijn gedurende de hierboven genoem de wedstrijduren verplaatst naar de Z.V.T.M.-garage aan de Schoolweg. Mededeling aan kwartaalabonnees Een groot deel onzer kwartaal- abonnees zonden w(j een circulai- j i re, waarin wij hen voorstelden de betaling van het abonnementsgeld voortaan per incasso-giro te rege len. De hiertoe aan ons in te zenden machtigingskaarten bereiken ons nog dagelijks. De kaarten nu die ons na 31 augustus bereiken, kun nen niet tijdig meer verwerkt wor den voor de betaling over het vierde kwartaal. Bij de abonnees, van wie de kaar ten na 31 augustus in ons bezit komen, zal over het vierde kwar taal dus nog op dezelfde wijze a.ls voorheen over liet abonnements geld worden beschikt. Adm. P.Z.C. Bosbrand bij „Vrederust" Donderdagmiddag is brand uitgebroken in de bossen achter de inrichting Vre derust. Het vuur greep zeer snel rond zich heen en trok naar andere bossen, waar een bungalow staat. De brand weer, die met groot materiaal van Ber en op Zoom uitrukte wist bijgestaan oor de brandweer van Vrederust het vuur een halt toe te roepen. Met vier stralen op de tanks werd daarna het vuur ingesloten on liep het aan twee zijden dood op braak liggend terrein. Na ruim een uur blussen bestond er °;een gevaar meer voor overslaan en beperkte de brandweer zich tot het na blussen. Advertentie) écht uit zonder zorgen in het restaurant van bad/^S/lolel l^i^stkapelle WARME SCHOTELS vanaf f3,15 ma speciale KINDERSCHOTELS vanaf f 2,30 md. aan de zeeweg van Domburg naar Zoutelande WERKZAAMHEDEN VERLOPEN PRECIES VOLGENS SCHEMA Sportliefhebbers of leden van s verenigingen te Middelburg, Zeg het met bloemen 's avonds over vrije tiid beschikken, kunnen terecht in de sporthal-in- aanbouw aan de Xassaulaan waar men nog verlegen zit om een aantal vrijwilligers. Er moeten nog verschil lende karweitjes als schilder- en pla- muurwerk worden verricht. Reeds eerder kon sportambtenaar J. Schol ten met succes een beroep doen op een aantal leden van Middelburgse sportverenigingen. De bouw van de hal schiet al aardig op. Gisteren waren werklieden bezig met het storten van de betonnen vloer. Elektriciens moesten hun ac tiviteiten staken. De hitte vlak onder de plastic golfplaten kap verhinderde hen secuur werk uit te voeren. Maar op de begane grond gingen zij ver der met het gereed maken van de lichtbakken, die de hal 's avonds hel zullen verlichten. Overdag is het licht genoeg in de sporthal. De. dakbedek king, die in Nederland nog nieuw is maar in België met succes op fa briekscomplexen is toegepast, houdt niet alleen de regen tegen, maar laat ook een maximum aan licht door. Een isolerende functie heeft het ma teriaal echter niet. Een „blower", die aan de achterzijde van de zaal wordt opgesteld zal het verwarmingspro bleem op winterdagen moeten oplos sen. Deze „blower" kan de tempera tuur met maximaal twintig graden laten stijgen. De overkapping beslaat ruim 2000 vierkante meter plastic plaat. Bij het aanbrengen van het materiaal moest rekening worden ge houden met de invloed van het weer op de dakbedekking. Vlechtwerkmatten Om beschadiging van het plaatwerk tegen te gaan worden dezer dagen vlechtwerkmatten tot een hoogte van vier meter tegen de wanden beves tigd. In de praktijk zal nog moeten blijken of het beschermingsmateriaal moet worden uitgebreid. Zes be staande kleedkamers zullen door de gebruikers van de sporthal kunnen worden benut. Groot is het aantal niet maar men denkt er toch wel mee uit te kunnen komen. Alleen wanneer er tegelijkertijd op de sportvelden en in de hal grote toernooien worden ge houden wordt het moeilijk. „Maar dat gebeurt toch maar een enkele keer", meent de heer Scholten. Recht tegenover de kleedkamer wordt in de hal tegen de wand een tribune geplaatst. Deze tribune bevat 400 zit plaatsen. Verder is er in heel de zaal „langs het lijntje" nog genoeg ruimte om te staan of te zitten. De Middel burgse sporthal, met welke bouw op 8 juni door bouwbedrijf Pellikaan N.V. te Tilburg werd gestart krijgt vaste voorzieningen voor zaalhand bal, microkorfbal, zaalhockey, tennis, badmintonspel, volleybal, basketbal en zaalvoetbal. Een derde gedeelte van de 45 bij 25 ipeter grote /aal aan de achterzijde wordt gymnastiekruim- te. Behalve klimpalen en klimtouwen krijgt de hal de normale inrichting et toestellen. Geen bergruimte Bergruimte daarvoor is er echter nog niet „Er zjjn trouwens meer wensen maar we zitten vast aan de begroting van f 198.600,—verzuchtte de heer Schollen. „We willen nog het parkeer terrein aan de voorzijde asfalteren, er moet een terreinverlirhting komen en ook moeten er nog andere voor zieningen. als b.v. aanbrengen van kapstokken, worden getroffen maar we hebben er geen geld voor". Op 15 september zal de officiële ope-| ning plaatsvinden van de Middelburg-1 se sporthal. Met man en macht wordt er gewerkt om precies volgens tijd schema de verschillende fasen „af te ronden". Tot negen uur 's avonds gaat het door. Hopelijk krijgt de ploeg van 25 mensen snel assistentie van vrijwilligers die ook de handen best uit de mouwen willen steken Vanaf vanavond kunnen ze aan de Nassau- laan terecht. Schipper Van den Berg voor zevende jaar eerste Donderdagmorgen hebben de URK l_ en de URK 61 de eerste haring van dit seizoen in Breskens aangevoerd. Vorig jaar kwam de eerste haring op 5 september. De schippers L. en K. van den Berg hadden in tien uur ruim 45 ton volwassen haring gevan gen ten oosten van tVhitby aan de oostkust van Engeland. Vanaf Bres kens is dat 220 mijl, ofwel 23 uur varen. De eerste haring bracht in Breskens 25 cent per kilo op Het is bijna traditie geworden, dat de ge broeders Van den Berg in Breskens als eersten in het seizoen haring aan voeren. Het was dit jaar de zevende maal. IJmuiden De schippers van de URK 60 en 61 zijn sinas twee weken bezig met de haringsvangst. Het blijkt niet eerder mogelijk op deze haring te gaan vis sen, omdat dan de afstand voor de kotters nog te groot is. De gebroeders Van den Berg hebben de vangst van de eerste twee weken in IJmuiden verkocht, waar zij respektievelijk 32 en 28 cent per kilo beurden De prij zen zijn echter geflatteerd, omdat in IJmuiden de haring per kist wordt verkocht, waar zij respectievelijk 32 geschat, Dit is volgens de heer L. van den Berg in het nadeel van de vissers. Daarom is 25 cent per kilo in Breskens meer dan 32 cent in IJmui den, omdat in Breskens de vis wordt gewogen, De heer L. van den Berg verwacht dan ook, dal zijn collega's, wan neer zij van de prijs van Breskens gehoord hebben, spoedig eveneens met hun vangst naar de Zeeuws- Vlahmse vismijn zullen komen. Een ander gunstig aspect voor de ver koop in Breskens is, dat men daar België en Frankrijk als achterland heeft, waarheen ook in dit geval de vis is verkocht Voor het examen textielwarenkennis en 'extielonderzoek, afgenomen door de Slichting vakexamens in de texliekie- I al'handel te Amsterdam, slaagde de heer C. Marteljn te IJzendjjke. Donderdag werden de eerste man- j den vol haring van dit seizoen, tot j een totaalgewicht van }5 ton, in J Breskens aan wal gebracht. (Foto P.Z.C.) De in Breskens aangevoerde „volle" of volwassen haring gaat voor een deel naar de conservenfabrieken, woar ze wordt ingeblikt, en voor een ander deel naar de rokerijen, waar ze als bokking uit tevoorschijn komt. HET WEER IN EUROPA AANZIENLIJK KOELER Perioden met zonneschijn afgewisseld door wolkenvelden. Op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Vooral in het binnenland aan zienlijk lagere temperaturen. t Van onze weerkundige medewerker) STRAND VERWACHTING. Op een mo ment, dat gistermiddag in Oost-Brabant nog 35 graden Celcius werd gemeten had de zeewind de temperatuur in Zee land al tot 23 ft 24 graden doen dalen. Vandaag zonnig en droog met eeu zwakke meer noordelijke wind. In de middag 21 tot 23 graden, Zeewater 18 graden. VOORUITZICHTENvan de oceaan nadert een nieuw hogedrukgebied, waar door ook het weekeinde droog en zon nig kan blijven. ZON EN MAAN 29 augustus Zon op 05.46 Maan op 22.26 OP EEN STIL UURTJE even na vier uur kocht de twee miljoenste bezoekster gistermiddag een kaar tje aan het loket van „Miniatuur. Walcheren" te Middelburg. Het was mevrouw Blikslager-Schaank! uit Amstelveen. Tijdens een blik sembezoek van twee dagen aan Zeeland „even samen uit zonder kinderen" wilde zij met haar man ook deze Zeeuwse attractie gaan zien. Groot was de verbazing toen zij uit de mond van admini strateur L. van der Graaf te horen kreeg, dat met haar de twee mil joen was „volgemaakt" Samen met haar man werd ze even later j op het terras van het restaurant „Don Suisse" hartelijk welkom ge heten en gelukgewenst door de voorzitter van de stichting Nieuw Walcheren, de heer C. Vroom en penningmeester de heer G. H. Luyendijk. Ook de echtgenote van de wegens ziekte op het appel ont brekende directeur A. G. VVagens- veld was daar bij aanwezig. Tijdens een genoeglijk gesprekje kre gen de twee „miljonairs" een en an der te horen over het ontstaan van Miniatuur Walcheren en de activi teiten van de stichting „Nieuw Wal cheren". Zo werd hen onder meer meegedeeld, dat op 18 juli 1959 de miljoenste werd „ingehaald". Dat was mevrouw Meerman uit Nieuw en St. Joosland. De feestelijke gebeur tenis voltrok zich toen tijdens een dansavond. Een aardige bijkomstigheid was, dat uit de gemeente waar het echtpaar Blikslager woont ook de landschaps architect Christiaan Pieter Broerse afkomstig is. Hij is de man. die de beplanting voor Miniatuur Walcheren ontwierp en uitvoerde. De heer Vrc liet het gisteren niet bij een uiteen zetting over de voorgeschiedenis. Na de woorden kwamen de daden. Het echtpaar Blikslager kreeg een zilve ren herinneringslepeltje en vier waar debonnen ter waarde van totaal f 100. Elf seizoenen Miniatuur Walcheren draait nu al weer elf seizoenen. Op donderdag 25 juni 1954 verrichtte Hare Majesteit Koningin Juliana de officiële opening van de maquette op het Molenwater. Het eerste jaar kreeg men een record aantal kijkers. Niet minder dan 206.000 bezoekers stroomden in dat seizoen de poorten binnen. Vergele ken bij andere jaren is 1954 duidelijk een topjaar geweest. Daarna kwam het cijfer niet meer zo hoog. De jaren tussen 1955 en 1963 draaide het telkens Het was de heer C. Vroom, die gis termiddag de miljoenste bezoe ker en echtgenote aan Miniatuur Walcheren" namens de Stichting Nieuw Walcheren geschenken aan bood. Het geselschap hield sich op de maquette toen in Vlissingen op. De heer L. van der Graaf leidde het echtpaar uit Amstelveen daar na rond. Geheel rechts de penning meester van de Stichting Nieuw Walcheren, de heer G. H. Luyen dijk. rond de 180.000. Het jaar 1958 was be paald slecht wat de publieke belang stelling betrof. Omdat ieders interesse toen meer was gericht naar de we reldtentoonstelling te Brussel had Mi niatuur een strop: nauwelijks 130.000 bezoekers. Weer topjaar Maar dit jaar gaat het de goede kant op! Als het weer nog wat blijft mee werken zit het er zelfs in dat het be zoekersaantal dat van het eerste jaar zal overtreffen. In ieder geval zullen het er meer dan 200.000 Zeeuwen vankantiegangers de controle zijn ge passeerd wanneer op zondag 4 okto ber de hekken worden gesloten en de bouwwerken op het eiland in zak formaat naar de bergplaatsen ver huizen. Thans zijn het er al meer dan 190.000. DOOR NOG ONBEKENDE OORZAAK EIGENDOM VAN GEMEENTE WORDT GERESTAUREERD gendom van de gemeente Middelburg binnen afzienbare tijd weer gerestau reerd wordt. Gistermiddag reeds heeft een aantal molenrestaurateurs uit Lim burg de situatie in ogenschouw geno- dat kin wanneer het haar 's mor gens met ViCREM wordt gekamd. Overdag kammen kan dan achter wege blijven. Het haar zit 's avonds nog precies zo goed als 's morgens. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Uw drogist of kapper verkoopt graag: ViCREM. Spanden we ons vorige week in het effect van verwisselde foto onderschriften in een dagblad te verdedigen ditmaal heeft so'n typografisch aardigheidje het eer biedwaardige „Algemem Handels blad" getroffen. Onder de kop „Wat een zomerse dag!" kijkt minister Scholten de lezers integer aan enkele ko lommen verder ziet. men, onder de strenge aankondiging Minister Scholten wijst voorstel REM af" enkele geheel blote kleuters, die hand in hand over een breed strand wandelen en omdat ze zich van de fotograaf verwijderen, vier snoezige billetjes laten zien. Een lezer uit VUssin.rfen onze dank heeft zich intussen ge haast een geval van zetmoeüijk- heden op te rakelen, dat wij, ge zien de ontwikkelingen, vrijelijk in de bezettingstijd situeren. Een Duits dichter wilde hier een bundeltje het licht, inzenden, waar bij hij voor het titelblad aan het bewogen JLieder sind toir" dacht In eerste aanleg liep het uit op ^eider suid wir", wat de corri gerende dichter onmogelijk over het hoofd kon zien, evenals de ti tel, waaronder het bundeltje uit eindelijk verscheen. Luder sind wir", voor welk Luder, we hebben het nog even nagekeken, het woordenboek inderdaad „loeder, kreng, beest" aantekent. Een felle brand woedde in de nacht van woensdag op donderdag in de molen aan de Oude Vlissing- seweg te Middelburg. De gemeente lijke brandweer, die was uitgerukt met drie spuiten en een ladderwa gen, kon niet voorkomen, dat de molen een van de vier in Mid delburg geheel uitbrandde. Wel slaagde men er in, terwijl het bo venste- deel fel brandde, een vrachtauto met graan uit het bouwsel te rijden en een achttal varkens uit hun hok dat even eens door de vlammen werd be dreigd te halen. Een gelukkige omstandigheid was, dat de wieken niet naar beneden kwamen, waar zij een ravage zouden hebben aan gericht onder de daar staande ge bouwtjes. Vermoedelijk is de brand omstreeks twee uur ontstaan, door tot nog toe onbekende oorzaak. Omwonenden werden tussen half drie en kwart voor drie wakker van het geknet ter van het brandende houtwerk. Onmiddellijk werd de molenaar ge waarschuwd, waarna men de brand weer, iets over drieën alarmeerde. Toen de brandweerlieden bij de brand aankwamen, stond het bovenste gedeel te vein de molen in brand, vlammen sloe gen uit de kap en later vatte ook de ene wiek, die verticaal omhoog stond, vlam. Terwijl een regen van vonken bran dend graan uit de molen kwam, soms omhoogstijgend tot ver boven het bouw sel uit, wanneer een verdieping instortte, kon de brandweer niets anders doen. dan vanaf de ladder zoveel mogelijk wa ter in de vuurzee storten. De angst dat, zoals vaak bij molenbran den, de wieken na het wegbranden vai de remin8tallatie door de sterke lucht stroming zouden gaan draaien, bleek ongegrond: de bevestiging van de wie ken verzakte iets, waardoor het geheel van de vier wieken wat naar voren kwam en de onderste wiek klem raakte op de omloop. In de loop van de ochtend werd hieronder een steunbalk van de omloop stond op breken een stevige paal aangebracht, waardoor het gevaar, dat de zware wieken alsnog naar bene den zouden komen, werd bezworen Tussen half zes en zes uur was de brand geblust. Van de molen staat nu alleen nog de buitenmuur overeind, mei ihuir- bo\ en op wat verkoolde resten van ili Kap. «aar de wieken nog aan vast zit- i l«-n. Tussen de middag begon dit boven ste gedeelte nog even te branden, maar de vlammen werden snel dpor de nog (aanwezig zijnde brandweer bedwongen Het is de bedoeling, dat bet bouwsel, ei- De molen aan de Oude Vlissingse- weg te Middelburgdie in de nacht van woensdag op donderdag geheel uitbrandde. De brandweerladder is nog uitgeschoven tot aan de res ten van de kap, die donderdag tus sen de middag, weer even gingen branden. Foto P.Z.C.) Vanaf vanavond aan Nassaulaan Pruimenveiling Kapelle vervalt Met ingang van volgende week zullen bij de veiling te Kapelle de pruimen- veilingen op dinsdag en donderdag ko men te vervallen. Dit besluit is genomen omdat verwacht wordt dat de komende dagen de aanvoeren snel af zullen ne men. Het zomerse weer heeft vooral de Reine Victoria snel tot rijpheid ge bracht en van deze variëteit zijn de aan voeren over haar hoogtepunt heen. In tegendeel, de aanvoeren hebben zelfs een aflopend karakter gekregen. De rijkspolitie te water uit Wemeldin- ge heeft donderdagmorgen omstreeks half twaalf het stoffelijk overschot gevonden van de 18-jarige jongeman J. C. J. Verhage uit Goes, die zo als gemeld sinds woensdagmorgen was vermist. De jongen was met zijn moeder naar het strandje van Kat- tendijke gegaan. Hij is vermoedelijk bij het zwemmen verdronken. De RP 15, die evenals de speedboat van de rijkspolitie te water naar het lichaam van de jongeman dregde, vond het stoffelijk overschot midden voor het badstrand. ongeveer 20 meter uit de laagwaterlijn. Goede prijzen voor goede vangst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2