-een van het vierde geslacht Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen: modern opgezet wielerevenement Parkoers voor Omloop IN HET DENNEBOS IS 'T STIL IN AUGUSTUS HERBERT HOHNER Dit zijn de ploegen: Ravitaillering Prijzen Bonificatie en ravitaillering in ons land nieuw Moderne opzet N eventrogramma Reeds eerder Zeeuwen Cantharellen verschijnen in het naaldtapijt SPECTACULAIRE BELEDIGING VAN BRESKENS' BURGERVADER Uit mondorgeltje van IS27 groeide enorm assortiment VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 ZcSUWS^Vi c!andfcf©rt ROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT START IS IN TERNEUZEN I omgekeerde volgorde van het klas sement, dat zaterdagavond na de eer ste etappe kan worden opgemaakt. Zoals gewoonlijk bepaalt de tijd var de renner, die als derde van zijn ploeg aankomt, de plaats in het ploegen- klassement. Het derde nieuwe element in de eer ste Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen is de ravitaillering, die alleen in de eerste etappe van zaterdag plaats vindt en wel op de Markt in Hulst. Deze ravitaillering geschiedt namelijk op Italiaanse wijze, waarbij de ren ners verplicht zijn af te stappen. De tijd wordt dan genoteerd, terwijl de renners bij hun vertrek opnieuw wor den gestart. Het tijdsverschil wordt later verwerkt bij de officiële etappe tijden. Op de Markt in Terneuzen gaat morgenmiddag om klokslag half twee de --tartvlag neer voor de eerste 165 kilometer lange etappe van een tweedaags wielerevene ment, dat de geschiedenis zal in gaan als de eerste „Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen". Een pre mière, die naar de organisatoren hopen een dusdanig succes zal op leveren, dat zij zal uitgroeien tot een jaarlijks weerkerend wieler evenement, dat nu reeds door de deelname van een Belgische ploeg een internationaal tintje heeft ge kregen. Hoewel de negen deelnemende ploe gen niet zijn samengesteld uit sterkste Nederlandse amateurs, schijnen er toch mannen aan de start met namen die in de wielerwereld een meer dan bekende klank hebben: der hen is de man, die zich in juli van dit jaar in Zandvoort naar het amateurwegkampioenschap van Ne derland reed, de Rotterdammer Evert Dolman, die onder leiding van Jan Nulle in ploegverband rijdt met on der andere Minnekus, Van de Kloos ter en Bravenboer. De sterkste ploeg; wordt wel in het veld gebracht door de Amstelbrouwerij. die renners brengt als Schuuring, Ouwerkerk, Leijten, F. Liebrechts, Van Lachter- op en H. Schouten. Ook de Caballero- ploeg met als uitblinker Coen Visser en verder renners als Gaby Minne- boo. Van Middelkoop, Peters, J Schouten en Van Smirren zal zijl huid zo duur mogelijk verkopen. de eerste Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen van de grond en dit team hoopt ook de omloop uit te bouwen tot een jaarlijks weerkerend evene ment waarnaar in het wielersport- minnende Z.-Vlaanderen steeds weer reikhalzend zal worden uitgezien. Bij de organisatie van de omloop heeft het wielercomité gestreefd naar een zo modern mogelijke opzet van het geheel. Dat leidde er in de eerste plaats toe. dat het geen individuele wedstrijd werd, maar dater gens de moderne opvattingen, een ploegenwedstrijd werd uitgeschrev In deze opzet zijn de organisatoren wonderwel geslaagd: acht Nederland se ploegen en een Belgisch team, in totaal 54 renners. Weliswaar had het comité op meer deelnemers gerekend, maar wat nu niet is, kan de volgen de keer komen. Bovendien bestaat de kans, dat zaterdag nog een twee de Belgische ploeg aan de start ver schijnt. Herinnering aan de Ronde van Zeeland in 1957. Start te Ter- neuzen. (Foto P.Z.C.) Een tweede nieuwtje bij de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen is de toe passing van een bonificatiemethode, die afgekeken is in het buitenland en die zaterdag voor het eerst in Neder land %vordt toegepast. De winnaars van de individuele etappes krijgen een bonificatie van een minuut. De num mers twee tot en met zes krijgen bo nificaties van respectievelijk 50, 40 30, 20 en 10 seconden. Het is wel dui delijk, dat deze methode een sterke prikkel is voor de renners om bij de eerste zes te eindigen. Geen bonifica ties zijn er voor de ploegentijdrit over 32 kilometer, die zondagmorgen bij de Terneuzense Westsluis start en waarbij de ploegen enkele minuten na elkaar vertrekken. De finish van deze tijdrit is op de Kroonwijksingel in Oostburg. De start vindt plaats in Het voor de deelnemende renners belangrijke punt zijn natuurlijk de beschikbare prijzen. Zij kunnen wat dit betreft gerust zijn: er is onge veer 2600 te verdienen. Voor de individuele ritten (eerste en der de etappe) hebben de organisato ren het hoogste prijzenschema van de K.N.W.U. gekozen. Daarnaast zijn er nog bedragen voor het eindklassement. Natuurlijk wordt ook het rijden in ploegverband geho noreerd: 100 voor de best geklas seerde ploeg van Iedere etappe. Daar naast zijn er de officiële premies, die gewonnen kunnen worden op van te voren bekendgemaakte plaatsen van het parcours. Kunstvoorwerpen ron den dit prijzenschema verder af. De organisatoren hebben alles gedaan om ook het bijprogramma zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Zowel in Terneuzen als in Oostburg zijn er wielerwedstrijden voor nieuwelingen en adspiranten. In Terneuzen gaan geveer dertig nieuwelingen om kwart voor twee van start. Aan de startlijn op de Markt verschijnen onder ande re de Zeeuws-Vlamingen Willy de Fe- ber e» P. Hiel uit Sluiskil, R. Bu- ckacki uit Axel. P. Beun uit Biervliet en de oud-Terneuzenaar C. Leunis Er wordt gereden in twee manches van respectievelijk 25 en 50 kilome ter. In Oostburg komen adspiranten en nieuwelingen aan de start. In Ter neuzen zorgt een firma in radio- en televisieapparaten voor een groots op gezette dans- en showavond, die des avonds om acht uur begint. Overigens is het niet de eerste maal, dat geheel Zeeuwsch-Vlaan deren betrokken wordt in een be langrijk wielerevenement. Wieier- liefhebbers zullen zich ongetwijfeld nog de ronde van Zeeland in 1957 herinneren, die zich drie dagen lang door Zeeuwsch-Vlaanderen slingerde en waarin Terneuzen. evenals nu in de omloop, een be langrijke rol speelde. De wielerco- mité's van Terneuzen en Koewacht, die indertijd mede-organisatoren waren van deze ronde, die uitging van de Goese vereniging Theo Mid delkamp, bewaren aan het finan ciële succes van deze ronde echter niet zulke prettige herinneringen. De eerste Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen, die georganiseerd wordt door de wielercomité's van Terneuzen en Oostburg is „opgebouwd" door een team van mensen, die drie maanden al hun activiteiten en werklust aan de organisatie hebben besteed. Uit Terneuzen zijn dit G. Veerman, diel als voorzitter van het organiserend comité fungeert. P. Morres, eerste secretaris, P. Roelands, eerste pen ningmeester, P. Bruggeman, tweede penningmeester en Th. Engels, die de| representatie voor zijn rekening; neemt. De Oostburgse comitéleden zijn E. van Hulle, vice-voorzitter A.i Porrey, tweede secretaris, R. Benja mins, die de publiciteit verzorgt en J. Bogaerts, die zich vol geestdrift heeft J geworpen op net samenstellen van een reclamekaravaan, die de omloop; de nodige allure zal verschaffen en tegelijkertijd zal zorgen voor de fi nanciële grondslag. Dit team bracht ZATERDAG 29 AUGUSTUS Eerste etappe TerneuzenTerneuzen over 165 kilometer: Terneu zen (start op de Markt om 1.30 uur) Hoek Biervliet IJzen- dijke Philippine Sas van Gent Sluiskil Terneuzen Sluiskil Axelse Sassing Westdorpe Zuiddorpe Koewacht Heikant St.-Jansteen Clinge Hulst (met ravitaillering) Graauw Kloosterzande Hengstdijk Boschkapelle Axel Zaamslag Terneuzen (finish op de Markt om ongeveer 5.45 uur). ZONDAG 30 AUGUSTUS Tweede etappe: ploegentijdrit over 32 kilometer van Terneuzen naar OostburgTerneuzen (start bij de Westsluis om 10.00 uur) Biervliet IJzendijke Waterlandkerkje Oostburg (finish op de Kroonwijksingel om ongeveer 10.45 uur). Derde etappe: Oostbui-gOostburg, individuele rit over 120 kilo meter: Oostburg (start Kroonwijksingel om 2.00 uur) Zuidzande Cadzand Retranchement Sluis Aardenburg Eede St.- Kruis Oostburg Waterlandkerkje Schoondijke IJzendijke Biervliet Driewegen Hoofdplaat Nummer Een Bres- kens Groede Nieuwvliet Zuidzande Oostburg (aankomst ongeveer 5.00 uur op de Kroonwijksingel). Eenzame bewoners: houtduit en tortel zwam dan staan. Daar is geen smaak aan. Maar men zou hem kunnen verwarren met de peperig smakende echte cantharel. De val se is echter meer oranje getint, de randen van dc trechter verlopen wat regelmatiger, evenals de spo ren producerende plooien in de bui tenwand. hoed rust c Onder de larixen zal men de fraaie Dikwijls de lichtbruine geschub- gele ringboleet vinden. De slijmij. de stammen in grillige vorm,, haast oranje oolvot ont heffen de grove dennen hun platfor- een gele steel, oio men van naalden hemelwaarts. In heeft. Dat is hun jeugd de kruintjes als groene (!e onoerzijoe var torentjes, op latere leeftijd de kro- SChermende^_ vl:es, nen als een paraatgeschoven para- plu. tjc*. boomklevers en oen enkele bonte specht in de kruinen van de bomen fourageren. Die kuif- meesjes ziet men dikwijls alleen, geheimzinnig sluipen zc dan. al voedsel zoekend, door de naaldkrul- nen, waarbij ze soms als muisjes langs de stammen omhoogklautc- Vreeroftensief >nd, i Als zovele paddestoelen, is de gele;plompe vrouwtje. Het nonvnnderwijf- De naalden van de grove den zijn ringboleet afhankelijk van de presen- je heeft een kleuriger en veel dikker lang. wel een centimeter of acht en ,je van een bepaalde boom, in -iit ge- achterlijf, da: in tegenstelling met zetelen twee-aan-twee aan de tak- vai de larix. Ook de lork heeft ech- dat van het mannetje, puntig eindigt, ken. Het is de boom van de zand- ler plezier van z:jn onderbuurman Het voorste stel vleugels, ua: ;n nr.: gronden, van een onvruchtbare bo-; o,e maakt van plantcr.afval namelijk de bruingrijze achtervleugels bedekt, dem. Het is de boom, die als vlieg- stoffen, die de wortels van de larixen is wit met mooie dwarse zigzaglijn den in de heide, met vreemde kron- graag opnemen. Een zwam. waarvan I tjes. De vuilwitte eitjes worden met kels in de stam en spookachtigeUje bosbouwer een grote afkeer heeft, enkele tientallen tegelijk afgezet te- kroonpluim, in bizarre vorm wed-; jS de dennenmoorder. Diens vrucht-gen de ruwe schors van de pijnbomen ijvert met de daar ook stoelende jeneverbessen. Statige bomen, smalle spitse torens van korte slappe naalden: de zilver- sparren, die men hier en daar vindt aangeplant. Veel meer echter zal men in de pijnbossen de gewone spar en de uit Noord-Amerika waar hij wel honderd meter hoog kan worden ingevoerde douglasden aantreffen. De spar heeft korte naalden, die de tak als met een groene vacht bedek ken. De douglastwijgen zijn ook korte naalden voorzien, die van bo ven glanzend, van onderen dof zijn. Een eveneens veel aangeplante naaldboom is de larix. Het is de eni ge naaldendrager, die in oktober zijn loof oranje verft en des winters kaal staat. In maart ziet men de erwt ronde oranjekleurige knoppen zwellen en tegelijk met de ontluiking van het berkeblad, doorgaans begin april, ko men fraai lichtgroene trosjes naald jes tevoorschijn, de zogenaamde kort- loten. Bezoekt men des zomers de larixen weer, dan blijken al die kort- loten te zijn uitgegroeid tot lange naaldpluimen: de langlotenf stilte in augustus Betreedt men in deze tijd, in augus tus, de pijnbossen, en zet men zijn voeten op de verende laag van ver dorde naalden, dan heeft men, naast het kruidig harsaroma, slechts de stilte als metgezel. Want waar de bosbouwer naaldhout aan de bodem toevertrouwde, treft men zelden groot vogelvertier. Misschien klapwiekt er boven u, uit het naaldenplafond een houtduif van haar pover stokjesnest in augustus, zelfs nog in oktober, kunnen die forse vogels eieren of jon gen te verzorgen hebben of snort ergens de tortel zijn minnelied. Maar in vergelijking met het loofbos of het parklandschap, is het pijnbos een vrij verlaten bedoening. Des winters is er meer vertier. Dan is de groene naaldenchaos een oase in een kaal en biester land. Komen de kraaien en duiven er slapen, mies- pert het ijle stemgeluid van leuke Uiteraard hopen ook de Zeeuwse ren ners in de tweedaagse Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen mee te zin gen in het grote wielerconcert. Onder hen zijn Dies Kosten en Wim Wilde, mannen, die aan de wielersportlief hebbers echt niet voorgesteld hoeven te worden. Geen Zeeuw, maar wel een man, die in Zeeuwse wielerkoer sen heeft laten zien, dat hij tot heel wat in staat is is de Zuid-Hollander Gaby Minneboo, die deel uit maakt van de Caballeroploeg, een team dat in staat is hoge ogen te gooien. Voor al Gaby kan weieens een belangrijke rol gaan spelen, omdat hij geacht wordt de mogelijkheden en moeilijk heden van de Zeeuws-Vlaafnse wegen te kenn »n en er profijt uit te kunnen trekken. De ploeg, die de R.T.C. Theo Middel- sressüE Sa8SM=?*a£: de krachten. Allen Zeeuwen, die hun spo-, ren nog moeten verdienen. Drie! Zeeuws-Vlaamse firma's brengen eveneens ploegen, die bestaan renners, die nog aan het begin van hun loopbaan staan. Een uitblinker daarbij is W. Schuling (De Spartaan), die uitkomt voor een Oostburgse fir ma. De organisatoren van de omloop reke nen op een belangrijke toeloop uit Bel gië, dat een ploeg in het veld brengt met in Nederland onbekende renners. Deze toeloop, gevoegd bij de belang stelling, die de Zeeuws-Vlamingen zelf hebben voor een dergelijk groots opgezet en twee dagen durend wieler evenement. moet de grondslag leggen waarop ieder jaar voortgebouwd kan worden om de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen nog vele reprises te laten beleven. naaldpluimen omlaag en komen de reeën er eten van de douglasdennen. In de stovende augustuszon accentu eert het naaldhout nadrukkelijk de toch al grote stilte van oogstmaand. In deze tijd breekt al op menig plaats het naaldtapijt open om diep- gele paddestoelen naar boven te schuiven. Het zijn de door paddestoe lenconsumenten het liefst verzamelde hanekammetjes of cantharellen. Klei ne, gele trechters, met aan de buiten wand grillig naar de korte steel ver lopende plooien. Daaruit komen de sporen nietige stofjes met grote kiemkracht die door de wind worden verspreid en terecht gekomen in gun stige voedingsbodem, ontkiemen en een witte dradenmassa vormen, de zwamvlok of het mycelium, waaruit in nazomer en herfst de hanekamme- 2 REDACTEUREN lichaam kringt als een halvemaan- en lijken wel iets op miniatuurpotjes vormige bruine witgerande korst om met een dekseltje. Hieruit komen be de aangetaste pijnboomstam. j gin mei de rupsen, die zich voeden Zijn sporen worden door de wind met de naalden van hun geboorte- verspreid en beginnen hun verdel- boom. gingswerk wanneer ze op de stobben; Sommige jaren kan hun vreetoffen- van afgezaagde dennen terecht ko- sief grote schade aan de pijnbomen men. Het mycelium dringt door totI berokkenen. Midzomer komt een ein de wortels en vernietigt die. het zoge-ide aan het vernielingswerk, want dan naamde wortelrot veroorzakend. Nu, verpoppen de harige rupsen de na- kan niemand er eigenlijk bezwaar te- ren zijn als borsteltjes over het lichaam verdeeld zich. Meestal hangen de cocons in een netje van spinsel en rupseharen aan de schors van de stammen. Deze weken komen de volwassen nonvlinders uit en zoe ken de vlugge mannetjes de lui tegen de dennen klevende nonviinderwijfjes op en hun korte huwelijk levert dan de vlindereitjes die de winter, ook tij dens strenge koude, goed doorkomen. gen hebben, dat moeder natuur zelf haar nutteloos geworden boomresten opruimt. Maar dan komen de groei ende wortels van omringende bomen bij de aangetaste en onmiddellijk springt de zwamvlok van de dennen moorder over op de levenssappen- pomp van de gezonde bomen en ver nietigt ook die, waardoor de boom sterft. Eenzame kuifmees Evenals er paddestoelen zijn, die bij het naaldhout horen, is er ook een vogeltje, dat in deze wereld van hars- geuren en dennekegels past. Het is. een mees, maar in ons land lang zo. talrijk niet als de bekende kool- en pimpelmees. De kuifmees! Zijn aan wezigheid tussen de groene naaiden, waar hij naar rupsjes, spinnetjes en vlindereitjes zoekt, verraadt de kuif mees door een wat treurig klinkend „Terruuu". Dit vogeltje heeft een opvallend zwartwit kuifje boven een van vuilwit tot zwart nuancerend „gezicht", een bruingrijze bovenzijde en een vuilwit te, hier en daar wat naar geel zwe mende buik. Om een gezinnetje te stichten betrekt het kuifmezenpaar net liefst een boomholte of nestkastje, j Het vrij talrijke legsel is witge- schaald met bruine vlekken. Binnen j twee weken verschijnt het kroost, ''at| drie weken lang van insektevoedsel wordt voorzien door beide oude vo gels. De kuifmeesjes zijn niet zo aan gezelschap gehecht als de andere mezen, die in nazomer in gezins verband, in herfst en winter in gro te gemengde gezelschappen kool-, pimpel-, zwartkop- en staart- In mei bioeien de grove dennen met meesjes, boomkruipers, goudhaan- <iiepgele stuifmeelkatjes. Ruim honderd jaar geleden J/JD J J CPD A A IS 1/ A AT van de openbare lagere school In Aar- A/1/li\ V /~11\ I dinburg, George August Vorsterman - HOGE RAAD VOOR "d*"ear v*° tjes ontstaan. Fabriek in Hilversum, huis in Soestdjjk „Sluis Weekblad" onder liet pseudoniem „Dwarskijker" een satyrisch ingezon den stuk, waarin hij de poëtische capaci teiten van burgemeester P. J. van San ten van Breskens op de korrel nam. spectacu- Bent u in het dennenbos doende! 'a're beledigingsaffaire, die tot voor de. Vorsterman. die de laatste jaren van een mandjevol te verzamelen, laat; Hoge Raad kwam, een belangrijk onder-' zijn leven ook lid was van de tweede de valse cantharel of valse dooier-I werp van gesprek. Het 24-jarig hoofd kamer, eerst voor de liberalen en later voor de vrnzinnic democraten hart een De valse cantharel ïtSSaHST1 telg uit het wereldberoemde ge slacht, dat al sinds 1857 muziek instrumenten maakt. Het pad van de veertigjarige directeur van de dochteronderneming in Nederland I is overigens niet over rozen ge gaan. Ook hij moest hard werken om zijn doel te bereiken. Na zijn studie aan een middelbare schooi kreeg hij een commerciële oplei ding. waarna hij In de instrumen- Amstelploeg: C. Schuuring, Amster dam; H. Schouten, Rotterdam; F. Ouwerkerk, Rotterdam; K. Leijten, Breda; F. Lachterop; F. Liebrechts. veld, Amsterdam; J. Poppen, Amster dam A Drop, Vlaardingen. I'loeg „De Spartaan": J. Mesters,, Den Haag; B, van de Geest, Den Haag; A Kettenis, Den Haag; W Schuling. Den Haag; P van dei Lans. Den Haag; D. van der Helm. Den Haag Caballeroploeg: C. Visser, Santpoort; Jac. Schouten, Wognum; H. Peters, Heemstede; A van Middelkoop, Rot terdam; G. Minneboo. Heenvliet van Smirren, Rotterdam. Ploeg J. Nulle: E. Dolman. Rotter- Fioeg Theo Middelkamp: W. de Wil- dam; P. van Barendrecht. Rotter-!de. Oudelande; J. Moerdijk. Lewe- dam; G. Minnekus, Zuidland; J. Bos. dorp; J. Grim, Lewedorp; H. van 's-Gravendeel; W. Bravenboer, Rot-, Koeveringhe, Schore; E. ri'Honl, r.inH„,._n terdam; R. van de Klooster Rotter-; Eede; F. Toortelboom. Middelburg] dam. (B tenfabriek in Trossingen, aan de rand van het Zwarte Woud, terecht kwam. Hij leèrde er alle kneepjes van het veelzijdige vak en maakte er alle instrumenten, die Hohner fabriceert. In 1952 als vertegen woordiger van de grote Duitse n.v. naar ons land. Hij installeerde zich met zijn gezin in Soestdijk, in een statig huis, verscholen achter veel groen. Herbert Hohner. Tors van stuk en gul met een glimlach, vertelt graag van de fabriek in Duitsland en over het ontstaan en de ontwikkeling van de verschillende instrumenten. Hij vertelt het verhaal, zoals dat hem verteld is. Hij vertelt ook, dat hij zelf niet musiceert. Vroeger wel, maar sinds hij directeur is van de klei ne instrumentenfabriek in Hilversum niet meer. Het werk eist zoveel van zijn tijd, dat er weinig ogenblikken zijn, waarin hij kan musiceren. Rond 1800 was Trossingen een klein, onbekend dorpje. De bevolking leefde van de landbouw, handweve rij en het fabriceren van uurwerken, De verdiensten waren zeer slecht en de armoede was een vaste gast. Het piekeren om daar onderuit te komen bracht Christian Messner in 1827 op het idee. mondharmonica's te gaan fabriceren. Hij had zo'n instrument gekocht als cadeau voor een van zijn as in 1821 uitgevon den door Christian Buschmann. een Bredabierploeg: D Kosten; M. Hoo-' Ploeg Legrand gerland; A. van Breughel, Zwijn- drecht; N. Lute, 's-Graveland; L. van Zomeren, De Heen; J. van Geel, Bre- E.N.R.K.-ploeg: W. Nieuwendijk, Amsterdam; T. Rijkers, Amsterdam; L. Schulte, Amsterdam; P, Zonne- Plus. Haarlem: C. Baars, Haarlem; A. Straver, Haar lem; Th. Bouma, Haarlem; J. van der Horst, Haarlem; M. Rutte, Haai de drietal omstreeks 1900 geen noe menswaardige concurrentie meer be stond. Het ging overigens niet van een leien dakje. Zij moesten grote moeilijkheden overwinnen. Het groot-1 ste probleem was wel het gebrek aan. grondstoffen en aan waterkracht voor j het opwekken van elektriciteit en ma-j chines. Bovendien speelde de gei'so-] leerde en ongunstige ligging van Trossingen vroeger een grote rol. Onder de Trossinger-pioniers was Mattheus Hohner de enige, die al in het prille begin een groot doel voor ogen had. Hij hield bij het maken van plannen geen rekening met dagen en jaren, maar wilde zijn werk voor ge neraties bouwen. Een geluk was, datl de andere fabrikanten niet tegen hemj waren, doch zelfs graag met hem sa menwerkten. Die samenwerking heeft ertoe geleid, dat dit de toenmaligeI fabriekjes de grootste muziekinstru-1 mentenfabriek van de wereld is ge groeid. In 1857 kwam de industrie in Tros singen goed op gang. In dat jaar pro duceerden de arbeiders in de kleine fabriekjes 650 harmonica's. In 1900 was dat aantal ruim 3en miljoen en in 1927 zelfs twintig miljoen. Het was dan ook in dat jaar", dat de fabrieken van Andreas Koch en Chr. Weiss met Matth. Hohner, gingen samen werken en één werden. Zo ontstond een enorm bedrijf met meer dan twintig filialen en in totaal ruim vijf duizend arbeiders. Herben Hohner. Üa van de vierde Hohner-generatie, vertelt. Hij houdt van zijn werk, hij is er in opgegroeid. Hij steekt zijn bewondering voor de pioniers van de muziekindustrie met onder stoelen en banken. Evenmin als voor zijn vier familieleden, dienen" bergen. Kleding is het aandurfden elektronische instru-! nauwelijks. zijn streek. Samen met Gerrit Pieter RooS, een boekdrukker uit Aardenburg. vormde hij de redactie van het „Sluis Weekblad". Een conflict met Roos was later de aanleiding voor Vorsterman uit de redactie te treden. Feest Tn 1863 besteedde burgemeester P. J. van Santen, van Breskens, grote aandacht aan de verjaardag van ko ningin Sophie, de eerste gemalin van koning Willem LLI Het feest duurde in Breskens van 's morgens 6 tot 's avonds 10 uur en omvatte onder meer een Chinees vuurwerk in de school en een wedstrijd in schoon- schrijven voor de schoolkinderen. Bij deze gelegenheid droeg Breskens bur gervader, die ook actief was als ama teur-dichter. enige verzen van eigen hand voor. Naar aanleiding hiervan schreef „Dwarskijker", dat een bur gemeester, die zulke prachtige ge dichten schrijft een ton uit de loterij waard is. Voorts schreef hij. dat bur gemeester Van Santen zijn gemeente naren over het paard uit om ze by een andere gelegenheid door de mod der te sleuren ..Dwarskijker" vond het alleen niet netjes dat men de armen op het feest weerde. In het program ma stond namelijk: ..Toegang voor iedereen, mits vijf cent entree voor artikel werd Belediging - de burgemeester nica is zestig centimeter. De prijzen. De uitbreiding van het assortiment van Breskens aanleiding een kiacht we- varicren noga!: van zeventig cent tot houdt niet op. Dit is de melodica,! gens belediging in te dienen bij de offi- ƒ185,Het aantal verschillende in- een van de laatste vindingen een] cier van justitie in Middelburg. De re- strumenten is zeer groot: wel drie-| blaasinstrument met pianotoetsen. dacteuren Vorsterman en Roos alsmede honderd. Voor ieder land zijn er an-j de drukker van het blad, Johannes dere. Men moet namelijk rekening Schansman uit Sluis, moesten in Middel- houden met het klimaat en vele an- Ook de accordeon is een gewaar-: i.urg voor de groene tafel verschijnen, dere omstandigheden, die van invloed rieerci en (overigens pas veei iater n Bij vei stek werden be.de redacteuren zouden kunnen zijn op de klank. Voorjerkend instrument geworden. In vroe- veroordeeld tot een boete van ƒ20, de Afrikaanse binnenslanden heeft;ger jaren heette het ..sciiipperskla- De drukker kreeg vrijspraak, omdat hij men aan de mondharmonica een ket- vier", omdat het vaak op kermissen hct artl.ke: Pas had gelezen nadat het ting gemaakt,omdat de mensen an-'en in cafés zijn tonen liet noren. Re- 1 ders hun instrument niet zouden kun- den waarom men ce accordeon zag v?; immers als instrument voor feest\ ierders en bedelaars. Later kwam daar veran- '.'7 4eek. Het Hef .•elde. in hoger be - eveneens wegens ste juridische in- Hoge Raad, sprak lem. I'loeg Veloclub Meetjesland: J F. Toortelboom; H. Martle; F. A. d'Hooghe; C. Pauwels. gezien Berlijns ingezetene. ,u«uwctuiu. ocutriaai s. i^aier swum uaar veran-1 - i")er}5en te gaan vervaardigen. Ook Ook de accordeon kent verschillen-dering in, toen bekende componisten ;rc'- Zonder concurrénflê f?e,r.b®rlIH°hn®r ?e,n r2??.?n.et ini"]de typen. De prijzen hiervan vari-imuziek schreven voor de accordeon, ri* roriontia 3*T,iai t,at,ef In kort* tI,d hn ,n onsl eren van 69,- tot 5000,-. Voor de Onder hen waren Arthur Benjamin, laatste gebruikt men speciaai hout E. L. Yvittmer er. Rudolph Würth- te Jehrnvttfin"lu^^Vcékblad" Ineen dat tientallen jaren in het water heeft ner. gelegen. Het zijn de enige instrumen- Wat ruim 130 jaar geleden als klei- dan ■-■-n pagina "vulde ~af een Neefje die nog met de hand gemaakt ne huisindustrie startte, is in de loop van de dwarskijker" nog eens uitvoerig u wereld- kritiek op de dichtkunst van de burge- I meester van Breskens. Ongeveer dertig jaar later bracht Mattheus Hohner met de pioniers An dreas Koch en Christan Weiss de nog in de kinderschoenen staande fabri cage van mondharmonica's zo snel omhoog, dat er voor het ondernemen- - - - "7 - K"j"" stu.cveu ooi 'vc attuiueua. tiatief. In korte tijd heeft hij in ons eren van 69,tot 5000,Voor de Onder hen waren Arthur Benjamin, land een organisatie opgebouwd, die laatste gebruikt men speciaal hout E. L. Wittmer en Rüdolp'n Würth- er zijn mag. *-• Hij laat het kleinste mondharmo- nica-tje zien en speelt er een bekend wijsje p. Het. is een instrumentje worden en waar geen machine aan tel der jaren uitgegroeid tol t van 34 mm. De grootste mondharmo- pas komt. bekende industrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 15