DE DAAD BIJ HET WOORD: MARINESCHEPEN UIT NAVO Drie Drentse dominees komen naar Zeeland Eisenhower buigt niet Soldaat verongelukt c MODERNSTE STUDI0STAD VAN EUROPA STAAT IN HAMBURG DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 De Gaulle en de Angelsaksen (9) (Door David Schönbrun) Generaal De Gaulle ondernam zijn eerste offensief in de „Unci vil War" begin maart 1959, toen hij zijn medewerkers opdracht gaf het N.A.V.O.-opperbevel er van in kennis te stellen, dat Frankrijk voornemens was zijn aan het Middellandse Zeecom mando van de N.A.V.O. toege wezen vlootonderdelen, terug te trekken. De N.A.V.O. werd mee gedeeld dat deze onderdelen niet langer in tijd van oorlog beschik baar zouden zijn. Een nogal merkwaardige formulering, als men bedenkt dat deze onderde len slechts geacht werden be schikbaar te zijn juist in tijd van oorlog. Ziehier weer een voor beeld van de kunst van De Gaul le om een controverse uit te lok ken die het verstand van het pu bliek te boven gaat. Omdat de publieke opinie dit soort inge wikkelde details niet kan bevat ten, is het bruikbaarder ze opzij te schuiven en emotionele snaren te beroeren. Consumptie van varkensvlees neemt toe De Nederlandse slagers hebben in de af- gelopen weken geconstateerd dut de i klanten er langzamerhand meer en meer toe overgaan in plaats van fduur) rundvlees varkensvlees te kopen. Een ontwikkeling die het bestuur van het produktschap voor vee en vlees, dat gis-1 teren in Utrecht vergaderde, tot vreug-1 de stemt. De Nederlandse consument moet var-1 kensvlees leren eten, aldus de plaatsver vangend voorzitter van het produkt-1 schap, de heer J. B. Dinkla. Bij het be spreken van de marktsituatie merkte htj op dat in de afgelopen weken zowel I in de varkens- als rundvleessector wei- teit handhaafden zich onveranderd, de tweede en derde kwaliteit gaven een iets lagere notering te zien (een verla ging van rond 15 cent). Geef uw lievclingsvogel het beste: OlüiS verpakte vogelvoeders! Voor hervormd Goes, Souburg en Koudekerke Uit Hoogeveen, Emmercompascuum en Klazienaueen Nieuwe wijkopzet Da. M. van den Bosch, de vierde predi kant voor Goes, werd 13 september 1929 in Baarn geboren. In Den Haag door liep hij aan het Stokrooslyceum de gym; nasiaïe afdeling "(alpha)' waarna hij theologie studeerde aan de rijkminlver- Drie Drentse hervormde predikanten fa Leiden vanaf 1948 tot 1954. Hij hebben een broep aangenomen, dat drie vjer maan<jen 1 eervicaris In Wage- Bii een nachtoefenine od de tankbaan in I Zeeuwse gemeenten op hen hadden uit-,n|npen in het najaar van 1954 en begin I)e Vlakken?"1 iiffirefoort is in de gebracht. Kort na elkaar zullen dew» 195$ cn wertl datzelfde Jaar kandidaat, nacht tan dinsdac o? woenHdaz ern predikanten afscheid nemen van hun w#araa hlJ 27 november 1955 werd be leen waarin de 20-jarige uit T?lbure PuidiF® gemeenten, die verspreid over vestlgd als predikant van de hervormde afkomsUge «UenstolichtTgè soldaat V Dren'c "W"' en "P olt?- gemeaite in Nlgtevecht. Tot 20 maart \V H M Ri nen van het' 1M vêrbin- b,'r zu,,en ZU hun in,nde <lwn :iC,txI960 was h(J daar werkzaam, waarna hij dingsVasterba talbon t»T Ede zat® oVèrde <e^volgen» Goes, Souburg «gewerd verl&dM aan zijn huidige ge- I kop geslagen. Soldaat RUnen werd vordt ds M Van"den Bosch uit Hoogfv is ds. Van den Bosch onder andere gewond liet Centraal Utrecht aan zijn den. is enige uren later in I 'litair Hospitaal in 'erwondingen overle- j rierde predikant in G gestichte predikanten- iteinber volf Iglng t-rcompascuum Niemand is hiertoe beter in staat dan De Gaulle, nu Roosevelt en Chur chill die er ook meesters in waren van het toneel verdwenen zijn. De Gaulles ontketening van de „Uncivil War" had een geniaal aspect, omdat hij een tot de verbeelding sprekende kwestie had aangeroerd die in feite niets om het lijf had, want het aantal en het belang van de betrokken vloot onderdelen waren op zichzelf niet van grote betekenis. Het was veeleer de terugtrekking dan wat werd terugge trokken die de storm deed losbarsten. De Gaulle kon zijn geweten sussen als hij daartoe de behoefte gevoel de met de gedachte dat hij vrijwel geen macht aan het geallieerde vloot- commando had onttrokken, en in ge val van oorlog zijn onderdelen toch weer beschikbaar kon stellen. Om kort te gaan, aan zijn daad lag geen militaire of materiële betekenis ten grondslag, maar de opwinding die hij veroorzaakte was er niet minder om. Dit is één van de kenmerken van De Gaulles type van oorlogvoeren: het hanteren van bijzonder uitdagende en onvriendelijke daden die kwetsen zon der dat er bloed vloeit. De manier waarop De Gaulle de marine gebruikte om de „Uncivil War" de burgeroorlog tussen bond genoten te ontketenen, onthult technieken en karakteristieken die ook de strijd van vandaag nog aan kleven. Zoals de aanval in 1861 op Fort Sumter, bepaald niet een van de grote veldslagen uit de geschiedenis, het begin inluidde van de Burgeroor log tussen Noord en Zuid in Amerika, zo betekende de terugtrekking van de vloot, onbelangrijk als manoeuvre, het begin van de tweede onbondge nootschappelijke oorlog tussen De Gaulle en de Angelsaksen. De verge lijkbaarheid kan worden doorgetrok ken tot het feit dat de ware oorzaak van de Burgeroorlog niet de slavernij was, maar de rechten van een deel staat, en dat de ware oorzaak van het conflict tussen de De Gaulle en de Angel-Saksen niet de onderge schiktheid van een paar militaire on derdelen aan de NAVO is, maar het recht van de Franse natie om groot en souverein te zijn. Generaal De Gaulle zou, als Amerikaan, een man zijn die zou staan op het souvereine recht der deelstaten. Represaille voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) De Gaulle verraste de Angelsaksen niet toen hij in maart 1959 zijn offen sief inzette. Zij hadden moeilijkheden verwacht sinds het sombere kerstver- slag van Dulles; zij waren klaar voor een degenkruising met De Gaulle. De Gaulle had de terugtrekking van de vlootonderdelen nauwelijks bekend gemaakt, of de Verenigde Staten schortten de onderhandelingen op die moesten leiden tot hulp aan Frank rijk bij de bouw van de eerste Fran se atoomonderzeeër. De tegenaanval was logisch en lag in de lijn, want de straf was naar de mate van de misdaad: omdat De Gaulle als degen de vloot gekozen had, boorde Eisenhower diens onder zeeër in de grond. Netjes hoewel niet zeer Angelsaksisch, want de maatre gel was eerder gallisch van humor. In beginselkwesties dreven de tegen standers later misschien verder van elkaar af, hun daden gingen meer en meer op elkaar lijken. Generaal De Gaulle en generaal Eisenhower, twee oude „oorlogskameraden", ren weer op het oorlogspad. Onaangedaan door de storm die hij door de Atlantische Oceaan had ver oorzaakt, greep De Gaulle weer naar zijn pen en stuurde opnieuw een ge heime brief aan de Angelsaksen, als gebruikelijk geadresseerd aan presi dent Eisenhower en met een doorslag voor de Britse premier, zodoende twee vliegen in één klap vangend. De tweede geheime brief, waarvan de inhoud nog steeds niet officieel is bekendgemaakt, werd verstuurd op de vijftiende maart, op hetzelfde ogenblik dat de Angelsaksen het in cident met de marineonderdelen te verwerken hadden. In deze brief be zwoer generaal De Gaulle Eisenho wer geen krimp te geven in Berlijn en zich te verzetten tegen elke ma noeuvre van Kroesjtsjef, goedschiks of kwaadschiks. Deze krachtige waar schuwing om het been stijf te houden tegen de vijand, viel samen met het ogenblik dat De Gaulle het been stijf zette tegen zijn bondgenoten, de vij and de kans gevend hun onderlinge moeilijkheden te exploiteren. Slechts de grote Galliër kon het supreme zelfvertrouwen opbrengen als het geen majesteitelijke arrogantie was publiekelijk de geallieerde on enigheid te etaleren en vertrouwelijk I te waarschuwen tegen gemeenschap pelijk gevaar. Waarschuwingsschot De waarschuwing aangaande Ber lijn was uiteraard niet het doel van de brief. Dat doel kon men aflezen uit de paragrafen die herhaalden wat stond in de brief van de zeventiende september, met name over de „vitale noodzaak om overal ter wereld op po litiek, diplomatiek en strategisch ge bied samen op te treden". Zij die de brief lazen op de dag dat de vlooton derdelen werden teruggetrokken, za gen het verband meteen. De Gaulle had een waarschuwingsschot gelost voor de boeg van de Angelsak; schepen van staat een ongevaar lijk schot, maar genoeg berekend om aan te tonen dat hij raak kon schie ten als dat nodig was. President Eisenhower antwoord de eind maart met zijn eerste on verbloemde afwijzing van De Gaul les verzoek om driclandensamen- werkïng. Hij schreef: ,,Ik hecht grootst mogelijke belang aan de handhaving van ons militaire appa raat door de hechtstdenkbare sa menwerking in de NAVO". Het met nadruk vermelden van NAVO als geëigend orgaan voor „samenwerking", was een klap in het gezicht van generaal De Gaul- howers antwoord, zijn zaak in de openbaarheid te gooien, alvorens er in geheime brieven verder op gaan. Op 25 maart gaf generaal De Gaul le een van zijn „eenmansshows" ten beste, eufemistisch „persconfe renties" geheten, in de indrukwek kende salon van rood velours en ver guldsel van het Elysée, een zeer ge schikt toneel voor zijn nummer. In antwoord op een reeks vragen, voor het merendeel van tevoren gesugge reerd aan geselecteerde „journalis ten", maakte De Gaulle duidelijk dat er een fundamenteel verschil was tussen de zo zeer gewenste „eenheid" van het westerse bondgenootschap en de ten enenmale onaanvaardbare „in tegratie" van strijdkrachten waar mee de NAVO staat of valt. In een bond van souvereine staten was het, onder druk van oorlog, denkbaar dat men zijn strijdkrachten tijdelijk plaatste onder een gecombineerd ge allieerd commando. Maar integratie, hetgeen fusering betekende en dat de individuele elementen hun eigen ge zicht en souvereiniteit zou doen ver liezen, was niets meer of minder dan ,ont-nationalisering' De persvertegenwoordigers waren er zich op 25 maart niet van bewust dat De Gaulle Eisenhower en Mac- Millan er al in het geheim van op de hoogte had gebracht dat niet alleen de marineonder delen werden terugge trokken, maar dat daaraan ook een denkwijze ten grondslag lag die al leen maar tot meer en groter crises kon leiden. Terwijl daarom de jour nalisten speculeerden over de vraag hoe De Gaulles woorden in Londen Washington ontvangen zouden worden, had Eisenhower al zijn scherpgestelde geheime antwoord ge componeerd. Generaal De Gaulles optreden stamt van twee zijner geliefdste wijs geren over staatsmanskunst en oor log: Von Clausewitz en Macchiavelli. President De Gaulle wil voor zijn volk „de goede vorst" zijn, maar voor zijn tegenstanders de krijgsman die de diplomatie gebruikt als wapen. In het openbaar en in het geheim, beide naar gelang zich de behoefte doet gevoelen. De Gaulle praktiseert .openlijke onenigheid, in het geheim Ie, die erop had gestaan uit de|De schrijver van deze artikelenreeks, NAVO te breken om wereldmo-j David Schönbrun, in gesprek met gendheden te worden. De Gaulle president Eisenhower die in de „Un- besloot, naar aanleiding van Eisen- civil War" generaal De Gaulles grootste tegenstander was. bereikt". Een van de merkwaardige dingen van de „Uncivil War" is dat de ergste onbeschaamdheden voor het open forum begaan worden, ter wijl beleefde discussies, hoe nutteloos ook, geheimgehouden worden, alsof de tegenstanders bang zijn om hun volkeren te laten merken dat zij in staat zijn met elkaar op een be schaafde manier om te gaan. Er schuilt een plausibele reden ach ter deze ogenschijnlijke dwaasheid, een die ten zeerste samenhangt met de moderne electronische eeuw. In dit tijdvak van enorme publiciteit en overal-aanwezige camera's, wordt iedere opname van ver-af tot een gi gantische close up, terwijl het zacht ste gefluister in heel de wereld wordt gehoord. Het is onmogelijk openhar tig te onderhandelen in het openbaar. De staatslieden van nu hebben ge heimhouding nodig om door conces sies overeenkomsten uit te werken, die niet bereikt kunnen worden wan neer het volk toekijkt en luistert. Al leen wanneer zij het in privé niet eens kunnen worden, maken ze hun moeilijkheden openbaar. Thans wordt de persconferentie gebruikt als mid del van publieke druk om privé- onderhandelingen te beïnvloeden. De Amerikanen waren betrokken bij geheel andere geheime onder handelingen die geen verband hiel den met de „Uncivil War", maar waarvan de openbaarmaking er op van invloed zou zijn. Op 3 augustus 1959 deelden Washington en Moskou bejaardenzorg (eveneens voorzitter) en ln deze gemeente zorgde hij ook voor de opzet en reorganisatie van een nieuwe wijk in het uitbreidingsplan Hoogeveen- Een kerkelijke rechtbank in Buckden. En-1 mercömpascuum als predikant van zuid. In Hoogeveen was hij ook nauw geland, heeft de rector van de I5e-eeuwse Souburg, die daarmee de tweede predi-1 betrokken bij de contacten en pro- Anglicaanse kerk ter plaatse rev. Enoch Da-1 kantenplaats in Souburg weer bezet ziet. biemen tussen de verschillende rnoda- vies, toestemming gegeven het middenpad 1 Al? derde en laatste Drentse predikant Meiten in de hervormde gemeente, verbreden o-ndat de doo-eaans forse brui- v0,^t ds- Lingen uit Klazienaveen die Bij de uitbouw van het gemeentewerk a"br^eu,;;^atJe^f^S^.b™K: 18 oktober In Koudek.-rk.--t Zand door werden ook op het gebied tan de Inter- orden kerkelijke contacten, vooral met de ge reformeerde kerk. belangrijke vorderin gen gemaakt. „Daar ben ik erg dank- baar voor", aldus ds. Van den Bosch. Geef uw lievelingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogel voeders! gelijktijdig mee dat Kroesjtsjef en; conflict met generaal De Gauile werd Eisenhower besloten hadden el-'bijgelegd, of de spanning althans ver kaars landen te bezoeken. Er ont- minderd. stond zoveel nervositeit over in 7 Europa, dat Eisenhower naar de! )r\frrtprprtn Westelijke hoofdsteden moest vlie- uiiu Gemeenschapsgeiachte cuum verwisselt voor Oost- en Souburg, waar hH de tweede predikan tenplaats bezet, als opvolger van ds. J. A. van Duyne. die februari jl. naar Rot terdam vertrok, werd in 1914 in het Gel derse Ede geboren, waar zijn vader schoolhoofd was. Hij studeerde aan de Groningse univer siteit, in welke plaats hij ook vicaris en en de Verenigde Staten. Ilet was De Gaulle een akkoord tussen de Sowjet-Unie op deze reis dat Eisenhower op 2 september in Parijs aankwam om zijn „oude kameraad" De Gaulle te bezoeken. De reactie in Europa werd bondig opgetekend door de de spanning nam aanzienlijk af. De januari 1959 predikant werd in Emmer ontmoeting was zelfs in zeker opzicht c ontroerend. Beiden deden inderdaad als „oude kameraden". In een rede d vanaf een podium voor het Hotel ide Ville, zei een ongewoon stralende T Londense Economist, die schreef: De Gaulle met een révérence naar i „President Eisenhower denkt mis- Eisenhower: „Ik kan U zeggen dat sehien dat hij naar Europa komt|alles tussen ons zeer goed verlopen isjDe belangstelling van deze predikant om over Kroesjtsjef te praten, i u, mt,i aV-,,. gaat vooral uit naar de sociologie en het buiten- afscheid van de hervormde gemeente al daar. Emmercompascuum omvat twee wilkge- met elk een eigen predikant. van ds. Naber telt omstreeks 2500 leden. deze re-*>,aat vooral uit naar de sociologie dat hii.ja, spreken over peneraat JSK om over Kroesjtsjef te praten,! en ik ben zeer bfij met maar het ziet er eerder naar uit,unie met president Eisenhower. spreken over generaal' De Gaulle". De Economist had gelijk, want al was Eisenhower dan wel gekomen om de Europeanen gerust te steilen over zijn bezoek aan Kroesjtsjef, het was duidelijk dat hij ook moest ko men om de Duitsers en Italianen te verzekeren dat hij niet zou zwichten voor De Gaulles eis dat de NAVO zou worden gereorganiseerd. Het was voorts nodig dat hij wist een geslo ten westers front achter zich te heb ben voor zijn belangrijke ontmoeting met het oosten. En er kon geen ge sloten westers front zijn als niet het „DE EFTELING" 150 ha levensvreugde voor een „sprookjesachtige" dag 't hart van BRABANT. lijke weg in de geschiedenis heb af- meente ("5 jaar), gelegd". Het slotcommuniqué was even welsprekend en sentimenteel „De gesprekken tussen de twee oude kameraden uit de tweede wereldoor log zijn gevoerd in een vriendschap pelijke en hartelijke atmosfeer die karakteristiek is voor de Frans-Ame rikaanse betrekkingen. De president van de Verenigde Staten en de pre sident van Frankrijk hebben hun aanhankelijkheid aan het Atlantisch bondgenootschap bevestigd. Zij heb ben een uitwisseling van standpunten gehad over de -.vijzen waarop een doeltreffender werking van dat bond' genootschap bereikt kan worden". Als de twee mannen oprecht warer en als sentiment hen kon voeren tot het opgeven van hun onbeleefdheden, dan was dit een zeer bewogen gele genheid geweest voor hem die de tra ditionele Frans-Amerikaanse vriend schap en het Atlantisch bondgenoot schap toegewijd was. Zo niet, dan zou het hartzeer zo mogelijk nog gro ter zijn wanneer de desillusie om de hoek kwam kijken. (Copyright 1964 Opera Mundl) (WORDT VERVOLGD) Draaitijd met 25 pet. verminderd Televisie, film en platenindustrie onder één dak De vijandige broeders „film" en „televisie" sloten meer dan vier jaar geleden in Hamburg vrede, zij gingen samenwerken met de platenindustrie en leven tot op heden in verstandelijke vriend schap onder één dak, het dak van Europa's modernste studio- bedrijf. Niets herinnert meer aan de crisis van 1958-"59, toen men genoegen moest nemen niet vier tot vijf produk- tics per jaar. Studiochef Gyula Tre- bitseh hielp destijds de op produktie beluste televisie met stndioruimte uit de moeilijkheden en garandeerde daarmee de speelfilmmakers verder de moderne, perfecte inrichtingen van zjjn bedrijf. De samenwerking met de grammofoonplatenindustrie bleek al door de geluidstechnische installaties voor film cn televisie. Ondertussen hebben talrijke studio- bedrijven overal ter wereld, die inza gen, dat er een nieuw tijdperk was aangebroken, de chef van „Studio Hamburg" verzocht, voor hen soort gelijke inrichtingen te ontwikkelen en aan de opbouw van een moderne or ganisatie medewerking te verlenen. In vakkringen ontstond het begrip „Trebitschsysteem". „Studio Ham burg" kan wat de inrichting betreft concurreren met ateliers in Holly wood. Tien opnamehallen met een nuttig oppervlak van 300 tot 1000 vierkante meter, twee muziek- en zes synchroon- en mengstudlo's staan met proefstudio's, werkplaatsen en kantoorgebouwen op het terrein sa mengedrongen. Daaromheen ontstaan nieuwe gebouwen. De waarde van het geheel ligt in het interieur, in de auto mate en in de rationele werkwijze. Men bespaart in „Studio Hamburg een kwart van de vroeger gebruike lijke draaitijd. Terwijl men in één van de opnamehal len de nieuwste produktie afdraait, is in één van de proefstudio's een ander team bezig met de voorbereidingen van een nieuw programma. In de werkplaatsen worden de decors zo ver gereedgemaakt, dat zij later al leen nog behoeven te worden samen- gebouwd. Zodra de deuren opengaan, treedt de belichtingsstaf binnen. Slechts vier mensen bedienen de auto matische installatie. De belichtings chef geeft zijn aanwijzingen via de microfoon, in een ruimte ergens in het gebouw drukt een man een paar toetsen van het „lichtorgel" in, en in de studio worden de schijnwerpers in de juiste stand gebracht. Daarna zor gen assistenten voor de nauwkeurige instelling, hetgeen met de hand ge schiedt en dan is het lichtplan voor de eerste scène gereed. De wijze van belichten wordt direct op een pons kaart vastgelegd. Als de opnamen be ginnen, wordt de machine alleen nog in volgorde van de te spelen scène door ponskaarten gestuurd, en alles wordt als vanzelf ingesteld. Besparing Dit procdé, het tevoren gereedmaken van de montagehal en het werken in de proefstudio's, betekent een bespa ring tot 35 procent van de draaitijd. Voor de speelfilmindustrie is dit per centage zelfs nog groter. Het „Elec- troaic-Cym-System" maakt het mo gelijk, met drie gelijktijdig werkende normale filmcamera's grote stukken film zonder onderbreking af te draaien. Deze camera's zijn bovendien met elektronische zoekers uitgerust, die de beelden op de beeldbuizen van een bedieningslessenaar overbrengen. De regisseur geeft zyn aanwijzingen gel in de studio van 1000 vierkante meter kosten al 3 miljoen D. mark. In deze studio beschikt men ook over een zwembad met een inhoud van 400.000 liter, dat verzonken in de bo dem ligt en dat verwarmd kan wor den. Voor onderwateropnamen filmt men een etage lager door speciale vensters. De hallen 4 en 5, 9 en 10 alsmede de hallen 6, 7 en 8 zijn zo in gericht. dat zij door openen van ge luidsdichte schuifdeuren tot één groot studiocomplex kunnen worden ver enigd. Alle studio's zijn door geluidsfrequen- tiekabels en afzonderlijk lopende sig naalkabels met elkaar verbonden, waardoor bij technische storingen zonder veel moeilijkheden op de ap paratuur van naburige studio's kan worden overgeschakeld. Bovendien dio's tegelijk via een kabel van de ge wenste geluiden kan voorzien. In Hamburg staat slechts zelden een hal leeg. Voor de beide televisiepro gramma's worden, televisiespelen, -opera's, -shows en actuele uitzendin gen geproduceerd. De overige 13 vas te klanten, die er een kantoor heb ben, zy'n vrije film- en televisiepro ducties en platenmaatschappijen die, of het nu een schlager of symfonie- concert is, alles kunnen opnemen. Dat wij hier te maken hebben met een zeer modern studiobedrjjf, blijkt ook wel uit het feit, dat film en televisie jonge mensen tot vaklieden opleiden, van het allereerste begin af met de massadia vertrouwd gemaakt wor den. Het idee van de Jeerlingen in de filmwerkplaats" is ook afkomstig van de grote baas van de studio Gyula Trebitsch. Alleen werkelijk begaafde jonge mensen krijgen hier een kans. Protectiekinderen komen bij „Studio Hamburg" de deur niet in. Eén van de moderne lichtregie- ruimten van studio Hamburg Op de voorgrond het lichtorgel, dat de schijnwerpers gedurende de opnamen in het atelier bijna uitsluitend door ponskaarten automatisch stuurt. Op de ach tergrond de monitoren van de installatie, die de beeldkwali teit van de afzonderlijke came ra's uitbalanceert. die per i De bevolking is er sterk gemengd: men vindt er Groningers, Friezen en Dren tenaren door elkaar, waarbij de Gronin gers de meerderheid van de bevolking uitmaken met 60 tot 65 procent. „De sa menstelling van zo'n bevolking bij de laatste stemming voor de Tweede Kamer waren er nog 585 stemmen in deze stad op de C.P.N. geeft een be paald accent aan je werk als predikant", zo zegt hij. Dat accent ligt bij ds. Na ber voornamelijk op het aankweken van de gemeenschapsgedachte, op de socio logie van de bevolking en het daaruit voortvloeiend maatschappelijk werk. De gemeenschapsgedachte komt onder an dere tot uitdrukking in de activiteiten van de kerkeraad. aïe vanuit een soort kaderkring het bezoekenwerk ter hand heeft genomen. De derde Drentse predikant is ds, L. Lingen uit Klazienaveen, die ds. H. A. •an Herwaarden in Koudekerke opvolgt, lispreai- HHHHHHHHMHHHHHHHün wordt in de Ontmoetingskerk op 18 oktober bevestigd door ds. E. Durkstra uit Alme lo. bij wie hij vanaf oktober 1954 tot eind januari 1955 1eervicaris was. Ds. Durkstra was in die tijd predikant in Koudekerke. De nieuwe predikant van Koudekerke kent zijn gemeente dus al enigszins. Ds. Lingen werd 8 mei 1928 in Hoek van Holland geboren. In Rotterdam volgde hij de 3-jarige h.bs. aan het Henegou- werplein en vervolgens het Marnixgym nasium (alpha), waarna hij in Utrecht theologie studeerde. April 1954 legde hij zijn laatste kerkelijke examen af. Daar na was hij achtereenvolgens hulppredi kant in Rotterdam-Schiebroek en Delfs- haven en leervicaris in Koudekerke. Daarna volgden vie admreanasP.noxx Daarna volgden vier maanden studie aan het hervormd seminarie in Drieber gen en tot slot zes november 1955 de bevestiging als predikant van Kolder veen door zijn schoonvader, ds. P. J. Grondel van Warmsum. Op 29 novem- gen als predikant van Klazienaveen. Bij aeze predikant had hij ziin belijdenis gedaan. Tijdens zijn ambtsbediening in lolderveen was ds. Lingen onder ande re een half jaar ziekenhuispredikant in MeppeL In Klazienaveen was hij bouw- I Hldie april dit jaar in gebruik werd geno men. Zijn huidige gemeente telt 3000 hervormden. Ds. Lingen is onder meer primus lid van de Provinciale Kerkver gadering van Drente en voorzitter van ae plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap. Hij was een jaar leraar m het godsdienstonderwijs aan de twee huishoudscholen in zijn woonplaats. Wat de interkerkelijke activiteiten be treft in Klazienaveen vertelde hij" ons van nauwe contacten met de gerefor meerden. De kerkeraden vergaderen meermalen samen en men houdt ge meenschappelijke diensten op feestda gen. Ook vond verschillende malen kan- selruil plaats. Ds. Lingen was voorts medeoprichter van een convent van de geestelijke leids lieden in Klazienaveen. Maandelijks vergadert deze contactgroep, waarin on der meer meewerken hervormden, ge reformeerden, rooms-katholieken, bap tisten, vrijzinnige hervormden en het Leger des Heils. Atletiekploeg voor Tokio aangewezen Het Nederlands Olympisch Comité heeft op voordracht van" de K.N.A.U. vijf da mes en drie heren aangewezen die Ne derland op tien nummers tijdens het olympisch atletiektoernooi te Tokio zul len vertegenwoordigen. Aangewezen zijn voor de damesnum mers: 80 m horden: Lia Hinten. 100 m: Joke Bijleveld. 400 m: Tilly van der Zwaard. 800 m: Gerda Kraan, Janny van Evck- Vos. Verspringen: Joke Bijleveld. Vijfkamp: Lia Hinten. Voor de herennummers te Tokio zijn aangewezen: 100 m: Frans Luitjes. 200 m: Frans Luitjes. Discus: Cees Koch. Tienkamp: Evert Kamerbeek. Als chef d'équipe zal optreden de heer Jo Moerman, terwijl FAnny BI ankers- Koen als leidster van de rijf dames zal fungeren. Als masseur maakt E. J. Wey- burg de reis mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9