iflido Middelburgers stalen de show op Griekse eilanden Luigi Longo opvolger Togliatti Zeeuwse kunstmarkt kreeg 50.000 bezoekers „Kom van dat (sporthaldak) af Volop sfeer op bloemrijk plein in Middelburg HERVERKIEZING VERWACHT VAN GENERAAL NG0EYEN KHANH Militair tijdens elk insekt! Wo'- ""■*«- ,Hollandia" op ieders lippen DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VANDAAG EN ZATERDAG VOOR HET LAATST De Zeeuwse kunstmarkt is de laat ste week ingegaan. Vandaag kan men nog voor de bezichtiging en aankoop van kunst-, kunstnijver heids- en ambachtswerken en an tiek op de Vischmarkt terecht en ook zaterdag zullen Zeeuwen en toeristen nog in de gelegenheid worden gesteld een bezoek te bren gen aan het „Monmartre" van Middelburg, maar dan is het voor 1964 ook onherroepelijk gedaan. Overal in het land zijn dit jaar kunstmarkten gehouden. Nergens echter was een dergelijke kunst zinnige toeristische attractie zo'n lang leven beschoren als in Zee- lands hoofdstad. Vijfentwintig keer stalden bij elkaar twintig kunstenaars uit de provincies maar ook elders uit het land en zelfs uit Duitsland hun creaties uit onder de galerij. Vijf entwintig keer hebben de handela ren hun stands ingericht en even- zovele malen stelde Simon van Wondergem de dorstigen in staat om na al dat kunstkijken in de „bistro" bij een glaasje geestrijk vocht weer op verhaal te komen. Het initiatief tot het houden van een Zeeuwse kunstmarkt ontstaan op ini tiatief van twee Middelburgse journalis ten van Het Vrjje Volk en de Provincia le Zeeuwse Courant is alleszins levens vatbaar gebleken. Cijfers over de kunst marktperiode, die zich uitstrekte over de maanden juni, juli en augustus liegen daar niet om. Naar schatting kwamen niet minder dan 50.000 mensen kennis maken met de kunstenaars en hun wer ken. Dit is een opvallend aantal, zeker als men weet dat het Zeeuws Museum te Middelburg in een jaar tijd nog geen 7000 bezoekers binnen kreeg. Geen vluchtig kijkje Veelal bleef het niet bij een vluchtig kijkje onder de galerij en in de stands. Nagenoeg alle kunstenaars hebben za ken kunnen doen. Er is voor enkele dui zenden guldens verkocht. Ook de han delaren kunnen op een geslaagd seizoen terugzien. Zij bereikten een stevige om zet, die enkele van hen er nu reeds toe bracht alvast voor het volgend jaar „bij te tekenen". Van de zijde van de hande laren werd in de loop van deze maand nog een beroep gedaan op de werkgroep kunstmarkt Vischmarkt Middelburg om ook in september nog enkele weken met de activiteiten verder te gaan. Om orga nisatorische redenen kon deze verlen ging echter niet worden gerealiseerd. De amateurs kregen dit seizoen ook een kans. Tot twee keer toe werden zij in de gelegenheid gesteld om hun werken ten- Zaterdag slotdag met kunstveiling Zaterdag wordt de Zeeuwse kunstmarkt beëindigd met een veiling van kunst en kunstnijver- heidswerken. Dat gebeurt op die dag Om vier uur 's middags. Van daag is er kijkdag. Een uur later worat de kunstmarkt besloten met een receptie in de „bistro". Burgemeester mr. J. Drijber en kele wethouders en leden van het comité van aanbeveling zullen daar onder meer bij aanwezig zijn. Zaterdagavond organiseert de werkgroep buiten de kunst marktactiviteiten om een vijfde en laatste Bal Musette. De mu zikale omlijsting berust bij de vermaarde Brabantse Stown Town Jazz Band. Tussendoor treedt het duo Suus en Emma Francke op. Van groot belang voor de organisatoren was de bereidwillige medewerking van het gemeentebestuur met burgemeester mr. J. Drijber ais de grote stimulans aan het hoofd. Gevraagd naar zijn to taalindruk over de Zeeuwse kunstmarkt verklaarde de burgemeester: „De kunst markt voorziet duidelijk in een behoefte. Dat hebben we dit seizoen wel degelijk kunnen merken. Ik kan me voorstellen dat er bovendien nog een stijgende lijn inzit. Het gemeentebestuur hoopt op een continuering van deze kunstmarkt". Kunstenaars praten over kunst: tot en met zaterdag nog een bekend tafereeltje op de Vischmarkt te Middelburg. (Foto P.Z.C.) toon te stellen. Velen van de amateur kunstenaars waren enthousiast over d< kooplust van de kunstmarktbezoekers. De werkgroep, die zorgde, dat be roeps- en amateurkunstenaars in de gelegenheid werden gesteld om in de sfeervolle omgeving, die de bloemrij ke Vischmarkt thans eigen is in d« openlucht hun werkstukken aan de man of vrouw te kunnen brengen, be stond uit Han van den Berg, Simon van Wondergem, Fred Florusse, Leo van Wittene en Jacques C. M. Cats. Tal van vrijwilligers verleenden dit team assistentie. Ook de stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars liet zich niet onbetuigd. De 74-jarige Louis Heymans, nestor van de kunstenaars in deze provincie, ont popte zich als een van de grote steunpi laren van deze kunstmarkt. Hjj was die iedere kunstmarktdag samen met een groepje werklieden de tentoonstel lingsruimte smaakvol en overzichtelijk indeelde. H(j was het ook die tijdens de kindertekenwedstrijden in het kader van de vrye expressieweek van ,,'t Trefpunt" en van Jeugd-Vakantie-Vreugd op de Vischmarkt met waardevolle aanwijzin gen kwam. Lakse houding De heer Heymans, die op 6 juni var dit jaar bij de officiële openstelling van de Zeeuwse kunstmarkt reeds zijn teleur stelling uitsprak over de lakse houding van een aantal Zeeuwse beeldende kun stenaars meende ook op de valreep nog een kritische opmerking in die richting te moeten lanceren. „Vee! jonge kunste naars hebben de stommeling uitgehan gen door zo'n prachtige kans onbenut te laten. Dit waardevolle initiatief had nog beter uit de verf kunnen komen". Ove rigens vindt hij, dat er verder gerede aanleiding bestaat om tevreden te zijn. „Mensen dio je anders met geen stok in een museum kon krjjgen lopen nu wel over deze markt. Er zjjn bovendien 0 In de havenstad Monrovië, In de Westafrl- kaanse 6taat Liberia, werden dezer dagen .000 flessen goed bier in zee leeggegoten onder afkeurende kreten van een woedende menigte. Het bier was een Jaar geleden, be stemd voor een Liberiaanse Importeur. Ir Monrovië aangekomen. Daar van de ene ot de andere dag hoge Invoerrechten op bier werden geheven werd de verkoop voor de importeur niet lonend meer. Langdurige on derhandelingen met de autoriteiten leverden geen resultaat op en daarom besloot hij, het bier maar weg te gooien en de flessen aan plaatselijke brouwerij te verkopen JUNTA NAM NOG GEEN BESLISSING Steun van leider Zuidvietnamese boeddhisten De vergadering van de militaire junta in Zuid-Victnam is gisteren na verscheidene uren verdaagd zonder dat een beslissing is geno men over de keuze van een nieuwe nationale leider. In de Junta zou onenigheid bestaan over de vraag of de junta zoals dinsdag on der druk van boeddhistische eisen was meegedeeld, zal worden ontbonden. Wel ingelichte kringen achten het waar- sehijnlijk dat generaal Ngoeyen Khnnh als president of als premier zal worden herkozen. STEUN. Tijdens de vergadering van de junta gaf de boeddhistische leider Thïch Tam Chau een verklaring uit waarin hij steun betuigde aan Khanh en zei dat de junta aan de verlangens van het Zuidvietna mese volk tegemoet was gekomen. De verklaring zou versterking van Khanhs positie beogen en er tevens op gericht zijn het volk erop voor te bereiden dat de man tegen wie de studenten en boed dhisten dinsdag hebben gedemonstreerd, wordt herkozen Gevechten Gisteren tegen het middaguur kwa men Zuidvietnamese troepen in Da Nang aan om te trachten de elkaar bestrijdende boeddhisten en katholie ken te scheiden. Volgens de laatste gegevens zouden tijdens de ernstige ongeregeldheden, die dinsdag begonnen, ongeveer 25 doden zijn gevallen, terwijl in do zie kenhuizen zeer veel gewonden liggen. Bloedige botsingen tussen boeddhisten en katholieken, die zich in de omgeving van Toerane. in het midden van'Zuid- Victnam, hebben voorgedaan, hebben aan ten minste zeven mensen het leven gekost. Men neemt echter als zeker aan dat dit aantal nog zal stijgen. De zie kenhuizen in Toerane liggen vol gewon den, doch het juiste aantal kent men niet. De Incidenten, die zich in het vlakbij Toerane liggende dorp Due Loi tussen boeddhisten en katholieken hebben voor gedaan, hebben tweeduizend der laatst genoemden dakion? gemaakt. Een compagnie Zuidvietnamese val schermtroepen heeft het dorp met de grond geljjk gemaakt, klaarblijkelijk om elk spoor der botsingen, die zich hier hebben afgespeeld, te doen verdwijnen. cyofpninrr OVprleden Dinsdagavond is op 'n pad in de Dru- nense duinen de 19-jarige, uit Amster dam afkomstige, dienstplichtige sol daat L. W Mense. levenloos aange troffen. Soldaat Mense was dinsdag met zijn eenheid van de in 's-Herto- genboscb gevestigde kaderschool in fanterie op oefening in de Drunense duinen. Het slot van die oefening was een te rugkeer naar de kazerna in groepen van drie man, al kaartlezenc door het terrein Om ongeveer acht uur in de avond sloeg Mense, die vóór zijn twee groepsgenoten uit was gaan lopen, een pad in dat zijn kameraden verkeerd achtten. Ze riepen hem terug, maar kregen geen antwoord er vervolgden toen zelf hun weg. Even later vond een boer op datzelfde pad het leven loze lichaam van soldaat Mense. Het medisch onderzoek naar de duodsoorzaak gaf tot aanvankelijke conclusie dat de jongen een natuur lijke dood was gestorven vermoede lijk als gevolg van een plotseling zon der duidelijk aanwijsbare oorzaak slecht gaan functioneren van de bloedsomloop Het medisch ondi wordt nog voortgezet. (Advertentie) doodt direct De leden van het comité van aanbe- ving hebben zich diverse keren op de Vischmarkt te Middelburg laten zien. Vooral gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes toonde zich daarbij bij zonder tevreden over de opzet van hfet kunstzinnige gebeuren. Hij Het doorschemeren, dat particulieren vol gend jaar wellicht voor een redelijke prijs aan een goed kunstwerk kunnen komen, omdat naast de aanvuUende subsidie van 15 procent van de ver- i koopprijs van het betreffende werk ook een rijkssubsidie van 35 procent j zal worden verleend. Internationaal De werkgroep kunstmarkt Vischmarkt Middelburg heeft inmiddels besloten ook volgend jaar op kunstmarktgebied het een en ander te presenteren. De organi satie opgezet in het kader van de Be- neluxtentoonstelling krijgt dan een meer internationaal karakter. De be- heleboel bezoekers die voor het eerst in langstelling voor de Bal Musettes op za- hun leven echt naar een schilderij heb- terdagavonden zaterdag volgt het ben gekeken. Misschien nog wat ver- laatste heeft deze werkgroep ook nog dwaasd, als het een zeer modern stuk in een andere richting aan het werk ge- betrof maar het begin is in ieder geval zet. Vermoedelijk zal de werkgroep gemaakt. En die kant moeten we uit. kunstmarkt Vischmarkt Middclbnrg Iedereen moet de kunst als een gewone j haar activiteiten breder gaan opzetten, zaak gaan beschouwen", aldus de heer I Deze winter krijgt een evenementenpro- Heymans. I gramma gestalte. Zestig Jaar getrouwd was woensdag liet echtpaar De Kam-MJnderhoud in West- MnnrrUT 1T A Al kapelle. In het verenigingsgebouw vier- SlAiyUrUlSi VAN den zij onder grote belangstelling van familie zes kinderen, twaalf klein- en DF P F /W twee achterkleinkinderen en beken- LJ LL i\,LLi,lrl den dit heuglijke feit. Mediohurgum naar Grieks festival Het officiële Het diamanten Bruidspaar waarvan de vrouw 80 en de man 81 jaar oud is 5 verkeert nog in een uitmuntende ge-j rectiteiyKc wi zondheld. De heer De Kam zit nog da- staiiaties" .landpunt van de R E.M. ikele nationale of volken- s- en rechtsregel op „in de Noordzee van toepas- gelijks op de fiets en schrikt er dan zelfs sln„ lg, Naar „icning van de R E M.- Voor de oorlog woonden Pieter de Kam stallaties opvattingen moeten gelden, geboren in Zoutelande en Francina analoog aan die voor schepen op de vrije de Kam-Minderhoud. die afkomstig is uit Westkapelle, op een boerderij Westkapelle In de oorlog werd deze bij een bombardement vernield. Naast zijn beroep van landbouwer was de heer De Kam ook actief ln de paardenfokkerij. Van deze liefhebberij getuigen nog de afbeeldingen van paarden, die in de huiskamer van het echtpaar aan de muur hangen. Daardoor werd hy ook een bekend figuur in de provincie, met name ook in Zeeuwsch-Vlaanderen. Gezien deze laatste opvatttngen, zo deel de mr. H. Minderop, gedelegeerd com missaris van de N.V. R.E.M. mede. was bij hem oorspronkelijk geen aanleiding contact met de minister van Justitie per soonlijk op te nemen. Gezien echter diens mening over het rechtsvacuüm op de Noordzee ten aanzien van installaties Ls om een audiëntie verzocht. De R.E.M.- binnenskamers zou blijven Nu druk op een misverstand blijkt te berus- nen. ten wil zij opening van zaken over dit De huiskamer stond vol manden met gesprek geven. fruit en er waren al meer dan zeven-j Van het begin af heeft de R E M. ge- tig schriftelijke felicitaties ontvangen, meend geen" andere activiteiten te be- waaronder een telegram van de konln- drjjven dan die. welke onder vorige ka- blnetten beschouwd werden te behoren (Foto P.Z.C.) HOLLANDIA! Het is in veertien dagen een toverwoord geworden in Lefkas. De Walcherse boertjes en boerinnetjes van „Medioburgura", zijn bijzonder gezien bij de Griek se eilandbewoners en het is bijna onvoorstelbaar met hoeveel zorgen en vriendelijkheid zij worden om ringd. De patiënten worden zelfs een half uur uit hun kamer van een naburig ziekenhuis gestuurd, als de Zeeuwse jongens zich gaan scheren Met liet Hongaars gezelschap hebben de Middelburgers hier op het folkloristisch dansfestival de Grieken tot groo' en thousiasme gebracht. De goodwill van de Nederlandse dansers bleek duidelijk toen zjj gisteravond te zamen met een Griekse en een Franse groep een avondprogramma moesten vullen. Herhaaldelijk kregen de Zeeu- .ven van de rond 15.000 enthousiast mee levende Grieken een open doekje, een beloning, die alleen de Hongaren nog maar ten deel was gevallen. De druk kende hitte, die veel van het uithou- ook enkele bijzonder populaire Griekse liedjes lieten horen, die de duizenden toehoorders enthousiast meezongen. Na afloop kregen de Zeeuwen een enorme ovatie: de naam Hollandia was nog lang in de nacht overal te horen. werd er goe«l- ten. Maandag en dinsdag is de groep vrijaf geweest. De eerste dag profiteerden de Middelburgse dansers van het strand, waarna zij dinsdag voet aan wal hebben gezet op een van de eilanden, die Onas- sis heeft gekocht. Het was weer een ge volg van de gastvrijheid van de Griekse bevolking, die speciaal aan de dag wordt gelegd voor buitenlanders. Een Griekse zakenman bood de Zeeuwen spontaan een boottocht aan door de Ionische Zee. De Zeeuwen bezochten behalve dat van Onassis ook verschillende andere berg- eilanden, waarvan er een als picknick plaats werd uitgekozen en kregen verder nog alle gelegenheid voor een duik in het helderblauwe water van 25 graden en tot het bezoeken van verschiüende dorpjes en ook in vele andere gevalien is de gastvrijheid enorm: bezoekers van restaurants staan hun stoelen af als de buitenlanders komen eten, Grieken, die Engels of Frans spreken, snellen te hulp om de taalbarrière op te heffen en her haaldelijk worden de festivaldeelnemers op de koffie of aan de maaltijd genodigd in hun huizen. Zo is het verblijf in Lef kas een van de hoogtepunten in het be staan van Medioburgum geworden, on danks het vaak wei heel lange wach- De leden van de folkloristische dansgroep Medioburgum" uit Mid delburg vermaken zich uitstekend op hun Griekse reis. Deze tijdens een optreden van de Middelbur gers cp het eiland Lefkas in de Ionische Zee genomen foto laat daar geen tivij/el aan bestaan. (Foto P.Z.C.) Luigi Longo is gisterochtend tot seeretaris-generaal van de Itali aanse communistische partij geko zen. als opvolger van de vrijdag overleden Palmiro Togliatti. De 64-jarige Longo is de afgelopen achttien jaar plaatsvervangend se cretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij geweest. Hij werd door het partijcomité en de centrale bestuurscommissie met alge mene stemmen tot secretaris-gene raal gekozen. Longo heeft, evenals Togliatti, de Spaanse burgeroorlog meegemaakt. Gedurende de tweede wereldoorlog voerde hij als onderbevelhebber van de partizanen in het noorder. van Ita lië strijd tegen Italiaanse fascisten en de nazi's. Tijdens de begrafenisplechtigheid van Togliatti beloofde Longo de politiek van Togliatti voort te zetten. tot de competentie van de minister o„ k. en w., namelijk een exterritoriaal zendstation in dezelfde geest als „Vero nica". Naar mening van mr. Minderop en de zijnen, welke mening mede gebaseerd ls op de opvattingen van de Belgische vol- kenrechtsgeleerde prof. H. Rolin, be hoort de jurisdictie over het R.E.M.-plat form toe aan de buitenlandse staat, waar de onbekende onderneming-eigenaar ge vestigd is. De deskundigen der verzeke raars zijn dezelfde mening toegedaan. Ten einde de bezorgdheid van de minis ter van justitie over een vermeend rechtsvacuüm weg te nemen. Is tijdens het gesprek voorgesteld een regeling door prof. Rolln te laten uitwerken. Deze regeling zou een aanpassing moeten zijn aan de bestaande praktijk inzake het berechten van buitenlandse schepelin gen, die zich schuldig maken aan een misdrijf aan. boord van een schip, dat zich bij voortduring ver buiten het land van registratie bevindt. Minister Scholten heeft Inmiddels aan de N.V. R.E.M. laten mededelen, dat de voorgestelde regeling onmogelijk is, omdat naar zijn mening geen sprake is van een schip en dat van jurisdictie evenmin sprake is. Een staat kan wel met een andere staat, maar niet met een naamloze vennootschap een uitleve ringsregeling maken. rato bij Alessandria geboren als zoon van een kleine landeigenaar. Na een technische studie werd hij journalist. Op 20-jarige leeftijd werd Longo lid van de Italiaanse socialistische partij. Samen met Antonio Grarnsci en Pal miro Togliatti trad hij op het congres van Livorno in 1921, bij de stichting De nieuwe secretaris-generaal werd van de Italiaanse communistische op 15 maart 1900 te Fubine Monfer- 'partij, uit de socialistische partij. Aan het begin van het programma bood mej. J. C. Vermeulen, de leidster van de Middelburgse groep, de burgemeester van Lefkas een pop in Walcherse kle derdracht aan, alsmede een brief, waar in het gemeentebestuur van Middelburg de beste wensen had meegestuurd voor het gemeentebestuur van Lefkós. „We moesten er een verre reis voor maken, maar we hebben het met groot plezier gedaan. De Hollandia's amuseren zich prima", verzekerde mej. Vermeulen. De burgemeester toonde zich zeer erkente lijk voor deze geschenken en overhan digde de Middelburgse leidster een bos bloemen. Daarna zette de groep zijn 70-minuten durende voorstelling in met het Zeeuwse volkslied. Mej. Vermeulen hield vervol gens in het Frans een toelichting op de verschillende dansen, die de begeleid ster van de Zeeuwse groep tn het Grieks vertaalde. Vooral niet de Kleppermars hadden de Middelburgers groot succes. Tussen de dansen door speelde het ac cordeontrio Ad en Marijke de Priester Suus Jongepier Nederlandse volks- nlejt bij de Grle- gewonnen toen ze C. van Rij bij R.V.D. Met ingang van l september is benoemd tot referendaris bij de rijksvoorlichtings dienst de heer C. van Rij, chef redacteur van het dagblad Trouw te Rotterdam. De heer Van Rij zal in het bijzonder wor den belast mei de voorlichting van de civiele verdediging, ressorterende onder het kabinet van de minister-president. De nieuw benoemde functionaris is 43 jaar. In mei 1945 is hij als leerlingver slaggever in dienst getreden b(j het dag blad Trouw. Zes jaar later volgde zijn benoeming tot chef van de stadsredactie en de nieuwsdienst. Op 1 januari 1959 volgde hij wijlen de heer A. R. de Kwaadsteniet op in de functie van chef redacteur. De heer Van Rij is onder meer lid van het A. R partij con vent, secreta-i< ris van de Anti Revolutionaire kamer- i fractie te Rotterdam en vice-voorzitter j J van Prot. Christ. Journalistenkring 2 Zuid-Holland. Tot zijn opvolger is be- noemd de heer R. Matthijsse, plaatsver- I vangend chef-redacteur bij Trouw Rot- J terdam Voorheen was hij chef-redacteur j bij de N.V. Eilandenpers te Oud-Beijer land. .Kom van dat dak at", schreeuwde gistermorgen een van de werklieden op het Middelburgse sport terrein aan de Nassaulaan, zich plotseling een top- tune van Peter Koelewijn herinnerend. Dat riep hij bij het zien van een van zijn collega's die boven op liet halfronde dak van de in aanbouw zijnde sport hal. die zieli als een reusachtige rups in do blakende zon had gesteld, aan het werk was. De man moest het dak op om zo'n honderd vijftig gaten in de plas tic golfplatenbedekking dicht te lijmen. Regenval van de vorige week had namelijk aan het licht ge bracht, dat het hier en daar bij de schroefgaten in de platen lekte. De brandweer moest er met de ladderwagen aan te pas komen om dit karweitje te laten opknappen. (Foto P.Z.C.J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7