OM EEN PLAATS TUSSEN DE WERELDMACHTEN ZELANDICA LEZERS SCHRIJVEN NIEUWS UIT DE KERKEN GELD TER LEEN GEVRAAGD ADMINISTRATEUR Verkoop ontruimde woning te Vlissingen 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 AUGUSTUS 1S64 DE GAULLE EN DE ANGELSAKSEN (7) DE GEHEIME BRIEFWISSELING EN HAAR ACHTERGRONDEN (door Daüid Schönbrun). Aan het voortduren van de con troverse tussen Frankrijk en de Angelsaksen ligt de geheime brief ten grondslag die generaal De Gaulle op 17 sept. 1958 stuurde aan generaal Eisenhower van de Verenigde Staten. Het is ook een van de eerste voorbeel den in de annalen van de ge heimschrijverij door middel van overbelichting. Nimmer is een brief met zo weinig houvast zo algemeen besproken. Presidentieel verkeer is niet altijd geheim. Het is te rangschikken in verschillende categorieën, van de openbare brief, waarvan de tekst of ficieel wordt gepubliceerd, tot de ge heime brief waarvan het bestaan zelfs niet wordt toegegeven. De brief van de 17e september houdt het mid den tussen deze twee uitersten. Haar bestaan is bekend, maar haar tekst is nog altijd niet bekendgemaakt. De „brede lijnen" en „algemene te neur" ervan zijn door zegslieden aan gegeven, maar altijd als „achter grondinformatie" en zonder citaten of concrete documentaire bewijsvoering. Dit leidt onvermijdelijk tot onjuisthe den in feiten en uitleg, verdraaiing, tegenstrijdigheid en verwarring, om dat elk der partijen slechts een klein deel van haar eigen versie van de waarheid geeft. Op deze plaats kan voor het eerst volledig opening van zaken worden gegeven over de zogenoemde „gehei me brief" en van de brieven die er in de loop van de voorbije zes jaren op zijn gevolgd: uiterst geheim, om dat hun bestaan niet eens bekend was. VOOR KENNEDY De geheime brief was, strikt geno men, geen brief in de gewone zin van het woord. Het was een document in twee delen; het eerste deel was de echte brief; een korte, persoonlijke groet en verklaring voor het aan hangsel. Het tweede was het aan hangsel: een lang, onpersoonlijk me morandum. Er is een belangrijke mo tivering om üe brief dusdanig onder te verdelen: hij was niet alleen be doeld voor de man aan wie ze was gericht in het eerste deel, maar ook voor diens opvolger, voor wie De Gaulle het eigenlijke memorandum had bedoeld. De reden hiervoor was dat De Gaulle, op dat ogenblik pre mier, op het punt stond gekozen te worden tot president van de Repu bliek voor een termijn van zeven jaar, terwijl Eisenhower aan de af sluiting van zijn laatste twee jaar als president bezig was. De Gaulle opende onderhandelingen niet met de ze president van de Verenigde Staten, maar met het Witte Huis in het alge meen. Dit is een van de verborgen feiten die een licht werpen op De Gaulles taktiek en strategie op lange termijn. Een van de voorhanden zijnde fei ten van de grootste betekenis is zes jaar onbekend gebleven. Niet omdat het geheim of verborgen was, want iedereen kon er kennis van nemen, maar omdat zijn belang niet kon wor den gezien of gewaardeerd zonder de sleutels er toe in het geheime docu ment zelf. Het is de boeiende ver wantschap tussen twee data: 14 en 17 september. Beide zijn historische da ta voor het westelijk bondgenoot schap; maar elk op zich is maar een historisch fragment. Pas wanneer zij bij elkaar gevoegd zijn en aangevuld met twee andere waardevolle feiten geven zij het complete beeld. Het memorandum in de brief van 17 september is de bijbel van De Gaulles leer van Intergeallieerde betrekkingen en de rol van Frank rijk in de wereld, maar het was niet het begin van Genesis noch het Vanaf 1958 traden regelmatig de ont moetingen tussen Adenauer en De Gaulle op. Zijn verbond met West- Duitsland gaf de Franse president de handen vrij om het spel met de An gelsaksen hoog te spelen. laatste boek der Openbaringen. Het was het begin van een nieuwe fase in een oude voortgaande strijd. Het grondthema ziet men al aange geven in het gesprek met Dulles, dat de eerste schakel was in de ket ting die leidde tot de verrassende en veelbetekenende ontmoeting tus sen de president van Frankrijk en de kanselier van Duitsland aan de grens van beider landen. De ontmoeting De Gaulle-Adenauer was de explosie het gesprek De Gaulle-Dulles had de lont aangesto ken. De vonk was de waarschuwing van Dulles dat als Frankrijk zich op wierp als grote mogendheid, afgezon derd van en boven de andere landen van Europa, dit sterk verzet in Duits land en Italië zou oproepen, met ern stige weerslag voor het atlantisch bondgenootschap BONN EN ROME De Gaulle beluisterde Dulles met aandacht, moedigde hem aan verder te spreken en dreef het gesprek vol doende op om ervan overtuigd te ra ken dat Dulles niet- alleen meende wat hij zei, maar wist waar hij over praatte toen hij het had over Itali aans-Duits wantrouwen. Bewust of onbewust had Dulles De Gaulle een grote dienst bewezen: zijn waarschu wing was een hint. In plaats van zijn voornemen een grote mogendheid te worden te verzachten of te verlaten, besloot generaal De Gaulle de bezwa ren van zijn buren te omzeilen of op andere wijze te ondervangen. Kennis van deze geheime informa tie toont aan wat in werkelijkheid school achter de reizen naar Rome en Bonn van de Franse Minister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville. Het was geen goodwill bezoek of een consultatievisite om trent bepaalde andere kwesties, het geen de officiële verklaring was. Ge neraal De Gaulle had als gevolg van het gesprek met Dulles zijn bood schappen uitgestuurd op een verken ningsmissie om uit te vinden welk standpunt Italianen en Duitsers eigenlijk innamen. Hij liet zijn staf voorts diepgaande rapporten opstellen over de officiële en openbare mening in Italië en Duitsland. Intussen drong hij niet eens aan op een ontmoeting met de Duitse bondskanselier, al wist hij heel goed dat hij, zolang hij niet met dat obstakel afgerekend had, de Angelsaksen niet kon benaderen. ADENAUER GEWONNEN De Gaulle had zo mogelijk méér clan succes: Adenauer werd toen de ontmoeting toch tot stand was geko men door hem geheel en afgewonnen. De doorgaans stuurse en zwijgzame kanselier was bijna lyrisch toen hij met Duitse journalisten over zijn ont moeting sprak. Hij zei: „Generaal De Gaulle was zeer openhartig en ik vond hem een heel ander mens dan hij in de laatste weken in de Duitse pers afgeschilderd is en niet alleen in de Duitse". De verslaggevers wa ren met stomheid geslagen toen de kanselier liet volgen: „Hij is geen nationalist. Hij begreep volkomen de internationale verhoudingen en het belang van Frans-Duitse betrekkin gen". Adenauers commentaar was jui chend, maar het eindcommuniqué over de besprekingen was een zege voor De Gaulle. Er stond in dat Frans-Duitse samenwerking „de hoeksteen van de Europese construc tie" was. Deze samenwerking, aldus vervolgde het communiqué, „zal het Atlantisch bondgenootschap nieuwe impulsen geven en de zaak dienen van alle mensen cp het vlak van de grote wereldproblemen". De Franse Ridder had de Angelsak sische Koning schaakmat gezet en zijn stuk op het wereldbord geplaatst. De woorden en de toon van het com muniqué waren De Gaulle ten voe ten uit. Hij had op alle punten gewon nen: het codewoord was „samenwer king", niet „integratie" met andere Europese landen; verder werd ge sproken over een versterking van, maar geen onderwerping aan het At lantisch bondgenootschap. En bo ven alles Duitse steun werd toege zegd voor een rol van Frankrijk in alle „grote wereldproblemen". Dit al les zonder offers of tegenprestatie, want Charles de Gaulle beloofde Adenauer niet méér dan wat hij Dul les had beloofd: dat Frankrijk zijn verplichtingen zou nakomen. De datum van die uitzonderlijke verovering van Duitsland was 14 september 1958. Drie dagen later lag de befaamde geheime brief van 17 september op het bureau van Eisenhower. Elke schakel in de ket ting was gesmeed, van Dulles via Adenauer tot Eisenhower. In de inleidende opmerkingen van het persoonlijk deel van de brief, schreef generaal De Gaulle aan Eisenhower dat gebeurtenissen die waren gevolgd op zijn onderhoud met Dulles in juli, hadden gediend ter be vestiging van bepaalde gezichtspun ten die tot in bijzonderheden gevon den konden worden in het aan de brief gehechte memorandum. Hij verzekerde Eisenhower van zijn per soonlijke achting, maar gaf uitdruk king aan zijn officiële bezorgdheid over de wederzijdse waagstukken waarmee Fransen en Amerikanen ge confronteerd werden en over de pro blemen die samenhingen met het functioneren van het bondgenoot schap. In het memorandum werd een over zicht gegeven van de crises der ver streken maanden, waaronder de lan dingen in Libanon met de nadrukke lijke vermelding dat er een ogenblik vrees was geweest dat de toestand uit de hand zou lopen en uitgroeien tot een algemene oorlog. Dit demon streerde de risico's die Frankrijk moest aanvaarden als verdrags partner van de Verenigde Staten, aangezien de alliantie stelt dat alle leden in actie komen als een van hen wordt aangevallen. Om deze reden waren alle besluiten die Amerika zou nemen en die zouden leiden tot optre den dat vijandelijkheden zou uitlok ken, noodzakelijkerwijs de zaak van een bondgenoot die zijn lot zou delen. President De Gaulle klaagde dat Frankrijk bij zulke besluiten in veel delen van de wereld niet vooraf ge kend en geraadpleegd werd. Hij wees erop dat Frankrijk „een mogendheid met wereldwijde belangen en verant woordelijkheden was" en bovendien een bondgenoot wiens eigen veiligheid door Amerikaans optreden kon wor den beïnvloed. Frankrijk, zo schreef De Gaulle, had moeilijke jaren van bezetting, bevrijding en wederopbouw doorge maakt en zijn energie grotendeels ge geven aan het herstel. Maar die we deropbouw was op schitterende wijze voltooid, en nu, in het jaar 1958, was Frankrijk klaar om zijn historische rol in de wereldpolitiek te hernemen. Frankrijk kon niet langer rechtvaar digen dat uitsluitend aan de Verenig de Staten het gezag toeviel om vitale beslissingen over de defensie van de vrije wereld te nemen, waar ter we reld dan ook. „Het zou op dit ogen blik realistischer zijn te komen tot een drielandenorganisatie die in we-l reldproblemen gezamenlijke besluiten neemt", aldus het memorandum. Met „gezamenlijke besluiten" be doelde De Gaulle volgens het memo randum dat „strategische plannen" moesten worden uitgewerkt, met machtiging om ze in de praktijk toe te passen, en nadruk op gebruik kernwapens waar ook ter wereld. Er volgden gedetailleerde, sterk ge documenteerde argumenten ter on dersteuning van deze stellingen en voorstellen, maar de kern van de zaak ligt besloten in de sleutelclausu les hierboven. De begrippen waar het om gaat, vandaag nog even geldig als zes jaar geleden, en nog even onaan vaardbaar voor de Angelsaksen, zijn: „drielandenorganisatie", „gezamen lijke besluiten", „toepassen in de praktijk", en „gebruik van kernwa pens waar ook ter wereld". Wanneer men zich eens even rustig op de be tekenis van deze begrippen bezint, dan is het moeilijk in te zien hoe De Gaulle kon verwachten dat de Angel saksen ermee zouden instemmen, on geacht de mate waarin ze het met hem eens zouden zijn dat Frankrijk het recht heeft een woordje in we reldzaken mee te spreken. Een „organisatie" is iets formeels; het betekent dat De Gaulle niet alleen stond op het recht van deelneming aan besluitvorming, hij wilde dit recht ook nog officieel vastgelegd zien in een formeel Instituut. Het was duidelijk dat de openbare erkenning van zijn rechten voor De Gaulle even belangrijk was als de rechten zelf. De verklaring hiervoor werd echter niet uiteengezet in de brief van 17 septem ber. Zij kon alleen worden verkregen door lezing van het memorandum met daarnaast de notulen van het ge sprek met Dulles, meer in het bijzon der de uitleg over het belang van „grandeur" voor het Franse volk. Dan wordt duidelijk dat De Gaulle een organisatie wil die het volk tóónt ANTI-ZWOLSMAN Er gaat praktisch geen dag voorbij, of via de zuilen de pers, radio en t.v. word Zwolsman als boeman no 1 te kijk gezet. Wat die Zwolsman ook on derneemt niets deugt meer, het gek ke van het geval is, wanneer Zwols man een winstgevende luxe pier exploiteert, grijpt de minister van economische zaken persoonlijk in, om die winst af te romen aan de an dere kant, zouden de vakbonden Zwolsman willen dwingen verliesge- vertjes als Van Wijk Heringa wol- lendekenfabrieken op gang te houden, steken zij soms de contributiegelden van hun leden in niet florerende on dernemingen? Wordt het zo zoetjes aan geen tijd om aan de proeftijd van zijne excel lentie Andriessen een halt toe te roe pen, want wanneer men van die zijde het oog op een onderneming heeft laten vallen, dan hang je., te duur of te goedkoop. Als Zwolsman via ophefmakende pu- Er is nog al een en ander geschreven over de ouderdom onzer dijken. Westerhoff dacht in een verhandeling van meer dan een eeuw gele den, hun eerste ontstaan zelfs vóór onze jaar telling te mogen stellen. Anderen dachten aan een periode, variërend van 200 na Christus tot de 9e eeuw. In 1866 gaf Acker Stratingh zijn mening: hij stelde, in tegenstelling met Westerhoff het begin der vroegste bedijking op de 11e eeuw na Christus. In de jongste aflevering van het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap (1964, no. 3) heeft prof. A. E. van Giffen een studie geschreven over de ouderdom onzer dijken ter herinnering van nagedachtenis aan dr. ir. Van Veen. Het mag als bekend worden verondersteld, dat ir. Jo- han van Veen, in 1959 overleden, een der initiators van het Deltaplan is geweest. Als secretaris van de Deltacommissie heeft hij in alle voorbereidend werk de hand gehad. Als water staatsingenieur was hij geïnteresseerd in de actuele problemen van zijn vak, maar evenzeer in de waterstaatshistorie. Bovenal zag hij achter de techniek de mens. Onze eerste kennismaking met hem was een brief zijnerzijds naar aanleiding van twee ar tikelen over Zeeuwse waterstaatsingenieurs, namelijk Schraver en Abraham Caland. Hij achtte dit soort studies van veel be lang, „want niets wordt in de techniek meer verwaarloosd dan de technische mens zelf, een noodlottig vacuum, met be paald slechte gevolgen." Enigszins bitter besloot hij zijn brief met de opmerking, dat hem vanwege de Londense Universiteit, gevraagd was naar een lijst van onze publikaties. Na de ramp van .1953, toen de realisatie van het Deltaplan al de krachten van ingenieur Van Veen opeiste, bleef hij zijn belangstelling voor de waterstaatshistorie behouden. Het leek hem van veel belang de hoogte van de vroegere dijken, kortom heel de historie van de dijkbouw na te gaan. Wij beschouwen het als een voorrecht hem te hebben leren kennen. Prof. Van Giffen leerde Van Veen als student aan de technische hogeschool te Delft kennen bij een proefonderzoek in de wierde „De Wierhuizen" in 1916. Van Veens belangstelling ging vooral naar de bodemgesteldheid van de polders in de voormalige Fi- velboezem en hun bedijking. Ter herinnering aan die eerste ontmoetingen heeft Van Giffen zijn notities over het vraagstuk der vroegste bedijking gereleveerd. Zijn conclusie is, dat „van een afweer tegen het water door bedijking vóór de Xlde eeuw. bij ons te lande, voor zover mij bekend, nergens direct wordt gewag gemaakt." In dit verband kan worden opgemerkt, dat mej. Gottschalk in haar dissertatie over de historische geografie van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen stelt, „dat reeds tegen het einde van de 10e eeuw een begin werd gemaakt met de stelselmatige be veiliging van het land tegen het buitenwater door middel van dijken". In 1025 komt namelijk een plaatsnaam Tubindic voor, en deze samenstelling wijst er op, dat er ter plaatse toen reeds een dijk aanwezig was. blikaties zo in de trant van „kom nu maar pierewaaien in plaats van een gulden nu maar een kwartje en tree", een prijsverlaging had aange kondigd dan was hij voor de econo mische rechter gegaan, inzake over treding uitverkopenwet. Dat de dappere zuilen, die nota bene zelf met de kijk- en luistergelden dras tisch de hoogte ingaan, er nog een schepje bij doen, behoeft geen betoog. Wanneer men van N.C.R.V. zijde in de rubriek „Memo", Zwolsman te kijk zet, terwijl men zelf zo'n 4 miljoen bij de hand heeft als kasgeld, een 6 miljoen investeert in een te bouden vleugel 4 miljoen voor aankoop hotel, om zo eens knus samen te zijn, dan kan men toch niet zeggen, dat de heren direct op zwart zaad zitten, en dan is het toch wel de vos die de passie preekt. Als men zo langzamerhand is uitver kocht om de mensen prijsbewust te maken, zou het voor vele kijkers in teressant blijken te zijn, als men er toe overging aandacht te schenken aan het politiek bewust zijn van de mens men zou b.v. in de rubriek Memo of „Achter het nieuws", eens kunnen vertellen waarom prof. Lief- tinck naar de wereldbank in Turkije is vertrokken voor zo'n half miljoen 's jaars, en Hofstra en Algera een onderkomen hebben gevonden bij de grote kapitalist Verolme. in tegen stelling tot prof. Polak die het weer meer in de textiel zocht. De volgende rubriek zou men kunnen reserveren voor onze voormalige mi nister president. Wat zijn commissa riaten betreft ben ik de tel kwijt. Eventueel als aanvulling zou men de huidige politici kunnen intervieuwen, of ook zij al aan een toekomstig on derkomentje hadden gedacht, dit zou tevens zeer nuttig zijn, speciaal voor de werknemende kijker om straks hun portie overwinst, in die concerns te beleggen welke het hoogst genoteerd staan, want zelfs de vakbondsleiders schijnen al moeilijkheden te hebben met hun beleggingsfutiliteiten. Waarom toch al die drukte over Zwolsman, en dat terwijl onze Luns als hij in Bali even z'n zwembroek aantrekt het onze schatkist op zo'n honderd miljoen komt te staan. Laat ze wat mij betreft dan maar piere waaien. Goes, Johan de Witte DANKBAARHEID In de Provinciale Zeeuwse Courant van 19 dezer kan men weer een van de aardige „Zeeuwse Praatjes" uit de pen van de heer C. A. P. Minderhoud lezen. In onze tijd, waar in een groot deel van Europa en Noord-Amerika het woord „Welvaart met een hoofd letter zou kunnen worden geschreven vanuit een materiële kant bekeken verdient dit Zeeuwse Praatje alle aandacht. Met een weinig moeite zul len ook lezers van de P.Z.C., welke het Zeeuws dialect niet beheersen, het stukje kunnen lezen. De opsomming der materiële sociale verworvenheden onzer dagen, welke de heer Minderhoud aangeeft, zou men nog kunnen aanvullen met de belangrijke sociale instellingen. On ze grootouders zouden daarvan niet hebben kunnen dromen: kinderbijslag, ouderdomspensioen, weduwenpensioen gezondheidszorg, ongevallenwetten, enz. Dit alles rechtvaardigt dus ten volle de slotzin van de heer Minderhouds betoog: „me ebbe aole reden om dankbaer te wezen". Maar men kan ook wel een waarschuwing tussen de regels aanvoelen, niet overstag te gaan en de materiële welvaart niet als het hoogste aller levensgoederen te beschouwen. Vllssingen, H. Erlich. „Taak van de vrijzinnige christenen: jeugd nader tot religie brengen" In Den Haag is zondagmiddag het con gres van het Internationaal verbond voor vrijzinnig christendom en geloofs vrijheid gesloten door de president, dr. H. J. Wytema, die zei als één van de belangrijkste taken van het verbond te zien de jeugd weer nader tot de religie te brengen. In het volgend congres, zo zei hij, zal bijzondere aandacht moeten worden ge schonken aan de hernieuwing van het traditionele geloof. „Daaraan moeten wij een stuwende kracht geven". Dr. Wytema vroeg zich af of „wij niet zelf de grootste slagbomen zijn". „Het is niet zo vreemd", zo meende hij, „dat het voorbeeld van onze generatie het de jonge generatie onmogelijk maakt in God te geloven". Als belangrijkste doel zag hij de jeugd te leiden naar een v kelqk godsdienstig leven. Over de ontwikkeling van het oecu- menisme zei dr. Wytema, dat men in dat Frankrijk een van de Grote Mo gendheden is die de strategische plannen voor de verdediging van de vrije wereld mee helpt opstellen. De Gaulle zou niet tevreden ge weest zijn, zelfs al had Eisenhower hem in al zijn eisen zijn zin gegeven, een Franse stem in Amerika's strate gie en een Frans veto over Angelsak sische kernpolitiek inbegrepen. Want dit zou het geval geweest zijn, als Eisenhower het „gezamenlijk beslui ten, ook over het gebruik van kern wapens overal ter wereld" aanvaard had. Het ging er uiteindelijk om, dat er ook nog een openbare formulering van deze overeenkomst kwam. Alleen dan zou generaal De Gaulle voldaan zijn. (WORDT VERVOLGD) de toekomst hard zal moeten werken om de sneüe ontwikkeling te kunnen bijhouden. Hij bedankte de waarnemers van de r.-k. kerk op dit congres, profes sor dr. C. Pauwels uit Nijmegen en dr. Th. F. Stransky, staflid van het secre tariaat ter bevordering van ce eenheid der r.-k. kerk. Mgr. Willebrands, de Nederlandse secretaire daarvan bezocht vrijdag het congres, dat als onderwerp had ..Een geloof voor de wereld van morgen". Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK Beroepen te Westerbroek-Kropswolde: toezegging B. W. Okma, kand. te Wes- terbroek-Foxhol. Aangenomen naar Voorthuizen (vac. L. Brasser): R. E. Kuus te Linschoten. Benoemd tot bij stand in het pastoraat te Eefde: H. Boite, em. pred. van Heerlen, wonen de te Zutphen. Beroepen te Nieuw Beunen (toezeg ging): J. C. Krajenbrink te Nagele-Tol- lebeek. Benoemd tot hulp pred. te Wes- terhaar (Overysel): J. E. Brekhof te Haren. GER. GEM. Bedankt voor Rotterdam-zuid: G. Schipaanboord te Apeldoorn. WAALSE GEMEENTEN Aangenomen naar Stockholm: dr. J. G. H. Hoffmann te Utrecht, GEREF. KERK Beroepen te I-Iellendoorn: W. E. M. Ho nig, kandidaat te Amsterdam-Zuid. Aan genomen naar Oud Beijerland: J. v. d. ichaft, laatstelijk vrij gemaald pred. te Murmerwoude clie bedankte voor Ach- lum, Doezum, Drachtsers compagnie, Heeg, Oude Pekela en van Rotterdam- Zuid, 6e pred. plaats. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Almelo (Nieuw- straat): C. v. Wier te Nieuw-Weerdinge. NED. PROT. BOND J. F. Kruyt.em. herv. pred. te Den Haag is benoemd tot voorganger van de afdeling Parijs v. d. Nederl. Prot. Bond, waar hij 1 keer per maand werkzaam zal zijn. Tot ons leedwezen moe ten wjj mededeling doen van het overlij den van onze mede werker J. BRUINS. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in ere blijven. Leden, voorzitter en personeel van de Raad van Arbeid Middelburg. Te huur gevraagd van 15 febr. '65 tot 15 mei '65 WONING (of BUNGALOW) met garage in Vebenabos, Pauwenburg of Vlissingen. Br. letter S 67. bur. P.Z.C., Vlissingen. LEES DE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. Herplaatsing wegens misstelling. De officier van justitie in het arrondissement Middel burg maakt bekend, dat in de onteigeningsprocedure van de commissaris der ko ningin in de provincie Zee land, eiser q.q., procureur mr. J. F. C. van Deinse, tegen E, S. de Smit te Sas van Gent, gedaagde, procureur mr. G. Tichelman, door de b|j vonnis van die rechtbank d.d. 12 augustus 1964 benoemde rechter commissaris, de heer mr. T. W. Attema, is bepaald, dat het onderzoek van de bij dat vonnis benoemde deskundigen zal plaatsheb ben op donderdag 27 augus tus 1964 te 11.00 uur op het te onteigenen perceel, kadastraal bekend gemeen te Sas van Gent, sectie C nummer 3570 (ged.), ter grootte van 4 a 52 ca. Middelburg, 19 aug. 1964. De officier van justitie voornoemd, A. W. Rosingh. door zakenman met ruime overwaarde. Rente 1 per maand. Aflossing binnen een jaar. Brieven onder nr. J 292, bureau P.Z.C., Goes. K.N.V.B., AFD. ZEELAND. Gevraagd een (opvolger C. v. Nimwegen) voor ons kantoor te Middelburg. Etagewoning eventueel bescliikbaar. Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven richten aa de voorzitter, I. W. Bakker, Havenweg 32 te Nieuwdorp (Z.). SINDS JANTJE KAN LOPEN ZIJN WE DUBBELBLIJ MET DUBBELBLANK maak gebruik —J. -1_ l_ I van de dubbelblan* fj IILjLj^31 Cfc» overhemden-service. reuze handig - I Q P| 1^ b—d reuze voordelig- kJldl 11\ reuze schoon! CHEMISCH REINIGEN Gemeentelijk composterïngsbedrijf te Vlissingen VLISS. COMPOST IN OE GROND EN DE ZAAK IS GEZOND Besteladres Verkoopkantoor „Compost", Vlissingen, telefoon 0 1184 - 3380. Notaris R. BATTEN te Middelburg is voornemens bij inschrijving te verkopen: de woning Clijverstraat 43 te Vlis singen, met schuur en tuin, groot 1.19 are, zakelijke lasten 58,94. Indeling: voorkamer, achterkamer, keuken, w.c., 3 slaap kamers, douchecel, vliering. Per 1 september 1964 ontruimd te aanvaarden Inschrijvingsbriefjes in te leveren uiterlijk maandag 31 augustus 1964, 's middags te 5 uur ten kantore van genoemde notaris. PJjpstraat 1, waar ook nadere inlich tingen verkrijgbaar zijn. In omgeving Markt Middel burg voor donderdags te huur gevraagd EEN KAMER, mmm WESTKAPELLE Zuidstr. 66, tel. (01187) 284 Gevraagd te Middelburg of Vlissingen administratieve werkzaamheden voor halve dagen of enkele dagen per week. Ook thuis werk. In bezit van ulo- en typediploma. Jarenlange kantoorervaring. Br. nr. 961, bureau. P.Z.C., Middel burg. DAMES elke dag heeft U veel plezier van een mooi VEST. Wij brengen vesten in alle soorten en prezen. PULLOVERS in vlotte modelletjes en zeer voordelig. TWINSETS in draion vanaf 22,90. Ook voor de kinderen steeds iets leuks in PULLOVERS VESTEN en noem maar op bij DE GOEDKOPE SIMON GOES MIDDELBURG 564ste STAATSLOTERIJ 4e klas 5e lijst £irJ||i?si3iïï'i9ë631vav1s §s ss SMsn.1,?&ysyi?8 HOGE PRIJZEN 1030 063 266 274 278 406 447 616 753 817 820 873 918 933 2040 220 296 313 316 3S1 562 650 824 3039 066 111 142 161 173 196 28S 303 315 426 459 512 628 752 949 968 4101 159 179 348 785 869 S96 921 5397 599 630 777 833 835 886 913 6064 314 344 433 444 464 475 4S9 576 538 671 737 818 851 956 7026 114 169 216 289 385 441 471 576 682 792 858 965 3009 026 033 056 153 206 248 393 431 586 607 634 737 758 770 871 957 977 9018 151 280 292 605 637 708 811 862 10012 030 153 230 234 499 511 657 688 700 753 8"" 11156 2 919 9 PRIJZEN VAN 8i "007 216 277 371 447 448 5S7 675 720 8 957 S 970 5 393 674 719 736 813 ÏS051 096 165 239 351 558 921 928 812 903 SS 443 6U 646 664 684 734 15070 151 312 340 3 827 914 16™ SS 219 377 430 473 493 538 17975 138 262 5S2 622 672 734 756 882 893 18015 262 369 415 693 840 861 939 19214 26S 269 366 408 496 551 731 746 20024 045 048 066 106 117 216 288 310 586 664 690 716 901 952 L042 051 067 302 317 4 705 762 769 866 953 NIETEN 1002 003 075 084 123 147 177 179 213 229 239 281 311 314 338 354 365 393 421 437 439 450 541 550 581 592 624 625 652 656 664 667 678 687 699 716 773 775 833 851 862 877 892 947 957 996 2053 068 083 107 168 180 197 198 209 237 241 308 324 326 422 467 513 532 560 634 661 704 717 749 765 777 832 879 8044 067 105 152 177 182 251 285 297 313 321 325 337 377 383 392 403 437 466 481 516 560 619 673 686 688 704 723 750 786 787 854 887 911 920 4031 061 065 163 203 220 268 305 370 388 448 472 514 541 544 561 574 652 655 659 676 686 744 748 750 755 779 789 883 8S6 929 947 960 994 995 5033 047 062 137 143 186 188 227 270 304 319 342 343 466 563 576 579 591 592 719 733 737 742 764 768 796 814 856 866 868 912 928 933 944 983 988 6041 046 051 060 061 063 112 177 202 203 220 241 255 289 303 332 383 391 417 428 448 465 466 488 505 531 536 538 545 546 550 625 632 681 760 766 767 829 834 876 892 904 918 921 932 7024 047 100 111 115 137 144 156 164 199 201 238 242 249 254 287 307 316 361 333 388 391 420 428 457 469 497 516 595 597 624 657 673 699 715 718 726 736 775 790 800 841 863 876 887 910 943 973 997 8036 043 046 112 128 194 208 219 223 226 244 255 299 335 348 380 385 423 436 438 467 479 489 490 522 555 624 738 805 834 810 874 935 940 964 980 996 0038 053 089 135 169 327 338 359 385 439 445 458 514 545 591 659 671 685 701 730 731 734 746 757 763 785 788 801 802 933 040 972 987 10003 032 033 017 056 071 075 079 155 169 179 184 204 241 256 346 398 418 424 469 495 536 558 560 572 629 630 645 655 670 685 691 736 765 804 807 811 819 886 890 905 949 992 11079 176 204 218 237 269 275 334 373 382 I 415 448 455 666 678 690 i 975 979 991 i 038 070 084 1 307 317 339 i 513 556 633 861 869 878 045 058 112 382 412 472 I 559 561 667 868 874 891 159 218 223 450 454 512 917 936 996 023 057 058 220 227 248 544 556 628 271 292 420 437 759 760 121 163 23S 256 342 402 411 415 682 697 729 753 898 961 971 997 152 170 226 262 475 497 502 503 675 741 744 756 ,909 911 946 982 256 270 272 323 565 597 636 661 074 153 178 194 213 214 329 352 4S5 495 515 536 711 726 804 871 877 940 564 035 051 661 700 856 897 023 019 333 358 567 580 968 969 993 070 080 321 185 234 436 463 541 543 544 701 711 723 724 728 908 916 928 967 984 9! 072 086 090 100 103 365 382 455 463 506 618 635 661 728 777 273 296 580 582 793 814 128 160 520 Ba 859 901 057 065 22.; 230 464 466 704 705 037 088 093 103 159 162 165 264 267 268 323 334 346 422 470 508 534 565 611 672 688 738 837 852 857 892 901 9S4 003 030 063 107 113 171 173 182 198 246 289 329 34-1 360 379 389 394 403 423 445 452 468 474 507 514 567 641 654 672 692 698 723 75S 779 S18 824 858 866 884 962 968 984 999 090 141 142 264 283 290 297 303 30t 320 321 341 368 401 458 493 648 670 785 858 891 904 922 924 928 939 956 980 21046 050 063 082 0.94 136 139 153 200 226 242 253 273 298 324 343 362 365 374 457 463 464 475 542 590 619 646 768 772 773 785 855 894 895 896 926 935 9-13 um-;I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 12