Enthousiast Grieks applaus voor volksdansen van „Medioburgum" Op Walcherse stranden vaak geen telefoon Sabena-helikopter landde in Axel Geschenk aan Axel: klokkenspel voor de toren op het stadhuis T extielverwerkend gedempte Annaland bedrijf op haven Sint V erbroederingsfeest met Hongaarse groep Stoffelijk overschot bakker uit Rilland nu geborgen ALMANAK Incidentele vlucht op verzoek van DOW B. en w. Middelburg vóór fluoridering Oud-Axelaar droeg het cadeau over 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 KLOMPEN EN GOUDEN SPELDEN FAVORIET (Telefonisch van een onzer redacteuren) De inwoners van Lefkas en om liggende plaatsen worden niet moe van het klappen, maar het géestdriftigste applaus van de tienduizend Grieken gold onge twijfeld de twintig dansers en danseressen van Medioburgum uit Middelburg. Klompen en gouden spelden op de kleder dracht blijken de Grieken nog nooit te hebben gezien en die bijzonderheden mét kleurrijke folkloristische kostuums levert de Zeeuwse deelnemers aan het derde jaarlijkse internationale folkloristische festival op dit Griekse eiland een herhaald en thousiast handgeklap op. Tijdens de tocht door de hoofdstad op dit eiland naar het havenplein, waar de vlaggen werden gehesen en naar de Markt waar het festival zondag werd geopend, juichten honderden toeschouwers langs de weg de fleu rig getooide Zeeuwen toe. Dit ap plaus vergoedde veel voor de bijzon der lange tijd, die de deelnemers aan het volksdansfestival in Lefkas had den moeten wachten. Ondanks het feit, dat de Griekse organisatoren bjjna elke dag een nieuw programma De wiskundeleraar A. A. de Boo ui Eindhoven heeft zaterdagmorgen on. half elf aan de dijk voor de Karelspol- der te Krabben dyke, het stoffelijk over schot aangetroffen van de 51-jarige bakker Gerard de Koster uit Rilland- Bath. De heer De Koster was één van de dne slachtoffers, die dinsdagmiddag vorige week met een yzeren vlet met aanhangmotor zjjn omgekomen op de Oosterschelde. Reeds vrijdagmorgen is, zoals gemeld, het lichaam van de 51-jarige in Rilland- Bath geboren Haagse onderwijzer Jacob Laurens Blok geborgen. De derde, nog steeds vermiste, inzittende was diens dertienjarige dochtertje Cornelia Jaco- mlna Blok. Vanmorgen, maandag, vindt om tien uur op de begraafplaats „Nieuw Elk en Duinen" te Den Haag de begra fenis plaats van de heer Blok. Het stof felijk overschot van de heer De Koster zal dinsdagmorgen om twee uur op de begraafplaats van Rilland-Bath ter aar de worden besteld. De rijkspolitie heeft het lichaam van de heer De Koster zaterdag eerst over gebracht naar de brandweergarage te Krabbendjjke, waar het werd geïdentifi ceerd. Het stoffelijk overschot is ver volgens naar het lijkenhuisje op de be- Grondverkoop voor bouw van woningen B. en w. van Middelburg stellen de e meenteraad voor, te besluiten tot ver koop van een perceel grond van 1410 m2 aan de Mastgatstraat aan de N.V. Kustbouw te Domburg. Deze N.V. wil de grond kopen ten behoeve voor de bouw van een zestal woningen. Leeuwse Brieven Als men onmogelijk voor een feest, waarvan men weet, dat de stoelendans er onlosmakelijk aan verbonden is, heeft kunnen bedan ken, moet men weggaan als de lolbroek van de familie zich van zJn bovengebit ontdoet. Als regel is dit het sein voor een algemeen bandeloos gedrag. Men heeft één of twee krachtige consumpties in dê kraag zitten en verhit door opwindende gezel schapsspelen als pandverbeuren en ieder-zingt-z'n-ei gen-lied zet het lieve leven in, de roes, een brui sende stroom levenslust, zo lang in toom gehouden, zoekt onstuit baar een weg. En dan haalt Piet het gebit uit de mond en toont zo zén gezicht, een ingezakt gelaat, waaraan alle jeugd ontvallen is. Maar inplaats van mededogen te verwekken, prikkelt het de lachlust. Zo bereikt ons minstens tweemaal per week een brief, waarin een goedwillende zon allervermake- lijkste gescMedenis ophaalt, die geheel rond een veelal ver mist kunstgebit is opgebouwd. Een lezer uit Oosterbeek, met va kantie in Zeeland, ga] zich onder het motto ,Met zal je toch maar gebeuren" de moeite drie volbe- schreven foliovellen te wijden aan een familieaffaire, waaruit deze passage: ,Jedereen genoot van het spel in de golven met. bal en an der speeltuig. Opa lachte dat het over de golven schalde tot En jawel hoor. Weg. „Tot opa zijn bovengebit uit zijn mond schoot en zee koos". De rest van de geschiedenis is niet oninteressant, omdat men, door een nauwgezette studie van de stromingen en het gedrag van de zee ter plaatse, na amper één et maal zoeken de zeegekozen pro these aan de eigenaar ter hand kon stellen. Intussen is er niet weinig gesold met de arme oude; al die tijd is dc mummelende man het mikpunt van boert en grove spot gevjeest en hoewel dit uit he' schrijven niet blijkt, moet het een fijne, ver draagzame figuur zijn, die alle ontwikkelingen met de bezonken heid van zijn leeftijd volgt. 8lechts éénmaal komt hij aan het woord; aan het slot, als hij zegt: ,7Zc passen, 't zijn de mijne". opstellen en ontzettend veel improvi seren bij dit festival verliep de ope ning toch stijlvol. Het plaatselijk mu ziekkorps speelde alle volksliederen, terwijl de vlaggen van de deenen de landen werden gehesen. Op het marktpein verwelkomde pre sident Antoine Zevolekis van de „As sociation des Leusadiens d'Atbènes", de club van Lefkas, dio het festival organiseert, de dertig deelnemende groepen. Vervolgens kreeg iedere groep rijf minuten om de meest ka rakteristieke dans van zijn land van herkomst te brengen. Verbroedering Overigens heeft het heel wat voeten in de aarde gehad, voordat Mediobur gum zijn entree maakte tijdens deze opening. Om half vier zondagmiddag zou worden begonnen, maar eerst om acht uur in de avond was het zo ver. In de tussentijd hadden de Zeeuwen zich echter opperbest vermaakt. Ze dansten een czardas met de in bijzon der kleurrijke kostuums gestoken Hongaarse groep. Deze verbroede- rlngsmanifestatie trok allerwege de aandacht. Geduld oefenen is in Griekenland een schone zaak. Men neemt liet niet zo nauw met de tijd en president Zevole kis putte zich dan ook uit in veront schuldigingen toen mejuffrouw J. C. Vermeulen, leidster van Medio zich kwam voorstellen. De stemming onder de Zeeuwse deelnemers en hun collegae uit de an dere landen is opperbest. Men heeft al kennis gemaakt, waarbij iedereen veel belangstelling had voor de fraaie klederdracht, waarin de leden Medioburgum zijn gestoken, klompen en de gouden sieraden de Zeeuwen trokken daarbij de meeste belangstelling. En niet alleen van de andere groepen die afkomstig zijn uit onder andere Zweden, Dene marken, Hongarije, Duitsland, Fin land, Israël, Zuid-Slavië, Italië, van Cyprus en uit Schotland, Oostenri" Frankrijk en Zwitserland. Herhaalc. ljjk moesten de glunderende Zeeuwen zich met muziek en dans presenteren voor de lenzen van de fototoestellen enen filmapparaten van de vele bui tenlanders. Hollands eten Zoals gemeld kwamen de Middelbur- rers donderdagavond op het eiland iorfu. Vrijdag bleef de groep op dit eiland. Na een lange reis per boot en bus arriveerde men zaterdag op het eiland Lefkas. Was de groep de vori ge dagen ondergebracht geweest in hotel „Ionion" in Kerkyra, de hoofd stad van Corfu, in Lefk&s bivakkeert Medioburgum in een tentenkamp, waar alles wat primitiever, maar nochtans uitstekend verloopt. De Zeeuwen eten daar in een speciaal Hollands huis. Studenten uit Athene hebben de zorg voor de buitenlandse gasten op zich genomen. Cc (Slot van pag. 1 is ook een brancard aanwezig. Behal ve in twee consumptietenten op dit strand is er telefoon aan de overkant van de duinen. In Westkapelle moet men altijd de duinen over om te kun nen bellen. Bij de plaatselijke V.V.V. was men overigens van mening dat een telefoon op het strand niet zo J is, omdat men toch altijd i komt als er iets Cellen Van de zijde van het telefoondistrict Breda deelde men ons mede, dat er weinig aanvragen binnenkomen voor aanleg van telefoon op het stTand. Wel wist men mee te delen, dat de kosten hiervan bijzonder hoog zouden worden. En ook dat deze telefoons 's winters zonden moeten verdwijnen als de strandtentjes, waarin ze zijn geplaatst, worden afgebroken. Het plaatsen van telefooncellen op liet. strand blijkt niet mogelijk, omdat daarvoor de ondergrond niet stevig genoeg is. Bovendien bestaat de kans dat ze onder water komen te staan. Wel heeft de P.T.T. soms aan de voet van de dninen telefooncellen ge plaatst, zoals in Domburg en Zoute- lande. Wanneer men als vreemdeling vanaf het Zuiderstrand in Zoutelande via de duinovergang bij de consumptie tent op zoek gaat naar een telefoon duurt het ongeveer 4 minuten voordat men de eerste heeft gevonden. Men arriveert dan in hotel „Het Streef- kerksehuis". Hotelhouder F. H. L. van t' Westende vertelde dat in de 11 jaar, waarin hij zijn hotel exploiteert zich deze zomer voor het eerst twee ongevallen op het strand hebben voor gedaan. In beide gevallen waren on middellijk artsen ter plaatse. Volgens de heer Van 't Westende zijn bijna altijd artsen op het strand, het hele door. Bovendien is het waar schijnlijk, dat bij een ongeval de men sen het eerst naar de badman komen en deze is met de plaatselijke situatie zo goed op de hoogte, dat hij meestal Zilveren bokalen op tienerfestival voor Vlissingers Nederlandse platenfirma dit weekeinde in de Aviolandakantine te Woensdrecht 'eorganiseerd tienerfestival, behaalde Jeze groep twee eerste prjjzen: zilveren bokalen voor zowel hun vocale als In strumentale prestaties. Het meeste succes behaalden de Vlis singers met de eigen compositie „Wil ly, my love", gezongen door Ronnv Va- lentijn (Van der Meer) met begeleiding van „The Skybolts". In de voorronde, zaterdagmiddag, plaatsten de Vlissing- se jongelui zich voor de finale van zon dagmiddag. Bromfietser gewond bij val in Bergen op Zoom >e bromfietser A. B. uit Biggekerke is aterdagavond op het rijwielpad van de Parallelweg te Bergen op Zoom geval len. Nadat hem eerste nu lp was ver leend. werd hij voor verdere behande ling overgebracht naar het algemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom. Hij had een bloedende hoofdwond en schrammen in het gezicht. De bromfiets werd beschadigd. Het on- ival is waarschijnlijk veroorzaakt, wrdat B. met het voorwiel van zijn bromfiets van het verhoogde rijwielpad schoot. Inbraak in Bergen op Zoom: buit tweeduizend gulden in een linnenkast, is zondagmiddag Bergen op Zoom 2200 gestolen. liet. geld was eigendom van A. V., die afwe zig was, toen werd ingebroken in zjjn woning aan de Antwerpsestraatweg. Een inbraak in de woning van de heer G. H„ eveneens aan de Antwerpse straatweg, leverde nieU» op. De dader(s) heeft (hebben) zich toe gang verschaft via de achterdeuren van ae panden. Met een steekbeitel bleken Ide sloten geforceerd. eerder bij een telefoon is dan een vreemdeling, die eerst de weg moet zoeken. Bij de toegang naar het Zuiderstrand heeft de V.V.V. Zoutelande een lijstje opgehangen met „bepalingen en ge gevens betreffende uw verblijf op het strand". Men vindt hierbij echter geen aanwijzigingen over wat men kan doen bij eventuele ongevallen. Wanneer men in Zoutelande op het Noorderstrand verblijft is men in het ongunstigste geval 5 minuten van een telefoon verwijderd, omdat daar de bebouwing achter de duinen vrij ge ring is. Vanaf het strand van Westkapelle heeft een vreemdeling minstens 3 mi nuten nodig voor hij een huis vindt, waar telefoon aanwezig is. Indien men ernaar moet zoeken is het moge- gelijk, dat men aanbelt bij een huis, dat in het toeristenseizoen aan bad gasten is verhuurd. Op de vraag of de bewoner weet waar in de omge ving wel telefoon is kan men dan als antwoord krijgen: „Weiss nicht". Op het Axelse concoursterrein nabjj de Kinderdijk is zaterdagmiddag om kwart voor twee voor het eerst sind9 1957 weer een helikopter van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena geland. Het toestel was van het type Sikorsky S-58, dat twaalf pas sagiers met hun bagage kan vervoe ren. Normaal onderhoudt de heli kopter die zaterdagmiddag in Axel landde, de dienst Rotterdam-Eind- hoven-Brussel, die op het Brusselse vliegveld Zaventhem aansluiting geeft op de internationale vluchten. Zaterdag deed het toestel Axel in plaats van Eindhoven aan om de heer Walker, een personeelslid van Dow Chemical in Terneuzen op to nemen. Do heer Walker was verge zeld van zjjn vrouw en twee kinde ren. Zij begonnen in Axel hun reis naar de Verenigde Staten. Zoals wij reeds eerder schreven, ging het hier om een incidentele vlucht op verzoek van de directie van Dow Chemical, die de mogelijkheid van een snelle verbinding van Terneuzen naar Brussel en vandaar naar Ame rika wilde onderzoeken. Een van de Sabenadirecteuren, de heer Jean Pjjls, die zaterdagmiddag in Axel aanwezig was, meende niet dat in de nabije toekomst de vroegere luchtlijn Rotterdam-Axel-Brussel zal worden hervat. Maar wel is de mo gelijkheid niet uitgesloten dat meer dere speciale vluchten als die van zaterdag zullen worden uitgevoerd. Overigens is de vlucht een uitvloei sel van besprekingen, die burge meester M. K. van Dijke van Axel met de Sabenadirectie heeft gevoerd en waarbij de burgemeester heeft ge wezen op de minder goede verbin ding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Brussel, hoewel veel inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen een regelma tig gebruik maken van de Brusselse luchthaven. De helikopter trok zaterdag in Axel vooral van de zijde van de jeugd veel bekijks. De foto toont het loestel onmiddellijk na de landing. (Foto P.Z.C.) Automobilist uit Rilland reed door na botsing Een automobilist uit Rilland-Bath heeft zondagmiddag in Bergen op Zoom een geparkeerde auto aangereden. Hij maakte zich niet bekend, maar reea door. Later bleek het A. B. uit deze gemeente te zijn. De politie van Bergen op Zoom spoorde hem op, nadat de lieer P. S., eigenaar van de auto, de botsing kwam aange ven en daarbij ook het nummer van de doorgereden auto opgaf. De auto was flink beschadigd. Na de zaak nitgebreid overwogen te hebben zijn b. en w. van Middelburg tot de slotsom gekomen, dat de voordelen van het toevoegen van fluoride aan het drinkwater, waardoor het optreden van tandcariës sterk vermindert, groter zjjn dan de aan deze behandeling verbonden bezwaren. Het college stelt de raad dan ook voor, zich in de vergadering van maandag 31 augustus uit te spre ken vóór fluoridering. Gemeente heeft keus uit twee gegadigden Twee textielverwerkende bedri| ven hebben het gemeentebestuur van Sint-Annaland verzocht indus trieterrein op de gedempte haven te mogen aankopen teneinde daar op een bedrijf te stichten. Het zijn de N.V. Mayfair te Sint-Maartens- NA VIERING 750-JARIG BESTAAN Axel heeft sinds zaterdag een ei gen carillon, dat voortaan bij fees telijke gelegenheden vanuit de stadhuistoren zijn vrolijke klan ken zal uitstrooien over stad en land van Axel. Zaterdagmiddag en zaterdagavond kregen de inwoners en de vele zaterdagse bezoekers van de oude stad reeds een voor proefje van de specifieke sfeer die door een spelend klokkenspel wordt opgeroepen en die zo uiter mate goed past bij een plaats met een ver-teruggaand en eerbied waardig verleden als Axel. De heer Leen 't Hart, directeur van de Ne derlandse beiaardschool, verzorgde namelijk na de officiële overdracht van het carillon aan de gemeente twee carillonconcerten, die door honderden belangstellenden op de Markt werden beluisterd. De over- Beiaardier Leen 't Hart achter het drie-octaufs stokkenklavier van het zaterdagmiddag officieel in gebruik genomen carillon in de stadhuistoren van Axel. Zowel 's middags als 's avond# verzorgde de heer 't Hart een carllloncon- cert, waarbij historische-, geeste lijke- en volksliederen ten gehore werden gebracht. Het klokkenspel kan ook eleklrlsch-automatisch worden bediend door middel van muziekbanden. dracht zelf werd bezegeld met het spelen van het Zeeuws-Vlaamse volkslied. De officiële overdracht van het carillon aan de gemeente vond plaats tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van het stadhuis, die werd bijgewoond door tientallen genodigden, waaronder de burgemeesters van Hulst, Koewacht en Hontenisse, wethouders van de ge meenten Terneuzen en Zaamslag en ve len die door hun giften de realisatie van het carillon hebben mogelijk ge maakt. De heer I*. Dregnians, raadadviseur in algemene dienst by liet. ministerie van defensie en oud-Axelaar, droeg de beinnrd namens dc carilloncom- missic over aan liet gemeentebe stuur. De hoer Dregmans. die zei liet bijzondcT aangenaam te vinden j om op een historisch moment in del geschiedenis van een stad woord voerder te zijn, releveerde do ge schiedenis van de oude stadhuisklolt, die afkomstig zou zjjn van hot ver dronken plaatsje Vremdjjcko en die later door de Axelaars van Hoek zou zijn gestolen. In het verleden werd de klok geluid als de gemeentebode het officiële nieuws bekendmaakte en ook in de eerste wereldoorlog als er onaangenaam nieuws te melden viel. Later, bij het uitgroeien van de stad, raakten deze gewoonten in onbruik en had de uit 1503 stammende klok geen andere taak meer dan de uren van de dag aan te geven. De vraag „waarom nu pas een caril lon?" beantwoordde de heer Dregmans met de veronderstelling dat de wel vaart in Axel eerst nu mogelijk maakt wat in de eeuwen voor ons niet viel te realiseren. „Quadrilloner" Uitvoerig ging de heer Dregmans in op liet ontstaan en de betekenis van het carillon, een woord dat zou afgeleid van het Franse „Quadrilloner", waar mee het bedienen van de vier klokken wordt bedoeld, die vroeger de uren van de dag aangaven. Het luiden van de grote klok werd dan voorafgegaan door het aanslaan van drie kleinere klok jes, bij wijze van waarschuwing. Ook is er een lezing, die het ontstaan van het carillon terugvoert naar het gebruik in de kloosters van cimbalen, koperen I bekkens, die met een hamertje werden aangeslagen. De tonen van de grote en kleine klok ken van het carillon, die tezamen een melodie vormen, noemde de heer Dreg mans ten slotte een symbool voor de eensgezinde samenwerking tussen Axe laars, oud-Axelaars en vrienden en vriendinnen van Axel, die door hun bij- Burgemeester M. K. van Dijke, die namens het gemeentebestuur het klokkenspel aanvaardde, noemde het aannemen van een geschenk van goede vrienden een van de meest vreugdevolle taken in het leven. I „Een van mjjn dierbaarste wensen is hiermee in vervulling gegaan", aldus de burgemeester, „niet om te beschikken over een statussymbool, maar omdat dc vrolijke klanken van de uit Vlaanderen stammende beiaard zo goed passen bij de volks aard in ons Zeeuws-Vlaamse stedeke". De burgemeester bracht dank aan allen die meegewerkt Heb ben aan de totstandkoming van het carillon en deelde tot slot mee, dat de Axelse musicus P. Brakman be reid is als stadsbeiaardier op te tre den, terwijl ook mevrouw Moerdijk uit Zuiddórpe zich bereid heeft ver klaard bij voorkomende gelegenhe den de beiaard te bespelen. Nadat beiaardier Leen 't Hart het Zeeuws-Vlaamse volkslied ten geho re had gebracht, bracht het gezelschap een heildronk uit op de totstandkoming van het klokkenspel. Voorafgaand aan de overdracht van het carillon aan het gemeentebestuur var Axel, was tijdens een korte plechtig heid bjj de gereformeerde kerk aan ue Pironstraat, de oude stadhuisklok dlo aan het kerkbestuur in bruikleen Is af gestaan, ingeluid. Dominee .1. Heems kerk richtte een woord van dank nan b, en w. van Axel en tot de carllloneoni- missie. Hjj wees er voorts op dut de klok nu een kerkeljjke bestemming heeft gevonden en voortaan zal oni pen tot de eredienst. De psalmen die Heemskerk liet zingen werden donr ds. (lijk, die in Sint-Annaland een ne- venbedrijf nil stichten en de heer XV. Pleune, die momenteel in een textielverwerkende bedrijf heeft in een pand in de Voorstraat te Sint- Annaland. ,Deze verzoeken welke tegelijkertijd ter secretarie zijn ontvangen", zo schrijven b. en w. de gemeenteraad, „nadat beide bedrijven terzake voor afgaande besprekingen hebben ge voerd, stellen uw college voor de keus aan welke bedrijf de voorkeur moet worden gegeven. Overleg met het E.T.I. voor Zeeland heeft ons n.l. doen inzien, dat de gemeente niet over vol doende arbeidspotentieel voorname lijk meisjes van 15 jaar en ouder beschikt om beide bedrijven blijvend van werkkrachten te voorzien, zulks temeer waar in deze gemeente reeds is gevestigd de breierij van de heer T. Vroegop, welk bedrijf eveneens op de hierboven omschreven werkkrach ten is aangewezen." 13. en w. vrezen dat drie bedrijven een personeelstekort zou opleveren en achten bovendien twee textiel verwerkende bedrijven voor de ge meente voldoende. „Wij zouden er de voofkeur aan geven het nog aanwezige industrieterrein uit te geven aan andersoortige bedrijven, met name zodanige, waar in hoofd zaak mannelijke arbeidskrachten te werk kunnen worden gesteld", aldus het college, dat er voorts op wijst, dat een zekere selectie van de zijde van de gemeente reëel is, nu voldoende belangstelling voor het terrein aanwezig blijkt te zijn. Bij het beantwoorden van de vraag, welk bedrijf voor vestiging in aanmer king moet komen, tekenen b. en w. aan „N.V. Mayfair is een gevestigd bedrijf met een goed produkt en naar wij vertrouwen met een behoorlijke financiële basis, welke bedrijf zich bovendien in de kledingindustrie een zekere plaats heeft veroverd. Een groot bezwaar achten wij het dat de vestiging in deze gemeente slechts een dependance van het moederbedrijf in Sint-Maartensdijk zal blijken te zijn. De voorgenomen vestiging lijkt ons dan ook meer het resultaat van niet voldoende arbeidskrachten naar Sint-Maartensdijk te kunnen aantrek ken, dan de behoefte om elders een geheel nieuw bedrijf te stichten. Daar tegenover staat de heer Pleune inwoner dezer gemeente, die kans heeft gezien om in een betrekkelijk kort tijdsbestek een bedrijf op te bou wen waarin momenteel reeds vijftien meisjes werkzaam zijn. waarin zeker meer personeel werkzaam zou zijn indien dit qua "werkruimte mogelijk ware. Een bedrijf, dat dermate sterk is gegroeid dat handhaving van het bedrijf in het pand Voorstraat 28 in derdaad onmogelijk is." Daarom stel len b. en w. de raad voor het perceel te verkopen aan de heer W. Pleune. Het voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergadering a.s. vrijdagavond 28 augustus. In deze vergadering wordt tevens de gemeentebegroting voor 1965 t geboden. De raad wordt verder voorgesteld met betrekking tot het ontwerp herziening gemeentegrenzen Ged. Staten te be richten, omdat de thans door G.S. aangevoerde argumenten geen nieuwe principiële punten inhouden dat geen bezwaren tegen de voorgestelde wijziging bestaan. CENTRALIE Voorts komt vrijdagavond een voor stel ter tafel zich voorstander te ver klaren van reorganisatie van de Cen trale Dienst „Noord-Zeeland". „In derdaad moeten wü onderschrijven, dat uitbreiding en reorganisatie van dc dienst noodzakelijk is, wil het doel van de dienst volledig kunnen worden bereikt", aldus b. en w„ die er voorts op wijzen, dat thans de gemeenten Sint-Maartensdijk. Stavenisse en Sint- Annaland bediend worden door één technisch ambtenaar, welke ambte naar slechts twee halve dagen per weck in dc gemeente werkzaam kan zijn. Andere voorstellen zijn die tot onbe woonbaarverklaring van het pand Klippelstraat 21 en het toekennen van een jaarlijkse subsidie van 50 aan de Zeeuwse stichting beroepenvoor- lichting en school- en beroepskeuze voorlichting. KUNST Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart Sint-Jacobskerk, Vüssingen Er heerst dezer dagen een grote bedrij vigheid aan de speeltafels op Walche ren: Om direct elk misverstand te voor komen: het niet het frivole Saturne- spel dat zulk een aantrekkingskracht op onze Zeeuwse badgasten uitoefent. Zij vinden in het nog tamelijk rustige Walcherse domein een ander divertisse ment, een ontspanining op een ltterlijk hoog niveau: in muziek die van de or gelgalerijen opklinkt in Walcherens oude kerken. Uit de vele orgelconcerten die in de af gelopen dagen gegeven werden (o.a. Middelburg: Ineke de Wit Vrouwen polder: Charles de Wolff Vlissingen: Dirk Jansz. Zwart Westkapelle: Fei- ke Asma) hebben wij een keuze moeten maken en zo werd zaterdagavond onze fang naar de fraai gerestaureerde St. acobskerk in Vlissingen. Aan de speel tafel van het grote orgel in deze kerk had de Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart plaatsgenomen. Voor hem (en zijn bijzonder competente registratie hulp) zou de orgelbespeling een uur zwoegen gaan betekenen, vanuit het middenschip van de kerk waren wij hiervan gotuige, om het stugge en soms onwillige instrument naar zijn hand te zetten. Het viel gewoonweg op met wat een ijzeren wil, maar daaren boven met welk een dosis intelligentie, Dirk Jansz. Zwart zijn programma in een alleszins acceptabel klankbeeld trachtte te realiseren. In zijn programmakeus, echter ook in de uitvoeringspraktijk en zelfs in eigen werk, bleek Dirk Zwart een trouwe bestendiger van de vooroorlogse tradi tie van zjjn vader Jan: muziek van Sweolinck (een van diens echo-fanta sieën), Bach( preludium en fuga in G, alsmede enkele koraal voorspelen), Re- ger (tocata in d) en Guilmant (frag menten uit de eerste orgelsonate) klonk in een omraming van een aantal compo sities van Jan en Dirk Zwart (bewer- uit de „Nederlandsche Gedenck Clanck" In zijn streven om de in zjjn tijd tanende belangstelling voor het orgel om te bui gen in een levendige interesse, tevens om te wijzen op de onvermoede moge lijkheden van het protestantse kerklied, wisselde Jan Zwart zijn orgelprogram ma's gaarne af met eigen liedbewer- kingen. Zijn leerlingen, vooral zij die zijn principes op orthodoxe wijze huldi gen. handhaven deze traditie. Nu wij afstand in die tijd hebben kunnen ne men (Jan Zwart overleed in 1937), viel ons bij hernieuwde confrontatie met de ze liedbewerking op, met welk een lief de Jan Zwart, zij het met een gering inventief vermogen en zij het met ge bruikmaking van laatromantische har monieën (Grieg, Gade, e.a.die in zjjn tijd al voor een deel overwonnen wa ren, het ambacht van de liedbewer- kingskunst gehanteerd heeft. Het klin kend resultaat doet wat verouderd aan. maar het is eerljjk. Dit bleek vooral in de ten gehore gebrachte Valerius-stuk- ken. In het orgellied „Neem Heer mijn beide handen" beweegt Jan Zwart zich echter op een glibberige harmonische grondlaag. Toegegeven: het sentiment speelde in zijn dagen een belangrijke rol in de orgelmuziek, toch konden wij ons niet aan de indruk onttrekken dat de componist hier wel heel sterk de vertolker is geweest van de door Wil lem Pijper zo gewraakte „harmonium- muzikaliteit" van de Nederlander. Dirk Zwart hield een warm pleidooi voor het werk van zjjn vader en we moeten zeg- inhaerent is aan de vertolkingen door sommige Zwart-discipelen. Sterk anarchonistisch werkte Dirk Jansz. Zwarts eigen bjjdrage aan het programma: „Introïtus, trio, toccata en koraal over Psalm 105". Indien als com ponist zjjn vaders naam vermeld was, hadden wij bij het beluisteren niet de minste twijfel dienaangaande voelen op komen. Het is onbegrijpelijk hoe een halve eeuw muzikale vernieuwing én de kerkmuzikale revolutie van dc laatste decennia onopgemerkt aan een musicus kunnen voorbijgaan! Opvallend lelijk was de 16de-ecuwse psalmmelodie ge harmoniseerd (reeksen septiemakkoor den, ongepaste chromatiek, etc.). Jam mer, want in het overigens met smaak samengestelde programma (met de vol komen uit de tijd zijnde stukken van Alexandre Guilmant wilden we de ken nismaking graag hernieuwen) toonde Dirk Jansz. Zwart zich een bekwaam musicus, een uitstekend vakman, soms wat bedachtzaam van aard (in de Bach- fuga en in het koraalvoorspel „Allein Gott in de Höh' sei Ehr"), maar in de beroemde toccata van Reger (waar hij het weerbarstige orgel meesterlijk han teerde) en in een fraaie interpretatie van Sweelincks echo-fantasie een orga nist met een gezond muzikaal tempera ment, dat even dreigde te derailleren in het slot van de Finale van Guilmant: een overdreven staccatispel waar lega- tospel in de koraalmelodie ons als juis ter voorkwam, ongewenste oktaveringen in deze melodie, waardoor het orgel enigermate amechtig ging klinken. Een honderdvijftigtal aandachtige be zoekers woonde het concert bij. C. W. B. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen, licht bewolkt Londen, zwaar bewolkt Brussel, half bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, onbewolkt Nice, zwaar bewolkt München. licht bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Locarno, half bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, half bewolkt Rome. zwanr bewolkt Mallorca, half bewolkt 20 gr. 22 gr. 22 gr. 21 gr. 2( gr. 25 gr. 19 gr. 20 gr. 26 gr. 20 gr. 21 gr. MEER WIND In de kustprovincie half tot zwaar be wolkt met later plaatselijk regen en een krachtige mogelijk harde wind tus sen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. In het binnen land vrijwel overal droog en vooral aan vankelijk nog zonnige perioden. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. Dezelfde temperaturen als zondag of iets hogere. STRANDVERW ACHTING. (Van onze weerkundige medewenker.) Vandaag nog droog en vrjj zonnig weer met een tot krachtig toenemende zuidwesten wind. In de middag onge veer 22 graden, zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN. ZON EN MAAN 24 augustus Zon op 05.38 onder 19.45 Maan op 20.46 onder 06.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2