PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STUDENTEN KEREN ZICH TEGEN REGERING IN ZUID-VIETNAM Onderhandelingen over Cyprus vastgelopen Orkaan richtte ravage aan op Guadeloupe Op Walcherse stranden vaak geen telefoon VORMING BURGERREGERING GEËIST RADIOSTATION IN SAIGON BESTORMD DRIE MENSEN OMGEKOMEN BIJ AUTOBOTSING ONDER KORTENHOEF Partijprogramma van de Democraten Zeven Indonesiërs gedood in Maleisië AANLEGK0STEN TE HOOG VOOR GEBRUIK VAN TWEE MAANDEN 207e jaargang - no. 198 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F van <Je Velde. F. Walstraat 68-60. tel. 2355 b 2911 Zlerltaee red tel 2«25 i r lew., franco per post 10.- p 1 g.g. red. 7853. adv. 5213); OoMburg. Ingez. med 3 t tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct- p. regel min. 1,80). „Brieven bur van dit olad' lft ct. BoittM»: VHaaingen el 2395; Terneuren Arsenaalstraat 2. tel 1 ct. meer. Olro 359300 P.Z.C.. Middelburg Maandag 24 aug. 1964 Voetbal rolde uieer betaald Pagina 3 De agitatie der Zuidvietnamese studenten tegen het regime van president Khanh duurde gisteren voort. Verscheidene honderden studenten van de universiteit van Saigon bestormden het gebouw van de nationale radio-omroep en vernielden alle studio's en an dere ruimten. De radio had naar hun mening het valse bericht ver spreid dat zij tevreden waren met het resultaat van de zater dag gehouden besprekingen met de regering. Nieuwe regering geëist Andere studenten verbrandden in te genwoordigheid van verscheidene hoog leraren een exemplaar van de onlangs door de revolutionaire militaire raad aanvaarde grondwet. In een motie eis ten zij de vorming van een nieuwe re gering van jeugdige en eerlijke mensen en de verkiezing van een wetgevende vergadering bij algemeen kiesrecht. De zouden zich uitsluitend aan Kernproef in V.S. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft bekendgemaakt dat op haar proefterrein in de woestijn van Nevada zaterdag een ondergronds! kernproef is genomen. De tot ontplof fing gebrachte bom had een explosie, kracht gelegen tussen 20 en 200 kilo- ton. hun militaire taken moeten wijden strijden tegen het communisme, neutra lisme en de overblijfselen van het re gime van Ngo Dinh Diem. Klacht De dagbladen in Saigon publiceerden gisteren de tekst van een brief van een hoge boeddhistische leider, Titsj Tan Tsjau, waarin deze een klacht tot generaal Khanh richt over her nieuwde vervolging van boeddhisten door de regering en door militaire autoriteiten. Volgens hem waren 24 onschuldige mensen gedood en waren 254 huizen in brand gestoken, terwijl duizenden boeddhisten waren gear resteerd en mishandeld. Titsj was voorzitter van het boeddhis tisch actiecomité dat vorig jaar tegen het regime van Ngo Dinh Diem ageer de. Hij beschuldigde thans de regering- Khanh ervan niet voldoende maatrege len te hebben genomen om genoemde incidenten te voorkomen. Nieuwe Nederlands- Belgische expeditie naar de Zuidpool Begin volgend jaar zal hoogstwaar schijnlijk een tweede Belgisch-Neder landse expeditie naar de ziiidpool ver trekken. De nieuwe ploeg zal de huidige expeditie gaan aflossen. De Nederlandse deelname is alleen nog afhankelijk van de officiële goedkeuring van de Konink lijke Academie voor Wetenschappen. Dit deelde de kapitein-ter-zee ir. Lange- raar, chef hydrografische dienst van de Koninklijke Marine, zaterdagavond mee in een vraaggesprek voor de K.R.O.-ra- MINSTENS 13 MENSEN GEDOOD Schade geschat op 175 miljoen Een vriendelijk (namaak)ezeltje, symbool van de Amerikaanse de mocratische partij, kijkt over de balustrade van de conventiezaal in Atlantic City, waar vandaag de grote bijeenkomst zal beginnen. De orkaan „Cleo" heeft volgens voorlopige cijfers op het Franse eiland Guadeloupe in de Caribische Zee zaterdag aan dertien mensen het leven gekost, terwijl er veertig verwondingen opliepen. Met wind snelheden van 200 km per uur over het eiland trekkend richtte de or kaan zeer grote schade aan, die geschat wordt op 250 miljoen frank (ongeveer 175 miljoen gul den). lil Matoeha verloren tien mensen het le ven en in Capesterre drie. Men vreest dat het totale dodencijfer hoger zal bly- ken te zijn. Ruim duizend gezinnen zijn dakloos geworden. De orkaan trok met verminderende snel heid in noordwestelijke richting. De be woners van de zuidkust van Porto Rico werden gewaarschuwd voor stormach tig weer. Dergelijke waarschuwingen voor de noordkust van dit eiland en voor de Maagdeneilanden werden ingetrok ken. Wel werd de bevolking van de zui- Omstreeks kwart voor een in de nacht van zaterdag op zondag is onder Kortenhoef een ernstig verkeersongeluk gebeurd dat aan drie mensen het leven heeft gekost, een Rotterdams echtpaar en een kruidenier uit Loosdrecht. De auto van het echtpaar, de 32-jarige hotelhouder J. de V. en de 29-jarige A. C. uit Rotterdam, kwam op een gegeven moment frontaal in botsing met een auto die links van de wegreed. Het echtpaar en de bestuurder van de andere auto. de 24-jarige ongehuwde kruidenier C. F. uit Loosdrecht, wa ren op slag dood. In de Volkswagen van het echtpaar bevonden zich ook nog hun anderhalf jaar oude kind, dat geen letsel opliep, een zestienjarige neef die een hersenschudding kreeg. (Foto: de vernielde Volkswagen). delyke kustgebieden van de Domini caanse republiek en het zuidwestelijke schiereiland van Haiti aangeraden met spoed maatregelen te nemen ter bescher ming tegen windvlagen van orkaan- kracht. vloedgolven en zware regenval. Plantages verwoest De orkaan woedde zaterdag niet slechts op Guadeloupe, maar ook op de eilanden Les Saints en Marie-Ga- lante. Op veel plaatsen op de eilanden zijn hoogspannings- en telefoonka bels vernield. Bananenplantages zou den „volledig" zijn verwoest. In Point-ü-Pitre, Basse-Terre, Dehaies werden door de golven op het strand geworpen. Het vrachtschip „Tami" zou te Anse aan de grond zijn gelopen en te Basse-Terre zouden een sleepboot en drie aken v den vermist. Op drie plaatsen zijn vracht- en vissersboten beschadigd. HAAGSE PRIMEUR: Kolenzakken van plastic (Van onze Haagse redactie) Een Haagse brandstoffenhandel zal met ingang van 1 september als eerste in Nederland plastic-kolen- zakken ter vervanging van de papieren in drie maten in de handel brengen: als een tiende, een kwart en halve mud zakken. De voordelen van de weer- en wind plastic-zakken zijn. dat ze tegen een stootje kunnen en zonder enig bezwaar in de open lucht kunnen worden opgeslagen. Een ander voordeel is, dat zij goedkoper zijn dan papieren zakken: de prijs van een mud kolen wordt bij gebruik van een tiende zakken verhoogd met fl,20, b ijgebruik van papieren zakken met f 1.50. De plastic-kolenzakken kunnen na gebruik worden uitgewassen en op nieuw met kolen worden gevuld. „Vrede voor alle naties en vrijheid voo alle volkeren", is de leidende gedachte van het program van de Amerikaanse democratische partij op het gebied de buitenlandse zaken en defensie, als dat dinsdag op de partyconventie zal worden behandeld. In het program, waarvan de tekst gis teren in Atlantic City bekend werd ge maakt. wordt gesteld, dat, als de wereld zich thans dichter bij een algemene vrede bevindt dan in 1960. dit in grote mate te danken is aan het inzicht en de werkelijkheidszin waarvan de politiek van de V.S. in de afgelopen vier jaar heeft getuigd. In het partijprogram wordt gesteld, dat alleen de president der Verenigde Sta ten machtiging moet hebben de Ame rikaanse kernwapens te laten gebrui ken. Kennelijk in antwoord op kritiek die is geleverd door de republikeinse kan didaat voor het presidentschap. Barry Goldwater, zeggen de schrijvers van het program dat de regering-Kennedy en Johnson de strijdkrachten voldoende sterk hebben gemaakt om tegen agres sie op te treden welke varieert van kernconfrontatie tot guerrillasubversie. „Die sterkte moet en zal worden ge handhaafd". De democraten stellen verder in hun programma het extremisme scherp aan de kaak. In het eerste deel van het partijpro gramma, dat zaterdag werd gepubli ceerd, wordt gezegd dat de Amerika nen het nog nooit zo goed hebben ge had en nog nooit zo veilig zijn geweest voor gevaren van overzee. Het vooruit zicht op de vrede is verbeterd en de V.S. kunnen zich verheugen in de lang durigste (economische) expansie in vredestijd in hun geschiedenis, aldus het program. Zieke vrouw lag bewusteloos in huis De Haagse politie heeft vrijdag een jarige vrouw, die reeds maanden ziek was, bewusteloos in haar woning aan getroffen. De vrouw, die volkomen ver vuild was, is in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. De 69-jarige echtgenoot van de zieke had de buren gevraagd hem te willen helpen. Zijn vrouw was uit bed gevallen en lag voor een deur. Alleen kon de man, die een apatlsche indruk maakte, haar niet tillen. De buren waarschuw den de politie. ZWOLSMAN WIL GOEDKOPER GELD VRIJ KRIJGEN „Geld is nu eenmaal nog niet aan prijs maatregelen onderhevig. Een actieve ondernemer heeft altijd geld nodig voor investeringen. Nu geld aantrekken moeilijk en duur is proberen wjj goed koper geld vry te krygen". In ongeveer deze woorden maakte de heer R. Zwols- man, president van de raad van beheer van de N.V. E.M.S.. zaterdagavond iets van zijn moeilijkheden duidelijk tijdens een televisie-interview in K.R.O.-Brand- punt met drs. J. van der Pluym. De heer Zwolsman vertelde, dat de E.M.S. recentelijk acht miljoen gulden in de horecasector heeft geïnvesteerd. Daarnaast is vier miljoen door verkopen vrijgekomen. Op een vraag of hij het geld nodig had 1 voor de woningbouw zei de heer Zwols-1 man o.m., dat daarvoor geld op de voordeligste manier moet worden aan getrokken, ook in het belang van de koper. „Alle bijkomende kosten mogen doorberekenen aan huurders of ko pers", zo verklaarde hij. Daarom is goedkoop geld in het belang van deze De heer Zwolsman ontkende ten aan zien van de horecasector een nieuw be leid te voeren. Hij zei, dat op basis van de aankoopprijzen voor een aantal ho recabedrijven geen rentabiliteit aanwe zig was. De heer Zwolsman verklaarde met stelligheid, dat lang niet alle hore cabedrijven zullen worden afgestoten. De meesten, zoals bijv. „Britannia" in Vlisstngen, Grandhote! en Kurhaus Scheveningen zijn na veranderingen in de complexen wel rendabel te maken. Na verkregen rijksgoedkeuringen zal daar uiteindelijk rentabiliteit worden verkregen. Indien echter de rijksgoed keuringen te lang zouden uitblijven, dan zou de situatie moeilijk worden. „We proberen het zo lang mogelijk uit te houden in het belang van consumenten j personeel", aldus de heer Zwolsman. Men probeert personeel uit verkochte zaken op andere plaatsen aan het werk te zetten. Dit zou volgens de heer Zwolsman ook wel lukken mits goed keuring voor de bouw van nieuwe be drijven af komt. Hij mopperde over de „goedkeuring voor een half motel te Westkapelle, dat op deze manier niet rendabel te krijgen is". Russen lanceerden drie satellieten Volgens het Russische persbureau Tass heeft de Sowjet-Unie zaterdag drie on bemande aardsatellieten gelanceerd, de Kosmos 41, Kosmos 42 en Kosmos 43. itellieten hebben wetenschappelijke instrumenten aan boord voor verder on derzoek van de ruimte. De Kosmos 41 draait in 11 uur en 55 mi nuten om de aarde. De grootste afstand tot het aardoppervlak bedraagt 39.855 km. De kleinste afstand 394 km. De hoek die de Kosmos 41 ten opzichte van de evenaar maakt is 64 graden. De Kosmos 42 en 43 draaien beiden In 97,8 minuten rond de aarde. Hun baan ligt maximaal 1099 kilometer van het pervlak verwijderd. De minimum- 1 tot de aarde bedraagt 232 kilo- De stand ten opzichte van de r is 49 graden. Grieken verwerpen Turkse eis Turks-Cyprioten in Kokkina kregen voedsel in volledige onafhankelljk- •rulken. -lek'-nland er eventueel mee temmen dat. na totutandko- le „Enrwis". oen stuk grond I voor 20 tot 30 jaar worden verhuurd om te worden gebruikt als Amerikaanse of N.A.V.O.-basis Wel i ming van De pogingen van de Griekse rege ring om de kwestie-Cyprus te rege len zijn in een impasse geraakt, aldus diplomatieke kringen in Athene. Men beschouwt de pogingen van de Griekse regering als een gevecht op twee fronten. Enerzijds tracht men pre sident Makarios te bewegen tot aanslui ting b(j Griekenland (Knosts) met scha deloosstelling voor Turkije, anderzijds moet zij het hoofd bieden aan «at men noemt buitensporige Turkse verlangens. Gisteren werd In Athene onthuld dat del Griekse regering niet bereid is Turkije i toe te staan een deel van Cyprus als mi- Overeenstemming „Koeienliefde van Amsterdammer ging te ver Met een gestolen koe aan het lijntje heeft de 59-jarige J. X. uit Amsterdam in de nacht van vrij dag op zaterdag een ongeveer 20 km lange voettocht gemaakt van Uitgeest naar zijn woonadres in het centrum van de hoofdstad. De man was van mening dat de koe. die m een welland in Uit geest graasde, niet voldoende te eten had en besloot het dier mee naar huis te nemen om er zelf beter voor te zorgen. Van het dorp Uitgeest toog de dieren vriend via de provinciale weg, Hembrug-Limmen in de richting Amsterdam. Pas in het centrum van Amster dam. in dc Haarlemmerstraat, werd de man door de politie ge signaleerd. Agenten volgden hém tot zijn woonadres, waar al spoe dig een aantal nieuwsgierige Am sterdammers kwam kijken. Voor de deur werd het beest, dat lang zamerhand pijn begon te krijgen, gemolken door een omstander Daarna probeerde de heer N. het dier de trap op te krijgen, maar dat lukte toch niet zo best Man en koe werden naar het bureau Warmoesstraat gebracht, waar tegen de eerste proces-verbaal werd opgemaakt. De heer N. is onmiddellijk op vrije voeten ge steld. De koe is enkele uren later door een transportbedrijf uit Uit geest uit Amsterdam gehaald en naar zijn eigenaar teruggebracht. Deze. de veehouder J. Duinmeyer, verklaarde toen hij zijn koe terug zag dat het dier erg was afgeval len. De koe was voor de slacht bestemd. „Wij zjjn tot volledige overeenstem ming met de Griekse regering geko men over het beginsel, dat Cyprus volledige onafliankeiykheid moet ge nieten en dat het het recht tot zelf beschikking moet kunnen uitoefe nen". dit verklaarde de Cyprische president, aartsbisschop Makarios, vrijdagavond te Nicosia na een on derhoud met de Griekse minister van landsverdediging, G&roefalias. Hij voegde hieraan toe: „Garoefallaa heeft geen enkel plan aan mij voorgelegd doch daar hij naar Cyprus is gekomen in zijn functie van minister van defen sie, is het slechts natuurlijk dat hij ziin aandacht richt op de militaire verdedi ging van Cyprus". I>e Grieks-Cyprioten hebben zaterdag eindelijk toegestaan dat de Turks-Cy priotische bevolking van Kokkina van enkele tonnen voedsel werd voorzien. Het was de eerste voedselzending voor Kokkina si'da de Grieks-Cyprioten de stad onder vuur namen en de bevoorra ding blokkeerden. De hoeveelheid voedsel was weliswaar veel kleiner dan de Turks-Cyprioten no dig hadden, maar het betekent een hele verlichting in de benarde voedselsituatie. De Grieks-Cyprioten verboden evenwel de zending van kleren, dekens, dieselolie en sigaretten. j In MaJeisisch-Bomeo en op Malakka zijn gisteren en zaterdag zeven Jndone- 1 sische terroristen gedood, zo is meege deeld door een militaire «oordvoerder In Koeala Locmpoer. Bij een vuurgevecht in Pontfan (Malak ka) werden gisteren vier terroristen ge- i dood en minstens vier anderen gevangen I genomen. De gevangen guerrillastrijders hadden lichte verwondingen opgelopen. Sedert het begin van de landingen (ver- leden week maandag) aan de zuidwest kust van Malakka zijn 11 terroristen ge dood. Bij zuiveringsacties in de kust strook ten noordwesten van Singapore werden ongeveer 45 anderen gevangen In Maleisisch-Borneo werden zaterdag drie terroristen gedood. De Maleisische vice-premier. Toen Ab- doel Razak. verklaarde inmiddels dat zijn land bereid is een mogelijke Indo nesische invasiebedreiging het hoofd te bieden. Razak. tevens minister van de fensie. zei dat de politie en de strijd krachten waren voorbereid op „een mo gelijke invasie". Algemeen is men er in de diver se badplaatsen op Walcheren van overtuigd, dat de telefoon voorzieningen op de badstran- den ontoereikend zijn in geval van ongevallen waarbij dringen de hulp geboden is. Op de stran den van Westkapelle. Zoutelan- de en Dishoek is in het geheel geen telefoon. Op het strand bij Koudekerke is in twee consump tietenten telefoon aanwezig en in Domburg is op het ooster- strand één telefoon. Bij de stichting badplaatsbelangen in Domburg heeft men overwogen op het westerstrand ook telefoon te la ten aanleggen, omdat dit strand nop altijd 300 meter van de enige tele foonverbinding af ligt. Het bleek evenwel dat de aanlegkosten hiervoor ongeveer 1200 zouden bedragen Men achtte dit bedrag te hoog voor een verbinding, die in feite slechts gedurende twee maanden per jaar nodig is. Bovendien is het zo. dat een telefoon, die is geplaatst in een ge bouw dat 's winters wordt afgebro ken, mee verdwijnt. Men zou dan dus ieder jaar opnieuw de aanlegkosten moeten betalen. De stichting bad plaatsbelangen heeft toen wel ge dacht over de aanschaf van zoge naamde tokai-portofoons. Dit zijn kleine transistorzenders en -ontvan gers die de mannen op het badstrand bij zich zouden moeten dragen. Het bezwaar van deze apparaten, die 270 per stuk kosten, is dat men ze steeds moet laten aanstaan, wat weer als gevolg heeft, dat de batterijen vrij snel leeg zijn. Overigens ver klaarde men van de zijde van de stichting badplaatsbelangen. dat er tog we! eens een telefoon hij zou ko nen op het strand Voor eventuele ingevallen beschikt men op het strand van Domburg wel over een brancard, een zuurstofkoffer, twee aparaten voor mond-op-mondbeade ming en twee reddingsboten. Veldtelefoon De heer G. J. J. Neels, beheerder van een camping in Dishoek, heeft op zijn kampeerterein een veldte- lefoondienst aangelegd. Omdat op het strand van Dishoek geen enkel communicatiemiddel aanwezig is stelde hjj de reddingsbrigade daar voor. ook op het strand veldtele foons te plaatsen. De aanleg hier van is niet duur en de brigade had reeds vergunning gekregen om de kabels over de weg en door de duinen te leggen. Men heeft ten slotte van dit plan afgezien omdat de reddingsbrigade, wegens ge brek aan medewerkers, haar post op het strand te weinig kan bezet ten. zodat de aanleg van een tele foon in feite niet „rendabel" zou z(jn. Want een veldtelefoon is geen publie ke telefooncel. De telefoons worden in een kastje geplaatst, dat men met een sleutel moet openen. Deze toe stellen zijn te gevoelig om door leder een te laten gebruiken. Thans moet men in dringende gevallen vanaf het strand bjj Dishoek over de duinen anar de camping, die aan de voet er van ligt. om te telefoneren. En met die tocht gaan kostbare minuten heen. Particulieren Zo is thans de situatie aan de meeste Walcherse stranden. Men kan afin de overkant van de duinen opbellen by particulieren of bij hotels Waarne mend burgemeester J. de Pree van Zoutelande verklaarde ons. dat ook daar de situatie zo is. In de con- .urnptietenten op het strand van Zou telande is geen telefoon aanwezig. Tn de vergadering van de V.V V.-Zou- telande, die het strand exploiteert, is .vel eens over de aanleg van telefoon op het strand gesproken, maar het bleek dat de financiële consequenties hiervan boven het vermogen van de V. V.V.-Zoutelande uitgingen, zoals geval is Op het strand van Zoutelan- dat bij alle plaatselijke V.V.V.'s het de is wel een brancard aanwezig, maar de burgemeester zag deze uit rusting graag uitgebreid met enige dekens en een zuurstofapparaat. In Koudekerke is aan de land kant onder aan de duinen een Rode-Kruis- oost gevestigd. Op het strand zelf (Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1