Grote nederlaag voor leger Zuid-Vietnam Afschaffing loongrens in werkloosheidswet Nieuwe wettelijke regeling van de werkloosheidsvoorziening Recht op uitkering na zes weken dienstbetrekking Katholiek rapport over geestelijke gezondheidszorg LIQUIDATIE VAN „E.M.S.-CONTINENTAL" WAARSCHIJNLIJK ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Bij de Tweede Kamer ingediend (Van onze Haagse redactie) Ter vervanging van het uit de oor log daterende buitengewoon be sluit werklozenzorg, waarop steunt de regeling sociale voorziening van 1955, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij de overheidsuitkeringen aan werkloze werknemers worden geregeld (wet werkloosheidsvoorziening). Het is de bedoeling, dat deze wet op 1 januari 1965 in werking zal treden. werknemers, die uitkering ingevolge het niet ook reeds vóór de werkloosheid be- wetsontwerp ontvangen. Indien het loon, stonden. Andersoortige inkomsten van waarover de uitkering wordt berekend, de werknemer of inkomsten van zijn meer bedraagt dan 90 pet van het ma- echtgenote of kinderen leiden niet tot ximum-dagloon ingevolge de coördina- vermindering van de uitkering, tiewet sociale verzekering blijft dat de kering buiten aanmerking! Om het m j gen omkleed door het beroep geldbedragen uit te drukken: de uitke- werkloze werlmemer volgens de bepa- ring wordt ten hoogste berekend over 145,80 per week en bedraagt voor kostwinners dus maximaal 109,35 per week, een verbetering met circa 30 pet ten opzichte van het voor deze groep geldende maximum voor de B-groep van le sociale voorziening. Het wetsontwerp kent in het algemeen alleen recht op uitkering toe aan die werkloze werknemers, die gedurende de zes aan de werkloosheid onmiddellijk voorafgaande weken in dienstbetrekking werkzaam zyn geweest dan wel over die tijd een loonvervangende uitkering hebben genoten. Hierby is overwogen, dat straks een groepsregeling zal gelden voor die werkloze werknemers, die noch ingevolge de werkloosheidswet, noch in gevolge de wet werkloosheidsvoorzie ning recht op uitkering hebben. Daarom kan het enerzijds redelijk worden ge acht ingeval van intreden van werkloos heid eerst dan uitkering ingevolge de wet werkloosheidsvoorziening te verle nen zulks in afwijking van de sociale voorziening, die geen voorafgaande werkperiode eist wanneer door een zekere periode van werken de band met het arbeidsproces is komen vast te staan. Anderzijds zou het te ver gaan, wanneer voor het recht op uitkering dezelfde voorwaarde van 13 weken ar beid zou worden verlangd, welke bij verzekering tegen werkloosheid is ge steld. De voorgestelde zes weken vor men een middenweg. De zes-weken- ken vormen een middenweg. De zes periode wordt echter niet vereist by werkloosheid wegens vorst en dergelijke omstandigheden. In het wetsontwerp is de maximale uit keringsduur beperkt tot twee jaren. Duurt de werkloosheid nog langer voort, dan komt de werknemer in aanmerking voor een uitkering ingevolge een uit te vaardigen op de algemene bijstandwet gebaseerde groepsregeling. Het onder scheid, dat de regeling sociale voorzie ning maakt tussen de groepen A en B laat het wetsontwerp vervallen. Onder groep A vielen de werknemers, die als niet-verzekerden niet in aanmerking kwamen voor een uitkering krachtens de werkloosheidswet, groep B omvatte de overige rechthebbenden. De omvang van groep A is in de loop der jaren sterk ingekrompen. Wanneer het ontwerp tot wijziging van de werkloosheidswet tot wet zal zijn verheven, waardoor in die wet geen loongrens meer zal voorkomen, zal deze omvang nog geringer worden. Mede terwille van de vereiste eenvoud leek het thans wenselijk en verantwoord in het onderhavige wetsontwerp voor verzekerde en niet-verzekerde personen in beginsel dezelfde uitkeringspercenta ges, dezelfde maximumuitkeringsbedra gen en dezelfde uitkeringsduur te doen gelden. De bepalingen, welke de cumulatie rege len van uitkering en inkomsten, welke tydens de uitkeringsduur worden geno ten, worden belangryk gewijzigd. De be langrijkste wijziging op dit punt is, dat het wetsontwerp alleen rekening houdt met inkomsten uit arbeid of wegens loonderving van de werknemer persoon lijk en dan nog alleen, als die inkomsten en dan nog alleen, als die inkomsten De uitkeringen De uitkeringen ingevolge het wets ontwerp belopen, evenals die van de werkloosheidswet, in beginsel een ze ker percentage van hét loon te we ten 75 pet voor gehuwde mannen en voor kostwinners, alsmede voor on gehuwde werknemers van 21 jaar en ouder; 65 pet voor niet bij hun ouders inwonende ongehuwde werk nemers jonger dan 21 jaar; 55 pet voor de overige werknemers. De kinderbijslagwet voor Ioontrekken- den zal ook gelden voor de werkloze N.O.V.-COMMISSIE WIL 1 GEMEENSCHAPPELIJKE SCHOOLVERZORGINGS- DIENST Een studiecommissie van de Nederland se Onderwijzers Vereniging acht één sclioolverzorgingsdienst voor het open baar en bijzonder onderwijs het meest efficiënt en wenselijk, mede doordat men dan kan beschikken over een ge differentieerd team van medewerkers. De commissie, die door het hoofdbe stuur van de N.O.V. werd ingesteld, heeft in opdracht van de in 1961 gehou den algemene vergadering gerappor teerd over de organisatie van de scnool- verzorgingsdiensten. De commissie, die onder voorzitterschap stond van prof. dr. L. van Gelder, heeft zich beziggehouden met de vraag hoe deze diensten zouden kunnen worden teorganiseerd. In het rapport, dat op e in december te houden algemene ver gadering van de N.O.V. zal worden be handeld. wordt geconcludeerd, dat de bestuurlijke organisaties van de school- verzorgingsdienst in handen moet wor den gegeven van de overheid, omdat het om een gemeenschapszaak gaat. Terwijl de centrale overheid het groot ste deel van de financiële lasten moet dragen, zijn de gemeenten volgens de commissie de aangewezen instanties voor het inrichten en beheren van de sclioolverzorgingsdienst. Grote gemeen ten kunnen daarbij een eigen dienst heb ben, kleinere gemeenten zijn aangewe zen op samenwerking in de zin van de wet gemeenschappelijke regelingen. Aan het provinciaal bestuur heeft de commissie een coördinerende en toe ziende taak (geadviseerd door de in spectie van het onderwijs en de volks gezondheid) toegedacht. Cumulatie lingen van de beroepswet tegen een ge meentelijke beslissing inzake de uitke ring kan instellen bij de raden van be roep of in hoger beroep bij de centrale raad van beroep. De wet zal worden uitgevoerd door de gemeentebesturen. Zij zullen hierbij worden geadviseerd door plaatselijke commissies, waarin onder andere de vakcentralen van werknemers zullen zijn vertegenwoordigd. Het rijk vergoedt aan de gemeente voor 100 pet de aan de werknemers ingevol ge deze wet verstrekte netto-uitkerin gen en o.a. de verschuldigde loonbelas ting en premies ingevolge de sociale verzekeringswetten. De kosten van het sociaal-culturele werk, voorzover deze kosten door het gemeentebestuur wor den betaald of vergoed, worden door het rijk voor 50 pet vergoed. DOOR VIETCONG IN HINDERLAAG GELOKT Demonstratie van studenten tegen president Khanh De Vietcongrebellen hebben don derdag in Zuid-Vietnam ten zuid westen van de hoofdstad Saigon, een eenheid regeringstroepen, ter grootte van ongeveer een bataljon in een hinderlaag gelokt en vernie tigd. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft bekendge maakt dat ten minste 120 man aan regeringszijde zijn gesneuveld. Ook sneuvelden vier Amerikanen die de eenheid begeleidden. Woensdag had de Vietcong een kleine voorpost te Phu Tuc veroverd. Deze post werd daarna door de regeringstroeper heroverd en vervolgens werden vluch telingen nagezet. Daarbij liepen de re geringstroepen in hinderlaag en zij le den vermoedelijk het zwaarste verlies tot dusverre bij een enkele botsing met de Vietcong. De verliezen van de Viet- cong bij de jongste botsing zijn niet be kend. Een der gesneuvelde Amerikanen was zevenmaal met de bajonet doorstoken. Het is niet bekend of de soldaat al dood was toen dat gebeurde. Een Amerikaan se militaire woordvoerder heeft het hardnekkig gerucht tegengesproken dat de vier Amerikanen waren onthoofd en verminkt. Naar schatting 2000 studenten heb ben gisteren in Hue, de voormalige keizerlijke hoofdstad van Vietnam, een protestmars gehouden. Op aan dringen van hun leiders om de eind examens van de middelbare school te boycotten trokken de studenten schreeuwend door de straten. De muren bekladden zij met anti-rege ringsleuzen zoals „weg met de mili taire regering". De politie kwam niet tussenbeide, hoe wel de betoging in overtreding was met het meer dan een week geleden door Autowrakkenprobleem f Wehieen..., maak er een bloementuintje van, zoals deze dame in Berlijn. Mis schien worden de straten dan één groot bloemencorso, waarin verkeer niet meer mogelijk is en dan lost alles zich vanzelf op. president Khanh ingestelde verbod op demonstraties. Na afloop ging de menig te rustig uiteen. In Saigon marcheerden ongeveer 500 studenten naar de woning van president Khanh na een stormach tige vergadering waarin Khanh werd afgeschilderd als „onwaardig om de lei der van het volk te zijn". Gooi weggooifles niet zomaar weg De directie van de brouwerij, die in Nederland de zogenaamde weg gooifles introduceerde, heeft maatregelen genomen naar aan leiding van bezwaren die zjjn ge opperd tegen het gebruik van dit nieuwe verpakkingsmiddel. Teneinde mee te werken aan de opvoedkundige voorlichting van het publiek, zo wordt in een com muniqué meegedeeld, zal op de verpakking onder het motto „Op geruimd staat netjes" duidelijk worden aangegeven dat men de lege flessen op de daarvoor be stemde plaatsen dient te depone ren. Ook is contact gezocht met andere bedrijven, die zich bezig houden met verpakking in weg- gooivorm om zich te beraden in hoeverre een gezamenlijke fictie kan worden gevoerd. De A.N-W.B. zond dezer dagen een brief aan de colleges van b. en w. van alle Nederlandse ge meenten met het verzoek in de algemene politieverordening een bepaling op te nemen, waarin het wegwerpen of achterlaten van schillen, dozen, flessen en ander klein vuil strafbaar wordt gesteld. Door de introductie van de weg gooifles was bezorgdheid ontstaan over een toename van de veront reiniging van recreatieruimte, terwijl voorts de aandacht is ge vestigd op het gevaarlijk en blij vend karakter van dit soort afval langs de wegen en stranden. Bij baden in zee verdronken Tijdens het baden in zee is vrijdag middag de 52-jarige H. Middel uit Gro ningen op Vlieland verdronken. De heer Middel was met zijn 14-jarig dochtertje gegaan en raakte in de De geestelijke gezondheidszorg ln ons land vertoont een ernstig manco aan innerlijke integratie, waardoor het luiiir niet is gelukt tot een eigen gestalte binnen het maatschappelijk bestel uit te groeien Er moet een zodanige strin - tuur worden geschapen voor het geheel van de geestelijke gezondheidszorg, dat een adequaat antwoord kan worden git geven op de behoeften van de gemeen schap. Deze gedachten lagen ten grondslag aan de studie die een door het Katholiek Nationaal Bureau voor de Geestelijke Gezondheidszorg ingestelde commissie heeft gemaakt van de structuur en or ganisatie van de geestelijke gezond- ieidszorg in ons land. De samenstellers .an het rapport zijn er bij hun studie van uitgegaan dat behoefte bestaat aan een gericht beleid voor het gehele ter rein van de geestelijke gezondheidszorg. Nu is er sprake van een chaotisch pa troon van voorzieningen. Het rapport geeft een schema van uit voerende activiteiten in ruime zin be staande uit klinische geestelijke gezond heidszorg, andere voorzieningen met een sterk aspect van geestelijke gezond heidszorg en andere activiteiten ln de maatschappij. Als algemene uitgangspunten voor het beleid bij de ambulante geestelijke ge zondheidszorg noemt het rapport: zowel overheid als particuliere personen en heid voor de aanwezigheid van een ade quate geestelijke gezondheidszorg; de uitvoering van de ambulante gezond heidszorg vraagt regionale concentratie en integratie. De levensbeschouwelijke dimensie dient ;oed mogelqk in de uitvoering van de zorg aanwezig te zijn. indien de regionale omstandigheden dit uit een oogpunt van adequate hulpverlening ge wenst maken, dient de voorkeur te wor den gegeven aan een niet specifiek le vensbeschouwelijke regionale organisa tie: regionale beleidsvoering dient te worden gericht op een adequate uitvoe- van de zorg en een juiste inpassing ït geheel van medisch-sociale voor zieningen, het zwaartepunt van de ex terne beleidsvoering en de planning dient te liggen op provinciaal niveau; de overheid dient zorg te dragen voor een sluitend en de continuïteit garan derend subsidiesysteem; de verschillen de vormen van geestelijke gezondheids zorg dienen zowel in het beleid als in de uitvoering in nauwe samenhang te worden gezien. NA ONREGELMATIGHEDEN NIEUWE LEIDING BIJ HET HAAGS LYCEUM Onregelmatigheden bij het eindexa men gymnasium voor het leervak Duits op het Haags lyceum hebben het bestuur van de school genoodzaakt nieuwe dagelijkse leiding aan te wijzen. Tot waarnemend rector is de heer B. W. Kolhorn Visser benoemd, tot conrector de heer C. F. Führeng. Over de positie van rector J. H. Schmitz is nog geen beslissing geno men. Conrector drs. G. F. Sloothaak heeft ontslag gevraagd en een benoe ming in Amsterdam aangenomen. De voorzitter van de examencommis sie, rector Schmitz, heeft tegenover vertegenwoordigers van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen toegegeven, dat er onregel matigheden bij het eindexamen Duits zijn voorgekomen. Van fraude of boze opzet is niet gebleken. Daarom werd ook geen aangifte van de onregelma tigheden gedaan bij de politie. De onregelmatigheden leidden er toe, dat de twaalf examinandi gymnasium het eindexamenwerk voor Duits moes ten overmaken. Malta wordt op 21 september onafhankelijk De Britse regering heeft het voorstel van de premier van Malta. dr. Borg Olivier, aanvaard om het eiland op 21 september onafhankelijkheid te verlenen, aldus een mededeling het Britse ministerie van koloniën. De Hertog van Edinburgh zal konin- ging Elizabeth vertegenwoordigen bij Olympisch vuur in Olympia ontstoken Het Wereldgebeuren 36*4 Het VT spelen oude rituele ivyze met resten van de antieke Zeustempel Olympia ontstoken. De vierentwintigjarige Konstantijn, ko ning der Grieken en winnaar van het olympisch goud, arriveerde samen met zijn zuster, de drieëntwintigjarige kroon prinses Irene (de eerste vrouwelijke voorzitter van het Griekse olympische comité) in alle vroegte per vliegtuig in Olympia om de ceremoniële handeling door hun aanwezigheid luister bij te zet ten. In estafetteloop wordt de Griekse fakkel langs de voornaamste steden in de Pele- ponnesus naar Athene gebracht over een afstand van ongeveer 300 km. Van avond laat zal de laatste estafetteloper branding ih moeilijkheden. Het meisje,'de onafhankelijkheidsfeesten, die naar dat eveneens dreigde te verdrinken, I verwachting van 16 tot 23 september werd door een Duitse badgast gered. zullen duren. Hij overleefde nistisch land zou worden. Dat gevaar kon worden afgewend, maar vandaag heeft Italië nog altijd van alle West- europese landen de machtigste commu nistische partij. De opbouw van deze partij ia het werk geweest van Palrniro Togliatti. die gisteren la overleden. Hij •as een bijzonder man. Dat moeten ook Ijn felste tegenatanders toegeven. ..la zoon van een katholieke boekhan delaar werd hH 71 jaar geleden ln Ge nua geboren. Op school bleek zijn in telligentie en hy kwam later in aan merking voor een beura om rechten te studeren. Aanvankelijk was hij lid van de Italiaanse socialistische party, maar was hem niet fel genoeg. Met een groepje dissidente socialisten stichtte hij in 1921 de Italiaanse communisti sche partij. In die party Kreeg hij later de bijnaam „de beste" en men noemde hem ook wel „de man, die overleefde/ omdat hij niet slechts het fascistische bewind ln Italië overleefde, maar bo vendien de vele troebelen, welke zich ln de communistische partijen plegen voor te doen. achttiende olympische de fakkel het marmeren stadion van vrijdagmorgen vroeg op de al- Athene binnendragen, waar 68 jaar ge- brandglas jn de leden de eerste olympische spelen wer den gehouden. Koning Konstantijn, ont steekt daarna de door de Japanners mee gebrachte olympische toorts, die vervol gens door een ere-escorte naar de vlieg- haven van Athene wordt gebracht. De fakkel blijft gedurende de nacht op het vliegveld tot het vertrek van de speciale DC-6 van de Japanse lucht- Tokio. de fakkel worden bewaard ln een spe ciaal geconstrueerde kap. Foto: Koning Konstantijn ontvangt toorts tuf handen van „hogepriesteres" Aleca KatseUi. VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM HU ontsnapte ook aan kogels, welke op hem werden afgevuurd cn aan ernstige auto-ongelukken. In 1948 vuur de een 25-jarige Siciliaanse student, An tonio Pallante. vier pistoolschoten op Togliatti af. waardoor bijna een burger oorlog werd ontketend. Togliatti werd in een long en ln de zijde getroffen, en zijn hoofd werd geschaafd, maar een operatie en een reeks bloedtransfusies redden hem het leven. De destal inisatieperlode, die zoveel com munistische partijen op haar grondves ten deed schudden, was in Italië slechts merkbaar door een wat minder uitge breide viering van Togilatti's verjaar dag, Togliatti aanvaardde de overgang van de Stalinistische persoonsverheerlij king naar het tijdperk van Kroesjtsjew, door minder frontpaginarulmte voor zichzelf op te eisen in het partijblad „rUnlta" (Eenheid). Tegelijkertijd ech ter ontnam Togliatti alle Invloed aan de communisten van de „oude garde". Met z(jn bril en zijn voorliefde voor pa relgrijze kostuums met vest had Tog liatti meer van een boekhandelaar dan van een communistische voorman. In gesprekken bleef zijn toon altijd die van de rede en redelijkheid. Weinigen weten wat het effect van deze toon was op premier Kroesjtsjew toen de Russische leider steun zocht voor het bijeenroepen van eer Ideologische topconferentie te gen de Chinezen. Togliatti hield zich met bekwaamheid op de vlakte. Wel berispte hij de Chinezen voor hun „bui tensporigheden". maar hij vond het on wijs mensen, die binnen het commu nistische kamp op zoek waren naar eigen wegen ter verwezenlijking van het socialisme, uit de partij te stoten. Togliatti slaagde er ook in de „Chine se vleugel" in zijn eigen party onder de duim te houden en ondanks zijn wan kele gezondheid bouwde hij een mach tige communistische stemmachine, die bij de jongste verkiezingen een opmer kelijk succes had. In net jongste officiële rapport van de Italiaanse "communistische partij wordt betreurd dat het ledental daalde tot 1.615.112, maar bij de laatstgehouden algemene verkiezingen, in het voorjaar van 1963, kraaide Togilatti's rode haan toch in zoverre victorie, dat een winst van 1 miljoen stemmen werd behaald. Er werden 7.763.854 stemmen op zijn party uitgebracht en dat was 25.3 pro cent van het totaal aantal uitgebrachte stemmen in Italië!! Tot 1925 verliep het leven van Togliat ti vrij rustig in zoverre men dan WETSONTWERP THANS BIJ KAMER Toen Will en Alice Oliver 36 jaar geleden in hun bungalow in St.-Netos, Engeland, trokken, werd hun meegedeeld dat ze spoedig elektriciteit zouden krijgen. Zc lieten daarom een elektrische bel aan brengen. Dertig jaar later deelde de eigenaar van het huis. de spoorwegen, mee dat spoe dig elektriciteit zou worden aangelegd. Dus kochten de Olivers een radiotoestel. Vier jaar later herhaalden de spoorwe gen dat de elektriciteit nu spoedig ge leverd zou worden. De Olivers schaften zich een stofzuiger aan. Zes maanden later deelden de spoorwe gen mee dat in den huize Oliver gauw elektriciteit zou worden aangelegd. Het echtpaar kocht een elektrische kachel. En dinsdag deelden de spoorwegen mee at elektriciteit nu niet lang meer op zich zou laten wachten. De 77-jarige mevrouw Oliver heeft gezegd dat ze zich een elektrisch strijkijzer zal aanschaf fen „maar niet eerder dan nadat elektriciteit inderdaad is aangelegd." Uitkeringsduur verlengd van 21 tot 26 weken (Van onze Haagse redactie). Werknemers, wier loon de loon grens van 9700 gulden te boven gaat, zullen als de Staten-Gene- raal hiermee akkoord gaan van af 1 januari 1965 ook vallen on der de werkloosheidswet. Een wetsontwerp tot wijziging van de ze wet, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend, stelt namelijk voor deze loongrens af te schaffen. De uitkering bedraagt voor alle werkne mers van boven de 21 jaar 80 procent van hun dagloon tot een maximum van 27 per dag. Voorwaarde voor uitkering is, dat men 13 weken in de voorafgaan de 12 maanden heeft gewerkt. Voorts houdt de voorgestelde wijziging de werkloosheidswet in een verlen- van de maximum uitkeringsduur van 21 tot 26 weken, waartoe de Sociaal- Economische Raad reeds unaniem had geadviseerd. Deze verlenging is zonder premieverhoging mogelijk. In de derde plaats brengt de voorgestel de wijziging een herziening van de om schrijving van de uitkeringspercentages. Voorgesteld wordt aan alle ongehuwde werknemers van 21 jaar of ouder ook de niet-kostwinners een uitkering te verlenen van 80 pet. Voor ongehuwde werknemers beneden 21 jaar, die geen kostwinner zijn. blijft de uitkering ge handhaafd op 70 pet. Onderscheddelyk 60 pet, al naar gelang zij niet of wel bi' him ouders inwonen. Het praktisch nut van dit laatste is vooral hierin gelegen, dat in veel minder gevallen dan voorheen de vrij ingewikkelde kostwinnersbepalin- gen van ae uitkeringsreglementen zullen ehoeven te worden toegepast. De mogelijkheid voor de bedrijfsvereni gingen om een hoger wachtgeld uit te keren, wordt overeenkomstig het advies van de stichting van de arbeid uit de werkloosheidswet verwijderd. Gescheiden vrouw Ten slotte wordt voorgesteld de duur zaam van haar echtgenoot geschei den levende vrouw geiyk te stellen met een ongehuwde. Volgens de hui dige bepalingen wordt aan deze vrou wen, wanneer zij kost winster zijn, uit kering verleend naar een percentage van 80 en wanneer zij geen kostwin- ster zijn, naar een percentage van Gelijkstelling van deze vrouwen met gehuwden betekent, dat zij, ook wanneer zij geen kostwinster zijn. mits zy maar dé leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, uitkering zullen ontvangen naar een percentage van 80. Zijn zij jonger dan 21 jaar en niet bq haar ouders inwonend, dan zullen zq 70 pet. ontvangen, evenals alle ongehuwde beneden de 21-jarige leeftijd, die niet by hun ouders Mededeling raad van bestuur „In sector van onroerende goederen geen moeilijkheden" Het ligt in de lyn der verwachtingen, dat de houdstermaatschappij E.M.S. van de N.V. E.M.S.-Continentai deze dochter drastisch zal hervormen ofwel liqui deren. In een mededeling van de raad van be stuur van de E.M.S., die tegen midder nacht na langdurig beraad tussen onder meer de heren R. Zwolsmnn en D. de Rooy, president en vice-president van de N.V. E.M.S., werd uitgegeven, stond 'oordelijk: „De raad van bestuur van o E.M.S. maakt bekend, dat de gang an zaken in de horecasector eer re organisatie van deze E.M.S.-afdeling noodzakelijk maakt. Besloten is om over te gaan tot een ge decentraliseerd beheer van de afzonder- ïyke bedrijven. In verband hiermee zijn de horecabedrijven van de E.M.S. recht streeks onder de raad van bestuur van de E.M.S. geplaatst". Deze aangekondigde reorganisatie is, naar in welingelichte kringen wordt aangenomen, een gevolg van een in het halfiaarlijkse bericht 1964 aangek- digd geraamd verlies in de EM.S.-hore casector van ongeveer 2,6 miljoen gul den over het lopende jaar. Door de E.M.S. wordt inmiddels ge poogd om door verkoop van naar haar mening onrendabele horecabedrijven het geraamde verlies in deze sector te be perken. Officieel is inmiddels door de raad van bestuur van de E.M.S. ontkend, dat de verkoop van horecabedrijven een gevolg zou zijn van Iiquiditeits- moeilijkheden van het gehele con- de Zwolsmangroep Voor personeel, dat eventueel door de verkopen in de horecasector zou kunnen worden gedupeerd (in deze sector werkt ongeveer 2700 man) is met de vakbon den een regeling getroffen. De E.M.S. is, naar officieel is meegedeeld, buitendien bereid meer te doen dan door de bonden als voorwaarde werd gesteld. Hoe de nieuwe structuur in de E.M.S.- horecasector zal worden, is nog niet be slist, omdat nog geen duideiyk beeld van --- gedecentraliseerd beheer schijnt te zijn opgesteld. Premie en Togliatti vluchtte naar het buiten land. Eerst woonde hij in Frankrijk, daarna in Duitsland. In dit laatste land behoorde Togliatti tot de oprichters van het „Verenigde anti-fascistische front van arbeiders", waar hy als strydnaam „Hercules" gebruikte. Tijdens de Spaanse burgeroorlog was Togliatti lid van het communistische partijdirectoraat. De tweede wereld oorlog bracht hy door in de Sow jet- Unie. vanwaar hij radiouitzendingen verzorgde, die op Italië waren gericht. Toen de tweede wereldoorlog was afge lopen. keerde Togliatti naar zqn vader land terug om er de leiding van de com munistische partij op zich te nemen. Tussen het einde van de oorlog en het referendum van 1946 dat een einde maakte aan de monarchie had Togliatti verscheidene keren zitting in Italiaan se kabinetten, onder andere als vice- Eremier. Hardnekkig streefde Togliatti i latere jaren naar de terugkeer van zqn party in de regering. Na de grote stemmenwinst by de verkiezingen ver leden jaar, eiste zqn partij een aantal ministerszetels op, maar Togliatti kreeg zijn zin niet. De gezondheid van Togliatti was al vele jaren wankel en naar men zegt herstelde hjj nooit helemaal van de aan slag, die in 1948 op hem werd gepleegd. In december van net vorig jaar onöér- liatti was officieel getrouwd met hét vroegere communistische senaatslid Ri ta Montagnana, maar hij leefde van haar gescheiden en hy hield het open lijk met het communistische parle mentslid Leonilde Jotti, die 27 jaar jon- Ser is dan hii. Maar zulke slordigheden oen zich ook wel voor in andere dan communistische kringen- De werkloosheidswet kent een wacht geldpremie van 0,8 pet. en een werkloos heidspremie van 1,2 pet. De wachtgeld premie wordt door de werkgever en de werknemer voor ieder de helft opge bracht. Van de werkloosheidspremie be taalt de overheid de helft en de werk gever en werknemer ieder een vierde deel. De premie is gebonden aan de grens van het maximum-dagloon van 27. Het werknemersdeel van de pre mie zal worden gecompenseerd. De minister heeft In verband met de fi nanciering van de voorgenomen verho ging van de A.O.W. en A.W.W.-ultkerin- gen tot een sociaal minimum aan de So ciale Verzekeringsraad en aan het be stuur van het Algemeen Werkloosheids- fonds advies gevraagd over de mogelijk heid de premie van 1,2 pet. met ingang van 1 januari 1965 te verlagen tot 1 pro cent. Burgemeester Wagner steunt Kennedy Burgemeester Robert F. Wagner van New York heeft bekendgemaakt, dat hij de kandidatuur van Robert Kenne dy als senator voor de staat New York zal steunen. Man in politiecel had hersenbloeding door aanrijding De 65-jarige portier N. P. S. uit Delft la donderdagmiddag, toen hij op de Delftse- laan fietste tegen de laadbak var, een hem passerende vrachtwagen gevallen. Iiy liep een hoofdwond op. Hij werd be handeld in het ziekenhuis aan de Zuid- wal. Daarna Is hy in een politiebureau opgesloten, volgens de politie om zijn roes uit te slapen. De man bleek name lijk sterke drank gedronken te hebben. De wachtcommandant van het bureau waarschuwde in de loop van de nacht de G.G.D. omdat de man niet wakker werd. De portier werd weer opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal. Korte tijd daarna is hy overgebracht naar de Ursulakliniek, waar hij is geopereerd. De portier bleek namelijk een hersen bloeding te hebben gehad. De vracht wagenchauffeur heeft niets van het on geluk gemerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3