PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UITLENING ARBEIDSKRACHTEN WORDT WETTELIJK GEREGELD Ministeriële vergunning kan verplicht worden Kongolese rebellen in Boekavoe verslagen JUBILEUM-FRUITWEEK IN GOES GEDWONGEN KAMPEERPARTIJ IN OUDERKERK AKKOORD VERWACHT TUSSEN GRIEKEN EN TURKEN Hel gereloiH lieerde beeld Minstens elf praalwagens in het corso Tog'iatti overleden 207e jaargang - no. 197 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlreotle: F. van do Velde. F. li. den Boer en W. de Panter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O A. de Kok Aüonnementsprlje 75 cent WulBtraat 58-60, tel. 2355 fb.?.u. red. 3508 adv, 3847/3643): Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.e. red 2078/3168, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, I 2911: Zlerikzee: red. tel 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. ad». /4.80. Ingei. med. 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. j 1,60). „Brieven b Zaterdag 22 aug. 1964 Olympisch vuur is ontstoken Pagina 3 er. Giro 3S9300 l'.! ONTWERP BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND (Van onze Haagse redactie) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend op het ter beschikking stellen van arbeidskrachten („koppelbazen"). Het ontwerp schept de mogelijkheid om, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven, bij Algemene Maatregel van Bestuur te bepalen, dat in het algemeen of voor aan te wijzen categorieën van gevallen, het uitlenen van arbeidskrachten is verboden, tenzij men in het bezit is van een vanwege de minister van sociale zaken en volksgezondheid afgegeven vergunning. lijk maken, van tijdelijke aard zijn. Dit tijdelijke karakter komt in het ontwerp tot uitdrukking in de bepaling, dat de maatregel zal gelden voor ten hoogste één jaar. De mogelijkheid bestaat ech ter van verlenging voor de tijd van tel kens ten hoogste een jaar, indien de omstandigheden zulks noodzakelijk ma- I ken. Een vergunning wordt geweigerd, indien gegronde vrees bestaat, dat door de aanvrager het belang van goede ver- j houdingen op de arbeidsmarkt zal wor-1 den geschaad of dat het belang der be trokken arbeiders onvoldoende gewaar-1 borgd wordt. Voorts kan een vërleende vergunning worden ingetrokken. Van de beslissingen inzake de vergun ning zal beroep op de Kroon kunnen worden ingesteld volgens de wet beroep administratieve beschikkingen. Het ligt in de bedoeling de onder de minister van sociale zaken en volksgezondheid res sorterende Ioontechnische dienst met de uitvoering van deze regeling te belas ten. Aan degenen, aan wie arbeidskrachten ter beschikking worden gesteld, kan op dezelfde wijze de verplichting worden opgelegd zulks schriftelijk bij de minis ter aan te melden. Door dit laatste wordt bereikt, dat voor de kwalijke praktjjken, welke met het ter beschik king stellen van arbeidskrachten ge- Saard kunnen gaan, niet alleen degenen, ie deze krachten aanbieden, maar ook zij, die soms tegen elke prijs van dit aanbod gebruik maken, verantwoor delijkheid dragen. In zijn memorie van toelichting zegt mi nister Veldkamp, dat het hier gaat om enerzijds het belang van goede verhou dingen op de arbeidsmarkt en ander zijds om het belang van een in maat schappelijk opzicht volwaardige positie van de betrokken arbeidskrachten. Van ongewenste verhoudingen op de arbeids markt is volgens de minister sprake, wanneer degenen, die arbeidskrachten ter beschikking stellen, trachten arbei ders bij bedrijven weg te trekken door hen te bewegen bij hen in diens'- i-- den. Ook wordt hierbij gedach! onrust, die kan ontstaan in bedrijven, waar ter beschikking gestelde arbei ders werken, als gevolg van het ver schil in arbeidsvoorwaarden en gezags verhoudingen. Cabot Lodge had geen succes in Denemarken Naar in Kopenhagen gisteren officieel is medegedeeld, heeft de Deense re gering het verzoek van Cabot Lodge president Johnsons speciale afgezant, om humanitaire of technische hulp aan Zuid-Vietnam van de hand gewe zen. In een regeringsmededeling, uitgege ven na de besprekingen die de Ame rikaanse bezoeker met premier Jens Otto Krag en minister van buiten landse zaken Per Hakkerup heeft ge had, wordt gezegd, dat de verplich tingen die Denemarken jegens de ont wikkelingslanden op zich heeft geno men, het land niet in staat stellen hulp aan Zuid-Vietnam te verlenen, ten minste niet tijdens het lopende begrotingsjaar. Cabot Lodge reist maandag uit Ko penhagen door naar Bonn. President Johnson van de Verenig de Staten toont de pers de zojuist door hem getekende „Wet op de armoede". Links van de president, staat de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy. Voorts heeft de minister het oog op het bij de „uitlening" aanwezige ge vaar, dat de economische belangen met betrekking tot de menselijke ar beidskracht een zo overheersende positie gaan innemen, dat de so ciale belangen van de betrokkene te zeer in het gedrang zouden komen. Weliswaar kan ten aanzien van de huidige situatie worden gesteld, dat de arbeider, die met een „uitlener" van arbeidskrachten in zee gaat, zulks vrijwillig doet, doch dit neemt naar de mening van de minister niet weg, dat bescherming tegen daaruit voortvloeiende gevaren geboden kan zijn. Jongetje van 3 verdronken Het wetsontwerp gaat uit van de ge dachte, dat de omstandigheden, die liet uitvaardigen van een verbod noodzake- Een driejarig jongetje, Jan Smit uit de Timorstraat in Groningen, is gis termiddag in het water van de Moluk- kenvaart in zijn woonplaats gevallen en verdronken. Omstanders haalden het kind uit het water en een surveil lancewagen van de politie bracht het drenkelingetje ijlings naar het zieken- T"J I"L j Ihuis. Onderweg paste een hoofdagent llJü6ll]K(! fiflTfllnog mond-op-mond-beademing toe en in het ziekenhuis een arts, maar dit baatte niet meer. In Ouderkerk aan de Amstel kam peren om beurten 54 gezinnen nood gedwongen in een caravan: oorzaak hiervan is het verzakken van de badcellen in de elf jaar geleden ge bouwde woningen. Gedurende de tijd. dat de herstelwerkzaamheden plaatsvinden, moeten de bewoners een deel van het huis ontruimen. De keuken blijft evenwel in gebruik en zo kan men op gezette tijden de huismoeders met het eten voor straat zien lopen op weg tiaar het tijdelijk onderkomen. De meubels zijn opgeslagen in een verhuiswa gen (rechts gedeeltelijk zichtbaarj. STRIJD EISTE HONDERDEN DODEN Aansluiting van Cyprus bij Griekenlandbasis voor Turken Laatste geschilpunten over status van de basis Makarios stelt voor opheffing van blokkade voorwaarde Groot succes voor regeringsleger Het Kongolese leger heeft gisteren Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe in het oosten van Kongo, op de op standelingen veroverd. Hieraan In doorgaans welingelichte krin gen in Londen verklaarde men gis teravond, dat overeenstemming tussen Griekenland en Turkije op handen schijnt te zijn en mogelijk nog voor het einde van deze maand haar beslag zal kunnen krijgen. Basis van deze overeenstemming zou zijn aansluiting van Cyprus by Grieken land, waartegenover Turkije een basis op Cyprus zou moeten krygen. Geschil punten vormen nog de status van deze basis, alsmede de plaats en de grootte daarvan. Turkije zou bereid zijn af te zien van overdracht van een Grieks eiland, doch eist een „soevereine" basis in het noord westen van Cyprus, ter grootte van vijftig vierkante kilometer, die in geval van moeilijkheden op het eiland voor de Turks-Cypriotische gemeenschap in de bres zou kunnen springen. Griekenland zou daarentegen een in het zuidoosten van Cyprus te vestigen basis aan Tur kije voor lange termijn, bijvoorbeeld 251 zicht kan uitoefenen op de levering van jaar, willen verpachten. Eventueel zou j duurzame goederen aan de Turken om deze basis zelfs onder commando van i voorraadvorming voor militaire doel de N.A.V.O. moeten vallen. einden te kunnen beletten. President Makarios heeft inmiddels1 de Turkse Cyprioten bewegingsvrij- held aangeboden op alle onder rege-! ringstoezicht staande wegen die naar I Nicosia leiden of er doorheen gaan, mits de Turks-Cyprische leiders van hun kant akkoord gaan met bewe-i gingsvrijheid voor de Griekse Cy prioten op de wegen, die door de! Turken worden gecontroleerd. Dit staat in een communiqué, uitgege ven door de persdienst van de V.N.- strydkrachten op Cyprus. Makarios deed dit aanbod op een bespreking, die don derdag in Nicosia werd gehouden tussen de Cyprische regering en de leiders van de V.N. op Cyprus over de kwestie van 'de economische blokkade, waaraan de Turkse gemeenschap blootstaat. I Makarios zou verklaard hebben dat de kwestie van de economische blokkade in nauw verband staat met de kwestie van de bewegingsvrijheid. Hij zou voorts gezegd hebben dat de Turkse gemeen schappen meer levensmiddelen en an dere produkten zouden kunnen krijgen als de Cyprische regering een nauw Em foto van Z.M. Koning Olav van Noorwegen, die van 9 tot 12 sep tember een bezoek aan Nederland zal brengen. gingen hevige gevechten vooraf die donderdag en vrijdag honder den doden eisten. In de straten van Boekavoe lagen veel stoffelijke overschotten die inet mili taire vrachtauto's werden opgeruimd. Er werd tot in de buitenwijken, waar de opstandelingen hun laatste toevlucht zochten, hevige strijd geleverd. Vluch tende opstandelingen besinden zich al kilometers ver van de stad. De over winning van het leger wordt als de be langrijkste in de sier maanden oude stryd tegen de rebellen beschouwd. Frans Panchaux, cameraman van de Belgische televisie, werd gisterochtend jedood toen hij de gevechten in het cen trum van de stad filmde. Hij was ge huwd en vader van vier kinderen. Hij was de dag tevoren pas in Boekavoe, aangekomen, in gezelschap van twee journalisten. Deze troffen hun collega levenloos aan nadat zij zich enige ogen blikken van hem hadden verwijderd om militairen van het Kongolese nationale leger te Interviewen. ry ,n LJ mui; orc>- '.«-n ring van een nachtclubportier kleurlin gen tot een bepaald etablissement toe te laten. Wc laten overigens dete zaak nier verder buitco beschouwing, omdat een nevenaspect vao de kwestie ons vandaag meer interesseert. Opvallend was namelijk, dat allerlei publiciteits- organen snel reageerden en commenta ren in kritische zin schreven, waarbij enige malen als thema de opmerking werd gebruikt, dat Nederland van ouds her verdraagzaam is. een land waar •iedereen als mens wordt geaccepteerd. ,L)it thema ls niet nieuw: men kan het terugvinden in allerlei beschouwingen van geleerde en hooggeleerde schrijvers, die zich met de volksaard van de Ne derlander hebben beziggehouden. Er is hier sprake van een jarenlange beeld vorming. waarbfj de Nederlander wordt afgeschilderd als per definitie een niet- discriminerende Europeaan. Maar. zo vragen wij ons op onze beurt af. gaat het hier om een beeld of om de werke lijkheid Toegegeven, het beeld kan voor een groot deel werkelijkheid zijn. voor zover men oordeelt op grond van histo rische situaties. Inderdaad is ons land bij voortduring een vluchtoord geweest voor mensen, die elders werden ver drukt om redenen van geloof of ras. Maar het gaat. dunkt ons. juist iets te ver om op grond van historische gege vens te construeren dat de huidige Ne derlander zonder meer een verdraag- j zaam mens zou zijn. die bij elke vorm van discriminatie verontwaardigd op- i springt. Zo is het namelijk helemaal niet. Bovendien wordt wel eens vergeten, dat onze verdraagzaamheid in het verleden vaak een rationeel karakter had. Dat allerlei groepen, die elders in Europa werden vervolgd, hier een onderdak konden krijgen, heeft niet uitsluitend te maken met onze grote gastvrijheid noch met onze neiging om iéder op zijn spe ciale wijze zalig te laten worden. An dere achtergronden spelen hier mede een rol: vele emigranten van allerlei ras en overtuiging hebben ons een stuk eco nomisch voordeel gebracht en het lijkt ons niet bfl voorbaat uitgesloten, dat daar door mede de toleran te houding van de Nederlandse natie in het verleden werd be paald. Ook onze ligging, aan de mon ding van een belangrijk Europees stromengebled, heeft daarmee te maken: deze plaats is geschikt in het ver leden en nu als ontmoetingsplaats l/itoijzing Autobusongeluk in Duitsland - negen doden Bij een autobusongeluk zijn gistermid dag bij de Beierse stad Ingolstadt ne gen mensen om het leven gekomen en dertien gewond. Een autobus met 43 naar huis keren de werknemers van de D.K.W.-fabriek werd aan de linkerzijde openge scheurd door een slingerende aan hangwagen van een vrachtauto uit Berlijn. Zes inzittenden van de auto-i bus waren op slag dood. Korte tijd j later bezweken nog twee arbeiders aan hun verwondingen. Het ongeluk deed zich voor op twee km ten oosten van Ingolstadt. PROGRAMMA NU KLAAR VOOR GOES bouwt op het ogenblik stevig aan het Zeeuwse Fruit- corso. Het tiende in successie. Een jubileum dus op de vaste derde zaterdag in september (de 19e). Fruitfee Matty Schip per, met haar hofdames zal ge zeten op een vorstelijke fruit- wagen. op die dag een lange, vrolijk opgemaakte en met veel zorg samengestelde stoet achter zich aantrekken. Een guirlande van minstens elf praalwagens, van een kindercorso, van tien muziekgezelschappen en van re clamewagens. Tweemaal zal die dag het corso over het afgezette parcours in de Goese oost-wijk trekken, 's Mid dags hopelijk in de zon en 's avonds in ieder geval verlicht. In de week, die aan het fruitcorso voorafgaat de fruitweek zul len de organiserende stichting, de Goese Middenstandscentrale en de middenstandsvrouwen voor een lange keten van evenementen zor gen. En dat varieert dan van een mas sale openluchtmosselmaatijd op de Grote Markt in Goes tot een brand weershow, van een braderie tot een jeugdwedstrijd in trapauto's Iedere avond zal er in Goes in de week van 12 tot en me: 19 septem ber wat te beleven zijn, vaak ook overdag. In de fruitweek zullen be jaardeninrichtingen en kindertehui zen 'n gul fruit uitdelende fee kun nen ontvangen. Kortom van het moment dat "op zaterdag 12 sep tember de fruitfee aan het hoofd van een groot kindercorso haar of ficiële intocht in de stad maakt tot het ogenblik, dat op zaterdagavond 19 september de feestvreugde in een daverend vuurwerk mee uit dooft. zal Goes weer de aandacht op zich vestigen. Op alle mogelijke manieren kon digt het tiende fruitcorso in Goes zich aan. De bij de organisatie van de fruitweek samenwerkende in stellingen hebben vrijdagmiddag op een persconferentie in Goes de planen ontvouwd. Elf wagens In een seizoen met een overvloed aan fruit en derhalve een tekort aan werkkrachten in deze sectoren :s het de organisatoren van het ju bileumcorso toch gelukt meer deel nemers met een praalwagen dan vorig jaar aan te trekken: elf heb- (Zie slot pag. 2 kol. 6) Intussen zijn gistermiddag meer dan duizend mensen per veerboot naar Brazzaville, de hoofdstad van het voormalige Frans-Kongo. overge bracht. Woensdag werd de uitwijzing van alle onderdanen van Kongo-Brazzaville en Boeroendi en enige burgers van Mali aangekondigd in verband met de hulp die deze landen aan de opstandelingen in het voormalige Belgische Kongo zouden geven. De Kongolese regering in Leo- poldstad verklaarde donderdagavond nog dat het uitwijzingsbevel tijdelijk bui ten werking was gesteld. De schattingen omtrent het totaal aantal uitgewezen personen lopen uiteen van 25.000 tot 200.000. De gehele operatie zou zeker een maand in beslag nemen. De leider van de Italiaanse com munistische partij, Palmiro To- gliatti is gisteren in Jalta over leden. Togliatti was 71 jaar. Acht dagen gele den kreeg hy een beroerte toen hij zich in Jalta op de Krim bevond. Donderdag onderging hij een hersenoperatie. Gister ochtend constateerden de artsen een te rugkeer van het bewustzijn in zeer lichte mate. Om 13.20 uur kwam echter het einde. Togliatti was de leider van de grootste communistische partij in het westen. De op een na grootste partij, die van Frank- rijk. verloor vijf weken geleden haar leider Maurice Thorez. Ook hij had een hersenbloeding gekregen, toen h:j zich in de Sowjet-Unie bevond. Premier Kroesjtsjew, die naar Jalta was gekomen om Togliatti te bezoeken. I kwam veertig minuten na het overlijden 1 van de Italiaanse communistische lei- der aan. Bij het stoffelijk overschot bracht hij hulde aan de overledene, die i1 hij een „vastbesloten strijder voor een gelukkige toekomst van zijn volk", eenü onverzettelijke anti-fascist, een vooraan- staand lid van de internationale commu-|! nistische beweging en een groot vriend van de Sowjet-Unie noemde De begrafenis van Togliatti zal dinsdag- I middag a.s. in Rome plaatsvinden. Hij zal rusten naast zijn vriend en oprichter van de Italiaanse communistische partij Antonio Gramsci, die in 1937 overleed. Segni gaat vooruit De algemene toestand van president Segni van Italië is opnieuw verbeterd, zo blijkt uit een medisch bulletin, gis teren in Rome uitgegeven. Zoals bekend heeft Segni veertien da gen geleden een beroerte gehad. leefde en werkte in een dergelijke sfeer. Zijn „Twee negers" i in hét Maurits- huis) is een voorbeeld van een ontmoe ting met een andere wereld, die in zijn staa mogelijk was. Verdraagzaamheid jegens de ander is er altijd wél geweest in ons land. maar zij stoelde niet immer in de eerste plaats op ethische, maar veel meer op praktische en rationele gronden. Het beeld van de sinds eeuwen ver draagzame niet-dlscrimlnerende Ne derlander wordt weliswaar gaarne ge hanteerd, maar in onze dagen klopt het helaas niet altijd met de werkelijkheid. Tolerantie is voor heel wat mensen in ons land een moeilijke zaak. Verdraag zaamheid is zo globaal mogelijk ge formuleerd het respecteren van het andere en de ander. Wie dit respect niet kan opbrengen discrimineert, soms op uiteenlopende gronden: huidskleur, reli gieuze opvattingen, standsbewustzijn. Wij gebruiken hier met opzet het woord „respect", want dat betekent dat men niet alleen de ander als zodanig accep teert, maar dat men bovendien zich tracht in te denken in zijn specifieke si tuatie- Welnu, aldus gezien zal rnen moeten erkennen, dat óp dit stuk van zaken in Nederland nog wel eens een en ander ontbreekt. Zo troffen wij giste ren in de ingezonden-stukkenrubriek van Het Vrije Volk een brief aan van een Rotterdammer over de Kurhausrel, waarin de volgende zinsneden: „Per soonlijk had ik ae mitrailleur erop gezet om eens en voor altlid verlost te zijn van deze smeerlappen En over wat de inzender noemt ..Vrije Volk-men sen", waarmee hy de lezers bedoelt: „Zij zijn grenzeloos brutaal en agres sief. Het vulgaire en hondsbrutale wordt hun met de paplepel ingegoten". Iemand, die zoiets laai afdrukken, lijkt ons wel enige moeilijkheden te hebben met verdraagzaamheid We zullen maar hopen, dat een dergelijke figuur een uit zondering is. maar toch stuit men meer op opmerkingen, die een weinig tole rante geestesgesteldheid verraden. Als er op bepaalde momenten kort sluiting ontstaat en een vorm van discriminatie in Nederland treedt daar door onverbloemd naar buiten, dan wordt onmiddellijk in allerlei commen taren de verdraagzame, libertijnse Ne derlander van stal gehaald. Maar af en toe bekruipt ons een lichte twijfel: is dit beeld niet te sterk geretoucheerd? En als de retouche er afgehaald is. blijkt dan de werkelijkheid nog wel zo libertijns? Oostenwind met zon (Van onze weerkundige medewerker.) Een kleine depressie boven Frankrijk trekt heel langzaam naar Duitsland, waardoor zater dag de wind oostelijk en het weer zonnig blijft bij een middag- temperatuur van ongeveer 20 graden. Ben van IJsland afkom stige depressie trekt naar het noorden van de Noordzee, waar door zondag de wind meer zuid westelijk wordt, al zal het week einde in zijn geheel overwegend droog blijven. Augustus gedraagt zich wel heel wat gunstiger dan verleden jaar, al komt het niet tot een periode met bestendig zomer- Vier Indonesiërs werden gedood op Malakka Maleisische veiligheidstroepen hebben gistermiddag in het gebied van Pon- tian in zuidwest-Malakka weer Indo nesische infiltranten gedood en ./ver scheidene" gewond, zo heeft het mi nisterie van defensie in Koeala Loem- poer bekendgemaakt. Van de Malei sische militairen sneuvelde er één.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1