PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT VOOR BELASTINGVERLAGING 1050 MILJOEN Datum van ingang 1 januari 19667 maar een vervroeging is mogelijk Middelburg beleefde weer drukke ringrij-donderdag Onderneming (I) Onderneming (II) Grootscheepse jacht op treinrover leverde twee ontsnapte boef jes op prinses irene V.N.-0PERATIE OP CYPRUS verwacht baby BEDREIGD DOOR GELDGEBREK HEFFINGEN OP SIGARETTEN EN BENZINE DEFINITIEF Vooral voor de middengroepen een afzwakking van de progressie Donderdag 20 augustus '64 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde. P. jJ. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie. W. Leertouwei en G A. de Kok Aoonneraentsprlje 7S cent per week. 9,75 per kw., Walstraat 68-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508 adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b g.g. 2911; Ziertkzee' red. tel 2425. adm. tel 2094 Adv. pr 32 ct- p. mm. Min. p. adv. M.80. Inget mod 3 J~ ef. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct p. regel min. 1 j60). ..Brieven per post 10.- p. kw. Lonw nu: red. 7853. adv. 5213); Oostburg; tri. 231 dit blad' 25 et. r mere 15 ct. Bureaus TeroeuzenAreenaals ser. Giro 359300 P.Z.C.. Vrijdag 21 augustus '64 „Leg uw geld maar klaar", schreven rovers Pagina 3 Het Is bepaald een ongewoon ver schijnsel wanneer in Nederland I mensen voor een bankier*kantoor staan te dringen om daar geld te storten voor het kopen van een aandeeltje in oen on- derneming. Dat gebeurde enkele dagen geleden in Amsterdai toen bij een ban- kierskantoor de Inschrijving openstond op zeven miljoen gulden aandelen in de I Volksaandclentrust. De stukjes waren nominaal slechts 20 groot en het ging dus echt wel om een ..volksaandeel' Iedere weekloontrekker met weinig 1 spaargeld kon zich de aankoop van zo'n stukje veroorloven om zich daarna ..aandeelhouder ln een grote onderne ming" te noemen. De trust werd ge sticht door de bekende Industrieel C. Verolme, voornamelijk voor de finan ciering van het R.E.M.-bedrilf. dat straks voor de kust van Noordwijk te levisieuitzendingen gaat plegen ten las te van de Nederlandse televisiekijkers, voor zover zij binnen het hereik van de ze zender wonen. Als de aandeeltjes gele verd zijn aan de ent housiaste inschrij vers, beschikt de K. K M. over voldoende geld voor het betalen van het R.E.M.- j eiland, jiat door de scheepswerven Ver olme werd gebouwd. De directeur van deze werven kan zich dan gelukkig prij zen. dat zijn werven een vrij kostbaar werkstuk op profitabele wijze hebben afgeleverd, en dat hij het verdere risico heeft afgewenteld op de duizenden klei ne aandeelhouders. Commercieel zit de "neer Verolme dus aan de goede kant. Maar hoe staat het met de aandeel- houdertje8? Vóór de verkoop van de aandeeltjes heeft de Volksaandelen- trust een prospectus verspreid, waarin de activiteiten van de nieuwe onder neming worden omschreven en waarin iets wordt gezegd over de winstmoge lijkheden. Het was een net prospectus en het zat financieel-economisch even wichtig in elkaar. Maar helaas vrezen wij, dat honderden Inschrijvers het prospectus nauwelijks of ln net geheel niet hebben gelezen en dat ze niet met zuivere „beleggings"-bedoellngen hebben staan stampvoeten voor het bewuste Amsterdamse bankierskantoor. Velen van hen waren daar alleen maar aan wezig omdat ze de non-conformist wil den uithangen, omdat ze tegen het radio- en televisiebestel in Nederland waren, omdat ze wilden protesteren te- Sen de bedrljfsreglementeringen ln Ne erland ofomdat ze óók al op boer Koekoek hadden gestemd bij de Jongste i verkiezingen Bekijken we het prospectus van de nieuwe Verolme-onderneming rus tig. dan gaat het om een riskante i zaak. De regering heeft enige tijd gele- den een waarschuwing tot de R.E.M.- organisatoren gericht en laten weten dat de televisieuitzendingen van de i R.E.M. vrijwel zeker verboden worden, i zodra het parlement de daartoe vereiste wettelijke machtigingen heeft verleend. Er is voor het verlenen van die machti- i gingen men mag dat met zekerheid i aannemen een grote parlementaire meerderheid. Bovendien is het prestige van de regering in het geding; zij kan zich geen nederlaag laten opdringen i door Verolme c.s. Het einde van het lied zal dus vrijwel zeker zijn, dat het R EJrf.-eiland wordt „stilgelegd" en dat het als zodanig een geduchte financiële strop wordt. Hoe moet het dan met de bezitters van de aandelen Wellicht kan uit enkele kleinere activiteiten van de ..Vat" op enige nevengebieden nog wat j winst komen, maar men moet daar lie- ver niet op rekenen. Het ziet er bepaald wel triest uit voor de aandeelhouders. Tot onze spijt moeten we zeggen, dat de heren van de Volksaandelentrust niet duidelijk genoeg in hun prospec- tus hebben gewezen op het grote risico, dat de aandeelhouders zouden lopen! Wij achten het aanvaardbaar, dat bij i een riskante onderneming enkele grote financiers, die zich de weelde van een I tegenslag kunnen veroorloven, de hoof- den bijeensteken en een deel van hun grote kapitaal wagen in zo'n riskante i onderneming. Maar wij vinden het voor- barig wanneer men op welke han- I dige wijze ook!! duizenden kleine aandeelhouders al direct bij een groot risico betrekt. Dat het er velen zijn is reeds gebleken, want in het bewuste bankierskantoor is men al dagenlang bezig met de inschrijving en men was gisteren nog niet gereed met de telling! Ten slotte nog dit: wij geloven niet dat Nederland behoefte heeft aan het „voorbarig ondernemerschap" zoals dat wordt gedemonstreerd rond de R.E.M.-affaire Het zou te betreuren zijn wanneer er meer „Volksaandelentrus- ten" voor riskante en uiterst prille on dernemingen een beroep op de kleine beleggers zouden doen! Misschien zouden we van „voorbarig ondernemerschap" - maar dan een anderssoortig ondernemerschap ook moeten spreken waar net de heer R. Zwolsman betreft. Zijn ster schoot in het naoorlogse Nederland snel omhoog als koper en verkoper van vaste goede ren en exploitant van grote gebouwen. Hij organiseerde het Zwolsmanconcern en in weinige jaren kreeg dat concern behalve vele andere vaste goederen, ook een reeks Horecabedrijven in bezit, waartoe behoorden acht hotels. 24 res taurants, een reeks cafetariabedrijven en nog zo een en ander op amusements- febied. De aandachtige lezer van de wolsmans levensbeschrijving zal ech ter wel tot de conclusie gekomen zijn, dat zijn grote glorie toch wel lag op het terrein van de handel (en we mogen gerust zeggen: ook de speculatie) in vaste goederen, terreinen, flatblokken. winkelgalerijen enz. Nu zijn de Horeca- activiteiten van het Zwolsmanconcern niet de meest winstgevende en daarom stoot thans de heer Zwolsman een reeks van die bedrijven af en voorts sluit hij enkele volksrestaurants, die waarlijk nog wel te exploiteren waren. Daarbij kijkt de heer Zwolsman naar de grote gebouwen, welke hij na de sluiting winstgevend kan verkopen. De vraag rijst nu: is de heer Zwolsman een on dernemer, die in samenwerking met zijn personeel een bedrijf opbouwt en voor zo'n bedrijf ook vecht om het zolang mogelijk rendabel te houden? Of is hij zo maar terloops ondernemer en bekijkt hij zijn bedrijven in de eerste plaats als handelaar in vaste goederen? Als dat zo is dan Is hij in de Nederlandse onder nemerswereld bepaald wel een figuur, waarmee men oo het sociale vlak aan passingsmoeilijkheden zal hebben. Totale ruimte De totale ruimte voor belastingverlaging wordt ln de memorie van toelich ting begroot op 1125 miljoen gulden, waarvan bijna één miljard, voortvloeit uit de automatische werking van de progressie in het belastingstelsel als geheel, 120 miljoen gnlden uit het bestendigen van de tijdelijke belasting verhogingen op sigaretten en benzine en 15 miljoen gulden uit het niet ver lengen van de vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren. De extraverlaging van de inkomstenbe lastingtarieven, die hierdoor mogelijk wordt, heeft naar het de bewindslie den voorkomt een duidelijke grotere urgentie dan een belastingverlaging voor deze tijdelijke verhogingen permanent te maken. De minister en de staatssecretaris zijn van mening, dat met betrekking tot de inkomstenbelasting als het meest drin gend moet worden beschouwd het onge daan maken van de drukverzwaringen die zijn ontstaan door de louter nomina le stijging van de Inkomens. Het wets ontwerp houdt dan ook in de eerste plaats een tariefsaanpassing in die aan deze drukverzwaring tot en met 1964 ten volle tegemoet komt. Vervolgens moet stelling voorrang v den gegeven aan de drukverlichting voor de lagere en middeninkomens. De rest van de beschikbare ruimte is daar om besteed aan een extraverhoging van de belastingvrije voet en een verzach ting van de progressie. TOGLIATTI GEOPEREERD De Italiaanse communistische leider Palmiro Togliatti, die in Jalta op de Krim een hersenbloeding heeft ge had, is geopereerd, zo is bekendge maakt in een medisch bulletin dat in Jalta werd uitgegeven en door het hoofdkwartier van de Italiaanse com munistische partij, is aangehaald. De patiënt heeft de operatie goed doorstaan, aldus het bulletin. De minister en de staatssecretaris van financiën zijn van oordeel, dat het raad zaam is van de gehele beschikbare ruim te een bescheiden deel, te weten 75 mil joen gulden, te bestemmen voor andere fiscale herzieningen, die in de loop van deze kabinetsperiode aan de orde komen en voor rijksuitgaven ter stimulering van de bouwproduktie. Van deze 75 mil joen is 45 miljoen verwerkt in de bij de Eerste Kamer aanhangige wetsontwer pen houdende algemene herziening van de inkomsten-, loon- en de vermogens belasting en zal 25 miljoen worden be stemd voor genoemde rijksuitgaven. Voor de verlaging van de loon- en in komstenbelasting blijft op deze wijze 1050 miljoen gulden beschikbaar. Indien de voorgestelde belastingverla ging in twee gedeelten wordt gesplitst, zal de verhoging van de belastingvrije voet in zijn geheel bij het eerste gedeel te ingaan. Om technische redenen moe ten dan tevens enkele trapjes worden ingevoerd, teneinde de te scherpe stij ging van de belasting voor de naastgele gen inkomensklassen af te zwakken. Veertig procent van toelichtini Aanpassing Het louter nominale gedeelte van de stijging van de inkomens kan het meest benaderend worden gesteld op het per centage, waarmede de prijzen van de consumptieve bestedingen van gezins huishoudingen zijn gestegen. Bij de vo rige. per 1 juli 1962 ingegane, belas tingverlaging is de prijsstijging verdis conteerd tot het gemiddelde prijsniveau van 1960. Met dit prijsniveau als uit gangspunt kan dan blijkens de thans bekende gegevens de stijging van het prijspeil van de particuliere consumptie tot en met 1964 op ongeveer 17 pet worden geraamd. Aanpassing van het tarief aan deze prijsstijging vergt, dat het belasting percentage, dat thans van een bepaald (Zie slot pag. 3 kol. 1 In hun memorie van toelichting wijzen de bewindslieden erop, dat de loon- en inkomstenbelasting door de opbouw van het tarief, speciaal voor de lagere en middeninkomens zwaar is. ook bij verge lijking met andere landen. De jongste loonontwikkelingen hebben deze druk nog geaccentueerd. Zou geen correctie worden toegepast, dan zou de automati sche werking van de progressie, naast een drukverzwaring, bovendien een steeds verdergaande relatieve drukver- schuiving brengen van de indirecte naar de directe belastingen en dit. terwijl die verhouding toch reeds in de richting van de directe belastingen in het bijzon der van de inkomstenbelasting overgeaccentueerd. Van de totale belastingopbrengst komt ruim 40 procent uit de inkomstenbelas ting. De bewindslieden achten de nood zaak van verlaging van de inkomstenbe lasting en de loonbelasting zo klemmend, dat naar hun oordeel vrijwel de gehele voor belastingverlaging beschikbare ruimte voor de verlichting van die belas tingen moet worden aangewend. Dit be tekent ook, dat zij van mening zijn, dat het beter is liet in die ruimte begrepen bedrag van de tijdelijke verhogingen van enkele indirecte belastingen (sigaretter en benzine), die kort geleden z\jn aan vaard, voor die verlichting te bestem men, september zal in Athene het hu welijk worden voltrokken ran ko ning Constanti/n van Griekenland met prinses Anne-Marie van Dene marken. Het Deense koninklijk jacht „Dan- nebrogzal de prinses van Brindisi in Italie naar Piraeus in Grieken land varen, waar zij zal worden op gewacht door de bruidegom. Het jacht ondergaat thans een in tensieve schoonheidskuur in Kopen hagen. Vliegtuigen, helikopters, fregatten en een aanvalson&erseeboot van de Britse marine zijn gisteren in actie gekomen om een jacht, dat aan de kust van Wales was gestolen, op te sporen. Men vermoedde, dat, de ont snapte treinrover Charles Wilson zich aan boord van het schip (2A meter lang en 600.000 gulden waard) zou bevinden. Een verkennigsvliegtuig ontdekte het jacht uiteindelijk in de Ierse Zee en leidde er de onderzeeboot tiaar toe. Deze nam het schip op sleeptouw, terwijl een fregat het tegemoet snelde. Toen de officieren van het fregat uiteindelijk aan boord van het jacht stapten troffen zij twee jongens van IA en 16 jaar aan, vermoedelijk voorvluchtigen uit Borstal, een jeugd- tuchthuis. THANT WAARSCHUWT Sowjet-Unie zou luchtafweergeschut naar Cyprus zenden De secretaris-generaal der V.N., Thant, heeft gisteren op een pers conferentie gewaarschuwd dat als er niet extra-financiële hulp komt, de V.N.-strijdmacht op Cyprus zal moeten worden teruggetrokken voor de reeds bepaalde vertrek datum, 26 september. Mikoyan bezoekt Roemenië Sowjetpresident Anastas Mikojan gisteren naar Boekarest gevlogen zondag deel te nemen aan de plechtig heden ter gelegenheid van het feit dat Roemenië twintig jaar geleden werd be vrijd. Thant zei dat de kosten voor de V.N - strijdmacht op Cyprus voor het gehele verblijf van een half jaar op 12.730.000 dollar waren geschat. Op het ogenblik is de financiële, situatie echter verre van rooskleurig. Zelfs als de betrokken re geringen tijdig al hun beloften nakomen, blijft men nog 2 miljoen dollar onder de schatting. Thant constateerde overigens dat het Dolitieke klimaat op Cyprus was verbe- ,erd, ondanks de tegenslag welke de ziekte van de bemiddelaar Tuomioja voor het werk der V.N. betekende. De spanning is dusdanig verminderd, dat er misschien een klimaat voor bemidde ling is ontstaan. Derhalve dient de be middelingspoging der V.N. te worden voortgezet. De eerste zending militair materieel die de Sowjet-Unie president Maka- rïos van Cyprus zendt zal voorname lijk bestaan uit enige stukken lucht afweergeschut, zo is gisteren uit di plomatieke bron in Londen verno- Moskou zou nog niet beslist hebben om j tevens raketten en moderne straaljagers1: naar Cyprus te zenden. Kroesjtsjew zou de verdere ontwikkeling van de toestand op Cyprus eerst nog willen afwachten. Van Cyprische regeringszijde werd mee- gedeeld dat twee Turkse vliegtuigen 5 gistermiddag om 17 uur boven het ge- bied tussen Mansopra en Kokkina op Cyprus hebben gevlogen. De toestellen j verdwenen in noordelijke richting. (Van onze correspondent te Madrid! Prinses Irene verwacht haar eer ste baby. Met sensationele op maak heeft het Miulrileense och tendblad, tevens partijblad van de oud-Falangisten. .Arriba" dat nieuws op de voorpagina gebracht. Tegelijkertijd werd een interview gepubliceerd, waarin prinses Irene aankondigde, dat zij en haar echt genoot zich in de herfst officieel te Madrid zullen vestigen, ten einde voor de baby alle rechten op het Spaanse staatsburgerschap voor te behouden. De prinses hoopt, dat het een zoon zal zijn die dan de traditionele Carlisti- sche voornaam Carlos zal krijgen. Door de naam Carlos wil prinses Irene, volgens het interview in .Arribaopenlijk de aanspraken van haar echtgenoot op de Spaan- je troon ondersteunen. Die aan spraken zijn onlangs door het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, volkomen genegeerd ge zien de bewoordingen van de of ficiële mededeling dat generaal :-'ranco het jonge paar in audiën tie had ontvangen. Die mededeling luidde letterlijk aldus; „het Spaanse staatshoofd heeft Hare Koninklijke Hoogheid prinses Ire ne van Oranje en haar echtgenoot in audiëntie ontvangen". ZESTIENJARIGE WON BEKER VAN DE KONINGIN De zestienjarige Adrie Reijnier- se uit Koudekerke heeft zich gisteren de meerdere getoond van ruim honderd Walcherse ringrijders, die zich die dag op het Molenwater verzameld had den om daar mee te dingen naar onder meer de jaarlijks te win nen koninklijke wisselbekers. En niet alleen de Walcherse ringrijders hadden zich in Mid delburg verzameld, ook toeris ten waren uit alle windstreken samengestroomd op deze jaar lijkse ringrijdag, die evenals voorgaande jaren een bijzonder groot aantal mensen trok. Een grote drukte dus in Middelburg, iets minder weliswaar dan vo rige jaren waaraan het goede strandweer ook wel debet is ge weest maar toch nog met een respectabel aantal bezoekers, die zich, vooral 's middags ver zamelden rond de drie banen op het molenwater, waar de ring rijders hun strijd leverden. Na de grote finale, waarin 42 rijders uitkwamen, bleven er vijf ringstekers over, die alle tien ringen van de grote finale gestoken hadden. Adrie Rejj- nierse, aio voor het tweede jaar „bin nen de touwen'' verscheen, was de enige, die ln de ommekeer na de finale beide ringen raak wist te ste ken, waardoor hij in het bezit kwam van de wisselbeker, beschikbaar ge steld door koningin Juliana. De strijd tussen de ringrijders vormde de tweede folkloristische dag, georganiseerd door de fol kloristische commissie in Middel burg, waarin vertegenwoordigers van Handelsbelang, V.V.V., de stichting Nieuw-Walcheren en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging zitting hebben. De organisatoren konden 's avonds, na de prijsuit reiking, terugzien op een bijzonder geslaagde dag; niet alleen bestond er een grote belangstelling voor het jaarlijkse evenement, er was bovendien een recordaantal van 115 deelnemers, terwijl verder het weer een belangrijke factor voor het welslagen zich in één nacht gekeerd had ten gunste van het festijn. Waren de weersomstandigheden eer gisteren nog van dien aard. dat de organisatoren vol zorgen waren, op He grote dag zelf heeft geen drup pel regen de rijders en de vele dui zenden toeschouwers gehinderd. Voor zover de Ln Middelburg in ruime mate aanwezige toeristen zelf nog niet ont dekt hadden, wat er op het Molen water gaande was, dan werd dit hen toch wel duidelijk door de op tocht, die de rijders even na de mid dag door de stad hielden. De lange stoet van Zeeuwse koudbloeden, be reden door in traditioneel kostuum met oranje sjerp gestoken boeren, deed aan alle kanten de film- en fotocamera's verschijnen en trok 's middags nog extra veel bezoekers naar de drie banen op het Molen water. De strijd op de drie banen had over het algemeen een spannend verloop; er waren 42 plaatsen te verdienen in de grote finale en in 20 beurten moest uitgemaakt worden, wie deze eind- (Zte slot pag. 4 kol. 5) Het was gisteren in Middelburg, waar zowel de weekmarkt als de folkloristische dag veel bezoekers trokken, weer goed druk. Dit over zicht van het verkeer op de Markt geeft daar een goed beeld van. En toch viel de drukte in vergelijking met vorig jaar best mee... (Foto P.Z.C.) de hoogtcpu Kacht". Dit jaar teas het Italiaans zangerestje Gigliola Cinguctti, die het Eurovisie songfestival won, de- witte nachtkoningin. Op de foto ziet men haar tijdens de intocht over de Promenade des Anglais, waarbij zij rijkelijk bloemen strooi de naar de toeschouwers. Zij werd vergezeld door de Franse zanger l"\e aangekondigde voorstellen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend. Deze voorstellen gaan vergezeld van een wetsont werp, waarbij de op 1 april jl. om conjunctu rele redenen ingevoerde tijdelijke (voor één jaar) verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten en van het bijzonder invoerrecht op benzine definitief wordt gemaakt. Uit de door de minister en de staatssecretaris van financiën ondertekende memorie van toelich ting blijkt, dat voor de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting een nettobedrag van 1050 miljoen gulden beschikbaar is. De voor naamste bepab'ngen van de wetsontwerpen luiden als volgt: 1 De verlaging van de loon- en inkomsten- belasting gaat in op 1 januari 1966. O Bij de algemene maatregel van bestuur kan echter worden bepaald, dat de verla ging in twee gelijke delen zal plaatshebben. In dat geval zal het eerste gedeelte van de verlaging b.v. (dus ook eerder) op 1 juli 1965, maar uiterlijk op 1 januari 1966 moe ten ingaan en het tweede gedeelte niet later dan op 1 januari 1967. O Een extraverhoging van de belasting- vrije voet. Een echtpaar zonder kinderen begint thans onder het huidige tarief belas ting te betalen bij een inkomen van 2700 gul den. Dit wordt 3600 gulden. Ongehuwden be ginnen thans belasting te betalen bij een in komen van 1950 gulden. Dit wordt straks 2610 gulden. A Een extraverlaging van het tarief ter afzwakking van de progressie in de be lastingheffing voor de middengroepen, die begint bij een inkomen van ongeveer 10.000 gulden en procentueel het grootst is bij een inkomen van ongeveer 24.000 gulden. C Het loonbelastingtarief voor de werkende gehuwde vrouw, dat nu 15 pet is, wordt teruggebracht tot 12\A pet. n Voor de groep van bejaarden en invaliden is de bijzondere aftrek van 702 ver hoogd en gesteld op 832. Danycl Gerard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1