Geen schokkende handel' in betaalde voetballers FEIJENOORD EN REIMS BETAALDEN LEERGELD Lacune in het Zeeuwse handbal WEER „ZEEUWS ONDERONSJE" IN LANDELIJK ZATERDAGVOETBAL VIJF MILJOEN VOOR 288 VOETBALLERS PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 EBE-DIVISIE 19WT65 r\e transferperiode '64 behoort tot het verleden. De 63 clubs in het betaalde voetbal hebben ruimschoots de gelegenheid gehad spe lers aan te trekken die de schotvaardigheid van de aanval moeten opvoeren of de zwakke plekken in de verdediging moeten opvullen. Wie met meer voldeed werd daarentegen vaak voor een schijntje van de hand gedaan of kreeg eenvoudig geen contract meer. Voor kneusjes is geen plaats in het bestel van het betaalde voetbal. Za ken zijn zaken Het is een schril contrast. Aan de ene kant de tientallen, voor het merendeel nog naamloze amateurs en jonge semi-profjes, voor wie respec tievelijk het maximumbedrag van 3000 gulden of een soms in verhou ding exorbitant hoge som grif wordt betaald. Anderzijds de oude gloriën, voor wie de allervetste jaren voorbij zijn en die voor een bedrag dat in geen enkele verhouding staat tot de faam, die eens van hen uitging, aan een club in een lagere afdeling wor den overgedaan. Voorbeelden van bei de categorieën: P.S.V. betaalde een halve ton voor S.V.V.'s jeugdinterna- tionaal Eddy Koens en toucheerde zelf 42.500 gulden voor de 23-jarige Van Tilburg, die naar G.V.A.V. ging. Voor een man met een gevestigde re putatie als Tonny van Ede behoefde Hermes D.V.S. daarentegen nog geen tien mille neer te leggen. En wat te zeggen van het .koopje" dat V.V.V. vehoudingsgewijs van Feijenoord kreeg. De Venlonaren kregen de stoe re ex-international Jan Klaassens voor „slechts" 27.500 in het oude nest terug. De stadionclub toonde zich trouwens toch loyaal tegen alle nationaal beroemde mannen, die het beste van hun voetballoopbaan ter meerdere eer en glorie van Feijen oord gaven. Zo werd Rinus Ben- naars voor slechts 25.000 gulden aan D.F.C. overgedaan en werd de immer spectaculaire midvoor Cor van der Gijp voor eenzelfde bedrag aan Blauv. Wit verkocht. En D.O.S. vroeg aan streekgenoot 't Gooi slechts 5000 gul den voor oud-internationaal Cock Luiten, die ondanks zijn 35 jaar toch nog steeds een knappe voetballer is. Voor degenen, die op sensationele nieuwtjes zaten te wachten, is de af- fdopen transferperiode waarschijn- ijk teleurstellend verlopen. Zeker, het daverde aanvankelijk van de wildste geruchten. .Enfant terrible" Ko Prins zou uit Duitsland terugkomen en waarschijnlijk voor Telstar gaan spelen, „Pummey" Bergholtz zou overgaan naar Fortuna '54, Charley Bosveld naar Feijenoord, Bennie Mul ler naar België of naar Feijenoord, Henk Groot terug naar Ajax. de Bel gen Stockman en Pilot eveneens naar de Amsterdamse Meerclub. Niets was te dol. Maar er kwam weinig van te recht. tionaal Klaas Nuninga. De Gronin ger in het Winschotense W.V.V. be gonnen en door G.V.A.V. het eerst JAN KLAASSENS ....terug naar V.V.V..... J^e wens een zuidelijk district zaterdagvoetbal te vormen bestond in Zeeuwse voetbalkringen reeds enkele jaren, voordat het sectiebe- stuur van de KNVB erin toestemde, dat ingaande seizoen 1958-1959 een district zuid zou worden ingesteld. Een lang gekoesterde wens van de Zeeuwen, die als enigen in ons land geen kans op promotie naar de K.N.V.B. hadden, ging daarmee in vervulling. Voor hef zover was, werd een enquête gehouden bij de Zeeuwse eerste-klasclubs om te weten of er nderdaad belangstelling voor zulk een districtsindeling bestond. Er bleek ruim voldoende animo en zo werd de stap gewaagd. Het district zuid bestond overigens uit slechts één vierde klas, waarin de toen reeds in de landelijke zaterdagcompetitie uitkomende Brabantse clubs met enkele Zeeuwse clubs werden samengebracht. Het gevolg hiervan was dat een aantal clubs uit de hoogste klas van de afdeling Zeeland promoveerden naar de vierde klas K.N.V.B. en door deze nieuwe indeling werden van zelfsprekend de reizen aanmerkelijk groter en dat betekende grotere uit gaven voor de clubs. Gemopperd werd er overigens genoeg, weliswaar niet door de Zeeuwse clubs die zich immers uit hun afdelingsisolement verlost waanden en het begrij pelijk verlangen om ook eens verder te kunnen komen dan de hoogste klas van de afdeling speelde daarbij vanzelfsprekend een grote rol. Men nam daarbij de grotere reizen en de daaruit voortvloeiende meerdere kosten op de koop toe. Voor de Brabanders, die de kans op promotie voordien wel hadden, betekende de vermenging met Zeeland inderdaad een stapje terug omdat met de instelling van net district zuid (zoals gezegd bestaande uit slechts één vierde klas) de promotiekans naar de derde klas, die voor de Brabanders voordien wel bestond, voorlopig kwam te vervallen. Vandaar het gemopper en de felle protesten der Brabanders, protesten die zich overigens allerminst richtten tegen de Zeeuwse clubs op zich. maar tegen de omstan digheden die de vorming van district Zuid met zich bracht. Ook het sectiebestuur zaterdagvoetbal zat kennelijk wat met deze affaire in de knoop en men meende daar toen een oplossing te hebben gevonden door de clubs uit het Land van Heusden en Altena, die in het zaterdagvoet bal tot west hadden behoord, over te nevelen naar district zuid. Daardoor zou het namelijk mogelijk zijn twee vierde klassen in plaats van één te vor men met de mogelijkheid, een jaar later, daarboven een derde klas te creeren. Gezien het geringe aantal clubs zou men In district zuid voorlopig zeker ook niet verder komen en het is logisch, dat nu de clubs uit het Land van Heus den en Altena weer op hun achterste benen gingen staan. Zij toch zagen daardoor hun mogelijkheid om de tweede klas te bereiken, verdwijnen en zij stelden dat weliswaar de Zeeuwen uit hun isolement werden gehaald, maar dat zij er daardoor weer in werden gebracht. Achteraf bekeken heeft men door het treffen van deze maatregel het pro bleem eerder groter dan kleiner gemaakt en de ervaring, heeft wel geleerd dat er nog heel wat water door de Schelde zal moe ten vloeien voor men eer. enigermate bevredigende oplossing heeft gevonden. Voorop willen wij stellen, dat het ëen bijzonder moeilijke zaak is uit deze war winkel van clubbelangen een voor ieder aanvaard bare oplossing te vinden. Zulks temeer, omdat ook de Zeeuwse clubs het op bepaalde punten niet altijd eens blijken te zijn. Vorig jaar nog heeft men van bepaalde Zeeuwse zijde ernstige kritiek geuit aan het adres van het sectiebestuur zaterdagvoetbal omdat men de reizen te lang en de kosten te hoog vond. Dat moet in Den Haag een wat vreemde in druk hebben gemaakt, omdat juist op verlangen van de Zeeuwse clubs de instelling van district zuid (gemengd) tot stand is gekomen tlo_ Toch is net een onmiskenbaar feit, dat de indeling van de beide vierde klas sen, zoals die vorig jaar was, geldelijke gevolgen van grote omvang met zich bracht en het terugtrekken van Nieuwdorp, vóór de aanvang van het vorige seizoen, spreekt in dit opzicht duidelijke taal. Een geheel ander geluid valt echter in Axel te beluisteren, waar A.Z.VV. zich verheugd toonde uit zijn isolement te zijn verlost. Het grote verschil zit vooral ook in het feit dat men bij een thuiswedstrijd van b.v. A.Z.V.V. inkomsten oeurt uit de entree gelden. Bij anderen, waar vrijwel niemand de wedstrijden van het zater dagelftal (tegen betaling) bezoekt, moet er dik geld bij. Miserabele constellatie van de competities W de klas uitkomende Zeeuwse clubs zijn weer en het Zeeuwse onderonsje is er dus weer. Het vei...... dus de mogelijkheid om te promoveren naar de derde en eventueel zelfs tweede klas Het lijkt ons het enige voordeel. Het spelpeil is niet of nauwe lijks verbeterd maar door de afroming, die in de loop der jaren uit deafde ling Zeeland heeft plaatsgehad, is het peil daar aanmerkelijk gedaald Bo vendien is de taak van de Zeeuwse competitieleider er met gemakkelijker op geworden en ook de reismoeilijkheden en daarmee verband houdend de hogere kosten drukken nu nog meer dan vroeger op de ini de tfdehne Zee land overgebleven clubs en dat zijn meestal juist de financieel zwakkere. Bezien wij de gehele situatie dan kan men zich niet aan de indruk onttrek ken dat het sectiebestuur in 1958, bij het vormen van district zuid. geen vast omlijnd plan ter tafel heeft gehad. Het is nadien steeds weer veranderen en verbouwen gebleven en wij vrezen dat men in district zuid nog een reeks van jaren met een miserabele voetbalcompetitie zal blijven zitten. ontdekt, ging naar Ajax, dat daarmee voor het eerst in jaren weer een „ve dette" aantrok. Ajax betaalde 280.000 voor Nuninga. Op de val reep werden nog twee belangrijke overeenkomsten gesloten. Enkele uren voor het sluiten van de transfer periode maakte het vorig seizoen ter nauwernood geredde Sparta de aan koop bekend van een opvallende spe ler: crowd-pleaser Henk „Charley" Bosveld, die voor Sportclub Enschede in de afgelopen seizoenen van zeer grote waarde is geweest. De transfer som zou in de buurt van een ton lig gen. Telstar rondde zijn opvallend aankoopbeleid af met het aantrekken van de sterke Blauw-Witstopper Gerry Althoff voor wie ongeveer 75 mille zou zijn "betaald. Voor het overige richtte de belang stelling zich eigenlijk meer op be paalde clubs, dan op de spelers. Voor al K.F.C. .tegenwoordig de Stichting Zaanstreek, trok sterk de aandacht door maar liefst een geheel nieuw elftal aan te schaffen, doch clubs als Telstar, G.V.A.V., Go Ahead, Leeuw arden (lees: Stichting Sportclub Cambuur)_ en Hermes D.V.S. lieten zich evenmin onbetuigd. Men zocht het echter over het algemeen meer in de kwantiteit dan in de kwaliteit, want spelers van het allereerste plan werden nauwelijks aangekocht ïn de categorie van de topspelers viel er over het algemeen een zekere honkvastheid te bespeuren. De krank zinnig hoge prijzen, die sommige clubs voor hun azen plegen te vra gen. zijn daaraan uiteraard niet hele maal vreemd. Handelsobjecten waren Jan ook voornamelijk de spelers, die vrij dicht in de buurt van de Neder landse topklasse komen, maar de top zelf net niet halen. Dit zal duidelijk worden uit de namen in het volgende overzicht van de belangrijkste trans fers in de periode tussen de seizoenen 1963 en 1964. EREDEVISIE. eredivisieclubs het meest in het nieuws. Bij Ajax vond traditiege trouw een ware uittocht plaats, met ditmaal de kooplustige Stichting Zaanstreek als belangrtjkste afne mers. De Zaankanters kochten o.a. ex-topscorer Cees Groot en een ande re oudgediende. Piet Ouderland. Voor al deze spelers in de plaats kwamen behalve Nuninga ook de linksbuiten van de zaterdagclub Noordijk, Map Marjjt. Feijenoord beperkte zich grotendeels tot verkopen. Daartegenover stond niet een aankoop van enige importan tie, waaruit opgemaakt kan worden dat Feijenoord kennelijk de eigen jeugd een kans wil geven. KLAAS NUNINGA ....heel dure voetballer Beltmans Go Ahead handelde in doelverdedigers. De van EH ink wijk geleende Theun van Pelt ging terug naar het oude nest (B.V.V.), hetgeen ruimschoots werd gecompenseerd door de aankoop van Bap van der Voorts (R.C.H.) en Nico van Zoghei (D.O.S.) Velthuis en Wustefeld werden verkocht aan Enschedese Boys, Groningen kwam ook weer herhaal de malen in het nieuws. Viel G. V.A.V. vorig jaar op door de „aan schaf" van Bosschieter, Van Leeu wen, Petterson en Koeman, ditmaal vonden er opnieuw ingrijpende wijzi gingen plaats. Het vertrek van Nu ninga en de talentvolle Weering (naar Enschede) betekent natuurlijk een gevoelig verlies. Maar nieuwelin gen staan klaar om de opengevallen plaatsen in te nemen. Rikkert la dat hij heimwee had. Dick van den werd overgenomen van K.F.C., back Renders voor 35.000 gulden van P.S.V. en voorhoedespeler Van Tilburg voor 42.500 gulden eveneens van de Eindhovense club. De Nederlandse vertegenwoordiger in de Europa Cup competitie 1963- 1964, P.S.V., zag tamelijk veel spe lers naar andere clubs vertrekken. Renders en Van Tilburg zijn reeds genoemd en voorts ging back Heer schop naar N.E.C., de vaak falende Zwitser Allemann naar F.C. Nürn- berg en doelpuntenmachine Pierre Kerkhoffs naar Lausanne. Dat laatste leverde slechts 31.000 gulden op. want Sportclub Enschede, de vorige „eigenaar" van Kerkhoffs, had be dongen dat de Eindhovense club voor deze speler niet meer zou mogen vra gen dan het bedrag, waarvoor hij in dertijd was overgenomen. Zoals in voorgaande jaren zocht P.S.V., dat bekend staat om een prima aankoop beleid, het weer in de veelbelovende jeugd. Eddy Koens en Willy van der Kuilen, beiden 16-18 internationals, werden gekocht van respectievelijk S.V.V. en de amateurclub Helmond. ristar is vast van plan zich te handhaven in de eredivisie. De aankopen van Gerry Althoff (voor 75 mille van Blauw Wit) „Hassie" van Wijk (voor 50.000 gulden van A.D. O), Piet van der Kuil (van Blauw Wit) en de „Rotterdamse Spanjaard" Beke (van Excelsior) duiden daarop. Fahrenhorst werd geruild tegen de Hongaar Liptak van D.O.S. en voorts kregen enkele veelbelovende ama teurs een contract, van wie Boeken- stein (Hollandia) een opvallende par tij speelde in de oefenwedstrijd tegen Rot-Weiss Essen. De overige eredivisieclubs deden het wat rustiger aan. Landskampioen D. W.S. verzekerde zich van de steun van topscorer Van Lier (Roda J.C.) Aarts (Velox), Bart Severijnse (Vo- lewijckers) en enige amateurs. D.O.S. deed wel veel zaken, doch het is zeer de vraag, of de Utrechtenaars er be ter op geworden zijn. De meeste transacties waren namelijk verkopen. Zo ging De Meulemeester terug naar V.V.V., Weber terug naar B.V.V. Van Zoghei naar Go Ahead, Mijnals en Luiten naar 't Gooi en Koole naar H.V.C.. Daartegenover staat slechts de aankoop van linksbuiten Wery (van D.W.S.) en spil Kühnen (van Wageningen), terwijl Liptak tegen TWEEDE DIVISIE 196t/'65 raak opvallend door spectaculaire aankopen, zocht het voornamelijk in amateurs. Voorts keerde alleen Spitz Kohn te rug van Sportclub Enschede. Jan No- termans ging naar de nieuwe eredivi- sionist Sittardia. Evenals Fortuna '54 beperkte ook M.V.V. zich voorna melijk tot het contracteren van ama teurs. Middenvoor Brokamp (Che- vremont) lijkt de beste aankoop. V «-'•« Oatt. TtBiHTU IAAIICH Arnh. WACimmn J 'A,f5Ct,p YirtssïX 0»r«r. d,|B< 'lltburt •iü -L. Wat heeft de afgelopen transferperio de voetbalminnend Nederland ge leerd? Dat de voetballershandel be paald levendig is geweest. De 63 i-profclubs kochten namelijk in totaal 288 spelers, nog altijd ruim 20 pet. van het aantal contractspelers. Wanneer het gemiddelde transferise- drag op 17 mille eerder te laag dan te hoog wordt gesteld, dan blijkt er in de maanden juni en juli het niet onaanzienlijke bedrag van 5 miljoen gulden in spelersaankopen te zijn gestoken! Het kooplustigst waren de 16 clubs in de eredivisie; zij namen in totaal 103 speler over van andere semi-prof- clubs of van amateurverenigingen, die voor een speler 3000 gulden ontvan gen. Voor de 16 clubs in de eerste divisie komt het aantal gekochte spe lers op 55, voor de 16 clubs ïn de tweede divisie A op 75 en voor de 15 clubs in de tweede divisie B op 55. De nieuwe stichting Sport Club Cam- buur (Leeuwarden) werd lijstaanvoer der: 14 spelers werden aangetrokken. Op de voet volgden G.V.A.V. en het naar de eredivisie gepromoveerde Telstar: 3 clubs die 10 spelers andere clubs overnamen zijn: Ahead, de nieuwe stichting F.C. Zaan streek (K.F.C.) en bekerwinnaar For tuna '54. Dicht in die buurt komen Vitesse: 9, P.S.V.: 8, Blauw Wit: 8, landskampioen D.W.S.7, Sparta: 7, Enschedese Boys: 7, Holland Sport: 7, H.D.V.S.: 7 en Xerxes: 7. Volendam daarentegen kocht geen enkele speler: de nieuwe Engelse trai ner Ronnie Dellow reeds jarenlang in ons land o.a. H.B.S., H.D.V.S. 't Gooi gaat proberen Volendam met de eigen kern terug te voeren naar de hoogste voetbalafdeling. Nauwe lijks interesse in het loven en bieden op de voetballersbeurs toonden even eens: Feijenoord, N.A.C., Elinkwijk, Excelsior, R.B.C., Velox, Heerenveen, Zwartemeer, N.O.A.D. en Wilhelmina, allemaal clubs die soms op de valreep 1 speler binnen de clubpoorten haal den. Natuurlijk staan er tegenover de aan kopen ook verkopen. Bij D.W.S. b.v. is de verhouding 78, bij P.S.V. 8- Hetgeen niet wil zeggen, dat er ook evenwicht is tussen de betaalde en de ontvangen bedragen. Al verneemt men bij P.S.V. bijzonder optimistische geluiden: „Wij hebben voor ongeveer 250.000 gulden spelers verkocht en rond 90.000 gulden betaald voor onze aanwinsten en dus goede winst ge maakt", kregen wij te horen. Het machtige Feijenoord, bijkans ieder jaar een opval lende koper van sterspelers waarbij geld geen rol speel de, viel dit jaar op door geen enkele spectaculaire aan koop te verrichten: op de laatste dag van de transfer periode werd alleen doelman Heemskerk van de ama teurclub N.S.V.V. (Numansdorp) overgenomen. Dat neemt niet weg. dat Feijenoord nog altijd met de duur ste voetbalformatie in ons land aantreedt. Wanneer wij de volgende denkbeeldige opstelling nemen, met tussen haakjes de destijds bestaaide transbedragen dan verte genwoordigt dat elftal ruim een miljoenPieters Graaf land (130.000), Romeyn (60.000), Veldhoen (eigen kweek). Haak (125.000), Kraav (65.000), Kreijermaat (80.000), Bergholtz (100.000) "Henk Groot (250.000), Kruiver (175.000), Bouwmeester (90.000) en Moulijn (25.000)totaal 1 miljoen 100.000 gulden. Feijenoord heeft blijkbaar, evenals de machtige Franse kam pioensclub Reims, leergeld betaald en is tot de conclusie ge komen, dat een verzameling (dure) sterren niet zonder meer tot fel begeerde successen leidt. Integendeel, door uitsluitend sterren aan te kopen en de eigen hanteerbaarder jeugd nauwe lijks de kans te bieden in het topmilieu te groeien, is men vaak niet in staat klappen op te vangen wanneer de sterren het af laten weten en eigenlijk nodig zouden moeten worden vervangen, Reims heeft het ondervonden! Vooral door eigen spelers en eigen jeugd werd het de beroemde naoorlogse Franse kam pioensclub. Door aankopen van dure sterren wilde de leiding van Reims de club naar Europees topniveau tillen en slaagde daarin tot op zekere hoogte: twee keer werd de finale tegen Real Madrid voor de Europa Cup bereikt. De helden raakten echter vermoeid en verzadigd van successen: in 1962 nog kam pioen, in 1963 op de tweede plaats, degradeerde Reims dit jaar met 8 internationals naar de tweede divisie. Terecht schre ven de Franse bladen: „Het Franse elftal degradeert!" Dfe beroemde Franse internationaal Raymond Kopa zei ons vori ge week te Parijs: „Dat was het faillissement van de aankoop politiek. Er stonden geen vervangers gereed om de uitgebluste knappe voetballers te vervangen. Op papier had Reims het sterkste clubelftal, in het veld speelden wij het beste voetbal, maar het ontbrak aan wilskracht en doorzettingsvermogen om wedstrijden in ons voordeel te beslissen. Het waren allemaal kleine nederlagen, 10, 2—1, 3—2, maar Reims gleed met al zijn macht en glorie en zijn kostbare spelerslading de tweede divisie in!" Raymond Kopa vond het geen ramp: „Waarom? Het roer is omgegooid. De oud-international Robert Jonquet, evenals ik groot geworden bij Reims, is trainer geworden. WIJ hebben vertrouwen in de jeugd, die eens en toen behoorden wij ertoe Reims aan de top bracht. Het jeugdelftal is kampioen van Frankrijk, voila, de basis is er! Verkocht zijn de internationals Akesbi, Vincent, Piantoni, 8auvage, Rodzyk en Soltys. Overge bleven ztjn van het vorige seizoen Bruant, Hiégel. Lemenan, Mo- eau, Robin, Wendling en ik. Tegen Sedan voor de „Coupe de la Ligue" waren de jonge amateurs Masclaux, Hehn, Bourgeois en loelman Barreau in het elftal opgenomen en we wonnen met (n de derde ronde voor de „Coupe de la Ligue" zagen we afgelo- oen zaterdag het sterk verjongde Reims met 20 winnen van ■facing Club de Paris: een mooie overwinning, van een snel spelend elftal, waarin Raymond Kopa op bekwame wijze zijn onge medespelers dirigeerde. Voor deze gelegenheid had trainer fonquet de „oudere" Bruant op de linksbuitenplaats vervangen loor de jonge Rémols-amateur Leduc, die op hartverwarmende •n beloftevolle wijze zijn visitekaartje presenteerde. Het merkwaardige was: niemand miste de vertrokkenen. De .dirigeant" van Stade de Reims hebben het begrepen: „Voor geld is wel veel, maar niet alles te koop!" Tot die conclusie zijn ook de „dirigeants" van Feijenpord geko men. Vandaar de gewijzigde aankooppolitiek: dit jaar geen enorme bedragen voor reeds gearriveerde internationals. Zegt. manager P. G. Brox: „Onze eigen veelbelovende jeugd kon zich de laatste jaren geen ideaal meer voor ogen stellen, want zij zagen hoe voor versterkingen krachten van buiten werden aan- 0„--o- 1 daardoor wordt de afstand tussen het eerste elftal en de rest steeds groter. Van een jonge, eigen kracht kan niet worden verlangd ineens een geroutineerde speler te kunnen vervangen: hij neeft tijd nodig om ervaring op te doen en die tijd moet hem worden ge geven". Dezelfde mening hoort men van oefenmeesters die niet naar directe, al te vaak kortstondige successen reiken, maar welbewust bouwen aan de toekomst van een club. Zo'n voorbeeld is trainer-manager Denis Neville van Holland Sport, tot het einde van het jaar tevens waarnemend bonds coach van het Nederlands elftal. „Een sterk elftal koop je niet", zegt Neville, „dat moet je van de grond af opbouwen. Ik schuw geen dure aankopen, wanneer het nodig is voor één of twee plaatsen in een team, maar trek bij voorkeur ionge spelers aan indien er bij de eigen Jeugd niet voldoende talent schuilt. Toen ik vorig jaar b(j S.H.S. werd gevraagd als trainer-manager in dienst te treden, vroeg ik op mijn beurt minstens drie jaar de tijd om een behoorlijk elftal op te bouwen. Die heb ik gekre gen. De beroemde Matt Busby heeft immers ook jaren nodig gehad om met zijn „babes" Manchester United internationale raam te bezorgen! Fortuna '54 is de club met de kleurrijkste aanvalslinie in ons land. Met de Belgische internationale rechtsbuiten Piters, de Zuid-Slavische rechtsbinnen Petacovic, de Luxemburgse inter national Kohn weer terug in de gelederen en met op de linker vleugel Piet van Rhijn en de eveneens weer teruggekeerde Bart Carllr: twee spelers die jarenlange Franse profervaring achter de rug hebben. Vorig seizoen was Carlier de gevaarlijke en pro- duktieve linksbuiten van de Franse kampioensclub Monaco in het toernooi om de Europa Cup, dit jaar treedt hij meteen met Fortuna '54 aan in de strijd om de Europa Cup voor beker winnaars. Bart Carlier heeft Fortuna '54 geen transfer gekost! Hij is 35 jaar. hetgeen in Frankrijk wil zeggen, dat een speler dan transfervrij is: hij kan zichzelf „verkopen" of „verhuren" en geniet zelf die financiële voordelen. Het Franse standpunt is: op die leeftijd heeft een speler z(jn verdiensten voor de clubs en zijn tijd gehad en is hij een vrij man, die in de gelegenheid moet worden gesteld in zijn laatste voetbaljaren zoveel mogelijk te verdienen. Raymond Kopa noemde dat standpunt een stimulans voor de spelers om ervoor te zorgen, door een goede levenswandel en nauwgezette training, dat zij op hun 35ste jaar voor clubs nog aantrekkelijke krachten ziin, omdat het, vooral voor beroeps- voetballers. geld in het laatje brengt. Het is ook een van de (vele) punten waarvoor de actieve Ver eniging van Contractspelers in Nederland strijdt: op 35-jarige leeftijd dient een speler vrij te zijn. Dan hoort er op de voet- IN het afgelopen seizoen heeft de handbalsport, wat het ledenaantal betreft, wat moeten inboeten. Zo wel de zaalhandbal als de veldhandbalcompetitie konden niet volledig uitge speeld worden. Dergelijke gang van zaken is niet be vorderlijk voor welke tak van sport ook. Men zal zich in handbalkringen dan ook terdege in deze lacune moeten beraden. Wat de technische prestaties betreft, kan een vooruit gang worden geconstateerd, met name die van de dames van Walcheren In de veldhand balcompetitie en bij de heren van E.M.M. in de zaalhandbal- sport. Wanneer de competitie wat nader onder de loep wordt ge nomen, dan kan in de veld handbalcompetitie worden ge constateerd, dat in de over gangsklas dames Walcheren een eervolle derde plaats heeft bezet en bij de heren Tonido zich ruim veilig kon stellen voor de onderste plaats. In de dames district eerste klas kon geen Zeeuws team het kam pioenschap behalen, maar wa ren Marathon en Hellas goede tweede en derde. Olympus, dat voor de eerste maal in de dis trictsklas uitkwam, moest met een onderste plaats genoegen nemen. BIJ de heren behaalde E.M.M. het kampioenschap, maar verder kwam het niet, daar de promotiewedstrijden weinig succes opleverden In de dames 2e klas behaalde Ma rathon 2 het kampioenschap. maar het zal niet promoveren naar de eerste klas. daar niet twee teams van een zelfde ver eniging in één klas mogen worden ondergebracht. In deze kias kwam ook Tonido weer met een damesploeg voor de dag, nadat het enige jaren geen ploeg op de been kon brengen. Luctor uit Heinkens- zand moest om financiële re den uit de competitie worden genomen. In de heren 2e klas behaalde Fortuna uit Bergen op Zoom het kampioenschap en het promoveert nu naar de eerste klas. Met een gelijk aan tal behaalde punten staan on deraan Olympus, O.D.I. en To nido 2. Tn de afdeling Zeeland heren le klas was het weer de ver eniging Fortuna die hier het kamnioenschap behaalde, na melijk Fortuna 2. De vereni gingen Hellas en Walcheren moesten hun reserveteams hal verwege de competitie terug trekken. Tn de juniorenklas behaalden de dames van O.D.I. en de he ren van Fortuna het kam pioenschap. Bij de meisjes A werd Marathon A kampioen en meisjes B O.D.I. Bij de' jon gens ging de hoogste eer ween naar Fortuna. B|j het zaalhandbal zorgd- E.M.M. in de hoofdklaf heren er voor dat. het voor all» teams in deze klas. vooral als er op Zeeuwse hodem werd gespeeld, een praktisch niet te kloppen ploeg was. Zelfs moest de landskampioen Ope ratie '55 met een gelijk snel genoegen nemen. De Hellasda mes konden zich niet handha ven in de hoofdklas en zullen dus degraderen. In de districtsklas dames de den geen Zeeuwse teams mee. door moeilijkheden in de voor- 4e. Voor de afdeling Zeeland be haalde Walcheren het kam pioenschap en het zal promo- weren naar de districtsklas. Bij de heren werd Fortuna kam pioen en ook zij promoveren naar de districtsklas. Hoe zijn nu de vooruitzichten in de handbalsport? De leidinggevende figuren in de handbalsport stellen een on derzoek in naar zeven- of elf- handbal. Thans is het zo, dat van september tot november veldhandbal of wel elfhandbal wordt gespeeld en in de maan den november tot maart zaal handbal (zevenharidbal). Tn het buitenland heeft elfliandbal reeds in enkele landen geheel plaats moeten ruimen voor ze venhandbal en wordt deze tak van sport ook In de buiten lucht beoefend. Tn ons land zijn er voorstanders, die uitsluitend zevenhandbal willen laten spe- 'en. maar anderen willen on der geen voorwaarden de elf- handhal laten vervallen en •villen dus naast zaalhandbal het veldhandbal blttven heoefp nen. Het zou niet verwonderlijk zijr als ln de naaste toekomst, geen dames elfhandbal meer op de iportvelden zal worden ge meeld. Werd in de aanhef melding gemaakt van een achter uitgang in de actieve beoefe ning van de handbalsport, wat de vooruitzichten betreft is men optimistischer gestemd. Telde enige jaren terug Zeeuwsch-Vla anderen slechts één handbalvereniging, name lijk Hontenlsse, het vorige jaar kwam daar Sluiskil bü en in de loop van deze zomer is men in Terneuzen reeds actief gaan oefenen en zijn in Hulst en Axel onderhandelingen gaande. Ook in Hengstdijk-Lamswaar- de schijnt veel interesse voor de handbalsport te bestaan. Indien alles goed gaat, zal er in Zeeuwsch-Vlaanderen in een afzonderlijke klas in de afde ling Zeeland een competitie worden gespeeld. In de zaalhandbalcompetitie zullen komende winter wel enige veranderingen komen. De sporthal te Middelburg zal ter beschikking komen en dan kunnen ook dé ploegen uit het westen en zuidoosten van ons land op zondag de strijd aan binden tegen E.M.M. Ook de districtsklas kan dan geheel tot zijn recht komen. Of ook nog in de Goese veiling zal worden gespeeld lijkt wel waarschijnlllk. daar het moei lijk zal zijn de gehele comne- titie In de soorthnl vai» Mid delburg te doen laten snelen. Tn ieder geval mag nu worden verwacht, dat er in alle klas sen de comnetitie '-olledlg zal worden uitgosneeld Met grote belnti^stoiiine wordt dan ook de 7»nlh""vthaleomne- Title terrpmoet gezien Bekend ia da' re MM. zich reertq voor bereidt. on de comnetitie en mei een inhileiim in het voor- uitzleht kan een «roots zaal- han»'h»iinro«Tnmmn tegemoet worden prezien. r>e dames en heren diatrfetsklao kan nu veel interessanter worden dan het vorige jaar. Bii de dames zul len nu twee Zeeuwse teams mee doen: namelijk Hellas en Walcheren en verwacht wordt dat het volgende Jaar Mara thon hier zich zal bijscharen. Bij de heren zal Fortuna uit Bergen op Zoom er bijkomen waarhij natuurlijk de vraag komt wat zullen Hellas en To nido presteren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 8