KARN Raad Goes had moeite met wensen en mogelijkheden voor chr. ulo Kloetingse „Excelsior" binnenkort 65 jaar Treinrit door de Zak hoogtepunt van vakantiespelweek in Goes Zó moet het juist niet alles CB) kan met CElaOil/1 Lokalen in barakken van leeg Gasthuis MEER MEDEWERKING GEVRAAGD BIJ BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. RAAD VAN GOES UNANIEM VOOR RATI0B0UWPLAN frisse drank slanke drank Viering op 12 september Gravin ontvangen door b. en w. Drie democratische gouverneurs contra president Johnson DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT T Vergadering in vakantiebezetting IN vakantiebezetting; heeft de raad van Goes woensdagavond meer dan een uur lang gepraat over een voorstel van b. en w. om vflf of zes lokalen in de barak ken van het leeggekomen Gasthuis be schikbaar te stellen als schoolruimte aan de christelijke ulo. Het was een voorstel, dat minder ver ging dan het bestuur van deze school wel wilde en dan de inspecteur van het onderwijs zou hebben geadviseerd. En dat was voor enkele raadsleden met name uit de firot.-chr. en uit de K.V.P.-hoek aan- eiding om haken en ogen te gaan zoe ken in eventuele controverses, in rancu neuze houdingen en zelfs in een bepaal de achterstelling van het bijzonder on derwijs bij het openbaar onderwijs (de heer B. G. G. Kegge van de O.H.). Maar toe ontzenuwd. Enfin, het hele voorstel kreeg het karakter van een steeds ver der opgeblazen balion, die aan het eind weer rustigjes leegliep. Met twee tegen tien stemmen stelde de raad zich ach ter b. en w. Zoals gemeld zit de christelijke ulo van Goes op het ogenblik erg moei lijk met schoolruimte. Voor de ko mende cursus (317 leerlingen) heeft men elf klaslokalen nodig, terwijl het gebouw aan de Westwal hoogstens zes klassen kan huisvesten. Aan de nieuwbouw in plan-Zuid is men nog maar pas begonnen en over de de pendances in twee andere scholen kan thans niet meer worden be schikt. Daarom had het bestuur van de chr. ulo zich in eerste instantie met een verzoek tot b. en w. gericht om zes lokalen ter beschikking te stellen. Een vraag, die later werd uitgebi-eid met de wens het gehele complex van het ontruimde Gasthuis als tijdelijke school in te richten. Waarmee dan het bezwaar van dependances voor het on derwijs meteen zou zijn ondervangen. B en w. bekeken de consequenties daar van, lieten zich adviseren, maar kwa men tot de conclusie dat met het be schikbaar stellen van de ruimte in de barakken van het Gasthuis redelijk en financieel verantwoord aan de vraag van de christelijke ulo zou zijn voldaan. Naar de mening van het college zullen de grote, onrendabele ruimten in het Gasthuis, dat overigens nooit voor een dergelijke huisvesting heeft gediend, een onevenredig hoge exploitatielast voor de gemeente gaan vormen. En te meer omdat het hier om een zeer tijde lijke voorziening ging, achtten b. en w een uitgaaf van 8000 voldoende. „Kind primair" Maar bij de raadsleden lag dat allemaal niet zo eenvoudig. Het voorstel wrikte in enkele hoeken nogal wat los. De heer B. G. G. Kegge (c.h.) zette zijn bezwaren onmiddellijk op scherp. Hij begon vast te stellen dat de besprekin- Advertentie) tussen het schoolbestuur en b. en in een emotionele sfeer gevoerd moesten zijn. Hij voegde daarbij dat b. en w. een advies van de inspecteur van het lager onderwijs naast zich neerge legd zouden hebben. De heer Kegge vond, dat „de consequenties daarvan niet te overzien zijn". Voor het open baar onderwijs zag hh in Goes een dui delijke welwillendheid, maar voor het 'lijzonder onderwijs was hij daarop niet ;erust. De C.H.-woordvoerder rekende lit alles b. en w. zwaar aan, zoals hij zei. Voor hem stond het kind primair in deze zaak en daarom vond hij het nuttig aan de wensen van het schoolbe stuur tegemoet te komen, „ook al kost dat zoveel duizend gulden meer..." P. J. M. Koopmans (k.v.p.) draaide bij dit voorstel driemaal om van standpunt. Eerst had hij achter b. en w. gestaan. Toen had hh ontdekt „dat zich een controverse had toegespitst, waarvan de school zelf niet ae dupe mag worden". Mr. Koopmans kwam met cijfers op tafel. Hij rekende de raad voor, dat het verschil tussen de voorge stelde „barakoplossing" en de wens van het schoolbestuur maar nauwelijks drie duizend gulden zou belopen. De bouw van de nieuwe school in „Zuid" zou vol gens de K.V.P.-woordvoerder nog wel tot twee jaar aanlopen. Maar later, toen het op stemmen aankwam, was de heer Koopmans opnieuw van mening veranderd: hij verzette zich niet meer. Ook de heer A. Maljaars (s.g.p.) had het maar steeds over een controverse, die er zou moeten bestaan. Bovendien vond hij, dat er tegen de wens van het uloschoolbestuur „toch eigenlijk niets valt in te brengen". De heer Maljaars had een verschil ontdekt in de raming van de kosten voor de veranderingen aan het Gasthuis, zoals die door de in specteur van het lager onderwijs en door b. en w. was opgemaakt. „Het is moeilijk uit te maken wie gelijk heeft". De opmerking van de heer Kegge over een vermeend verschil van behandeling van bijzonder en openbaar onderwijs noemde de heer Maljaars overigens „on sympathiek". Dat beaamden even later de heren M. Haasdonk (v.v.d.) en D. van Loon (p.v.d.a.). De eerste kwam weer met andere cijfers voor de dag en kwam tot een verschil in voorstel c van twintigduizend gulden. De heer Haasdonk gaf toe, dat het perken met dependanses voor een school moeilijk is. maar hij wilde niet zover gaan het „onoverkomelijk" te noemen. tracht die nuchter en zakelijk te be antwoorden. De opvatting dat depen dances afbreuk doen aan het onder wijs kloppen niet als een school groeit, We proberen te voldoen aan de vraag naar schoolruimte. Het hangt er nu alleen van af, waar ligt de grens in het verschil van uitgaven voor dit doel. Ruwweg tussen vijfduizend gul den en een ton". Met de stemmen van de C.H.-fractie tegen kwam het voorstel er toen toch door: de ulo krijgt schoolruimte in de barakken van het Gasthuis. Geen emoties Van de kant van de P.v.d.A. kwamen ten slotte een paar vragen, die het hele probleem wat eenvoudiger maak ten. De heer Van Loon: „Het gaat erom, de ulo vraagt schoolruimte. Nu moeten wij beoordelen: wordt daaraan voldaan? Alles wat mei verder bij haalt is te veel". In die geest antwoordden ook loco-burge meester Visscher en wethouder van onderwijs, mr. J. G. v. d. Burgt. „Er is nooit sprake van emoties geweest, Een advies behoeft niet te worden opgevolgd. De gemeente moet ten slotte bepalen, waar het geld van daan moet komen. We hebben eer vraag voorgelegd gekregen en ge- „DE EFTELING" 150 ha levensvreugde voor een „sprookjesachtige" dag in 't hart van BRABANT. Provinciale Zeeuwse Vereniging Algelopen jaar: periode met vele moeilijkheden P. HAVERKAMP OVERLEDEN In Amsterdam is gistermiddag op 82- jarige leeftijd overleden de oud-direc teur van de hogere zeevaartschool te Amsterdam de heer P. Haverkamp. De heer Haverkamp genoot grote be kendheid door zijn verrichtingen voor de ontwikkeling van de nautische we tenschap. In onderwijskringen was hij een zeer gezaghebbende figuur. Hij de slechts één districtsverpleegster werkzaam was. In de tweede plaats spitste het verschil In opvatting om trent de voor een doeltreffende uit voering van de taak van de provincia- Ie vereniging noodzakelijke perso- „Het moeilijkste Jaar was 1963 voor neelsbezetting tussen het ministerie de Provinciale Zeeuwse Vereniging ,.an Eocja]e Mfcen en volksgezondheid tot bestrijding van dc tuberculose. Zo enerzijds en de Zeeuwse vereniging wordt gesteld in het jaarboekje over anderzijds zich nog verder toe. Het 1963, dat tevens het jaar was, waar- bestuur kon evenmin aanvaarden de in deze vereniging een halve eeuw be- door het ministerie in het uitzicht ge- Volgens de halfjaarcijfers van Schip- stond. Er werd stilzwijgend voorbij-j stelde afscheiding van Tholen en hol bevindt het luchtvervoer zich nog gegaan aan dit jubileum door ver- sint-Phllipsland van het werkgebied steeds in stijgende lijn. Deze tekent schillende moeilijkheden. Gepleit van Zeeuwse vereniging. Een en zich vooral duidelijk af in het onge- wordt in het verslag voor grotere me"ander cumuleerde, zoals bekend in regelde (charter) passagiersvervoer, dewerking van dc Zeeuwen bij het het bedanken of ontheffing vragen als dat onder invloed van de nog steeds bevolkingsonderzoek. bestuurslid door het merendeel van NOG STEEDS STIJGENDE LIJN IN LUCHTVERVOER Sleï ÜLim"datenog "eed? bjfhM P"»»1»"';'' "enemcode Gedurende hel hele verslagjaar werd het provinciale" bes-.ur. .-Co uitgebreid onderwijs wordt gebfiiikt. Ook droeg!™, «MM" H.T.-vluchtenl wgWM.j, onbevredigende toestand gehand-loverleg werd mondeling overeengeko- de heer Haverkamp bij tot de ontwik-1b!' het. €^rst® half jaar van 1963 met haaf(J wa3r-Dij boven de Westerschei- - iniet minder dan 46 procent steeg. Het keling van de radiotechniek. - ,j De heer Haverkamp was officier in vervoer ui bei geregelde verkeer, dus - de Orde van Oranje-JIassau en drager 12 »™>-1 van de gouden De Ruyter-medaille. De begrafenis geschiedt maandag te Westerveld. B. en w. Haarlem in actie tegen dieselrook en w. van Haarlem hebben de tran sportondernemingen in deze plaats in een brief gevraagd mee te werken aan de vermindering van de luchtverontrei niging, door dieselmotoren in zo goed mogelijke staat te houden, het personeel te instrueren over de juiste rijstijl bij deze motoren en verkeer door de bin nenstad te mjjden. Volgens de brief kunnen speciale die selmotoren veel rook ontwikkelen wan neer ze technische gebreken vertonen. Als de bedrijven zouden willen mee werken, zouden enorme rookwolken kunnen verdwijnen, die zo langzamer hand een bekend verschijnsel zijn ge worden. Al kwamen er op het laatste ogenblik nog verschillende tegenslagen, de raad van Goes heeft woensdagavond unaniem toch zjjn fiat gegeven aan het gezamen lijke ratiobouwplan van elf Oost Zuid- bcvelandse gemeenten. Goes kan daar door nog deze maand aan de bouw van 80 woningen beginnen, terwyl er nog 160 in het vooruitzicht liggen. Het to tale plan voor de elf gemeenten omvat 620 woningen. Ze worden neergezet door de N.V. Bouwmaatschappij Schrij ver en Zonen te Goes, die met deze bouwvorm reeds enkele jaren ervaring heeft. Het feit. dat er slechts één aannemer ingeschakeld kan worden bij deze bouw. deed in de raad toch nog wel enkele wenkbrauwen fronsen. Die van de heer J. Haringman (v.v.d.) bijvoorbeeld. Hij betreurde deze omstandigheid: naar zijn mening is het een belangrijk nadeel voor de andere aannemers op Zuid-Beveland. Loco-burgemeester J. S. Vischer stelde er echter tegenover, dat de woningen alleen neergezet kunnen worden door een aannemer die voldoet en ze volgens de curve-prijs kan leveren. En boven dien: „als het voorstel niet aangenomen wordt, weet ik niet wanneer we die tachtig woningen dan wèl kunnen bou wen', betoogde hij. Er was echter nog een hindernis van andere aard, waarover gediscussieerd werd: omdat het plan, waarmee de elf gemeenten werken geen keuzeplan is, vervalt de helft van de rijksbijdrage op deze bouw. Het betekent voor Goes een strop van f 15.000. Die moet worden opgevangen door een hogere huur van f 3,70 per week, geen f 19,25 zoals de bedoeling was, maar f 22,95. Wethouder Visscher verzekerde de raad in dit verband, dat menechter alles in het werk zal stellen om dit bouwplan ook tot een keuzeplan te maken, zodat ook de rest van de bijdrage los komt. De heer Visscher betreurde het, dat Goes niet van het begin af bij de ge zamenlijke opzet betrokken is geweest: dan had men dit misschien kunnen voorkomen. Voor de bouw van de 240 Goese woningen voteerde men een kre diet van bijna f 1.900.000. C5 Oè O -!t:i K.U iü Sjoe' liiiiiiAjS™ voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Korps boekte vele successen Op 8 september zal het vijfenzestig jaar zijn geleden dat In Kioetinge het mu ziekgezelschap „Excelsior" werd opge richt. Het Goese „Euphonia", dat op koninginnedag van het oprichtingsjaar dc Kloetingse festiviteiten kwam opluis teren, riep hiertoe de initiatieven op by nu wylen de heren Th. Dagevos en J. Almeklnders, die na kort beraad al op september tot activiteiten wisten over gaan. Onder voorzitterschap van de toenmalige burgemeester Sprenger wer den voor de vijftien als lid toegetreden muzikanten voor f 212 tweedehands in strumenten aangeschaft, alsmede een slagwerk en een piccolo. De heer F. X. Manhardt werd als dirigent aangesteld, zodat het musiceren kon beginnen. De naam „Excelsior" bleek een goede keus te zyn geweest, want al deze jaren heeft het korps de naani met ere gedragen op een pad met vele successen. De huidige dirigent, Jac. den Toonder, die na tien jaar werkend lid te zijn geweest in 1934 tot directeur werd aan gesteld, spreekt over zjjn korpssucces sen met gerechtvaardigde trots. Onge veer vijftig eerste prijzen, waarvan cr ruim tien met lof heeft het gezelschap in de loop der jaren weten te behalen. Dit is vooral geen kleinigheid wanneer men bedenkt, dat „Excelsior" uitkomt in de vaandelafdeling van de landelijke federatie. Alle begin is moeilijk en dat gold ook voor „Excelsior". In de begin jaren moest het korps het dikwijls met "derde prijzen stellen, maar allengs wer den de prestaties opgevoerd en de laat-, ste jaren kan het gezelschap bogen op een staat van vele sucessen. In 1919 werd voor het eerst deelgeno men aan een concours van de Zeeuwse bond. Nu deze bond is opgenomen in de landelijke federatie, is er dit jaar voor het eerst deelgenomen aan het federa tief concours. Ook ditmaal niet zonder resultaat. In februari mocht „Excelsior" zelfs deelnemen aan het nationale top- concours te Arnhem, waaraan alleen die verenigingen kunnen deelnemen die in de hoogste afdeling het hoogste aantal punten met lof van de jurv hebben ver kregen. Op dit nationale muziekfestijn wist „Exselsior" van de zeventien deel nemende korpsen op de elfde plaats te eindigen. Stuwende figuur Het gezelschap heeft vooral in de persoon van directeur Den Toonder een stuwende figuur. De heer Den Toonder, die ook by „Euterpe" uit Heinkenszand de dirigeerstok zwaait, heeft zijn muzlekkennis louter door zelfstudie verkregen. Diverse arran gementen heeft hjj zelf geschreven en het enthousiasme dat hy aan dc dag weet te leggen, wordt door het bestuur en muzikanten lioog ge waardeerd. I Het is echter niet alleen de dirigent die zich met hart en hand aan het gezel schap heeft verpand. Ooft het bestuur. I met sinds 1946 de heer W. P. Beije aan het hoofd, zorgt voor krachtige leiding. Natuurlijk is ook voorzitter Belje trots op zyn momenteel uit 24 werkende le den sterke korps, met daarnaast nog eer, uit 10 man bestaande drumband. „Het dit jaar opgerichte jeugdkorps 12 personen hebben we nodig voor toe komstige vervanging" zo zegt voorzitter Beije. wanneer we hem vragen naar de toekomstplannen. „Niet dat dit direct al nodig is, want de gemiddelde leeftijd van de muzikanten, ligt slechts rond de twintig". Natuurlijk spreekt ook landbouwer Beije met schittering in zijn ogen over de mooie resultaten van „zijn" vereniging. Vijfmaal de wissel beker dit jaar definitief eigendom en driemaal achter elkaar de wissel beker van zaalconcours en marscon cours, zijn sucessen die genoemd mo gen worden. Nog meer: in 1963 werd op het federatief concours te Oostburg ook het vaandel veroverd. Het korps treedt echter niet alleen naar buiten op, maar ook laat het zich bij diverse ge legenheden in eigen gemeente horen. Met gemiddeld vijf concerten per jaar wordt de Kloetingse bevolking, die bij het zestigjarig bestaan de vereniging twee pauken cadeau deed. op een pittig muziekje getrakteerd. Verder werkt de vereniging ook elk jaar mee aan de kerkdiensten met Pasen en Kerstdag. Ook worden er enkele concerten van gewijde muziek gegeven in de open lucht. Het bondssolistenconcours ls bij de le den altijd zeer in trek, waarbij vooral cornettist Wim van Boven ook be stuurslid diverse lauweren heeft we ten te oogsten. Grote belangstelling ge niet verder het jaarlijkse onderlinge so listenconcours. Vanzelfsprekend zou „Excelsior" nimmer de hoogte van thans hebben weten te bereiken, er niet zo geweldig veel aan repetitie werd gedaan. „De repetitie-avonden worden altijd voor honderd procent be zocht". aldus voorzitter Beije. Bij dit alles weet „Excelsior" zich gesteund door de Kloetingse bevolking. Door haar hulp was het mogelijk, dat in 1955 een nieuw instrumentarium kon worden aangeschaft en dat de muzikanten in 1953 als eerste korps van de Zeeuwse bond in een nieuw uniform mocht pa raderen. Voor de oprichting van het jeugdkorps verkreeg „Excelsior" dit jaar tevens de hulp van het Anjerfonds met een dotatie van f 3000 voor aan schaffing instrumenten. Met- deze staat van dienst gaat de ver eniging op 12 september het jubileum vieren. Van 4 tot 5 uur zal het bestuur in „Amïcitia" recipiëren met voor de leden des avonds een feestavond. Voor de leden van het jeugdkorps zal er op 11 september een gezellige bijeenkomst worden belegd. In totaal werd in het eerste halfjaar 1964 van, naar en via Schiphol het record-aantal van 943.921 passagiers. u vervoerd, tegen 820.412 in de eerste jwee uur iang heeft gistermorgen een Philipsland bleven behoren tot het helft van het vorig jaar, een stijgingvracbtwagenci]auffeur bekneld geze- verzorgingsgebied van de provinciale jUjgjgj. «MM IS T„ 10V7 Ivereniglng .z - - l viavmwaiLcmJUiJu derhalve van 15 procent. In 1957 tel- Jn de cabine van Xljn vrachtauto de Schiph°l 12;_maanden 923.2581 voop hJj kon worden bevrijd. passagiers dus ruim 20.000 minder| j half jaar. Topdag 5 juli jl. met 9145 pas- Chauffeur zat twee uur lang bekneld I mondeling c dat een derde districtsverpleeg ster voorlopig zou worden toegestaan en dat naast deze kracht een tubercu- li.iezuster zou moeten worden aange steld. Op het tijdstip waarop de dis- Itrictsverpleegster te Goes zal worden gepensioneerd, zal men nagaan of een tweede verpleegster boven de Wester- schelde nog nodig is. Tholen en Sint- De vrachtwagen, beladen met beton- nen heipalen kwam op de provinciale weg in de Alblasserwaard, ter hoogte van het recreatieoord ,,De Put", ver moedelijk ten gevolge van slecht zicht door de regen, in de berm van de weg terecht. Door het schuiven v aantal cabine van de auto ged.nikt waar-hVt^ricuburéaü" te" Middelburg" eer- vluchten öp de lijndiensten slechts ^oor de chauffeur beKneld raakte. !ang plaats zal moeten maken voor - Daagde plaats van het ongeluk tame- het zusterhuis van het Midriel- dan thans in tot nu toe was sagiers. De stijging bij het goederenvervoer bedroeg met ruim 31 miljoen kg 13 procent. In verband met het gebruik van gro tere vliegtuigen nam het en op de met 2 procent toe, dat bij het char- vereniging ging overigens door met het gebruikelijke bevolkingson derzoek met behulp van de Stichting Goutudo. Zeer belangrijk i Secretaris dr. F. G. Vaandragei v+ schrijft in zijn jaarverslag voorts dal tervervo1 echter 26 procent. Wat het totaal aantal passagiers aan gaat: 835.238 maakten gebruik van ljjnvluchten (12 procent meer dan vorig jaar) en 108.683 van charter- vervoer (46 procent meer). lijk afgelegen is auurde het ruim twee burgse Gasthuis. Een door het be- uur voor men met snyoranders en een stuur van het Gasthuis voorgesteld takelwagen de chauffeur kon bevry- pJan tot vestiging van het distrits- den. Met een rugwond, vermoedelijk consultatiebureau in de kelder van het een gebroken been en schaafwonden is het slachtoffer in het streekzieken huis te Gorinchem opgenomen. jacoba van Beieren weer in Ganzestad ■MM— EEN „bonte woensdagmiddag trein" heeft gisteren de Zak van Zuid-Beveland aangedaan. Over de ringlijn, die dagelijks wordt gebruikt voor het goederen transport, spoorden ditmaal vijf rijtuigen achter de locomotief. Een trein, waarin Jacoba van Beieren een plaatsje had gevon den, waarin zo'n 250 Goese jon gens en meisjes zaten en waarin 200 belangstellenden deze unie ke trip door de Zak van Zuid- Beveland meemaakten. Het was allemaal het werk van de Goese Jeugdgemeenschap. Zowel het verschijnen van Jacoba van Beieren na vijf eeuwen in de Ganzestad als de exclusieve treinreis over de ringlijn van „de Zak" vormden woensdag twee hoogtepunten in de vakan tiespelweek voor de jeugd van Goes. Het begon 's morgens met de komst van gravin Jacoba van Beieren, die bijzondere fleur gaf aan de vakantie week. Twee trompetters kondigden haar aan, toen zij te paard met de kroon op 't hoofd en in middeleeuws gewaad naar het stadhuis reed. Een L deputatie van het gemeentebestuur1 tief van president Johnson op iliw— De deelnemers aan de vakantiespel- toeek in Goes zijn woensdagmiddag per speciale trein via de ringlijn door de Zak van Zuid-Beveland ge spoord. (Foto P£.C.) de jongens en meisjes veel succes bij de komende programmapunten van - de spelweek. En daarna kwamen de twintig groepen van „Minstreels", „Watergeuzen", „Hoeken en Kabel jauwen" en met andere middeleeuwse namen los: uit volle borst lanceerden zn de „yell" van de week: „Kolossaal. Mieters, Prima!" In optocht trok men achter de gravin te paard langs het „Slot Ostende". „Overstapje" 's Middags nam de grafelijke gaste een „overstapje" van de middel eeuwen naar een recenter tyd: zy verwisselde het paard voor de trein en maakte de tocht langs de Beve- landse ringlyn mee. Samen met de 250 jongens en meisjes en 200 Goese- naren, die deze bijzondere gelegen heid waarnamen om de Zak van Zuid- Beveland zo te bereizen. De Nederlandse Spoorwegen hadden voor deze exclusieve rit zelfs een apart kaartje gedrukt: „Stoomtocht Kindervakantieweek 1964" stond erop. Het was een aandenken-in-stijl aan dit hoogtepunt van de activitei ten in de spelweek. Machinist W. Loenhout uit Goes loodste zijn passa giers feilloos over de ringlijn, 's-Gra- venpolder, Nisse, Hoedekenskerke, Ellewoutsdijk, Borssele, Heinkens zand het was een bekend stuk Bevelandse natuur, waar de passa giers doorheen reden. En al maakte de regen het zicht er niet duidelijker op. de vakantiereizigera hadden volop feiegenheid om het landschap van e Zak van Zuld-Bevelar.d nu eens anders dan anders, van de rails af, te zien. En voor de Jeugd was de rit op zichzelf al een sensatie. Ongewoon was het beeld van de personentrein langs de goederenlijn óok voor de in woners van de plaatsen, die werden aangedaan en voor de toevallige voorbijgangers „en route". Maar er werd van beide kanten wel druk gewuifd te bouwen zusterhuis wordt door het bestuur onaanvaardbaar geacht, al dus het jaarverslag. Het district Middelburg omvat nu al leen nog Walcheren. Er werden 36 nieuwe patiënten opge nomen. Vooral het onderzoek in Vlissingen is zeer belangrijk gebleken. Dit zal mede een indicatie vormen, aldus het verslag, om het onderzoek in Vlissingen iets frequenter te doen plaatshebben. Het verloop van de tuberculose in dit district was in zoverre bevredi gend, dat de cijfers steeds kleiner worden, maar gezien de resultaten wordt gepleit voor een intensief door gaan met het onderzoek met alle me thoden die gebruikelijk zijn. Het aan tal kurende patiënten was in 1963 52. Wat het districtbureau te Goes betreft wordt opgemerkt, dat het aantal gere gistreerde patiënten is gedaald, waar mee een doorbreking werd verkregen van het sinds enkele jaren constante cijfer. Dit zijn echte minimumcijfers, wat aan het eind van het jaar bleek bij het naar aanleiding van een mili taire keuring gevonden geval van open tuberculose in een dorp op Tho len, wat samen bleek te hangen met een waarschijnlijk sinds jarer. aanwe zige infectiebron. Medewerking .Wanneer leden van de bevolking on danks herhaalde en persoonlijke uitno diging niet wensen deel te nemen aan een contact- of bevolkingsonderzoek, komt zoals in dit Thoolse dorp op een gegeven moment de „explosie", aldus het jaarverslag. „Wel blijkt daarna de medewerking aan contact- en bevol kingsonderzoek, na intensieve propa ganda, beter: ,als het kalf verdronken Het was een initiatief, dat het uit stekend deed en dat de moeite van de voorbereiding ten volle loonde. Vandaag donderdag staat er bij goed weer een puzzelrit door de stad op het programma. In de mid daguren kunnen de deelnemertjes In 1963 werden in dit district totaal 23 nieuwe gevallen van t.b.c. en reci- dieven geconstateerd. In sanatoria waren eind 1963 17 personen aanwezig. Het district Temeuzen ziet om naar een andere en liefst permanente be huizing in plaats van de barak te iim kunnen de dwdnemertje» Oostbure. In 1953 werden 37 nieuwe k& weer helemaal In de mlddeleii- Bevallen geconstateeri. Zeventien pa- wen wanen bij de vertoning van deitienten waren eind 1963 opgenomen m film „De laatste Robin Hood". een sanatorium. De gouverneurs van drie Amerikaan se zuidelijke staten hebben laten we ten dat zij niet zullen deelnemen aan de bijeenkomst van Democratische gouverneurs, die zaterdag op initia- :sident Johnson op het stond de middeleeuwse gaste op het;Witte Huis zal worden gehouden, bordes op te wachten, samen met de Het zijn de gouverneurs Paul B. John- organisatoren van de Goese Jeugd- son (Mississipi), John McKeither gemeenschap. En tegenover haar. op'(Louisiana) en Orval Faubus (Arkan- ae markt vond de vroegere bewoon-1 sas) ster van „Slot Ostende" de twee- londerdvljftig deelnemertjes aan de spelweek. Loco-burgemeester J. S. Visscher be groette de middeleeuwse gaste en 3telde haar de sleutels van Goes voor de rest van de week tot haar beschikking. In zijn begroetings woord stond wethouder Visscher stil bij de veranderingen, die zich in de loop van de vijf voorbije eeuwen in Goes hebben voorgedaan. Hij vroeg de aandacht van gravin Jacoba voor al ook voor de „vele en goede scholen in de stad". In de vakantiespelweek van de Goese Jeugdgemeenschap zag Goes' loco-burgemeester een bijdrage in het streven naar een prettige sa menleving. Jacoba van Beieren vond het op haar beurt „fijn om na zoveel eeuwen weer eens in Goes te zijn". Zij wenste Zij hebben voorts meegedeeld, dat zij ook niet van plan zijn, naar de Demo cratische partijconventie in Atlantic City te gaan. LEO HORN LEIDT WEDSTRIJD OM WERELDBEKER De Argentijnse club Independiente heeft woord gehouden en de Nederlandse ar biter Leo Horn inderdaad, zoals mon deling was toegezegd, uitgenodigd om de eerste van de twee wedstrijden om de wereldbeker tegen Internazionale Mi laan te leiden. De ontmoeting wordt op 9 september a.s. in Buenos Aires ge speeld. Voor de returnmatch, twee we ken later in Milaan te spelen, is nog geen scheidsrechter aangewezen. Hij reed met een gebogen wijsvinger tegen het voorhoofd tikkend en schuin achteromkijkend op zijn brommer over de brug „Goed Wo nen" te Vlissingen en hij reed wel wat hard voor deze capriolen. Het kon dus nief anders of onze nieuwsgierigheid werd gewekt met welk oogmerk deze oefeningen werden verricht. Het oogmerk was een verbaasde automo bilist. Het bleek nu, dat onze bromatleet in de stellige overtuiging verkeerde dat de President Rooseveltlaan een voorrangsweg was. Hij had immers bij de Bonedijkestraat en de Cruquiusstraat ook voorrang. Het feit, dat de auto mobilist van zijn voorrangsrecht gebruik leek te maken bracht hem der halve ernstig aan het twijfelen omtrent 's mans geestelijke gezondheid aan welke uHjfel hij tikkend en voortbrommend uiting gaf. Hier was sprake tan een gebrek aan kennis van verkeersregels bij ons brommertje. De President Rooseveltlaan is geen voorrangsweg, maar een gewone weg met enkele voorrangskrutsingen. Die voorrangskruisingen duiden tce dan aan met een driehoekig bord met een „vliegende bom" voor de richting die voorrang heeft. We vinden ze b.v. op de kruising President RooseveltlaanBonedijkestraat, maar niet op de hoek die deze laan maakt met de Schuitvaart gracht. Daar heeft het verkeer over de Rooseveltlaan dus niet zonder meer voorrang maar gelden de gewone voorrangsregels. Een voorrangsweg wordt aangeduia met een vierkant bord op een hoek punt staand met een oranje vlak in het midden. Een voorbeeld in Vlissingen f De Koudekerkseweg. Op een voorrangsweg rijdend heeft men voorrang op alle kruisingen. Er is dus wel een verschil en het leek ons goed daarbij even stil te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7