Vlet gevonden: de drie opvarenden vermist Programma bezoek van koningin is thans voorlopig vastgesteld Dow geïnteresseerd in luchtlijn Axel-Brussel Garnalenvloot Breskens: te weinig bemanning BILT Raadsels rond „Rubens" achter het behang Franse winkeldieven in Oostburg gepakt ALMANAK Gedacht wordt aan chartervluchten Waarschijnlijk een kopie 3 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 DRAMA OP OOSTERSCHELDE Wankele roeiboot voor dagje vissen woensdag waren op de R.P. 18 ook aan boord zoontje Piet (17), het enige kind van de heer De Koster, dat nog thuis woonde, de Rillandse sportvis ser Leendert Lobbezoo en Cees Rom- i - - mers (16) kameraad van Piet de Kos- Als Mijwei \aststaand moet wor- ter Di, dj-ietal was al 'S middags om' den aangpnonien, dat de drie in- vijf uur uitgevaren, toen de vermisten; zittende» van een sinds dinsdag- niet thuis waren gekomen. Omstreeks; .i„ 1 ii half twaalf is de heer Lobbezoo meti midda^ op de Oostersehelde \er- zjjn 2es meter lange sloep met diesel- mist roeibootje met aanhanginotor j motor nog langszij de ijzeren vlet van zijn verdronken. Het bootje, een 'bakker De Koster gekomen. Het drie- i-ii tal had het anker uitgeworpen op de ijzeren vlet, is woensdag ra de loop p]aats van de morgen gevonden door de RP 18 van de rijkspolitie te water in Wemeldinge. Het was gezonken, een half uur gaans van de schor ren ter hoogte van de Rattenkaaï bij Rilland-Bath. Ongeveer de plaats waar het voor het laatst was gesignaleerd. Van de slacht offers was geen spoor te bekennen. De vermisten zijn: de eigenaar van de vlet. de 51-jarige bakker Gerard de Koster, geboren en wonend in Ril- land-Bath, weduwnaar en vader van vier kinderen. Voorts de in Rilland- Bath geboren 51-jarige Jacob Laurens Blok, onderwijzer in Den Haag, va der van tien kinderen, waarvan vier getrouwd en diens dertienjarige doch tertje Cornelia Jacomina Blok. Het meisje kon niet zwemmen, de heer Blok was nog gehandicapt door een blessure, die hij had opgelopen by een auto-ongeval. Alleen bakker De Koster kon goed zwemmen: hij had al eens meegedaan aan de Schel- debeker-zwemwedstrijden. Geen reddings materiaal Aan boord van de gevonden vlet van de slachtoffers was het anker aan boord. Het bootje is met een boei opgestoken en vanaf de plaats waar het werd aangetroffen zoekt men nu verder. De ijzeren vlet was niet voorzien van extra drijf ver mogen, omdat de zogenaamde luchtkasten waren omgebouwd en de achterste luchtkast was ge bruikt voor de schroefkoker van het motortje. Er was ook geen reddingsmateriaal aan boord. De hele dinsdagnacht en woensdag morgen hebben de mannen van de R.P. 18 het Oosterscheldewater afge zocht. Vanmorgen donderdag zal men het zoeken voortzetten. In de avond en nacht van dinsdag op I men later de lege vlet vond. Zij zaten te vissen. De heer Lobbezoo voer daarna naar huis. Schoolkameraad De drie vermisten waren 's mor gens rond tien uur uitgevaren var. de zogenaamde Rattenkaai in de Bathpolder by Rilland-Bath, de Oostersehelde op om een dagje te gaan vissen met werphengels. De Haagse onderwijzer was daarvoor speciaal met zijn dochtertje uit zijn woonplaats overgekomen. Onlangs was hij met vakantie in zijn ge boorteplaats Rilland-Bath. Met bakker De Koster, een oude school kameraad, sprak hij toen een dag af, om te gaan vissen. Om half negen voer de R.P. 18 dins dagavond uit, na uren vergeefs speu ren keerde men om vijf uur in de vroege woensdagmorgen in Wemel dinge terug om even later weer op pad te gaan. Elf uur 's avonds zagen de mannen van de R.P. 18 op het radarscherm een voorwerp. Het bleek de sloep van sportvisser Lobbezoo te zijn, die met de twee anderen ook aan het zoeken was. Dit drietal ging aan boord van de R.P. 18 om te assis teren bjj het opsporingswerk. De heer Lobbezoo verspeelde daarbij zijn 36- persoons sloep van zes meter lang en met een 10 p.k.-dieselmotor, de Ril land 47 In het onstuimige Ooster scheldewater was deze sloep woens dag niet meer terug te vinden. De rijkspolitie te water te Wemeldinge vraagt ieder, die iets van dit schip heeft gezien, het haar te melden. De boot is een overnaadse houten zee sloep, van buiten blauw met groen en van binnen grijs geschilderd. Souburgs jeugdkoor zingt voor de radio Woensdagavond 12 september zingt liet gereformeerde jeugdkoor „Jubilate" uit Souburg voor de N.C.R.V.-radio. Het koor staat onder leiding van Anton R. v. d. Driest, onderwijzer aan de school met de bijbel te Souburg en het ver zorgt een uitvoering in de koorrubriek van de N.C.R.V. van tien over zes tot half zeven. Medewerking verlenen Piet Broerse op orgel, adjunct-directeur van de afdeling Vlissingen van de Zeeuwse muziek school en tie hoboïst Kees van de Berg uit Rotterdam, verbonden aan het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest. Kees Broerse zal de orgelbegeleiding verzor gen bij alle nummers. Het programma luidt als volgt: Inlei dend gezang, Jaap Keppel (m.m.v. hobo); gezang 147, bewerking Adriaan Kousemaker (Goes); psalm 121, Albert de Klerk: Lied van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, Wim ter Burg; Onze kleine ster moet zwerven. Albert de Klerk (m.m.v. hobo): God wilde een lied, Albert de Klerk m.m v. hobo) Schepper der wereld. Albert de Klerk. De opnamen voor de uitvoering zijn 12 juni jl. gemaakt in het hervormde kerk gebouw te Souburg. „IMPRESSIES VAN ENIGE REIZEN NAAR CHINA" De heer J. W. Hupkes, voorzitter van de directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schel- zal in de vrijdag 11 september a.s. hotel „de Burg* 'te Middelburg te hou den lunehbijeenkomst van het departe ment Zeeland van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel spreken over het on derwerp „Impressies van enige reizen naar China". Woensdagmorgen ls het echtpaar M. en een achttienjarige zoon, afkomstig uit de Franse plaats Boulogne-Seme en met vakantie in de Belgische badplaats Oostende verblijvend, door de rijkspo litie te Oostburg aangehouden wegens winkeldiefstal in een zelfbedienings zaak te Oostburg. Mevrouw M. en de zoon. die een volledige bekentenis af legden, werden in voorlopige hechtenis genomen. Zij worden vanochtend voor de officier van justitie te Middelburg voorgeleid. De man, tegen wie geen bezwarende feiten konden worden inge bracht, werd na verhoor op vrije voeten gesteld. BEGRAFENIS P.C. VISSER Op de algemene begraafplaats te Mid delburg is woensdagmiddag onder grote belangstelling het stoffelijk erschot ter aarde besteld van heer P. C. Visser, die zondag jl. plot seling overleed. In de aula van de begraafplaats werd het woord gevoerd door een broer van de overledene, door de heer F. Teur- lings, die wees op het Rode-Kruis- en repatriëringswerk, dat de heer Visser tijdens en na de oorlog deed, door de heer A. D. Grims, die sprak namens de amateur schilder- en tekenclub „de Kuiperspoort", waarvan dhr. Visser sinds de oprichting in 1947 als be stuurslid en penningmeester een stu wende kracht was, en door de heer K. J. de Koeijer, die sprak namens het college van collectanten van de Ned. herv. kerk, waarvan de heer Visser ïeens deel uitmaakte. Aan de geopende groeve, die gedekt was door vele bloemen, las ds. J. E. Brummelkamp, Ned. herv. predi kant, enkele schriftgedeelten uit Psalm 84 en Efeze 6, en bad tot slot het Onze Vader. De heer Vissers zoon Autobotsing in de Vierwegen In de Vierwegen tussen 's-Gravenpolder en Kapelle is dinsdagavond ter hoogte van de Zaaldijk een truck met oplegger in botsing gekomen met een personen auto. De truck die bestuurd werd door de heer P. L. J. uit 's-Gravenpolder reed in de richting rijksweg. Van tegenover gestelde richting naderde de personen auto, bestuurd door M. de J. uit Kwa- dendamme. In het nogal bochtige weg gedeelte moesten de voertuigen elkaar passeren. Bij het afremmen is de perso nenauto door de gladheid van de weg aan het schuiven geraakt met als ge volg dat hij op de vrachtwagen botste. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De personenauto werd flink beschadigd. „Blauwe Boekanier" komt in Vlissingen In het kader van de kinderboekenweek, die dit jaar van 31 oktober tot en met 7 november zal worden gehouden, zal de „Blauwe Boekanier' een bezoek brengen aan Vlissingen. De „Blauwe Boekanier" is een schepping van de kinderschrijfster Tonke Dragt. Een boekje over deze figuur vormt dit jaar het kinderboekenweekgeschenk. De „Blauwe Boekanier" zal per zeilschip in Amsterdam aankomen om daar de boe kenweek te openen. Vervolgens reist hij naar Rotterdam en van daaruit naar Vlissingen. Na Vlissingen brengt de ..Blauwe Boekanier" een bezoek aan Den Bosch. Zeeuwse Maten Een lieve lezeres informeert mee levend. vat ons toch drijft regel matig vinder, vindplaats en ge- wicht te melden van aardappelen, die tot extreme wasdom zijn ge komen. ^Begeertef', oppert si), een veronderstelling die ons lou ter als gedachte al onpasselijk maakt. De lezeres mag het wel weten: we vinden het aardig. Bovendien loopt de consumptie van de aardappel, eens volksvoedsel, langzaam terug het komt nog wel zover, dat ze, afzonderlijk in vloeipapier gewik keld, als exotische vruchten de groentekarretjes zullen sieren. Vandaar dat wij voor zo'n uit de kluiten gen assen exemplaar graag een plaatsje inruimen. Voorts verschaft hel de gelegen heid vrijelijk gewichtsaanduidin gen te lanceren als pond en ons het in grammen denkende ijkwe- zen heeft daar iets tegen, vandaar dat we ze graag gebruiken. Eens, door het incasseren van een belastingrestitutie in een stem ming van grenzeloze eerbied je gens de overheid geraakt, veroor zaakten we in een Vlissingse cho colaterie een kleine rel, eenvoudig door het dienstdoende meisje te vragen: ,Jdag ik tweehonderd gram bonbons van UT" Het kind nam ons met een lege blik op, ging direct door een zij deurtje af en keerde terug met een forse man. die ons, terwijl het meisje de politie inlichtte, geen moment uit het oog verloor. Wat niet wegneemt, dat wij alle respect hebben voor het werk van het ijkwezen. Zo waren we getui ge van de val van een poelier, die aankomende hanen sleet voor vol wassen kappen, eenvoudig door het uitgeholde inwendige van het dier met lood te verzwaren. Met een nonchalant gebaar wierp hij zo'n haantje op de schaal, liet de cliënt in alle rust het gewicht aflezen en hield dan het dier. alvorens de verpakking aan te brengen, tus sen dium cn wijsvinger nog even op borsthoogte, waarbij hij de klant met. iets ixm beroepstrots aanzag. Het lood kreeg daarbij gelegenheid, het haantje te verla ten en viel onhoorbaar in een ach ter de toonbank opgestelde bak met grof zaagsel. Toen een controleur hem hierbij met scherp oog gadesloeg blufte hij: ^Bijna twee pond meneer'. Negenhonderdvijftig gram" zei de controleur droog. Dat werd z'n ongeluk. Hij maakte zich kwaad, stampvoette, de zaag- selbdk schoof iets door cn hij kreeg het. lood vol op de voet. Hij heeft, onder hevige pijnen, het bedrijf moeten sluiten. MET „PRINSES MARGRIET" NAAR SLOEHAVEN Vaartocht met „Piet Hein" naar „Zilveren Schor" Het programma voor het ko ninklijk bezoek aan Zeeland op 2 september is thans voorlopig opgesteld. Het is de bedoeling dat de koningin 's morgens aan boord van de „Piet Hein" arri veert bij de Grevelingendani en daar de werkzaamheden in ogenschouw zal nemen. Vervol gens wordt naar de Ooster- scheldebrug gevaren. Hier zal de koningin eveneens aan land gaan om nader voorgelicht te worden over dit grootse project. Het ligt in de bedoeling dat zij de brug zal betreden, althans het gedeelte dat aan de Noord- bevelandse kant gereed is. Het volgende punt van het pro gramma is een bezoek aan het Veerse Meer. Met de Piet Hein zal de koningin een rondvaart over dit meer maken, waarbij de tocht voorziet in een bezoek aan het r het - ge bouwd. dat het Koninklijk Paar ten geschenke heeft gegeven ter gelegenheid van zijn zilveren bruiloft. Vermoedelijk zal het gezelschap hier aan land gaan om daarna per auto naar Vlissingen te rijden. Omstreeks vier uur gaat het gezelschap aan boord van de provinciale boot „Prin ses Margriet". Dit zal juist tussen de vaart van twee dienstboten worden ingelast. Met de „Prinses Margriet" wordt vervolgens naar de nieuwe Sloehaven gevaren: het is dan Juist laag water, zodat een duidelijk beeld van de situatie aldaar kan worden verkregen. De „Prinses Margriet" zal vermoedelijk bij zijn tocht worden geëscorteerd door een aantal Zeeuw se schepen (zoals sleepboten enz.). Aan boord zullen zich ook de gasten bevinden van het Havenschap in op richting, omdat deze tocht tevens geldt ate opening van de Sloehaven. De „Prinses Margriet" wordt afge meerd op de terreinen van de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde", waarna de koningin aan land zal gaan en een rondrit over de terreinen zal maken. De tocht gaat per auto terug naar de veerhaven in Kats, waar de koningin zich opnieuw zal inschepen aan boord van de „Piet Hein". ZATERDAG LANDING VAN SABENA-HELIKOPTER Dow Chemical in Terneuzen blijkt belangstelling te hebben voor een helikopterverbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Brus sel. In verband daarmee zal op zaterdag 22 augustus aanstaan de 's middags om half twee een helikopter van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena in Axel landen en kort daarna met vier personeelsleden van Dow naar Brussel vertrekken. Van Sabenazijde werd ons nog medegedeeld, dat het hier geen proefvlucht betreft. Men wijzigt voor dit apart geval gewoon de lijn Rotterdam-Eindhoven- Brussel in Rotterdam-Axel- Brussel. Het ligt ook niet in de bedoeling, om de geregelde diensten, welke in de jaren 1955 tot en met 1957 tussen Axel, Rotterdam en Brussel wer den onderhonden, te hervatten. Maar men acht het niet onmoge lijk, dat in de toekomst ten be hoeve van bijvoorbeeld Dow ir Terneuzen vluchten in charter zul len worden uitgevoerd. Eén van de Sabena-directeuren zei ons, kort geleden een onderhoud te hebben gehad met burgemeester M. K. van Dijke uit Axel, die hem wees op de minder goede verbin dingen tussen Zeeuwsch-Vlaande ren en Brussel. De Sabena-directie zegde toe, één en ander nog eens te bezien. Kort daarna is er contact geweest tus sen de Sabena en Dow, waarna be sloten werd, op zaterdag aanstaan de Axel aan te doen in plaats van Waarschuwing voor fruittelers De waarschuwingsdienst voor de tuin bouw wijst de fruittelers er op, dat de larven van de zuringbladwesp aan de late fruitrassen schade kan veroorzaken. Geadviseerd wordt het onkruid kort te houden en zonodig bespuitingen tegen de larven uit te voeren met de daarvoor bekende middelen. De dienst vraagt de fruittelers tevens de gewassen regelma tig op de aanwezigheid van blad- bloedluisparasieten te controle-en en zo nodig ook hiertegen maatregelen te ne- Bejaarde man in Axel vermist In Axel wordt sedert maandagavond vermist de 64-jarige heer J. A. dc Kerf, die om negen unr 's avonds lo pend zyn huis aan de Walstraat 15 te Axel verliet. Hij is daarin niet terug gekeerd. De heer De Kerf was zon der beroep. Een ongeluk wordt ge vreesd omdat hij geestelijk gestoord en erg bijziende is. Het signalement van de vermiste is: lang 1.70 m, gekleed in grijze over jas, grijze broek, zwarte schoenen.en een pet. Zijn familie stelde dinsdag avond laat de politie op de hoogte. Ieder, die inlichtingen over de ver miste kan geven, wordt verzocht zich in- verbinding te stellen met de groepscommandant van de rijkspoli tie te Axel, telefoon: 01155-444. Eindhoven voor het vervoer van vier personeelsleden van de Ame rikaanse fabriek in Terneuzen. Van andere zijde vernamen wij nog dat de Dow-directie sterk is geïn- tereseerd in een snelle verbinding van Terneuzen naar Brussel en vandaar naar de Verenigde Sta ten. Anderzijds heeft ook de Sabe na belang bij een aanvoer van pas sagiers naar de grotere luchtlijnen, waarvan men vanaf Brussel ge bruik kan maken. Een hervatting van de geregelde dienst Rotter dam-Axel-Brussel vice versa lijkt hen in dit stadium minder aantrek kelijk. Het toestel dat zaterdag aanstaande in Axel de vier passa giers zal opnemen, is een S-58, die in totaal twaalf passagiers kan ver voeren. Zoals bekend was Axel vanaf 4 ok tober 1955 tot en met 30 september 1957 een vaste landingsplaats op het traject Brussel-Rotterdam vice versa. Als landingsplaats werd het 300 bij 200 meter grote concours- terrein nabij de Kinderdijk als helihaven gebruikt. Verscheidene Zeeuwsvlamingen, vooral zaken lieden, maakten van deze helikop terverbinding een geregeld ge bruik. De slichting „Luchtverbin- ding Zeeuwsch-Vlaanderen" is nog steeds van mening, dat bij een per manente lucht%^erbinding op een voldoend aantal passagiers kan worden gerekend. TERNEUZENSE POLITIE GAAT PATROUILLEREN IET PORTOFOON Do gemeentepolitie in Terneuzen krijgt binnenkort als een van de eerste korpsen in Zeeland de be schikking over de. Stornofoon 500. een radio-zend- en ontvang apparaat, dat zo klein ls, dat het in de binnenzak van de uniform jas kan worden meegedragen. Via deze portofoon, die een reikwijdte van ongeveer 5 kilometer heeft en die op Tiet normale mobilofoonnet kan worden aangesloten, kan de patrouillerende agent voortdurend contact met het hoofdbureau hou den. Omgekeerd kan het bureau een patrouille bij eventuele orde verstoringen onmiddellijk naar de gewenste plaats dirigeren. Tot aanschaf van deze portofoon is voornamelijk overgegaan om gedurende de weekeinden in de binnenstad van Terneuzen een ef ficiënter toezicht te kunnen uit oefenen. Bij de tot nu toe gevolg de methode per surveillance auto kwam het nog vaak dat incidentele ordeverstoringen, zo als openbare dronkenschap en luidruchtig gedrag, niet voldoende werden opgemerkt. De surveillan ce te voet had het nadeel, dat ge durende het weekinde een uit twee man bestaande patrouille niet voortdurend in contact stond met het bureau. Door de ingebruikna me van de portofoon zal dit con tact, waardoor telefonisch binnen gekomen meldingen onmiddellijk aan de daarvoor in aanmerking komende patrouille kunnen wor den doorgegeven, veel intensiever worden. (Vervolg van pag. 1) ling voor sociale voorzieningen ten behoeve van vissers in het leven wordt geroepen. „Maar dan een regeling, die door de eigenaar van het vaartuig of zo U wilt: bedrijf, te dragen is", zo voegde hij er aan toe. Het blijkt na melijk. dat de vissers wel bijdragen aan loonbelasting, a.o.w. en kinder bijslagwet, maar niet vallen onder de werkloosheidswet. Zij hebben zichzelf voorts vrijwillig verzekerd tegen ziekte en ongevallen. Maar liggen hun schepen 's winters zoals de laatste jaren is gebeurd zes, acht of zelfs tien weken stil wegens te zware ijs gang. dan wordt van hen verwacht, dat zij zich financieel bedruipen. „Een en ander werkt niet mede, de animo voor beroep van visser te ver hogen, aldus de heer Kosten. A f troggelen „Hoe komt het dan, dat het aantal garnalenscliepen in Nederland sinds 1954 is gestegen van 180 tot 301?". „Dat is ook één van do oorzaken waarom er zo'n grote behoefte is aan personeel", aldus de heer Kosten. „De regering geeft maar klakkeloos ver gunningen uit, zodat iedereen, die geld heeft om een schip te kopen, garnalen kan gaan rissen. Het gevolg is een aftroggelen van eikaars be manningen. Aan visserszijdo is al herhaalde malen aangedrongen, dit tegen te gaan, al streven wij beslist niet meer naar een gesloten beroep", aldus de heer Kosten. Volgens hem heeft deze ongezonde wijze van con curreren anderzijds al tot gevolg ge had, dat kapitale schepen na twee jaar te koop worden aangeboden, om dat men geen kans meer ziet een be hoorlijke bemanning aan te monste ren. De heer Kosten noemt het een teken aan de wand. dat in Breskens voor het eerst na vele jaren schepen tegen de kant liggen wegens een gebrek aan bemanning. Over het afwijzend voorstel van b. en w. van Breskens (komt in de gemeenteraad van don derdagavond) om de financiering van een nieuw vissersvaartuig te garan deren, wilde de heer Kosten zich lie ver niet uitlaten. „Misschien heeft zo'n schip te bemannen", dacht hij. Typisch ook, dat de gemeente Bres kens vele jaren deze garanties heeft verleend waardoor een zeer groot deel van de Breskense garnalenvloot kon worden vernieuwd en dat nu voor de eerste maal wordt voorgesteld, op zo'n verzoek afwijzend te beschikken. Ook in het desbetreffende preadvies aan de raad wordt gesproken van „minder gunstige omstandigheden in de visserij, waarmee rekening moet worden gehouden". Parijs Orgelconcert Charles de Wolff te Vrouwenpolder De serie 1964 van de orgelavonden in de gerei, kerk aan de Vrnuwenpolderseweg te Vrouwenpolder is bijna ten einde. Het. laatste concert gedurende het zo merseizoen 1964 zal in deze berk worden gegeven op vrijdag 21 augustus, des avonds 8 uur en wel door de bekende organist Charles J. de Wolff nit Ensche de. Deze zeer bekwame jonge musicus heeft zich niet alleen onderscheiden als een virtuoos organist (Prix d'Excellence, prijzen in 1963 en 1964 in concoursen voor vertolkers van hedendaagse mu ziek), maar ja ook een zeer bekwaam dirigent. Hij is o.m. dirigent van het Noorderlijk Philharmonisch Orkest te Groningen. In verband met ziekte ver ving hij dr. Anton van der Horst als dirigent tijdens een concert in het kader van het Holland Festival in Gouda. Zijn opleiding als organist genoot hij bij dr. Anton van der Horst en de Franse organiste Jeanne Demessieux te Parijs Jaarlijks geeft hij een concert in Vrou wenpolder, waarvoor altijd zeer goede belangstelling bestaat. Zoals ook in voorgaande jaren is door hem een programma samengesteld van werken, die bij de concertbezoekers zeer geliefd zijn. Het programma omvat de volgende werken 1. Passacaglia (D-moll) van D. Buxte- hude; 2. Twee koraalvoorspelen over „Vater unser im Himmelreich" van J. S. Bach; 3. Concert (D-moll) van G. F. Handel, a. Adagio-Allegro, b. Largo. c. Allegro; 4. Drie koraal voorspel en van Max Re®rer, a. Wer nur den lieben Gott lasst walten. b. Jesus, meine Zuversicht c. Nun danket alle Gott; 5. Sonate nr. 5 A-durvan F, Mendelssohn; 6. Fantasie in G-dur van J. S. Bach. a. Trés vite- ment, b. Grave, c. Lentement. Het concert vangt aan om 8 uur n.m. Diefstal in buitenhuisje te Nieuw-Borgvliet Vorige week werd door een bezitter van een buitenhuisje te Nieuw Borgvliet te Bergen op Zoom aangifte gedaan van diefstal van een fototoestel en andere artikelen. Bij een door de recherche in gesteld onderzoek bleek dit het werk te zijn van dne jongens uit Bergen op Zoom. 15, is en 15 jaar oud. Zij bleken in het bezit te zijn van meerdere uit het zijn zij aan hun ouders overgegeven. In het huis van de heer J. Ver meulen te Aardenburg is bij de verbouw een muurschildering ontdekt, die waarschijnlijk een kopie is van het beroemde zelf portret van Rubens uit de col lectie Windsor. Het huis van de heer Vermeulen ondergaat op het ogenblik een grondige ver andering. De oude muren wor den voor een groot deel gesloopt en bij die sloop stuitte men op eens op een geschilderde man nenkop, al jaren verborgen ach ter behang en een jute zak. „We stonden wel even vreemd te kij ken", vertelde ons de heer Ver meulen. „We hebben er toen de heer Van Hinten bijgehaald. Hij weet wat meer van dit soort dingen en volgens hem leek de kop op die van Rubens". De metselaars hebben toen zorgvul dig de plek vrijgehouden en het schilderij in de muur omlijst. De muur zelf is namelijk te slecht om de stenen eruit te halen en het „schil derij" ergens op te hangen. Nu staat de schildering aan weer en wind bloot. „We doen er een glasplaat voor", aldus de heer Vermeulen. ter, mogelijk de bewoner van het huis in ae tijd, dat de schildering is aangebracht. Maar rest de vraag: wie heeft het geschilderd „Het is een uniek geval", is de me ning van de heer P. de Dood, schil- Tjenrestaurateur in Amsterdam. Gek Gramstorig Het schilderij stelt Rubens voor, ge looid met een zwarte, breedgerande hoed. Hij kijkt wat gramstorig over -/.ijn schouder de toeschouwer aan, ate was hij in zjjn werk gestoord. Gestoord in zijn werk ls hij in dit geval niet, maar wel is hjj gestoord derlij] Wij legden de vraag ook voor aan Pierre Janssen, de man van de „kunstgrepen". „Heel gek", zei hij. „Ik ken geen ander voorbeeld van een kopie op een muur, zeker niet met olieverf". Volgens Pierre Janssen zijn er drie mogelijkheden. „De eerste is, dat Ru bens het zelf heeft geschilderd. Maar dan moet allereerst het huis in die tyd al hebben bestaan. Als dat huis uit die tijd dateert, zou het mogelijk zijn, dat Rubens op doorreis naar bij voorbeeld Veere of Middelburg daar heeft gelogeerd en zijn gastheer de ze schildering als geschenk heeft aangeboden. Dat doen kunstenaars wel meer. Dürer gaf ook vaak hout sneden weg. Maar toch lijkt me dit niet waarschijnlijk. Een tweede mogelijkheid is. dat een leerling van Rubens het heeft ge schilderd op doorreis door Zeeuwsch- Vlaanderen. maar de derde en vol gens mij de meest waarschijnlijke mogelijkheid is, dat het hier een ge wone kopie betreft". Tot zover Pierre Janssen. Inderdaad stamt het huis vermoedelijk uit het begin van de 17e eeuw (Rubens stierf in 1640). Een huis niet ver daar vandaan, behorend tot dezelfde mogelijkheid van een kopie is de meest waarschijnlijke. De grote kunsthistoricus van de vorige eeuw, Jacob Burckhardt, zei over de por tretten van Rubens al: we weten niet welke van Rubens' zelfportretten thans met zekerheid als authentiek worden beschouwd; in replica's en kopieën was die knappe en levendige van Windsor. die het feit, dat het met olieverf is ge schilderd en geen fresco is. Waar schijnlijk heeft de schilder de muur- f(leister eerst met een afsluitende aag bewerkt. waarschijnlijk copal- vernis en daar de verf op aange bracht. Boven de schildering staan twee namen, waarvan de naam die vlak boven het portret staat en die Verder Pierre Janssen ging nog wat verder in op die laatste mogelijkheid. „Het kan natuurlijk gedaan zijn door een tijdgenoot, maar dat is natuurlijk een beetje onzinnig. Je gaat niet een zelf portret van iemand kopiëren, als de man zelf nog leeft. Dat doet men nu eenmaal haas! nooit. Maar later, toen Rubens al beroemder werd, deed men liet wel. Nu kan het gedaan zijn naar het ori gineel of naar een gravure. Waar schijnlijk niet naar het origineel, de mensen reisden in die tijd niet veel. Als het een prent is, kan dat ge schilderd zijn vóór of né. ongeveer 1850. Daarvoor drukte men de pren ten in spiegelbeeld en na die tija ge woon af. Denk maar aan de vele prenten in die geïllustreerde bladen, die in die tijd opkwamen, zoals „Eigen Haard". Als we deze theorie van Pierre Jans sen volgen, zou de kopie geschilderd zijn voor 1850, want hel is inder daad in spiegelbeeld ten opzichte van het „Windsor"-portret. Het enige wat vooralsnog een puzzel zal blijven is de vreemde plaats van dé schildering, name lijk iets beneden ooghoogte en vlak bij een hoek. Niet bepaald de In Aardenburg is achter het beha/v, van een huis een schildering gevon den, vermoedelijk een kopie van een zelfportret van Rubens. Op de foto het nogal gehavende schilderij. ideale plaats voor een afbeelding. „Het is overigens niet zo vreemd, dat men van gravures kopieerde en dat nog knap deed", meent Pierre Janssen, „want het vlot en gemakkelijk schilderen was in die tijd net zo normaal als nu piano spelen". Maar het blijft toch een gek ge val. „Als ik het wil vergelijken met soortgelijke gevallen, brengt het bij mij in ieder geval geen bel aan het luiden", zegt Pierre Jans sen ervan. Voorts vernamen wij van bevoeg de zijde dat in Parijs altijd een belangrijke afnemer geweest veel minder vraag is naar Neder landse garnalen dan voorheen. Men noemt twee oorzaken, name lijk dat Parijs sinds vorige maand voor een belangrijk deel ontvolkt is door de vakanties, maar ook, dat de Deense en Noordduitse gar nalen groter, lekkerder en dus meer gewild zijn. Ben en ander betekent, dat ook de omzetcijfers aan de gemeentelijke vismijn te Breskens teruglopen en dat de vis- en garnalenhandelaren daarvan een terugslag ondervinden. Een andere zaak waarover men zich in Breskense visserijkringen ongerust maakt is de voorgenomen vrije markt, die per 1 oktober aanstaande zal worden opengesteld. Die zal het namelijk mogelijk maken, dat Neder landse vissers hun produkten ook kwjjt kunnen in de Belgische Noord- zeehavens. Men vraagt zich af, of de Urkers en andere haringvissers straks nog wel naar Breskens zullen komen om hun vangsten te mijnen, als de havens Oostende, Zeebrugge en dergelijke veel dichterbij liggen. Zo als bekend brachten deze haringvis sers de laatste jaren heel wat geld in de laden van de Breskense nering doenden. Alles bijeen is men in Breskens be slist. wat pessimistisch gestemd over de problemen, die hen sinds enige lijd bezighouden. Zo zelfs, dat voorzitter Kosten tijdens de jongste visserijda- gen de vrees uitsprak, dat de visse rijfeesten wellicht nog eens gewijzigd zullen moeten worden in fabrieks- feesten, daarbij doelend op de zjjns inziens grote zuigkracht vanuit de kanaalzone. "ET WEER IN EUROPA Kopenhagen, zwaarbewolkt, Londen, zwaarbewolkt, Brussel, motregen. Luxemburg, zwaarbewolkt. Parijs, zwaarbewolkt. Nice, onbewolkt. MUnchcn. lichtbewolkt, ZUrlch. lichtbewolkt. Locarno, onbewolkt. Wenen, lichtbewolkt. Innsbruck, haifbewolkt. Home. onbewolkt, Mallorca. lichtbewolkt. 20 gr. 15 gr. 15 gr. 14 gr. 19 gr. 28 gr. 19 gr. 16 gr. 27 gr. 22 gr. 21 gr. 31 gr. 30 gr. VERWACHT.. KOEL WEER Opklaringen en plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tus sen west en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. STRAND VERWACHTING. (Van onze weerkundige medewerker.) Depressie trekt weg waardoor de harde wind vandaag afneemt, maar het strandweer blijft te koel met nog kans op een bui. Overdag 15 tot 17 graden, zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN. Tegen het einde van de week stabiel met meer zon en een kleine tempera- tuursstijging. ZON EN MAAN 21 augustus Zon op 05.33 onder 19.52 Maan op 19.36 onder 03.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2