PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ECONOMISCHE BLOKKADE TURKEN OP CYPRUS VERZACHT Weer alarm in Britse gevangenis Aanvoer van voedsel en brandstof onder controle van V.N. en Rode Kruis Grieks voorstel in Genève Zware nederlaag voor de Vietcongrebellen BIJ SINGAPORE 2 INFILTRANTEN GEDOOD Bus sloeg om op de St.-Gotthardpas Voorlichting Parkeren op de Middelburgse Markt is vaak Spinelli bron van langdurige ergernis „Inbouwen' aulo's aan orde van dag vervanger Tuomioja 207e jaargang - no. 194 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W Leertouwer en G A. de Kok Abonnementsprijs 75 c Walstraal 58-60, tel. 2355 (b e e. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g red 2078/3169. adv 2375:Goes O 2931; Zierlkzec: red. teL 2425, adm. tel. 2094 Adv. pr 32 ct. p. mm. Min p, adv. ƒ480. Inget med 3 x tarief. Kleine adv. (na. 8 regels) 32 ct. p. regel r 180). ..Brieven bur. van immers 15 ct. Bureaus: VllMSngen: -235; Terneuien AricnMlstraat 2. t*I. I blad' 25 ct. meer. Giro 359300 P Z.C.. Middelburg. Woensdag 19 augustus '64 Jan Pleane terug als keukenprins Pagina 2 V.N.-AFGEVAARDIGDE BEREIKT AKKOORD MET MAKARIOS De regering van Cyprus heeft er mee ingestemd, onmiddellijk de watervoorziening voor de Turk se bewoners van Ktima in Zuid- west-Cyprus te herstellen, zulks met het oog op „het ernstige ge vaar dat er voor de bevolking in de Turkse wijks bestaat", zo heeft een woordvoerder van de V.N. gisteren in Nicosia bekend gemaakt. De Cyprische regering heeft voorts laten weten, dat zij niet de aanvoer van voedselvoorraden naar de Turks-Cyprische markt en andere belangrijke goederen naar de Turkse wijk van Ktima zal beletten. Dit werd bekendgemaakt, nadat de speciale vertegenwoordiger van de V.N. op C> prus, Galo Plaza. ruim twee uur met president Makarios had gesproken. Volgens de bekendmaking van de V.N. zal de humanitaire kant van de zaak in handen worden gelegd van het inter nationale comité van het Rode Kruis „met volledige steun van de vredes macht van de V.N.". De Friese vierling Lautenbach uit Deinum is dinsdag voor het eerst naar de lagere school gegaan. Foto: de eerste rekenles bij het grote schoolbord. VOORSPEL VAN BEMANDE RU1MTEVLUCHT? RUSSEN LANCEERDEN DRIE KUNSTMANEN MET ÉÉN RAKET drie r Voedsel Voorts Is overeengekomen, dat „in re delijke hoeveelheden" te bepalen door het internationale Rode Kruis voed sel en brandstof in de Turkse wijk van Nicosia zullen mogen worden ingevoerd. Zo zal onverwijld petroleum naar deze wijk mogen worden gebracht. Als ge volg van een tekort aan deze brandstof waren verscheidené bakkerijen al ge sloten. Blijkens de bekendmaking van de V.N. gelden de overeenkomsten ook de Turkse gemeenschapen in Kok kina, Lefka en Limnitis. Hierdoor zal een einde komen aan „de ernsti ge economische beperkingen" voor genoemde gemeenschappen. Niet betaald Overigens had president Makarios ver klaard, dat de watertoevoer naar de Turkse, «ijk in Ktima was afgesneden omdat de bewoners weigerden hun re kening te betalen. Het staatshoofd zei bereid te zijn de toevoer te herstellen, als Oalo Plaza een oplossing zou zoe ken voor een regeling van de betaling van toekomstige waterrekeningen. De Turken in Ktima hebben steeds verze kerd, dat z(j ,llln rekeningen volgens de bestaande overeenkomst aan de Turkse gemeenschapsraad hebben betaald. Evacuatie Gedenkteken voor bemanningsleden van de K.L.M. De in Amsterdam woonachtige beeldhouwer Erwin de Vries uit Suriname heeft in opdracht van de vereniging van K.L.M.-vliegers een gedenkteken vervaardigd, dat 7 oktober aan de directie van de K.L.M. zal worden overgedragen. Het monument, dat in brons is uitgevoerd en rust op een natuur stenen sokkel, zal een plaats krij gen voor het K.L.M.-directiege- bouw op Schiphol. De vereniging van K.L.M.-vliegers heeft het beeld laten vervaardigen „ter ere van alle bemanningsleden die hun leven hebben gewijd aan de op bouw van de K.L.M.". De Cyprische regering is er ook mee akkoord gegaan, dat vrouwen en kinde ren van Turkse Cyprioten het gebied van Kokkina verlaten, waar vorige week hevig werd gevochten. Kokkina is het laatste Turks-Cvprische bolwerk in dat deel van noordwest-Cvprus. In de V.N.-verklaring werd ook gezegd, (Zie slot pag. 3 kol. 1 Noodweer boven Valkenswaard Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft een zwaar noodweer boven Valkens waard gewoed, dat slechts tien minu ten duurde, maar grote schade aan richtte. Op verscheidene plaatsen werden bomen tegen de grond gesla gen en op het Marktplein kwam een boom op een auto terecht. Ook kwam een boom op de hoek van een huis terecht. Op het terrein van het nieuwe uitbrei dingscomplex van een fabriek werd een zes meter hoge gevelmuur over een lengte van veertig meter naar beneden gedrukt en werden drie ijze ren overspanningen helemaal over elkaar heen gevouwen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ook niet op een andere plaats in het bedrijf waar een topge- vellje naar beneden kwam. De schade is nog niet vastgesteld, doch zal wel tienduizenden guldens bedragen. IN VELDSLAG 280 MAN GEDOOD Cabot Lodge rekent op steun van N.A.V.O.-landen Toen deze toto in Ktima op Cyprus werd gemaakt, ivas de waterleiding ook in andere Turkse dorpen dooi de Griekse Cyprioten afgesneden. Er moest derhalve ecu strenge rantsoenering van drinkwater wor den ingesteld. Amerikaanse militaire adviseurs in Zuid-Vietnam hebben gisteren gemeld dat regeringsstrijdkrach ten in een driedaags gevecht in het gebied rond Hoa My ongeveer 280 Vietcongrebellen hebben gedood. Op het slagveld werden echter de lichamen van slechts tien guerril las gevonden. De rest werd door de overlevenden meegevoerd. Dit is het grootste verlies dat de com munisten tot dusverre in een enkele veldslag hebben geleden. Volgens de Amerikaanse adviseurs bestond de com munistische strijdmacht uit twee batal jons met in totaal meer dan 500 man. De regeringstroepen verloren 36 man. Het aantal gewonden bedroeg 76 en tien militairen worden vermist. Lodge verklaarde dat hij zelf niet om hulp voor Zuid-Vietnam had gevraagd, maar dat dit punt door een der afge vaardigden ter sprake was gebracht. „Tegen de tjjd dat ik Europa verlaat hoop ik dat minstens vijf of zes landen hulp voor Zuid-Vietnam zullen hebben toegezegd", zo voegde hij eraan toe. Lodge zei dat hij in zijn rede tot de N.A.V.O.-raad gezegd had dat de Ver enigde Staten vastberaden waren om In Zuid-Vietnam stand te houden en er zeker van waren het communistische ge vaar daar te bezweren. De Russen hebben gis teren een nieuwe ra ket gelanceerd. die nbemande kunst- i. bestemd voor w cicns>-h:ip|ielijk on derzoek, gelijktijdig in een haan om de aarde heeft gebracht. Westelijke deskundi gen menen dat deze proef met de satellie ten Kosmos 38, Kos mos 39 en Kosmos 40 tot een serie experi menten behoort, welke mogelijk een voorspel is van een sensatione le reis van een aantal kosmonauten. Men wijst er op dat zes Kosmos-lanceringen vooraf gingen aan de „tandem"-vlucht van werelds eerste kos- Valentine Te- resjkowa en Valeri Bikowski. De westelijke deskun digen geloven dat de gebruikte raket er misschien één is van een nieuw type, dat mogelijk al met ande re eerder deze zomer is beproefd boven de grote oceaan. In het afgelopen voorjaar zeiden Amerikaanse deskundigen al over aanwijzingen te be schikken dat Rusland aan een nieuwe reuzen- raket werkte die een zware capsule in een baan om de aarde zou kunnen brengen met twee of meer mensen aan boord. De Russen zwijgen ech ter in alle talen over hun nieuwe raket en laten evenmin wat los over hun plannen voor een nieuwe bemande ruimtevlucht. Het persbureau Tass heeft bekendgemaakt dat de Kosmos-drie- ling „normaal" func tioneert. Hun identieke banen variëren van 876 tot 210 kilometer ten opzichte van het aardoppervlak. De wenteling om de aarde werd volbracht in 95,2 minuten. De satellieten zenden wetenschappe lijke gegevens uit op de frequenties 90,356, 20.208 en 90.378. 19.800 en 89.102 mega cycles. In Moskou is in het theater van het Russische leger de „dag van de luchtvaart" gehouden. De gebeurte nis werd o.rn. bijgewoond door de kosmonauten Nikolajew, zijn echt genote Valentina Teresjkovxi-Ni- kolajew en Gagarin, die men hier van rechts naar links in gesprek ziet met luchtmaarschalk K. A. Versjinin. Bij operaties tegen Indonesische infiltranten in Maleisië waren tot gisteravond twee Indonesiërs ge dood en „verscheidene" gevangen genomen, zo is officieel meege deeld. In een officiële mededeling werd gezegd dat de operaties in de „Pontian"-moeras sen. 80 kilometer ten noorden van Sin gapore. worden voortgezet. De Indo nesiërs vuurden met „mortieren en gra naten alsof zij er op gebrand waren hun munitie kwijt te raken alvorens te ver dwijnen". „Eén mortier en een licht machinegeweer hadden zij achtergela ten Bij de gevechten die maandag ochtend waren uitgebroken, was tot nog toe één Maleisische militair gewond en waren 16 guerrillastrijders gevangen genomen. Premier Abdoel Rachman van Maleisië zei tot verslaggevers dat de toestand „er niet ernstig uitziet". Als de infil tranten in het 7,Pontian"-gebied konden worden ingesloten, zou hij de kwestie, waarschijnlijk niet opnemen met de Ver- enigde Naties. Een woordvoerder van het Maleisische I ministerie van buitenlandse zaken zei dat de landing bewijst ..dat de verkla ring van president Soekarno dat hij eeni vreedzame regeling van het Maleisische geschil wenst, onzin is". Gisteren is een autobus met 40 Britse toeristen bij het afdalen van de St.- Gotthardpas in Zwitserland in een haarspeldbocht omgeslagen, na eerst door slippen tegen een muurtje aan de kant van de weg te zijn gebotst. Volgens de eerste berichten zouden 20 pasagiers zijn gewond. Enkelen van hen werden in Faido in een ziekenhuis opgenomen, terwijl de overigen naar Bellinzona werden overgebracht. Het gezelschap was op weg naar Italië. Achter het muurtje, dat stevig genoeg bleek te zijn om het zware gewicht van de autobus tegen te houden, lag een afgrond van 200 meter diepte. Henry Cabot T^odge. de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, vertrouwt erop dat min stens 5 of 6 van Amerika's Euro pese bondgenoten Zuid-Vietnam hulp, zullen verlenen. Hij deelde dit gisteren mee op een pers conferentie na op een besloten ver gadering van de permanente raad van de N.A.V.O. gesproken te hebben maar weigerde de vijf of zes N.A.V O.- landen van wie hij hulp verwachtte, met name te noemen. In zijn toespraak tot de N.A.V.O.-raad had Lodge namens president Johnson een toelichting gegeven op de Ameri- kaanse politiek in Zuidoost-Azië Na Frankrijk zal hij nog andere Westeuro-1 pese landen bezoeken. Nieuw komplot om een treinrover te bevrijden? Gistermiddag is opnieuw één der gevangenissen waarover de ver oordeelden van de Britse trein- roof zijn verspreid in staat van alarm gebracht. Het betrof nu de Waltongevangenis te Liver pool. Een onbekende had het Britse avond blad „Evening News" telefonisch meegedeeld, dat op 21 augustus op nieuw een vluchtpoging zou worden ondernomen, ditmaal uit de Walton gevangenis in Liverpool. De onbe kende gaf bijzonderheden over het komplot en maakte de voorbereidin gen bekend die reeds waren getrof fen. Het is niet bekend over «elke gevangene de onbekende sprak. Met verwonderd De gevangenisdirecteur en de politie te Liverpool werden direct gewaar schuwd. Op Scotland Yard, waar het onderzoek naar de vlucht van Char les Wilson, die vorige week ont snapte, ende ontdekking van een vluchtpoging uit de Strangeways- gevangenïs te Manchester van Dou glas Goody wordt voortgezet, was men niet verwonderd over de onthul ling van de onbekende. „We «-aren er zeker van dat nog meer vlucht pogingen zouden worden gedaan", zo verklaarde de dienstdoende in specteur. Het klopt niet altijd met de voorlich ting over Zeeland. Fouten zijn blijkbaar onvermijdelijk. Het vervelende center i«. dat ze vaak worden gemaakt door instellingen die beter moesten we ten. We hebb'-n tn deze rubriek daar op al eens eerder gewezen. Helaas, er moet weer een nieuw voorbeeld van onjuiste en slordige voorlichting wor den geciteerd, nota bene afkomstig van de A.N.W.B. We bedoelen hier een ar tikel in het augustusnummer van de .Kampioen", het maandblad van de A.N.W.B.. handelend over de pas ge opende Haringvlietbrug. In dit stuk. ge signeerd met de letters H. V., troffen wij dc volgende zinsneden aan; HM ligt In de bedoeling dat het rijk de brug in 1974 zal overnemen en tolvrij maken. Wanneer tegen die tijd ook de grote Delta-dammen gereed zijn U er al een eind gekomen aan de Isolatie van de „eilanden". Moderne autosnelwegen zullen dun liet Deltagebied doorsnijden en de verbinding tussen bijvoorbeeld Middelburg en Rotterdam praktisch met de helft bekorten. Slechts Zeeuws- VIsonderen wacht dan nog op een di recte aansluiting, misschien vla een tun nel onder de Westerachelde. Voorlopig echter zal Zocuwb-Vlaanderen nog afhan kelijk blijven van traag varende ponten die slechts op bepaalde tijdstippen van wal steken". Naar ons gevoel kan het geen kwaad bij deze van de A.N.W.B. afkomstige zinnen enkele aantekeningen te plaat- Spaans schip gekapseisd Het 1686 ton metende vrachtschip „Proa Europa" heeft dinsdagavond noodsei nen uitgezonden en gemeld, dat de be manning op het punt stond het schip te verlaten. Later werd bericht ontvangen, dat 15 opvarenden aan boord warén genomen door de ..Alvarez Pardo", eveneens een Spaans schip. Volgens nadere berichten is de „Proa Europa" door verschuiven van de lading gekapseisd. Notaris Hazewinkel (104) overleden Gistermorgen is in Zevenaar np 101-ja- rige leeftijd overleden oud-notaris H. O. Hazewinkel. Hij was de oudste man nelijke inwoner van Nederland. Notaris Hazewinkel was tot voor kort' nog zeer actief. Hij ging 's zondags nog; regelmatig naar de kerk. In juli was hij op vakantie in Zwitserland. De heer Hazewinkel was in Borger Dr. geboren, werd eind 1S95 notaris :n Veen- dam en in februari 1896 notaris in Ze venaar. Hij vervulde zijn notariaat tot zijn 86e jaar (eind 1946). „grote Delta-dammen" gereed zullen zijn is niet 1974, maar althans volgens het officiële schema) 1978. Aantekening nummer twee: er behoeft niet tot dat Jaar te worden gewacht om de afstand Middelburg Rotterdam met de helft te bekorten, want men Is namelijk op dit ogenblik bezig (misschien is dat de A.N.WJB. bekend) met de bouw van een Ooster- scheldebrug, die naar het zich laat aan zien begin 1966 gereed zal zijn. Aan tekening nummer drie: met die „traag varende ponten" (zoals de A-X.W.B. de honderd-meter-veerboten over de Wes- terschelde belieft te noemen) valt het nog wel mee. zowel wat de snelheid als wat de dienstregeling be treft. Weliswaar zijn er allerlei verbeteringen nodig, maar die hebben meer te maken met de outil lage van de veerhaven Perkpolder dan met de boten. Nog pas vorige week hebben wij in een reportage vastgesteld, dat het met name op VlissingenBres- kens redelijk loopt, terwijl er toch door het toerisme een zéér groot aanbod van auto's is. Uiteraard zal een vaste ver binding een grote verbetering beteke nen, maar het gaat toch niet aan op dit ogenblik de situatie van de Wester- scheldeveren af te doen met een opmer king over „traag varende ponten, die slechts op bepaalde tijdstippen van wal steken". Dergelijke slordigheden als I deze en als de overige hier geciteerde venvacht men helemaal niet bij een in- 1 stelling als de A.N.W.B. Integendeel, bij een dergelijke organisatie behoort de I voorlichting over verkeersverbindingen pijnlijk nauwkeurig te zijn. Misschien zou de A.N.W.B. eens iemand van de Kampioen-redactie naar Zeeland kun nen sturen om wat indrukken op te doen voor een goede reportage over de Westerscheldeverbinding. Dat Is een zaak met vele interessante aspecten, waarover betere dingen zijn te formu leren dan deze oppervlakkige zin uit het augustusnummer. Eén woord uit het bovenstaande A.N.W.B.-citaat noopt ons nog tot een algemene opmerking, namelijk het woord „isolatie". Er zal dus een einde komen aan „de isolatie van de eilan den". aldus het artikel. Dat is een op merking, die men iedere keer weer terugvindt in allerlei publikaties van elders over Zeeland: het isolement, dat nu eindelijk eens zal verdwijnen. Zo langzamerhand is dit de vaste kreet van iedereen, die een stuk over Zeeland schrijft en er zijn er heel wat, te genwoordig, van deze scribenten. Maar wat bedoelt men eigenlijk met dat iso lement? Dat we hier nog lopen in kool bladeren gehuld en dat we de ogen wijd opensperren als er een auto op de pro vinciale wegen wordt gesignaleerd?" Of zit dat Isolement in die paar kilometers waarmee de verbinding met Rotterdam zal worden verkort Wanneer men in het toenstenseizoen hier en daar eens rondkijkt, schijnt het met dat isolement nogal mee te vallen er lopen hier wel een paar mensen rond. die Zeeland heb ben weten te vinden. Trouwens, niet al leen de toeristen weten waar Zeeland ügt. ook industriëlen, men ga maar eens een bezoekje aan de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen brengen (om maar eens één streek te noemen). Zou het zo langzamerhand niet eens beter zijn dit in deze tijd volstrekt onzinnige gebruik om over het geïsoleerde Zeeland 'te schrijven maar eens af te schaffen? De rest van Nederland althans de randstad leeft met fixaties over deze provincie, vaste meningen over een of ander achterlijk isolement. Dergelijke opvattingen hebben echter met de wer kelijkheid niets te maken. MEESTAL SCHULD AUTOMOBILISTEN ZELF KNARSETANDEND van er gernis staan bijna elke dag ge durende de afgelopen weken tientallen automobilisten op de Middelburgse Markt. Doelloos en machteloos ziet men hen af en toe rond hun auto lopen, dan staan ze weer, verwilderd in het rond kijkend. De oorzaak? Hun voertuig is „keurig netjes" in gebouwd door een handvol me deweggebruikers en er wordt vaak heel wat van hun „heer-in- het-verkeer-zijn" gevergd... Na veel moeite hebben ze een par- keerplaatsje op Middelburgs centrumplein voor hun auto ge vonden, maar ook anderen tin den er na nog net een „gaatje" met het gevolg, dat vele wagens schots en scheef door elkaar ge parkeerd worden en het soms meer dan een uur duurt voordat deze gordiaanse parkeerknoop ontward is. Afgezien van het feit, dat de automobilisten deze ergernis meestal zichzelf kunnen verwijten is het niet te ontkennen, dat sinds een gedeelte van de Markt in par keervakken is verdeeld voor per sonenauto's en het resterende deel voor autobussen is gereserveerd, de parkeemarigheden juist op dit „autobussenterreïn" aanzienlijk vergroot zijn. Temeer nog omdat er geen enkel toezicht wordt uit geoefend. V erkeerscommissie Binnenkort zullen de degenen, die in enigerlei vorm bij het parkeerpro bleem op de Markt betrokken zijn. zich erover gaan beraden. Dat ge beurt namelijk in de verkeerscom- missie, die Middelburg evenals vele apdere gemeenten"rijk is en die onlangs «'eer nieuw leven is in geblazen. In deze commissie hebben zitting de burgemeester, en vertegen woordigers van politie, middenstand A.N.W.B. en het vervoer. Deze des kundigen zullen tot de conclusie moe ten, komen. dat het parkeren op de Markt op deze wijze niet langer kan geschieden, en dat er dringend toe zicht uitgeoefend moet worden. Want alleen maar met de automobi listen zelf als de schuldigen aan te «ijzen blijft deze narigheid, dikwijls leidend tot een chaos, bestaan. Aan wijsborden maken het de automobi listen duidelijk, dat een deel van dc Markt voor autobussen gereserveerd is. Over het algemeen trekt men zich van die borden echter weinig aan; men schuift ze zelfs opzij, vooral als er geen bussen staan Daarbij komt nog, dat bij de uit gangen van de zogenaamde rond rij strook rond het voor personenwagens gereserveerde deel geen aanwijsbor den voor het bussenterrein staan. Wanneer er dus op het personen wagenterrein geen plaatsje vrij is rijdt men eigenlijk logischerwijs het bussenterrein op Maar daar zijn geen vakken, daar Is geen toezicht Moed opgegeven Nog meer borden Nog meer parkeervakstrepen De heer M. A. Reneman, de commissaris van politie, is er niet voor. „We heb ben de moed al lang opgegeven om de situatie met aan«-ijsbörden voor de automobilisten begrijpe lijk te maken. Ze trekken er zich weinig van aan", oordeelt de heer Reneman. .En met nog meer kalklijnen kun je straks van de strepen het „bos" niet meer zien", voegt hij er aan toe. Bovendien (Zie slot pag. 2 kol. 2) Het hoofd van het Europese bu reau van de Verenigde Naties in Genève, Pierre Spinelli, is tijdelijk belast met de leiding van het bu reau van Sakari Tuomioja, de V.N.-bemiddelaar in de kwestie- Cyprus. Dit is gisteravond officieel bekendgemaakt op het hoofdkwar- tier van de Verenigde Naties in New York. De toestand van Tuomioja, stabiliseert zich en de lichte verbetering welke maandag was geconstateerd, houdt aan, izo is gisteravond in Genève bekendge maakt. Een woordvoerder van de V.N. deelde mee. dat de patiënt langere ne-7 rioden bij bewustzijn is. nu zijn adem- haling is vergemakkelijkt door een buia- Ije in de luchtpijp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1